[ DzoA @ 26.05.2004. 21:17 ] @
Od malena nisam mogao da shvatim pojam plamena. Pa eto sad kad i nesto znam iz fizike jos uvek mi nije jasno sta je to plamen, vatra? Laicki receno tu materija prelazi u fotone. A sta kazete vi koji znate nesto?
[ McKracken @ 26.05.2004. 23:17 ] @
Tesko da bi se to moglo nazvati prelazak materije u fotone..

Pojednostavljeno (a mislim da smo vec jednom o tome pricali na es-u) vatra je proces burne oksidacije, pri kojoj se oslobadja odredjena kolicina energije). Jedan deo te energije se oslobadja u vidu toplote i zracenja u vidljivom delu spektra (svetlost).

Razlozi zasto se oslobadja energija je jednostavni, svaki sistem u prirodi tezi da zadrzi minimum energije, tako da jedinjenje (u ovom slucaju oksidi) imaju manje energije od npr C i O u molekulskom obliku pa se taj visak oslobadja prilikom sagorevanja.

[napomena za one koji su ovo ucili: primer je banalizovan :)]
[ Shadowed @ 29.05.2004. 16:03 ] @
Da, a sam plamen je zapravo gas usijan do crvenog, narandzastog, zutog usijanja.
[ HighCurrent @ 27.05.2005. 00:18 ] @
Plamen je plazma.Kvazineutralni plin sastavljen od ioniziranih i neutralnih čestica koji pokazuje skupno međudjelovanje zasnovano na Columbovoj sili.
[ CyberianIce @ 04.06.2005. 10:18 ] @
........Mi to zovemo plazma......... Mozda bi pre trebalo pojasniti zracenje crnog tela i sl.......