[ kajla @ 17.06.2004. 23:08 ] @
Kao što je poznato vf=omega/k i vg=d(omega)/dk. Mene zanima kako se izvode ove formule i kakva je tačno razlika između fazne i grupne brzine i zašto se informacije prenose grupnom brzinom talasa?

poz.
[ anon315 @ 30.06.2004. 18:53 ] @
Tek sad sam video ovu temu :-)

Za izvodjenje bih morao malo da se raspisem pa ako nije problem pokusaj da nabavis skriptu "Talasi" od dr. Jovana Cvetica u skriptarnici ETF-a bi trebalo da je ima. Ako nema, mogu da ti dam da kopiras. Tu je lepo objasnjeno. Ili ako je lakse da skeniram pa da bacim negde. Ima ~ 45 strana. Ukratko:

U disperzivnim sredinama brzina periodicnog talasa ili impulsa ne moze se definisati preko fazne brzine. Impuls se "rasplinjava" tj. menja oblik pri kretanju kroz ovakvu sredinu. Ako posmatras kretanje jednog impulsa njegova brzina premestanja u prostoru zavisice od njegovog oblika. Problem je kako u ovakvim sredinama definisati brzinu talasa. Da bi se ovo opisalo analiticki, periodicni talas ili impuls se prema Fourier-ovoj analizi u linearnoj sredini moze razloziti u spektar pp talasa. U disp. sredini svaki od njih ima svoju faznu brzinu koja se moze odrediti iz dif. j-ne koja opisuje kretanje talasa u toj sredini. Superpozicijom ovih komponenti spektra na nekom mestu i u nekom kasnijem trenutku dobija se novi oblik impulsa. Ako je oblik incidentnog talasa periodican Fourier-ova analiza se svodi na Fourier-ov red, a ako je oblik inc. talasa impuls onda moras da udaris po Fourier-ovim integralima (generalizacija Furijeovih redova).