[ somikayu @ 22.01.2002. 21:18 ] @
e ovako neki od vas su mi rekli pre nekoliko dana da uzmeme dve tako reci naj knjige za C++...........to su
c/c++ vodic za programere
c++ za 21 dan

i ja sam naravno uzeo te knjige ali covek koji radi za c++(inace isao je u ameriku na takmicenja i sad treba tamo da ide na koledz) kaze da iz njih necu nauciti sustinu programiranja nego da cu nabubati neke komande i funkcije........i naravno to mi nije cilj.......nego mi kaze da lepo uzmem da ucim c pa tek onda da krenem da ucim c++ jer kaze da je prelazak sa c na C++ nista narocito i da ko zna c moze da predje za 5 dana na C++.....
jer kao sintaksa je ista i naravno sustina kao i u svim drugim jezicima......
i preporucio mi je neke knjige a to su nase domace knjige jer kaze da iz stranih knjiga(prevedene na srpski) necu nauciti "nista".......
a to su:
c++ osnovi programiranja - Milan Cabarkapa
Uvod u C jezik - Vujicic Vladan
Uvod u C++ jezik Vujicic vladan
C++ - Miodrag Zivkovic
Programiranje i programiranje - Milan Vugdelija

i mene intresuje da li bi neko od vas drzao privatne casove meni i jednom mom ortaku i da li znate gde imaju kursevi za C++ ali kad kazem kursevi mislim na kurs gde se nesto uci nee da mi neki tip prodaje prazne price....
cuo sam sa firmu ZET kao da oni imaju te kursevepa me intresuje da li je neko vise obavesten o tome i da li neko nesto zna o tome....mada bi ja voleo da ja nekome idem kuci mislim ja i taj ortak i lepo platimo koliko sta ali kod coveka koji zna da radi u C++ i kod coveka koji se sada bavi tim a ne da se bavio tim pre 10 godina........

Unapred hvala svim koji ce se potruditi da odgovore
[ Dragi Tata @ 22.01.2002. 21:46 ] @
Svaka čast tvom "ortaku", ali preći sa C-a na C++ za pet dana (ili pet meseci) je malo nemoguće. Sintaksa jeste slična, ali C je proceduralni jezik, a C++ može da bude proceduralni, objektni ili generički, zavisno od toga kago ga koristiš.

Inače, i ja sam prvo učio C (1993), pa posle prešao na C++(1995/6) ali Stroustrup i neki drugi autori smatraju da je to pogrešan put.

Uglavnom, ako umeš da programiraš u nekom drugom programskom jeziku, savetujem ti da se odmah baciš na Stroustrup-ovu knjigu. Ako ne, onda prvo nauči nešto o teoriji programiranja, pa onda nađi neku knjigu o C++u.

A inače, voleo bih da vidim toga ko je naučio C++ za 21 dan. Ja profesionalno koristim C++ već više od šest godina, i opet često zavirujem u knjigu.
[ somikayu @ 22.01.2002. 22:47 ] @
pa brate decko decko zna da radi direcx ko malo u jugoslaviji zna......
ali nije to bitno.......nego da li valjaju ove knjige koje ja imam i da li da kupim tu neku trecu sto si rekao..........reci tacno naziv........
i ja bih radio win aplikacije.....ja mislim da je tako.........mada bih voleo da sam obavesten o svemu......i da li je tvoj savet da ne ucim prvo C nego da odma krenem na C++
[ Gojko Vujovic @ 22.01.2002. 23:07 ] @
Može li naziv, isbn ili izdavač Stroustrup knjige o kojoj pričaš?
[ Dragi Tata @ 22.01.2002. 23:10 ] @
Dakle, najbolja knjiga za C++ POD USLOVOM DA VEĆ ZNAŠ DA PROGRAMIRAŠ U DRUGIM PROGRAMSKIM JEZICIMA je:

"Programski jezik C++" Bjarne Stroustrup (tvorac C++ a).

Knjige koje si pomenuo nisam čitao, pa ne mogu ništa da kažem o njima. A što se tiče redosleda, ne znam ni sam šta da ti kažem. Bjarne preporučuje odmah na C++, što ima logike, ali sa druge strane, ako prvo naučiš C onda ćeš znati 2 programska jezika.
[ Dragi Tata @ 22.01.2002. 23:27 ] @
Nego, da ne gubite vreme i ne dajete pare za džabe, idite na

http://www.amazon.com

i u Search polju kucajte Stroustrup, pa čitajte komentare ljudi koji su već kupili knjigu.

Koliko vidim, niko od njih je ne savetuje početnicima. Ipak, ja sam učio C++ iz nje, a i dan danas mi je najkorišćenija knjiga (doduše, treće izdanje).

[ somikayu @ 22.01.2002. 23:43 ] @
a niko mi nista ne govori u KURSU i o CASOVIMA...............
[ Mikky @ 23.01.2002. 21:57 ] @
od knjiga koje si naveo c++ za 21 dan je prilicno dobra
ja je imam ali englesku verziju i zadovoljan sam, za domaci prevod ne znam kakav je tako da nemogu nista da ti kazem za to

inace ja sam poceo iz nje da ucim, ne znam zasto se toliko odvaja c od c++
uceci c++ naucices i c jer je c++ napravljen kao prosirenje za c dodajuci mu opcije za oop i jos gomilu drugih novina, a samo jedan manji deo iz cistog c-a nece raditi u c++
c++ je vise jezik koji resava "real world problems" znaci probleme iz realnog zivota, to mu omogucava oop dok c je vise okrenut ka sistemskom programiranju

tako da netreba da se opterecujes time
naravno ovo sve je moje misljenje

inace to sto se knjiga zove "za 21 dan" neznaci da ces ti to nauciti za 21 dan nego je podeljena u 21 lekcije.... e sad to sto stoji 21 dan a ne 21 lekcija....verovatno marketinski potez kako bi se sto vise prodala

za kurseve ne znam takodje nista... osim da sam cuo za CET a ne ZET firmu
[ somikayu @ 25.01.2002. 00:32 ] @
e imam jos pitanja:
a to su kako da mi se ponavlja jedna komanda NPR: kako da kad startujem program i on se izvrsi kako da onda posle toga opet dolazi startovanje automatski da nemoram ja svaki put opet da kliknem na ikonu da bi on postavio pitanje(izvrsio.....).....npr imam tel imenik i kako da me on stalno pita......... kucaj ime??......a ne da ja stalno startujem program iz pocetka........ok

i zeleo bih savet od osoba koji imaju MCSE da me posavetuju da li to vredi koliko i kosta i da li te oni stvarno nauce necemu a ne da mi uzmu 3500dm, i onda ja izlazim na ispit i padnem to necu nego oce li oni mene nesto nauciti tamo na tom kursu da nebude ja dao pare u stvari se kuci rasturam od ucenja i bijem glavom od zid kad negde zapnem..........
ovako ja sam misliio da prvo idem na obican kurs za C++ pa da onda predjem na MCSE sertifikat za programera i tamo mogu da biram valjda da li cu visual basic ili C++ da polazem a moram da polazem :
1) Gathering and analyying bussiness requirements
2) Designing bussiness solutions introduction to win 2000
3) Admiistering a microsoft SQL server 2000 datbse
4) Programming a microsoft SQL server 2000 datbase
5) Designing data services and data models
* Mastering com developing using microsoft visual C++ 6.0
*Mastering MFC Developing using microsoft visual C++ 6.

e ovo sve komplet kosta 3500dm i to nisu male pare to moram da pozajmim od nekoga ali da li cu ja savadati to( mene to intresuje) i naravno da li se ISPLATI.........(jer satro dam pare i posle k**** nemogu da polozim ispit ispostavi se da nista ne znam)!!!


hvala unapred??
[ filmil @ 17.02.2002. 12:56 ] @
Citat:
Mikky:
od knjiga koje si naveo c++ za 21 dan je prilicno dobra
ja je imam ali englesku verziju i zadovoljan sam, za domaci prevod ne znam kakav
je tako da nemogu nista da ti kazem za to
inace ja sam poceo iz nje da ucim, ne znam zasto se toliko odvaja c od c++
uceci c++ naucices i c jer je c++ napravljen kao prosirenje za c dodajuci mu
opcije za oop i jos gomilu drugih novina, a samo jedan manji deo iz cistog c-a
nece raditi u c++ c++ je vise jezik koji resava "real world problems" znaci
probleme iz realnog zivota, to mu omogucava oop dok c je vise okrenut ka
sistemskom programiranju
tako da netreba da se opterecujes time
naravno ovo sve je moje misljenje



Ovo je stara i prezvakana tema, al ajde da dopunim malo, posto niko izgleda
nije obratio paznju na ovo:
knjiga: Thinking in C++, od Bruce Eckel-a, postoji i u online i u papirnatoj
verziji i jedna je od najboljih knjiga o C++-u koja mi je dopala saka.

Knjigu ... za 21 dan nisam citao izmedju ostalog sto sam skeptican prema takvim
naslovima. Cini mi se sve i da sam je citao da je ne bih preporucivao dalje.
Takav nakaradan koncept ucenja 'na brzaka' verovatno je uzrok ocajnom kvalitetu
programa koji se pisu ovih dana. ;)
Sto se tice Bjarneta Stroustrupa, ko ne zna, Bjarne je smislio jezik C++ pa se
(logicno) vodi kao najveci autoritet. Knjiga "The C++ Programming Language"
mora da se procita kad-tad, ali uz jednu ogradu: kod nas je prevedeno samo prvo
izdanje knjige, koje opisuje C++ kakav je bio pocetkom osamdesetih godina.

Moderan c++ opisan je u drugom odnosno trecem izdanju koja postoje samo u
originalu (nisu prevedena) i ne znam da li se kod nas mogu naci. Takodje,
poglavnja 11-13 govore o metodici razvoja programa i timskom radu, sto
je zaista izvanredno stivo u koje je autor ulio dosta svog (velikog) iskustva.

U nedostatku Bjarneta, ili dok se ne dodje na odgovarajuci 'nivo svesnosti',
hop u knjizaru ili na net, i potrazite Bruce Eckel, "Thinking in C++".

poz.