[ yucash @ 20.06.2004. 02:47 ] @
PITANJE:
Koji su najbolji nacini reklamiranja web strane ili nekog proizvoda u Yu prostorima?

[ pctel @ 20.06.2004. 12:49 ] @
Pa zavisi koliko para se ulaze u reklamiranje:
1. bilbordi
2. halo oglasi
3. lepljenje po banderama
[ ddz @ 20.06.2004. 13:21 ] @
Ma chovek reklamira svoj link exchange. Čudi me da modovi nisu obrisali ceo thread, nego su samo editovali poruku
[ yucash @ 20.06.2004. 16:32 ] @
Na neki nacin i jeste reklama.
Ali imam veliki problem da prezentujem svoj saijt na podrucju Srbije i Montenegra?

Cak sto vise sam ponudio neke privilegije novim clanovima i firmama koji su vec zastupljeni na ovim prostorima ---ali nazalost ne pomaze nista --- sto jednostavno nemogu da svatim.

Sto se tice ulaganja u reklame odvojio sam oko 25 EVRA po osobi,ali takoreci iz svoje razmene,sto znaci da korisnici mogu 6.meseci besplatno da se reklamiraju.
Sto se tice razmene neradi se iskljucivo o link razmeni ,kao sto je neko? naveo ,nego po principu 1x prijava(1xracun)--->8. razmena.
Sto je mog znanja i jedina firma u EX-yu prostorima koja nudi takav vid marketinga.

ZAMOLI BIH SVE LJUDE DA NEPISU ,ODGOVORE AKO NISU NI POGLEDALI SAJT!

Interesuje me kako ste vi napravili vas sajt poznatiji i koji nacin marketinga se najvise isplati ?
HVALA ZA VASE MISLJENJE I ODGOVORE !
[ McKracken @ 20.06.2004. 17:21 ] @
Citat:
Ali imam veliki problem da prezentujem svoj saijt na podrucju Srbije i Montenegra?


Mozda bi mogao da razmislis da prevedes sajt

A i malo dizajna mu ne bi skodilo

I jos jedan free-advice: nadji nekoga ko zna da pise da napise tekstove, jer pola onoga sto je napisano je potpuno nerazumljivo
Kad malo bolje razmislim, plati nekome da ti uradi pristojan sajt pa onda kreni u reklamu.
[ igorsa @ 20.06.2004. 19:32 ] @
Da, kada dođem na sajt i 30 sekundi provaljujem kako da koristim navigaciju,
obično gasim browser.

To je inače tako kod većine. "Pokazalo istraživanje, dokazao sam ja." :)

Psihološki momenat :)
[ yucash @ 21.06.2004. 05:49 ] @
---Preveo sam oko 80 % sajta ostalih 20% cu nekom drugom prilikom kada budem imao vremena.( I KISNA GLISTA BI SE SADA SNASLA)
---Dizajn je isto nov, ko hoce moze da pogleda ( MADE IN RUCNI RAD nisam lud da pucam lovu za dizajn), ali to nije ni toliko bitno jer jos niko nije odgovorijo na moje pitanje.
Interesuje me kako ste vi napravili vas sajt poznatiji i koji nacin marketinga se najvise isplati ?
Video sam dosta statistika na ovom sajtu, ima li neko podatke o odnosu odredenog marketinga i uspeha kampanje ?
HVALA
[ broker @ 21.06.2004. 09:14 ] @
Citat:
yucash:
( MADE IN RUCNI RAD nisam lud da pucam lovu za dizajn)


Pa uglavnom mora da se pukne lova ili u odgovarajucoj meri ulozili sopstveni trud, znanje i vreme da bi sajtovi bili uspesni. Nista od toga nije potrebno samo ako je ideja ekstremno originalna pa se prodaje sama od sebe, sto je vrlo retko.

Ako ti informacije koje si nasao na ES-u nisu dovoljne da sam odradis stvar, onda ces morati da angazujes nekog ko to radi za novac.
[ Dragan Varagic @ 21.06.2004. 13:37 ] @
Što se tiče direktnoih odgovara na vaša pitanja/konstatacije, dobili ste ih u prethodnim postovima od ljudi koji vam daju veoma dobronamerne savete.

Još preciznije, pogledajte malo "konkurenciju" i njihov način predstavljanja nečega što se nikako ne može nazvati "novim načinom reklamiranja na YU net-u" - www.klik.co.yu, www.yulink.co.yu. Prethodno navedeni servisi jesu najkvalitetniji ovog tipa u ovoj državi, sa najvećim brojem članova (oba sam koristio u različitim kampanjama, uključujući dve aktivne o kojima ću uskoro ovde pisati).

Vaš prvi post, bez obzira što je imao nameru reklamiranja vašeg servisa, u obliku koji je ostao, upravo predstavlja dobro pitanje za koje najbolji odgovor upravo nisu servisi za razmenu banera.

Ako vi želite da ispromovišete vaš servis, iskoristite Broker-ov savet i iščitajte malo tekstove sa ovih foruma. To vam je najbolji savet ako želite samostalno nešto da uradite, a da to ne izgleda kao diletantski rad.

[ Dejan Krstic @ 21.06.2004. 23:06 ] @
Pa prvo bi mogao da sajt napises na srpskom jeziku. Inace pun je nekakvih stranih izraza koji su na srpski prevedeni po principu engleski izgovor -> vuk.

Npr: Verujem da ce velika vecina korisnika da se zgrozi kad procita "credit", "referal", "trafic".... itd.

Da ne govorim o nepostojanju yu slova i gramatici.

Ne znam za ostale ali meni taj sajt deluje veoma neozbiljno....
[ Miloje Sekulic @ 22.06.2004. 08:24 ] @
Covek definitivno nije pitao kako nam se dopada njegov sajt vec koji su najbolji nacini za promociju na nasem parcetu Interneta.

Miloje

P.S. skunuo sam deo poruke koja je direktna reklama i ostavio pitanje za koje smatram da ima siri znacaj od konkretne promocije ovog sajta
[ listeR @ 22.06.2004. 08:30 ] @
Za početak pored redizajna sajta mogao bi izdvojiti 600 dinara za registraciju *.com domena.
[ Gojko Vujovic @ 22.06.2004. 09:08 ] @
A sto mora da ima .com domen? Da moze da se hvali kako eto i on ima dotcom kompaniju? :)
[ Dejan Krstic @ 22.06.2004. 10:10 ] @
@Miloje Sekulic

Pa to ide jedno s drugim. Ono sto on ima na sajtu je idealan nacin za rasterivanje posetilaca.

@Gojko Vujovic

Eto vidis, i to sam zaboravio da napomenem. TLD ostavlja utisak ozbiljne kompanije a ne neki free ili trial TLD....

Sve to ide u korist promocije.... Ja licno kada vidim neku reklamu u novinama ili na tv-u gde je email adresa @yahoo.com, necu ni da razmisljam o toj firmi/pojedincu.
[ Gojko Vujovic @ 22.06.2004. 10:50 ] @
Zavisi ko je ciljna publika Krsticu. Na laike mozda .com ostavlja neki utisak, ali neki i znaju koliko je lako i jeftino danas imati .com web sajt. Pale cene domena, pale cele hostinga, svako moze da na osnovu toga deluje 'profi'. Taj TLD je formalnost, eto *.co.yu domeni nisu odmah pod tld pa opet funkcionisu dobro.

Ono sto hocu da kazem je da ti ne mozes da razlikujes prevaru samo na osnovu toga da li koristi svoj .com domen ili yahoo.com adresu.
[ McKracken @ 22.06.2004. 10:54 ] @
Gojko, ne radi se o prevari. Cak, to sto su .com toliko jeftini i pistupacni samo jos vise govori o neozbiljnosti firme koja sebi nije obezbedila domen.

.co.yu je takodje OK, ali mailovi [email protected] ne uliva poverenje ako je u pitanju firma koja ima nameru da se bavi internet poslovanjem.
[ broker @ 22.06.2004. 11:00 ] @
Vrlo je bitno da firma ima svoj domen i da koristi email na tom domenu. To je danas toliko jednostavno i jeftino napraviti da ko to ne koristi samo pokazuje svoju neupucenost i u krajnjoj liniji neodgovornost prema sopstvenom identitetu.

To pogotovo vazi za firme koje nude IT usluge. Ako neko koristi sopstveni domen to ne znaci da je ozbiljan ali ako ga ne koristi to sasvim sigurno znaci da je neozbiljan.

Slicno je i sa svakojakim free, referal i cllick-exchange sadrzajima na sajtovima. Tako nesto jednostavno ne ide zajedno sa ozbiljnom firmom.
[ Gojko Vujovic @ 22.06.2004. 11:40 ] @
Ja bih samo da vam napomenem na cinjenicu da kod nas jos uvek ne postoji svest o tome, niti ima izgleda da ce se to skoro promeniti. Situacija je sledeca - brdo firmi, pa cak i velikih, ima jedan zajednicki email vezan za neki dialup nalog, a ni njega ne proveravaju bas cesto! Jednom u dve nedelje, mesecno, itd. Ovakve primere sam cuo iz vise izvora i svi su bili sokirani, ali to nam je realnost. Dakle NE ZNATE sta stoji iza @ptt.yu adrese ili bilo kakve slicne. Samo o tome govorim. Takva adresa ne znaci obavezno da su nesposobni za svoj posao vec da ne koriste internet na pravi nacin.
[ Dejan Krstic @ 22.06.2004. 12:19 ] @
@Gojko

Upravo to sto su McKracken i broker rekli. Dakle, ne prica se o prevari nego o ozbiljnosti. A sto se tice svesti kod nas: pa i moj cale koji blage veze nema sa ovim stvarima mi je jednom prilikom prokomentarisao neki oglas u novinama: "vidi, ovi nemaju svoj sajt". A ono sto je video je bila adresa tipa www.provajder.yu/~user. On pojma nema sta ta adresa znaci ali je bilo dovoljno bilo da skapira da "nemaju svoj sajt". A da ne govorimo o tome koliko on zna kako s dobija "sajt" TLD i uopste sta je to hosting i na sta se maze....
[ Ivan Dimkovic @ 22.06.2004. 12:21 ] @
Citat:

Takva adresa ne znaci obavezno da su nesposobni za svoj posao vec da ne koriste internet na pravi nacin.


Pazi, ta priča bi držala vodu da se radi o nekoj mesari, ili auto mehaničaru - ali ako se radi o firmi čiji je osnov poslovanja Internet.. onda je potpuno amaterski nemati svoj sajt i normalne mail naloge na njemu.

[ Gojko Vujovic @ 22.06.2004. 12:44 ] @
To jasno, i sve redom firme bi i trebale da koriste internet do maksimuma. Ja se sa tim slazem i za to se i zalazem, ali problem je sa firmama kojima internet nije 'osnov poslovanja' vec samo 'dodatni trosak'. :)
[ listeR @ 22.06.2004. 12:49 ] @
Citat:
@Gojko Vujovic

Ono sto hocu da kazem je da ti ne mozes da razlikujes prevaru samo na osnovu toga da li koristi svoj .com domen ili yahoo.com adresu.


Ko je ovde govorio o prevari? Covek je pitao sta da unapredi na sajtu i iz toga je proizasao moj kratak odgovor

Citat:

@Broker

To je danas toliko jednostavno i jeftino napraviti da ko to ne koristi samo pokazuje svoju neupucenost i u krajnjoj liniji neodgovornost prema sopstvenom identitetu.

To pogotovo vazi za firme koje nude IT usluge.


Potpuno se slazem sa brokerom

Citat:

@Gojko Vujovic

Ja bih samo da vam napomenem na cinjenicu da kod nas jos uvek ne postoji svest o tome,


Bas zbog toga sam i odgovorio coveku.

Citat:

@Ivan Dimkovic

Pazi, ta priča bi držala vodu da se radi o nekoj mesari, ili auto mehaničaru - ali ako se radi o firmi čiji je osnov poslovanja Internet.. onda je potpuno amaterski nemati svoj sajt i normalne mail naloge na njemu.


Ovo je sustina svega recenog.



[ broker @ 22.06.2004. 13:17 ] @
Gojko, ni u jednom momentu nisam govorio o nesposobnosti da se radi posao nego o neodgovornasti i neupucenosti.

Medjutim, dobro si potencirao, kada su u pitanju IT firme koje nemaju domen ili ga ne koriste kako treba zaista moze da se govori o elementarnom neznanju ako ne i bas o nesposobnosti.
[ Miloje Sekulic @ 22.06.2004. 14:06 ] @
Citat:
Covek je pitao sta da unapredi na sajtu i iz toga je proizasao moj kratak odgovor

Covek je pitao koji je najefikasniji nacin (kombinacija) promotivnih tehnika na nasem Internetu.
Do price o redizanu sajta, prevodu i domenu na kom se nalazi doslo je "jer ste vi to trazili".

Licno smatram da najbolji nacin da ispromovises svoj sistem zarade (jer o tome se ovde radi) nije putem Interneta vec da se pojavis na gledanoj TV emisiji i ponudis zaradu webmasterima. Onda ce se za pricu zainteresovati populisticke dnevne i nedeljne novine i eto tebi popularnosti i svega sto uz to ide.
Dva primera o kojima se nadugacko i nasiroko raspreda na ovom forumu potvrdjuju ovo sto pisem. Jedan se tice skole racunara a drugi svetski poznatog web estradnog dizajnera.

Miloje pesimista u vezi stanja na SiCG Internetu
[ Dragan Varagic @ 22.06.2004. 17:20 ] @
Eto, ovo je dobra diskusija, ali pod nazivom "online branding". Gojko je u pravu, korisnici koji nisu IT related, jednostavno nemaju svest o potrebi korišćenja e-mail adresa sa sopstvenim domenom. Nedavno sam čuo zanimljivo objašnjenje zašto je dobro imati adresu na nekom provider-u - na ovaj način se lakše diktira adresa, jer veći broj ljudi zna za @provider.net(yu) nego za konkretno ime firme. Naravno, ovo objašnjenje potiče iz usta osobe koja radi za jednog providera :)

U pravu su i oni koji kažu da za IT firme je ovo neoprostivo sa aspekta kredibiliteta. Ni ovo nije čudno, pogledajte samo koliki je broj firmi za Web development (i kod nas, ali i u svetu) koji su toliko u priči o tom poslu da za sebe i svoje klijente ne obezbeđuju adekvatnu vidljivost na pretraživačima (isti title tagovi po sajtu, upotreba klasičnih frame-ova, nedostatak teksta na stranicama, nekvalitetna upotreba flash-a...). Od silnog posla se zaboravi čemu to uopšte služi.