[ sarina @ 26.06.2004. 15:40 ] @
Ovaj zadatak je malo poveći, pa za one koji imaju malo više živaca i vremena, molila bih da mi pomognu!! Ovako glasi: napisat program sa grafičkim sučeljem koji crta plohu zadanu formulom z=sinxsi, te za odabranu točku (x,y,z) crta pravac normale u toj točki!! Hvala!! I p.s. gdje mogu skinit matlab, jer ne mogu nigdje nać??
[ Agent @ 06.08.2004. 08:43 ] @
MAtlab 6.5 ti dolazi na 3 CD-a s tim da je na 3.-cem CD-u samo neka popratna literatura! Sumnjam da ce ti ga itko dati da ga skines sa net-a! Zaleti se do pirata i kupi!
Sto se tice tvog problema, ne znam da li je jos uvijek aktuelno, ali kako sam ja shvatio ti trebas koristiti Matlabov GUI, mada mi nije jasno cemu ce ti to!
Uglavnom mozes napraviti i jednostavan m-file koji ce ti iscrtavati povrsinu (utipkaj u comannd windowu help plot i izaberi ono sto ti se najvise svidja)
Stavi syms x,y,z (to ti oznacava da su ti x,y,z simbolicke varijable)
Onda ukucas z=sin(x*y);, nisam siguran koja ti je formula!
Najbolje ti je da odmah izracunas formulu za normalu (ja ti nisma neki matematicar), uglavnom znam da ti trebaju neki gradijenti, a u Matlab-u formula za izracunavanje izvoda je diff(z,x);

Odredi raspon u kojem zelis da crtas funkciju sa (npr.) x=[-10,.1,10] i y=[-10,.1,10];
Formulu za normalu oznaci sa zi (npr.). I za datu tacku uradi znorm=eval(zi);
i zpovr=eval(z);
Onda mu jednostavno kazes plot (x,y,znorm);
Nakon toga ukucas hold on (da ti ne brise dijagram) i i ponovo kazes plot(x,y,zpovr);
Ako hoces raditi sa gui-em, tamo imas edit boxove gdje mozes proizvoljno mijenjati tacku u kojoj racunas normalu, takop da ne moras svaki put tipkati u CM-u! Ako si radila sa bilo kojim programskim jezikom koji ima visual komponenete, onda ce ti biti sve jasno!
Ne znam da li si ista skontala iz ovog mog posta i da li je to jos uvijek aktualno, ali ako bude problema javi se na mail pa cu ti poslati "kod" (ne znam da li se moze tako nazvati) za ovo!
Pogledaj www.mathworks.com