[ NIKSICKO_PIVO @ 28.06.2004. 02:30 ] @
zna li neko nesto da mi kaze o tunelima koji se nalaze ispod tasmajdana?
sta je to ustvari?
[ Marenović Slaviša @ 28.06.2004. 16:06 ] @
Ako se ne varam ostaci Singidunuma. Ipak, iako sam zaljubljenik u istoriju bolje neko upuceniji da odgovori...

[Ovu poruku je menjao Marenović Slaviša dana 28.06.2004. u 21:17 GMT]
[ Nabukodonosor @ 28.06.2004. 18:15 ] @
Zar nije Singidunum, a ne Singidinum?
[ NIKSICKO_PIVO @ 29.06.2004. 12:06 ] @
jesu li povezani oni tuneli sa kalemegdanom?
[ djolep @ 29.06.2004. 12:20 ] @
http://www.blic.co.yu/arhiva/2003-03-18/strane/reportaze.htm
[ NIKSICKO_PIVO @ 30.06.2004. 00:53 ] @
moze li sad tamo da se ode i da se slobodno udje da se to razgleda????
ja mislim da se tu moze naci svega i svacega
kod nas u niksicu ima bedem u kome se jos prica da ima zlata
ljudi su nalazili nekih dukata i djuladi i jos svasta ponesto
ali ***i ga ne smije da se kopa odma murija dodje
:))))
[ Dezurni @ 30.06.2004. 08:42 ] @

Uglavnom ispod svake stare tvrdjave ima i podzemne arhitekture.

Na primer, ovo sto imamo ispod Kalemegdana potice jos iz doba pred-hriscanstva (a neki delovi su i stariji), tj. u pitanju su katakombe, podzemni tuneli u kojima su obredno i tajno sahranjivani prvi hriscani. Katakombe su takodje bile i prve religijske gradjevine hriscanstva. Onda je 313. car Konstantin (rodjeni Nislija, a neki kazu da je Vlaskog porekla), priznao hriscanstvo kao zvanicnu religiju, i ona prestaje da bude vera robova, izlazi na povrsinu i ljudi pocinju da grade prve crkve (forme rotondi)... Katakombe tako ostaju zaboravljene i prepustene zubu vremena.

Na nasu (ne) srecu, ti hodnici su kasnije imali raznorazne namene pa je ljudima bilo u interesu da ih produze, prodube i odrzavaju. Ako se zainteresujete za istorijat Kalemegdana videcete da je najvise u njega ulagala Austrougarska, cak su napravili i cuveni Rimski bunar. Ako ste nekada uspeli da sidjete dole sigurno se secate brojnih vrata-pocetaka hodnika koja su zapecacena resetkama i katancima.

Ako nekom padne na pamet da se bas sunja po tunelima, samo oprezno, bez profi baterijske lampe i uzeta nigde, kompas i sl. Mnogo je ljudi ostalo dole. Poslednji put kada sam se ja tamo zavlacila naisla sam na gomilu beskucnika (to je bilo pre otprilike sedam godina, a kasnije je nastao skandal o beskucnicima koji su se uselili u podzemlje Kalemegdana...). Jezivo. Kod Zemunske Bolnice u parku je zapecacen jedan tunel koji, prica se, vodi ispod reke i izlazi negde u Starom Gradu.

Ima jos jedna zanimljivost: zasto se gradnje u centru uvek otegnu? Eno ispred skupstine, gde prave onaj parking, pa u Zmaja od Nocaja, nadjeni su vredni predmeti, morali su da dodju arheolozi i konzerviraju, izmeste, znaci Beograd bukvalno lezi na ostacima prethodnih civilizacija.

Jedan nas arhitekta je svojevremeno rekao da Beograd nikada nece moci da ima pravi metro upravo zbog mnostva neispitanih laguma i tunela, jer bi se u tom slucaju pola Starog Grada obrusilo. Tako ne treba da nas cudi sto su poceli da projektuju tzv. laki metro sistem...

Ko zeli da ostane na sigurnom, a interesuju ga ovakve stvari moze da pogleda film Lavirint... ili da se sunjamo po Petrovaradinu sad na Exitu... eto dobre prilike za njuskanje.
[ Au197/79 @ 02.07.2004. 13:55 ] @
I dan danas postoji ispod Tašmajdana nuklearno sklonište, najveće javno sklonište na Balkanu. Ono dođe ko luksuzni hotel spram onih blokovskih i skloništa pri zgradama, jer je prostrano ima toalete i restoran.

U Beogradu postoje i razna tajna skloništa koja koristi vojka i država, a koja su u domenu tajne. Samo se može pretpostaviti čega sve ima na Dedinju i Topčideru.

A čuvena je Straževica. NATO nije uspeo da uništi granitno sklonište iako ga je u više navrata gađao

A u BiH ima tih skloništa ko pleve. Imali su čak i aerodrom u planini.