[ Ivan Dimkovic @ 27.01.2002. 20:23 ] @
Evo i ja da postavim neko pitanje :)

Dakle, prvo da objasnim problematiku - projekat je podeljen na dva vrlo velika dela

1. Codeci (audio i video kompresori)
2. Networking infrastruktura (RTP/RTCP multiplekseri, serveri i live capture)

I jedan i drugi deo su potpuno implementirani, ali prvi deo je skroz Win32, znaci library/DLL kod koji koristi Intel SPL biblioteku. Drugi deo je pisan za linux.

Problem je sto je skoro nemoguce portovati 2. na Windows, ili 1. na Linux (zbog gorepomente biblioteke i velike kolicine koda koja bi morala da se menja).

Mislio sam da od 1. napravim .dll fajove koji bi imali exportovane sve neophodne f-je za posao, a sa linux delom da ga povezem preko Wine (winelib) paketa. Primetio sam da postoje Linux aplikacije, pre svega Media Playeri, koji su u stanju da ucitaju Win32 fajlove (njima trebaju ACM codeci) - sto znaci da je moguce doticnu operaciju izvesti.

Pitanje - da li neko ima prakticna iskustva sa ovim? Moj kolega koji radi na ovome se pristojno muci sa nekonzistentnoscu Wine dokumentacije kao i sa nedostatkom dobre podrske od Wine tima i community-ja, pa me zanima da li je neko uspeo da prakticno izvede ono sto sam naveo?
[ leka @ 28.01.2002. 01:18 ] @
Ivane, posto verujem da sledis onu staru, dobru "iz koda se najbolje uci" onda ti preporucujem sledece: skini XINE ( http://www.linuks.org/search/search.php?text=xine - ovo ce ti dati URL) i u sorsu imas gotovo kako se koriste win32 codec-i ... Nisam siguran za MPlayer (ne koristim ga pa zato ne znam) ali sam ubedjen da i on ima tu "foru".
[ Ivan Dimkovic @ 28.01.2002. 07:39 ] @
Hvala za link, prosledicu ga kolegi koji radi na integraciji tih stvari u Linux deo projekta (pod uslovom da on nije vec naleteo na ovaj sors ;-)

Pozdrav,
Ivan
[ leka @ 29.01.2002. 19:05 ] @
Bilo bi dobro da ga zamolis da napise jedan tekstitj o tome, jer to je problem sa kojim se susrece mali broj ljudi, a verujem da ce u buducnosti sve vise ljudi da se raspituje za to... Meni, to za sada ne treba, ali ko zna. Ovako ako se napise jedan dobar tekst sa primerom, lako cemo da naucimo i mi "obicni smrtnici" kako se koriste windows dinamicke bibliteke (pretpostavljam COFF) u Linux/UNIX-u, ili cak nekom drugom OS-u... (OS/2 recimo
[ Ivan Dimkovic @ 29.01.2002. 20:23 ] @
Vazi, cim to bude proradilo napisace se poucan text - samo da proradi, a to vec ne zavisi od mene :) Secam se da je jos pre godinu dana jedna kompanija koja je radila sa mnom imala Linux streaming sistem i rekli su im da nije problem ako dobiju .dll fajlove - tako da je ta stvar vec vise puta implementirana :)

Btw - COFF (common object file format) je valjda karakteristika .obj/.lib fajlova, a .dll-ovi za Win 32 su Portable Executable (PE) format. Mislim da svi mainstream kompajleri koriste COFF za library i object fajlove, a razlika je u executable fajlova, linux obicno koristi ELF a Win32 'PE' executable formate, mada ima i masa drugih sto manje sto vise zastupljenih.

Ja ovde imam ELF-ove i za SunOS 5.5, pa moram da se telnetujem na cf.sourceforge.net kako bi ih izvrsavao :) Mada je to vec sasvim druga problematika, posto su arhitektura i masinski jezik skroz drugaciji - ali me cudi kako neko do sada nije lepo odradio sistem da se bar x86 binary fajlovi (ELF, PE, NE, LE, LX, itd...) "wrappuju" medju operativnim sistemima...