[ broker @ 05.07.2004. 08:49 ] @
Trazih po google-u informacije ali nisam nasao nista konkretno pa rekoh dapripuitam vas za misljenje.

Da li je, sa stanovista, pretrazivaca, bolje veliki sajt orgnizovati tako da svaka celina bude u poddirektorijumu ili da svaka celima ima svoj poddomen na osnovnom domenu?
Sta daje bolje efekte po pitanju rejtinga i vaznosti sajta prilikom pretrage?

Sad mi je sajt organizovan sa celinama po poddirektorijuma, medjutim, razmsiljam da otvaram poddirektorijume za neke celine jer jesu samostalne i cini mi se efektnije da imaju sopstveni poddomen. Nije mi cilj da tako vestacki dignem rejting, ali ne bih voleo da ga smanjim.
[ dados.p @ 28.04.2008. 14:00 ] @
Ovo takodje i mene interesuje pa bih molio ako neko moze dati odgovor. Po meni je mozda bolje poddirektorijum, ali bi voleo cuti misljenje i drugih koji se bolje razumeju u SEO.
[ bsaric @ 28.04.2008. 14:16 ] @
Sve ovisi o čemu se konkretno radi, ako je nešto cjelina za sebeja bih išao na poddomenu, ako je drugi jezik išao bih na poddomenu. Adobe.com je odličan primjer korištenja poddomena, prouči njega malo.
[ ||NeX|| @ 28.04.2008. 16:51 ] @
Jako slična tema je već odgovorena prije 2min. od mene.
Dakle, ako obimom i tematski izlazi iz granica već postojeće stranice onda je možeš prebaciti u poddomenu,
te ako je jezik to je pametna ideja, iako i poddirektorij nije loša solucija ukoliko se putem encodinga ukaže da se radi o drugom jeziku.

Ako su ti srodne teme i to je dio site-a, kao naprimjer da imaš neke tools vezanu za tvoju temu,
nikako nije pametno odvajati na poddomenu, nego ostaviti kao poddirektorij.

Google tretira poddomene kao zasebne stranice i glavna stranica (ukoliko nije linkovana sa poddomena) nema nikakve koristi od toga.
[ dados.p @ 28.04.2008. 23:18 ] @
Hvala na pravom odgovoru evo samo jos ovo, da li poddomen mnogo bezi od jacine domena ili je i poddomen isto moguce da bude dobro rangiran od strane google kao domen, predpostavljam da da, ali teze?
[ ||NeX|| @ 29.04.2008. 12:26 ] @
Ne, istu važnost imaju. Vidio sam mnogo site-ova gdje je poddomen rangiran, a glavni nije, jer nema skoro ništa na njemu itd. Poddomen je ravnopravan domen.
[ bsaric @ 29.04.2008. 14:09 ] @
Citat:
Ne, istu važnost imaju


O tome bi se dalo razgovarati :). Obzirom kako inžinjeri tražilica razmišljaju, da je u potpunosti isto, što mislim da nije i da sve ovisi o situaciji i više faktora, zašto bismo kupovali domene? Očito domena kao domena ima veću važnost od same poddomene, ozbiljnije ju se shvaća, a na takve stvari tražilice baš paze. Moje osobno mišljenje, nemam apsolutno nikakav dokaz za to :).
[ dados.p @ 06.03.2009. 16:07 ] @
ja sam uvek bio za poddomen, jer ga kontam kao domen sam za sebe pogotovo ako je potpuno odvojen od teme od glavnog domena. A google mi sasvim lepo indeksira sve moje poddomene... Ali sam i dan danas zbunjen oko ovog problema i iskreno ne znam sta je bolje.
[ old @ 07.03.2009. 15:53 ] @
Moje mišljenje je da je "podfolder" superiorna varijanta u odnosu na poddomen.

(Jedan od argumenata: Bolje pozicije postiže jedan jak sajt nego N slabih)

[ dados.p @ 07.03.2009. 16:41 ] @
Evo jedan moj primer domen loviribolov.org je bio pa prilicno slab po Alexi je bio negde na mestu broj 4 000 000 ali kada sam dodao sledece domene www.vplug.loviribolov.org, www.getafreelancer.loviribolov.org, www.webdesign.loviribolov.org mislim da je prilicno ojacao i sada je na poziciji broj 457.617 sad koliko bi bolji bio da su to sve podfajlovi je pitanje na koje nemam odgovor a da je domen ojacao zbog poddomena to sam primetio i sam. Znaci i poddomen valja...

[ agvozden @ 08.03.2009. 11:19 ] @
Apsolutno pogrešno pitanje...

Pitanje treba da glasi kada primeniti poddomen, a kada poddirektorijum!

Google će, većinom slučajeva, tretirati poddomen kao poseban sajt.

Mislim da je ovo više bitno za funkcionalni deo sajta nego za SEO.

Npr, forum na mom sajtu je na posebnom poddomenu (forum.nesto.com), zato što ispada iz osnovne funckionalnosti sajta. To je u početku koštalo lošim PR, ali posle dve godine stvari se vraćaju u normalu, ali pre svega zahvaljujući nekim drugim aktivnostima.
[ dados.p @ 08.03.2009. 11:37 ] @
Citat:
agvozden: Apsolutno pogrešno pitanje...

Pitanje treba da glasi kada primeniti poddomen, a kada poddirektorijum!

Google će, većinom slučajeva, tretirati poddomen kao poseban sajt.

Mislim da je ovo više bitno za funkcionalni deo sajta nego za SEO.

Npr, forum na mom sajtu je na posebnom poddomenu (forum.nesto.com), zato što ispada iz osnovne funckionalnosti sajta. To je u početku koštalo lošim PR, ali posle dve godine stvari se vraćaju u normalu, ali pre svega zahvaljujući nekim drugim aktivnostima.


U potpunosti se slazem sa ovim odgovorom, cak mislim da je ovo i nabolji odgovor u ovoj temi...
[ ||NeX|| @ 09.03.2009. 14:12 ] @
Ovdje imate večinu odgovora:
http://www.seomoz.org/blog/und...mains-vs-subfolders-microsites
[ dados.p @ 09.03.2009. 15:06 ] @
Vrlo interesantan tekst mislim da vredi procitati...
[ kameleon_ @ 26.04.2009. 01:12 ] @
Ako ti je važan SEO, Google PR i broj posjeta na sajtu onda je bolji - poddirektorijum, jer se onda dio važnosti dolaznih linkova koji vode do pojedinih dijelova tvog sajta (poddirektorijuma) rasporeduju i na glavni domen (home page), a kad koristiš poddomen - onda to ne važi.