[ de_jan @ 18.07.2004. 20:16 ] @
Kakvo je stanje u Zrenjaninu sa WLAN pristupom?
Da li ima Community access pointa?

[ darko_zr @ 19.08.2004. 14:17 ] @
radi se na tome!
[ NuLLCoDe @ 07.10.2004. 21:09 ] @
Upravo se i ja raspitujem za Wireless u ZR i odlucio sam da uradim wireless. Sto si tice Wireless interneta postoji samo jedan AP od Metrohive-a i nalazi se na silosima kod bolnice. Ako si zainteresovan za wireless u ZR javi mi se pa mozda i organizujemo nesto. Pozdrav
[ kNiCk @ 07.10.2004. 22:45 ] @
Citat:
NuLLCoDe: Sto si tice Wireless interneta postoji samo jedan AP od Metrohive-a i nalazi se na silosima kod bolnice.


Ima jos jedan na vodotornju od localneta...
[ ilijev @ 04.11.2004. 00:31 ] @
Ljudi, toliko je WF komplikovan za nas ravnicarski grad da je to tragedija. Veoma malo pogodnih mesta za postavljanje antena za cvorista(svega dva tri), tesko usmeravanje, a ako ce mo pravo nekoliko gadnih igraca koji medjusobnim, srpskim inatom, prove buku u wireless etru. Drugi problem je sto niko nece da izdvoji kintu. Ja sam zeleo da krenem sa postavljanjem mreze u Dolji i svi su se odusevili. A prica je "stavi ti antenu, daj opremu pa ako nam se svidi . . ." Kao da kacim maicu na drvo.
Posto je ipak neko spomenuo pokretanje zajednice samo da dodam da od toga nece biti nista. Takav smo grad, takvi smo ljudi.
Sa nadom da ce me neko ipak razuveriti, nastavite ovu temu mozda nas se i skupi dovoljno . . . za basket.
[ IzzY @ 04.11.2004. 16:25 ] @
samo nemojte da odustanete.....skupicjete se..najlakshe i najjeftinije je dicji prvi AP....nadjite lepu lokaciju i nemojte da se predate.....
[ vladars @ 12.11.2004. 06:59 ] @
pozdrav ljudi ...
interesuje me koliko bi bilo zainteresovanih za wifi u zr posto drugar i ja planiramo da dovedomolink do zr ... ako bude dovoljno zainteresovanih...
meni wifi mreze treba za nesto drugo sa softver koji ne moze da radi bez neta ne za download a kad se ves postavlja wifi mreza mozemo se organizovati i staviti neki link malo jaci i da ostali korisnici mogu da koriste link... tu bi bilo jos kojih predloga localni server za filmove igrice ... i tako
aj zrenjeninci neka se raspitaju neka malo odrade analizu trzista pa neka mi se jave na :p pa ce mo se dogovoriti
pozdrav
vladimir
[ ilijev @ 17.11.2004. 22:00 ] @
Svidja mi se ideja vladars-a.
Samo mi pojasni kakav link dovlacis?
Inace napravicu rezime problema koji moraju da se rese i koraka koji moraju da se nacine:
1. prvo se skupi drustvo - evo nas...
2. zatim se postavi jedan AP koji sa antenama koje mogu svi da vide.
problem je sto je ZR ravnicarski i ja iz dolje ne mogu da dobacim do nikoga sem do centra-vodotornja. Doduse imam ideje za ovaj problom ali otom potom.
3. cena opreme se deli na ljude koji formiraju grupu. ovaj finansiski faktor se nesme zanemariti jer ko god da je gledao cene za ozbiljan AP centar zna o cemu pricam
4. bilo bi zgodno formirati i sajt kako bi se reklamom privuklo drusto i smanjio finansiski sok za osnivace mreze.
5. neke su oformili i udruzenja i registrovali se kao grupa gradjana sto daje ozbiljan pecat celom projektu.

[ addy @ 25.11.2004. 15:01 ] @
Evo ja sam za Wireless Community i ako oce neka i mene racunaju tu da i mi u zrenjaninu uradimo tako nesto a ne preko ovih papreno skupih provajdera
Moglo bi stvarno a i svidja mi se ideja!
javite i ja sam sa vama
[ IzzY @ 26.11.2004. 08:31 ] @
Ako je neko od vas "dobrostojecji" i zhivi u visokoj zgradi...za prvi ap treba cirka 200 eura + stalno upaljen komp za par opsnovnih servisa..to nije neka velika lova...a i valda cje biti ljudi pa cje pokriti ti....pa kad se to pokrije onda kupite server pa onda dignete sledecji ap i tako..nemojte da vam internet bude prioritet....prvo vi dignite 2-3 ap-a pa kad vas bude dosta da uzmete normalan link onda tek mislite o netu....

BTW. zar nije poenta wireless zajednica igranje, chatovanje, menjanje fajlova??? j*** vas internet :)
[ vladars @ 26.11.2004. 08:50 ] @
trebalo bi da se spoje subotica === senta == zrenjenin ==== novi sad===> pa dalje
to je u planu.... projekat je stavljen na razmatranje....
ako ima dovoljno zanteresovanih mozemo se dogovoriti pa namestiti nije nista tesko samo kad se hoce ....
pozdrav
vladimir
[ ilijev @ 29.11.2004. 23:58 ] @
Ovo mi deluje kao da se igramo GLUVIH TELEFONA.
Mozemo da saljemo poruke kaoko "hocemo", "moze", "super ideja" itd, a da niko nista ne uradi.

Evo je imam svu potrebnu opremu da postavim jedan AP za dolju. (doduse fali omni antena ali ona moze da bude postavljena za 3-4 dana)
Broj zainteresovanih se deli sa cenom postavljanja AP.
Ko je zainteresovan neka se javi i neka spremi pare...
Ako je neko u blizini a hoce da postavi AP neka se javi radi povezivanja.
Resen problem.
[ IzzY @ 30.11.2004. 08:10 ] @
Probaj da povezhesh par ljudi u zgradi..i vi izdelite pare za opremu..vraticje vam se lova..polako..al hocje onda kad se skupite shirite se sami dalje..nemojte da chekate da josh neko grune pare..nego chim se isplatite sve shto dodje od kesha uzmite pa dignite negde drugde ap..sigurno znate negde josh nekog u nekoj visokoj zgradi.......Ako budete chekali..nikad nishta od toga necje biti..nema neorganizovanijih ljudi od srba....
[ adddy @ 24.12.2004. 19:27 ] @
Evo ja sam sa gradnulice i zainteresovan sam za Wireless comunity,ja sam sad na metrohive,javite mi koliko para treba da se izdvoji i moze
[ adddy @ 04.01.2005. 00:58 ] @
Dajte bre vise odgovorite sta je sa tim wlan-om kod nas.Ja se patim sa ovim nasim koji su em skupi em ne daju brzinu na koju sam pretplacen.Ajde dogovorite se pa skupimo kesa pa dignemo ap ili tako nesto.Ajde da ne budemo vise mrtav grad!!!
[ fibula @ 23.01.2005. 13:45 ] @
evo ja vam nudim sajt za informacije posaljite svakakve informacije objavicu.

www.info023.co.sr

[ vladars @ 03.03.2005. 13:35 ] @
Pozdrav narode evo stigao sam u zr napokon sad sam na faxu ... skupite se pa mozemo da se dogovorimo ... od onog linka, od Su-Ki nema nista ... za vikend bi trebalo da radim na novom od NS KUMANE KIKINDA i to jedna firma izz beograda bi trebala da uradi... ako ima zainteresovanih ja mogu da ponudim parabolu, antenu ssa kojom bi mogli da se nakacite na Cot N.Sadu i da se ukljucite u tu mrezu... ostatak za zr ja nemogu da radim posto sam nov u gradu ne znam jos situaciju...
kad se skupite javite se na mail [email protected] pa ce mo se dogovoriti sta ko ima pa da namestimo nesto... da to sljaka ja imam iskustva malo sad se upoznavam sa novom tehnologijom sa kojom bi da radim... a sto se tice 802.11 to nije nikakav problem kesa... sve moze da se izvede ...
kad se skupite javite se pozdrav
Vladimir
[ Grim Casual @ 29.03.2005. 12:15 ] @
Zivim na Bagljasu,i sinoc sam sreo ortaka i pomenu mi da je konacno reseno da se pravi Wireless ovde,ide se na to da se pusti i net,za sada ima 15-ak ljudi,radi se na tome da se ovo odradi sto pre!
U svakom slucaju,i ja im se prikljucujem.

Da li je neko od vas vise upucen u celu ovu stvar sto se Bagljasa tice,posto ja sve sto sam cuo,to je bilo od tog drugara ?

Mislim da je kranje vreme da se organizujemo,jesmo malo mrtvi po prirodi,al' evo doslo je i lepse vreme,mozemo da se pentramo po zgradama,i mislim da je vise red da srusimo one preskupe provajdere,zasto bi im placali nesto sto nemamo!
[ adddy @ 29.03.2005. 12:37 ] @
>Pa i ja sam za ja znam coveka koji to organizuje i poslao sam mu mail ali
>izgleda da me ispalio,radi se o tome da se uvodi za pocetak samo mreza na
>bagljasu i clanarinu placas,a kasnije ce pokriti ceo zrenjanin i uvesce
>internet link.Ali za pocetak samo bagljas i ja sam za da se prikljucim da
>radim ali me lik ispalio zesce ali nema veze znam njegovog druga.A ako te
>nesto zanima vise pisi mi na mail reci cu ti posto znam sve.
[email protected]
[ niks @ 08.04.2005. 19:06 ] @
PAZNJA!

Istina je da ce uskoro biti postavljena Wireless mreza na Bagljasu.
Radi se o neprofitabilnoj drugarskoj mrezi koja ce pomoci da sasijemo preskupe provajdere i napokon uzivamo u brzini od 128kb/s!

Dakle bitni podaci:
* Wireless startuje za oko mesec dana!
* Signal ce biti pusten sa zgrade Junaka M. Tepica 3 (ex. Lenjinova 3)
* Server ce primati 20 korisnika (kasnije se planira jos jedan od 20)
* Mesecno ce svi clanovi placati po 700din.!!!! flat rate
Uskoro jos informacija.

Dodatne informacije:
[email protected]
063.80.20.70.1
[ PPZ @ 13.04.2005. 21:53 ] @
Jako lepo.Racunajte i mene unutra.Ja cu svejedno avgusta kad dodjem u Zrenjanin da instaliram malu mrezu na starom Bagljasu, recimo 5-10 AP-ova i recimo 10ak korisnika po AP-u.Naravno, ako bog da ADSL (u sta ne verujem, PTT su lazovi zesci, naterali su me da kupim novu liniju za 10.000 din. a onda su mi rekli da neznaju da li ce i kada ce) bice i interneta za sve skoro za dzabe.A ako ne vec imam u planu satelitski link i eventualno da se zakacimo na nekog od lokalnih provajdera za upload...Znaci bilo bi lepo da se povezemo i organizujemo.Vec ima i drugih zainteresovanih sa kojima sam stupio u kontakt iz drugih delova grada, tako da mozemo da se nadamo jednoj pravoj wireless mrezi, sa minimalnim troskovima i maksimalnim uzivanjem
[ adddy @ 14.04.2005. 06:21 ] @
> E pazi ako nesto radite obavezno me kontaktirajte i ja sam isto za i rado
bi da uradim bilo sta sta god treba ,zelja mi je da to radim.Tako da sta god
bude bilo javite mi ili me zovite da dodjem da pomognem!!!
[ [J0cY:] @ 09.09.2005. 18:31 ] @
P0zdrav svima... Hoce li biti nesto od tog ZR Wireless Community-ja? .. Dajte ljudi da se organizujemo, da sklepamo nesto .. predlazem da se za pocetak makar sastanemo negde, ako je to moguce i da vidimo ko sta ima od opreme, i kako moze da pomogne...itd itd..
[ interbiro @ 20.11.2005. 13:35 ] @
hajde da se sastanemo , pa da vidimo sta je potrebno...Evo, ako treba, nudim moj pečat za početak, da bi uradili potrebno, a imam i statut i ostalo za udruženje, pustimo net, i vozimo...
Boris

[Ovu poruku je menjao interbiro dana 20.11.2005. u 14:36 GMT+1]
[ bomark55 @ 26.11.2005. 21:05 ] @
Da li postoji wireless provajder u Zrenjeninu i koja mu je internte adresa?
[ interbiro @ 26.11.2005. 21:32 ] @
ima , a to je neobee.net, odnosno www.metrohive.net, ima jos dva ali su malo skuplji, koristimo nas 3-oje metrohive net od juna, i mozda se desilo dva, tri puta da padne link, ali je cena-kvalitet u srazmeri....
[ Grim Casual @ 16.03.2006. 12:35 ] @
BeotelNet krece sa bezicnim internetom u Zrenjaninu


Postavljeno prosle nedelje vise AP-ova na najvise tacke grada,od kojih je svakako najbitniji onaj na soliteru u Junaka Milana Tepica(kod Maxija na Bagljasu),jer mogu da ga vide svi korisnici okolnih naselja,pogotovu Duvanike i Male Amerike.
Danas se zavrsavaju poslednje postavke,i krece pustanje neta u etar.

Po informacijama koje mi malopre rekose ljudi iz BeotelNeta,otprilike brzina 128 kbp/s(stalna veza,neogranicen protok tj. flat,omoguceni svi servisi od chata,preko surfa do p2p programa,itd...) bice oko 1300 dinara!


Ovo je veoma bitno za Zrenjanince,jer u ovom gradu ne postoji nista ozbiljnije,docekali smo to da nam je internet tehnologija kao u 18. veku,znaci nikakva...tako da svaka ovakva stvar predstavlja pravo osvezenje i veoma dobru novost.Beotel nije neozbiljna kuca,tako da verujem da ovo nece biti sprdnja.
Kad drugi nece da rade i da pokupe pare koji im bukvalno leze na zemlji,ima ko hoce.
[ SashaM @ 17.03.2006. 21:01 ] @
Znas li gde su jos postavljeni access pointi pored tog na soliteru? Da li neko vec ima neka iskustva sa njihovim wirelessom?
[ Grim Casual @ 19.03.2006. 11:32 ] @
Na Vodotornju takodje znam da imaju jedan AP...raspitacu se za ostale.

Imaju oni uslugu bezicnog interneta odavno u Zrenjaninu,ali to su mogla da uzmu samo pravna lica(za firme i sl.) i imali su u centru jedan AP.
Sada rekose,pustaju za sve,zato pokrivaju grad sa AP-ovima.

Do juce,jedan prijatelj mi rece da se prijavilo 20 ljudi.
Koliko sam ga razumeo oprema i ugradnja oko 50 evra.
[ Grim Casual @ 20.03.2006. 02:12 ] @
Moracu da demantujem sam sebe.

Sama ugradnja bez opreme je do sada bila 40 evra.
Ne zna se jos koliko ce biti u narednom periodu,zavisi od coveka do coveka,kolika mu je udaljenost,kakva mu je opticka vidljivost,itd...
Trenutno ih ima 25 ljudi od ranije,a ne prijavljenih kako sam rekao.
Za prijavljene se jos ne zna nista,jer zvanicno nista nije jos pusteno,trenutno se radi na postavljanju opreme.
Sto se tice novih AP-ova,pored onih koje sam naveo,postavlja se i jos jedan na Toplanu.

Sto se tice detaljnih informacija,moze se proveriti u predstavnistvu BeotelNeta u Zrenjaninu.
[ MeanEYE @ 28.03.2006. 23:20 ] @
Citat:
Grim Casual: Na Vodotornju takodje znam da imaju jedan AP...raspitacu se za ostale.

Imaju oni uslugu bezicnog interneta odavno u Zrenjaninu,ali to su mogla da uzmu samo pravna lica(za firme i sl.) i imali su u centru jedan AP.
Sada rekose,pustaju za sve,zato pokrivaju grad sa AP-ovima.

Do juce,jedan prijatelj mi rece da se prijavilo 20 ljudi.
Koliko sam ga razumeo oprema i ugradnja oko 50 evra.


BeoTelNet za sada ima APove na vodotornju i na bagljašu. AP koji je planiran na toplani neće uskoro jer nema potrebe. Gledamo da u skorije vreme pokrijemo 4. juli i još neka mesta... Svi zahtevi i predlozi su dobrodošli...

Citat:
Grim Casual: Moracu da demantujem sam sebe.

Sama ugradnja bez opreme je do sada bila 40 evra.
Ne zna se jos koliko ce biti u narednom periodu,zavisi od coveka do coveka,kolika mu je udaljenost,kakva mu je opticka vidljivost,itd...
Trenutno ih ima 25 ljudi od ranije,a ne prijavljenih kako sam rekao.
Za prijavljene se jos ne zna nista,jer zvanicno nista nije jos pusteno,trenutno se radi na postavljanju opreme.
Sto se tice novih AP-ova,pored onih koje sam naveo,postavlja se i jos jedan na Toplanu.

Što se tiče detaljnih informacija,može se proveriti u predstavništvu BeotelNeta u Zrenjaninu.


Što se cena ugradnje tiče još uvek se ne znaju tačne cene. Ukoliko bude bilo veći broj zainteresovanih voljni smo da naručujemo opremu po povoljnijim cenama pošto kao firma imamo nekakve popuste na količinu.

Sva pitanja, zahteve i savete možete me kontaktirati putem ovog foruma, email adrese [email protected], ICQa #58001700, MSN: [email protected]...
[ SashaM @ 29.03.2006. 10:01 ] @
Da li je u planu postavljanje AP-a na uljari?
[ Grim Casual @ 29.03.2006. 18:38 ] @
Citat:
Da, kao što ste i primetili, u toku je probni rad bežičnog pristupa Internetu u Zrenjaninu, realizovanog WiFi tehnikom (IEEE 802.11b/g standard, 2.4GHz opseg, 1. kanal 2412MHz).

U toku je instalacija i druge dve bazne stanice, pa čim vremenski uslovi dozvole očekujemo i njihovo puštanje u rad, tako da će Zrenjanin i okolina biti "pokriven" (nadamo se) vrlo dobrim signalom.

Sadašnje lokacije su vodotoranj (2412MHz, Vpol) i soliteri na Bagljašu (Hpol, kanal još nije fiksiran, dogovaramo da bi izbegli međusobna ometanja).

Slična infrastruktura već postoji u Kraljevu i Prokuplju, gde imamo svoje pristupne tačke, direktno ili preko naših pod provajdera.

U Zrenjaninu očekujemo kraj probnog rada u narednih nedelju dana i komercijalni rad početkom aprila. Do tada će biti objavljeni komercijalni i tehnički uslovi, ali orijentaciono da steknete pravilniji utisak:

64/64K, fizička lica, 8:1 agregacija...........750 dinara/mesečno
256/64K, fizička lica, 8:1 agregacija.........1680 dinara/mesečno
512/128K, pravna lica, 2:1 agregacija......11720 dinara/mesečno

256/64K, fizička lica, merenje protoka, 500MB uključeno.....1100 din/mes.

Popust ukoliko ste povezani punom brzinom od 11Mbps na radio delu.....10%

Beotelnet u Zrenjaninu ima jak Internet link, lokalni modemski pristup, povezan je bežično skoro 8 godina na centar u Beogradu, pa je ovo bio skoro "iznuđen" zahtev od strane korisnika da se pusti i ovaj servis.

Naš plan je bio da sačekamo sredinu godine i aktiviramo WiMAX bežični pristup na 3.5GHz (sličan sistem već dve godine radi u Beogradu), ali oprema još nije raspoloživa tako da taj pristup neminovno vodi u kašnjenje realizacije.

Takođe, Republička agencija za telekomunikacije planira da uvede bar malo reda u rad na ISM opsegu na 2.4GHz, pa očekujemo da ćemo biti u stanju da ponudimo nešto bolji kvalitet servisa od konkurecije.

Tokom probnog rada smo detektovali probleme kod nekih korisnika koji se povezuju na AP Vodotoranj zbog kolokacije ostalih ISP na istoj lokaciji (vrlo "zagađen" radio deo...), pa je pušten AP na Bagljašu i u toku je instalacija još par AP lokacija.

Cilj nam je da minimalnom snagom (što će ubrzo postati zakonska obaveza) obezbedimo dobro pokrivanje teritorije.

Ukoliko ste zainteresovani za ovaj servis, pozovite telefonom Beotelnet u Zrenjaninu i otvorite probni nalog.

Ukoliko imate još pitanja, stojimo vam na raspolaganju

Srdačan pozdrav,
BEOTELNET






Postovani,

meni licno u kancelarijama Beotela u Zrenjaninu,vas covek je rekao da ima 128K( Flat je u pitanju ) i da kosta 1300 dinara,a da se za ostale informacije raspitam za par dana,jer kako ste i vi rekli,prolazi test faza i krece komercijalna.
Povodom toga imam pitanje,zasto u gore navedenom cenovniku nema brzine 128k?

S postovanjem,hvala
[ MeanEYE @ 30.03.2006. 11:29 ] @
Citat:
SashaM: Da li je u planu postavljanje AP-a na uljari?


U ovom trenutku NE, jer smo se odlucili za AP na toplani koji ce videti dobar deo Zrenjanina.

Citat:
Grim Casual: Postovani,

meni licno u kancelarijama Beotela u Zrenjaninu,vas covek je rekao da ima 128K( Flat je u pitanju ) i da kosta 1300 dinara,a da se za ostale informacije raspitam za par dana,jer kako ste i vi rekli,prolazi test faza i krece komercijalna.
Povodom toga imam pitanje,zasto u gore navedenom cenovniku nema brzine 128k?

S postovanjem,hvala


To sto je kolega napisao jeste orijentaciono kakve ce cene biti. Napomenuti cenovnik koji je napisan jeste za WDSL pakete (paketi u kome su upload i download iste brzine). Mi Vam pruzamo usluge i WADSL i WDSL paketa sa brzinama od 64kBit do 1mBit. U zavisnosti od vasih potreba na raspolaganju su vam i faktori akumulacije 1, 2 ,4 i 8.

Potrudicu se da uskoro cenovnik bude dostupan i online...
[ Tform @ 30.03.2006. 23:16 ] @
Prvo, svaka cast Beotelu na ovom potezu.

Interesuje me da li je AP na Bagljasu poceo sa radom?
Da li mi neko moze reci koja bi mi oprema trebala (i njena cena) kako bi se zakacio na taj AP. Antena bi od kompa bila udaljena oko 6-7 metara.

Pozdrav!
[ MeanEYE @ 31.03.2006. 00:01 ] @
Citat:
Tform: Prvo, svaka cast Beotelu na ovom potezu.

Interesuje me da li je AP na Bagljasu poceo sa radom?
Da li mi neko moze reci koja bi mi oprema trebala (i njena cena) kako bi se zakacio na taj AP. Antena bi od kompa bila udaljena oko 6-7 metara.

Pozdrav!


Antena na bagljašu je spremna, ostaje samo da se uključi. Što se opreme tiče treba ti 25€ za bežičnu mrežnu (TP-Link)karticu, oko 10€ (max) za kabl i konektore, i oko 10-20€ za antenu (panel). Ostalo zavisi od tvojih potreba i udaljenosti... Savetujemo kako tebi tako i ostalim eventualnim kupcima wireless opreme da na antenama ne štede. Mi smo probali sa velikom varijacijom kvaliteta opreme, kablova i antena. Ubedljivo najveći uticaj na kvalitet signala i protoka imala antena i pored toga što smo koristili 15m kabla i najjeftiniju karticu koju smo pronašli.

Cena koju sam napisao jeste cena nekih najslabijih Panel antena. Po našim probama Grid antene su se pokazale kao najbolje.

Hvala na lepim rečima usput...

Pozdrav svima!
[ Grim Casual @ 31.03.2006. 13:28 ] @
Puna podrska Beotelu u Zrenjanunu!

Masa ljudi cujem da hoce da se nakaci,ali za sada su jos svi neupuceni u celu pricu,mora marketing i reklama da odradi posao podhitno!
Narod zeli,ali ne zna kako,a i masa ljudi bi volela da se to odradi odmah na licu mesta i sa opremom.Tesko ce iko da skace po Novom Sadu i da juri opremu,korisnik voli da plati i da maticna firma to sve odradi.Ali,sta da se radi,ako ovako mora ispocetka,juricemo opremu.
Dosta ljudi je cekala kablovski internet SBB-a,a posto od toga za ovaj grad nema nista ove godine,verujem da ce dosta njih biti zadovoljno ovom opcijom.Pogotovu sada sto je cena pretplate SBB-a opet skocila u Zrenjaninu,sada ce biti 415 dinara,ocekuje se i dosta raskida.Eto sanse za Zr Beotel wirelles bude sto kvalitetniji.
[ Tform @ 31.03.2006. 15:17 ] @
MeanEYE, hvala na informacijama.
Bas steta sto se oprema ne moze poruciti od vas.
Nadam se da nece doci do zagusenja brzine kada masa ljudi krene na Beotel. Mada, link je 6 puta veci nego sto ima Neobee na Zitoproduktu. Videcemo..
[ Grim Casual @ 31.03.2006. 16:42 ] @
Ako se prikljuci masa ljudi,lako je kasnije ulagati i poboljsavati opremu.
Znaci da ima kvaliteta,sve ostalo posle dolazi samo po sebi.

Da li se igde u Zrenjaninu moze nabaviti oprema(znam da je Fedra radila sa wirelles opremom),da se ne smara po NS i BG?
[ jacoby @ 31.03.2006. 23:36 ] @
Zivim u centru i antenu sam usmerio ka vodotornju, antena mi se trenutno nalazi u sobi (betonski zid itd...) stavio bi je na krov al kratak mi je kabl i signal je -58db (network stumbler). i kada se konektujem dhcp server mi ne dodeli ip adressu , da li je to potrebno ili ne ? meni treba posto me zanima latency. tj wireless mi uglavnom treba za online igranje, counter, warcraft itd...
Da li je jos moguce uzeti probni nalog?

a sto se tice cena ljudi na beotel forumu su rekli :

"U Zrenjaninu očekujemo kraj probnog rada u narednih nedelju dana i komercijalni rad početkom aprila. Do tada će biti objavljeni komercijalni i tehnički uslovi, ali orijentaciono da steknete pravilniji utisak:

64/64K, fizička lica, 8:1 agregacija...........750 dinara/mesečno
256/64K, fizička lica, 8:1 agregacija.........1680 dinara/mesečno
512/128K, pravna lica, 2:1 agregacija......11720 dinara/mesečno

256/64K, fizička lica, merenje protoka, 500MB uključeno.....1100 din/mes. "

a 128k flat je valjda oko 1300din mesecno.

p.s da li je dovoljan signal od oko -56 do -60db ?
hvala

[ MeanEYE @ 03.04.2006. 11:22 ] @
Citat:
Tform: MeanEYE, hvala na informacijama.
Bas steta sto se oprema ne moze poruciti od vas.
Nadam se da nece doci do zagusenja brzine kada masa ljudi krene na Beotel. Mada, link je 6 puta veci nego sto ima Neobee na Zitoproduktu. Videcemo..


Hm, ne znam gde ste culi da ne moze preko nas... NARAVNO DA MOZE :) Koliko jeftinije to je vec pitanje, ja sam samo rekao da ukoliko je broj narudzbenica veci cena ce biti manja... :) Sto se linka tice jedino PTT moze da nam parira u Zrenjaninu tako da sto se toga tice osigurani ste ;)

Citat:
jacoby: Zivim u centru i antenu sam usmerio ka vodotornju, antena mi se trenutno nalazi u sobi (betonski zid itd...) stavio bi je na krov al kratak mi je kabl i signal je -58db (network stumbler). i kada se konektujem dhcp server mi ne dodeli ip adressu , da li je to potrebno ili ne ? meni treba posto me zanima latency. tj wireless mi uglavnom treba za online igranje, counter, warcraft itd...
Da li je jos moguce uzeti probni nalog?

a sto se tice cena ljudi na beotel forumu su rekli :

"U Zrenjaninu očekujemo kraj probnog rada u narednih nedelju dana i komercijalni rad početkom aprila. Do tada će biti objavljeni komercijalni i tehnički uslovi, ali orijentaciono da steknete pravilniji utisak:

64/64K, fizička lica, 8:1 agregacija...........750 dinara/mesečno
256/64K, fizička lica, 8:1 agregacija.........1680 dinara/mesečno
512/128K, pravna lica, 2:1 agregacija......11720 dinara/mesečno

256/64K, fizička lica, merenje protoka, 500MB uključeno.....1100 din/mes. "

a 128k flat je valjda oko 1300din mesecno.

p.s da li je dovoljan signal od oko -56 do -60db ?
hvala


To je veoma dobar signal, nebi trebalo da bude problema... i da, test nalog jos uvek moze da se otvori... IP adrese su staticki dodeljene a protok se ostvarujem putem PPPoE...
[ Grim Casual @ 03.04.2006. 12:24 ] @
A kako se krece cena opreme kod vas,ako nije tajna da se saopsti ovde javno?

Inace,zivim na Bagljasu,100 metara od vaseg AP-a,4 sprat,dobra vidljivost,trebalo bi par metara kabla...
[ Grim Casual @ 03.04.2006. 16:44 ] @
Jos samo jedno pitanje ako bi neko mogao da mi objasni?

Sta znaci to 8:1 agregacija?
[ MeanEYE @ 03.04.2006. 21:54 ] @
Citat:
Grim Casual: A kako se krece cena opreme kod vas,ako nije tajna da se saopsti ovde javno?

Inace,zivim na Bagljasu,100 metara od vaseg AP-a,4 sprat,dobra vidljivost,trebalo bi par metara kabla...


Cene cu oformiti u toku sutrasnjeg dana cini mi se pa cu vam dati tacniju informaciju, nebih napamet da govorim!

Citat:
Grim Casual: Jos samo jedno pitanje ako bi neko mogao da mi objasni?

Sta znaci to 8:1 agregacija?


Agregacija (akumulacija) 8:1 znaci da internet provajder zakupljuje jedan link te brzine i deli ga na 8 korisnika. Sto je veci stepen agregacije manja je cena koja se naplacuje korisniku. Mozda pomisljate u ovom trenutku kako je to veoma losa stvar ali u igri velikih brojeva ovo se pokazalo kao veoma stabilno i jeftino resenje.

[Ovu poruku je menjao MeanEYE dana 04.04.2006. u 00:39 GMT+1]
[ Grim Casual @ 03.04.2006. 23:31 ] @
Hvala na odgovoru!
[ Tform @ 05.04.2006. 22:12 ] @
I.. kada ce taj cenovnik? :)
Ja sam zvao telefonom Beotel pre neki dan. Rekli su mi da trenutno nije moguce od njih nabaviti opremu.

Da li je AP na Bagljasu na onoj zgradi gde je i velika antena KTV-a?

Pozdrav!
[ Grim Casual @ 05.04.2006. 23:19 ] @
Nije AP na toj zgradi,nego 2 zgrade pored.
To je Junaka Milana Tepica br.4,a ovo je u broju 2.


Stvarno bi mogao taj cenovnik. :)
[ MeanEYE @ 06.04.2006. 12:50 ] @
Citat:
Tform: I.. kada ce taj cenovnik? :)
Ja sam zvao telefonom Beotel pre neki dan. Rekli su mi da trenutno nije moguce od njih nabaviti opremu.

Da li je AP na Bagljasu na onoj zgradi gde je i velika antena KTV-a?

Pozdrav!


Mozda u datom trenutku nismo bili u stanju da porucujemo opremu. Opremu za wireless kako za 2.4 tako i za 5.4GHz kao i sva prateca oprema se moze poruciti preko nas.

Cenovnik ce biti objavljen tek kada kompletiramo ponudu.
[ Grim Casual @ 10.04.2006. 14:01 ] @
Jel se desava sta,jel ima kakvih novosti u vezi pustanja,cena...?
[ Grim Casual @ 12.04.2006. 00:30 ] @
Vidim danas sa prozora na soliteru u Lenjinovoj postavljena i izdignuta velika antena,svaka cast,radi se,radi se... ;)
[ jacoby @ 12.04.2006. 07:53 ] @
U ponedeljak 10. prvo mi se signal poboljsao bio je oko -56 a sad je -73dbm, izgleda da ipak nesto rade :P
[ SashaM @ 12.04.2006. 10:59 ] @
Ne znam sta rade ali mi je od juce kvalitet signala 23% a bio je uvek iznad 50%
Inace da li neko zna da li je postavljen i pusten u rad AP na toplani?
[ Tform @ 17.04.2006. 22:05 ] @
I.. sta bi?

Ovo pomalo lici na SBB..
Kada ce Bagljas da startuje?

pozdrav
[ MeanEYE @ 18.04.2006. 08:47 ] @
Citat:
Grim Casual: Vidim danas sa prozora na soliteru u Lenjinovoj postavljena i izdignuta velika antena,svaka cast,radi se,radi se... ;)


Da, na soliterima su postavljenje dve sektorske antene na 1. i 3. kanalu. Antene su horizontalno polarisane jacine 18dBi. Antena sa SSIDom BEOTELNET-BAGLJAS-HPOL1 je okrenuta ka starom bagljasu dok je BEOTELNET-BAGLJAS-HPOL2 okrenuta u suprotnom smeru. Oni koji se budu kacili neka posalju svoju jacinu signala, MAC adresu i lokaciju.

Citat:
SashaM: Ne znam sta rade ali mi je od juce kvalitet signala 23% a bio je uvek iznad 50%
Inace da li neko zna da li je postavljen i pusten u rad AP na toplani?


AP na Toplani je spreman za montazu, cekamo samo potrebne dozvole da se to montira. Ocekujemo da ce to biti gotovo u narednih nedelju dana.

[Ovu poruku je menjao MeanEYE dana 18.04.2006. u 11:54 GMT+1]
[ Grim Casual @ 20.04.2006. 01:26 ] @
U svakom slucaju,lepo je cuti i videti da se bar iko trudi da uradi nesto u ovom gradu...
[ Grim Casual @ 01.05.2006. 01:57 ] @
Vlada Srbije pomaže Telekomu da pojača monopolski položaj

I provajderi bez frekvencija

Republička agencija za telekomunikacije dobila nalog da Telekomu dodeli radio- "talase" na kojima sada posluju davaoci Internet usluga

BEOGRAD - Vodeći Internet provajderi u Srbiji uskoro bi mogli da ostanu bez radio-frekvencija i time bez mogućnosti da obezbede korisnicima pristup Internetu, pošto je vlada nedavno naredila Republičkoj agenciji za telekomunikacije, inače nezavisnom telu da Telekomu Srbije dodeli frekvencije iz opsega u kojem je najveći deo prostora već dat provajderima.

Bez dozvole

Naime, u dokumentu pod nazivom "Osnove za izradu strategije u oblasti telekomunikacija" vlada je naložila RATEL-u da u roku od 30 dana Telekomu dodeli licence za korišćenje frekvencija za "fiksni bežični pristup" u opsegu od 3,4 do 3,6 gigaherca.Upravo taj prostor krcat je velikim provajderima poput "Verata" i "Beotela", koji će, najverovatnije morati da ostanu bez licenci iako su ih platili.Da bi vlada to realizovala i obezbedila pokriće za svoju odluku naložila RATEL-u da izvrši reviziju "i izmeni ili utvrdi da su prestale da važe dozvole, izdate protivno principu racionalnog korišććenja radio-frekvencijskog spektra".

- Te licence je izdalo Ministarstvo za kapitalne poslove i ne znam kako mi možemo da procenjujemo da li su date racionalno. Provajderima se ne mogu oduzimati licence koje su već platili i koje su im odobrene. Ne znam kakvu će odluku doneti Upravni odbor RATEL-a kada je pod pritiskom. Opseg od 3,4 do 3,6 gigaherca nije u potpunosti popunjen, ali dobrim delom jeste i verovatno bi nečije licence morale da se izbrišu da bi se udovoljilo Telekomu. Osim ovog postoji i opseg između 3,6 i 3,8 gigaherca, koji je manje popunjen i u kojem bi tehnički gledano "Telekom" mogao da dobije licencu-objašnjava direktor sektora za telekomunikacije RATEL-a Milenko Cvetinović, naglašavajući da je to njegovo lično mišljenje jer Agencija za sada nema zvaničan stav.

Jak sistem ima uticaj

On dodaje da RATEL, najverovatnije, neće doneti odluku pre prvomajskih praznika, "pošto je u pitanju škakljiva tema", ali ističe da pravni akti obavezuju Agenciju da postupa po odredbama Nacionalne strategije za telekomunikacije, koju donosi vlada. Ipak, budući da je naređenje RATEL-u dato u Osnovama za strategiju, a ne u samoj strategiji, koja nije kompletirana, Cvetinović smatra da bi se mogao naći pravni prostor za odbijanje vladinog pritiska i za odbranu nezavisnosti Agencije.

Na pitanje da li vlada na ovaj način pokušava da raščisti put Telekomu dajući mu frekvence njegovih direktnih konkurenata, koji time ostaju bez posla, Cvetinović nije dao direktan odgovor, ali je rekao da je Agencija skoro osnovana i da je "imala značajnih problema da počne sa radom", a da je "Telekom uz NIS najjači državni sistem, pa je jasno ko ima veći uticaj".

Slično su na ovo pitanje odgovorili i u "Beotelu", jednom od provajdera koji se može naći na udaru spornih propisa, gde, ne želeći da ulaze u spekulacije ističu da "svako ko ume da sabere dva i dva zna o čemu se tu radi".

- U ovoj zemlji je sve moguće. Telekom je sada monopolista u žičnom pristupu, a ovako bi dominirao i bežičnim. Opseg od 3,4 do 3,6 gigaherca garantuje kvalitet prenosa signala i to nije moguće postići na drugim frekvencijama - objašnjava inženjer za kor mrežu "Beotela" Igor Urošević i dodaje da ne zna šta bi provajderi radili ako bi im bila oduzeta licenca.
- Uložili smo nekoliko stotina hiljada evra u opremu, koja bi automatski postala beskorisna - zaključuje Urošević.

A. Milošević


Izvor: Glas Javnosti
[ zrretro @ 11.05.2006. 11:09 ] @
Dobio sam na poklon Owislink 5460, grid 24 dbi,pa me zanima dali mogu da se povežem na Ap u centru sa šećerane.Tačnije odmah pored elektrodistribucije.
Pozdrav,
retro
[ Kenjee @ 13.05.2006. 21:03 ] @
Citat:
zrretro: Dobio sam na poklon Owislink 5460, grid 24 dbi,pa me zanima dali mogu da se povežem na Ap u centru sa šećerane.Tačnije odmah pored elektrodistribucije.
Pozdrav,
retro


Pa komsija mozda ces imati vise srece od mene, ja sa ovisom 1120 i grid 24 sam imao nestabilnu vezu iako je shipka ogromna,
ap u kutjistu, kablova manje od 0.5 metara. Probaj... do vodotornja imam 2.1 Km a ja sam tri kuce od elektrovojvodine,
Jedino toplana... idemo Beotel kako stoje stvari sa tim?

[Ovu poruku je menjao Kenjee dana 23.05.2006. u 20:55 GMT+1]
[ MeanEYE @ 23.05.2006. 21:00 ] @
Citat:
zrretro: Dobio sam na poklon Owislink 5460, grid 24 dbi,pa me zanima dali mogu da se povežem na Ap u centru sa šećerane.Tačnije odmah pored elektrodistribucije.
Pozdrav,
retro


Citat:
Kenjee: Pa komsija mozda ces imati vise srece od mene, ja sa ovisom 1120 i grid 24 sam imao nestabilnu vezu iako je shipka ogromna,
ap u kutjistu, kablova manje od 0.5 metara. Probaj... do vodotornja imam 2.1 Km a ja sam tri kuce od elektrovojvodine,
Jedino toplana... idemo Beotel kako stoje stvari sa tim?

[Ovu poruku je menjao Kenjee dana 23.05.2006. u 20:55 GMT+1]


Predajnik na toplani je postavljen i pušten u rad. Polarizacija je vertikalna a antena je jačine 12dBi. Stub je postavljen na najvišoj zgradi prema gradu posle velikog dimljaka.
[ Constantine24 @ 16.11.2006. 20:19 ] @
Neko je rekao da su AP-ovi postavljeni u Tepićevoj. Ja ću od 8. decembra biti u Štrosmajerovoj i ne znam ako bih stavio grid antenu na krov da li bih mogao imati optičku vidljivost.
[ [J0cY:] @ 22.12.2006. 18:32 ] @
gde je Tepitjeva?
[ ilijev @ 22.12.2006. 23:24 ] @
Junaka Milana Tepica ulica.
To ti je stara Lenjinova.
Ako ne znas koja je onda najbolje da ti objasnim kao ulicu na kraju Bagljasa, gde se nalazi
Maxi, Gomex i oni soliteri u kojima je KTV.
Jel sada jasno?
Tepitjeva ne postoji ;-)
[ ofset @ 23.12.2006. 10:33 ] @
@ JOcY,dobro ti je covek objasnio,bas tu gde je onaj veliki stub KTV-a ,a tu na istom tom stubu ti je predajnik i Freedoma cije usluge u Novom Sadu koristim dve godine i vise sam nego zadovoljan.
Ne time sto je sve potpuno besplatno i sto su vec najveca srpska mreza,vec sto sve momci rade maksimalno profisionalno i sto to rade iz ljubavi ,a ne zbog novca.
Bio sam na drugim mrezama,nesto sam cak i sam pokusavao da radim sa wireless-om ,ali pored ove ekipe u Freedomu sam shvatio da nemam potrebe da se bavim time,sem ako mogu da im pomognem,jer zaista sve daju od sebe da bi ta mreza zazivila po citavoj Srbiji.
Cuo sam i za neke planove njihove da spoje i Republiku Srpsku u mrezu i zaista nemam reci za toliki entuzijazam i rad.
Dokaz svega ovoga je sto primecujem svaki dan dolazak novih ljudi na mrezu ,a koje poznajem sa drugih mreza i sad smo opet zajedno,ali na Freedomu
U Zrenjaninu sam isto nakacio porodicu na Bagljasu kod njih i tu isto sve radi savrseno.
Svaka cast,samo da ostane sve ovako.