[ jacaranda @ 21.07.2004. 16:14 ] @
Minolta Xg 3.2 3x zoom 128MB SD.

Navodno, dovoljno za kucne uslove.
Podesim punu rezoluciju (za sve 3.2 mpix) 2048x1536 (sto ne bi kada moze i kosta).
Kompresija je "fine".
Fajlovi oko 1.5MB.
Napravim par fotografija i odnesem u foto radnju da mi napravi slike (15x10 cm).
Majstor kaze sledece:
"Niste trebali da radite u punoj rezoluciji jer je KVALITET FOTOGRAFIJE LOSIJI kada se oslika na papiru (zbog gubitaka kod smanjenja na dimenziju papira). Izaberite nizu rezoluciju, bice vam fajlovi manji, a otisak bolji. Maksimalnu rezoluciju koristite samo ako zelite da radite postere." ???!!!???
Da li je u pravu?
Vec sam ranije postavio pitanje (ali nisam dobio odgovor) sta je bolje (radi ustede prostora na kartici):
1. Rezolucija 2048x1536 i STANDARD kompresija ili
2. rezolucija 1800x1600 i FINE kompresija (sto "majstor" predlaze)
Ja na ekranu racunara ne vidim razliku (osim kod jakog zoom-a iz viewer-a).
Odnosno, kada dolazi do izrazaja podesavanje odnosa stepena kompresije i rezolucije, a da to nije za postere?
[ ssorca @ 21.07.2004. 22:36 ] @
idi kod drugog 'majstora'...
[ AMomcil @ 22.07.2004. 10:56 ] @
Jasno je meni zasto je on to rekao, evo objasnjenja.

Za 10x15 cm ce masina da sama smanji sliku na potrebnu dimenziju sto ce biti negde izmedju 1500x1000 i 1800x1200 piksela. Znaci ako je tvoja slika veca, bice smanjena, reskalirana. Recimo na 2MP.

Dalje zavisi od toga kako tvoj aparat vrsi krajnje poostravanje slike u aparatu. To je neophodno jer je sama slika sa senzora, zbog raznih efekata, slabog ivicnog kontrasta, tj. deluje mutno. Ako se koristi ista kolicina ostrenja po pikselu i u 2MP i u 3MP modu, onda ce 3MP slika smanjena na 2MP (radi stampanja) delovati manje ostro od one koja je originalno snimljena u 2MP! Smanjivanjem se isto ublazavaju kontrastni prelazi, pa se smanjuje utisak ostrine.
Zato kada smanjite sami sliku, recimo i u 800x600 za ekran, Web, email i sl., treba je nesto poostriti (Sharpen). Takodje i kada smajujes sam radi stampanja, isto je na kraju treba poostriti.

Medjutim, masine za razvijanje fotografija znaju sve ovo i automatski primenjuju odredjeno poostravanje na kraju, posle korekcije boja i smanjivanja na odgovarajucu rezoluciju.
Gornja rasprava ima smisla kada ti sam trazis da ti rade slike BEZ korekcije, sto mnoge radnje cak i ne umeju ili nece da rade.

Druga je prica da ako slikas u 2MP modu, slike ti sigurno nece izgledati nista losije odstampane u 10x15 cm nego one koje imaju 3MP. A zauzimaju manje mesta - slobodno koristi 2MP normal (oko 0.5MB) i stampace se prakticno isto u tom formatu. Ako hoces 13x18cm mozda ce biti vidljiva neka razlika sa 5-10 cm rastojanja, pa ako ti to mnogo znaci, koristi 3MP mod.
[ SpinneR.sr @ 23.07.2004. 09:18 ] @
Da li mozes reci koja je radnja u pitanju..
Ja svoje fotke (porodicne) kad radim "pucam" na 6.3Mpix i iste tekve ih radim na 13x19 formatu.. Nema razlike u ostrini ili bilocemu.. Opet kvalitet masine je bitan zato me zanima gde ih izradjujes??