[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2004. 13:45 ] @
A, da ... ovu epizodu sam zaboravio...

Dakle, letim ja od Amsterdama do New York-a pre neki dan, sa KLM-ovim Boeing-om 777 ... elem, 777 ima inflight entertainment na svakom sedistu u svim klasama (ono... LCD TV, igrice, muzika, telefon)

Avion polece, inflight sistem se cizmuje (bootuje :) i pocinje zabava...

Sporo reagovanje na dugmice... nerviranje... nadjem ja Godfather serial - pustim film.. krene on, i...

I posle jedno 3-4 min... CABOOM (Igore - ne pominjem te :)

Crn ekran... pauza... restratuje se neki konzolni ekran... odjednom... gledam ja gomilu slova koja prolaze.. nesto mi poznato... kad ono - hebote, ucitava se Linux Kernel ...

Odjednom se u uglu pojavljuje pingvin koji se smeska... i tako jedno 2-3 min dok se nije restartovao meni...

Ovo sam doziveo jos 3-4 puta u toku filma, igranja igrice neke i sl... malo malo, pa pingvin...

Zakljucak - dobro je da se drze samo inflight entertainmenta - taj skrndelj od OS-a zaista ne bih voleo da vidim da kontrolise neke kriticnije sisteme u tom avionu :)
[ Dragi Tata @ 23.07.2004. 14:09 ] @
Eh, to se oni iz Boinga drže naše stare: "da komšiji crkne krava". Od Boinga do MS-a nema ni 10 km (Relja, ispravi me ako grešim), a oni prc - instaliraše Linux u avione. Čista pakost, mora da je neki naš čovek koji radi u Boingu doneo takvu odluku, hehehe.
[ popeye @ 23.07.2004. 14:20 ] @
Hehe, kako to da samo GNU/Windowsovcima puca Linux, a ljudi ga pored toga i ne koriste.
[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2004. 14:26 ] @
Ne pada mi na pamet da ga koristim, ali eto - cuvenu stabilnost Linuxa sam morao da trpim pokusavajuci da gledam TV program u avionu i gledajuci kernel bootstrap sekvencu i sliku pingvina koji se smeska svakih 20 minuta :)

Ubija ga surfovanje menijima :)

Na srecu poneo sam laptop :) Mozda nije 1337, ne mora da se mountuje CD niti rekompajlira kernel - al bar ne puca dok gledas film :)
[ bojan_bozovic @ 23.07.2004. 14:30 ] @
Flajt kontrol sistem se SKORO UVEK programira u Adi95 jer je tako lakše inače NUŽNO formalno dokazivanje validnosti algoritma. Dakle, nema MS, ništa closed source
Pa neko bi stvarno morao da bude manijak flajt kontrol da bazira na MS
:o)))
Kako im je pao linux ne znam, meni jeste padao ali samo zbog
loše postavljenih simmova
nekompajliranih DRI modula (3d app ubije X server!)

Ivane, puca to dok surfuješ samo nisi spreman da priznaš!
[ Dragi Tata @ 23.07.2004. 14:34 ] @
Citat:
popeye: Hehe, kako to da samo GNU/Windowsovcima puca Linux, a ljudi ga pored toga i ne koriste.


A zamisli tek koliko bi pucao da ga koristimo? Zato, neka hvala - držim se ja svog GNU\Windowsa. Taj ne ume da puca, totalno je miroljubiv.
[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2004. 14:36 ] @
Pusti flajt kontrol sisteme... koliko znam oni koriste embedded OS-eve, i uopste nisu tema ove rasprave :)

Citat:

ništa closed source


Ali, cisto za tebe: http://www.lynuxworks.com/ - kad vec kazes nista closed source... jok, nego ce Boeing da objavi source na SF-u i da ga stavi u GPL... idi bre begaj :)

Citat:

Kako im je pao linux ne znam, meni jeste padao ali samo zbog
loše postavljenih simmova
nekompajliranih DRI modula (3d app ubije X server!)


Ne znam ti ja to - ja ti samo pricam ono sto sam kao glupi korisnik video :) Pingvin i bootstrap svakih 20 min - ostalo me ne zanima :) Mozda im treba guru-lin-administrator po letu, da cuci u avionu i administrira inflight softver? :)
[ caboom @ 23.07.2004. 14:41 ] @
Ma Ivane... trebalo je da rekompajliras kernel i pravilno postavis SIMM module, tako pise u zabavniku.
[ bojan_bozovic @ 23.07.2004. 14:46 ] @
Nego, kako MS razvuče onaj NT4 na 2gigabajta?
Dugorogi će po svemu sudeći da bude pa posebna priča.
Živi bili pa videli!

Šalu na stranu, siguran sam da je MS LAKO mogao da napravi dobar sistem od NT4.Šta su mu to uradili da naprave XP?

Caboom, piše to, al u uputstvu za gigabajtovu ga486am ploču. Moduli u grupi od 2 simm podnožja moraju da budu iste veličine...
[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2004. 14:49 ] @
Nego, Bojane... evo danas se vracam nazad, poslacu KLM-u tvoj kontakt da ako hoces da im opravis te simm-ove... i stavis najnoviji kernel, i sve to lepo rekompajliras sa najnovijim gcc-om

Samo pazi sta radis dok avion leti - da ne zamene guru-admina sa teroristom koji nesto silji sa zicama i memorijama u avionu - ponesi padobran :)

Nego, da - mozda Linux nece da radi iznad odredjene visine?

Ili neki specijalni hi-altitude switch dok ga kompajlirate?
[ caboom @ 23.07.2004. 14:53 ] @
-D_USE_HIGH_ATTITUDE_ ?
(ostatak teksta je pisan malim slovima posto se ovaj engine buni... mozda misli da se derem dok koNJpaliSHem)
[ bojan_bozovic @ 23.07.2004. 14:55 ] @
Ivane,
tebi prepuštam XP da im instaliraš. Treba, majku mu, ti glupi Holanđani da vide šta je sistem!
Pa fala bogu, flajt kontrol koristi embedded OS, Nisam li ja to porekao negde?
A što se Boinga tiče, fala bogu da njihovi programi nisu open source, ali oni neće da koriste closed source.
Nego, kad se toliko kunete u XP, siguran sam da biste mogli sa malo elektronike da poterate lowend pc server sa XPom ko flajt kontrol sistem

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 23.07.2004. u 17:00 GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2004. 14:58 ] @
Pa to su i trebali da urade, nego oni 100% hoce da ustede malo tako sto stave guruless linux sistem u avion... i eto gde to vodi :)

Uostalom, opste je poznata cinjenica da pingvini ne lete

Citat:

što se Boinga tiče, fala bogu da njihovi programi nisu open source, ali ono neće da koriste closed source


Ti ne citas nista drugo osim heksadecimalno, a? :)

Read my lips - embedded RTOS-evi su closed source ... idi bre begaj :)
[ popeye @ 23.07.2004. 15:13 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Uostalom, opste je poznata cinjenica da pingvini ne lete.


A prozori pucaju. :)
[ bojan_bozovic @ 23.07.2004. 15:13 ] @
Nego šta, u Boingu su kupili closed source kernel....
Kako će onda formalno da dokažu valjanost algoritma?
Ja samo znam šta se radi kad je nešto stvarno mišn kritikal, e sad, ako Boing ne radi ko što treba, to može samo da im služi na čast. Ovo je velika digresija, baš odstupismo od teme...
[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2004. 15:20 ] @
Citat:
Bojan, strucnjak za algoritme
Kako će onda formalno da dokažu valjanost algoritma?


A kako ce tu da im pomogne tudj source ako se striktno drze logicke formalnosti? Posto si sam usao u tu teritoriju ocekujemo matematicki validan dokaz :)

Ne - ne mogu da zaposle 100 000 gurua da analiziraju svaku liniju tudjeg koda, a i tada to nije formalno dokazano :)

Citat:
Bojan, strucnjak za mission critical sisteme
Ja samo znam šta se radi kad je nešto stvarno mišn kritikal, e sad, ako Boing ne radi ko što treba, to može samo da im služi na čast. Ovo je velika digresija, baš odstupismo od teme...


Jel... znaci bez opensource-a ne postoje mission critical sistemi... uradi disertaciju, pa mozda postanes COO u Boeing-u :)
[ neetzach @ 23.07.2004. 15:21 ] @
Ma ti iz Boinga treba da postave Linux HA cluster za pustanje filmova u svakom avionu.
[ caboom @ 23.07.2004. 15:25 ] @
Prvi put cujem da valjanost algoritma ima nekakve veze sa closed source kernelom. Pored ostalog, ukoliko si dovoljno velika zverka svakako mozes da dobijes source bilo kojeg pomenutog operativnog sistema pod odredjenom licencom. Da li ti zapravo uopste znas o cemu pricas, ili samo nasumicno izbacujes terminologiju koju ne razumes i ako je tako >> zasto << ?
[ popeye @ 23.07.2004. 15:33 ] @
Djulbahir sekta?
[ bojan_bozovic @ 23.07.2004. 15:42 ] @
O majku mu, al vi lupate po tastaturi!
Ćekajte bre malo, pa sve se od nule razvija... I kod je dovoljno jednostavan da formalni dokaz valjanosti algoritma može da se izvede... Ili razvijaju kernel sami ili kupe sors.
[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2004. 15:46 ] @
Od nule? :) Ovaj... Bojane, vidi ... znas... kako.... to se ne radi tako - skupo je, nepotrebno i besmisleno....

Citat:

I kod je dovoljno jednostavan da formalni dokaz valjanosti algoritma može da se izvede


Ovaj... formalni dokaz da X^n + Y^N = Z^N nema resenje za brojeve N > 2... eto ti, 12 karaktera - a dokaz cekao 200 godina :) Bolje da ne vidis kako dokaz izgleda :)

Ne frljaj se izrazima koje ne razumes, ne mozes da budes guru za sve :)

Citat:

Ili razvijaju kernel sami ili kupe sors.


A sta si konkretno resio time sto si kupio sors? :) (btw, source mozes da kupis za bilo koji OS)
[ bojan_bozovic @ 23.07.2004. 15:55 ] @
Veliki Fermaov problem 500 godina nema dokaz, to znam.
[ Slobodan Milivojevic @ 23.07.2004. 17:44 ] @
Nestabilan linux???

A da možda nije problem u tom softveru ya muziku, filmove i ostalo?
Što bi odma značilo da linux kao sistem ne valja??? Kolki samo serveri imaju uptime po vise godina, a kao jezgro imaju linux?

Razmislite malo o tome.
[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2004. 17:51 ] @
Aa... pa vidis kad u Windowsu pukne neka 3party aplikacija, neka user-level komponenta - svi krive Windows, zar ne? :) Nesto ne vidim da se kaze "znate, windows kernel je dobar, ali eto 3-party aplikacije i hardver nekad nisu OK" :-)

Samo primenjujemo jednake arsine za sve sisteme :)
[ Dragi Tata @ 23.07.2004. 17:53 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Nestabilan linux???
A da možda nije problem u tom softveru ya muziku, filmove i ostalo?


Loš user-mode software ne sme da obori stabilan OS. Ako je program za muziku oborio Linux, to znači da je Linux nestabilan.
[ Slobodan Milivojevic @ 23.07.2004. 18:01 ] @
U, al ste brzi sa odgovorima

Pazi kolko se puta desi da u windows-u zbog loše napisane aplikacije sistem pukne, NT ajd, ajd, mada i njega mogu da zbune loši driver-i. Što baš i ne ide u prilog tome da aplikacija ili driver nemože da obori stabilan sistem, ili možda ni windows nije stabilan?
[ Slobodan Milivojevic @ 23.07.2004. 18:03 ] @
Citat:
Dragi Tata: A uostalom, Linux je i inače na lošem glasu što se stabilnosti tiče. Ne znam samo zašto je Ivan uopšte osećao potrebu da to ističe.


De si ti to čuo? u Micr0$0ft-u možda???

EDIT:
Kao što neko reče, o čarima windowsa ne treba raspravljati

[Ovu poruku je menjao Slobodan Milivojevic dana 23.07.2004. u 20:06 GMT]
[ dr ZiDoo @ 23.07.2004. 18:05 ] @
Citat:
Dragi Tata: A uostalom, Linux je i inače na lošem glasu što se stabilnosti tiče. Ne znam samo zašto je Ivan uopšte osećao potrebu da to ističe.


Heheheheheheh...

flame, flame, flame...
[ Dragi Tata @ 23.07.2004. 18:12 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: De si ti to čuo? u Micr0$0ft-u možda???


Iz intervjua sa Ken Thompsonom (nažalost, originalni link je uklonjen):

http://www.uwsg.iu.edu/hypermail/linux/kernel/9905.0/0258.html

Citat:
My experience and some of my friends' experience is that Linux is
quite unreliable. Microsoft is really unreliable but Linux is
worse.


Šah-mat, paceri.
[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2004. 18:14 ] @
Citat:

Pazi kolko se puta desi da u windows-u zbog loše napisane aplikacije sistem pukne, NT ajd, ajd, mada i njega mogu da zbune loši driver-i. Što baš i ne ide u prilog tome da aplikacija ili driver nemože da obori stabilan sistem, ili možda ni windows nije stabilan?


Moze network i video drajver - zato sto se izvrsavaju u ring0 modu, ali je jako mala verovatnoca da se desi sa MS sertifikovanim i testiranim drajverima.

Kakva je situacija sa Linuxom? Ring0 softver i bagovite kernel-mode extenzije ga ne ruse, jel? :)

A ovaj user-mode kod?

Code:

#include <sys/time.h>
  #include <signal.h>
  #include <unistd.h>
  
  static void Handler(int ignore)
  {
   char fpubuf[108];
   __asm__ __volatile__ ("fsave %0\n" : : "m"(fpubuf));
   write(2, "*", 1);
   __asm__ __volatile__ ("frstor %0\n" : : "m"(fpubuf));
  }
  
  int main(int argc, char *argv[])
  {
   struct itimerval spec;
   signal(SIGALRM, Handler);
   spec.it_interval.tv_sec=0;
   spec.it_interval.tv_usec=100;
   spec.it_value.tv_sec=0;
   spec.it_value.tv_usec=100;
   setitimer(ITIMER_REAL, &spec, NULL);
   while(1)
    write(1, ".", 1);
  
   return 0;
  }


:) (do 2.6.6)
[ Dragi Tata @ 23.07.2004. 18:17 ] @
Mada mi se čini da ovde neko nema pojma kakva je razlika između kernel-mode i user-mode koda, čim aplikacije i drajvere pominje u jednom dahu.
[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2004. 18:23 ] @
Ma smeh - eto plain vanilla user mod, kompajliras ga gcc kompajlerom, par desetina C linija... i ... BAM :) Odeeeee...

Onda se vozis avionom, surfujes po kanalima i opcijama - i opet BAM... na spavanje - pingvin se smesi, samo fali ono "something wicked happened" sto je caboom dobio kao vrlo vrlo verbose opis linux system crasha :)

To eto prijavis, i linux klan opet pocne da gusla o M$ Windblowzu i njegovoj nestabilnosti koju ocigledno sanjaju :)
[ Dragi Tata @ 23.07.2004. 18:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: To eto prijavis, i linux klan opet pocne da gusla o M$ Windblowzu i njegovoj nestabilnosti koju ocigledno sanjaju :)


Ma kladim se da oni još uvek koriste Windows 98/ME, koji istini za volju jeste nestabilan. Možda ne baš kao Linux, hehehe, ali ipak nestabilan.
[ Slobodan Milivojevic @ 23.07.2004. 18:30 ] @
Pominjem i aplikacije i drivere, zato što su i aplikacije umele da prave velike probleme na 9x sistemima koji su se do skoro koristili u velikom procentu.

Odlično znam šta je to kernel mode, a šta user mode.

Mislite da ste mnogo pametni što te kodove pišete, mogu da se kladim u milion $ da i M$ win kernel ima takve rupe, samo što kod nije otvoren. Ako ne sam kernel onda se setite bar RPC bug-a koji je naneo tolke probleme windows korisnicima. Hint: Blaster

A kažete i sami da u kerneli 2.6.7 ne radi, što samo žnači da su kernel programeri bili vredni da isprave bug.
[ Dragi Tata @ 23.07.2004. 18:49 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Mislite da ste mnogo pametni što te kodove pišete, mogu da se kladim u milion $ da i M$ win kernel ima takve rupe, samo što kod nije otvoren.


Hehehe, pa ti to onda nama hoćeš da kažeš da je closed source model bolji nego open source, a? Čak i ako je rupičast, niko ga ne vidi.
[ Slobodan Milivojevic @ 23.07.2004. 19:06 ] @
U neku ruku da, u neku ruku ne ;)

Sto se tih bug-ova tice, možda i jeste bolji, ali što se tiče špiuniranja tiče nikako, kako ja da verujem M$-u da sam siguran, i da oni ne prikupljaju podatke o meni. (Kako objašnjavaš protok kroz dial-up vezu na sveze instaliranom windows-u, bez ikakvih prograrama, dok ja nemam ni jedan pokrenut program, a windows update je iskljucen?)

U linuxu nemam ni jedan KB fantomskog protoka.

E, da, nije ni opensource loš što se tiče takvih rupa, jer uvek mogu lako da se zakrpe, a ovako moraš da čekaš service pack ili zakrpu izdatu od strane Micro $ofta. A do tad možeš da se slikaš (samo ako imaš foto aparat ;)
[ Dragi Tata @ 23.07.2004. 19:14 ] @
Hahaha, tamo-ovamo opet smo kod špijuniranja. Popaje, šta ti kažeš na ovo, leba ti? Jeste da su stabilni, ali džaba kad me špijuniraju. Moraću ja nazad na mog Spekija - tamo nije bilo špijuniranja.
[ Dejan Lozanovic @ 23.07.2004. 19:20 ] @
Citat:

Veliki Fermaov problem 500 godina nema dokaz, to znam.


Pa to je dokazano pre 11 godina :), jest da je potrajalo :) ali ima dokaz.
[ popeye @ 23.07.2004. 19:23 ] @
Bogami Nemanja, u pravu si. Poslednjih dana sve češće poželim da se vratim debeljku.
[ bojan_bozovic @ 23.07.2004. 19:33 ] @
Aha, nestabilan linux. Meni je MSIE stalno padao na XP, i dešavalo se često ceo sistem da povuće. Nego šta, MS poznaje svoj OS, ne trebaju njima neki hakeri da ga obore
Da ne počnem o virusima, nisam nehuman. Možda neko od vas XPovci ima slabo srce, a ovde nitroglicerin ne može da se kupi...
[ popeye @ 23.07.2004. 19:38 ] @
Citat:
Meni je MSIE stalno padao na XP, i dešavalo se često ceo sistem da povuće.


Meni je čaša soka stalno padala na tastaturu i dešavalo se da povuče za sobom ceo sistem. Otad ne koristim Windows.


[Ovu poruku je menjao popeye dana 23.07.2004. u 21:52 GMT]
[ Dragi Tata @ 23.07.2004. 19:38 ] @
Tebi bi, Gojko, bolje bilo da prebaciš ES na Windows pa da imaš malo bolji uptime, nego što se ovde zajebavaš po Advocacy forumu.
[ Slobodan Milivojevic @ 23.07.2004. 19:42 ] @
Jeste, kod špiuniranja smo narano ;) Ne možeš reći da to nije bitno. A to što ste vi prijavili jedan pojedinačni slučaj da je linux pukao, ne znači da generalno sistem ne valja. Mogu ja da navedem brdo slučajeva kad windows nije radio kako treba, pa šta. Iz mog ličnog iskustva mogu da tvrdim da što se stabilnosti tiče, linux ne kaska za vindowsom nikako, već je i daleko ispred njega. Sad što ima programa i drivera koji imaju bug-ove, ili su još u beta fazi pa ne rade najbolje, to je druga priča. Sa linuxom kao sistemom sam više nego zadovoljan, što sa windows-om nisam, no da ne širim temu.

Dakle to što se u nekoj situaciji linux pokazao kao sistem koji puca ne mora da znači da nije stabilan. To je ipak izdvojen slučaj, i ne treba generalizovati stvari.
[ Slobodan Milivojevic @ 23.07.2004. 19:49 ] @
Sad čitam bokijev post, i mogu da kažem da nisam bio u pravu oko onih kodova što obaraju linux, Virusi nisu ništa drugo, nego nešto slično samo iskompajlirano, a morate priznati da ih ima mnogooo više na windows-u

Možda ne napadaju direktno kernel, al opet ;)
[ Dragi Tata @ 23.07.2004. 19:53 ] @
A ja tek sad Vidim da je i Sloba iz Pirota. Pa nije ni čudo da ti Linux više odgovara. Piroćanci će radije 10 puta dnevno da restartuju nestabilni Linux nego da plate Windows.
[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2004. 19:56 ] @
Ovaj momci... kod od 20 linija koji se izvrsava u user modu vam rusi vas siguran operativni sistem.

Dokaze i kod imate u mojoj poruci :)

E, sad - samo vi guslajte o virusima, spijuniranju i sl... ali cinjenica je da najgluplji moguci kod koji se ne izvrsava pod kernel privilegijama urusava vas sistem :)

Mislite o tome :)

Citat:

Sa linuxom kao sistemom sam više nego zadovoljan, što sa windows-om nisam, no da ne širim temu.


Good point - samo, cinjenica da ostalih 95% korisnika PC racunara ne deli misljenje sa vama (a to je par stotina miliona ljudi) je ipak... malkice tezi argument za advocacy :)
[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2004. 20:05 ] @
Elem.. za 45 min se ukrcavam u KLM b747-400... nadam se da u ovom avionu ne koriste Linux i ostale pingvinske gluposti - ali za svaki slucaj sam napunio baterije na notebooku....

Ne smem mnogo da eksperimentisem sa daljinskim, mozda srusi avion .... opasan taj kernel panic :)
[ popeye @ 23.07.2004. 20:14 ] @
Opet FUD. Mi bre, imamo dokaze koliko je Windows loš (dobro, GNU/WIndows će biti bolji, naravno). Evo na primer Boki:

Citat:
Argumente sam već izneo:

Linux je bolji od win u svakom aspektu.


Ajde da opovrgnete sušte činjenice.
[ axez @ 23.07.2004. 20:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ovaj momci... kod od 20 linija koji se izvrsava u user modu vam rusi vas siguran operativni sistem.

Dokaze i kod imate u mojoj poruci :)

E, sad - samo vi guslajte o virusima, spijuniranju i sl... ali cinjenica je da najgluplji moguci kod koji se ne izvrsava pod kernel privilegijama urusava vas sistem :)

Mislite o tome :)



Cudno...kod mene ne radi ama bas nista a pogotovo ne rusi Linux.
Mozda zato sto je propust veoma brzo ispravljen.
Naravno Dimkovic blatantno ignorise cinjenice da microsoft ponekad mesecima ne uspeva da ispravi bagove u svom nazovi operativnom sistemu a cesto se desava da microsoft pravi zakrpu za zakrpu za zakrpu za neki bug.
Naravno, posto te cinjenice ne spominje a ima ih ohoho daleko vise od Linuxovog tog jednog propusta onda ili se Dimkovic stvarno toliko uziveo u advocacy da non stop lupa gluposti kojih se pametan covek stidi. Da ti nije dosadno u tom M$ kampu Ivane, mogu to da razumem onda.
I kad ti Ivane prestanes sa svojih guslanjem i naricanjem onda dodji da kao ljudi popijemo pivo a ne da se ovde sluzis takvim imbecilizmima koji ti iskreno ne prilice.

Ako je i za advocacy, vise nije smesno, postao si tuzan lik Ivane.
[ Slobodan Milivojevic @ 23.07.2004. 20:37 ] @
Code:

slobodan@earth$ uptime
21:35:43 up 13:05,  1 user,  load average: 0.41, 0.45, 0.61


Resetujem 10x dnevno linux? Evo ga još radi...
I Windows bi izgurao taj uptime, ali za više nisam siguran. Ipak je Windows po pitanju čuvanja resursa na lošem glasu, što nikako ne bi ste mogli da kažete za OS koji ja koristim.
[ degojs @ 23.07.2004. 20:59 ] @
Slobo pročitaj još jednom i čitaj, čitaj, čitaj i čitaj opet:

Citat:
Dragi Tata:
Iz intervjua sa Ken Thompsonom..
Citat:

My experience and some of my friends' experience is that Linux is
quite unreliable. Microsoft is really unreliable but Linux is
worse.

Šah-mat, paceri.


Ili ćemo možda po principu - ma šta taj zna, sad ću ja da vam pokažem moju mašinu i Linux... ;)
[ VRider @ 23.07.2004. 21:03 ] @
Jel ti znas da citas Degojs?
Citat:
My experience and some of my friends' experience is that Linux is
quite unreliable. Microsoft is really unreliable but Linux is
worse.

Cak ni iskustvo svih prijatelja...
[ Slobodan Milivojevic @ 23.07.2004. 21:08 ] @
Sad sto je neko imao losa iskustva sa linux-om, ne mora da znaci da i ja imam. Ja sam recimo imao lo[a iskustva sa windows-om, koji mi jede suvise resursa, i sa vremenom pocinje da se koci i sporo radi, tako da i ja mogu da napisem takav txt.

Ja kazem da stvari ne treba generalizovati, i da ako neko ima losa iskustva sa necim, ne znaci da ih svi imaju. Ne mogu da kazem da tebi windows ne radi kako treba, al za mene mogu da kazem da uopste nisam zadovoljan windows-om.

Mada, izgleda da si ti jedan od retkih kojima windows ne pravi probleme, obicno me ljudi zovu da im pregazim windows nakon 6-12 meseci, jer pocinje da brljavi i da pravi probleme, a onda aj jovo nanovo.
[ degojs @ 23.07.2004. 21:13 ] @
Sinko, možeš ti da izvrćeš koliko god hoćeš, jasno je šta je čovek hteo da kaže :)

To je ipak pametan čovek pa neće da kaže za SVE naravno, već se fino ograniči na sebe i još neke prijatelje. Šta je, da ne zna on možda znanje? :) Nije guru a? :)))
[ Slobodan Milivojevic @ 23.07.2004. 21:15 ] @
Ako je tebi jasno, aj meni razjasni, molim te


Covek je rekao da linux ne valja, zato sto neka tamo aplikacija nije dobro napisana, ili nije dobro podesena. Ili je nesto drugo hteo da kaze??
[ degojs @ 23.07.2004. 21:19 ] @
Citat:
Microsoft is really unreliable but Linux is worse.


Ma šta Ken zna.. gde je on bio kad se pisao Ljinux.. :))
[ caiser @ 23.07.2004. 21:21 ] @
Citat:
axez: microsoft ponekad mesecima ne uspeva da ispravi bagove u svom nazovi operativnom sistemu


Hahahaha... ovo mi se svidja. :) Takozvani operativni sistem. :))))) Mada mozda uskoro i postane pravi OS kada ubace sve one GNU stvarcice. :)
[ Slobodan Milivojevic @ 23.07.2004. 21:27 ] @
caiser, tesko, jedino neko cudo da se desi; pa to je ipak windows
[ VRider @ 23.07.2004. 21:33 ] @
Degojs, kako si poceo da nas oslovljavas sa "sinko" treba li i tebe da pocnemo da zovemo "dragi tata"? Stvarno vise ne znam sta cu od tata.
I ja pametan da se ogranicim na sebe. Linux mi radi samo tako. Pa ti se prevrci nocima u krevetu ako hoces zbog toga.

P.S. Long live Advocacy!
[ degojs @ 23.07.2004. 21:34 ] @
Vama momci uvek preostane to da jedan drugom pričate kako Windows ne valja. Šta zna Ken, imamo mi prave gurue :)
[ VRider @ 23.07.2004. 21:36 ] @
Ken je pametan i kaze da je to njegovo iskustvo. Zasto bi njegovo bilo vrednije od mog, ili bilo kog drugog. Da ne kazem "koji je on moj?".
[ Slobodan Milivojevic @ 23.07.2004. 21:44 ] @
Windows da ne valja, to si u pravu.

Evo ja imam Slack 10.0.0 koji sa sve pokrenutim KDE, firefox, psi, xchat, kppp... zauzima 52MB memorije, a Windows, kad pokrenes odmah zauzme 120MB. Tolko o ekonomicnosti, no sad to nije bitno.

Ti mozda imas para za bacanje, al ja nemam. (pirocanac)

Znaci i da ne kupim Windows, ja moram da kupim mahinu ipo (zmaja, kombajn)

A i, skrtica nece da da da mu se memorija trosi na ne znam sta vec, vec hoce maksimum od svog racunara.
Mozda su zato i stavili inflight entertainment sistem pod linux-om, da bi izvukli maksimum, a ne da im Windows pojede sve resurse????

Mislite o tome
[ degojs @ 23.07.2004. 21:54 ] @
Citat:
VRider:
Ken je pametan i kaze da je to njegovo iskustvo. Zasto bi njegovo bilo vrednije od mog, ili bilo kog drugog. Da ne kazem "koji je on moj?".

[ popeye @ 23.07.2004. 22:05 ] @
Pljuvanje po Linuxu je istovremeno i pljuvanje po Longhorn GNU/Windowsu, pa vi vidite.
[ bOkIcA @ 23.07.2004. 22:33 ] @
Citat:
...letim ja od Amsterdama do New York-a...

koga briga za win ili lin pored takve destinacije, cccc
[ axez @ 23.07.2004. 22:41 ] @
Citat:
bOkIcA: koga briga za win ili lin pored takve destinacije, cccc



Pa kako da ga ne bude briga????
Zamisli da je bio windows umesto Linuxa ma tom avionu, zapatio bi neku viruscinu tokom leta, prosirilo bi se svuda, pobrisao bi sve zivo, pao bi avion dok kazes keks i nema vise Dimkovica.
Ovako je samo imao male prekide u gledanju filma...:):):):)
[ caiser @ 23.07.2004. 22:57 ] @
Ma ja mislim da se Ivan malo zbunio. :) Sigurno je video nesto od ovoga:

http://www.theinquirer.net/?article=13280
http://facstaff.bloomu.edu/bob...-death/airport_blue-screen.jpg
http://www.spymac.com/upload/g..._25905/medium/upload_71927.jpg
http://www.goodexperience.com/broken/i/04/03/LVN_airport-s.jpg
http://www.goodexperience.com/broken/i3/06/airport1.jpg

ali mozda je doslo do nedostatka kiseonika u avionu ili nesto slicno pa su poceli da "skacu" pingivini okolo. :)
[ caiser @ 23.07.2004. 23:08 ] @
BTW, izgleda da GNU/Microsoft jos uvek prednjaci sa patentima. Poslednji (vazniji) im je odobren pre neki dan.

Citat:
Microsoft Granted Patent for Creating Insecure Software

Redmond, WA - The US patent office awarded US patent 9,724,341 to Microsoft for its unique method in creating massive vulnerabilities in its software using Internet Explorer and ActiveX.
....
Microsoft has used the technology on a smaller scale in its Office productivity suite, but plans a wider scale rollout among its other product lines, including its game titles, and even to its popular hardware lines. Microsoft's Vice President of Hardware Products, Kevin Torgo said, "Our popular mice and keyboards will be riddled with vulnerabilities in their next versions. I can't wait to see what we can do with this on the Xbox and Xbox Live."
...
" I don't think there is any example of a company creating such vulnerabilities on such a widespread scale as Microsoft, so I think their patent is safe from prior art challenges," said Ted Lofgren of the Open Source Consortium Foundation.
...
Spyware creator Sneakysoft applauds the decision and cannot wait for the widespread adoption by the industry, "We're excited by this announcement, and hope that other software manufacturers will embrace this technology."

Microsoft's application for a patent on "the process to eliminate competition through unfair business practices" was denied.


Sta vise reci. :)
[ impaque @ 23.07.2004. 23:13 ] @
Hihihi... :)

http://www.daimyo.org/bsod/
http://zem.squidly.org/bsod/

Zamalo da zaboravim i http://www.windowscrash.com

Trivia: http://www.pcmag.com/article2/0,4149,1210067,00.asp
[ JoeKuboj @ 23.07.2004. 23:53 ] @
letite Airbus-om... :)
[ axez @ 24.07.2004. 00:40 ] @
haha...

Citat:
24.5 Million XP Crashes A Day

John Dvorak has done the math on Gates' recent statistic regarding Windows crashes, and estimates about 24.5 Million XP crashes a day.

[ degojs @ 24.07.2004. 02:19 ] @
Citat:
VRider:
Ken je pametan i kaze da je to njegovo iskustvo. Zasto bi njegovo bilo vrednije od mog, ili bilo kog drugog. Da ne kazem "koji je on moj?".
[ VRider @ 24.07.2004. 02:41 ] @
Postoji li neki odredjeni razlog zasto me citiras svako malo, bez ikakvog sopstvenog komentara, degojs?
[ srki @ 24.07.2004. 04:35 ] @
Citat:
VRider: Postoji li neki odredjeni razlog zasto me citiras svako malo, bez ikakvog sopstvenog komentara, degojs?
[ -zombie- @ 24.07.2004. 05:54 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ovaj momci... kod od 20 linija koji se izvrsava u user modu vam rusi vas siguran operativni sistem.

Dokaze i kod imate u mojoj poruci :)

E, sad - samo vi guslajte o virusima, spijuniranju i sl... ali cinjenica je da najgluplji moguci kod koji se ne izvrsava pod kernel privilegijama urusava vas sistem :)

Mislite o tome :)

ovaj, da naravno... crvić od par kilobajta koji se izvršava na drugoj mašini vam ruši vaš najpouzdaniji operativni sistem..

dokaze i horor priče imate širom interneta.. ;)



e sad -- samo vi guslajte o bradonjama, sekretaricama/administratorima, i sl... ali činjenica je da najgluplji mogući virus koji se *NE* izvršava ni na vašoj mašini (možda ni na vašem kontinentu), urušava vaš sistem.. ;)



ajd sad malo vi mislite o tome.. :-P

Citat:
Ivan Dimkovic:
Onda se vozis avionom, surfujes po kanalima i opcijama - i opet BAM... na spavanje - pingvin se smesi, samo fali ono "something wicked happened" sto je caboom dobio kao vrlo vrlo verbose opis linux system crasha :)

To eto prijavis, i linux klan opet pocne da gusla o M$ Windblowzu i njegovoj nestabilnosti koju ocigledno sanjaju :)

onda ubivaš vreme na aerodromu, vidiš i priđeš ATMu -- i opet *KABUM*KABUUM*... k'o grom iz vedra neba, strefi te ne jedan, već dva BSODa -- plavetnilo k'o da ti se podsmeva, i samo fali ono "where do you want to go today" kao vrhunac ironije.. ;)



// da li bi tada smeo da se ukrcaš na taj avion koji čekaš? ili da podigneš pare sa tog ATMa? :-P

ti eto to lepo slikaš i okačiš, i GNU/windows klan opet počne da gusla o GNU/linsux-u, da te naziva GNU/zilotom, nepismenim linuxovcem, ili nečim još gorim, a sve samo zato što ti u dubini duše zavide.. ;)




// slovenska antiteza.. :-P



[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 24.07.2004. u 09:16 GMT]
[ degojs @ 24.07.2004. 06:28 ] @
Citat:
VRider:
degojs, zasto ne bi bio tko dobar da citiras i sledecu poruku iz te teme?




Citat:
VRider:
P.S. VRider is madafuckin' back!
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2004. 07:13 ] @
Elem... evo i mene... divno... jutro, proslo 9h leta..

Elem, umesto 747-mice nam je uvaljana neka prastara krsina DC-10 koja izgleda kao sixities revealed (tako je to kad lete preko USA partnera NWA... o USA avio kompanijama sve najgore.. ali ovo je off-topic i nije za advocacy :)

Nista od Linuxa... ni Wina, a boga mi ni od inflight entertainmenta na sedistima :) Projektor bato - pa 1 ekran po kabini...

Ako nista drugo, bar nema Linuxa da pokazuje pingvina svakih pola sata :)
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2004. 07:15 ] @
Zombie, zone-h za danas kaze:

ZONE-H TODAYS VERIFIED ATTACKS


33 single IP
254 mass defacements

Linux (66.2%)
Win 2000 (29.3%)
Win 2003 (1.7%)
Win NT9x (1.0%)
FreeBSD (1.0%)
SolarisSunOS (0.3%)
BSDOS (0.3%)


Stabilan pa ubija.. pardon,.. pada od stabilnosti :)

[ degojs @ 24.07.2004. 07:16 ] @

Citat:
VRider:
Ken je pametan i kaze da je to njegovo iskustvo. Zasto bi njegovo bilo vrednije od mog, ili bilo kog drugog. Da ne kazem "koji je on moj?".




Sve tvoj do tvoga..
[ degojs @ 24.07.2004. 07:39 ] @
Ej Ivane,
pazi kad za Zone-H ne moraš ni da pomisliš šta će da bude, samo odeš i pokupiš statistiku :) Kad god sam otišao tamo - Ljinux uvek prvi na listi. Izgleda da je baš iznenađenje ako je neki drugi OS najgori.

Zavera..
[ caiser @ 24.07.2004. 10:10 ] @
@-zombie-
Ne vredi. Odmah menjaju temu cim im pokazes opipljive dokaze. :)

http://www.elitesecurity.org/poruka/395613
Zanimljivo nema sta.
[ popeye @ 24.07.2004. 12:52 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Zombie, zone-h za danas kaze:


Hehe, vidim ja, našli ste i vi svoj /. ;)

No, da pogledam i neke relevantne izvore po pitanju sigurnosti GNU/Windowsa:

http://wtc.trendmicro.com/wtc/summary.asp

Citat:
Infected computers in past 24 hours:

1. Worm Sasser.B 12283
2. PE Zafi.B 3746
3. Worm Netsky.P 3458


Uporedi to sa 170 upada koje su "primetili" oni na zone-h/.

Maaaalko ste lošiji, ali biće bolje jer prelazite na GNU stranu. I treba.
[ caiser @ 24.07.2004. 13:05 ] @
Uf popaje, za malo si me preduhitrio. :)

Last 24 hours
1 Win32/Zafi.B@mm 85476
2 Win32/Netsky.P@mm 49116
3 Win32/Netsky.B@mm 12520
4 HTML/IFrame_Exploit* 11322
5 Win32/Netsky.D@mm 8992
6 Win32/Bagle.AI@mm 6907
7 Win32/Netsky.Z@mm 5136
8 Win32/Bagle.Z@mm 4023
9 Win32/Netsky.Q@mm 3411
10 VBS/Bagle.Z.dr* 2885

Last 7 days
1 Win32/Zafi.B@mm 574730
2 Win32/Netsky.P@mm 310644
3 HTML/IFrame_Exploit* 104153
4 Win32/Bagle.AI@mm 92559
5 Win32/Netsky.D@mm 80145
6 Win32/Netsky.B@mm 70408
7 Win32/Bagle.AG@mm 46553
8 Win32/Bagle.Z@mm 39976
9 Win32/Netsky.Z@mm 35703
10 Win32/Netsky.Q@mm 25072

Last 12 months
1 Win32/Mydoom.A@mm 25846873
2 HTML/IFrame_Exploit* 24478797
3 Win32/Sobig.F@mm 19191732
4 Win32/Klez.H@mm 13078953
5 Win32/Mimail.A@mm 11574779
6 Win32/Netsky.P@mm 10240425
7 Win32/Netsky.D@mm 5574985
8 Win32/Netsky.B@mm 4976845
9 Win32/Sobig.E@mm 4252610
10 Win32/Zafi.B@mm 3893867

http://www.rav.ro/ravmsstats/
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2004. 13:19 ] @
Pa momci - znate kako, to sto neka sekretarica ili pr0n hunter sluzbenik zakaci virus na winu i nije tragicno kao kad ti neka grupa klinaca srusi linux enterprise server, aye? :)

I misliim kakve su vam to cifre - 12K na 500 miliona Windows boxova...

0.0024% - iliti jedan na 41000 racunara :)
[ caiser @ 24.07.2004. 13:26 ] @
Pa i ne bi bilo mnogo da se ne radi o podacima za jedan dan. :))) Pogledaj cifru za godinu dana => 25846873 <= :)))) I to samo MyDoom. :) Malo li je?
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2004. 13:30 ] @
Bilo pa proslo - cinjenica da korisnici i firme i dalje ostaju pri tom sistemu samo dovoljno govori o tome kakvi su skrndelji u konkurenciji :)

Mislim.. ni C-64 GEOS nema viruse, ali ga to nece progurati u industriju :)
[ caiser @ 24.07.2004. 13:33 ] @
Hahaha... cek cek... jel to padaju to linuxu na aerodromima ili windowsi? :) Koji OS ima najvise "upada"? :) Da prvo to zavrsimo, a posle cemo da vidimo ko je konkurencija tom OS-u. :)
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2004. 13:53 ] @
Pa ocigledno da i sa tim padovima Windows predstavlja bolje resenje - inace ga ne bi koristili - as simple as that :)
[ VRider @ 24.07.2004. 13:53 ] @
Citat:
degojs: Ej Ivane,
pazi kad za Zone-H ne moraš ni da pomisliš šta će da bude, samo odeš i pokupiš statistiku :) Kad god sam otišao tamo - Ljinux uvek prvi na listi. Izgleda da je baš iznenađenje ako je neki drugi OS najgori.

Zavera..
[ srki @ 24.07.2004. 14:52 ] @
Citat:
VRider:
Jel ti znas da citas Degojs?
Citat:
My experience and some of my friends' experience is that Linux is
quite unreliable. Microsoft is really unreliable but Linux is
worse.

Cak ni iskustvo svih prijatelja...


Pa normalno, neki njegovi prijatelji su pametniji pa ne koriste linux.
[ degojs @ 24.07.2004. 15:13 ] @
(hahaha pazi ga VRider što je puk'o.. ne može više ni fazon original da napravi, počeo i to da prepisuje. Šta ti je navika sa Ljinuxa :)

Citat:
VRider:
Važnije od otvaranja vašeg koda je da otvorite vaš um.

[ impaque @ 24.07.2004. 15:45 ] @
Citat:
srki: Pa normalno, neki njegovi prijatelji su pametniji pa ne koriste linux.
A neki su još pametniji, pa koriste Linux bez ikakvih problema.
[ srki @ 24.07.2004. 16:09 ] @
Pa da, jer koriste linux (CD) kao frizbi.
[ impaque @ 24.07.2004. 16:34 ] @
...koji, naizgled slučajno, uleće u neki normalan CD-ROM drajv i ulepšava dan. ;)
[ axez @ 24.07.2004. 16:35 ] @
[ caiser @ 24.07.2004. 16:55 ] @
Mislim da MS treba da tuzi IBM zbog ukradenog imena. BigBlue je zastitini znak firme iz Redmonda! :)
[ caiser @ 24.07.2004. 17:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa ocigledno da i sa tim padovima Windows predstavlja bolje resenje - inace ga ne bi koristili - as simple as that :)


OK, slozili smo se da je Windows, uskoro poznatiji kao GNU/Windows, nestabilniji. Jos samo da se slozimo i da je nesigurniji i ja mislim da advocacy moze da se zatvori. :)
[ Dragi Tata @ 24.07.2004. 17:10 ] @
Naravno da je Linux nestabilniji - to je valjda svima jasno. Što se sigurnosti tiče, oba su prilično nesigurna, ali podaci jasno pokazuju da Linux i tu "prednjači", posebno kao server.
[ Dragi Tata @ 24.07.2004. 17:13 ] @
Kad bolje razmislim, uloga Linuxa je u stvari čisto edukativna: kako ne treba pisati operativne sisteme. Na tom polju je neprevaziđen: čak ima i dostupan kod.

Doduše, ima i druge uloge: spaljivanje CD drajvova, sprečavanje putnika u avionu da gledaju reklame i loše filmove, oduzimanje vremena dokonim omladincima koji bi u suprotnom mogli da se odaju porocima, itd, itd...

Na kraju krajeva, kad se sve sabere, baš je koristan ovaj Linux.
[ axez @ 24.07.2004. 17:16 ] @
Citat:
Dragi Tata: Naravno da je Linux nestabilniji - to je valjda svima jasno. Što se sigurnosti tiče, oba su prilično nesigurna, ali podaci jasno pokazuju da Linux i tu "prednjači", posebno kao server.


Hehe, pa ne znam...obicno se svi slazu da je Linux mnogo stabilniiji...ti si nesto pogresno razumeo, ajde back to school.
A podaci o sigurnosti...hehehehe, koliko li je ono infekcija danas zabelezeno...:)
c c c c c...razocarali ste me windowsovci, mislim stvarno, nadao sam se da cete da kazete nesto konkretno a ne da lupate ko maksim po diviziji...:)
[ axez @ 24.07.2004. 17:31 ] @
Citat:
Dragi Tata: Kad bolje razmislim, uloga Linuxa je u stvari čisto edukativna: kako ne treba pisati operativne sisteme. Na tom polju je neprevaziđen: čak ima i dostupan kod.

Doduše, ima i druge uloge: spaljivanje CD drajvova, sprečavanje putnika u avionu da gledaju reklame i loše filmove, oduzimanje vremena dokonim omladincima koji bi u suprotnom mogli da se odaju porocima, itd, itd...

Na kraju krajeva, kad se sve sabere, baš je koristan ovaj Linux.


Haha, mislim da microsoft sasvim lepo demonstrira kako ne treba pisati operativne sisteme. Neprevazidjeni su na tom polju...:)
[ degojs @ 24.07.2004. 17:38 ] @
Citat:
impaque:
...koji, naizgled slucajno, ulece u neki normalan CD-ROM drajv i ulepšava dan. ;)


hehe zbog linuxa smo počeli CDROM drajvove da delimo na normalne i nenormalne :))

Citat:
axez:
Hehe, pa ne znam...obicno se svi slazu da je Linux mnogo stabilniiji...


Svi osim, eto, Kena Tompsona, ali "koji je on moj".. :(

Pa slažu se svi.. svi Linuxovci, to si hteo da kažeš?
[ degojs @ 24.07.2004. 17:52 ] @
Citat:
axez:
ti si nesto pogresno razumeo, ajde back to school.


Tata, nemoj samo u zadnju klupu sa onim Kenom..
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2004. 17:59 ] @


Nego - vidite kako sam se ugojio... MS nas je hranio samo tako - drzali nas ko kap vode na dlanu ;-)

Ima sve ko sta trazi... cice, hrana, pice, kes, kolica, avioni kamioni, zezanje, ludilo :) Sta moze RMS da vam ponudi? Casove bugarskog plesa? Sviranje frule... kratak kurs Kapitala od Marksa? :)

IBM ce vam ponuditi kancerogene mase iz svoje fabrike kao nagradu za doprinos OSS zajednici :)

Stoga - potpisite Ugovor :) xexexexe


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 24.07.2004. u 20:12 GMT]
[ axez @ 24.07.2004. 18:06 ] @
Citat:
degojs: Svi osim, eto, Kena Tompsona, ali "koji je on moj".. :(

Pa slažu se svi.. svi Linuxovci, to si hteo da kažeš?



Pa slazu se i svi windowsovci osim par "zealota" kojih ima tu i tamo po netu...:)

[ degojs @ 24.07.2004. 18:12 ] @
Citat:
Ivan Dimković
Sta moze RMS da vam ponudi? Casove bugarskog plesa? Sviranje frule...




http://www.linux-france.org/indexart/
[ impaque @ 24.07.2004. 18:38 ] @
Citat:
degojs: hehe zbog linuxa smo počeli CDROM drajvove da delimo na normalne i nenormalne :))


Igrom slučaja — jesmo. Svaki hardverski uređaj koji nepopravljivo može da se pokvari kodom (softverom) koji na svim drugim hardverskim uređajima iz iste klase normalno radi je po mojoj definiciji "nenormalan" CDROM drajv. E to je "Perin hardver" po meni.

Citat:
degojs: Svi osim, eto, Kena Tompsona, ali "koji je on moj".. :(

Pa slažu se svi.. svi Linuxovci, to si hteo da kažeš?


Upravo tako: koji je on moj? Uhvatio si se za njega k'o pijan plota. Nađi mi na netu neki intervju sa njim gde tačno kaže šta mu smeta i sl. pa da pričamo o tome. Ovo je puko ponavljanje: Ken pa Ken...
[ degojs @ 24.07.2004. 18:48 ] @
Pa šta nam ostaje?

Smešno je kako ćete vi za jednog Kena da kažete "koji je on moj" čim vam ne paše izjava... Pa čija ima veću težinu - VRiderova, axezova i tvoja ili njegova? Ko je stručniji da ocenjuje stabilnost operativnih sistema? Vi ili on i njegovi prijatelji?

U stručnost smo se već uverili više puta - npr. VRidera koji objašnjava Tati kako je trebao da otvori sors kod baze podataka i očas posla ispravi bag? Ni manje ni više..

Vama ništa ne odgovara: statistike su nameštene, istraživanja takođe, ljudi poput Tompsona - ko ih jebe šta kažu. To je argument? :)

Mislim.. :))
[ impaque @ 24.07.2004. 19:28 ] @
Opet blatantno preskačeš neke argumente i "kačiš" se za kontekst koji ti odgovara, pritom mašeći poentu u potpunosti.

Okej, zakačio si se za Kena Thompsona koji je to izjavio pre 5 (pet) godina. ESR mu je napisao mail tražeći objašnjenje za tu izjavu i nudio mu je mašinu sa "svežijom" Linux distribucijom (ekvivalenti u MS svetu su "svežiji drajveri" ili "noviji service pack", "update ovog ili onog programa"). Šta misliš šta je Ken rekao? Nije mu dao nijedan konkretan argument. Mmmm, ne, šta će mu nova mašina, novi kernel i ostalo. Ken je "bacio pogled" na kernel (Boga pitaj koju verziju, pritom) i zaključio da je "Linux gori"? Hah. Prvo, nemoguće je na osnovu toga proceniti (na osnovu bacanja pogleda), pa čak, po rečima DT-a et al, uopšte bilo šta zaključiti i detaljnim pregledom source koda. Drugo, u Linux (UNIX) softveru postoje propusti kao i u svakom softveru i kad se na to doda nekompetentni admin kome je neko ulio u glavu da jednom "sipa i ne misli"; da kad podesi javno dostupan Linux server, on će on večno raditi, besprekorno. Mislim hej, ipak su taj softver pisali ljudi i uvek se može računati na greške, samo je pitanje koliko po otkrivanju propusta izlazi zakrpa. U tome je Open Source i Linux dev komuna dobra, da ne kažem bolja. Treće, što nije uporedio izvorni kod Linuxa sa izvornim kodom Windowsa? Svi znamo zašto i zašto onda samim tim Kenov argument nema težinu. Kad upoređuješ dve stvari, moraš da ih uporediš po istom kriterijumu, pa makar se zvao Ken Thompson. Da je rekao "kod Linuxa ovo i ovo je loše zbog ovoga i ovoga", okej. Konkretno i konstruktivno. Ken je samo izblebetao površno neke stvari, skoro poredio babe i žabe. Pogledaj samo ovo:
Citat:
In a non-PC environment, it just won't hold up. If you're using it on a single box, that's one thing. But if you want to use Linux in firewalls, gateways, embedded systems, and so on, it has a long way to go.

Non-PC environment? Šta, neće da radi na nekoj veš mašini iz 70-ih? Linux firewalls? Gateways? Ma daaa, tu je Win bolji, a? ;))) Ma smeh. Da se kunem u Kena - ne kunem se, a ova njegova priča iz intervjua prosto ne drži vodu i nije nimalo kompetentnija, po količini iznetih argumenata, od recimo tvoje. "Meni i nekim mojim ortacima to ne radi" je argument koji je, bez dodatnih argumenata, smešan do zla Boga. Reci lepo, najnoviji Linux kernel puca tu i tu pod tim i tim okolnostima i verovaću ti. Reci lepo, OpenOffice neće lepo da uradi ovo i ovo i složićemo se da OO nije baš za sve dobar. Onda ćemo se osvrnuti na propuste u MS Officeu i složiti se da i taj Office paket nije baš za sve dobar. Ali ovako... Heh. Vrtiš uveliko izlizanu ploču, Deki.

Hajde se sad lepo zakači za onaj kod što sam poslao kao odgovor Dimkoviću na njegovih "desetak redova", zakači se za Linuxov grsec i ostala security poboljšanja koja je DT otpisao sa rečima da ih nema u vanila kernelu (po toj logici Windows nema firewall i antivirus, jer nisu u prvobitnoj "distribuciji"), zakači se za statistiku zabadanja Windows mašina koju je izrekao vaš Guru himself, Gates, zakači se za statistiku koliko virusa ima na vašem Windowsu, zakači se za pojam "heroin ekonomije" kao razlog i objašnjenje zašto se MS softver prodaje kao alva, zakači se za ove sličice BSODova umesto da traćiš vreme tražeći slike RMSa na Gnuu, kozi, konju ili u kočiji koja hita iz zagušljivog grada u planine uz obavezni citat iz nekog legendarnog filma domaće produkcije...
[ srki @ 24.07.2004. 19:42 ] @
impaque, izgleda da ti tumacis sve kako tebi odgovara i pricas tako kao da je covek rekao nesto sto nije. Npr.

Citat:
Ken je samo izblebetao površno neke stvari, skoro poredio babe i žabe. Pogledaj samo ovo:
Citat:
In a non-PC environment, it just won't hold up. If you're using it on a single box, that's one thing. But if you want to use Linux in firewalls, gateways, embedded systems, and so on, it has a long way to go.


Non-PC environment? Šta, neće da radi na nekoj veš mašini iz 70-ih? Linux firewalls? Gateways? Ma daaa, tu je Win bolji, a? ;))) Ma smeh.

A sada se lepo vrati na Kenov mail i pogledaj gde je rekao da je u Non-PC okruzenju windows bolji. Nije nigde to rekao. Ali je rekao da i linux uglavnom ne moze lepo da se nosi sa embedded sistemima, ruterima itd.... Mislis da cisco u svojim najboljim ruterima koristi linux? HAHA!!!

Ili pogledaj ovo, mozes da stavis linux na ipod:
http://ipodlinux.sourceforge.net/

Ali pogodi sta? Ne moze ni mp3 lepo da pusta u realtime kada stavis llinux. Eto to je poenta Kena. A i Ken je sistemski programer pa sigurno ima vise iskustva od tebe i v ridera o tome koliko je stabilan linux.

U vezi sa linuxom na ipodu:
Citat:
Is there a MP3 player
The MAD player runs, however it is not quite real-time.

Is there a OGG player?
The Tremor player is running at about 80% real-time.

HAHA, vazno je da imas linux na ipodu a to sto ne mozes da slusas muziku nema veze. Jeste da so ga za to kupio ali linux je zabavniji. Mozda mozes da napravis klaster ipod-ova pod llinuxom :)
[ malisha @ 24.07.2004. 19:55 ] @
neka kaze ko sta hoce.. ali ja ne moram da restartujem PC svaki put kad instaliram nesto, sto se na windowsu ne moze izbeci (jer je tako zamisljen i tako funkcionise)
takodje mogu da radim update sistema i softverskih paketa dok radim nesto drugo... bez opasnosti po ono sto radim....
pa na kraju... mogu preko svega toga da kompajliram novi kernel (tj. da prilagodjavam postojeci) opet bez straha da ce mi sistem puci....

ako to nisu argumenti... OK

ovo ipak jesu moja iskustva sa linux-om...

e da... nisam nikakav strucnjak za isti... i poceo sam da ga koristim iz radoznalosti... ali mic po mic... svakim danom ga sve vise koristim.... jeste da jos uvek koristim i windows... stvar dosadanje navike.. ali kako stvari idu... navika koriscenja linuxa ce da postane jaca ;-)

sve u svemu... i windows i linux su alati... koji ce ili da mi omoguce da uradim nesto ili nece... na kojima ce nesto biti lakse/brze ili teze/sporije...

a stabilnost.... DEFINITIVNO je na strani linux-a
[ degojs @ 24.07.2004. 20:08 ] @
impaque, nije tu u pitanju Ken jedino:

Ljudi koji koriste i Linux i Windows profesionalno (Marko, srki, Ivan..) - ko ih jebe šta pričaju.. fanatici.. Dobro, ne verujete im i znači moramo da vam damo linkove na neke jače likove, ali kad se to desi, avaj, imamo sledeću stvar:

- svako istraživanje (npr. Port80) - ko ih jebe.. namešteno
- svaka statistika (npr. Zone-H, Google) - ko je jebe.. nameštena
- Red Hat: "ostanite uz Windows na desktopu" - ko ih jebe.. (axez: "korporacijske njuške")
- Ken Thompson - "koji je on moj?"
..
Ko je bre ovde fanatik? Mi ili vi?

Pogledajte svoje poruke, hoćemo li konačno da vidimo linkove na neka istraživanja, statistike? Ima li toga uopšte u vašim porukama? Ili se sve svodi na to da axez kaže "Windows špijunira" i "Windows je s***** od OS" ? Tražiš pojašnjenje od Kena Tompsona, ali axez je OK :)) Pa da..

Zar ti ozbiljno misliš da je meni Microsoft prirastao uz srce, pa više volim da platim Windows nego da koristim besplatan OS, pa još i bolji? Daj.. ako ćemo ozbiljno da pričamo..

Već sam pitao pre, da je Windows besplatan, pa da se Lin i Win nadmeću samo kvalitetom, da li bi tu uopšte bilo konkurencije? Nisam nešto čuo odgovor. :)

P.S.
Od svih vaših argumenata meni je jedini izuzetan onaj od tdjokica: Linux je njemu besplatan, neće da misli o legalizaciji i radi sve što njemu treba. E za to čoveku skidam kapu. A vi ostali..
[ impaque @ 24.07.2004. 20:18 ] @
srki:
Citat:
A sada se lepo vrati na Kenov mail i pogledaj gde je rekao da je u Non-PC okruzenju windows bolji. Nije nigde to rekao. Ali je rekao da i linux uglavnom ne moze lepo da se nosi sa embedded sistemima, ruterima itd.... Mislis da cisco u svojim najboljim ruterima koristi linux? HAHA!!!


Evo ti ceo pasus:
Citat:
My experience and some of my friends' experience is that Linux is quite unreliable. Microsoft is really unreliable but Linux is worse. In a non-PC environment, it just won't hold up. If you're using it on a single box, that's one thing. But if you want to use Linux in firewalls, gateways, embedded systems, and so on, it has a long way to go.


O čemu pričamo mi ovde? Na čemu Ken bazira svoje "tvdnje"? Preskačeš rečenice u mojim postovima koje ti se ne dopadaju? Doduše, Ken je u pravu kad kaže da Linux ima "a long way to go"...

Niko ni ne kaže da Cisco koristi Linux, ustvari sad pošto su kupili Linksys moglo bi se reći i da koriste, što je dokaz da... A Linux i rutiranje? Hmm... Daj mi cifre i to za 2.6.x granu kernela. Daj mi cifre i za sve BSD-eve. Daj mi konkretne podatke kakvu to "magiju" Cisco radi što gorenavedeni ne mogu i pritom mi reci kom procentu ljudi to treba, po toj ceni pogotovo. Ne kažem, Cisco je sigurno bolji za neke namene... Do tad... Što se Cisca tiče, pre bi bilo da oni u svoje rutere stavljaju i nešto što ni ti, ni ja, ni bilo ko drugi normalan ne bi voleo da ima u svom ruteru.

PS: hvala ti za iPod savet — sad neću da stavljam Linux na njega! Baš i nije nešto velika stvar što Linux ne može da se "ugura" u svaki mogući gadget na planeti koji prvobitno nije pravljen za njega... Smešan argument, srki. HAHA.
[ Dragi Tata @ 24.07.2004. 20:42 ] @
Jeste glasni, svaka vam čast, ali činjenice govore glasnije: Linux je nestabilan, nesiguran, nestandardizovan, loše dokumentovan i zato 95% desktop populacije koristi Windows, a ono resto uglavnom Mac. Na serverima Linuxa ima ponegde, ali slabo u poslovnom svetu, gde je downtime skup.
[ VRider @ 24.07.2004. 20:42 ] @
Citat:
degojs:

Smešno je kako ćete vi za jednog Kena da kažete "koji je on moj" čim vam ne paše izjava... Pa čija ima veću težinu - VRiderova, axezova i tvoja ili njegova? Ko je stručniji da ocenjuje stabilnost operativnih sistema? Vi ili on i njegovi prijatelji?

Izjavi tezinu ne daje samo ime, vec i argumenti. On je rekao eksplicitno da on i pojedini prijatelji imaju takvo misljenje. Nista vise. A na kraju krajeva, ja se nikome na klanjam, pa necu ni njemu.

Citat:

U stručnost smo se već uverili više puta - npr. VRidera koji objašnjava Tati kako je trebao da otvori sors kod baze podataka i očas posla ispravi bag? Ni manje ni više..

Ja sam ga razumeo (kada sad pogledam tu poruku, vidim pogresno) da je on bio u stanju to da popravi, ali da mu sefovi nisu dali. I zasto to govori bilo sta o mojoj strucnosti? To govori o njegovoj, jer on je taj koji nije to mogao da popravi (ne, ne kazem da bih ja mozda mogao).

Citat:

Vama ništa ne odgovara: statistike su nameštene, istraživanja takođe, ljudi poput Tompsona - ko ih jebe šta kažu. To je argument?

Imas li neki kontra argument?

Citat:

Mislim..

E, sada jos i lazes!
[ Dragi Tata @ 24.07.2004. 20:49 ] @
E, da. Što se tiče zealotizma. Ja da sam zealot, koristio bih i dan danas Spekija. Međutim nisam i koristim ono što je trenutno najbolje. Windows XP. Linux sam kupio, instalirao, probao, deinstalirao i bacio u đubre gde mu je i mesto. Vidimo se za neznamkolikobeše godina kad bar 25% ljudi krene da ga koristi.
[ VRider @ 24.07.2004. 20:53 ] @
Kapa dole Cale.
Samo da znas: Prodao si se za male pare.
[ Dejan Lozanovic @ 24.07.2004. 20:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Nego - vidite kako sam se ugojio... MS nas je hranio samo tako - drzali nas ko kap vode na dlanu ;-)


Ako je to najmerodavniji odnos onda pogledaj koliki su panzer i chupko primera radi, mada i ja spadam u vecu kategoriju od tebe :)(iako se trudim da skinem visak)
[ VRider @ 24.07.2004. 21:00 ] @
Mogli su, doduse, i frizera da mu plate.
[ Dragi Tata @ 24.07.2004. 21:08 ] @
Citat:
VRider: Samo da znas: Prodao si se za male pare. :)


Jesam li? Jebiga, ne možemo svi da budemo sveci. Mora da se nađe i neki grešnik koji voli male pare.
[ Palma @ 24.07.2004. 21:09 ] @
Citat:
impaque:
Mmmm, ne, šta će mu nova mašina, novi kernel i ostalo.


Vi Linux-ovci ste mnogi čudni, majke mi. Non stop instistirate na tamo-nekim-novim verzijama kernela ili čega već. Nego, kada nam kažete da pređemo na nove verzije, automatski priznajete da stara verzija nije dobra, jel' tako?


Citat:
impaque:
Drugo, u Linux (UNIX) softveru postoje propusti kao i u svakom softveru


Aha, tako dakle. Slažemo sa da u Linux-u postoje propusti Čudno, zakleo bih se da nam vi ovde svakodnevno pričate bajke kako je Linux bezbedan i siguran

Citat:
impaque:
Treće, što nije uporedio izvorni kod Linuxa sa izvornim kodom Windowsa? Svi znamo zašto...


E neznamo svi, de nam objasni...


Citat:
impaque:
najnoviji Linux kernel puca


Najzad si priznao


Citat:
malisha:
mogu preko svega toga da kompajliram novi kernel


Kad god promenim podlogu za miša
[ VRider @ 24.07.2004. 21:12 ] @
Ima li sanse da dajes malo duze citate, jer ih je ovako teze pronaci?
[ malisha @ 24.07.2004. 22:04 ] @
Citat:
Palma
Citat:
malisha:
mogu preko svega toga da kompajliram novi kernel

Kad god promenim podlogu za miša


i da ne vadis citate VAN konteksta....

pa da citiram samog sebe:
Citat:

neka kaze ko sta hoce.. ali ja ne moram da restartujem PC svaki put kad instaliram nesto, sto se na windowsu ne moze izbeci (jer je tako zamisljen i tako funkcionise)
takodje mogu da radim update sistema i softverskih paketa dok radim nesto drugo... bez opasnosti po ono sto radim....
pa na kraju... mogu preko svega toga da kompajliram novi kernel (tj. da prilagodjavam postojeci) opet bez straha da ce mi sistem puci....


tako da bi ti bilo bolje da menjas podlogu za glavu... mozda ti pomogne da shvatis sta je pisac (ma ko to bio, a u ovom slucaju ja) hteo da kaze....
[ Marko_L @ 24.07.2004. 22:37 ] @
Klasika ! MS-ovci citiraju Kena, a linuksovci...sami sebe :D
[ malisha @ 24.07.2004. 23:19 ] @
pa naravno da cu da citiram sebe.... sta cu kad sam pametniji od doticnog.... ili bar znam da se precizno izrazavam ( a ne da dajem izjave poput "iskustva nekih mojih prijatelja" )

P.S. Mozda irelevantno za ovu raspravu... ali sam bio na putu da postanem MCP za W2000 Pro & Server platformu... i kad sad pogledam kako stvari stoje... zao mi bacenih para na predavanja :-(
[ Dragi Tata @ 24.07.2004. 23:23 ] @
Citat:
malisha: pa naravno da cu da citiram sebe.... sta cu kad sam pametniji od doticnog....


Pametniji od Ken Thompsona? Pa ja ne znam kako da raspravljam sa takvim genijem. Koji si ti OS napravio? Kladim se da je bolji od Unixa 10 puta minimum.
[ Goran Mijailovic @ 24.07.2004. 23:26 ] @
Izgleda da je mislio na palmu
[ Marko_L @ 24.07.2004. 23:29 ] @
Citat:
Pametniji od Ken Thompsona? Pa ja ne znam kako da raspravljam sa takvim genijem. Koji si ti OS napravio? Kladim se da je bolji od Unixa 10 puta minimum.

:)))))
Koliko vidim, ima MS tabor da ostane bez posla na Advokacy-ju.Ovi linuksovci počeli na sve više tema da pokopavaju sami sebe :)

@linuxscg
Odluči se više, jel mislio na degojsa, palmu ili Kena :)
[ malisha @ 24.07.2004. 23:38 ] @
hmmm pa ako vas bas interesuje... mislim da sam pametniji od obojice....

sad sto nisam napravio neki OS... ne znaci da necu... ili da me to interesuje... mada... napraviti (otkupiti) neku "crnu kutiju" (citaj bilo koji windows) pa je prodavati/prezentovati kao svoj proizvod... i nije tako veliki problem... ali onda bi se spustio ispod svog intelektualnog ( a i moralnog ) nivoa...

tako da... JESAM pametniji :-D... e sad neka mi neko dokaze da nisam :-D
[ Goran Mijailovic @ 24.07.2004. 23:41 ] @
ma na palmu nego prsti sami kucaju degojs valjda zato sto je najpoznatiji po zlu ;)
[ Dragi Tata @ 25.07.2004. 00:10 ] @
Citat:
malisha: hmmm pa ako vas bas interesuje... mislim da sam pametniji od obojice....


Naravno, naravno. Izvini ako je zvučalo da sumnjam. Mislim... očigledno je, zar ne?

Samo mi reci još jedno: da li si pametniji i od mog idola Gokija? Teško bi mi palo da se nađe neko pametniji od njega.
[ degojs @ 25.07.2004. 00:40 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Samo mi reci još jedno: da li si pametniji i od mog idola Gokija? Teško bi mi palo da se nađe neko pametniji od njega.

E, na to pitanje ćemo da dobijemo odgovor upoređujući neke brojeve:
Citat:
malisha:
Registered Linux user #338733

Ostaje da se Goki izjasni po tom pitanju i biće jasno ko je pametniji...
[ degojs @ 25.07.2004. 06:50 ] @
Citat:
linuxscg:
ma na palmu nego prsti sami kucaju degojs valjda zato sto je najpoznatiji po zlu ;)

[ Palma @ 25.07.2004. 08:37 ] @
Citat:
malisha:
hmmm pa ako vas bas interesuje... mislim da sam pametniji od obojice....

sad sto nisam napravio neki OS... ne znaci da necu... ili da me to interesuje... mada... napraviti (otkupiti) neku "crnu kutiju" (citaj bilo koji windows) pa je prodavati/prezentovati kao svoj proizvod... i nije tako veliki problem... ali onda bi se spustio ispod svog intelektualnog ( a i moralnog ) nivoa...

tako da... JESAM pametniji :-D... e sad neka mi neko dokaze da nisam :-D


Ha, ha, ma najpametniji ste vi Linux-ovci, nema šta. A što se tiče kompajliranja, šta će to običnom korisniku. Nego, znam ja, ovim Linux-ovcima valjda lepo zvuči kad kažu kompajliranja kernela pa misle da su neke face.
[ caiser @ 25.07.2004. 11:08 ] @
Naravno da ne treba kompajliranje obicnim korisnicima, kao sto im jos manje trebaju i virusi. Ali eto za Linux postoje paketi (rpm, tgz, deb) koji omogucavaju korisnicima da ne koriste source za instalaciju, ali nesto ne vidim resenje koje dolazi uz windows za sprecavanje sirenja virusa. Pa jos ako se uzme u obzir da patch-evi prave jos vece probleme od samih problema za koje su napravljeni onda se dobija prava slika o tome koji je OS vise user_friendly.
[ Ivan Dimkovic @ 25.07.2004. 11:28 ] @
Citat:
Pa jos ako se uzme u obzir da patch-evi prave jos vece probleme od samih problema za koje su napravljeni


A kako si dosao do toga? Citajuci slashdot? :-) Kao i obicno - Linuxovci koji ne koriste Windows imaju problem sa patchovanjem Windowsa.

Da li samo ja ovde vidim neku nedoslednost? :)

Citat:
onda se dobija prava slika o tome koji je OS vise user_friendly.


Wishful thinking :-)

Jos samo da ostalih 475.000.000 od recimo 500.000.000 korisnika desktop sistema to shvate i bice sve kako treba, je li tako? :)

Citat:

Ali eto za Linux postoje paketi (rpm, tgz, deb) koji omogucavaju korisnicima da ne koriste source za instalaciju, ali nesto ne vidim resenje koje dolazi uz windows za sprecavanje sirenja virusa.


Heh - kada bi MS ugradio AntiVirus u windows onda bi ste svi vrisnuli kako je to "monopol" i kako jadni AV vendori moraju da zatvaraju firme :)

Na kraju krajeva - ako downloadujes i kupujes originalni softver sa sertifikatima, nemas puno mogucnosti da zakacis virus :-)
[ popeye @ 25.07.2004. 11:34 ] @
Jel' Blaster spada u "originalni softver sa sertifikatima" ili je shareware?
[ Ivan Dimkovic @ 25.07.2004. 11:55 ] @
A pa vidi, nisu profi tj. enterprajz - pa da dobijes i "siguran, od strane komjunitija proveren" source, zasticen kako caiser rece (rpm, tgz, deb)... kao npr OpenSSL paket sa remote code execution feature-om ehtra :)

Ide dobro uz Apache kazu :)
[ popeye @ 25.07.2004. 12:00 ] @
Pazi, Slapper je stvarno bio promašena investicija. Kažu da ga tržište nije prihvatilo.

Ali kakva je pomama vladala za Blasterom, strašno. Kažu da se i dan-danas godišnje uvali par miliona. E, to je proizvod. :)
[ impaque @ 25.07.2004. 12:34 ] @
Ivane, jel ti imaš nešto konkretno da zameriš Slashdotu ili samo nasumično pljuckaš?

Naravno, niko blesav ne bi antivirus ugrađen u Windows od strane MSa posmatrao kao monopol ako bi:
1. bi mogao da se deinstalira
2. ne bi uticao na rad drugih antivirus programa

Citat:
Na kraju krajeva - ako downloadujes i kupujes originalni softver sa sertifikatima, nemas puno mogucnosti da zakacis virus :-)


Hahahhahahahha! ;))) Doooobra! ;P
[ axez @ 25.07.2004. 12:46 ] @
Citat:
impaque
Hahahhahahahha! ;))) Doooobra! ;P



Smesan je ovaj Dimkovic...zar ne...:):):):)
Bas me uveseljava.
[ neetzach @ 25.07.2004. 12:56 ] @
Posto ste malo odleprsali od teme, mala digresija na digresiju ;) Kolika je zapravo verovatnoca da su u avionu koristili NEBS nesertifikovan hardware?

I da citiram kolegu: "Brzo, stabilno i jeftino. Odaberi dva."
[ VRider @ 25.07.2004. 13:23 ] @
A kog kolegu citiras?
[ Dragi Tata @ 25.07.2004. 13:27 ] @
Samo se nadam da taj kolega nije Ken Thompson, jer je on jako glup.
[ impaque @ 25.07.2004. 13:34 ] @
Citat:
degojs:impaque, nije tu u pitanju Ken jedino:

Ljudi koji koriste i Linux i Windows profesionalno (Marko, srki, Ivan..) - ko ih jebe šta pričaju.. fanatici..


Pa iskreno i jesu pomalo. Koriste i Linux profesionalno? Ili su jednom davno koristili?

Za srkija ne znam šta radi na Linuxu, ali sam negde na forumu pročitao da veruje sve šta kaže Marko (ako pričamo o istom Marku, tj. markomu?). A sa markomom sam imao diskusiju pre dosta vremena po pitanju kako i čime Cisco jede malu decu, a koju BSD i Linux ne mogu. ;) Argumenti su se svodili na tipične tzv. enterprajz argumente: gazde su gazde, ti ima da ćutiš i tvoje mišljenje (i sumnja skoro) nema nikakve veze, Cisco ovo, Cisco ono, skupo = dobro, Cisco je u svakom scenariju bolje rešenje, ima se para, a jebiga sad što nam ponekad Cisco okrene leđa sa backdoor passwordom... Sve u svemu, Cisco-centričnost - Cisco svuda i za sve. E da može Cisco i na desktop... Retko gde išta konkretno, ovo i ono u Linuxu ne valja, ovo i ono kod ovog i onog BSDa ne valja. Jednoumlje? Uostalom, da li da uzimam za ozbiljno argumente ljudi koji su nekada davno ozbiljno koristili Linux (da, Dragi Tata, i to je moguće) i sad kad iznose argumente protiv istog, oni su poprilično vezani za starije verzije svega; kao kad bih ja sad krenuo da bajam kakav je Windows 95 i 98 i kakav je Win2k bez SP1. Tu spada i Ken Thompson argument, koji je eto bio UNIX guru pre n godina i smatra se objektivnim njegov sud o nekom OS na osnovu površnog pregleda nekog malog procenta koda pre 5 godina i samo na osnovu toga, da ne računamo njegove prijatelje kao faktor. Neka pogledaju i Windows source pre nego što bilo šta ovako olako zaključe hah. Drugo, za Ivana bih rekao da on ima posao koji je tesno vezan za Windows. Linux, ako išta, pretpostavljam da nema vremena da prouči u smislu da bude up to date, nego samo sreće po koji po avionu koji je bogznakako skarabudžen, a pritom samo odzvižduće dalje kad mu se pokažu zabodeni Windows bankomati, pravi se blesav da i on ne patchuje Windows kao što svako patchuje svaki OS koji koristi. Ne ne, samo se Linux rekompajlira i krpi. Virusi na Windowsu? Koji virusi? Beh.

Citat:
Dobro, ne verujete im i znači moramo da vam damo linkove na neke jače likove, ali kad se to desi, avaj, imamo sledeću stvar:

- svako istraživanje (npr. Port80) - ko ih jebe.. namešteno
- svaka statistika (npr. Zone-H, Google) - ko je jebe.. nameštena
- Red Hat: "ostanite uz Windows na desktopu" - ko ih jebe.. (axez: "korporacijske njuške")
- Ken Thompson - "koji je on moj?"
..


Port80 survey, kako sam upravo video, se odnosi na uzorak od 1000 kompanija i u tom okviru IIS ima udeo od 53.9%, Apache ima 20.3%. Bitan detalj je "1000 kompanija". To je sasvim na mestu, ali na osnovu njih ne može da se sudi o celom svetu.

Red Hat tom izjavom samo skreće pažnju i prebacuje snage na svoj enterprise edition koji je ispao podjednako dubiozan po pitanju dependency hella kao i stariji RH. SuSE je jedina RPM distribucija koja u celosti valja, po meni i mnogima. Koliko znam, preporučuje je i Oracle. Stoji, Red Hat je najpopularnija distribucija, iako sakata po mnogo čemu, ali ja barem neću da sudim o nečemu samo po popularnosti. Ispašće da je Ceca neprikosnovena umetnica po tom rezonu. ;)

Google cifra je jezivo niska, ali verujem da možda i jeste tako. ;(

Pritom, osnovana je sumnja da su neka od istraživanja nameštena - ipak jedna strana ima više para da "uloži" u njih. ;)

Citat:
Ko je bre ovde fanatik? Mi ili vi?


Hm, i jedni i drugi?

Citat:
Pogledajte svoje poruke, hoćemo li konačno da vidimo linkove na neka istraživanja, statistike? Ima li toga uopšte u vašim porukama? Ili se sve svodi na to da axez kaže "Windows špijunira" i "Windows je s***** od OS" ? Tražiš pojašnjenje od Kena Tompsona, ali axez je OK :)) Pa da..


Već smo prežvakali argumente, tj. nepostojanje istih kod Kena Thompsona. Koja istraživanja i statistike te zanimaju? Evo ti ovaj SuSEov success stories link, npr:

http://www.suse.com/us/company/customer_references/index.html

Citat:
Zar ti ozbiljno misliš da je meni Microsoft prirastao uz srce, pa više volim da platim Windows nego da koristim besplatan OS, pa još i bolji? Daj.. ako ćemo ozbiljno da pričamo..


Ne znam, reci ti meni?

Citat:
Već sam pitao pre, da je Windows besplatan, pa da se Lin i Win nadmeću samo kvalitetom, da li bi tu uopšte bilo konkurencije? Nisam nešto čuo odgovor. :)


Kad bi samo Windows bio besplatan, mislim da bi postojao pomak, ali ne toliki. Kad bi i propratan softver bio besplatan, uh! Ali ovo je već priča šta bi bilo kad bi bilo...

Citat:
P.S.
Od svih vaših argumenata meni je jedini izuzetan onaj od tdjokica: Linux je njemu besplatan, neće da misli o legalizaciji i radi sve što njemu treba. E za to čoveku skidam kapu. A vi ostali..


Pa i ostali slično misle.

Problem je što više ne gledamo koje je rešenje bolje i za šta je bolje a za šta je gore, nego se sve svodi na prepucavanje sa dosta apriori momenata. Nije Linux za sve, ali vala nije ni Windows ni Cisco. Ostaje samo da se nađemo za šta nešto jeste a za šta nije, pa da zatvaramo Advocacy. ;P
[ Dragi Tata @ 25.07.2004. 13:39 ] @
Citat:
impaque: Ivane, jel ti imaš nešto konkretno da zameriš Slashdotu ili samo nasumično pljuckaš?


Ovaj Ivan je stvarno glup, skoro kao Ken Thompson. Bavi se razvojem nekakvih tamo MPEG-ova i sličnim besposlicama, a kladim se da nikad u životu nije uradio nešto stvarno korisno, kao što je npr rekompajliranje kernela. Sad još krenuo da pljucka na Slashdot, koji je najpouzdaniji izvor informacija na svetu - to bar svako zna osim šake M$ zealota, cccc
[ Ivan Dimkovic @ 25.07.2004. 13:46 ] @
Citat:

impaque: Ivane, jel ti imaš nešto konkretno da zameriš Slashdotu ili samo nasumično pljuckaš?


Imam - konkretno secam se da su objavili 100% cisti OSS FUD o promeni stava Thomson multimedia-je o MP3 patentima sto je bila najobicnija laz - i naravno, svi moguci i nemoguci zealoti sa kojima imam posla u profesionalnom zivotu to koriste kao referentnu tacku u diskusiji - "Tomson promenio licencu - vidi slashdot"

Eto to je nesto sto zasigurno znam da je FUD - nije problem naravno Slashdot, jer je to "zuta online stampa" ko i svaka druga, problem je ceo taj status medju "komjunitijem" koji mi daje za pravo da pravim sarkasticne komentare kao onaj.

A verujem i da u ostatku vesti koriste isti nivo profesionalnosti - zealot's pinboard, eto sta su :)
[ impaque @ 25.07.2004. 13:48 ] @
Citat:
Dragi Tata: Ovaj Ivan je stvarno glup, skoro kao Ken Thompson. Bavi se razvojem nekakvih tamo MPEG-ova i sličnim besposlicama, a kladim se da nikad u životu nije uradio nešto stvarno korisno, kao što je npr rekompajliranje kernela. Sad još krenuo da pljucka na Slashdot, koji je najpouzdaniji izvor informacija na svetu - to bar svako zna osim šake M$ zealota, cccc


Jao da, sad je Dimković dežurni Guru koji je uvek apriori u pravu i šta on dodirne pretvori se u zlato, a šta on pljucne se anatemiše! Ček ček, odoh da kupim neki softver koji će me odbraniti od virusa, a krišom ću u pola noći instalirati i najnoviji service pack! Čekaj, jesam li ja ovo samo pomislio ili sam i napisao?!
[ Ivan Dimkovic @ 25.07.2004. 13:51 ] @
Citat:

Drugo, za Ivana bih rekao da on ima posao koji je tesno vezan za Windows


Kako se samo varas - moj posao bas predstavlja konkurenciju Windows tehnologijama (WMV vs. otvoreni MPEG standard) - nemam nikakvih razloga da subjektivno favorizujem Windows, stavise uopste mi se ne dopadaju neke MS proprietary ideje u njemu - ali objektivno je za desktop za sada bolji sistem od Linuxa i tu u principu nema puno mesta za diskusiju ako se drzimo nekih objektivnih fakata (market cap, broj usera, aplikacija, rast i sl...)

Ni moja kompanija takodje - Windows je najobicniji proizvod i enabling tehnologija - za druge firme i trzista za desktop/workstation aplikacije. Ocigledno je da Linux i dalje tu nije konkurent - kad bude postao, siguran sam da ce biti podrzan i od moje firme (kao i od Adobe-a, Macromedia-je, MathWorksa, ...).

A takodje i deo sistema ciji sam ja menadzer (Nero Digital) sasvim lepo radi na Linuxu i BSD-u (www.audiocoding.com) i dolazi u izvornom kodu, mislim da je ukljucen i u mnoge Linux distribucije.


Sto se servera tice - nije moje profesionalno interesovanje, ali posto smatram da poznajem arhitekturu Windowsa i u odredjenoj meri Linuxa zaista ne vidim zasto bi Windows NT sistem bio a priori disfalifikovan u trci za server market u odnosu na Linux - oba sistema nisu bas nesto "enterprise" koliko cujem, imaju arhitekturne mane koje se u letu ispravljaju - pa bih bio slobodan da kazem da ce tu biti vrlo jake trke izmedju MS-a i Linux vendora.

Citat:
axez
Smesan je ovaj Dimkovic...zar ne...:):):):)
Bas me uveseljava.


Pa ajde obojica razmislite pre nego sto krenete da se smejete - da li vi tako skidate skroz nepoznate Linux ELF binary fajlove i izvrsavate ih po vasim sistemima? Ajde iskreno... ja licno znam za 2 slucaja server hijackinga na Linux sistemima i sumnje jednog... well, ima ga na ovim forumima. Dakle?

Ajde sad lepo primenite ista merila za Windows - znaci ne skidate nepoznate aplikacije, koristite ono sto je kupljeno i ne izvrsavate attachmente u outlook-expressu?




[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 25.07.2004. u 16:04 GMT]
[ impaque @ 25.07.2004. 14:03 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Imam - konkretno secam se da su objavili 100% cisti OSS FUD o promeni stava Thomson multimedia-je o MP3 patentima sto je bila najobicnija laz - i naravno, svi moguci i nemoguci zealoti sa kojima imam posla u profesionalnom zivotu to koriste kao referentnu tacku u diskusiji - "Tomson promenio licencu - vidi slashdot"


Jel ovo?

Tvrdnja:
http://www.newsforge.com/artic...id=02/08/29/1633205&tid=17

Stara strana:
http://web.archive.org/web/200...censing.com/royalty/swdec.html

Nova strana:
http://www.mp3licensing.com/royalty/software.html

Citat:
Kako se samo varas - moj posao bas predstavlja konkurenciju Windows tehnologijama (WMV vs. otvoreni MPEG standard) - nemam nikakvih razloga da subjektivno favorizujem Windows - objektivno je za desktop za sada bolji sistem od Linuxa i tu u principu nema puno mesta za diskusiju ako se drzimo nekih objektivnih fakata.

Ni moja kompanija takodje - Windows je najobicniji proizvod i enabling tehnologija - za druge firme i trzista za desktop/workstation aplikacije. Ocigledno je da Linux i dalje tu nije konkurent - kad bude postao, siguran sam da ce biti podrzan i od moje firme, a takodje i deo sistema ciji sam ja tehnicki lider sasvim lepo radi na Linuxu i BSD-u (www.audiocoding.com)


Okej, povlačim reč ako je tako!
[ neetzach @ 25.07.2004. 14:05 ] @
Citat:
VRider: A kog kolegu citiras?


Svog. Zar je bitno?

Ili si hteo da tvrdis suprotno, tj. da moze da bude "brzo, stabilno i jeftino" u isto vreme?
[ Ivan Dimkovic @ 25.07.2004. 14:08 ] @
Upravo - nije bilo nikakve promene u MP3 patentnoj politici.

Cena MP3 dekodera se povecala za 0.15 centi po licenciranoj kopiji, ali se to desilo kasnije zbog ubacivanja jos nekih patenata u pool - ali politika nije menjana.

Takodje nije preneta izjava K. Brandenburga (autora vecine patenata) da se to uopste ne odnosi na freeware MP3 dekodere, stoga je GPL softver savrseno siguran dok je besplatan - i bio i ostao :) Onaj ko prodaje GPL softver (recimo RedHat) ce morati da plati MP3 licence - onaj ko ga deli za dzabe, ne placa.

Dakle ako hoces da indirektno ili direktno zaradjujes na MP3 softveru, moras da platis licence Thomsonu. To vazi i za distributere Linuxa koji naplacuju "medijum" koji sadrzi MP3 dekoder (hint: RedHat) :)

To sto su oni sklonili onu informaciju ("free") sa sajta ne menja politiku - svako u bilo kom slucaju mora da kontaktira Thomson, ili da prenese vest da Thomson juri nekog za freeware softver - a nije se desilo ni jedno ni drugo.
[ VRider @ 25.07.2004. 14:21 ] @
@neetzach:
Da bi to sto je kolega rekao bilo tacno, ne sme postojati nijedan slucaj gde su to spojive stvari.
Da bi bilo netacno, treba da postoji samo jedan.
Ne tvrdim, ali bih rekao da "smatram da nije u pravu"...
[ impaque @ 25.07.2004. 14:22 ] @
Jasno.

Znači, otprilike ovako: ako vi zarađujete i mi zarađujemo, ako ne zarađujete ne plaćate?

Da li negde mogu da se dobiju i informacije o ostalim MPEG4 enkoderima?
[ neetzach @ 25.07.2004. 14:30 ] @
Citat:
VRider: @neetzach:
Da bi to sto je kolega rekao bilo tacno, ne sme postojati nijedan slucaj gde su to spojive stvari.
Da bi bilo netacno, treba da postoji samo jedan.
Ne tvrdim, ali bih rekao da "smatram da nije u pravu"... :)



Vrlo demagoski nema sta ;) Kad se setis konkretnog primera nekog racunarskog sistema (hardware+software) koji zadovoljava "brz, stabilan i jeftin" (uz to da je i upotrebljiv) ti javi - dok ne dokazes, mozemo verovati u postojanje nekog apstraktnog sistema koji je iznad logike :))

[Ovu poruku je menjao neetzach dana 25.07.2004. u 17:06 GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 25.07.2004. 14:51 ] @
Citat:
Znači, otprilike ovako: ako vi zarađujete i mi zarađujemo, ako ne zarađujete ne plaćate?


Pa da, teoretski - oni mogu da ne vole GPL, ali GPL nije zakon niti ugovor - pa mogu da jure samo nekog ko je zaradio neke pare :)

Dakle - onaj ko zaradi pare na transakciji sistemom u kome postoji MP3 dekoder se smatra osobom koja je prodala MP3 dekoder :)

Citat:

Da li negde mogu da se dobiju i informacije o ostalim MPEG4 enkoderima?


Naravno:

MPEG-4 Audio / MPEG-4 AVC Video: www.vialicensing.com
MPEG-2 Video / MPEG-4 Video / MPEG-4 AVC Video: www.mpegla.com

Inace MPEG-4 Audio licence su bolje i fakticki jeftinije od MP3 licenci :)
[ VRider @ 25.07.2004. 18:52 ] @
@neetzach:
brz, stabilan, jeftin i upotrebljiv su 4 jako relativna pojma. Mozda ako ih malo preciziras i otkrijemo postojanje "apstraktnog sistem koji je iznad logike".
[ neetzach @ 25.07.2004. 22:00 ] @
Citat:
VRider: @neetzach:
brz, stabilan, jeftin i upotrebljiv su 4 jako relativna pojma. Mozda ako ih malo preciziras i otkrijemo postojanje "apstraktnog sistem koji je iznad logike". :)


Npr. sistem za obradu i vizuelizaciju velikih (preko 4gb) 3D modela - neki CAD/CAM. Uzmes li postojeca resenja na trzistu, primetices da sva imaju samo dve navedene osobine.
[ VRider @ 25.07.2004. 22:09 ] @
Onda kazi: "Kad je u pitanju sistem za obradu i vizuelizaciju velikih (preko 4gb) 3D modela - neki CAD/CAM - biraj dve stvari od: brzo, stabilno, jeftino".
[ neetzach @ 25.07.2004. 22:25 ] @
Mislim da je cak i ovaj Dimkovicev slucaj dobar primer. Cenim da je njima veci problem hardware koji mora biti NEBS (da bi radio na tim visinama i u takvim uslovima), pa ako krenes da kupujes NEBS masine pitanje je koliko bi ti se isplatilo da ljudima u avionu ne prekida film 3-4 puta :D