[ Ghogilee @ 30.07.2004. 21:07 ] @
Imam problem. Kada sam reinstalirao windows(XP sp1) i konvertovao particiju iz FAT32 u NTFS, nije mi uopšte formatirao C particiju već je ostavio instalirane programe i podatke, kao i staru instalaciju OS koju uzgred budi rečeno nemogu da koristim. I zatim moj "pametni" izbor je bio da iz Partition Magica formatiram C kako bi ponovo instalirao OS. Medjutim računar mi je posle toga tražio sistemsku disketu i nije bilo šanse da ga pokrenem. Flopi mi ne radi pa sam izvadio Hard i odneo ga kod prijatelja da mi uradi fdisk. Sad je disk totalno prazan i bez particija. Kada sam ga montirao nazad opet mi traži sistemsku disketu a neće da krene sa instalacionog windows CD-a setup kako bi kreirao particije. U DOS se uopšte ne razumem i moje pitanje je šta dalje da radim kako bi formatirao particije i instalirao OS. Uzgred stavljao sam hard na više računara i isto mi traži, s tim da imam sistemsku disketu ali DOS je za mene nepoznanica. Hvala.
[ san. @ 30.07.2004. 21:37 ] @
nemoj se onda jebavati sa dosom na netu imas da napravis 6 botabilnih disketa za xp pro veoma jednostavno skines sa neta pokrenes program ubacis disketu (formatiranu) kucas a: zatim ubacujes ostale diskete redom kako program trazi i to je to
pozdrav
[ Ghogilee @ 30.07.2004. 21:53 ] @
Hvala ti na odgovoru, jel nema ništa jednostavnije? Prvo reko sam da mi flopi ne radi a još plus da nadjem šest flopi diskova ispravnih (!?!)... Nemam pojma znam samo da cu poludeti...
[ Kreso-zg @ 30.07.2004. 23:52 ] @
Rješenje je jednostavno. Odeš u BIOS i tamo negdje nadješ opciju BootDisc- trebalo bi biti 3-4 takve opcije i na BootDisc0 staviš CD-rom. Boot ti je opcija koja kaže računalu što treba pokrenuti kad nemaš instaliran operativni sistem. Tebi je ta opcija bila namještena na disketu, a ti je samo trbaš namjestit na CD. Kad završiš instalaciju windowsa onda tu opciju vrati ne na disketu nego na hard disk. Uživaj u novim Windowsima.
[ Not now, John! @ 31.07.2004. 00:02 ] @
Nije ti PM tražio WinXP sistemske diskete, već je tražio da PM pokreneš iz DOS-a. Kako misliš da PM formatira particiju, ako si u Windows-u, a Windows je na C particiji?
Imaš u PM negdje u meniju komandu kojom kreiraš dvije diskete, i sa njih pokrećeš računar. Za to ti ne treba poznavanje DOS-a, jer nakon što pokreneš PM na ovaj način dobiješ grafičko okruženje, kao i u Windowsu, ali ovako možeš da formatiraš C particiju.

Kao što su kolege rekli, u BIOS-u možeš da namjestiš odakle da se sistem podiže (Floppy, CDROM ili HDD).
[ Ghogilee @ 31.07.2004. 00:13 ] @
Postavio sam u BIOS-u opciju da se pokreće sa CD-a (to je prvo što sam uradio posle "one pametne stvari") medjutim ništa se ne događa, kaže tačno ovako:
DISK BOOT FAILURE, PLEASE INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER.

ista ta poruka je i na drugim računarima na kojima sam ugradio moj Hard disk. Moguće da mi je instalacioni CD loš, odnosno da nema Boot opciju....
[ Ghogilee @ 31.07.2004. 00:27 ] @
Uglavnom, hvala na savetima. Problem sam upravo rešio. Moj instalacioni disk nije bio bootabilan jer ga je neko bezveze narezao. Sad je sve ok preda mnom je duga noć :) . Ukoliko neko ima sličnih problema, odnosno ako hoće da napravi bootabilan Windows XP CD neka ide na
http://www.windows-help.net/WindowsXP/winxp-sp1-bootcd-pf.htm