[ antolic @ 14.02.2002. 23:59 ] @
Instalirao sam BeOS i sve je vrlo siromasno i bjedno. Ima li taj OS neku specijalnu primjenu ili je to teski promasaj ???
[ Gojko Vujovic @ 15.02.2002. 01:06 ] @
Može se reći da je taj projekat napušten.. Pogledaj stare poruke na ovom forumu.
[ Dragi Tata @ 15.02.2002. 18:02 ] @
A zašto ljudi smatraju da je BeOS Unix? Nedavno sam listao neku knjigu o BeOS-u (BeOS Bible ili tako nešto) u kojoj se kaže da BeOS nema veze sa Unix-om, osim što koristi neke GNU programe. Kernel je potpuno originalan i pisan je u C++u.

Napomena: nikad nisam video BeOS uživo. Ako lažu mene, lažem i ja vas :)
[ random @ 15.02.2002. 20:47 ] @
Već smo drvili o tome u jednoj od ranijih tema.

Još jednom ukratko: BeOS nije UNIX. ali je donekle POSIX kompatibilan (kao uostalom i Linux koji takođe nije UNIX, ali više liči, čak više nego recimo IRIX, koji se u narodu smatra za UNIX sistem). Pored toga BeOS je jednokorisnički sistem (Kao Win9x na primer, ali čak i bez mogućnosti da se kreira više korisničkih profila, koliko sam video), što ga automatski baca još koji kilometar dalje od UNIXa.

Dakle, čak i Cygwin na NT-u je više UNIX nego što je to BeOS :o).

Sad kad to rekoh, nek ostane tema ovde, da ne bi išla u Madzone.

Za one koji žele više informacija o tome šta jeste a šta nije UNIX, nek pogledaju stare teme u okviru ovog foruma.
[ Gojko Vujovic @ 16.02.2002. 11:31 ] @
OpenBeOS je klon BeOS operativnog sistema, za sada su zamenili samo deo komponenata originalnog BeOS-a. Ovo je link za download: http://prdownloads.sourceforge.net/open-beos/patch20020213.tar.gz

Vise o tome na: http://open-beos.sourceforge.net/
[ MoHicAn @ 16.02.2002. 13:45 ] @
Citat:
Dragi Tata:
A zašto ljudi smatraju da je BeOS Unix? Nedavno sam listao neku knjigu o BeOS-u (BeOS Bible ili tako nešto) u kojoj se kaže da BeOS nema veze sa Unix-om, osim što koristi neke GNU programe. Kernel je potpuno originalan i pisan je u C++u.

Napomena: nikad nisam video BeOS uživo. Ako lažu mene, lažem i ja vas


Aha znaci po tebi svi unix operativni sistemi, pardon sistemi sa licencom UNIX (tm) imaju isti kernel ?
Ili su mozda cak svi pisani u celosti u cistom c-u ?

Dai bre covece da bi se zvao unix dovoljno je samo da kupis licencu, i mozda da zadovoljavas posix standarde ali ne verujem da je i to neophodno.

BTW. ne mozes cygwin ni u kom slucaju smatrati posix kompatibilnim posto je to emulator. To bi bilo isto kao kad bi wine ubacio u Win9x seriju il tako nesto.
[ Dragi Tata @ 17.02.2002. 04:12 ] @
Citat:
MoHicAn:

Aha znaci po tebi svi unix operativni sistemi, pardon sistemi sa licencom UNIX (tm) imaju isti kernel ?
Ili su mozda cak svi pisani u celosti u cistom c-u ?

Dai bre covece da bi se zvao unix dovoljno je samo da kupis licencu, i mozda da zadovoljavas posix standarde ali ne verujem da je i to neophodno.

BTW. ne mozes cygwin ni u kom slucaju smatrati posix kompatibilnim posto je to emulator. To bi bilo isto kao kad bi wine ubacio u Win9x seriju il tako nesto.


1. Kao što sam (nadam se) dovoljno jasno napomenuo, gorenavedeni zaključak sam našao u knjizi BeOS Bible koju su pisali tvorci BeOS-a (inače, prebezi iz Apple-a) i oni crno na belo tvrde da BeOS nije Unix.

2. Koliko ja znam, sve varijante Unix-a su pisane u C-u, uz malo neophodnog assemblera. Ako je neko čuo za neki Unix koji je pisan u C++u, molim ga da me prosvetli.

3. Primedba za cygwin je verovatno upućena randomu a ne meni. Dodaću samo da NT ima POSIX subsytem, koji je doduše samo delimično kompletiran.

Uostalom, šta ja tražim ovde među administratorima :) ? Idem nazad na programerske forume.
[ random @ 18.02.2002. 01:40 ] @
Uopšte nema veze da li je emuliran ili ne -- tj. nema veze šta je "ispod haube" dok god aplikacija misli da trči na POSIX sistemu. U standardu nije definisano kako treba da se uradi implementacija, već samo šta mora da bude ispoštovano.

Tako bi mogli raspravljati i da li je neki UNIX POSIX kompatibilan samo zato što trči na Transmetinom Crusoe čipu, ili čak na novim Intelovim procesorima, gde je ISA CISC arhitektura implementirana preko emulacije, iznad superskalarnog RISC jezgra. Dakle, bitno je samo ono što vidi programer, ne kako se dolazi do toga.
[ Jovan Marjanovic @ 22.03.2002. 18:48 ] @
Lunix!

To je prava stvar.

ps. Nisam mislio da kazem Linux nego Lunix!

Inace BeOs je bio svojevremeno jako lep projekat koji je nazalost propao kao i svaki konkurent majkrosoftu. Trenutno se da skinuti za dzaba sa njihovog sajta, i moze se instalirai paralelno sa windowsima. Ima nesto malo aplikativnog softvera napisanog za njega, i to je to. End ov d stori.
[ t3chX @ 09.04.2002. 04:27 ] @
Lunix ... moraću da izvučem mašinu ispod prašine ...
[ ivan_tnt @ 23.04.2002. 22:03 ] @
BeOS je na kraju ipak samo promasaj.