[ Stefano @ 06.08.2004. 23:45 ] @
Dakle da li ce nas telekom konacno udostojiti ADSLa.
Nesto sam cuo da ipak nece davati direktno korisnicima nego ce prodavati kapacitete provajderima a oni "izdavati" korisnicima.

Mada verujem da ste upuceniji od mene i da znate nesto vise
[ markom @ 06.08.2004. 23:52 ] @
Kako bi to bilo lepo, al' nisam siguran da ćemo gledati taj film... (koji je inače normalna pojava na zapadu).

Nego, MyWay... Ima li kakvih insajd informacija o tom nasušnom ADSL-u koji zidate k'o Skadar na Bojani? ;-)

Marko.
[ Gojko Vujovic @ 07.08.2004. 07:42 ] @
Insajd informacija je da je to usluga samo za firme.
Objašnjenje je da imaju statičku adresu, zbog toga dakle.

Potvrdiće MyWay :)
[ markom @ 07.08.2004. 09:27 ] @
Šta, znači ne mogu da reše dinamičko alociranje IP adresa, pa moraju da dodeljuju statičke, pa iz toga sledi da je to samo za firme?

Wow! :-)

Marko.
[ MyWay @ 07.08.2004. 13:10 ] @
Hehe, momci opet pucanj u prazno. Pa dokle više tako?
Eto Gojko servira glupost, Marko smečuje, publika tapše, i onda ja ispadnem nakaradan zato što vas podsećam da ste od početka u autu...
Ali ajde opet:
@Gojko: statička adresa, email adrese i sl su dodati da bi se korisnicima pružilo više od prostog interneta.
@Marko: pa ti valjda znaš kolika je to 'nauka' dinamičko dodeljivanje IP adresa?

Rezime: Nije ADSL samo za biznis korisnike zbog fixne IP ad, već obrnuto.
[ Gojko Vujovic @ 07.08.2004. 13:41 ] @
Mi se malo salimo, ali hajde da te pitam jednostavno:

Zasto je ADSL biznis usluga kad je u celom svetu to usluga za
rezidencijalne korisnike?
[ -zombie- @ 07.08.2004. 15:06 ] @
Citat:
MyWay:
@Gojko: statička adresa, email adrese i sl su dodati da bi se korisnicima pružilo više od prostog interneta.


hm.. više od prostog interneta?!?

dakle sada znamo, imamo "prosti internet" (bez statičke IP adrese, bez email adrese, i bez još nekih stvarčica), i onda imamo ono "nešto više".. to mu dođe kao bonus, zar ne? ;)

btw, pa nek je i za firme, ali zašto nema i paket sa dinamičkom adresom (po nižoj ceni, pretpostavljam, pošto je statička "bonus"). možda nekim firmama i ne treba ništa više osim tog "prostog interneta"?


(mislim se u sebi: o bože.. kakvu sve terminologiju neće da izmisle ovi telekomovci, samo da bi opravdali sopstvenu nesposobnost..)
[ MyWay @ 07.08.2004. 16:45 ] @
zombie, ako je i od tebe - mnogo je.
Hoćeš da kažeš da je u stvari bolje da za korisnika da ne dobije fixnu ip i mail adrese ?
Pojasni mi molim te, šta se to dobija time što se ne dobija.

P.S:sledeći put kad se opet budeš 'mislio u sebi', neka ostane 'u sebi', ok?
[ aleksandaraleksandar @ 07.08.2004. 21:24 ] @
>
> .
>
izvinjavam se sto se mesam u diskusiju, od koje usput receno, nema
nikave koristi ni za jednu stranu, ali ovo mi deluje kao emisija na
zelenoj televiziji, kada voditeljka, u placenom terminu, pomaze gostu
(oglasivacu) i kaze: "znaci vi nudite onaj pravi internet gde korisnici
nece dobijati mail-ove koje ne zele i tako na miru mogu da komuniciraju
sa rodjacima u inostranstvu? a on odgovara: "i ne samo to, mi ne
koristimo skupe telefonske linije (kao da postoje jeftine) i tako
neobracunavamo nasim korisnicima dodatno zaduzenje, pa se oni iznenade
kada im stigne racun za telefon"

nepismeno!
[ Stefano @ 07.08.2004. 23:09 ] @
uuuuuuuuuu malo smo prosirili diskusiju.
Ja sam sa threadom samo hteo da saznam ima li nesto od ADSLa u nerednih 6 meseci...da bi znao,a verovatno i velika vecina,vredi li to cekati ili uraditi neki wireless ili cable net
[ markom @ 07.08.2004. 23:31 ] @
Jedini ko ovde na to pitanje može da ti odgovori je MyWay, a on ćuti poput zmije i samo troluje :-).

Marko.
[ MyWay @ 08.08.2004. 09:05 ] @
A zašto trolujem? I kako?
Što se tiče ADSL-a za rezidencijalne korisnike, nemam info, jedinu informaciju ovde je dao vuki 68 u u temi.
Ja jesam radnik Telekoma, ali iz tehnike, tako da nemam informacije o stvarima koje se usko tiču prodaje. (kao što je i svugde manje-više)
[ Stefano @ 08.08.2004. 19:10 ] @
ok "my" znaci da rezimiramo "ko zna kada"
[ MyWay @ 08.08.2004. 19:29 ] @
Rezime je bio ja ne znam kada.
[ Gojko Vujovic @ 08.08.2004. 19:44 ] @
Mogu li i ja da zamolim za odgovor na pitanje iz moje prethodne poruke na ovoj temi?
Hvala.
[ MyWay @ 08.08.2004. 21:48 ] @
Ovo?
Citat:
Gojko Vujovic: Zasto je ADSL biznis usluga kad je u celom svetu to usluga za rezidencijalne korisnike?


Paaaa, ADSL nije ni samo biznis (u ovom slučaju small business), ni usluga samo za rezidencijalne korisnike. U to zašto se Telekom opredelio da jednu uslugu ponudi prvo biznis korisnicima ja neću da ulazim, jer je to stvar samog vrha menadžmenta i prodaje. Ja mogu samo da nagađam (što sigurno neću, naročito ovde) jer ne pripadam malopre navedenim strukturama.
Satisfied?
Molim.
[ bojan_bozovic @ 08.08.2004. 23:39 ] @
Posto je MyWay insajder da mu postavim par pitanja

Kad cu ja moci da dobijem fixni IP broj, a da ne placam oko 50000 za mesecni zakup ISDN?
Hocu npr. da rutiram mrezu, zato i placam j... internet!!! Dalje, sta boli telekom koliko kompjutera koristi moj modem!!!

Svedjani su (REZIDENCIJALNI KORISNICI!!!) vec na 10 Megabita, kad ce taj ADSL? Pa to postoji vec 10 godina na zapadu (mada je bilo malo skupo pre 10 god!!!)

Koliko ce jos tvoja firma da lihvari, Myway, 25 evra ti je mesecni flatrate ADSL na zapadu!!!!

(Nemam nista licno protiv tebe Myway, ali imam MNOGO protiv tvojih poslodavaca)

[ MyWay @ 09.08.2004. 07:01 ] @
Shvatam Bojane, ali:
- shvati da ne možeš porediti Srbiju i Evropu - kod njih ADSL uveden pre 10 godina kao što kažeš a kod nas se pre 5 godina još uvek igrali rata...
- čini mi se da Paket1 ADSL-a košta oko 35 evra (dakle nije velika razlika u odnosu na cene koje ti navodiš)
- imaćeš u okviru paketa i fixnu Ip, mada eto to sad nekima ovde smeta (scroll up malo)
- kako to plaćaš mesečni zakup ISDN-a 50000?

Pozdrav
[ Dzivdzan @ 12.08.2004. 14:44 ] @
Iz mog licnog iskustva (a radim sa ovim mrezama poslednjih par godina) evo par razloga zasto samo pravna lica:

- Cena prikljucka je veca nego za fizicka lica, znaci bolji "business model"
- Broj prikljucaka ce biti relativno mali --- sto je super zbog obima support-a
- Broj prikljucaka ce biti relativno mali --- super zbog nepoznanica oko problema koji se mogu javiti u mrezi.
- Telekom je stara firma --- polako ulazi u nepoznate vode

Sve ovo je tipican scenario za bivse PTT firme sirom sveta, jedini problem je da se sa DSL-om tamo negde pocelo ranije nego kod nas.
[ Ivan Dimkovic @ 12.08.2004. 14:50 ] @
Citat:
- Cena prikljucka je veca nego za fizicka lica, znaci bolji "business model"


Sto bi diskriminisali fizicka lica ako zele da plate tu cenu? :) Koliko vidim, cena je OK i za srednju klasu fizickih lica :)

Citat:
- Broj prikljucaka ce biti relativno mali --- sto je super zbog obima support-a


Ako je "business model" isplativ, sto bi bio problem raditi upscaling support resursa ako trziste to zahteva? Meni ovo deluje kao vasljiv izgovor :)

Citat:
- Broj prikljucaka ce biti relativno mali --- super zbog nepoznanica oko problema koji se mogu javiti u mrezi.


A cemu sluzi pilot/test faza? - pa Telekom ovo testira vec godinu dana... mislim za to vreme se postavljaju citave nacionalne mobilne mreze :)

Citat:
- Telekom je stara firma --- polako ulazi u nepoznate vode


Ne verujem da biz-dev ekipa iz Telekoma nije citala knjige o menadzmentu i ideju da uvek mogu da kupe firmu koja ima iskustvo (sez.... hehe) i koja moze da radi taj posao.


[ Dzivdzan @ 12.08.2004. 15:03 ] @
Ivane, kako to lepo zvuci. Mogu da te povedem sledeci put kada budem imao sastanak sa potencijalnom musterijom, da im ti to lepo i tako jednostavno objasnis?

Sigurno ce razumeti taj tvoj Srpski rezon "Lako cemo" :)

[ Gojko Vujovic @ 12.08.2004. 16:22 ] @
To uopste nije srpski rezon, cak totalno suprotno - srpski je ovo sto
Telekom radi, lagano i za 5 godina mozda i dobiju rezidencijalni
korisnici adsl. Ivan je cak odmah predlozio i resenje nazovi 'problema'
koji si naveo - support.

Stvarno su izgovori smesni. Kao da telekom treba nesto dzaba da deli pa
se razmisljaju da li da to urade masovno ili ne. Zamisli da je mobtel
prodavao telefone samo firmama do sada. Ono, tesko je zaposliti i
obuciti ljude sa 9863 support centar.

Ma i treba da propadnu kad ovako razmisljaju..
[ Ivan Dimkovic @ 12.08.2004. 16:38 ] @
Citat:

Sigurno ce razumeti taj tvoj Srpski rezon "Lako cemo" :)


Molim? srpski rezon i "lako cemo' - zasto ti nama mistifikujes glupu, staru, godinama uhodanu tehnologiju koja svuda radi, za koju je potrebno:

a) oformiti operations odeljenje, sa max 50 ljudi u pocetku, uraditi trening
b) naruciti vec potpuno gotovu i razvijenu DSLAM opremu iz javnih kataloga firmi, ima sve da se kupi nema sta da lemite i izmisljate...
c) to montirati u razdelnicima, integrisati to u billing i accounting softver, za sta opet imate gotova resenja, neko je to radio i pre vas, znas...
d) odraditi paralelno test fazu sa 100-500 korisnika i debugovati nesto ako nije dobro
e) oformiti sales odeljenje ili obuciti standardni telekom sales...
f) platiti marketing agenciju da uradi kampanju i promo, krenuti sa reklamom i prodajom, promeniti tarifne pakete za nove prikljucke tako da ukljuce i ADSL, mozda neki bonus paketi, popusti za telefoniranje - go figure...

g) krenuti sa zaradjivanjem para i rastom... povecavati support, marketing, smanjivati cene, povecavati bandwidth i ostale trulo-kapitalisticke goodiez...

Za sve ovo, meni odokativno - kao nekom ko nema veze sa tom tehnologijom, se cini da je neophodno 6-9 meseci i budzet. Rast je potpuno podrzan prosirljivim softverom i priliivom novca od pretplatnika koja ce da podrzava upscaling i rast.

Sta ovde "nije lako" ... ?

Koji su rizici?
Koje su nepoznanice?
Sta vas koci?

Bre, pricate o necemu sto samo treba da se implementira kao da pravite Airbus A380 (pa i njega ce bre 2000 ljudi da napravi pre nego sto vasih 10000 ljudi kupi i montira DSL opremu :)... izadjite malo iz te prasnjave rupe zvane Telekom i pogledajte kako se to radi u drugim zemljama, moze svasta da se nauci - pogotovu ona nepoznata rec zvana produktivnost

Smejurija... smetace vam mnogo korisnika i njihov zdrav kesh, a ovamo pricate "biznis model" ... M2M cisti (moj do mojega)... ovo je za riplija, plase se od korisnika :)

Na zapadu firme sa 100 ljudi za godinu dana cine cudo... vi sa petocifrenim brojem ljudi niste u stanju da implementirate vec uhodanu tehnologiju sa kompletnim resenjima koja mogu da se naruce i sljakaju i u Bugarskoj, Hrvatskoj, Albaniji, Rumuniji, Madjarskoj, ... shame on you :)
[ vindic8or @ 12.08.2004. 17:09 ] @
Ivane, precenjujes organizacione moci unutar telekoma.

Verovatno da medju njih 10,000 nisu svi potpuno neobrazovani u menadzmentu, organizaciji i upravljanju ljudskim resursima, ali je problem napraviti biznis plan sa kojim ce se svi sloziti, pre nego sto bi se krenulo u realizaciju. Sigurno tamo ima ljudi na pozicijama, koji imaju sluha za ovo sto si napisao, ali ne mogu da ostvare te ciljeve, zbog pomenutog M2M pristupa.

+ na sve ovo, ona prica kako je telekom kasica prasica republicke vlade, penzije ovo ono.

[Ovu poruku je menjao MyWay dana 29.08.2004. u 14:58 GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 12.08.2004. 17:13 ] @
Ovo svi znamo, kao i onaj deo za kasicu prasicu - ali ajde onda neka se to lepo koristi ne kao izgovor - vec kao konstatacija, zasto telekom "can't get the job done" i zasto treba pustiti slobodno trziste da propadnu zajedno sa papcima :)

A ne prica kako ne mogu da puste mnogo korisnika jer support ne bi izdrzao !?!?!? ima li pilota u avionu :)


[Ovu poruku je menjao MyWay dana 29.08.2004. u 14:58 GMT]
[ Balša @ 12.08.2004. 17:15 ] @
Upravo tako.

Ali, diskusija mi se, zapravo, čini besmislenom. Srž celog "problema" jeste u tome što Telekom ne razmišlja (a kamoli da posluje) tržišno, jer ni ne mora. Da razmišlja, ne bi se mogla čuri rečenica tipa "Iju, šta bismo radili s tolikim korisnicima!". U takvom ambijentu, ISDN, ADSL i ostale tehnologije služe samo da se njima začine konferencije za štampu i godišnji izveštaji, a ne da se zarade pare.
[ Gojko Vujovic @ 12.08.2004. 19:20 ] @
Ja jos uvek ne mogu da verujem da je to rekao.

Pa pitajte bilo koju normalnu firmu u svetu da li bi joj smetalo jos par
hiljada korisnika koji tu uslugu PLACAJU!?
[ MyWay @ 12.08.2004. 19:47 ] @
A da li to citirate Dzivdzana? Možda sam neupućen, ali kakve on ima veze s Telekomom?
[ Dzivdzan @ 13.08.2004. 15:17 ] @
@Ivan
Prvo, da se razumemo, Ja ne radim za Telekom!

Drugo, ceo ovaj proces koji si opisao traje mnogo duze nego sto mislis a niko u firmi koja je kao Telekom bivsi PTT ne moze ili ne sme (kako god zelis) da donosi odluke tim tempom koji ti predlazes.

Trece, nije poenta mog posta bila da je to sto ti predlazes nemoguce, bar ne samo po sebi. Poenta je da "incumbant operateri" nemaju rezon da ulazu u nesto ako ih neko ne izaziva, a Telekom niko ne izaziva. Redak je slucaj da su "incumbant operateri" sami od sebe ulagali jer je ulaganje rizik. (Na primer - Mobtel nije tzv. "incumbant")

Cetvrto, Business Case za Broadband Access resenja je veoma zajebana stvar. Upravo is tog razloga nije lako zaraditi na ovakvom resenju. U to se Telekom i uverio kad je video koliko je Alcatel skup.....

I za kraj, Ljudi, ja se sa vama slazem, ali sam ipak realan

I jos nesto NE RADIM ZA TELEKOM! ALi to vec znate.....

[ MyWay @ 13.08.2004. 19:01 ] @
OK Dzivdzan - ne radiš za Telekom, što si dvaput rekao. Ajde sad reci otkud onda sa takvom sigurnišću ulaziš u to šta, kako i koliko se Telekomu isplati da radi?
I tvoje tvrdnje koje su ovde izazvale popriličnu buru - imaš li čime da potkrepiš?
Npr: 'Upravo is tog razloga nije lako zaraditi na ovakvom resenju. U to se Telekom i uverio kad je video koliko je Alcatel skup.....' ? Konkurencija? ;)

P.S: Ne slažem se tobom da nacionalni operateri nemaju rezon da ulažu ako niko ne izaziva - kao što je Gojko rekao, gomila novih korisnika svakom prija. Ono što je po meni ispravna verzija je da su manje kompanije su brže i prilagodljivije za ulaganja i rizik nego velike nacionalne kompanije..
[ Dzivdzan @ 14.08.2004. 20:11 ] @
Kako? Pa spomenuo sam ranije da radim 2-3 godine na prodaji ovakvih resenja. Od tehnickih resenja do modela isplativosti.
U sustini vi nemate pojma kako da zaradite pare inace bi tu DSL mrezu vec imali i radili taj posao mnogo bolje. Ali kao sto svi znamo vi ne morate da se povinujete trzisnim zakonima i zezate sve ljude koji bi da sede na netu po ceo dan i placaju tu uslugu.

A ja stvarno ne znam sto su moji kometari tako burno shvaceni....

[Ovu poruku je menjao MyWay dana 29.08.2004. u 15:00 GMT]
[ MyWay @ 14.08.2004. 20:38 ] @
Aaah, sudeći po boldovanom izgleda je ono o konkurenciji imalo smisla
Ali ajde reci malo detaljnije (ako nije tajna) gde to prodaješ ovakva rešenja? I odakle boldovane (i neboldovane) tvrdnje?

Kako to da se čudiš zašto su tvoji komentari burno shvaćeni - tu si tvrdio da es tim neprijatelj No1 (moja firma) radi ono što i PTT firme širom sveta, samo ranije...
Pa to je prs' u oko - otud i toliko dranje

Mada, sudeći po izjavama u poslednjem postu, smanjuješ jaz - sad već pričaš kao što 'bi trebalo'...
[ Dzivdzan @ 16.08.2004. 10:10 ] @
Konkurencija? Ne vise, jer su toliko iza sto se tice resenja da ih nije vredno spominjati. Oni doduse jos prodaju svoje resenje, ali na trzistima na kojima je brdo para vec ulozeno u tu vrstu resenja. Na novim trzistima oni nemaju sanse....osim kod nas, a razloge pretpostavljam da znas.

Gde prodajem? Pa svuda.

[ Gojko Vujovic @ 16.08.2004. 11:19 ] @
Je l' moze da se pocne sa konkretnim imenima, modelima, resenjima, i
razlozima zasto je jedno losije o drugog po vama? :) Bilo bi sjajno
posle povezati kako je taj proizvodjac prosao na tenderu a verujem da ce
se to lako povezati ako se pogleda ko je uvoznik navedene opreme.

Sad dosta nagadjam ali dosadasnja praksa u javnim firmama kod nas
nazalost pokazuje da to obicno tako funkcionise. :(
[ MyWay @ 16.08.2004. 11:24 ] @
Pa ja to pokušavam da izvučem, ali ne ide...
Za sad mu ide samo onaj pljuc-pljuc deo, a konkretne informacije - jok :)

btw, Gojko, uzdrži se malo od nagađanja - seti se nagađanja oko onog fake nenormalnog računa...;)
[ Dzivdzan @ 16.08.2004. 13:06 ] @
Ne bih da pricam o tako necemu na ovaj nacin. Verovatno bi se ovako iznesene informacije osporavale. Znaci kad se sretnemo mozemo da popricamo na tu temu bez problema. Ne sumnjam da Gojko moze da provali sa kog domena se ja javljam pa nek provali da li lupetam ili ne.

Bilo kako bilo moja firma je operaterima na Balkanu prodala vise destina hiljada prikljucaka. Sto i nije tako lose kad se uzme u obzir kolicina prodatih ADSL prikljucaka na pomenutom prostoru.


[ MyWay @ 16.08.2004. 13:22 ] @
OK obzirom da poslednje poruke nisu donele nikakav info , a one pre njih samo flame bez ikakvih konkretnosti - tema je do daljnjeg zaključana.