[ DM1965 @ 10.08.2004. 18:38 ] @
Pozdrav svima iz Pariza. Za nekoliko dana se vracam u Beograd, ovde imam ADSL pristup interenetu. Posto u kuci na Medakovicu 3 nemam telefon, video sam da je Verat net postavio novu antenu na Medaku i da je moja kuca u dometu (bar po crtezu), pa sam pomislio da je wi-fi internet jedina solucija koju mogu da primenim da bih imao non-stop pristup internetu na koji sam navikao.Iz pretrazivanja foruma vidim da je Linksys ACP vrlo rasprostranjen kod nas, te sam mislio da ovde kupim neophodnu opremu, ali posto skoro nista ne znam o ovom nacinu pristupa net-u, u nedomici sam sta da kupim.Naime vrlo tesko sam nasao ovde wap11, ali ima Linksys wap54g, koji radi na G standardu (54 Mb/s) ali je kompatibilan i sa B mrezama.Cena je 71 euro.Takodje bih voleo da znam sta jos treba od kablova i kakva je to antena od 24 db, jer ovde nema jace od 18db.Prepostavljam da bih antenu trebao da postavim na krov zbog vidljivosti,a ne znam gde bih mogao da kupim to u BGD-u.
Jos me zanima da li se antena direktno prikljucuje u ACP ili ima neki interface koji treba nabaviti.Posto cu u kuci imati dva racunara koji imaju mrezne kartice i RJ45 ukrsten kabl da li mi treba i switch da bih drugi racunar mogao da se prikljuci na internet nezavisno od glavnog...
Puno hvala svima.....
[ asmiki @ 10.08.2004. 19:30 ] @
Ajde da delimo iskustva mi novi na wirelessu...ja sam na Medaku II, u potkrovlju (zgrade sa zelenim krovom)...pre par dana sam se zakacio na tu novu baznu stanicu na Medaku III, ako vidis antenu bazne stanice sa svoje kuce ne treba ti uopste antena od 24 dB, ja sam za ovo rastojanje (300-500m) stavio antenu od 15dB i radi odlicno, ova od 24 je velika grid antena za koju ti treba mnogo veca sipka za montazu (ova od 15db je 30x20cm i stoji na sipkici precnika 2cm)...od antene do AP ti treba kabl koji bi trebao da bude sto kraci jer je veliko gubljenje signala na njemu (u mom slucaju je 3m) i od AP ti treba UTP kabl do racunara...sto se tice AP-a ne mogu da ti pomognem posto se ne razumem u te stvari ja sam uzeo Pheenet sa B standardom i radi dobro...
[ DM1965 @ 10.08.2004. 19:58 ] @

Moja kuca se nalazi na Padini (kod okretnice) i planirao sam da postavim antenu na krov jer mislim da bih tako mogao da bolje vidim stanicu,zivim u prizemlju i kabal koji vodi do antene bi morao da bude dugacak bar 15 m, inace bi mi okolne kuce zaklonile vidljivost. Interesuje me gde si nabavio antenu, i kakav je kvalitet veze,takodje da li si ti namestao sve ili ovi iz Verat-a?Havla na brzom odgovoru...
Pozdrav iz Pariza....
[ asmiki @ 10.08.2004. 20:19 ] @
ako imas mogucnost da AP stavis negde u potkrovlje pa da vuces dugacak UTP kabl to ti je bolje resenje

Antenu i kablove sam nabavio u Netiksu www.netiks.co.yu

U setup programu za AP quality mi ide od 80-90% (kazu da je dovoljno 40-50% za dobru vezu mada valjda ima tu i drugih faktora)

Ako imas mogucnosti (para) bolje da ti oni iz Verata sve nameste (odnosno oni imaju neku firmu koja to radi Telefon servis ili sl.), ja nisam ni pitao koliko to kosta jer verujem da je dosta skuplje...a inace je sve prosto za montazu