[ flylord @ 10.08.2004. 19:48 ] @
[ flylord @ 10.08.2004. 19:54 ] @
[ flylord @ 10.08.2004. 19:54 ] @
[ flylord @ 10.08.2004. 19:56 ] @
[ flylord @ 10.08.2004. 19:57 ] @
[ flylord @ 10.08.2004. 19:58 ] @
[ flylord @ 10.08.2004. 19:59 ] @
[ flylord @ 10.08.2004. 20:00 ] @
[ flylord @ 10.08.2004. 20:02 ] @
[ Ivan Dimkovic @ 10.08.2004. 20:09 ] @
A za to vreme...

http://www.wral.com/news/3531808/detail.html

Citat:

Red Hat Investors File Lawsuit Following Stock Drop
Changes In Business Practices Of Concern


Uzivancija, a? :)

MS bar ne krade i ne vara :)


[ caiser @ 10.08.2004. 20:13 ] @
Citat:
Ballmer:
Burn it on your forehead, people...


I ko je ovde fanatik?
[ Dragi Tata @ 10.08.2004. 20:22 ] @


[ caiser @ 10.08.2004. 20:36 ] @
Burn it on your forehead, cale.
[ Ivan Dimkovic @ 10.08.2004. 20:45 ] @
Momci... kako knjigovodstvo, jel se edituju knjige malo u potaji, a? :)

[ degojs @ 10.08.2004. 20:45 ] @
Da vidimo šta se sa Linuxom dešava u međuvremenu.



Opa miki: 1%, pa 1%, pa 1%, pa onda, e pazi sad, onda 1%.

Grafikon možete i sami..

[ tdjokic @ 10.08.2004. 21:10 ] @
E, deGURUojs, to je zato sto smo pametni, pa ne koristimo Google! Pa, ako je vec tako, sto se onda Ballmer toliko streca od tog jednog procenta?

Sad ozbiljno: Kad je MS Windows pocinjao, on je bio prakticno jedini. Sada je situacija sasvim drugacija - sad svaki pismeniji covek moze da si napravi LFS, po ukusu. A ne mora ni da pravi - Linux izlazi skoro svakog dana po jedan, ko spageti-westwrni i tu vise nema nade za MS. Pitanje je samo vremena i nacina. A sve se bojim da ce hiljade miliona korisnika Linuxa po Indiji, Kini, Rusiji, Brazilu,... da ima nemiran san zbog zakonske regulative oko patenata itd. Uzmi PCLinuxOS ili Mepis, pa probaj, pa ces videti o cemu govorim...
[ Ivan Dimkovic @ 10.08.2004. 21:20 ] @
Dobar je to optimizam ko ono "Amerika i Engleska bice zemlja proleterska"

Citat:
E, deGURUojs, to je zato sto smo pametni, pa ne koristimo Google! Pa, ako je vec tako, sto se onda Ballmer toliko streca od tog jednog procenta?


Covek je samo temeljan, zato je i napravio MS imperiju od male softverske kompanije iz Redmonda - sto je manje-vise njihova stvar.

Pustite vi izjave ljudi - cifre su ono sto je bitno... dakle, dok ne predjete bar 5% ucesca u trzistu nemojte da se javljate - dosadni ste bre vise, mislim ajde ... slusamo vase hvalospeve od neke 1995-te a evo prolaze godine i godine, a linux tavori na tih 1-2% :)

Citat:

Uzmi PCLinuxOS ili Mepis, pa probaj, pa ces videti o cemu govor


Sorry ali what THE FUCK is that? Yet Another Distro Project? :) Cek cek... Ne vidim ga u Mediamarktu... reci cu ovima u USA da provere u Fry's ... ne reklamiraju ga na TV-u... Dell i HP ga ne shipuju sa svojim udarnim ponudama za Bozic... TO NE POSTOJI :)

Mislim... svaka cast momcima, ali ... ono... milionima kvazi-distribucija koje nemaju logisticku podrsku kakvu imaju komercijalni Windoze sistemi necete osvojiti svet :)

Citat:

A sve se bojim da ce hiljade miliona korisnika Linuxa po Indiji, Kini, Rusiji, Brazilu


Hiljade miliona... gulp... ovaj... na svetu ima samo 6-7 hiljada miliona ljudi... da vam ne bude malo mnogo ? :)

"Na mitingu podrske Slobodanu Milosevicu okupilo se 1 500 000 ljudi " :)
[ axez @ 10.08.2004. 21:44 ] @
U ***ote, ala si ti davez Dimkovicu. Who the fuck cares sto nema Linux u Fry's, sta god to bilo....Linux postoji, mozda ne u tvojoj glavi ali za desetine miliona korisnika postoji i koristi im.
Totalno si skrenuo sa tvojim naklapanjem o korporacijama, kapitalu, velikom biznisu. Nije sve na svetu vekili biznis i ne meri se sve kolicinom novca koji se uzgoji na priglupom plebsu.

I da, i Dell i HP su poceli da prodaju preinstalirane masine sa Lindzom, cisto informacije radi.
[ Ivan Dimkovic @ 10.08.2004. 21:49 ] @
Pa nek ostane bitno vasoj grupici od 10-tak miliona ljudi :)

Zamisli sad... pojavi se kompanija Zwoinx sa odlicnim modelom kola... razbija GMC, Mercedes, Audi... samo... well... imas blueprint, uputstvo kako da ga rekomp... sastavis i vozis... i to su najbolja kola na svetu :)))

Citat:

Totalno si skrenuo sa tvojim naklapanjem o korporacijama, kapitalu, velikom biznisu. Nije sve na svetu vekili biznis i ne meri se sve kolicinom novca koji se uzgoji na priglupom plebsu.


Gresis - kada se radi o svetskim tehnologijama koje treba da udju u svaku kucu i te kako se radi, i tu Linux nema sta da trazi za sad - prove me wrong :)

To sto se vi samo-prozivate nekakvom elitom a ostali su za vas plebs... pa, niste jedini :) no dobro - mora i sa takvima da se zivi :)
[ dinke @ 10.08.2004. 22:04 ] @
[ degojs @ 10.08.2004. 22:04 ] @
Citat:
axez
U ***ote, ala si ti davez Dimkovicu. Who the fuck cares sto nema Linux u Fry's, sta god to bilo....Linux postoji, mozda ne u tvojoj glavi ali za desetine miliona korisnika postoji i koristi im.
Totalno si skrenuo sa tvojim naklapanjem o korporacijama, kapitalu, velikom biznisu. Nije sve na svetu vekili biznis i ne meri se sve kolicinom novca koji se uzgoji na priglupom plebsu.

I da, i Dell i HP su poceli da prodaju preinstalirane masine sa Lindzom, cisto informacije radi.

Ma, svake godine ista priča: Linux ovo Linux ono, samo što nije..

Pa ***i ga, kad će više da dođe ta "iduća godina" i taj nezadrživi proboj na tržište? Koje godine će to biti?

Pa daj da vidimo da li je to 2005. ili 2010. pa da se onda lepo opet nađemo ovde i raspravljamo. Ako je to npr. 2010. onda da ćutite do tada :)

Stalno neke priče i bajke i sami sebe uveravaju momci kako su pametni što su pre 5+ godina prešli na Linux :( Pazi koji čovek fanatik mora da bude pa da pređe na Linux pre 5+ godina.. Mislim koja katastrofa. Šta si imao na istom tada?
Naravno, takvima je i tada bio bolji od Windows-a :)
[ Ivan Dimkovic @ 10.08.2004. 22:11 ] @
Ma to je sve ok - al mene recimo fascinira koncept "hocu da se je*em, al da mi ne udje"

---

P: A ne mora ni da pravi - Linux izlazi skoro svakog dana po jedan, ko spageti-westwrni i tu vise nema nade za MS. Pitanje je samo vremena i nacina.

Q: U ***ote, ala si ti davez Dimkovicu. Who the fuck cares sto nema Linux u Fry's, sta god to bilo....Linux postoji, mozda ne u tvojoj glavi ali za desetine miliona korisnika postoji i koristi im. Totalno si skrenuo sa tvojim naklapanjem o korporacijama, kapitalu, velikom biznisu. Nije sve na svetu vekili biznis i ne meri se sve kolicinom novca koji se uzgoji na priglupom plebsu.

---


Mislim... ono... ili idete na masovno trziste, ili ostajete niche market (Poor man's Unix) - odlucite se sta hocete vec jednom - ne moze i jare i pare :)

Doduse ima i treca opcija - promenite svet (tj... da i moja baba rekompajlira kernel a sekretarica da mountuje floppy iz konzole) .. niste valjda toliko... ili... jeste?! :)

Citat:

Pitanje je samo vremena i nacina.


Bojim se da komjuniti ima beskonacno vremena i 0 nacina :) A svi znamo sta to znaci :)
[ Dejan Lozanovic @ 10.08.2004. 22:13 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa nek ostane bitno vasoj grupici od 10-tak miliona ljudi :)

Zamisli sad... pojavi se kompanija Zwoinx sa odlicnim modelom kola... razbija GMC, Mercedes, Audi... samo... well... imas blueprint, uputstvo kako da ga rekomp... sastavis i vozis... i to su najbolja kola na svetu :)))

Pa izvini molim te ovi fanatici koji se trkaju po ulicama sa besnim kolima jel voze fabricke modele ili bruse glave motoroa, rade chip tuning,itd.. (rekompajliraju kernel :P )

Citat:
Ivan Dimkovic:
Gresis - kada se radi o svetskim tehnologijama koje treba da udju u svaku kucu i te kako se radi, i tu Linux nema sta da trazi za sad - prove me wrong :)


Ajde reci mi sta to nema linux sto je potrebno prosecnom korisniku.
[ Ivan Dimkovic @ 10.08.2004. 22:17 ] @
Citat:

Pa izvini molim te ovi fanatici koji se trkaju po ulicama sa besnim kolima jel voze fabricke modele ili bruse glave motoroa, rade chip tuning,itd.. (rekompajliraju kernel :P )


Poenta je da 99% ljudi to ne radi... kad ides na posao, ne radis chip tuning i ne brusis glavu motora. Svet bi bio vrlo opasno mesto da svi to rade.

Citat:

Ajde reci mi sta to nema linux sto je potrebno prosecnom korisniku.


- Bogatu aplikacionu podrsku (profesionalne aplikacije)
- Unificiran komponentni objektni model
- Veliki HQL
- Objektni clipboard
- Igre
- Enciklopedije
...

Ima jos 100 stavki...
[ Ivan Dimkovic @ 10.08.2004. 22:36 ] @
Evo da plasticnije objasnim...

Dakle pre neki dan kucam poveci word dokument - report...

U dokumentu se nalazi dosta teksta, 2 video objekta koja koriste 2 codeca (jedan nas i jedan od konkurentne firme) - jedna aktivna excel tabela sa grafikonom i dva ubacene Visio flowcharta... u dokumentu je isto i par .cpp fajlova koje otvara Visual C++ cim se klikne na njih.

Kliknem na flowchart - dobijem Visio editor koji se embedduje u glavni prozor bez problea i editujem bez ikakve vidljive promene UI-a - za mene je to i dalje Word sa malo izmenjenim menijem i toolbarom.. Video clipovi se pustaju i ne zanima ih kakav je to kompjuter na kome trce...

Kad bih hteo, mogu cak da ih kontrolisem preko skripte i play dugmeta (VB user form) i napravim side-by-side comparison u realnom vremenu kad korisnik klikne na play dugme... kompletan programski jezik i par klikova misem :)

Zatim prevucem taj dokument u mailer aplikaciju, ukucam subject field i par recenica u body... click... i odee...

Point'n'Click & Drag'n'Drop... :)


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 11.08.2004. u 00:38 GMT]
[ Dejan Lozanovic @ 10.08.2004. 22:37 ] @
Citat:
degojs:
Stalno neke priče i bajke i sami sebe uveravaju momci kako su pametni što su pre 5+ godina prešli na Linux :( Pazi koji čovek fanatik mora da bude pa da pređe na Linux pre 5+ godina.. Mislim koja katastrofa. Šta si imao na istom tada?
Naravno, takvima je i tada bio bolji od Windows-a :)


Pa ja sam ga probao davne 97, jer sam znao da se na 3. godini radi sistemsko programiranje na Unix sistemima probao iz radoznalosti da me ne strefi slog( do tada sam se igrao uglavnom sa C++ builderom). Pa imao sam tada mnogo lak i efikasan pristup hardveru kao sto imam i danas recimo da to prosecnom korisniku ne treba ali boze moj ja ne spadam u tu grupu prosecnih korisnika sa svojim zahtevima. Tada sam u pravom smislu osetio sta znaci ubrzanje sa rekompajliranjima kernela i ostalih cudesa, jer su tada vecina distribucija dolazile sa i386 (ne)optimizacijom i dan danas kazem vi sa novim procesorom iskoristite samo njegovu vecu frekvenciju dok mi na linuxu iskoristimo sve sto novi procesor ima da ponudi, vi cekate novu verziju windowsa za tako nesto i kada nova verzija izadnje shvatite da je vase parce hardvera zastarelo i kupujete novo kako vam se operativni sistem ne bi vukao.

plus toga KDE 1.x i gnome 1.x nisu bash bili toliko katastrofa. Doduse nedostajalo je malo vise korisnickih aplikacija(otprilike bila je po jedna do dve aplikacije iz svake oblasti GUI) ali moglo je da se radi u tome(ipak sam dosao sa windowsa na linux doduse sa velikim predznjanjem DOS-a) a opet do pre 3 god kada sam gledao taj podatak 70% tehnicke literature je bilo pisano u TeX-u a to je konzolni alat :)) zar ne :) i pored sarenog worda ljudi su fanatici pa koriste TeX u vecini za knjige i pored sarenih alata kao sto su Word ili mozda neki profesionalniji DTP.
[ Ivan Dimkovic @ 10.08.2004. 22:42 ] @
Citat:

Tada sam u pravom smislu osetio sta znaci ubrzanje sa rekompajliranjima kernela i ostalih cudesa, jer su tada vecina distribucija dolazile sa i386 (ne)optimizacijom i dan danas kazem vi sa novim procesorom iskoristite samo njegovu vecu frekvenciju dok mi na linuxu iskoristimo sve sto novi procesor ima da ponudi, vi cekate novu verziju windowsa za tako nesto i kada nova verzija izadnje shvatite da je vase parce hardvera zastarelo i kupujete novo kako vam se operativni sistem ne bi vukao.


Ti si naravno izmerio razlike u performansama u kernelu prevedenom sa -O2 i prevedenom za neki specificni CPU + O2, ne?

Mozemo li dobiti podatke?





[ McKracken @ 10.08.2004. 22:47 ] @
Hm.. i tako ja pre neki dan otvorim cmd.exe i pokusam (kao sav noramlan svet) da stisnem shift-insert... NISTA.. Pocnem da razmisljam "jel ovo bi onaj OS gde Dimkovic tvrdi da ima unificirani klipbord" .. nemoguce...

Sta cu, pitam JC-a i on mi jednostavno objasni "Ma samo kliknes desno dugme, properties, pa ukljucis fast paste ili tako nesto, pa onda radis paste desnim dugmetom misa..." ...

Ajde, ukljucite realnost na maksimum...
[ axez @ 10.08.2004. 23:14 ] @
Citat:
McKracken: Ajde, ukljucite realnost na maksimum... :)



Pa nema realnosti, ovo je advocacy...:)
Svako baljezga sta stigne isto kao i Dimkovic sto kuca dokument tezak 100 mb sa k**** palac video klipova, zvucnih fajlova, grafikona...alo....;)
Mozda i kuca, ne zavirujem ja u njegov desk, ali Dimkovic pa sto miliona korisnika windowsa koji to ne rade jer im ne treba pa neko drugi kome to treba pa sledecih sto miliona korisnika koji opet to ne rade.

What's the problem u ovome...;)
[ McKracken @ 10.08.2004. 23:19 ] @
Pa da .. e jesam glup ..
[ bojan_bozovic @ 10.08.2004. 23:43 ] @
1. Cim se XPovcima pomene superiornost Linuxa, odmah govore o market share-u, a to je irelevantno za kvalitet samog softvera (Logicki)
2. Cim se nekom Linuxovcu pomene da necija mama ne bi bila srecna da mora da skriptuje u bash, i da zato Linux ima oko 1% instalacija na desktopu, pocne se o superiornosti Linuxa, o nedostatku virusa, kao da je to relevantno (a nije-bitna je samo lakoca koriscenja)
Sam koristim Linux od 2000te, kada user friendly distribucije u danasnjem smislu (koje mi se gade mozda vise od Windowsa) nisu ni postojale
Budimo realni... bar malo.... Ja NAJMANJE zelim da propagiram koriscenje Linuxa, jer dobro znam da ono sto meni odgovara (a to je pravljenje tgz paketa iz sorsa, editovanje skripti itd) neko ne bi mogao podneti
Mogu da kazem ljudima da probaju SUSE ili Fedoru... Ima dosta ljudi kojima Linux odgovara.. I nesto onih koji, u stvari, nikad nisu ni zeleli nesto drugo... Ono sto ne mogu shvatiti je insistiranje na apsolutnoj istini nekog stava, kada to ne moze da stoji... Ljudi trebaju da znaju da alternativa postoji, i da je isprobaju....
[ Palma @ 10.08.2004. 23:53 ] @

@degojs:

Ma pusti ih bre, oni non stop pričaju te bajke, lepo ja rekoh onomad u onoj temi...

Dell Boy -
This time next year we will be millionaires

Tako i oni, mogu samo da sanjare da će Linux da dođe do 2%, mada je i to mnogo za njih.
[ VRider @ 11.08.2004. 00:21 ] @
Citat:
Ljudi trebaju da znaju da alternativa postoji, i da je isprobaju.

A zasto bi to radili? Ako je njima dobro ovo na cemu su sada, u cemu je poenta da im objasnjavas da postoji bolje? To sto on radi, njega hrani, oblaci, i ne trosi mu mnogo vremena. On je zadovoljan, on je srecan. Ti koristis nesto drugo - to te hrani, oblaci... Srecan si i ti. Svi su srecni. I sta te sada boli k**** sta neko koristi. Ja znam da mene boli k**** za to. Ako bi nas sve malo manje boleo, mozda bi nesto i bilo od nas... A ovaj forum ne bi imao 5 poruka u proseku na dan.
[ Palma @ 11.08.2004. 00:34 ] @


Amen to that.
[ Dejan Lozanovic @ 11.08.2004. 00:39 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ti si naravno izmerio razlike u performansama u kernelu prevedenom sa -O2 i prevedenom za neki specificni CPU + O2, ne?

Mozemo li dobiti podatke?


Nisam merio, ali vizuelni osecaj je dovoljno govorio sam za sebe(brzina dizanja sistema, vreme potrebno za podizanje KDE-a Gnome-a itd..), ali ako zelis mozemo da napravimo i testove imam i dalje neku p2 koja bi vremenski bila iz tog nekog perioda i da najasim neki stari distro sa 2.2.x kernelom pa da ti napravim testove sa kernelom za i386 i za i686
[ Dejan Lozanovic @ 11.08.2004. 00:56 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
Mogu da kazem ljudima da probaju SUSE ili Fedoru... Ima dosta ljudi kojima Linux odgovara.. I nesto onih koji, u stvari, nikad nisu ni zeleli nesto drugo... Ono sto ne mogu shvatiti je insistiranje na apsolutnoj istini nekog stava, kada to ne moze da stoji... Ljudi trebaju da znaju da alternativa postoji, i da je isprobaju....


Evo palma te je poslusao :)), nego palma mogao bi da svima preneses svoje lepe utiske oko suse 9.1 :) ajd da ne pastujem history :))
[ tdjokic @ 11.08.2004. 01:10 ] @
@auto: GMC, Merc., Audi - pa, pojavili su se, razni japanski itd., i rasturili su ih ali je kod motorcikla razlika bila jos i veca...

@idiotic-distribucije: i meni se gade, ali su mnogo korisne. Ja volim Slackware, ali 'on ne voli mene'. Libranet je recimo distribucija gde se kompajliranje kernela zaista moze obaviti na nivou moje babe! PCLinuxOS je cudo od ne-cuda: instalira se vrlo jednostavno a ima masu stvari, ukljucujuci i programe za multimediu. Mepis je vrlo omiljen, ima savremen pristup, DVD, knjigu itd.

Dobro, ako je to sve luk i voda, vracamo se na osnovno pitanje: zasto Ballmer poklanja toliko paznje celoj stvari, zasto ne odmahne rukom i gotovo? Meni ipak nesto tu nije jasno: covek, za koga kazete da je veoma sposoban, govori o Linuxu jedno a vi drugo?
[ Dragi Tata @ 11.08.2004. 01:19 ] @
Citat:
VRider: A zasto bi to radili? Ako je njima dobro ovo na cemu su sada, u cemu je poenta da im objasnjavas da postoji bolje?


I ti si se prodao M$-u? Na kraju će da mi ostane samo Boki da se prepucavam sa njim.
[ Palma @ 11.08.2004. 01:26 ] @

Pazi Ćale, tek će tu da bude veselo - ja sve mislim da on hoće da pređe kod nas u Win tabor, al' ne zna kako da nas pita Možda se i stidi, zna šta je sve pričao...
[ VRider @ 11.08.2004. 01:34 ] @
Nisam se Cale prodao. Kazi sumu, pa da razmislim...
[ Dragi Tata @ 11.08.2004. 02:02 ] @
Ja? Pitaj Stevu, nemam ja ništa sa tim.
[ popeye @ 11.08.2004. 02:12 ] @
Nemanja, znam da je gusto, ali potplaćivati sudije ili protivničke igrače stvarno nema smisla. Pusti te zvezdine fore, propašće prvenstvo.
[ bojan_bozovic @ 11.08.2004. 02:16 ] @
@VRider

Da znas, i mene boli sta ljudi koriste, ali cu uvek da kazem da je ovo sto koristim dobro, zasto je mozda bolje, a mozda losije od neceg drugog i mozda nekoga nateram da proba nesto. U tome je srz propagiranja ovog ili onog softvera.... Ti sam nisi znao da je linux dobar dok ti neko nije rekao, dok negde na vebu to nisi video (sto je isto,zar ne?)... Ne u postojanju ovakvih foruma. Gresim li?
Dalje, za XPovce...
Koliko je market share Apple Macintosha? Ipak, i pored toga ima ljudi koji su toliko navikli na Apple da ni za zivu glavu nece na drugu masinu! Linux/*BSD takodje ima svoje fanove... Jedini Windows nema fanove, ima korisnike, koji eto, kao Palma, ocas posla prelaze na drugi OS... :-D
Uostalom, iskreno... Linux nije uopste tezak za koriscenje i administraciju, samo nas je Windows suvise razmazio... To je lose, jer vecina korisnika smatra da je podesavanje OS i administracija potpuno automatska i transparentna, sto nikako nije slucaj!
Pre 10 gos korisnik windowsa je bar morao da zna da redovno defragmentira disk i pokrene antivirus... Ima puno ljudi danas koji ni toliko ne rade - ne apdejtuju softver, nauceni su po onoj metodi - prva stavka u prvom meniju je otvaranje novog fajla, druga ucitavanje treca snimanje... Iskreno, tako priucen covek ne bi ni trebao da koristi bilo koji kompjuter.... Kompjuteri su sad u svakoj kuci, ali postoji, eto, i cena toga...
Meni nije jasno zasto MS uopste gura ovakav Windows na server trziste (mogao bi itekako nesto drugo) kad mu tu nije mesto:

1. NT GUI nije odvojen od kernela, sto PORAZAVAJUCE utice na stabilnost (inducira neke bagove koji postaju VRLO relevantni-X moze da umre zbog loseg modula za neku graficku kartu, ali to nece da povuce inetd,cron,sendmail ili bilo koji drugi bitan proces) , trosi bespotrebno resurse servera...
2. MS je vrlo trom kada je pracenje konkurencije posredi, u server segmentu. Log fajl sistem ne postoji, mada ne kazem da bi bio neki problem za MS da se implementira
3. Windows server (kao sistem) vrlo je skup. MS SQL npr, naplacuje se po procesoru. Ozbiljniji sistem npr poput IBM ovih starijih NUMAQ servera moze da ima i 64 procesora. Opet, administracija servera je administracija servera, MS tu nije (niti moze biti) bolji i laksi za administraciju od Linuxa. Dodje mu isto... Plata admina je takidje ista...
4. MS bi trebao da se stidi nekih proizvoda koji dolaze uz Windows (IE,Outlook). Moraju znatno da se poboljsaju, a i izmene tako da bezbednost sistema bude visa
5. Office takodje mora da se menja. Word makro virusi su cuveni
Mozete da racunate da ce MS i dalje da gubi pozicije, polako svakako, u odnosu na druge sisteme dog ga temeljno ne preprave... Recimo da na server trzistu MS pozicije ima da slabe brzo.... Mozda to nece da utice puno na market share (Firma koja koristi VB za pristup bazi i ima 100 iskolovanih programera, nece da prelazi na Javu i UNIX), ali ne mozete samo na osnovu udela na trzistu porediti sisteme
[ VRider @ 11.08.2004. 02:27 ] @
Pa ako im do sada Boki nismo rekli da je Linux dobar i da ga vredi probati, ne znam sta smo uradili.
Neki su i probali. Super. Za sada im se ne svidja. Ok. Ali, kad jednog dana (ako taj dan ikad dodje), osete potrebu da nesto promene, znace koja im je solucija.
Na kraju krajeva, sa kojim se vetrenjacama bijemo?
Cale je koristio Unix kad sam ja lupao po Pekomu, Markom je pravio kojekakva cuda jos '96-'97, za Ivana imam neproverene informacije da je i on prilicno upucen, Degojs... pa dobro, ima i onih koji nemaju veze s vezom.
[ popeye @ 11.08.2004. 02:33 ] @
Citat:
VRider: Ali, kad jednog dana (ako taj dan ikad dodje), osete potrebu da nesto promene, znace koja im je solucija.


Kako ću ih tad zezati sa Hurda, uživancija.
[ degojs @ 11.08.2004. 03:49 ] @
Citat:
popaj:
Kako ću ih tad zezati sa Hurda, uživancija.


A i tada, kao i poslednjih 10 godina, držaćeš Windows na drugoj particiji..

Kad osetiš potrebu za promenom, a ti ne moraš da čekaš godinama, nego samo tresni RESET i eto ti ga na :)


P.S.
Da stvar bude još smešnija, stavio bi ti već sada SFU 3.5 na Windows, ali nećeš - znaš da ti povratka na Linux ne bi bilo. Bolje ni ne probati, toliki je to strah. Šta će tek biti ako u Longhorn zaista ubace SFU kao deo sistema i dodatno ispeglaju.. Ignorance is bliss :)
[ degojs @ 11.08.2004. 08:07 ] @
Citat:
Deki Lozanovic:
vi cekate novu verziju windowsa za tako nesto i kada nova verzija izadnje shvatite da je vase parce hardvera zastarelo i kupujete novo kako vam se operativni sistem ne bi vukao.


Da, da.. to je kao ona tvoja priča da Windows XP ne može da radi na tvom hardveru.

Naravno, kao i mnogo puta pre, pričaš svašta bez da si proverio bilo šta: Windows XP provereno radi kao podmazan na Celeron 433/320 MB RAM konfiguraciji. A ti vidi sam kako ti tu radi tvoj Mandrake 10 sa GNOME i KDE. Ili ćemo da stavljamo ona neka bog-te-pita-koja okruženja tipa IceWM i slično.. a i šta će ti GUI uopšte :)

Citat:
gulp, ja nemam mogucnosti za tako nesto :(((((,mislim da nemam dovoljan hardver, tako da bi moj utisak o XP-u bio jos gori nego sto bi to realno bilo.
Naime masina(ili bolje receno krs na kojem radim)
je celeron 433
320 mb ram
13 gb hard


[ weB_KiLeR @ 11.08.2004. 10:13 ] @
Citat:
degojs:
a i šta će ti GUI uopšte :)


Ma ne treba mu, dovoljan mu lynx mc i vi :)
[ bojan_bozovic @ 11.08.2004. 10:38 ] @
Treba li da spominjem degojs da NT seduler daje visi prioritet tasku koji je u foreground-u... Koliko se ja secam, to moze da se promeni, i onda je definitivno sporiji od linuxa kada je po sredi ta aktivna aplikacija... Da, background taskovi se vuku u windowsu
[ Palma @ 11.08.2004. 10:48 ] @
Citat:
bojan_bozovic
Koliko je market share Apple Macintosha? Ipak, i pored toga ima ljudi koji su toliko navikli na Apple da ni za zivu glavu nece na drugu masinu! Linux/*BSD takodje ima svoje fanove... Jedini Windows nema fanove, ima korisnike, koji eto, kao Palma, ocas posla prelaze na drugi OS... :-D



He, he... pa ko je tebi rek`o da sam prešao na drugi OS? To što malo postujem iz Linux-a ne znači da sam batalio Windows, niti da ću da ga batalim. Nisam valjda lud da koristim Linux kao desktop mašinu, koristim ga kao server, čisto posla radi, jer sam zadužen da u jednoj firmi održavam mešovitu Linux/Windows mrežu pa takvo okruženje imam i kući da ne bih morao non-stop da trčim u firmu da isprobavam kako šta radi.
[ Ivan Dimkovic @ 11.08.2004. 11:39 ] @
Citat:

Treba li da spominjem degojs da NT seduler daje visi prioritet tasku koji je u foreground-u... Koliko se ja secam, to moze da se promeni, i onda je definitivno sporiji od linuxa kada je po sredi ta aktivna aplikacija... Da, background taskovi se vuku u windowsu


?! Background taskovi se vuku... ajde daj nam neko merenje gde dokazujes tu tvrdnju, posto ja mogu da se zakunem da jedan moj projekat sasvim lepo radi u backgroundu, no zivot je nekom majka a nekom maceha - pa mozda gresim :-)

Kako si dosao do tog zakljucka? Da li si koristio iste aplikacije u merenju , i - koji su rezulatati? :)

I, opet, secam se da je prioritet dat samo u Workstation NT kernel setovanjima, a za Server nije tako - sto potpuno reflektuje nacin upotrebe sistema kao ws i kao server.

[ Dejan Lozanovic @ 11.08.2004. 12:58 ] @
Citat:
degojs:
Da, da.. to je kao ona tvoja priča da Windows XP ne može da radi na tvom hardveru.

Naravno, kao i mnogo puta pre, pričaš svašta bez da si proverio bilo šta: Windows XP provereno radi kao podmazan na Celeron 433/320 MB RAM konfiguraciji. A ti vidi sam kako ti tu radi tvoj Mandrake 10 sa GNOME i KDE. Ili ćemo da stavljamo ona neka bog-te-pita-koja okruženja tipa IceWM i slično.. a i šta će ti GUI uopšte :)


Pa sa skenerom je bilo problema ali proradio je bio na kraju uz drzeci se 5 tacaka propisanog uputstva ali radio je, nema veze sto je racunar morao da se gasi, pa da se upali prvo skener pa tek onda komp, ali nema veze skener je radio na veoma user friendly nivou. Pa sto se tice rada imao sam prilike da testiram i mdk 10 i winxp na toj masini(bog da joj dusu prosti), i koristim sve vreme KDE volim i ja konfor :). I moram da priznam da mi se mdk duze butovao razlog je sto vrtim i sql server, sambu, cups, font server,itd..., ali kada bi poskidao sve te daemone koji mi bash nisu toliko neophodni brzina butovanja bi bila tu negde ista, ali sistem jednom u toku dana butujes i vozis nema restarta, sa druge strane ako bi natovario na XP sve te stvari verujem da bi brzina bila ista za butovanje. E sada sto se same brzine rada odredjenih prorgama tice Konkueror se brze startuje od IE primera radi, manje je busan od doticnog. PostgreSQL na windowsu 2000 pod cgywin emulacijom radi malo sporije od MSSQL-a pod linuxom je brzi i tako mogu da pravim jos primera ali i sam mdk10 je optimizovan za P1 dok je XP koliko znam za P2 tako da uz malo budzenja(rekompajliranja) bi se dalo dobiti jos koji procenat u korist mdk.
[ Dragi Tata @ 11.08.2004. 13:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
I, opet, secam se da je prioritet dat samo u Workstation NT kernel setovanjima, a za Server nije tako - sto potpuno reflektuje nacin upotrebe sistema kao ws i kao server.


Ne Serveru (W2kAS) sam biraš da li će prioritet da dobiju aplikacije ili servisi i to pomoću nekog wizarda koji iskoči čim instaliraš OS.

Problem je što nemaš onaj osećaj nirvane (ili kako se beše ono caiser izrazio) kao kad kompajliraš kernel na Linuxu.
[ bojan_bozovic @ 11.08.2004. 13:19 ] @
@ I.Dimkovic
Pusti nesto STVARNO ZAHTEVNO u konzoli na NT/XP, recimo, kompajliraj nesto sa WATCOM C 11...
Neces moci ni disketu da formatiras!!! Pod Linuxom imam X i KDE, pustim u Konsole da se kompajlira kernel, a u drugoj virtuelnoj konzoli kompajliram KDE 3.23 kdelibs u trecoj kdebase, u cetvrtoj pravim TGZ od arts koji je vec kompajliran, a u petoj formatiram diskete!!!! Dalje meni je dobar deo sistema (X, KDE) kompajliran sa CFLAGS=-march=athlon-xp... To nemate na Win :-)
@ Dragi Tata
Kakva nirvana, sta pricas bre?!!!
[ Dragi Tata @ 11.08.2004. 13:24 ] @
Boki, slabo pratiš Advocacy. Nije rekao baš "nirvana", već pre nešto kao duševni mir i sreća - da me ubiješ ne mogu tačno da se setim izraza a mrzi me da tražim. Uostalom, ti ćeš to bolje znati - ja nikad ne rekompajliram kernel i taj osećaj blaženstva mi je potpuno nepoznat :(
[ Ivan Dimkovic @ 11.08.2004. 13:45 ] @
Citat:

Pusti nesto STVARNO ZAHTEVNO u konzoli na NT/XP, recimo, kompajliraj nesto sa WATCOM C 11...


Evo pustio sam, MPEG-4 audio enkoder u jednom, VC6 kompajler u drugom (ovaj.. i ja radim iz komandne linije, doduse Watcom nemam nisam ga video nekoliko godina ;) - oba bi uzela well preko 100% i otvaram fajl u CoolEdit Pro... jedino sto ne radi kako treba je IntelSense... to valjda ima neki low-priority pa ga scheduler jednostavno zaboravlja :)

Nadam se da ce ovo da promene - nedostaje mi nastavljanje prilikom kucanja web strana ako u pozadini imas neki jak proces...

Kako to u linuxu sljaka? Kako se ponasaju ti procesi sa vrlo niskim prioritetom ako je sistem 100% opterecen? Auto-completion radi?

Citat:

a u petoj formatiram diskete!!!!


Ne znam za to formatiranje, ja nisam ni znao da imam flopi... cek da vidim... stvarno ga imam :) Ali ne secam se da sam ga i jednom koristio tako da tvoj test ne mogu da ponovim, nemam diskete :|

Rezanje na CDRW radi odlicno :) Mozda je dobar softver :)

Citat:

Dalje meni je dobar deo sistema (X, KDE) kompajliran sa CFLAGS=-march=athlon-xp... To nemate na Win :-)


Warm'n'fuzzy feeling, a? :-)

Zato imam DirectX i Direct3D koji se brinu da su poslovi iscrtavanja bitnih stvari optimizovani... a i 3-party aplikacije su obicno optimizovane za nove procesore, tako da ne verujem da bi dobio bog zna sta pukim kompajliranjem win32 shell-a sa, recimo, Intel kompajlerom.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 11.08.2004. u 15:52 GMT]
[ popeye @ 11.08.2004. 13:46 ] @
Citat:
degojs: A i tada, kao i poslednjih 10 godina, držaćeš Windows na drugoj particiji...


"Popaj ima Windows! Popaj ima Windows!"

Postaješ dosadan. Inteligentni su shvatili.
[ Dragi Tata @ 11.08.2004. 13:50 ] @
Popaje, grdno si se zajebao kad si priznao da imaš Windows. Trebalo je da radiš kao ovi drugi koji ne priznaju: "Eh, da imam Windows sad bih ga oborio za tren oka, ali sam ga se otarasio još 1962 i ne znam šta je BSOD".
[ Dragi Tata @ 11.08.2004. 13:53 ] @
A još bolje je:

"Nisam video Windows od kad su Bitlsi osvojili Ameriku, a Linux na mojoj mašini radi mnogo brže i stabilnije nego Windows."
[ popeye @ 11.08.2004. 14:03 ] @
Znaš kako, mlađi su mogli da pri prvom susretu sa računarom dođu u kontakt samo sa Linuxom i tu i ostanu. Prvi računar sam dobio sa 9 godina i osim ako nisam prespavao devedesete, Windows sam morao imati.

Nisu mi jasni likovi koji se stide korišćenja ovog ili onog OS-a, osim naravno, ako ne žele da spuste protivniku ("Još uvek koristiš to? Ja sam od tog s*anja odustao u prošlom veku!").

Uopšte, poznavanje operativnih sistema je kao poznavanje stranih jezika. Maternji je jedan, dok ostali pokazuju širinu ličnosti. A u osnovi su svi isti - nebitni, važna je njihova svrha.
[ flylord @ 11.08.2004. 14:12 ] @
Citat:
popeye: Znaš kako, mlađi su mogli da pri prvom susretu sa računarom dođu u kontakt samo sa Linuxom i tu i ostanu.

hehe, prvi OS koji sam naucio da koristim malo bolje od cd i dir, je Linux Naravno imam iskustva i sa jos nekim sistemimas: Win, nesto malo sa Dosom, video sam 2-3 puta onaj glupi Win3.11, pa sa jos nekim Unixima...
Ali u svakom slucaju, sto neko rece, prva ljubav zaborava nema, zato ja i dan danas uglavnom koristim Linux Ali se ne stidim ni Win da koristim, da ne kazem da me briga sta cu da koristim na poslu dok god mi radi posao
poz
[ Dragi Tata @ 11.08.2004. 14:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Zato imam DirectX i Direct3D koji se brinu da su poslovi iscrtavanja bitnih stvari optimizovani... a i 3-party aplikacije su obicno optimizovane za nove procesore, tako da ne verujem da bi dobio bog zna sta pukim kompajliranjem win32 shell-a sa, recimo, Intel kompajlerom.


Zanimljivo - u jednom broju CUJ-a su vršili eksperiment pa su kompajlirali Linux sa Intelovim kompajlerom (koji je što se optimizacije tiče apsolutni šampion na x86 procesorima) i na opšte zaprepašćenje, performanse su bile samo neznatno bolje.

Ko god je čitao makar Code Complete zna da je manje - više nemoguće predvideti šta će tačno uticati na performanse i u kojoj meri.

Jacksonovi zakoni optimizacije (pozdrav Gojku):

http://c2.com/cgi/wiki?RulesOfOptimization

1) Don't
2) Don't yet. (for experts only)
[ bojan_bozovic @ 11.08.2004. 14:52 ] @
@ I.Dimkovic

U tome je i problem - aplikacije prilagodjene novim procesorima - nadji programe koji ce UOPSTE da rade sa 486
Ovako : Download 10Mb - install - auuu, nece da radi
Sa linuxom nema problema ... cak i sa 386 imas lynx i elm
486-P1 ne mora jaci, i imas frontend ka bilo kom superkompjuteru... Da ne spominjem - UNIX nije vezan za PC arhitekturu - isto izgleda i ponasa se i na PC i na Macu i na Sun Blade ili bilo kom drugom kompjuteru...
To je VAZNO za mene - imam hw i sw koji nisu vezani za PC - moj buduci kompjuter mozda i ne bude PC - mozda i bude, ali ja imam mogucnost izbora
To je itekako bitno za univerzitete i firme - mnogo vise nego za desktop use!!!
Npr odlucim se za Mac ili Sun Blade - nema problema tu je Linux (ili Solaris) tarujem sve na /dev/hdX (direktno - raw) i prenesem na Solaris - eksterni modem DVD/CDRW stampac i monitor ce da rade, a skener - pa morao bih mozda da kompajliram Linux na Sun zbog njega, ali nema veze (morao sam da stedim malo)
Kakvu mogucnost izbora ti imas Dimkovicu? Cak i da ponovo uzmem PC nije li mogucnost izbora dobra stvar?
[ popeye @ 11.08.2004. 16:12 ] @
@flylord

Moj prvi *nix je bio Coherent, negde '91. Beše neki članak o istom u Računarima gde su ga nahvalili, pa ga nabavio od ortaka iz radoznalosti.
[ Reljam @ 11.08.2004. 18:30 ] @
[quote bojan]NT GUI nije odvojen od kernela, [/quote]
Odakle ti to? Shell je user mode program, zato i mozes da ga ubijes iz task managera a da ti IIS i sve ostalo i dalje radi.
[ bojan_bozovic @ 11.08.2004. 18:50 ] @
@reljam

Radice IIS, mozda, ali notepad neces moci da otvoris
:o))))))))))))))
Nikad ti XP nije pao tako, a?
:o))))))))))))))
Sve se lepo zamrzne, a taskbara nigde! Mora ctrl+alt+del pa da se izabere logout is task menadzera (il sta je vec)
:o))))))))))))))
[ Reljam @ 11.08.2004. 19:15 ] @
Netacno.

Mali eksperiment:

1) Izvuci task manager, idi na explorer, i uradi kill task
2) Primetices da ti programi i dalje rade, ukljucujuci i vizuelne.
3) Idi ponovo na task manager (ctrl-alt-del ako ga nemas na ekranu) i klikni new task, otkucaj explorer
4) Shell ce se ponovo startovati i sve i dalje radi.
[ Dragi Tata @ 11.08.2004. 19:22 ] @
@Relja: Ne može on to da uradi. Batalio je Windows još 1776 ;)
[ bojan_bozovic @ 11.08.2004. 19:23 ] @
@reljam

Nije netacno, to je jedan od razloga zasto koristim linux
Svaki drugi dan bi se XP zaglupio upravo tako!
Sad nemam XP na sistemu pa ne mogu da isprobavam

Takodje, nije netacno, jer DirectX program moze da srusi ceo sistem, upravo zbog toga sto skoro svi win taskovi zavise od grafickog podsistema koji JE u kernelu! Ne govorim tu o shellu, vec o NT kernelu! Ako si ti u pravu, DX aplikacija NIKADA ne bi mogla da srusi XP (jer graficki podsistem ne bi radio u kernel modu!!!!)
[ Ivan Dimkovic @ 11.08.2004. 19:34 ] @
Citat:

Takodje, nije netacno, jer DirectX program moze da srusi ceo sistem,


Ako je graficki drajver i hw ispravan i svi exceptions u kernel video drajveru budu handle-ovani kako treba - kako? Imas neki proof of concept?

Citat:

ko si ti u pravu, DX aplikacija NIKADA ne bi mogla da srusi XP (jer graficki podsistem ne bi radio u kernel modu!!!!)


Pa sad - u idealnom svetu, ne bi - u nesavrsenom svetu postoje faktori koji mogu da doprinesu padu sistema, a to se desava i na Linuxu i NT-u.

Sto se tice grafickog podsistema i njegovog premestanja u ring0 - secam se vrlo dobro da se 1996-te digla pozamasna prasina oko toga, i eminentni eksperti su rekli svoje misljenje da to uopste ne povecava ranjivost sistema pod uslovom da postoji rigorozni signing & QA grafickih drajvera - sto i jeste slucaj.

Na stranu sto i ostali OS-evi imaju gomilu kernel-mode stvari - Novell recimo sve drajvere trpa u ring0... a i NT je od prve verzije NIC drajvere drzao u ring0...

Dakle, ako koristis WHQL graficki drajver, nisi nista izgubio na sigurnosti u praksi.

Nego, Bozovicu... nesto gledam

http://homepage.hispeed.ch/rsc...r/atilinux/ati_linux_comp.html

Citat:

Each one of the three drivers has its own kernel module (radeon.o for the dri driver, xsvc.o for xig summit, fglrx.o for the ATI driver), loading the ATI or xig kernel module will of course the tainted flag to be set. Regardless of that, the kernel modules all seemed to behave reasonably well, no kernel panics etc.


Ispada da optimizovani Linux GFX drajveri isto imaju kernel module koji trce u nultom prstenu i naravno da mogu da izazovu panic

Da li gresim? :)

Oprosti mi ali ja uopste ne poznajem linux driver arhitekturu, pa me bas zanima da li optimizovani drajveri za nV ili ATI cipove rade u kernel modu?
[ Dejan Lozanovic @ 11.08.2004. 19:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ispada da optimizovani Linux GFX drajveri isto imaju kernel module koji trce u nultom prstenu i naravno da mogu da izazovu panic

Da li gresim?

Oprosti mi ali ja uopste ne poznajem linux driver arhitekturu, pa me bas zanima da li optimizovani drajveri za nV ili ATI cipove rade u kernel modu?


Ne gresis ni malo. Ako hoces da koristis openGL kernel modul ti ne gine. Isto tako ako hoces da koristis framebuffer(konzola u vecim rezolucijama ) isto tako kernel modul ti ne gine( ima i genericki vesa 2.0 )
[ Reljam @ 11.08.2004. 20:23 ] @
Citat:
bojan_bozovic:Nije netacno, to je jedan od razloga zasto koristim linux

Aha, dobar argument. Dao sam ti spisak koraka da vidis kako je shell odvojen od kernela, vrlo lako se moze demonstrirati, i sada ti meni kazes da je to tako zato sto 'ti koristis linux'. Kada budes imao priliku, probaj ono sto sam napisao pa ces videti da nisi u pravu.

Apropos DirectXa - tu se radi o video drajveru koji se vrti delom u kernel modu. Ako uzmes WHQL certified drajver (a takav mozes da skines sa sajta proizvodjaca kartice) neces imati problema.

Razlika je bitna - graficki podsistem (GDI, shell, d3d, itd) je ogromna stvar, bilo bi jako tesko to dobro istestirati da radi u kernelu. Zbog stabilnosti sistema i zdravog razuma, to se vrti u user modu, kao sto se moze videti iz onog eksperimenta od malopre. Sam drajver je mnogo manji, a posto je on jedini koji se vrti u kernel modu, on se i sertifikuje/testira preko WHQLa.
[ Ivan Dimkovic @ 11.08.2004. 21:54 ] @
Zapravo, Relja, mislim da se graficki podsistem (GDI i sl) zaista vrti u kernel modu - win32k.sys se stara o tome (kernel mode GDI)

http://msdn.microsoft.com/libr...49b0-b16d-514c001968a8.xml.asp

Citat:

Consists of Microsoft Win32® GDI and kernel-mode GDI. Win32 GDI is a user-mode API used by Win32 applications that require graphics support. Kernel-mode GDI interfaces directly with kernel-mode graphics drivers, as well as Window Manager. Kernel-mode GDI exports several services and functions that can be called by device drivers to perform a host of drawing and graphics-related operations. This eliminates the need for graphics drivers to implement much of the required graphics functionality.

The Win32 GDI library that is directly accessible to Win32 applications can be found in gdi32.dll. It fields calls to the functions listed in wingdi.h and passes the application-supplied information to kernel-mode GDI by way of executive system services in the NT-based operating system. The kernel-mode GDI library is found in win32k.sys. Kernel-mode GDI communicates with a graphics driver by calling the driver's implementations of the DDI functions listed in winddi.h.


GDI je maknut u kernel mode kako bi se izbegla gomila promena konteksta za low-level crtanje i komunikaciju sa grafickim drajverom - ovo bi izazvalo nevidjen overhead (tj. iizazivalo je u NT 3.51 - svako ko je stavio Win95 UI na NT 3.51 zna o cemu pricam)

Ono sto je bitno je da sa stanovista sigurnosti nikakve veze nema gde se nalazi taj "intermediate" (GDI) podsistem, on je fiksan i isprogramiran od strane MS-a pa je mogucnost nekih naknadnih rupa niska (osim onih koje eventualno postoje u njemu) - a, na kraju, okreni-obrni finalni pozivi zavrse u ring0 i u Windows-u i u Linuxu kao sto vidimo (low-level graficki drajveri), pa je cela prica u principu "trla baba lan" - to sto u Linuxu taj "intermediate" deo mozda nije u ringu 0 vec u ringu 3 uopste ne menja stvari jer opet mora da kounicira sa r0 drajverima koje pisu trece strane i koji su podlozni krahovima.

Dakle - cela rasprava je besmislena.

[ Reljam @ 11.08.2004. 22:54 ] @
Ivane, potpuno si u pravu. Ja sam ocekivao da je mnogo tanji deo GDIa u kernel modu - nesto nalik na D3D, koji je vecinom u user modu.

Evo jos jednog dobrog linka za one koje to interesuje:
http://www.i.u-tokyo.ac.jp/ss/.../Lectures/17-Win32K/Win32K.ppt
[ Dejan Lozanovic @ 12.08.2004. 19:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Sorry ali what THE FUCK is that? Yet Another Distro Project? :) Cek cek... Ne vidim ga u Mediamarktu... reci cu ovima u USA da provere u Fry's ... ne reklamiraju ga na TV-u... Dell i HP ga ne shipuju sa svojim udarnim ponudama za Bozic... TO NE POSTOJI :)


Bitno je da je ovo pocelo da se desava.
http://www.technologyreview.com/articles/04/09/roush0904.asp

A plus toga dell i HP prodaju racunare sa preinstaliranim linuxom, drugim recima prosecan korisnik nema sta da se muci oko instalacije i podesavanja dobije sve vec namesteno sredjeno i podeseno za rad. E sada sa takvim pristupom kada mozes da kupis "box" varijantu doci ce i do brze expanzije.
[ tdjokic @ 12.08.2004. 22:10 ] @
Pa ja to celo vreme pokusavam nekako da kazem (http://www.technologyreview.com/articles/04/09/roush0904.asp) ali pristalice MS-a me onda proglasavaju fanatikom i da ne iznosim cinjenice. Cinjenica je, da se mnogo radi na Linuxu, BAS ZA DESKTOP, i ako to ne pratis redovno - steknes pogresan utisak da se tamo nista ne dogadja ili cak stagnira i slicno. Linux postoji, vec sada, za najraznovrsnije kategorije korisnika i zadataka, od pocetnika do vrhunskih stvari, kao sto je ono u onoj francuskoj fabrici lekova. Koristi se vec u mnogim siromasnim zemljama - iz materijalnih razloga, ali ga koriste i mnogi bogati korisnici, jer jednostavno ne vole da MS ima uvid u to sto rade. Iranci upravo usavrsavaju neke svoje rakete, mozda na MS-u, mozda na Linux-u, nisu mi kazali ...