[ ruff_ryder @ 14.08.2004. 00:13 ] @
imam problem sa mySQL-om.
kako pristupiti mysql bazi podataka sa root account-om? u manuali pise da je root password prazan po defaultu, a kad pokusam sa mysql -u root -p ne ide.takodje, kako rucno da podesim grant tabele?
i da, kako dodati nove korisnike?
inace mySQL nikad nisam dosad koristio.instalirao sam verziju 4.0.20a-nt.
[ veljaradenkovic @ 14.08.2004. 01:25 ] @
Posto vidim da si koristio WinXP kad si pisao poruku onda za win

1. Ovako:

Code:

cd mysql_home\bin
C:\mysql_home\bin>mysql -u


Dakle ne treba ti -p zbog toga sto lozinku ni ne kosristis; mada ne bi trebalo da smeta ako ni ovako nece nisi nesto dobro uradi pa kazi sta ti prijavljuje.

2.
Code:
mysql> GRANT Select, Insert, Update, Delete, Index, Alter, Create, Drop 
ON testx.* 
TO 'tvojusername'@'localhost' 
IDENTIFIED BY 'tvojpassword';


Ovo posle grant ti je lista dozvoljenih akcija za ovog korisnika. Ako hoces mozes da kazes "GRANT ALL PRIVILEGES" i da das sva prava navedenom korisniku.

Ovo "ON testx.*" je nad kojom bazom mu dajes privilegije u ovom primeru si mu gore navedena ovlascenja dao nad svim tabelama "testx" baze. Ako hoces da das korisniku prava nad samo odredjenim objektima onda kazes umesto zvezdice "testx.nazivtabele". Takodje ovo moze da bude lista baza, tabela iz iste ili razlicitih baza itd.

Ovo "TO" kaze kome dajes prava. Ako taj korisnik ne postoji on se tad i kreira. Sintaksa je "tvojusername"@"hostSaKogaPristupasBazi".

Ovo ostalo ti je sigurno jasno.

Ima tu jos po nesto ali ovo je ugalvnom to. U ostalom imas sve u manualu.


[ ruff_ryder @ 14.08.2004. 02:11 ] @
nece....
mysql -u ne radi, treba mysql -u [imekorisnika]
e sad, probao sam mysql -u root, ali opet isto, access denied.
[ veljaradenkovic @ 14.08.2004. 02:22 ] @
Ajde polako.

Naravno da treba ime korisnika, naveo sam ti samo parametar a ne i njegovu vrednost (Greskom).

Ako si video ono sto je pisalo ovde izvini nisam video da si vec napisao da ti server vraca Access denied.

Sto se mene tice mozes jos da pogledas my.ini file i da vidis da li datadir varijabla pokazuje na pravi direktorijum tj da li u direktorijumu na koji ova pokazuje imas:

mysql - direktorijum i u njemu neke "user.*" fajlove, "tables_priv.*" fajlove itd.

Kako si instalirao MySql?
[ chupcko @ 14.08.2004. 19:50 ] @
Citam i ne mogu da verujem, a jel moze jos jednom na sprskom sta je problem, da li je neko radio mozda man ili nesto slicno, ima li neka alatka koja cita man strane na njinjdosu ?

Da li imas negde komandu mysql_install_db ? ako imas, probaj je.

Da li si pokusao da dignes mysqld sa opcijom -Sg ili --skip-grant-tables ? ajde pa da vidimo sta je problem.
[ veljaradenkovic @ 14.08.2004. 21:01 ] @
Citat:
da li je neko radio mozda man ili nesto slicno, ima li neka alatka koja cita man strane na njinjdosu ?

Da li imas negde komandu mysql_install_db? ako imas, probaj je.


Sta si ti? ... neki komedijas?

Citat:
u manuali pise da je root password prazan po defaultu, a kad pokusam sa mysql -u root -p ne ide.takodje


Vidis da decko cita manual ali ne moze da se snadje.

Naravno da nema mysql_install_db pod windowsom.

Ako hoces da pomognes, pomozi ako mozes ali bez ovih doskocica.



[ chupcko @ 14.08.2004. 21:11 ] @
Nisam komedijas, ali bojim se da nece dobiti bolje odgovore od mojih. Sto je brisao ista :).

Uostalom, neka kreira sam onda mysql database, ima na googletu garant jedno 1000 nacina kako to da se uradi. A uzgred sto lepo ne koristi neki unix, tamo je lakse :).
[ bluesman @ 16.08.2004. 00:28 ] @
cekaj, u cemu je problem? Samo startuje mysql bez ikakvih parametara i mozes da radis sta hoces ako si na Windows instalirao po defaultu sa user root i password empty.

use mysql;
select * from user;
insert into user value (...);

sve moze, ne treba ti nu -u, ni -p.... osim ako nisi isntalirao sa nekim drugim userom i dao password u instalaciji.
[ veljovic @ 18.08.2004. 00:37 ] @
ruff_ryder mislim da je najbolje resenje za tebe, posto nisi nikada
koristio mysql da ga instaliras sa necim sto ce ti pomoci da shvatis
njegov nacin rada. na win_u ti predlazem php i cuveni phpMyAdmin.

naravno za sve to ti je najlaksi nacin phptriad koji je, po mom misljenju,
savrsenstvo za pocetnike. mislim na pocetnike u php_u i mysql_u. kroz njega
ces moci da osetis nacin na koji mysql radi, da vidis dozvole, korisnike, ...

sto je najvaznije mozes pratiti upite koji se koriste.

iznad svega jednostavno se instalira (samo nekoliko 'next') !

objasnjenje za osnovne stvari o ovome potrazi na forumu. sada ne znam tacno temu
ali je skoro bilo pitanje o phptriadu i imas tamo neke, mozda, zanimljive odgovore.

naravno, predlazem ovo ako nad mysql_om primenjujes i php, ali i ako to nije
slucaj opet ces se lako snaci.


na kraju mislim da bi bilo najbolje da organizatori ovog foruma naprave neku 'top'
temu koja bi imala neke naj potrebnije stvari o mysql_u (koriscenje mysql_a).

ako ima interesovanja podelicu svoje skromno znanje.

"Vase malo moze biti mnogo za one koji nemaju ni malo !"