[ sabrina @ 15.08.2004. 15:20 ] @
kako u ovim programima narezat-urezatii navoj ?

barem ono okvirno..helix ili nešto drugo

[Ovu poruku je menjao SpelingMistakes dana 16.08.2004. u 21:37 GMT]
[ tex777 @ 15.08.2004. 21:18 ] @
Pa u CATIA-i imas navoj kao posebnu operaciju.

Samo da znas, rad sa navojima je jedna od najtezih stvari koje sam do sada video (ne sto se tice modeliranja, naravno, vec G-code-a) i ako hoces da ga uradis kako treba moraces MNOGO da se pomucis.

CATIA nema DEBURRING ili BLUNTING macro, sto znaci da moras to da generises manuelno u G-code-u, a to moze da bude nezgodno...mnogo nezgodno...
[ sanibo @ 19.08.2004. 06:30 ] @
U Solidworksu imas za otvore(unutrasnji navoj) mozes dodati standardni navoj bez problema jer njegov macro to odradjuje bez problema, dok za spoljni imas naredbu helix koja takodje radi fantasticno i u par poteza imas navoj kakav zelis.
[ tex777 @ 19.08.2004. 07:43 ] @
Da li si probao da iz Solid Works-a izradis G-code koji ce "fantasticno" izraditi unutrasnji, a pogotovo spoljni navoj? Da li si taj G-code probao na masini?

Iskreno, pojma nemam da li SW uopste ima opciju generisanja G-code-a, ali ako CATIA nema neophodne macroe za to, veoma sumnjam da SW ima.
[ SpelingMistakes @ 19.08.2004. 12:11 ] @
Mislim da je doslo do nesporazuma - da li se ovde prica o dizajniranju navoja ili o irazdi na cnc masini - kao da jedan prica o jednoj a drugi o drugoj temi - ili sam ja sve pogresno shvatio?
[ tex777 @ 19.08.2004. 16:30 ] @
Pa koliko ja znam, sabrina se interesuje za pravljenej G-code-ova, znaci za prakticnu primenu na masini, ne za cisto modeliranje.
[ SpelingMistakes @ 19.08.2004. 17:01 ] @
Ma to mi je jasno ali ja nigde u njegovom postu nisam video spominjanje koda - vec mislim da je u pitanju izbor tehnike kako uopste napraviti navoj - u spomenutim programima. Nadam se da ne gresim - jer ako je kao sto ti Tex kazes - onda se to uopste nigde ne vidi - osim u tvojim postovima - Ja samo zelim da ako postoji neka nejasnoca, da je razjasnim za ostala koji budu citali ovo, i eventualno resili da odgovore
[ tex777 @ 19.08.2004. 17:36 ] @
Sigurno da nisi video kada si mu menjao poruku....LOL....

Bez zezanja, u pravu si, nije bas najjasnije o cemu se radi. Lako je na 3D modelu dodati standardni navoj (ili bilo koji drugi ako si ga sam prethodno napravio i ubacio u bazu). Kako ce se to posle izraditi na masini je trenutak kada poezija prelazi u prozu....:)
[ sabrina @ 19.08.2004. 19:06 ] @
mislio sam i vizuelno , jer onaj sistem da mi se ne vidi navoj nije mi interesantan obzirom da treba radniku to i pokazati , a ne samo napisati

dakle u Catiai ima opcija , ali kako da to dobijem da se vidi na modelu...
Solid works ima helix ,ali nikako da shvatim kako da uključim funkciju jer mi je stalno "zamućena" odnosno ne funkcioniše

za G-code imam gotove predloške pa se snalazim preko njih..dobro kaže tex777 , to je više nego mučenje...

no koristim tvorniče nareznice i ureznike pa za najbitnije nemam problema..
upravo smo dovukli mnogo alata iz Nemačke od jedne propale firme

dakle..kako da se dobije vizuelno taj navoj da ga se i vidi , a ne samo da program "zna"...
prvenstveno me zanima za Catiau, a posle za Solidworks
[ tex777 @ 19.08.2004. 19:57 ] @
Kada sam mislio na mucenje pri izradi navoja, mislio sam prvenstveno na ptavljenje "cistog" navoja, tj. na navoj kod koga ne mozes da se poseces ni na pocetku ni na kraju.

Koliko znam, CATIA ne moze da ti prikaze navoj onakav kakav stvarno jeste. Ako mislis da dobijs takvu sliku, moras sam da pravis model, a to je veeeeliko zezanje...

Opet sam zaboravio kako se dodaje attachment...a bas sam hteo da posaljem par screenshot-ova gde se vide navoji pravljeni u CATIA-i...:(
[ sabrina @ 19.08.2004. 21:40 ] @
dobro ...znači preko helix i u Catiai se može iscrtati navoj ?

iako sam probavao nije mi uspelo , neki problemi s ravninama..uspeo sam izraditi ravninu po helixu ....može li tako ?

ako može samo sistem kako se može izraditi..

[ sabrina @ 19.08.2004. 21:47 ] @
inače navoje , ako su veliki radim sa "barama"
imam ih sada dovoljno i za unutarnje i vanjske , raznih veličina..
mislim da ići po helixu i definisati "kako" ipak nije na mom stupnju znanja...

imam trenutno toliko posla da se jednostavno ne mogu koncentrisati na Catiau , pa zato i pitam za pomoć
[ sanibo @ 20.08.2004. 06:21 ] @
Da ne bude zabune... Ja sam komentarisao modelovanje navoja. Solidworks ima modul za cnc obradu ali ja licno nisam ga primenjivao i kako radi nisam bas upucen.
Kod modelinga navoja da bi se navoj video, potrebno je ukljucit(kvacica)"Show cosmetics thread" i onda ce biti vidljiv ukoliko je standardni, a ukoliko ga modelujes sa "helix" mora biti vidljiv jer mu "peske" zadajes parametre.
- Da bi naredba "helix" postala aktivna potrebno je da imas model nekog cilindra ili da imas definisanu "osu". Osu definises u sketch-u, imas posebnu naredbu za to.
Ako ti ni sada nije jasno posalji uzorak ili sta vec treba da se odradi i dobices nazad gotovo sve i iz stabla u browser-u ces videti postupak.
pozdrav
PS. Ako saljes problem, samo javi koji solidworks(verziju) koristis i u koji format ga treba konvertovati ako treba.
[ sanibo @ 20.08.2004. 06:53 ] @
Evo malo teksta sa "www.solidworks.com"

Solution Partner

CamSoft Corporation
32295-8 Mission Trail
#299
Lake Elsinor CA 92530
Phone: 909-674-8100
Fax: 909-674-3110
Email: [email protected]
Web: www.camsoftcorp.com
Product: Advanced System 3000
Category: Manufacturing/CAM Software

Advanced System 3000 Multimedia CAD/CAM Software for Windows is a true Windows-compliant CAD/CAM system designed for ease of use. AS3000 operates in a multitasking environment with multiple view ports that display fast 2 to 5 axis part geometry and multiple surfaces within a huge database. The Multimedia interface talks to you. You can record your voice, sounds and music and hear job notes, instructions and computer messages. AS3000 is a complete CAD and CAM package with an interface to SolidWorks. You can easily transfer designs from SolidWorks into AS3000. Some of the standard features include: reverse engineering of G code, unattended DNC communications mode, photo-realistic tool library, job planner, automatic mill and lathe roughing routines, 20 automatic 3D surfacing routines, intelligent tool compensation, interference checking, multi-surface machining, full 3D tool compensation and tool path and machine code optimization. AS3000's Parametric programming language contains hundreds of 2D and 3D math commands and logic statements for creating your own features customized to your specifications. AS3000 has an NC-Verification simulator for mills and lathes. The simulator's features include zoom, pan, light source, tapered tools, tool holder definitions and more and it shows scallops made by the tool to show you the real finish. AS3000's event-driven, graphic post processor shows the cut as the code is created. There are over 700 off-the-shelf post processors to choose from and each post is user customizable. CNC PC-Based Machine Tool Controller for SolidWorks The CNC PC-Based Machine Tool Controller for Windows 95, 98 or NT is a true Windows-compliant CNC controller designed to move up to 8 axes of motion for either servo or stepper motors. The controller is designed to cut 2D or 3D parts directly from SolidWorks STL or IGES files without G code, post processors or intermediate code translators. The system is easy to use, configure and customize. CamSoft includes pre-written multimedia CNC operator interfaces for 2-8 axis machines types such as Mills, Lathes, Routers, Water Jets, Lasers, Punch Presses and EDMs. The control can also accept many different G code formats as well as graphic files created in SolidWorks.

© 2004 SolidWorks Corporation
Phone: 800-693-9000; +1-978-371-5011
Email: [email protected]

Terms of Use Privacy Policy Piracy Prevention


[ sabrina @ 21.08.2004. 21:09 ] @
imam solidworks 2003..bez sp

pronašao sam u helpu "Show cosmetics thread" no ne mogu da to pronađem u opcijama ili alatima ?
ima filter za "cosmetics thread" , ali ne razumem kako to radi..

isprobavao sam s valjkom npr. 20mm pa preko "hole wizard" gde definišem parametre navoja koji želim, sve on to i zapamti , ali nema i vidljivog navoja već samo cilindar

"osa" nikako ne mogu da pronađem u sketchu , čemu to služi ?

dakle za Solidworks, koliko sam pročitao help...taj navoj se ustvari i ne može videti u assembleyu već samo u drawingu !? jel to stavrno tako ?

pomoću "helix" nisam opet ništa uspeo, napravim ravninu po njoj , ali nikako da nateram da mi iseče utor navoja po helixu

da li se opšte može u assembleyu dobiti puni i pravi izgled navoja ?
pitanje se odnosi i na Catia i Solidworks
[ IvanRD @ 21.08.2004. 22:58 ] @


Nisam ni ekspert u Solidworksu, niti imam iskustva sa narezivanjem navoja ili projektovanjem slicnih, ali mozda ti ovo bude od pomoci.

Osa se definise na razne nacine (jedan od kojih je da prvo nacrtas liniju u obliku ose na sketchu) a onda koristis AXIS commandu sto se nalazi na reference geometry toolbar-u.

U ovom slucaju mi nije bila potrebna za konstrukciju sweep-a.

Helical Sweep se pravi tako sto sam prvo nacrtao obican krug (Sweep4) koji ce da predstavlja precnik helixa, a onda se koristi HELIX komanda koju mozes naci na INSERT/CURVE/HELIX-SPIRAL.

Kad imas helix, onda ti treba i profil koji ces da SWEEP-ujes niz taj helix, i taj profil (Sketch5) mora da se dodiruje sa HELIX-om. (Malo sam ja zakomplikovao Sketch3=Sketch5... zato sto mi nije na dobrom mestu lezao sketch3)

Na kraju sam odsekao vishak koji se napravio gore i dole i to je to...

Ivan

[ sabrina @ 22.08.2004. 05:05 ] @
šta da kažem, to je više nego dovoljno
hvala



[ sabrina @ 22.08.2004. 06:40 ] @
inače...rešio sam u Catiai, ali iako je primer iz Solidworksa..ne mogu da se snađem s komandama...

u Caty ...sam bio i prije vrlo blizu, samo sam na kraju koristio krivu komandu

to sve je preko helix.., a da li ima da se iseče po ISO standardu , da ne moram da iscrtavam svaki put ?
[ tex777 @ 23.08.2004. 05:41 ] @
OK, evo kako to treba stvarno da izgleda....metricki M14 navoj u CATIA-i.
[ tex777 @ 23.08.2004. 05:47 ] @
...ili R 1/6" (obli) navoj, takodje CATIA.
[ sabrina @ 23.08.2004. 05:52 ] @
ne radi ti link ...
[ sanibo @ 23.08.2004. 11:54 ] @
-Postavljanje Ose u Sw: Iz View-Toolbars-Customize-Sketch Tools izvuci naredbu "create sketches centerlines" ikonica sa vertikalnom osnom linijom. Tu naredbu upotrebljavas kao i uobicajenu "line" samo sto program nju uvek smatra osom. Znaci crtas je bilo gde.
-Helix isto iz toolbars izvuci ikonicu napolje na neki menu, ona se nalazi u grupi "Curves"
-New Part-sketch, uctras jedan krug i onda postaje aktivna ikonica za helix, naravno kad pritisnes helix dobijas novi prozor gde upisujes parametre, a tu imas izbor od 3-4 nacina definisanja zavojnice(korak i broj zavojaka, korak i ukupna visina itd..)
Kad si definisao izadjes iz tog skeca i pravis novi na pocetku zavojnice, to ce biti profil koji ces extrudirati dodavanjem ili oduzimanjem(cut) po xelixu(sweep) i to je to.
Kod standardnih vijaka treba uljuciti filter "Thread diplay-Schematic" i usput se izvinjavam jer sam negde gore rekao da je potrebno "cosmetic" a bilo je pogresno, dakle ispravno je "schematic"!!!!
Dosta sam skratio odgovor a nadam se da znas o cemu pricam.
Uspeo sam da zakacim sliku pa pogledaj, kazem uspeo sam jer 10 min gledam kako da to uradim a ne vidim ono "Upload uz poruku"
pozdrav
[ sabrina @ 23.08.2004. 14:57 ] @
meni se izgleda nešto poremetilo u Solidworksu jer (imam dva monitora...odnosno i tri po potrebi) iako imam sve opcije izložene na tool na jednom ekranu za part-assem-drw nikako da se upali taj HELIX , pre nekog vremena to je radilo , ali negde sam morao nešto promeniti , pa sada zeza...budem se malo poigrao oko toga..
blizu sam


jako me zanima od tex777 CATIA stablo da pogledam kako seče metrički navoj...

upload definitivno ne radi jer sam jučer i sam hteo da stavim sliku , ali ni da čuje za to...
[ sabrina @ 23.08.2004. 18:54 ] @
rešio sam Solidworks..sada radi Helix...no do prvog navoja moram savladati "traženje" komandi, jer mi ne leži tool ...nekako mi deluje AutoCadski...
usput onaj modul za CAM , da li je to netko isprobao...ima li netko opšte instalirano na nekom CNC stroju ?

u Caty sam počeo da radim pomoću SLOT i Helix krivulje...najlakše je
ima li još nešto lakše ...po mogičnosti ..ono kao klik na cilindar i M12 npr.., a on odradi automatski navoj...možda previše tražim ?
[ tex777 @ 23.08.2004. 20:34 ] @
Sanibo.....pogledao sam sliku...meni ono uopste ne lici na navoj...pogledaj slike koje sam ja zakacio i uporedi...

Sabrina...o kakvom modulu za CAM mislis...ja sam instalirao rurine za rezanje navoja na CNC strugu i to je vema komplikovano, vec sam pricao o tome....dobar navoj se radi iz 4 operacije.
[ sabrina @ 23.08.2004. 21:18 ] @
mislim na Solidworks CAM modul...

Narezati na strugu nije opšte zanimljivo...ali EDM ili još bolje glodalica ...to je već igra...

..,ali ..kako da vidim slike koje si stavio kada ih nema ili samo meni ne radi
[ tex777 @ 23.08.2004. 21:45 ] @
Narezati an strugu nije zanimljivo, u pravu si....mnogo je TESKO...pravilno narezati, naravno

Slike sam pokusao da skinem, ide sve OK...neka kaze jos neko da li moze da ih skine.
[ sabrina @ 24.08.2004. 05:21 ] @
pa ne znam zašto je problem narezati na strugu navoj ?

pločica je gotova , samo treba korak i voila , vozi...

problem je ako je osovina dugačka , a strug ima izlizanu spindle kojim drži korak..e to je problem..., ali ..malo jači feder i matica , uz montiranu brusiljicu i to reše ...


ajde izvedi navoj na EDM ...,naravno ima več gotov program...inače je to kumedija za izraditi

usput...ono s slikama..izvinjavam se jer opšte nisam obratio pažnju da se slike ne prikazuju več stoje kao attach
[ sanibo @ 24.08.2004. 06:57 ] @
tex777 ne znam onda sta je po tebi navoj, ne treba da te podsecam da ima navoja i navoja(profila).... Ovaj tvoj na "body" je nekakav obli navoj i uopste ne lici na metricki navoj....sto je i normalno.
Ovo su standardni koji postoje ugradjeni u SW, a tamo su ISO, DIN, ANSI i jos neki specificni evo jos par primera pa pogledaj.
pozdrav
[ tex777 @ 24.08.2004. 07:43 ] @
"pa ne znam zašto je problem narezati na strugu navoj ?

pločica je gotova , samo treba korak i voila , vozi..."

Neuporedivo je komplikovanije nego sto mislis...ako hoces da uradis navoj kako treba, kao sto sam vec napisao.

Sto se EDM-a tice, cini mi se da se njima moze izraditi navoj kome nije potreban deburring...tako da ne bi trebalo da bude neki problem, mada, iskreno, nisam imao prilike da probam.
[ tex777 @ 24.08.2004. 07:46 ] @
@sanibo


"tex777 ne znam onda sta je po tebi navoj, ne treba da te podsecam da ima navoja i navoja(profila).... Ovaj tvoj na "body" je nekakav obli navoj i uopste ne lici na metricki navoj....sto je i normalno."

Jeste ono obli navoj ali to ne menja stvar...i taj navoj ima pitch...ovaj, konkretno 1/6".

Prilozio sam sliku...uporedi moj zavrtanj sa standardnim metrickim navojem i tvoj...vidis li razliku?
[ sanibo @ 26.08.2004. 10:37 ] @
Vidim razliku ali ne znam u cemu je fazon i koliko se to odrazava na CAM jer nisam radio sa CAM modulom.
[ tex777 @ 26.08.2004. 21:24 ] @
Nerma apsolutno nikakve veze sa CAM-om....to je samo nacin prikazivanja...SW ne prikazuje navoj kako treba...CATIA prikazuje, ali samo kada to uradis sam, kako treba.
[ cs_coyote @ 26.08.2004. 22:55 ] @
Citat:
sabrina: pa ne znam zašto je problem narezati na strugu navoj ?


Pretpostavimo da se radi o specificnom profilu tako da nemas plocicu, da je u pitanju narezivanje na nerdjajucem celiku koji je zilav kao pas, koji ti cesto krza noz, i da vreteno treba da bude 2 metra dugacko. A uz to treba odraditi i maticu.

Naveo sam ekstreman primer, ali se uopste ne slazem sa tobom da je na strugu jednostavno rezati navoje.
[ sabrina @ 27.08.2004. 05:38 ] @
kako reče Sabrina
"pa ne znam zašto je problem narezati na strugu navoj ?

pločica je gotova , samo treba korak i voila , vozi...

problem je ako je osovina dugačka , a strug ima izlizanu spindle kojim drži korak..e to je problem..., ali ..malo jači feder i matica , uz montiranu brusiljicu i to reše ..."

možda je sada jasnije...a danas u svetu postoje gotove pločice i za WW i Metričke navoje kakve ti srce poželi...
Ako baš netko želi nekakav vanserijski navoj po "Bantu" standardu , onda će lepo da i masno plati.
Iako otkad radim nikada nisam imao potrebu navoja s specijalnim zubom..., ukoliko se radi o nečemu takvom lepo naručim gotov brušeni i tako rešim stvar..

304 -316 se obrađuju bez problema...dosada nisam s inoxom imao ni najmanji problem...meni su najlepši matrijali za obradu , ali...
2312 i 2344 su meni namrskiji za obradu , a Vama ?
[ tex777 @ 27.08.2004. 05:57 ] @
Tacno je da postoje plocice...cak i da materijal nije problem...ali kada vec pricas o tome reci mi kako resavas deburring pocetka i kraja navoja, sto sam vec pominjao ovde.
[ cs_coyote @ 27.08.2004. 08:56 ] @
Znam ja sta je Sabrina rekao, procitao sam ceo thread pazljivo pre nego sam replicirao.

Citat:
sabrina:
Ako baš netko želi nekakav vanserijski navoj po "Bantu" standardu , onda će lepo da i masno plati.
Iako otkad radim nikada nisam imao potrebu navoja s specijalnim zubom..., ukoliko se radi o nečemu takvom lepo naručim gotov brušeni i tako rešim stvar..


Sam sebi skaces u usta, ovo samo dokazuje da sam u pravu sto tvrdim da nije jednostavno navoj strugati.
[ tex777 @ 27.08.2004. 16:58 ] @
Ne razuemem, coyote...pa i ja isto tvrdim da je tesko narezati navoj....zasto mislis da sam sebi skacem u usta?
[ sabrina @ 27.08.2004. 17:40 ] @
ma nije navoj problem za izraditi ukoliko je standard...
ali vic je u tome kada treba kako kažeš , vanserijski...
no onda treba izračunati dal se isplati opšte izrađivati ga ili jednostavno naručiti gotov od nekih firmi ...

nemam neke posebne zahteve za njima , ali kada sam trebao spindle za strug ...naručio sam ceo komplet iz Nemačke i sve u mikron precizno ..

istina da je bez brusilice izraditi spindle teška muka , ali treba se snači...
ja se pomažem pomoću federa i matica i malom brusilicom koju montiram na spindle koji radim...ali to sam samo jednom radio ..i zaključio da se ne isplati s time mučiti...iako je korak bio savršeno ravan od početka do kraja...

tex777 šta si zapeo za deburing , pa uvek izrežem polukrug u svi sretni ...ko će se igrati s time još...to je teorija , a u praksi se izreže

opet kažem , nemam poslove koji zahtevaju neke nestandardne navoje i "prave" završetke
[ tex777 @ 27.08.2004. 18:46 ] @
"tex777 šta si zapeo za deburing , pa uvek izrežem polukrug u svi sretni ...ko će se igrati s time još...to je teorija , a u praksi se izreže"

Sta podrazumevas pod "polukrugom"? Ako ti neko zahteva da pocetak i kraj navoja budu "cisti", tj da nikako ne mozes na njih da se poseces, cak da ih i ne osetis kada okreces prste oko njih, onda moras da radis deburring...
[ sabrina @ 27.08.2004. 19:48 ] @
ako je na početku ...flexerica i brusni papir...
ako je u sredini ...polukrug...usečem radijus preciznije i opet malo "liznem" flexericom

kako sam rekao...nisam teoretičar...sve što znam je iz prakse koju sam pokupio od drugih...
no dobro..nešto sam se i sam dosetio ...

[ tex777 @ 28.08.2004. 07:55 ] @
E pa vidis, stvar je u tome da se NE radi tako kako si napisao...deo mora iz masine da izadje gotov, sa perfektnim navojem, bez ikakvih dodatnih operacija...i to jos za limitirano vreme (3-4 minuta npr.). Zbog ovoga pricam da je narezivanej navoja mnogo tesko programirati.
[ cs_coyote @ 28.08.2004. 13:26 ] @
Citat:
tex777: Ne razuemem, coyote...pa i ja isto tvrdim da je tesko narezati navoj....zasto mislis da sam sebi skacem u usta?


Poceli su gluvi telefoni ;)
Poruka je upucena Sabrini, a posto je on pisao u trecem licu, ja sam mu se na isti nacin obratio.
[ sabrina @ 28.08.2004. 17:01 ] @
tex777 ...

razumem što govoriš
no moram se nekako snaći ...., a i nemam previše navoja koje trebam rezati na glodalici ...
na strugu da i uvek su jednostavni, standardni


[ PH42-CNC @ 09.09.2006. 20:14 ] @
Jako zanimljiva tema i trebalo bi je prebaciti u podforum CAD/CAM.

A evo odavno je izasla CATIA v5r16 sta su uradili povodmom tog pitanja. Jel i dalje moram da crtam spoljasnji navoj ili ne?

Sta je sa komandom thread/tap?
[ SlavishaT @ 22.09.2006. 21:28 ] @
Zašto crtati spoljašnji (ili unutrašnji) navoj ako je standardan. Mene je alatka Thread/Tap zadovoljavajuće služila još od verzije R10. Prije nje sam koristio verziju R5 a sada se i ne sjećam da li je uopšte imala tu alatku. Tada sam tek počinjao služiti se sa Catia.
Posljednja verzija Catia je R17 a na njenom zvaničnom sajtu se može informisati o novinama i unaprjeđenjima programa:
http://www.3ds.com/products-so...-solutions/catia/new-products/
[ miki311 @ 23.09.2006. 11:24 ] @
Rad sa navojima nije teška stvar.Ako to radiš pretpostavlja se da je komad u obliku valjka.Sve što treba da uradiš jeste da u 3d obeležiš početnu tačku početka navoja, i na opciji insert postaviš novi koordinatni sistem.Zatim iz Part opcije ideš na žičane elemente.U opciji gde je 3d spina druga opcija je Helix tj. zavojnica.Klikni na tu opciju i na prvom mestu te program pita gde je početak zavojnice.Klikneš na tačku.Drugi prozor je pitanje po kojoj osi zavojnica ima pravac.klikni na onu koja ti odgonara .Podei parametre dužuine i razmaka između zavojnica.Pređi ponovo u platformu Part.Klikni na novu ravan(Reference element),a zatim na formiranu zavojnicu.Zatim prebaci novu ravan u 2d okruženje i nacrtaj navoj u preseku.Vodi računa da je presek u centru zavojnice.Pređi u 3d okruženje i aktiviraj ikonu Rib (rebro) Prvi prozor je sa pitanjem za centar krive po kojoj se vrši zapreminsko ekstrudiranje.Klikni na zavojnicu i gotovo.Proveri pre svega u opcijama dali je platforma minimum P2.
[ PH42-CNC @ 23.09.2006. 14:04 ] @
miki311 kao sto vidis ovde je taj odgovor dat odavno ali mozda ne u tako kratkim crtama. Mene je prvenstveno zanimalo da li je inplementirana opcija (u CATIA v5r16) koja sama odradjuje standardne navoje. Mislim da je ipak zamorno traziti po tablicama dimenzije profila i crtati ga. Po mom misljenju to bi trebalo biti automatizovano.

Da postoji opcija thread/tapp daje mgucnost izrade standardnog unutrasnjeg i spoljasnjeg navoja. Jedina mana je sto nije prikazan onakav kakav jeste. Po mom misljenju ove iz ibm-a je ili mrzilo da prave takve detalje ili su radili u korist optimizacije.
[ miki311 @ 23.09.2006. 14:40 ] @
Automatizacija važi za gotove elemente u koliko izabereš neki standardni vijak sa nekom od ponuđenih opcija vrste glave, program će usvojiti navoj.U koliko ga budeš prebacio u tehnički crtež i tamo će se videti.Ali ne i u 3d.Možda izgleda komplikovano ali probaj da uradiš videćeš da uopšte nije teško po uputstvu koje sam napisao.
[ PH42-CNC @ 23.09.2006. 15:21 ] @
Znam da nije komplikovano jer taj metod primenjujem vise od 3 godine.

Ngo me zanimaju druge lakse mogucnosti. Kad covek radi proizvod od 1000 do 2000 delova onda nema vremena da sminka standardne delove iako se to od njega zahteva.
[ doctor_fricz @ 23.09.2006. 19:02 ] @

Citat:
PH42-CNC:
 Znam da nije komplikovano jer taj metod primenjujem vise od 3 godine. :D:D:D:D:D:D:D


Ti bas imas vremena na pretek.

Citat:

Da postoji opcija thread/tapp daje mgucnost izrade standardnog unutrasnjeg i spoljasnjeg navoja. Jedina mana je sto nije prikazan onakav kakav jeste. Po mom misljenju ove iz ibm-a je ili mrzilo da prave takve detalje ili su radili u korist optimizacije.


Jeste mrzelo ih!Kako mozes tako da mislis?Koji iz IBM-a?Ako je rec o CATIA,tu je dassault i intel.Verovatno je lapsus.
Pa naravno da je cilj bila optimizacija,zamisli da treba da renderujes model sa navojem sa nekom prosecnom grafickom karticom.I model i graficka bi otisli u P,M.Sem,ako nemas neku ljutu guju od racunara
[ SlavishaT @ 23.09.2006. 20:16 ] @
Bio sam napisao čitav post i ne znam kako je glupi Internet Explorer refresh-ovao stranicu i sav moj tekst je nestao Moram sada pisati ponovo.

doctor_fricz je dao dobro objašnjenje PH42-CNC, a i ja ću se nadovezati: geometrija standardnog navoja alatkom Thread/Tap se ne modeluje i izbjegava se prikaz navoja na standardnim dijelovima uvezenim iz biblioteke zato što sam prikaz zavojne površine i sijenke drugih dijelova na nju znatno opterećuje GPU, a pogotovo pri translaciji, rotaciji i skaliranju modela u grafičkom okruženju CAD programa. Zamisli koliki bi frame/second imao pri rotaciji producta sa 1000 do 2000 dijelova pri čemu se u productu nalazi 200-300 vijaka i matica sa izmodelovanim navojem čiji je početak vidljiv na većini vijaka u product-u.
Drugi razlog bi bio taj što za standardne navoje, zupčanike, ožljebljene dijelove vratila i dr. postoje standardni alati te je nepotrebno modelovati njihovu geometriju. Alatka Theard/Tap je fenomenalno rješenje. Na najjednostavniji mogući način propisuje položaj, diametar i dubinu (ili dužinu) standardnog navoja i za izradu istog ostale specifikacije nisu potrebne. Isti se princip može primjeniti i kod zupčanika i ožljebljenih dijelova vratila i glavčina. Otvori mjenjač kaga u 3DXML formatu možeš preuzeti ovdje http://www.cadcamlab.si/catia/si/SI_vijesti.htm u 3DXML player-u. Sakrij kućište i vidjećeš da zubi na zupčanicima nisu izmodelovani (osim ako ovo nije frikcioni prenosnik ).
Ako se radi o nekom nestandardnom navoju tu je modelovanje geometrije nepotrebno jer za izradu alata (koji u tom slučaju nije standardan i mora da se radi po narudžbi) je neophodna geometrija profila navoja.
Koliko znam još ni u jednom CAD/CAM programu se alatkom na standardnim dijelovima koji se uvoze u sklop iz biblioteka nije izmodelovan navoj, a alatkom Thread se ne definiše geometrija navoja na modelu nego se time samo formira feture u kom su zapisane specifikacije navoja: standard, diametar, korak, dubina (ili dužina). Autodeskovi programeri su ovu problematiku vrlo pedantno riješili tako što je navoj definisan feature-om Thread označen teksturom.

Ako imaš potrebu da prikažeš navoj možda je lakši način da to uradiš teksturom koja bi se naravno vidjela i na izrenderovanom modelu, a ne da modeliraš geometriju. Koji su razlozi zbog kojih moraš vjerodostojno prikazati standardan navoj?
Na brzinu sam u Catia kreirao materijal Navoj, zadao mu teksturu koju sam kopirao sa vijka iz Inventor-a, izmodelovao cilindričnu površinu preko cilindra i zadao joj materijal Vijak. I evo kako to izgleda:

Trebalo bi samo malo smanjiti scale V i Scale H, ali već sam izbrisao ovaj model tako da je samo slika ostala.

Odavno sam napisao mali tutorial za modelovanje vijka u Catia, ali sam zaboravio na ovu temu i nisam ga ovdje ostavio. Ali nikada nije kasno
Evo ovdje je sve ono što je miki311 u tekstu i slici: http://rapidshare.de/files/33060761/Catia_Tutorial.pdf



[Ovu poruku je menjao SlavishaT dana 23.09.2006. u 21:29 GMT+1]
[ PH42-CNC @ 23.09.2006. 20:58 ] @
Citat:
Jeste mrzelo ih!Kako mozes tako da mislis?Koji iz IBM-a?Ako je rec o CATIA,tu je dassault i intel.Verovatno je lapsus.Pa naravno da je cilj bila optimizacija,zamisli da treba da renderujes model sa navojem sa nekom prosecnom grafickom karticom.I model i graficka bi otisli u P,M.Sem,ako nemas neku ljutu guju od racunara


Da bio je lapsus. Pa ni guja nece da radi tako nesto, stuca i ona.

Citat:
Bio sam napisao čitav post i ne znam kako je glupi Internet Explorer refresh-ovao stranicu i sav moj tekst je nestao Moram sada pisati ponovo.

Zato je opera zakon.

Citat:
zadao mu teksturu koju sam kopirao sa vijka iz Inventor-a, izmodelovao cilindričnu površinu preko cilindra i zadao joj materijal Vijak.


I u SW je tako, pa sam mislio da i u CATIA-ji ima nesto slicno.

Zbog cega onda kada prebacim u 2D nema da se vidi navoj napravljen sa komandom thread/tapp. Postavljam glupa pitanja jer nemam help za CATIA v5r16 ali se nadam da cu uskoro skinuti za CATIA v5r17.

[ SlavishaT @ 24.09.2006. 11:35 ] @
Treba samo u Properties pogleda u kojem želiš da navoj bude prikazan čekiraš opciju Thread


Da to ne bi stalno radio i ako želiš da se navoj iscrta na svim pogledima koje generišeš treba u opcijama programa pod drafting\view čekirati opciju generate threads.

Hvala ti za savjet za Opera, isprobaću ju. Koristio sam Firefex, ali vjerovatno ju nisam dobro podesio pa nekada neke stranice ili je sporo otvarala ili nikako.

[ PH42-CNC @ 25.09.2006. 15:11 ] @
Hvala ti brate!!!!!