[ boccio @ 17.08.2004. 20:22 ] @
Voleo bih da se posavetujem sa iskusnijim "kolegama" na ovom forumu oko jednog problema koji me muci. Sajt, koji je prakticno moj projekat - www.zdravzivot.com pokako ulazi u fazu gde mislim da je realno pokusati ostvariti prihode putem pretplate. Ovo je prakticno mirror istoimenog casopisa, i jedina svrha mu je promocija istog. Do sata to je bio "one man show", tj. ja sam sam kreirao i odrzavam ceo sajt (ideja, dizajn, programiranje, SEO, marketing...). On trenutno ima dosta "rupa", sto konceptualno sto programerski - medjutim kako nemam neki profit od njega (osim ideje da ce jednog dana to stvarno da bude pravi portal koji ce da bude materijalno isplativ) ni ne posvecujem mu se puno. Posto vidim po nekim istrazivanjima da je ova oblast prilicno vruca medju dijasporom, mislim da je trenutak da se zasuku rukavi, i od ovoga napravi ozbiljan sajt - pogotovo sto okosnicu cine originalni, autorski tekstovi i mislim da uopste nije nerealno ocekivati da ljudi plate $3 - $5 mesecno da procitaju 20-30 autorskih tekstova priznatih strucnjaka na temu zdravog zivota, plus naravno svi oni sadrzaji koji cine dobar sajt ovog profila - odgovori strucnjaka, saveti, itd... Uz par hiljada pretplatika (sto mislim da je najskromnija procena) mislim da bi pogodio "bullseye"... Vec u ovom trenutku neki ozbiljni YU portali (tj. mediji) su zainteresovani da preuzimaju materijal sa sajta, sto samo govori u prilog ovoj tvrdnji. Naravno, posto dogovori jos nisu postignuti glupo bi bilo da ih imenujem iz razumljivih razloga.

Tu se pojavljuje problem. Kako naplatiti. Ciljna grupa mi je ex-yu dijaspora, ljudi oba pola, stariji od 30 godina. Sadrzaj bi (i dalje) bio na srpskom jeziku. Ka tome bi se kretao i neki adjustment sajta za njihove potrebe, marketinske aktivnosti i sl.

Opcija da iskoristim neki 3rd party payment gateway (2CO, iKobo i sl) nije realna. iKobo prihvata samo Vizu, znaci "ubijam" potencijalne korisnike sa amex-om, diners, mastercard...2CO nema taj problem - ali meni je imperativ da drzim nisku mesecnu cenu radi sto veceg broja pretplatnika (3,4 dolara) - a u tom slucaju 2CO me kolje sa politikom ubijanja niskih cena - njegovih $0.45 +5.5%... pola dolara na ukupno 3 je skoro 20% incoma - malo li je...jos kad se sve ostale takse dodaju, ode mi pola prihoda...

druga opcija - da pokusam da otvorim neki LLC preko, pa da postavim sam neki payment gateway; nisam dovoljno iskusan da napravim case study koliko je to realno i isplativo. Da li neko ima iskustva sa ovim da nesto kaze na tu temu iz prve ruke?

da li postoji jos neka opcija koju nisam uzeo u razmatranje?

Voleo bih da cujem neke savete iskusnijih - sta raditi u ovom slucaju. Kako postaviti strategiju razvoja sajta - migracija ka naplati sadrzaja. Kako to obrazloziti korisnicima? I naravno - najbitnije, kako zapravo naplatiti.

Hvala na citanju poduzeg posta.
[ Dragan Varagic @ 18.08.2004. 08:10 ] @
Kako se ovde radi o usluzi, cena naplaćivanja bi trebalo jednostavno da se doda na cenu koju ste zamislili. Ne vidim razlog zašto ne biste koristili servis tipa 2CO.

Što se tiče načina izvođenja, imate dosta uspešnih inostranih primera, a onaj koji mi je pri pameti jeste http://www.business2.com/. Kliknite na neki od članaka i odmah dobijate poziv na pretplatu.

Moj vam je savet da postavite i opciju plaćanja klasično, preko PTT-a na žiro-račun, jer na taj način dolazite i do ovdašnjih korisnika koji nemaju kartice ili imaju elektron varijante.

Ono o čemu svakako morate voditi računa jeste da će vam plaćati oni koji misle da je sadržaj toliko dobar da ga vredi platiti. To se u slučaju vaše tematike odnosi na sadržaje koji predstavljaju veoma konkretna uputstva za vođenje zdravog života.
[ Gojko Vujovic @ 18.08.2004. 10:09 ] @
Meni rekose da se ukidaju ziro racuni i da su sada svi tekuci. Priprema
za pdv valjda. Je l' to tacno?
[ pctel @ 18.08.2004. 10:17 ] @
@Gojko
Valjda su jos pre 2 godine ukinuti ziro racuni (ukidanjem ZOP-a), a kod banaka su svi racuni verovatno tekuci. Iskreno receno, ja tada nisam primetio nikakvu razliku, osim sto sam na svim mestima gde je pisalo z.r. morao da prepravim u t.r.
[ broker @ 18.08.2004. 10:18 ] @
Tacno je. Uknuti su ziro racuni i sada su sve to tekuci racuni. Ali u zargonu ih i dalje zovemo ziro racunima, navika. SVejedno, zna se na sta se misli :)

Ima i ja jednu opasku na ovu temu.l Posto se radi o clancima, za svaki clanak pripremi neki uvodni tekst koji ce se videti bez obzira da li jekorsinik pretplatnik ili ne a koji ce sluziti da predstavi korsiniku sta ce naci u clanku koji je probao da otvori. Istovremeno taj tekst ce sluziti da clanak, iako nekompletan indeksiraju pretrazivaci.
[ boccio @ 18.08.2004. 11:42 ] @
Dragane, hvala na savetima. Ideja da omogucim placanje domacim korisnicima putem PTT uplatnice je dobra, i to cu sigurno pokusati.

Pedja - to sto kazes prakticno vec postoji, samo u maniru "kupi casopis pa procitaj do kraja..." - http://www.zdravzivot.com/strana/00,102,67,0.htm, na primer...naravno to bi se modifikovalo u link ka pretplati...

Moje pitanje o "tranziciji" i dalje ostaje. Kako najbezbolnije napraviti migraciju ka placanju sadrzaja, a pri tome ne odbiti citaoce. Deo njih ce sasvim sigurno potraziti alternativu - neki slican sajt koji nudi besplatan sadrzaj, ali pozeljno je zadrzati sto veci broj citalaca. Znam da se cesto desava da sajtovi koji nude besplatan sadrzaj (finansiraju se putem reklama, itd.) pa predju na placenu varijantu izgube dobar deo korisnika. Kako elegantno preci u tu fazu i zadrzati gro citalaca?

Da li je dobra opcija davati neregistrovanim korisnicima pristup odredjenim (a ipak kvalitetnim) resursima - tipa saveti strucnjaka, odredjeni procenat clanaka (10-15%) itd. ili kompletno fokusirati sav sadrzaj ka registrovanim korisnicima? Iskustva?
[ -zombie- @ 18.08.2004. 19:36 ] @
Citat:
boccio:
Da li je dobra opcija davati neregistrovanim korisnicima pristup odredjenim (a ipak kvalitetnim) resursima - tipa saveti strucnjaka, odredjeni procenat clanaka (10-15%) itd. ili kompletno fokusirati sav sadrzaj ka registrovanim korisnicima? Iskustva?


naravno da je dobra ideja da deo sadržaja ostane besplatan, jer tako čuvaš/nastavljaš da gradiš bazu neprofitnih korisnika iz koje se kasnije regrutuju oni koji će i plaćati.

a ja bi ti lično za početak predložio da čak 50% sadržaja ostaviš besplatno (ali ipak kvalitetnije textove zadrži samo za komercijalnu verziju), pa da u sledećim mesecima polako smanjuješ taj proceant do nekih 10-20%. tako nećeš nikoga preterano šokirati, i ostavićeš vremena starim korisnicima da se naviknu i dobro razmisle o plaćanju..


visoke troškove naplate vrlo lako možeš rešiti višemesečnim paketima pretplate. ako ti je npr visok trošak od $0.5 na $3.5 mesečne pretplate, a ti prodaj i tromesečnu pretplatu za $10. naravno, ostavi i opciju pretplate za jedan mesec, makar na njoj ne zarađivao mnogo, jer nju čitaoci mogu da iskoriste kao probu. znači, ne potroše mnogo, ali isprobaju da li im odgovara sadržaj magazina..

takođe, ako si prilično siguran da tvoji čitaoci imaju veoma visoko mišljenje o kvalitetu sajta, predlažem malo nestandardniju opciju naplate, nešto između "donacija" i klasične pretplate. na primer, možeš za taj paket tromesečne pretplate od $10 da kažeš nešto tipa "platite koliko smatrate da magazin vredi", recimo, uz dodatnu napomenu "preporučena cena $10" i/ili "zbog visokih troškova transakcija, minimalna cena je $5".

vrlo lako se može desiti da prosečna cena prodaje bude veća od $10, a uz to, time nećeš izgubiti/odbiti ni čitaoce koji ne mogu da izdvoje više od npr $5 (od kojih u drugoj soluciji ne bi dobio ni dinara).


[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 18.08.2004. u 21:44 GMT]
[ broker @ 18.08.2004. 19:36 ] @
Neces znati dok ne probas, posto je tvoja publika u neku ruku specificna.
Izvesno je da je kod nas uobicajeno d aljudi ocekuju i traze iskljucivo besplatne sadrzaje na internetu. Ako nema sjata koji nudi slicno a besplatan je onda su vece sanse da vam upali to sa pretplatom.

U svakom slucaju, odradi dobro statisticku analizu posetilaca pre uvodjenja pretplate da bi moga da uporedis sa situacijom kada je uvedete, a ne bi bilo lose da dok jos nije pocelo sa pretplatom napavite anketu medju korisnicima i vidite kakvo je njihovo raspolozenje.

[ Miloje Sekulic @ 18.08.2004. 23:39 ] @
Zasto mislis da bi se nekoliko hiljada ljudi iz dijaspore pretplatilo da cita na Internetu priloge o zdravom zivotu na srpskom jeziku?

Da li si razmisljao o jos nekom nacinu za komercijalizaciju svog rada na ovom sajtu osim pretplate?

Miloje skeptik

[ boccio @ 20.08.2004. 14:26 ] @
Miloje, razmisljao sam - ali osim pretplate nema nekih realnih izvora prihoda. Reklame tesko da mogu da donesu neki znacajni prihod (da li znas neku privatnu kliniku/apoteku/prodavnicu zdrave hrane/blabla) koja bi platila neku pristojnu sumu za baner na sajtu sa njenom ciljnom grupom? ja ne... Drugo affiliate programe necu ni da spominjem - za tako nesto se ne vodi ovakav sajt, nego severina, mp3, i ostalo...

Hocu da kreiram ozbiljan portal zdravog zivota - takav trenutno ne postoji na webu a postoju kvalitet u strucnjacima i saradnicima da se tako nesto ostvari - bez praktikovanja resavske skole :)

Da konkretnije odgovorim na pitanje - da, mislim da bi ljudi iz dijaspore platili, ne da citaju priloge, nego ozbiljne tekstove priznatih strucnjaka u formi saveta kako zdravo ziveti - prilagodjene medicinskom shvatanju prosecnog coveka. To bi bio kompletan on-line magazin. Uz dodatne servise koje bi ovaj portal-wannabe nudio (odgovore strucnjaka po principu expert excange), makrobioticke recepte, itd... Mislim da bih mogao.

trenutno cak ni na engleskom nema nekih zaista ozbiljnih sajtova koji pokrivaju oblast makrobiotike...believe it or not...

Mozda je jedina krupna greska koju pravim odluka da se ne ide dvojezicno ili samo engleski, nego cisto srpski. To verovatno moram jos dobro da promislim...

brokeru - anketa medju korisnicima mislim da nije statisticki validna...on moze da klikne "da, platio bih", onako "pausalno", a pitanje da li zaista bi...

sto se tice varijanta o donaciji, tj. postavljanju "minimalne" cene, sto rece zombie, to mi nije palo na pamet...i ozbiljno cu o tome razmisliti. visemesecna pretplata je naravno ok, ali ideja je da se ide sa minimal varijantom da se ljudi "upecaju'...naravno da ce oni koji tu pronadju stivo za sebe platiti godisnju pretplati ili sta god, ali u pocetku mora da ide neka promotivna $3.95 varijanta...