[ Totti @ 18.08.2004. 02:15 ] @
Poceo sam sa radom u teretani, i radim vec nekih mesec dana. Raspitivajuci se kod mnogih ljudi koji tu rade, dobio sam informaciju da je za mene najbolje da uzimam kreatin. Medjutim cuo sam da se posle upotrebe istog pojavljuje voda u misicima. Da li mi neko moze reci koliko dugo bi smeo da koristim kreatin, i koju dozu dnevno? Kako bi na kraju mogao da izbacim tu vodu iz misica?

[Ovu poruku je menjao secret dana 24.12.2004. u 21:51 GMT+1]
[ nikola_pejcinovic @ 18.08.2004. 03:33 ] @
Ne uzimaj kreatin ako hoces da nabijes misicnu masu. Raspitaj se kod nekog koju hranu da jedes a koja u sebi sadrzi amino kiseline jer su one te koje pune misicnu masu ili jos bolje kupi tablete (pitaj nekog napumpanog on ce ti reci gde). Medjutim ako odlucis da uzimas amino kiseline onda moras prethodno dva meseca u teretanu nikako nemoj odmah. Rezultate ces videti nakon mesec dana a za godinu mozes da izgledas kao Svarceneger.
P.S. Pazi ako koristis i kreatin ili bilo sta drugo, mozes da spalis mozak tj. otupis--> IQ=Moron
[ VRider @ 18.08.2004. 04:32 ] @
Umesto kreatina mu preporucujes aminokiselina da ne spali mozak? Divota...
[ pctel @ 18.08.2004. 13:03 ] @
Kad smo vec kod misicne mase i spaljivanja, sta mislite o onim uredjajima za elektro stimulaciju misica, znaci, samo se opustis a struja sama pokrece misice kao da vezbas. Ima li neke koristi od njih i jesu li sigurni za upotrebu ili moze da bude "tata spalio Djenku"?
[ Milan Andjelkovic @ 18.08.2004. 13:11 ] @
Jao, sto su nezgodni ljudi koji idu u teretanu po dva meseca i misle da sve znaju, uh...

Ni kreatin, ni amino kiseline ti nece sprziti mozak, niti bilo sta slicno.

Kreatin ne stvara vodu u misicima, vec je privlaci i zadrzava. Da bi to bilo osetno moras i da unosis vece kolicine vode (nekoliko litara dnevno). Ta voda nije stetna. Ona doprinosi napumpanom izgledu, i nakon prestanka konzumiranja ce nestati iz misica. Kreatin je dobar preparat za masu, i prilicno bezopasan. Naravno, treba ga konzumirati na odgovarajuci nacin. Faza punjenja podrazymeva 20-25 grama dnevno (4x po jedna kafena kasika) i traje 5-7 dana, nakon toga se konzumira 5-10 grama dnevno, sve to u zavisnosti od kilaze.
Moja preporuka je oko 2 meseca konzumiranja, pa mesec dana pauze.

Amino kiseline sluze za zastitu misica od razgradnje, i takodje su bezopasne ukoliko se konzumiraju kako treba i ako je kvalitet ok. Cesto se preporucuje konzumiranje a.kis. u kombinaciji sa kreatinom.

To je ukratko, mada bi imalo jos dosta da se prica...
[ Milan Andjelkovic @ 18.08.2004. 13:14 ] @
@pctel

Ti uredjaju mogu da budu sasvim ok. Naravno opet treba paziti da ne zakacis neko sr*nje.

U principu, oni samo izazivaju misicne kontrakcije, sto radi i covek kada trenira. Razlika je samo u tome koji izvor energije se koristi (i naravno ko ga koristi). Izgradnja misica tece na isti nacin.

Tako da, koga mrzi da vezba, samo napred, ali pazite na kvalitet.
[ Lord_Sauron @ 18.08.2004. 14:30 ] @

@pctel i ostali koji su se interesovali za elektrostimulatore:

Ja imam jedan takav uređaj, kupljen preko telešopa, i to jedan od onih većih sa spolnim elektrodama, ne one male pojaseve. I ja sam mislio da je to isto kao normalan trening, međutim .......

Intenzitet vježbanja mi jednostavno nikad nije bio dovoljan. Čak i sa najdužim intervalom impulsa, i sa jačinom na maximumu, vježbanje me nije umaralo kao što bi to slobodni tegovi radili. Pogotovo na većim mišićnim partijama (npr. kvadriceps). Tako da nisu dobri za treninge visokih intenziteta (serije na otkaz).

Kod nekih mojih drugova koji imaju veći procenat tjelesnih masnoća, signal je gubio na intenzitetu.

S druge strane, ovakvi uređaji su izuzetno dobri za cool-down intervale poslije treninga, pogotovo kada prebaciš na kratke brze impulse.

Osjećaj na ovim uređajima je nešto posebno. Stvarno je čudno dok se malo ne navikneš, ali u svakom slučaju interesantan osjećaj da ti ne kontrolišeš svoje mišiće već to radi neko drugi (nešto drugo). A i struja je zanimljiva za eksperimentisanje (baš sam elektrotehničar ;). Jedan od interesantnijih experimenata je kada staviš jednu elektrodu na unutrašnju stranu šake a jednu na spoljnu. Prsti ti onda za vrijeme impulsa odu totalno u aut, ne možeš da ih kontrolišeš (možeš ali veoma teško), počnu da se nenormalno grče, totalno je smješno ;) A da ne pričam o ostalim sitnim mišićnim partijama (npr. lice)

Napomena: Ne pokušavajte ovo kod kuće ;)
[ Milan Andjelkovic @ 18.08.2004. 21:16 ] @
Dobro, to je i za ocekivati. Licno sam ove uredjaje samo isprobao, nisam ih koristio neko duze vreme; a u prethodnoj poruci sam govorio samo sa aspekta stetnosti,
[ nikola_pejcinovic @ 19.08.2004. 02:33 ] @
Citat:
Jao, sto su nezgodni ljudi koji idu u teretanu po dva meseca i misle da sve znaju, uh...

Ni kreatin, ni amino kiseline ti nece sprziti mozak, niti bilo sta slicno.

Hi hi hi, a ti vidim "znas". Ne pricam sta sam cuo, nego sta sam video svojim rodjenim ocima. Ali ti si verovatno sve to konzumirao ili to radis i dalje i nista ti nije skodilo pa mislis nece ni drugima. Pitaj bilo kojeg doktora, bilo sta sto ubacujes u organizam vise nego je njemu potrebno dovodi do nekakvog poremecaja (nekakvog, jer zavisi cime si predozirao organizam) u normalnom razvoju organizma, u ovom slucaju na covekovo rasudjivanje.
P.S. Nismo svi isti kod nekog se ti poremecaji vide a kod nekog ne zavisi do organizma.
[ Lord_Sauron @ 19.08.2004. 03:56 ] @

Ajde majketi, navedi neke od tih slučajeva kojih si se nagledao. Ovo još nisam čuo.

Postoje jeftini suplementi koji se radi odnosa efekat/cijena igraju sa hormonima, i prave više štete nego koristi, ali kreatin (pogotovo kvalitetan) nije jedan od njih.

Takođe, kao opšte pravilo pri kupovini suplemenata: ukoliko niste upoznati sa određenim "modelom", a nije proizveden od strane neke velike bodybuilding kompanije, bolje ga zaobiđite, pogotovo ako je "jeftin". Takav vas na kraju obično izađe skuplje. Kvalitetni suplementi se ne pakuju u ogromne kante, već u manja pakovanja, i znatno su skuplji po jedinici težine. Takođe upoznajte i prodavača (ovo je veoma važno).
[ nikola_pejcinovic @ 19.08.2004. 04:55 ] @
Evo dobro, posto vidim da niko nece da prihvati ono sto ja pricam neka bude po vasem. Ne zelim da se raspravljam ni sa kim na ovu temu svako ima svoje. Ja sam protiv bilo kakve hemije i ne znam ti cega jos i to je moje, a sto se tice primera voleo bih da vam pokazem jer ne vredi nista dokazivati pricom.
Pozdrav!
[ srki @ 19.08.2004. 05:31 ] @
Ma taj sto je sprzio mozak je sprzio mozak nekim steroidima. Ne znam NIJEDAN slucaj da je nekome od kreatina bilo lose a znam dosta njih koji su uzimali kreatin ukljucujuci i sebe. I ne znam sto to smatras hemijom. Pa to je isto hemija koliko i secer ili kuhinjska so ili vitamin c. Ako se bavis sportom automatski ti raastu i potrebe za raznim vitaminima, aminokiselinama (proteinima) pa i za kreationom. Po tebi ispadne da je vecina sportista koje vidjamo na televiziji sebi sprzila mozak posto oni svi uzimaju kreatin. Fudbaleri-svi! Na prosloj olimipijadi samo njih 25% NIJE koristilo kreatin. A nisu koristili zbog specificnosti sporta kojim se bave. Posto kreatin zadrzava vodu u misicima (kao i so) onda to ne odgovara nekome ko se bori recimo u dzudou u kategorji od (lupam) 60kg jer bi postao tezi i upao u sledecu kategoriju. Zbog tih sportova kao sto su dizanje tegova, dzudo, boks i maraton nisu svi koristili kreatin. A i oni koriste kreatin dok treniraju ali prekinu mesec dana pred takmicenje da bi izgubili na tezini.
A ako pogledas spisak zabranjenih supstanci na Olimpijadi videces da su zabranjene sve stetne supstance ukljucujuci i steroide ali nigde neces videti kreatin jer je on u potpunosti dozvoljen i ne smatra se dopingom.
[ dendic @ 19.08.2004. 13:07 ] @
Dobro ljudi, te kreatin te sterodidi, a niko da napise sta je od prirodne hrane dobro jesti i u kojim kolicinama uz pojacane sportske aktivnosti.
[ Lord_Sauron @ 19.08.2004. 14:34 ] @

Za soju kažu da ima dobar odnos proteina i amino kiselina, ali meni se nešto ne sviđa ukus ;)
[ luka.l @ 19.08.2004. 16:58 ] @
Citat:
Lord_Sauron

Za soju kažu da ima dobar odnos proteina i amino kiselina....



Je l' se ti salis, ili sta?
[ Lord_Sauron @ 19.08.2004. 17:29 ] @

To sam pročitao ovdje:

http://www.elitesecurity.org/poruka/414736
[ fejk kvin Katarina @ 19.08.2004. 17:57 ] @
pa Totti prosetaj do bilo koje apoteke sigurno ti svaki farmaceut moze odgovoriti na pitanje koliko i kako koristiti kreatin, zar ne?pozz
[ Dr_Strangelove @ 19.08.2004. 23:47 ] @
Za hranu koju treba jesti je najbolje konsultovati nekog nutricionistu, ali se uz malo razmishljanja mozhe dokontati... Nadjete negde one tablice sadrzhaja namirnica i gledate... shto vishe proteina, to bolje. Na primer: belance iz jaja ima najvecji procenat chistog proteina, ali ne treba jesti cela jaja jer zhumanca imaju mnogo nezasicjenih masti (holesterol etc...). Uglavnom hrana zhivotinjskog porekla ima mnogo proteina. Soja i gljive su zamena u biljnom svetu i koriste se u tom smislu.
Od mesa, riba ima znachajan procenat proteina, pogotovo tunjevina. Takodje i belo zhivinsko meso. Zatim slede svinjetina i teletina. Ustvari svako meso je dobro.
Zachkoljica je samo shto meso ume da bude masno, pa to goji. Zato je preporuchljiva teletina ili pilecje belo, jer imaju malo masti...
Zajebano je shto dobar trening trazhi dobru ishranu, koja ume na kraju da ispadne skuplja nego drogiranje kreatinom ili ostalim chudima... :)
[ markoni10 @ 20.08.2004. 20:16 ] @
Dok uzimas kreatin moras unositi minimum 3 litra vode dnevno. Takodje baz dobre ishrane nikakav preparat ne vredi. Moj savet ti je da izbacis slatkise, alkohol, gazirana pica i da povecas unos pirinca, piletina, barenog povrca, krompira, jaja i mleka. Izbaci beli secer i beli hleb.
Ako nesto vec zelis da uzimas onda uzmi GLUTAMIN+CREATINE (crea pure, micronized)
[ Milan Andjelkovic @ 20.08.2004. 21:36 ] @
Naravno da ne moras da unosis 3l vode dnevno. Ukoliko hoces da se privremeno napumpas (i posle isto tako ispumpas) - onda ok, inace je voda nebitan faktor. Ja recimo koristim kreatin bez posebnog unosenja vode, znaci cisto kao preparat koji pomaze brzem oporavku misica.
[ MAD-MAX @ 20.08.2004. 22:56 ] @
3l vode je malo DNEVNO je veoma MALO! Dosta sam citao o raznim napicima/suplementima ... (FLEX, Internet, ...) i prema tome mogu da kazem da uz kreatin (a i uopste) vodu treba piti sto vise. Milos Sarcev pije oko 9l vode dnevno a neki bilderi i vise od 10l vode dnevno. Ja recimo dok sam u teretani nikad ne popijem ispod 2l vode a dnevno pijem oko 5l vode!
A da, cokoladu ne treba izbaciti iz "upotrebe" cak je preporucljivo jesti je uz kreatin (ne bukvalno naravno). Nisam citao ceo post ali da napomenem da ne treba piti kretin pomesan sa nekim sokom koji sadrzi limunsku kiselinu ili uz neki gaziran sok. Nista se strasno nece desiti ali uz coca colu imate utisak da vam se usta duju (mada je bas cool osecaj ako kasikom stavite kreatin u usta a potom popijete samo mali gutljaj coca cole)! Inace kreetin (to je sigurno neko vec reko) povecava sintezu proteina u misicima (pod uslovom da unosite proteine (najbolje je da jedete jaja posle treninga) i vezuje vodu u misice pa oni posle nekog vremena izgledaju nadujeno! Inace kreatin se ubraja u suplemente "za snagu" a ne za masu! Za masu treba da se jede i pije i bogami dobro oznoji!
[ luka.l @ 21.08.2004. 00:35 ] @
quote]Lord_Sauron

To sam pročitao ovdje...[[/quote]

Proteini JESU amino kiseline. Tacnije veliki broj amino kiselina vezanih u polipeptidni lanac cine jedan protein.
[ Lord_Sauron @ 21.08.2004. 01:26 ] @

@luka.l: znam

Citao sam da je najbolje kreatin uzimati u toplom napitku, da se manja kolicina razlaze u kreatinin. Da li je to tacno ?
[ Milan Andjelkovic @ 21.08.2004. 17:26 ] @
Nisam nigde nasao podatak da je najbolje da je napitak topao, mada ne iskljucujem tu mogucnost. Najbitnije je ono sto je MAD-MAX spomenuo, a to je da tecnost ne sadrzi limunsku kiselinu ili neku drugu materiju koja bi razlagala kreatin.
Manja kolicina kreatina ce se u organizmu svakako razloziti u kreatinin, ali to i nije narocito bitno.

@MAD-MAX

Kao sto rekoh, ukoliko je zeljeni efekat kratkorocno pumpanje misica vodom, onda si u pravu. Ne kritikujem uopste tu opciju, samo konstatujem da je to jedina funkcija unosenja velike kolicine vode.
[ Dylan Dog @ 22.08.2004. 12:35 ] @
Dobro je rekao MAD MAX , creatin je primarno za snagu a ne za masu .
ALI ipak daje i masu.
Inače ono što creatin radi nema nikakve veze sa proteinima.ON ponovo paravi ATP kad se ovaj potroši i tako da snagu.
Mišići rade tako što energiju koriste razgradnjom ATP u ADP , tj skinu jednu fosfatnu vezu sa njega.ATP se brzo potroši i tu ulogu igra creatin odnosno creatin phosphate koji ponovo napravi atp tako što mu vrati tu fosfatnu grupu.
Pored tog deluje i na masu , tako što vezuje vodu i puni mišiće njom , tako da oni izgledaju napumpano.
Dakle mišić izgleda veliko ali u isto vreme on je i jači i izdržljiviji i mnogo se brže oporavlja posle zamora.
Uzima se u dve faze.U prvoj se organizam puni creatinom da se stvore zalihe a u drugoj se zalihe održavaju.



[ eldorado @ 23.08.2004. 04:30 ] @
preporucijem ti da koristis sledece preparate:

1. Kreatin (mikronizovani) + pyruvat u kapsulama (ili kupi creatine pyruvate)
2. HMB
3. L-Glutamine
4. proteini! oni su malo skuplji..ako nemas para regulisi ishranu... jedi manje masti.. pi dosta jogurta (onog sa 1% masti), ribe (ja jedem tunjevinu iz konzerve), crni hleb, kupi neke vitamine... imas Doctors A-Z oko 1000 din su ...isplate se

budes li sve ovo pio, lepo se hranio i dobro odradjivao treninge primetices rezultate vec sledeceg meseca, a za 6 meseci ces fino izgledati.

cene: Kreatin (najjeftiniji nemikronizovani) 500g - 900 din
Kreatin mikronizovani je 300g - 1100 din
pyruvat 60 tableta: 550 din
creatine pyruvate je cini mi se oko 2300 din
HMB je oko 1200 din
L glutamine 150g je 1000 din
proteini...nanjeftiniji 1.5 kg oko 900-1000 din

preporucujem ti da kupujes u prodavnici AMG sportu cumicevom sokacetu... mada mozes da kupujes i preko oglasa...mada je tu kvalitet sumnjiv (ali je cena niza)


ako ti je sve ovo skupo kupi samo kreatin. a ako imas sala kupi i piruvat.

note: kada prestanes sa koriscenjem kreatina (posle 2 meseca) ... nece ti se "ispumpati misici" odjednom ili sto neki kazu "ispishas misice"... smanjivace se, ali ce ti i ostati mnogo vise nego si imao ranije
[ frula00 @ 26.08.2004. 20:20 ] @
Početnicima obično napune glavu sa svakakvim glupostima od štetnosti kreatina do beneficija aminokiselina...

Kreatin se nalazi u mišićima već sam po u obliku kreatin fosfata. Njegov zadatak je da svoju fosfatnu skupinu da ADP kako bi nastao ATP. ATP se tad degradira u ADP posljedica čega je stvaranje energije. Kreatin fosfat tada ponovno daje fosfatnu skupinu ADP i tako dalje u krug. Stoga, više kreatina u mišićima, brža dostava energije. Što se cyleanja kreatina tiče, nepotrebno je, istraživanja su pokazala da se kreatinski receptori nakon duljeg izlaganja većoj količini kreatina ne prilagođavaju smanjenjem svog broja. Također, svi transportni sustavi su se pokazali beskorisnima, znači najbolja i najjeftinija opcija je obični kreatin monohidrat.

U stvari, kaj ja tu laprdam, otiđite na www.bbfaq.tk pa sami pročitajte o pravim osnovama bodybuildinga.



[ MAD-MAX @ 26.08.2004. 22:55 ] @
Uf kako mrzim ove dugacke postove jer me mnogo mrzi sve da ih citam :)

Nego da kazem jos nesto pa da idem :)

Naime, ja sebe smatram za amatera u bodybuildingu koji je citao malo vise i gutao svasta ali nije redovno trenirao ni redovno gutao. Moje iskustvo je da bar 2 meseca (za pocetnike) treba da se ide u teretanu bez ikakvih stimulativnih sredstava osim mozda kreatina i naravno velike kolicine vode. Nikako ne treba piti coca-colu, power horse i tako to ne zato sto je to mnogo stetno vec zato sto je voda mnogo bolja (za telo). I treba se truditi da ima sto vise proteina u ishrani (jaja, riba, curetina, piletina (da me neko ne bi prozivao da kazem da nisu to cisti proteini ali ih ima dosta)).

Po meni je glupo trositi energiju/vreme na razmisljanje/a koliko cega treba danas pola sata pre treninga da uzmem a koliko 15 minuta posle itd itd!

Samo dizite i sve ce biti super! :)
[ Dylan Dog @ 27.08.2004. 08:49 ] @
Citat:
frula00: Početnicima obično napune glavu sa svakakvim glupostima od štetnosti kreatina do beneficija aminokiselina...

Kreatin se nalazi u mišićima već sam po u obliku kreatin fosfata. Njegov zadatak je da svoju fosfatnu skupinu da ADP kako bi nastao ATP. ATP se tad degradira u ADP posljedica čega je stvaranje energije. Kreatin fosfat tada ponovno daje fosfatnu skupinu ADP i tako dalje u krug. Stoga, više kreatina u mišićima, brža dostava energije. Što se cyleanja kreatina tiče, nepotrebno je, istraživanja su pokazala da se kreatinski receptori nakon duljeg izlaganja većoj količini kreatina ne prilagođavaju smanjenjem svog broja. Također, svi transportni sustavi su se pokazali beskorisnima, znači najbolja i najjeftinija opcija je obični kreatin monohidrat.

U stvari, kaj ja tu laprdam, otiđite na www.bbfaq.tk pa sami pročitajte o pravim osnovama bodybuildinga.


Upravu si , ali ipak je najbolje po mogućstvu ne navikavati organizam na hemiju.Jer kad ti prestaneš da uzimaš creatin , automatski gubiš snagu koju si imao zahvaljujući njemu.E sad da li on ima neke konkretne nuspojave u velikim količinima , ko to zna,Možda će sutra neko da dokaže da ima.


[ SilveRomeo @ 28.08.2004. 00:08 ] @
Citiram našeg prijatelja Eldorada:
Kada prestanes sa koriscenjem kreatina (posle 2 meseca) ... nece ti se "ispumpati misici" odjednom ili sto neki kazu "ispishas misice"... smanjivace se, ali ce ti i ostati mnogo vise nego si imao ranije.

Oće,oće!
Ako je koristio samo kreatin monohidrat ultrapure od Scitec-a, Universal-a pa cak i od Weider-kada se bude ispišao tj. posle šest meseci nakon prestanka pravilnog(2-3 meseca radiš 1 pauziraš) godišnjeg treninga ostaje ti 20 od mase koju si stvorio za vreme pomenutog jednogodišnjeg treninga.
Daleko veći učinak čini kreatin monohidrat sa kvalitetnim proteinima!!!
U istom slučaju ostaje i do 80 posto mase koju si stvorio za vreme pomenutog jednogodišnjeg treninga.

Narode šta mislite o anabolicima?

Pozdrav
[ MAD-MAX @ 28.08.2004. 00:54 ] @
Anabolici nisu za svakoga!!!!!

Hteo sam da kazem da koriscenje odnosno vas napredak od toga zavisi od vaseg organizma. Desava se da jednostavno organizam "odbija" te anabolike pa otprilike stagnirate umesto da napredujete. Uglavnom probajte pa kako vam bude - NECE DA SKODI osim ako ne preterujete. Sve lepo pise (trebalo bi i na kutiji) koliko za koju telesnu tezinu i toga se treba pridrzavati!
[ SilveRomeo @ 28.08.2004. 21:18 ] @
Mislim da nisi u pravu.
Anabolici su hemijski suplementi koji pojačavaju stvaranje hormona u telu:prvenstveno testosterona,zatim GH-hormona (Hormon rasta)...
Čini mi se vrlo opasno jer se za veoma kratko vreme strahovito napreduje-
4-5 puta brže nego kreatin u kombinaciji sa proteinima.Neverovatno zar ne?
Šta ostali misle o tome?

S
[ frula00 @ 28.08.2004. 22:10 ] @
Anabolici ne pojačavaju stvaranje hormona u tijelu, oni jesu hormoni i hormonima slične tvari. Opasno je ako ih koriste osobe koje nisu u potpunosti upoznate s njima. Opasnost nije u 'strahovitom napretku' već u poremećaju vrlo osjetljive endokrine ravnoteže tijela.
[ Dylan Dog @ 29.08.2004. 23:00 ] @
Frula je u pravu.
Za...ite anabolike.
U ovoj temi neca je vrlo plastično objasnio njihove posledice
http://www.elitesecurity.org/tema/61997
[ MAD-MAX @ 30.08.2004. 02:39 ] @
Citat:
SilveRomeo: Mislim da nisi u pravu.
Anabolici su hemijski suplementi koji pojačavaju stvaranje hormona u telu:prvenstveno testosterona,zatim GH-hormona (Hormon rasta)...
Čini mi se vrlo opasno jer se za veoma kratko vreme strahovito napreduje-
4-5 puta brže nego kreatin u kombinaciji sa proteinima.Neverovatno zar ne?
Šta ostali misle o tome?

S


Neznam samo gde nisam u pravu?! Sve sto si ti naveo stoji ali ja nisam nista suptrotno rekao! Znam SIGURNO da se kod jednog momka desilo da od kada je poceo da ih uzima sistem organa za izlucivanje je poludeo pa sve sto je pojeo je i po...o :) Tako da nije uopste napredovao (od anabolika mislim)!

Inace nikome (kolko ja znam) se nista lose nije desilo a da se pritom pridrzavao uputstva!
[ SilveRomeo @ 08.09.2004. 21:46 ] @
i taj Neca sve prepisa iz kataloga Pansport 2004.
Inače anabolici nisu ''Hormoni ni hormonima slične stvari!!!''!
--A šta su to hormonima slične stvari?
Koliko je već treniram hormoni su zabranjeni (takođe su zabranjeni i prohormonski preparati)
a anabolici nisu.
Ako ne veruješ malo čitaj.
Naravno da je opasnost u propadanju čitavog tela a ne samo endokrine ravnoteže tela.
To ti je kao kad sipaš kerozin u fiću (ja sam sipao u nekog fiata od 45 godina i išao je 10-ak km i odjednom je poludeo i više nije hteo da ide )
S
[ SilveRomeo @ 08.09.2004. 21:48 ] @
Da li mislite da je Weider najbolji proizvođač hem. suplemenata ili možda neki drugi?
:-p
[ MAD-MAX @ 08.09.2004. 22:48 ] @
Pa to najbolji je relativno (kao i sve drugo zar ne?:)) ali tu su i MLO, BioTech, Natural :))) itd.
[ frula00 @ 09.09.2004. 22:14 ] @
Pod anabolici se kod nas, u Hrvatskoj, misli na steroide i nesteroidne hormone namjenjene dobivanju mišićne mase (deca, testosteronovi esteri, HGH, IGF...). Možda se nisam najsretnije izrazio s ovim 'hormonima slične tvari', tu mislim na npr. decu koja nije testosteron već njegov izomer nortestosteron ili neki drugi steroid sličan recimo testosteronu koji se veže na testosteronove receptore ali ne proizvodi isti učinak. Ovo s 'poludjelim sustavom za izlučivanje' priznajem da još nisam čuo. Kako je točno ili bar otprilike izgledao cycle tvog prijatelja?
[ crews_adder @ 10.09.2004. 09:37 ] @
Citat:
MAD-MAX: Pa to najbolji je relativno (kao i sve drugo zar ne?) ali tu su i MLO, BioTech, Natural )) itd.

E ako su MLO, BioTech i Natural vrhunski preparati, onda stvarno )))hehehehehe!!!
Pa cemu onda sluze AST-SS, CNP - Dorian Yates Approved, Max Muscle, MRM, Muscletech, Ultimate Nutrition, Weider...
Raspitajte se kod nekoga ko STVARNO zna, pa cete se uveriti. A kakvo se sve djubre kod nas prodaje, toga niste ni svesni.
[ MAD-MAX @ 10.09.2004. 23:17 ] @
MLO i BioTech jesu vrhunski preparati a za Natural sam se zezao (ili sam to posebno trebao da naglasim). Da, pitao sam nekoga ko zna! Inace sto se tice recimo creatina tu ti i nije mnogo bitno od koga ces da ga uzmes. To ti dodje kao i aspirin - svi su isti bez obzira da li dolazi iz Nemacke ili iz Turske!
[ frula00 @ 12.09.2004. 11:49 ] @
Citat:
MAD-MAX: MLO i BioTech jesu vrhunski preparati a za Natural sam se zezao (ili sam to posebno trebao da naglasim). Da, pitao sam nekoga ko zna! Inace sto se tice recimo creatina tu ti i nije mnogo bitno od koga ces da ga uzmes. To ti dodje kao i aspirin - svi su isti bez obzira da li dolazi iz Nemacke ili iz Turske!


Nije svejedno koji kreatin uzmeš jer lošiji proizvođači koriste kineski kreatin koji je pun nečistoća. Generalno je mišljenje da su najbolji proizvođači suplemenata na našem području Njemci (Inkospor, Multipower...), međutim jedini način da se uvjeriš je da odneseš proizvod negdje na analizu i vidiš koliko njegov stvarni sastav odgovara onom s kutije.
[ crews_adder @ 20.09.2004. 15:52 ] @
Citat:
MAD-MAX: MLO i BioTech jesu vrhunski preparati ... Da, pitao sam nekoga ko zna!


E pa pitao si nekoga ko ne zna. Jer da zna ne bi ti rekao da su MLO i Biotech vrhunski preparati, vec bi ti rekao da su najobicnije djubre, sto u stvari i jesu. I jos, uvezi sa tim, a i sa:

Citat:
Inace sto se tice recimo creatina tu ti i nije mnogo bitno od koga ces da ga uzmes. To ti dodje kao i aspirin - svi su isti bez obzira da li dolazi iz Nemacke ili iz Turske!


da ti kazem da nije svejedno koji su preparati u pitanju, odn. nije svejedno ko je proizvodjac, jer da je tako, ne bi moglo da se pola kila MLO kreatina u Madjarskoj (o kakvoj Nemackoj pricate?!) nabavi za 2,50€!? U tom pogledu se ni Biotech uopste ne razlikuje od MLO.

Toliko o tome.
[ VRider @ 22.09.2004. 00:12 ] @
Opet se navlacis, Karterce?
[ MAD-MAX @ 22.09.2004. 09:26 ] @
Citat:
VRider: Opet se navlacis, Karterce? :)


Ma sad mi treba neki Fat Burner :) :) :)
Salim se naravno! :)
Ovo samo informativno!
[ crews_adder @ 23.09.2004. 00:35 ] @
Ubedljivo najbolji su AST SS i Muscletech, ali sam dosta cuo i o DYApproved (Dorian Yates Approved - CNP), narocito o ProPeptide, Pro Mass (kazu da je bas on za masu najbolji), Pro Glutamine, Pro MBF i Pro Recover, mada ja licno, osim cokoladica koje su fantasticne, nisam jos probao, ali imam ortaka koji jeste. Od AST SS sam koristio Dymetadrine Xtreme - i jos ga koristim (to je ludilo!), VP2 i Glutamine, a od Muscletech Hidroxycut i Nitro Tech. Ultimate Nutrition nije los (CreaMax, npr.), ali mu ipak u prilog najvise ide ne toliko visok efekat, koliko relativno dobar odnos cena kvalitet. Od ostalih trebalo bi da su dobri Met-Rx, Multipower, VPX, MaxMuscle, ali nisam imao priliku da ih probam. Sad cu da uzmem ProPeptide i ProMBF od DYA, pa videcemo. Ipak, savetujem oprez, svasta se prodaje, u nekim preparatima, npr. od VitaLIFE, ali i jos nekim su nalazili prohormone...

Ovde MLO i Biotech necu ni da pominjem, nije mi jasno samo kako neko moze TO da naziva preparatima.

Ne znam sta te konkretno zanima i sta bi hteo da postignes, a za cene bih morao da pitam, jer ja ne prodajem, ali znam tipa, pa sam imao popust

I jos nesto: ako vam je do zdravlja i zivota, moja iskrena preporuka - zaj€&!te hemiju!
[ admiralxy @ 09.10.2004. 22:50 ] @
ma kreatin je zakon
[ Stefano @ 10.10.2004. 20:32 ] @
Ja sam koristio Kreatin(Crea Pure) i imam veoma negativno iskustvo o njemu.
Prvo da pozdravim moderatora Milana Andjelkovic koji je jos letos upoznat o mom problemu putem privatnih poruka.

Najme ovo se desilo samo meni i jos jednom liku iz teretane a vecina ga tamo koristi i nikakve kontra efekte nisu imali.

Tom liku amo podrigivalo i on je prestao da uzima i taj nagon je prestao.

Meni je bilo mnogo gore...
27.6
ove godine sam poceo da uzimam Kreatin.Dakle proizvidjac renomirani,uzeo
sam u Californija fitnesu,pio po uputstvima u obicnoj vodi 4 puta dnevno po 5 g u fazi punjenja(do druge faze nisam ni dosao...u nastavku teksta cu objasniti) i to na prazan zeludac i pola sata posle toga nisam jeo
Prvog dana mi je bilo ok.malo me je recimo teralo na podrigivanje,ali ja to uopste nisam mislio da je zbog Crea pure-a,vec sam mislio da sam naglo popio vodu.

Sutradan isto kao i prvog dana,i odem popodne do teretane i odjednom na putu do teretane me pritera.Vratio sam se kuci,jedva sam uspeo da se ne userem uz put(nemojte da se smejete jer je to lako moglo da se desi),prolivcina mi je bila "samo tako"obilna.Ponovo se preslisavam sta sam jeo da nisam pokvario stomak,zna da sam Kreatin uzeo cim sam se probudio i da posle nisam jeo pola sata i vise...dakle od jela nista,Kreatin se nije pretvorio u Kreatinin posto sam ga razmutio u vodi i odmah popio...Nastavio sam,ali odjednom uvece mi je bila strasna muka,nisam povracao doduse,ali do 3 ujutru nisam mogao da zaspem,isto sam se zamisljao da li je od jela...nije.
Sto je bilo najgore javilo mi se i gadjenje na hranu,mirise hrane,cak i na hranu koju gotivim,tako da sam ceo 29.6. nisam jeo skoro nista(malo tiber keksa),.
30.6 na moj rodjendan sam mislio da me je ovo proslo,pa sam hasnuo svez kolac(jedno parce) i par sendvica,i naravno 4X5 g kreatina,medjutim to vec mi je zaista preselo,ponovo kao i pre 2 dana muka,samo sto se neispovracam....i keva je isto jela sto i ja i nije imala nikakve probleme,pogotovu to je sve bilo sveze iz frizidera u roku trajanja(ovo pisem da mi neko ne bi napisao da sam mozda pokvario stomak,posot nisam),i nadasve upitanju su bile male kolicine.Ponovo do 3 ujutru nemogu da zaspem od muke
1.7. ponovo gadjenje na hranu(psiholoska posledica toga sto mi je predhodan noc bila muka)i par tiber keksa mi je bio sve sto sam tog dana pojeo.E ali nisam uneo celu kolicinu Kreatina vec samo jednu.
2.7. sam prestao da uzimam Kreatin,prosto strah me je bio,jer muka i nagon na povracanje uopste nije prijatan osecaj pogotovu ako traje 4-6 sati kao meni tada.
2.7.i 4.7 sam pokusao da imam normalnu ishranu al nevredi
Ponovo muka,verovatno na psiholoskoj bazi ito isto uvece,pa celu noc.
(verujte ni sam ne znam kako sam ovo prezivlajvao)
sva sreca to mi je bilo zadnje da mi zbog kreatina bude muka.
Ceo Jul i Avgust sam imao smanjen apetit,a povremeno mi se javljao osecaj nadutosti posle jela(i to u julu)-to je kao neka tezina u zeludcu pa nemozes nista da radis neko vreme(od 5 minuta do 2 sata) dok se hrana delimicno ili potpuno nesvari.Isao sam pre mesec dana kod lekara i uzeo neki lek(Ruprut) koji mi je smanjo to nadimanje zeludca,i apetit mi se vraca polako u normalu(jos uvek nejedem kao pre).
Epilog:Apetit tokom leta pao za 80%,za 2 meseca sam smrsao 10 kg(iako mi to nije bila namera),velika usteda na hrani za mene tokom letovanja(posto sam recimo pre 2 godine bio "ala")po recima mog burazera("covece koliko smo na moru ustedeli na tebi,da si bio zdrav jeo bi po nekoliko girosa dnevno,ovako si samo keks i mleko i to po mrvicu"),3meseca pauze u teretani...i sto je najgore strah od hrane i suplemenata mi je ostao urezan u mozgu.

Eto to je moje iskustvo,znam da ce mnogi reci da to nije zbog kreatina,ali jeste nezalost.Na pregledima je ustanovljeno da imam osetljiv zeludac.
Jedina prednost koju sam imao zbog kreatina je to sto sam smrsao i svoju liniju doveo do perfekcije!

napomena:neuzmati Kreatin za mrsavljanje,jer mu to nije namena

E sada za mene postoje 4.objasnjenja zasto mi se to desilo:
1.Osetljiv zeludac(po dijagnozi gastroentrologa-interniste)
2.Mozda je slucajno,fabrickom greskom,taj kreatin bio necist ili pokvaren ili neka druga greska,koja je bila do fabrike i samog kreatina(koji je kao sto sam rekao
renomiran "Crea pure" placen 15 eura i to u renomiranoj prodavnici)
3.Mozda je psiholoski efekat toga sto je to slicno doziveo taj lik u teretani bio i suvise jak,pa mi se to "podsvesno" urezalo u mozak koji tako van svake moje svesne kontrole nije hteo da prihvati kreatin(sugestija je kao sto znate veoma mocna)-mada se ja svesno kreatina uopste nisam plasio,cak sta vise bio sam presrecan kada sam ga prvog dana krenuo da koristim.
4.Malo verovatno ali vredi i to napomenuti:Zimus(6 meseci pre Kreatina) sam koristio Twinlabov Reeped fuel za mrsavljenje sa kojim sam skinuo nekih 6-7 kila(zimus sa cca.100 na 90 sada imam 80 kg na 198 cm visine)
pa je moguce(ali malo verovatno) da mi je od toga ili oslabio zeludac ili imam neke posttegobe odnosno kontrakciju sa Kreatinom,ali kazem jako malo verovatno,posto sam to koristio mnogo pre,neverujem da je moglo da mi sjebe zeludac ili da u zeludcu ostane nesvaren Reeped fuel koji bi reagovao sa Kreatinom.

Ja imam i par pitanja:
1.Posto nikakav suplement u prahu,ili tebletama nemam nameru vise da uzimam kako da se hranim da odrzim ovakav izgled koji imam,tj.da se neugojim sa salom nego eventualno sa misicnom masom,sta da izbegavam od "obicne" hrane.
Trenutno jedem 3 obroka,oko 20-21h veceram i posle toga eventualno uzmem jedan ili dva tiber keksa cisto da mi nekrce creva u toku spavanja.

2.izbegavam Fast food(mozda McDonalds 1.mesecno i to po samo 2.chessburgera mala),gledam da izbegnem przeno i pohovano,ali nazalost uvek me to potrefi,ali onda to jedem u malim kolicinama recimo 3-4 cevapa(a pre godinu dana 10 minimum),50g cokolade nedeljno

3.Danas sam uzeo X fitness casopis,i vidim reklame za neke slatke grickalice i to visoko proteinske a bez secera i masti,kao i za neku cokoladu sokostarkovu za dijabeticare i ljude na dijeti sa malo kalorija,vredi li to uzimati

4.Posle treninga svi preporucuju uzeti odmah ugljene hidrate.Lik mi preporucuje bananu,mogu li umesto banane koju bas nepreferiram da uzmem neki klasican slatkis tipa Snikersa,Mars-a ili obicne cokoladne bananice ili se to nepreporucuje.

5.Proteinski sejk,to mi se bas i neuzima posle ovog negativnog iskustva sa kreatinom,ali vidim lik u teretani ga pije posle treninga i to jedno litae,ima predivan ukus kao milk sejk od jagode.Da li to probati,bar ovako mi deluje privlacno

Najbitnije pitanje:Koliko kalorija dnevno osoba u nasim godinama(15-35) treba da unese kalorije ako a) je ceo dan pasivan(tv i leskarenje),b)aktivan uz trening

Izvinite ako sam se raspisao
[ dalibord5 @ 11.10.2004. 10:29 ] @
NIKADA nemoj da prestanes da treniras!!!Vremena za to uvek ima(to je svega par sati nedeljno)Kada fizicka aktivnost predje u zivotnu naviku mnogi problemi koji dolaze sa godinama zaobilaze sportski aktivne ljude.Samo gledaj kako ce ti svi ortaci sa godinama biti sve deblji,smoreniji i tromiji.
Jedi kad pozelis i sta pozelis samo budi obazriv sa kolicinom i navikni se da jedes zdraviju hranu.
USPETI U ZIVOTU JE LAKO...TREBA POSTATI ROB DOBRIH NAVIKA!!!
[ stolex @ 14.10.2004. 21:59 ] @
L:judi jedno pitanjce oko kreatina. Razmisljao sam mozda da ga uzimam, ali sam ba internetu nasao da bi trebalo maksimalno da se izbegava alkohol za vreme unosenja. Znam da je voda veoma vazan faktor prilikom uzimanja kreatina, pa se pitam da li je alkohol stetan samo zbog dehidratacije ili ima nekog losijeg efekta kad se veze sa kreatinom. Ako je samo zbog dehidratacije te kolicine vode na silu uvek mogu da nadoknadim. Sad ja ne mislim da se ne treznim 2 meseca, ali mislim da je previse da 2 meseca ne popijem nista (sto znaci da se i ne provedem). Znam da alkohol ne ide sa sportom ali....
[ crews_adder @ 14.10.2004. 22:19 ] @
Trebalo bi da ga uzimas max. 8 nedelja, pa da prestanes tokom 2-4 nedelje.
Sto se vode tice, obrazlozenje je:
Citat:
Creatine causes volumisation by storing more water in the muscle and gains will vary from person to person. Ensure when using creatine that you consume plenty of water.

Alkohol se ne preporucuje (kao ni u kombinaciji sa energetskim napicima, pa mnogi vole da bas njima "gase" alkohol), ali neces umreti zbog toga. Valjda...
[ frula00 @ 17.10.2004. 21:44 ] @
Ma nece ti nista biti ako se napiješ dok uzimaš kreatin. Nije ti potrebno ni ovo 8 tjedana on, 4 off, samo uzimaj 5 grama dnevno year round.
[ admiralxy @ 26.11.2004. 23:22 ] @
Alkohol nije preporucljiv sa kreatinom ali kontra efekat je zanemariv.Ako budes koristio steroide i jos se onda "nalivao" ,lose ces proci,jer za tako ranjivu jetru i alkohol je kriticno toksican.
[ frula00 @ 27.11.2004. 20:06 ] @
Citat:
admiralxy: Alkohol nije preporucljiv sa kreatinom ali kontra efekat je zanemariv.Ako budes koristio steroide i jos se onda "nalivao" ,lose ces proci,jer za tako ranjivu jetru i alkohol je kriticno toksican.


Nisu svi steroidi štetni za jetru.
[ crews_adder @ 27.11.2004. 20:50 ] @
Citat:
frula00: Nisu svi steroidi štetni za jetru.


...ali su stetni.
[ fanfon @ 28.11.2004. 10:48 ] @
Alkohol se moze uzimati dok se koristi kreatin ali u maloj kolicini(npr. casa vina, piva posle rucka). Ako se opijate dok ga koristite i jos pijete zestinu to nije dobro jer pored velikog broja unetih kalorija ta mast natalozena u organizmu se tesko skida. U svakom slucaju onaj ko nema dobru bazu(brz metabolizam), nece lako skinuti ono sto se zalepi tokom koriscenja kreatina. Mislim nece lako skinuti bez neke jace hemije(winstrol, spiropent)+efedrin. Mora se veoma paziti na ishranu i nema efekta od koriscenja kreatina ako se ne jede bar cetiri puta dnevno(sto vise puta to bolje). Naravno, po malo.
[ abishai @ 29.11.2004. 01:35 ] @
Ne pratim ovu temu od pocetka ali da se umesam malo :).

Vidim da ovde pise "steroidi nisu stetni za jetru itd....". Kreatin... od kreatina ce te se uraditi veoma brzo i veoma dobro, ali.... kreatin nije uopste zdrav (iako cete sada svi reci da lupam) pogotovu ako se uzima u vecim kolicina.
O steroidima necu ni da pricam.

Sto se tice ovoga "mora se jesti barem 4 puta dnevno da bi kreatin imao efekta", mora se jesti sto vise da bi uopste "vezbanje" (ako hocete masu) imalo efekta. Tako da u svakom slucaju morate da jedete u velikim kolicina i da vam treninzi budu veoma naporni (velike tezine i sl.) A sto se tice kreatina dok ga uzimate trebate unositi sto vise tecnosti (po 3-4+ litara vode dnevno).

U svakom slucaju trebate da imate predispozicije ako mislite da budete ogromni, znaci trebate prirodno da imate takvu konstituciju itd... nije sve u tome sad cu da uzmem kreatin, proteine, steroide (od njih cete najvise napredovati nema sta), ali nije sve u tome. Ako imate dobru konstituciju vi cete brzo napredovati. Takodje vam je potrebna dobra volja (kao i za sve), ali ne ono "ide leto daj da se uradim za bazen, da se pali ribe".

Inace ako ste pocetnik pazite kako izvodite vezbe jer se lako mozete povrediti. Izbegavajte preparate (ja sam protiv njih) kao sto sam rekao, ako ste prirodno krupni vi cete dosta napredovati i uz samo koriscenje proteina (pricam iz licnog iskustva) i naravno uz redovno vezbanje. Bez pica, cigara, propustanja treninga, mnogo jedite, gledajte da se uvek naspavate dovoljno (i volite to sto radite) i sigurno cete napredovati. Znam dok sam vezbao obozavao sam kada osetim "bol" pri vecim kilazama i iscrpljenost posle treninga, dosta smiruje ;). Samo sam se tome posvetio i normalno dosta sam napredovao.

Sto se tice preparata svako unosenje u organizam pravi poremecaj u njemu, jer organizam sam luci (pravi) sve sto mu je potrebno i koliko mu je potrebno, tako da svakim unoseljem vi remetite to. Naravno necete umreti ako sada uzmete malo proteine ili uzmete kreatin, ali ako vec duze vreme uzimate i u vecim kolicinama (a kamoli steroide) sigurno cete u vasem organizmu nesto sjebati, ne mora to odmah da se pokaze moze i posle par godina.

Pozdrav
[ m4rk0 @ 29.11.2004. 10:36 ] @
Citat:
Sto se tice preparata svako unosenje u organizam pravi poremecaj u njemu, jer organizam sam luci (pravi) sve sto mu je potrebno i koliko mu je potrebno, tako da svakim unoseljem vi remetite to. Naravno necete umreti ako sada uzmete malo proteine ili uzmete kreatin, ali ako vec duze vreme uzimate i u vecim kolicinama (a kamoli steroide) sigurno cete u vasem organizmu nesto sjebati, ne mora to odmah da se pokaze moze i posle par godina.

Ovde si upotpunosti u pravu...
Mnogi ce reci: Ma samo zderi kreatin i ja sam i evo ziv sam zdrav sam...Pa dobro...ali nemoj da mi se javljas kad prestanes da se bavis sportom i u 50 osecas kao da ti srce hoce ispasti iz tela, a misici se otrembese kao vlazna krpa i atrofiraju. Sa medicinske strane gledano, u toku unosenja kreatina alkohol bi strogo trebalo izbegavati, zatim stvari koje sadrze kofein, a obavezno unositi veeeeeliku kolicinu tecnosti. Mnogi bilderi ce se pobuniti protiv ovoga sto sam rekao ali ja iznosim naucno dokazane stvari i stvari naucene iz skole.
Preporuka za stvaranje misicne mase:
Vezbati svaki dan uz primenu sto veceg opterecenja ( izvlacenje maksimuma ) kad postanete zadovoljni svojom korpulentnoscu onda pocnite sa oblikovanjem i definisanjem ( smanjite malo opterecenje a vise puta ponavljajte vezbe), jesti hranu bogatu proteinima: grasak,meso, belance...,izbegavati bilo kakve preparate ( a ako bas mora da se uzimaju onda to treba raditi pridrzavajuci se se pravila koja sam naveo). Ovako cete garantovano dobiti misicnu masu bez ikakvog narusavanja zdravlja, ali ko hoce preko noci da se napumpa neka izvoli i neka husa preparate ali mu kasnije, kajanje zbog svog postupka nece pomoci.
[ su27killer @ 08.12.2004. 19:47 ] @
A kreatinin?!?

Moj otac je bio na kardioanalizi i ustanovili su da ima vise kreatinina u srcu nego sto je dozvoljeno (a dozvoljeno je 16-91, ne znam cega :)) )

On nikada nije uzimao kreatin ali ima 100kg i vidljiv stomak, jeo je dosta mesa i ribe u kojima naravno ima kreatina. E pa ako se njemu to pojavilo od mesa sta mislite sta bi bilo od kreatina?! On ima skoro 50 god.

Ja nikada te gluposti nisam uzimao, imam 110kg i 190cm, radim 3 serije po 100 sklekova bez problema, u teretanu ne idem. Vratilo, trbusnjaci, bicikl, cucnjevi i sklekovi mi zavrse skoro sve(mozda sam nesto i zaboravio). A radim mozda svakih 3-4 dana vjezbe...misicima treba odmor.
[ abishai @ 08.12.2004. 20:34 ] @
Citat:
su27killer:Ja nikada te gluposti nisam uzimao, imam 110kg i 190cm, radim 3 serije po 100 sklekova bez problema, u teretanu ne idem. Vratilo, trbusnjaci, bicikl, cucnjevi i sklekovi mi zavrse skoro sve(mozda sam nesto i zaboravio). A radim mozda svakih 3-4 dana vjezbe...misicima treba odmor.


Ovo je mozda i najbolji a svakako najzdraviji nacin.

Ja sam takodje vezbao kuci dosta, ali sam isao i u teretanu. Jedino sto kuci kada radis (sklekove, trbusnjake) MNOGO su manje sanse da se povredite nego u teretani kada se "cimaju" kilaze.
[ MAD-MAX @ 08.12.2004. 21:31 ] @
Ma koliko vezbao kuci (bez tegova) efekat nije ni priblizan (pravilnom) vezbanju u teretani! Sklekovima ti uvek dizes istu tezinu jedino sto mozes da promenis to je da podignes noge na krevet ili stolicu recimo ali ni tada ne mozes dovoljno da opteretis misice kao na primer na bencu.

Inace sanse za povredu jesu manje. Ali uzmimo da su sanse za povredu u teretani 1:10 000 ako radite pravilno. U stvari ako se vezbe izvode pravilno (bez krivljenja tela na prvom mestu i naglog spustanja tega) onda nema sanse za povredu. Teretane zato i postoje inace bi svi podizali dzakove sa cementom i cupali drvece :)
[ abishai @ 08.12.2004. 22:15 ] @
Citat:
MAD-MAX:Inace sanse za povredu jesu manje. Ali uzmimo da su sanse za povredu u teretani 1:10 000 ako radite pravilno. U stvari ako se vezbe izvode pravilno (bez krivljenja tela na prvom mestu i naglog spustanja tega) onda nema sanse za povredu. Teretane zato i postoje inace bi svi podizali dzakove sa cementom i cupali drvece :)


Jesi ti u pravu u vezi ovoga, ali pre bih rekao da je tako u inostranstvu, dok kod nas (barem van Beograda i Novog Sada - koliko ja znam) ti nemas nikakvog instruktora u teretani, tvoji instruktori su momci koji vezbaju duze od tebe, pa ko je raspolozen (i zna) on ti pomogne.

Druga stvar, velike su sanse da se povredis u teretani. Evo ja sam vezbao 4-5 godina (dok se nisam povredio) i na kraju sto sam znaci znao kako se sta radi jednostavno se nisam dovoljno zagrejao, malo vise se savio i pap.... Dok kuci kada vezbas tesko ces se povrediti dok radis sklekove ili trbusnjake.

Citat:
MAD-MAX: Ma koliko vezbao kuci (bez tegova) efekat nije ni priblizan (pravilnom) vezbanju u teretani!


To jeste u teretani ces (barem sto se tice mase) mnogo vise i brze napredovati.
[ su27killer @ 09.12.2004. 15:48 ] @
Ma dobro je to za nekoga ko ima 50kg i ko hoce BRZO da napreduje. Ali uz to mora da ubrza metabolizam, jede kao slon (preparati mogu pomoci u ogranicenoj mjeri) i ide 4-5 puta dnevno u WC (i malo duze se zadrzi :)) ).
[ fanfon @ 09.12.2004. 16:44 ] @
[
Citat:
abishai:Jesi ti u pravu u vezi ovoga, ali pre bih rekao da je tako u inostranstvu, dok kod nas (barem van Beograda i Novog Sada - koliko ja znam) ti nemas nikakvog instruktora u teretani, tvoji instruktori su momci koji vezbaju duze od tebe, pa ko je raspolozen (i zna) on ti pomogne.


To je potpuno tacno ali ima toga i u Novom Sadu npr. Jedna od teretana je i ona koju drzi Biserka Sipka. Zali boze takvog instruktora. Samo gleda kako ce da uzme pare. Vezbao sam neko vreme tamo i svaki put kad je ona bila nisam mogao da se nacudim takvoj neprofesionalnosti. Momak dodje prvi dan da pocne vezbati. Totalni pocetnik. Ona mu pokaze na jednoj spravi kako da radi. Sledeci dan on na toj isto spravi radi vezbu koja malo i lici na ono sto mu je pokazala ali totalno pogresno sa velikom sansom da se povredi. A ona stoji i gleda u njega i nista ga ne ispravlja. A pokazala mu samo jednu jedinu vezbu. A mozete misliti kako je radio ostale. A njen muz, Zoram se okolo hvali kako prodaje mesecno 2000 tableta bianabola. Grrrrrrrrrrrr. Sto mrzim takve pacenike. Kad god neko ne radi pored mene pravilno ja mu pokazem a ne ko ove derikoze...

Ljudi misle da ces samim tim sto ides u teretanu dobiti misice. Naravno, to nije tacno. Misici se dobijaju za stolom, u kuhinji. A u teretani ih samo razgradjujes. Koliko sam ih samo video da dodju u teretanu da smrsaju. Vecina nije uspela i to samo zato sto nisu imali instruktore da ih upute kako da vezbaju i kako da se hrane. Dobar instruktor mora biti i dobar nutricionista koji ce ti reci sta treba i kako da jedes a ne samo kako se radi odredjena vezba.

A sto se tice zagrevanja pre vezbanja-to skoro niko od pocetnika ne radi a to je jedna od najvaznijih radnji, jer ako nezagrejan podignes malo vecu tezinu cak i pravilno, velike su sanse da se povredis. Meni se par puta desavalo i otkad sam poceo dobro da se zagrevam(bar 5-10min) vise se nijednom nisam povredio.

Mislim da je za nekog ko se bavi aerobnim sportovima i ide u teretanu da bi dobio malo potrebne mase sasvim dovoljno da koristi aminokiseline i neke vitamine uz pravilnu ishranu. Ja sam ubacio jedne godine i proteine ali sam dobio vise nego sto sam hteo. Mada, potrebna masa bez vezbanja u teretani se moze dobiti jedino plivanjem gde radi preko 90% misica. Znaci bez sklekova,cucnjeva i dr. vezbi.
[ su27killer @ 09.12.2004. 17:46 ] @
E bravo, plivanje sam zaboravio :)
[ frula00 @ 09.12.2004. 18:36 ] @
Ma o kakvoj vi to kemiji pričate? Proteini u prahovima nastaju izolacijom proteina iz prirodnih izvora (jaja, sirutka...) tako da nisu ništa nezdraviji od bjelanjaka osim što u njima ima zaslađivača i vjerojatno nekih drugih aditiva, ali toga svega ima i u većini hrane koju prosječni čovjek jede te stoga mislim da su proteini dobri u vrijeme kad nismo u mogućnosti jesti proteine iz prirodnih izvora te nakon treninga (sirutkini proteini zbog iznimno brze apsorpcije). Kreatinu štetnost nije dokazana u razumnim dozama, a prilično sam siguran kako povišeni kreatin u srcu nije zbog povećanog unosa kreatina već vjerojatno iz nekog drugog razloga jer bi u protivnom bile izrađene hrpe studija na tu temu i kreatin bi kao suplement vjerojatno bio zabranjen. Dobar primjer je s bubrezima, povišeni kreatinin (produkt metabolizma kreatina) je indikator da nešto ne valja s bubrezima, ali taj povišeni kreatinin ne uzrokuje probleme niti šteti već je samo indikator da nešto drugo ne valja s bubrezima.
[ fanfon @ 09.12.2004. 18:50 ] @
Citat:
Kreatinu štetnost nije dokazana u razumnim dozama


Pa na uputstvu za koriscenje na pakovanju za kreatin i pise da se ne koristi kolicina veca od 1kg vec da se posle toga napravi pauza od par meseci. Znaci, nije dobro uzimati ga u vecoj kolicini o propisane duze vreme.

Nemacka ga je pre koju godinu stavila na listu nedozvoljenih preparata za sportiste koliko se secam.
[ frula00 @ 10.12.2004. 14:50 ] @
Citat:
fanfon: Pa na uputstvu za koriscenje na pakovanju za kreatin i pise da se ne koristi kolicina veca od 1kg vec da se posle toga napravi pauza od par meseci. Znaci, nije dobro uzimati ga u vecoj kolicini o propisane duze vreme.

Nemacka ga je pre koju godinu stavila na listu nedozvoljenih preparata za sportiste koliko se secam.


Razlog zašto su to napisali nije štetnost kreatina nego se prije mislilo da se s vremenom smanjuje osjetljivost kreatinskih receptora pa je pauza bila preporučena kako bi se osjetljivost receptora vratila na normalu, no novije studije su pokazale da se osjetljivost kreatinskih receptora ne smanjuje te da pauza nije nužna.
[ fanfon @ 10.12.2004. 16:19 ] @
Pa mogli su onda prepraviti uputstvo. Ako je tako ko sto kazes onda to njima ide u prilog boljoj prodaji. Znaci "preparat mozete koristiti u neogranicenim kolicinama bez pauza u uzumanju i bez opasnosti po zdravlje". Jel tako?
[ abishai @ 10.12.2004. 23:35 ] @
Pazi... frula...

Da ja i ti sada legano prodajemo nesto sto je veoma stetno za zdravlje i da zaradjujemo MNOGO para na tome, mi bismo sigurno na kutiji napisali da ne samo da je zdrav nego i da leci sve zive bolesti kako bismo ga prodali sto vise, a onda kada bi se pojavio neko ko se razume (provali ili sta vec) i krene to da objavi, mi bismo lepo dosli kod njega i ponudili mu lepu sumu (ili neka ucena) i on bi zacutao, a mi bismo i dalje hvalili nas prozivod i prodavali. Ako me razumes sta hocu da kazem ovime, tako da nije uvek tacno ono sto studije pokazu. Uostalom sacekaj 10-20 godina, pa da vidis sta ce tada najnovije studije reci... mozda ce reci da izaziva i rak (primer).

Razumes :)

Pozdrav
[ frula00 @ 11.12.2004. 20:39 ] @
Citat:
abishai: Pazi... frula...

Da ja i ti sada legano prodajemo nesto sto je veoma stetno za zdravlje i da zaradjujemo MNOGO para na tome, mi bismo sigurno na kutiji napisali da ne samo da je zdrav nego i da leci sve zive bolesti kako bismo ga prodali sto vise, a onda kada bi se pojavio neko ko se razume (provali ili sta vec) i krene to da objavi, mi bismo lepo dosli kod njega i ponudili mu lepu sumu (ili neka ucena) i on bi zacutao, a mi bismo i dalje hvalili nas prozivod i prodavali. Ako me razumes sta hocu da kazem ovime, tako da nije uvek tacno ono sto studije pokazu. Uostalom sacekaj 10-20 godina, pa da vidis sta ce tada najnovije studije reci... mozda ce reci da izaziva i rak (primer).

Razumes :)

Pozdrav


Slažem se s ovim, ali onda ne bi smio ni andol piti, ni hranu punu konzervansa..., a kreatin je ionako oduijek bio prisutan u prehrani putem mesa (doduše ne u količinama u kojima ga se uzima kao suplement) za razliku od konzervansa, pilića filanih hormonima...
[ dalibord5 @ 11.12.2004. 22:54 ] @
Ma udisemo zatrovan vazduh,jedemo hranu punu hemije a voda...?Ne verujem da je kreatin mnogo stetan ali mislim da i nije zdrav.Pitanje je izbora:sta covek zeli da postigne i koji preparati mogu da pomognu.Sve se stavi na vagu,i prednosti i mane i eto.Nesto zelis da uradis(stvoris masu...)ovo je nacin da to uradis.Neko ko sprema ispit,pozelece celu noc da bude budan i popice puno kafe.To nije zdravo ali postize svrhu.
[ Pojava @ 24.12.2004. 01:58 ] @
Mrzelo me da pročitam sve postove, ali sam pročitao dobrih 70%. Izgleda da nam je topic pun doktora humane biohemije, bodibilding instruktora, nutricionista ... :). Pošto ja nisam ništa od navedenog a zanima me tema, prosto ne znam kome da
verujem! Ne bi bilo loše da navedeni okače svoje slike 'pre i posle' svojih hemijskih, trening i dijetetskih uticaja na telo, pa da vidim ima li neko ko je od mršavog/prosečnog/debelog tela napravio nešto nalik antičkoj muškoj statui, ili su se
pretvorili u nešto sasvim drugačije :). Onda bih lako odredio kome verovati. Elem mogao bih da kažem nešto o steroidima, ne iz ličnog iskustva već iz iskustva ljudi iz moje bliže okoline koji su izmenjeni njihovim delovanjem. Uzimali su steroide u
više ciklusa. Jedan se napumpao. ali je počeo da ćelavi, drugi se napumpao kao likovi iz crtaća ali je dobio veoma ružne promene po celoj koži i još zdravstvenih problema, treći se napumpao sa 40kg za njegovu visinu i uzrast suvišne mase, koje se jako teško otarasiti. Znači 3 lika, svi napumpani, ali niko bez suvišnih efekata, to mi je malo sumnjivo. Steroidi su vrlo rizični. Uzgred, ne bih rekao da je bilo ko od njih potpuno srećan zbog efekata steroida. O estetskim aspektima ne vredi raspravljati ali 'PREpumpani' tj. 'PREdimenzionisani' mišići (puni vode) koji se dobijaju upotrebom steroida su po meni ružni, a mislim da dosta ljudi misli isto. Ako hoćete da malo ličite na Hulka a briga vas za zdravlje. Go for it!
Iako jako malo znam o ovim stvarima, evo rećiću vam neke svoje stavove o stvarima koje se ovde diskutuju: Ako hoćete da 'stvorite' mišićnu masu neophodni su:
1. Dobra hrana - proteini i aminokiseline su cigle koje grade mišiće ima ih u belancetu, nemasnim sirevima i kačkavaljima, nemasnom mleku i jogurtu, ribi (Tuna), piletini (belo meso), ćuretini, govedini, soji, pasulju, grašku, kikirikiju; ugljeni hidrati su gorivo koje trošimo (naročito kad vežbamo) i ima ih u šećeru i medu, žitaricama, povrću i voću; vitamini i minerali služe za normalan rad organizma, ima ih u žitaricama, voću i povrću; masti imaju svoju ulogu u organizmu, ali ih ne treba previše unositi, korisne masti su u ribi, košticama i semenkama, maslinama. Sve Proteine treba jesti u izobilju ali izbegavati masne sireve mleka i mesa i ne jesti previše žumanaca, ne pržiti hranu već jesti kuvano ili pečeno. Izbegavati slatkiše, šećer , zašećerene sokove, beli hleb i testa od belog brašna, već jesti integralne žitarice, hlebove i testa, integralni pirinač, bareno povrće, a naročito sveže salate i sveže voće. Treba jesti 5-6 puta dnevno znači na svaka 2 do 3 sata, svaki obrok treba da sadrži proteine, naročito doručak i obrok posle treninga, a ugljene hidrate uzmite pre treninga, naravno ishrana treba da bude bogata i vitaminima i mineralima; sve u svemu obilno i raznovrsno. Piti mnogo vode i nimalo alkohola. Ne soliti preterano. Ako vam je nešto bljutavo, tu su začini :)
2. Trening opterećenja - Kad dižete teške tegove vi mučite i oštećujete svoje mišiće
3. Odmor i spavanje - Kad odmarate vaši oštećeni mišići se popravljaju i povećavaju koristeći aminokiseline i proteine iz hrane jer očekuju da ćete ih opet maltretirati pa se spremaju bolje :), uzgred se luči testosteron za snagu. Zato je potrebno stalno povećavati težine koje dižete, da ne razmazite mišiće već da ih terate da stalno rastu. Spavajte minimalno 8 sati.
To su 3 stuba izgradnje mišića. E sad, suplementi - dodaci kao što im i ime kaže služe da dopune praznine u ishrani. Znači ako iz bilo kog razloga niste u mogućnosti da kontinuirano jedete 5-6 kvalitetnih obroka dnevno i neunosite dovoljno proteina, ugljenih hidrata ili vitamina i minerala. Uzmite proteinski prašak ili slično (whey je najbolji), aminokiseline (najbolje glutamin), ako fale vitamini ili minerali uzmite šumeće tablete koje ih imaju (što više to bolje), a ako fali od svega uzmite neku zamenu za obrok, neki kompleksan preparat tipa MegaMass. Što se tiče kreatina, po mnogima je to najbolji dodatak, ali još uvek postoje kontroverze oko njega tako da sami odlučite da li oćete. Za detalje oko svega ovoga pitajte nekog ko zna čitajte, surfujte. Ako striktno poštujete ove stvari nekoliko meseci i ne porastu vam mišići, mora da ste genetski frik. Pozdrav svima. Izvinite na opširnosti. Informacije koje sam dao ne mogu da škode, što znači da ...
[ frula00 @ 24.12.2004. 10:03 ] @
Najveći problem pri uzimanju steroida je needuciranost ljudi koji ih uzimaju. Većina nuspojava se može spriječiti, a i nisu svi steroidi isti, postoje prilične razlike.
[ Goran Aničić @ 24.12.2004. 20:06 ] @
Pojava, poprilično racionalan stav i izlaganje.
[ Fire_seka @ 24.12.2004. 23:44 ] @
rasla sam sa dvojicom brace koji se i dan danas ubijaju u teretanama a i sama treniram kick boxing vec dugo godina....rezultati koji se dobiju nakon uzimanja creatina i proteina nisu losi....sve dok redovno treniras...otprilike 4 puta sedmicno....i mazes se raznoraznim kremicama da nebi dobili strije buduci da misicna masa malo brze raste...e voda koja se zadrzava je ono sto i pumpa misic i nije opasna...trcanjem i uravnotezenom ishranom je mozes smanjiti...ako hoces prirodnijim putem uvijek imas staru dobru "sirutku" koja bash i nema neki ukus (tj grozan je bar meni)al od nje ces biti pun creatina i konjetina naravno...samo mali komad je energetska i proteinsko-creatinska bomba...e pitanje slijedi:gdje nac konja za kurban:)uglavnom ne preporucujem ti uzimanje nikakvih proteina ili kreatina u tableticama ili ovako osim ako nisi mrsav pa ne mozes nikako da dobijes misicnu masu.....nakon prestanka uzimanja i samo pola mjeseca ne treniranja primjecuju se uzasni rezultati...tj misici su naglo opali a koza koja se razvukla nije uspjela da ih prati pa je ostala razvucena...onda strije i celulit...i na kraju veci problem nego sto si imao.....preporucujem ti da vjezbas bez njih al ako vec hoces da ih pijes ne planiraj brzo pozdravljanje s teretanom ili nekom drugom fizickom vijezbom....
eto toliko od mene
sretno
[ Fire_seka @ 24.12.2004. 23:51 ] @
a da i zaboravila sam da kazem da od creatina i proteina (tj od prekomjernog uzimanja)odu jetra i bubrezi...eto sad sam gotova :)
[ dalibord5 @ 25.12.2004. 00:52 ] @
Ma ne verujem da crkavaju bubrezi i jetra od kreatina...bar meni nije nista niti znam nekog ko je imao posledice.Mada nikada nisam preterivao :).A sto se tice steroida koje je neko pominjao,kada sam bio klinac imao sam zelju da se tako "nagruvam".Sada mi je to besmisleno...mnogo je stetno a efekti su kratkotrajni.
Uglavnom iz mnogo drugih zivotnih iskustava,shvatio sam da se u zivotu jedino isplati biti normalan.A to znaci NE PRETERIVATI.Sve ostalo stvara probleme.Mada sa 18.svako misli da je najpametniji na svetu....
[ bakiman @ 05.09.2005. 00:25 ] @
NEMA ODMORA DOK TRAJE OBNOVA

Mnogo ljudi meša bodyduilding sa "zatezanjem mišića i perfektnim izgledom".

Bodibildingom se bave ljudi koji hoće da budu takozvane nakaze (tipa Arnold) i kao takvi, po mom mišljenju nikako nisu privlačni. Takvih je malo i svi su oni profesionalci i to im je struka.
E ZA NJIH SU POTREBNE DIJETE ISHRANE SUPLEMENTI ITD. ITD. ...PROTEINI...

A većina vas spada u gupu ljudi (kao i ja) koji u stvari hoće da imaju lepo idefinisane poveće mišiće tako da ga svaka ženska primeti, da izgledate u vrh glave kao Stallone u Rambo3 ili Vin Diesel u FIF.

Šta hoću da kažem:

Ova druga grupa se bez veze opterećuje s načinom vežbanja profesionalnih bbildera.
Istina je da biste sigurno brže rasli, ali čemu to, to će vas vući sve dalje i dalje, sve dok ne shvatite da ste nakaza.

Ovako posle par godina aktivnog vežbanja sa normalnom ishranom doćićete do željenog izgleda i bićete zadovoljni. Povremeno održavanje kondicije i to je to. Nikakvi dodaci nisu potrebni.

PozdraV

PS Ja vežbam već 6meseci i prezadovoljan sam sa rezultatima uz normalnu ishranu. Od toga 4meseca sam vežbao bez tegova.
[ goxii @ 04.10.2005. 15:40 ] @
Sve sto se tice fitnessa,prehrane,treninga mozete naci na :
http://www.hr-fitness.net
[ Aleksandar Marković @ 21.05.2006. 20:44 ] @


Svako ko počne redovno da trenira ima neki cilj - povećanje mase, snage ili oblikovanje tela. Ukoliko želite da postanete snažni kao dizači tegova postoje neke stvari koje morate da znate.

1. Učestalost treninga
Dva osnovna dela treninga snage su intenzitet vežbanja i oporavak posle njega. Kratki trening visokog intenziteta, praćen odmorom potrebnim za oporavak, povećaće svačiju snagu i obim mišića u najkraćem mogućem roku. Najnovija istraživanja pokazuju da mišići postaju jači oko nedelju dana posle samog treninga. Naravno, ukoliko su trenirani do otkaza.

2. Broj vežbi po treningu
Testovi u strogim uslovima pokazali su da vežbač ima ograničenu energiju na treningu. Nivo šećera u krvi drastično opada tridesetak minuta posle intenzivnog vežbanja i zbog toga je izbor vežbi najbitniji. Opšte vežbe, čučnjevi, mrtvo dizanje i benč, na primer, stimulišu najviše mišića u kratkom vremenskom periodu.
Tri do četiri vežbe po treningu su sve za šta smo sposobni, tako da nema potrebe za izolacionim vežbama i tehnikama specijalizacije.

3. Broj serija
Posle jedne serije do otkaza nemoguće je da bilo ko istom energijom podigne ponovo istu težinu, zato je najbolje broj serija po vežbi ograničiti na jedan.

4. Broj ponavljanja
Razvoj mišićne mase i snage je povezan. Treninzi snage povećavaju i efektivno povećanje obima mišića. Najbolje je da napravite plan za desetonedeljni ciklus, tokom kojeg će broj ponavljanja varirati. Osnovni principi koje morate poštovati su: manji broj ponavljanja povećava snagu, a veći oblikuje mišiće.

A. I.
[ darkblood @ 21.05.2006. 21:37 ] @
Nikad ne znam da li trosenje testesterona ima toliki los uticaj na misicnu masu!
[ Corey @ 21.05.2006. 22:09 ] @
Smanjuje ti masu
tako da nemoj to da radiš
:P
[ frula00 @ 21.05.2006. 22:22 ] @
Citat:
Aleksandar Marković: Svako ko počne redovno da trenira ima neki cilj - povećanje mase, snage ili oblikovanje tela. Ukoliko želite da postanete snažni kao dizači tegova postoje neke stvari koje morate da znate.

1. Učestalost treninga
Dva osnovna dela treninga snage su intenzitet vežbanja i oporavak posle njega. Kratki trening visokog intenziteta, praćen odmorom potrebnim za oporavak, povećaće svačiju snagu i obim mišića u najkraćem mogućem roku. Najnovija istraživanja pokazuju da mišići postaju jači oko nedelju dana posle samog treninga. Naravno, ukoliko su trenirani do otkaza.

2. Broj vežbi po treningu
Testovi u strogim uslovima pokazali su da vežbač ima ograničenu energiju na treningu. Nivo šećera u krvi drastično opada tridesetak minuta posle intenzivnog vežbanja i zbog toga je izbor vežbi najbitniji. Opšte vežbe, čučnjevi, mrtvo dizanje i benč, na primer, stimulišu najviše mišića u kratkom vremenskom periodu.
Tri do četiri vežbe po treningu su sve za šta smo sposobni, tako da nema potrebe za izolacionim vežbama i tehnikama specijalizacije.

3. Broj serija
Posle jedne serije do otkaza nemoguće je da bilo ko istom energijom podigne ponovo istu težinu, zato je najbolje broj serija po vežbi ograničiti na jedan.

4. Broj ponavljanja
Razvoj mišićne mase i snage je povezan. Treninzi snage povećavaju i efektivno povećanje obima mišića. Najbolje je da napravite plan za desetonedeljni ciklus, tokom kojeg će broj ponavljanja varirati. Osnovni principi koje morate poštovati su: manji broj ponavljanja povećava snagu, a veći oblikuje mišiće.

A. I.


1. Cemu ovo "naravno do otkaza"? Ne mora biti do otkaza, ima naznaka da je cak i bolje da nije do otkaza nego ponavljanje ili dva do.

2. i 3. Znaci optimalno bi bilo 4 radne serije po treningu? Ovo niti najokorjeliji HIT-ovci ne bi preporucili.

4. Picajzla sam, ali ovo "oblikuje misice" mi smijesno zvuci.


IMHO najbolje bi bilo izmjenjivati cikluse visokog i niskog volumena.
Npr. 6 tjedana s 3 treninga tjedno, trening cijelog tijela, 10-ak radnih serija po treningu s 8 -12 ponavljanja.
Zatim 6 tjedana s 4 treninga tjedno, 1-2 misicne skupine po treningu, 20-ak radnih serija po treningu s 6-10 ponavljanja.
Zatim 6 tjedana s 3-4 treninga tjedno, svaki trening pola tijela (noge i donji dio ledja vs. ostalo), 4-8 serija po vjezbi, 3-6 ponavljanja, 16-20 serija po treningu.

Izmedju svakog od ovih ciklusa od 6 tjedana bih ubacio tjedan odmora. Ovo su samo generalne smjernice i nista nije zapisano u kamenu, naprotiv.
[ fanfon @ 22.05.2006. 00:25 ] @
Sve ovo stoji. Na mnogo razlicitih nacina se moze vezbati a da napredujes. Nekima se bolje prima da rade jednu misicnu partiju nedeljno, a drugima da je rade dva puta. Treba eksperimentisati i uciti na svome telu. Ako ti odredjen nacin treninga odgovara, ne treba ga menjati dok napredujes. Ali, sve ovo pada u vodu ako se ne hranis kako treba i ako ne uzmes neki dodatak ishrani(proteine, multivitamine i minerale i sl.). U suprotnom nema dobrog oporavka i covek oseca zamor i to psihicki i fizicki. Kad ubijes volju za treningom-tesko je vracas...
[ stolex @ 22.05.2006. 06:26 ] @
E pa ne pada sve u vodu ako ne uzimas dodatke ishrani. Ako imas vremena da se pravilno hranis (5-6 umerenih obroka dnevno), i pravilno spavas (7-8 sati nocnog sna) napredovaces. Savete za pravilnu ishranu imas vec na netu i podrazumeva malo masti, puno mleka, mesa, soje...

"Do otkaza" znaci da je izvucen maksimum od misica jer vise nije mogao. E sad i otkaz nije uvek isti, jer sve zavisi koliko si uporan da i kad boli (no pain - no gain), i kada nece ti i dalje guras. Cesto tako bolno i nemoguce ponavljanje biva uspesno.

I naravno treba eksperimentisati. Na internetu postoji bezbroj programa i saveta za vezbanje, i tu moze da se vidi da se ne stimulise svaki misic da raste na isti nacin.
[ fanfon @ 22.05.2006. 08:33 ] @
Tesko ko da moze sebi priustiti 5-6 obroka u toku dana. Razlog je jednostavan. Radno vreme ne dozvoljava vecini da to cini. Narocito oni sto rade kod privatnika. Danasnji tempo zivota je tskav da ljudi jedva imaju vremena da 3 puta jedu. Rekreativcima to i nije nesto posebno potrebno, jer oni vezbaju tek da odrze kondiciju i podignu imunitet. Ozbiljnijim vezbacima jeste problem. Zbog toga su oni proteinski dodaci kao zamene za obroke prava stvar. Lako se prenose(u flasi i sl.), obezbede i sve potrebne hranjive materije i lako se konzumiraju. Ne moras traziti pauzu od pola sata da bi jeo. Na lino primeru sam video koliko je malo potrebno za veci napredak. Onaj ko vezba 5 puta nedeljno u teretani i ima bar 3 neke aerobne aktivnosti nedeljno(trcanje, plivanje, biciklo...), uz pomoc kvalitetnog proteina(preko 60%), nekog multivitaminskog i mineralskog preparata i eventualno jos nekog preparata, moze postici sve sto hoce.Treba izdvojiti 5 i vise hiljada mesecno za te dodatke, ali onaj ko hoce rezultat taj ce to i uraditi...
[ su27killeryu @ 22.05.2006. 13:43 ] @
Tacno tako fanfon, ali pravilno rasporedjenih vjezbi u tih 5 dana.
[ Igor_Andric @ 12.11.2006. 14:58 ] @
Jel upotrebljavao neko SCITEC-ov Trans-X? Izgleda mocno kada se pogleda sastav, a uz to spada u kreatinske proizvode III generacije

http://www.atpsport.co.yu/home/php/details.php?ID=347
[ crews_adder @ 12.11.2006. 15:53 ] @
Citat:
Igor_Andric: Jel upotrebljavao neko SCITEC-ov Trans-X? Izgleda mocno kada se pogleda sastav, a uz to spada u kreatinske proizvode III generacije


Izvini, a sta ga to cini takvim? I koji su to (jos) kreatinski proizvodi trece generacije? (Google kaze samo pomenuti i Muscletech, a ja znam da gde je reklama tu je Muscletech. )

[ bakiman @ 12.11.2006. 16:01 ] @
Ne bi ti to preporučio zbog kreatina:

- Kreatin je supstanca koja gura vodu u mišiće, dajući mišiću energiju, veličinu i snagu i vidljive rezultate već za nedelju dana. ALI: čim prestaneš sa uzimanjem, vratićeš se u skoro prvobitnu situaciju, ne valja za bubrege (ako se preteruje), i ne smeš što-šta konzumirati (kofein je prvo što mi pada na pamet) pri korišćenju ove supstance. Sem toga nije dovoljno ispitan.

- Naučno je dokazano da KREATIN + DEKSTROZA daju ~4kg čiste mišićne mase za 2 meseca (kod početnika);
- Naučno je dokazano da PROTEIN + DEKSTROZA daju ~2kg čiste mišićne mase za 2 meseca (kod početnika).

OVU KOMBINACIJU TREBA UZIMATI ODMAH PO ZAVRŠETKU TRENINGA (PWM-post work-out meal). Protein 3x dnevno piti, s tim da dekstrozu (2 supene kašike (~40g)) samo jednom i to u PWM.

Sem mišića, povećava se i snaga, naravno, uz dobru ishranu. S tim što, kao što sam rekao prva kombinacija s kreatinom je bolja, ali ne isplativa jer ćeš da splasneš, i nije 100% sigurna po zdravlje, a druga je dugotrajna, zdrava i isplativa.

Za dobre rezultate:

2-2.5g proteina po kg telesne mase; ako nemaš sala unosi istu količinu UH kao i proteina, ako imaš, onda nešto manje UH. Masti su bitne za organizam, unosi do 50g dnevno.

Uz dobar trening (koji trebaš da menjaš svakih mesec dana), odmor (spavanje ~8h, odmaraj mišićnu grupu bar 4 dana), koncentraciju, volju i eksperimentisanja rezultati će dolaziti polako, ali sigurno, samim tim i motivacija...

Živeli,
Bane 16
[ dalibord5 @ 12.11.2006. 16:35 ] @
Jesi li siguran da znas sta pricas?
Kreatin je jedna od najvise ispitanih supstanci koje se koriste kao suplementi.
Siroko je primenjen u mnogim sportovima.
Nijedna studija nije dokazala njegovu stetnost.
O tome da se uz njega ne sme konzumirati kofein,mogu samo da kazem da je to mit.
Mnogi preparati,koji se koriste za izdrzljivost u svom sastavu imaju i kreatin i kofein.
[ Igor_Andric @ 12.11.2006. 19:06 ] @
Ta podela na generacije je izvrsena na osnovu kreatinskih transportnih lanaca.
Mozemo ih svrstati ovim rastucim redosledom:

· Kreatinski transportni sastav prve generacije: 30 g dekstroze, taurina, fosfata. Takav je npr. Createc.

· Kreatinski transportni sastav druge generacije: 75 g dekstroze, taurina, fosfata i liponske kiseline. Takav je npr. Createc Gold.

· Kreatinski transportni sastav trece generacije: > 75 g dekstroze, taurina, fosfata i liponske kiseline, plus aminokiseline za stimulisanje lucenja insulina i povecanje obima stanica, kao i ostali stimulatori stanicnih energija, kao sto je riboza. Takav je proizvod Trans-X.

· Proizvodi za povecanje mase kreatinskog sadrzaja MRP prakticno su jedna vrsta cetvrte generacije transportnih sastava, odnosno ovde mozemo dodati sumece kreatinske formule kao sto je PUMP.

E sad, to je "nauka", a mene zanima kako npr. kreatin deluje na srce, posto vezuje vodu za misice ( a u nasem telu postoje 3 osnovne vrste: glatki, poprecno prugasti i srcani ). To mi je najveca dilema.
U teretanu idem nekih 5 meseci, a pre toga sam se dosta cimao svakojakim sklekovima. Obim ruke mi je 35 cm ( cista misicna masa, nema sala :) ), i otprilike dobijao sam cm mesecno sa dosta jake klope i 3-4 L vode dnevno. Ali, sumnjam da cu podsticati rast misica ovom brzinom u buducnosti pa sam odlucio da koristim kreatin.
Ako je neko koristio SCITEC-ov Trans-X obavezno nek postuje iskustvo! :)
Poz
[ dalibord5 @ 12.11.2006. 21:17 ] @
Trans-X nisam koristio,ali kreatine razlicitih proizvodjaca jesam.
Moje misljenje je da on stvarno radi posao.
Povecava snagu za oko 10 procenata,treninzi se lakse odradjuju,vidno povecava misicni volumen...
Licno,ne svidja mi se ta napumpanost koju kreatin daje,ali s vremena na vreme,potrosim pola kilograma sa dekstrozom.
I to u periodima kada idem na masu.
Ne koristim ga ni mnogo ni cesto,ali iskustva su mi pozitivna.
Ne znam kako deluje na srce,ali sam cuo za pitanje njegovog delovanja na srce.
Nisam nikada imao nikakvih problema,zbog kojih bi posumnjao na kreatin,tako da bih ga preporucio svakome ko ima nekakav cilj pred sobom.
Kao jedan od nacina da se taj cilj postigne...
[ Serious_Virus @ 12.05.2007. 00:23 ] @
Kreatin je prava stvar ali samo ako ga kombinujes sa dobrim proteinima, moja preporuka je Quicksize XXX. Za tri meseca sam sa max 70 kg na bencu dosao do 102 kg.
Citat:
fanfon: Sve ovo stoji. Na mnogo razlicitih nacina se moze vezbati a da napredujes. Nekima se bolje prima da rade jednu misicnu partiju nedeljno, a drugima da je rade dva puta. Treba eksperimentisati i uciti na svome telu. Ako ti odredjen nacin treninga odgovara, ne treba ga menjati dok napredujes. Ali, sve ovo pada u vodu ako se ne hranis kako treba i ako ne uzmes neki dodatak ishrani(proteine, multivitamine i minerale i sl.). U suprotnom nema dobrog oporavka i covek oseca zamor i to psihicki i fizicki. Kad ubijes volju za treningom-tesko je vracas...
[ BOMB MAMBA @ 17.03.2008. 13:10 ] @
CAO!Imam 16 godina i pre nekoliko meseci sam poceo da treniram.Imam kuci malu teretanu.Iz benca dizem 40kg,ali imam samo 63kg i visok sam 175cm.Vezbam na sledeci nacin:
1dan:grudi+biceps+triceps
2dan:ledja+ramena
3dan:odmor
4dan:Grudi+biceps
5dan:odmor
6dan:ramena+ledja
7dan:odmor
Da li je ovaj program dobar za povecanje mase i snage zato sto sam bio veoma slab fizicki,a sada zelim da postanem najjaci u razredu.Vezbao bih bez suplemenata i drugih dodatnih sredstava.Voleo bih da do leta postanem jaci i malo veci.Ukoliko znate neki brz i dobar program molio bih vas da mi ga posaljete i da mi date neki savet.Molim vas.

NE ZELIM VISE DA BUDEM SLAB I MALI DA SE SVAKO ZEZA SA MNOM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[ rajco @ 17.03.2008. 13:27 ] @
Nije ti dobar program, ali ni razmisljanje. Mozda je bolje da krenes da treniras neku borilacku vestinu :)
[ BOMB MAMBA @ 17.03.2008. 17:47 ] @
Ako mozete da mi napisete jedan bio bih vam zahvalan,a zivim u malom mestu pa nemam uslove da treniram neku borilacku vestinu.
[ Marko Enter @ 17.03.2008. 18:11 ] @
Protein je osnova mislicnog tkiva , pod BR.1 moras da jedes kvalitetno , BR.2 treniraj naporno , dobro nemoras bas da se opterecujez mnogo za tvoje godine , treniraj onako sto si napisao ali samo OBAVEZNO ubaci noge , moras noge da treniras!!! ne znam zasto mnogi vezbaci izbacuju noge iz programa , znaci cucnjevi,iskorak, nozni pregib, mrtvo dizanje sa krutim nogama i podizanje na prste za listove
i puno srece u razvijanju misicne mase pozdrav

Marko
[ levikrose @ 17.03.2008. 20:46 ] @
Da li neko zna koliko najmanje treba raditi sklekova,trbusnjaka,cucnjeva,zgibova da bi se postigao zeljeni efekat?
[ Marko Enter @ 19.03.2008. 16:36 ] @
Zavisi kakav zeljeni efekat hoces , ali za to ne mozes samo da vezbas moras kvalitetno da se hranis

pozdrav Marko
[ predojev @ 30.08.2008. 00:19 ] @
Onaj ko hoce da se lepo oseca, zdravo izgleda, da bude veliki ili definisan...nece nikad koristiti vestacke supstance. Kad kazem lepo oseca, zdravo mislim i na kasnije dane zivota, tj kad ostari. Obicno ljude stigne u godinama stetna dejstva vestackih supstanci ako im ne pozli tokom koriscenja. Ko je profesionalac postoje papreno skupi preparati, to su mnogo visoke cene, koje oni koriste u vrlo malim kolicinama. A baza ima je prirodna pravilna ishrana. I to su muke, poznajem ljude, to je nesvestica u teretani, povracanje nocu itd itd. Ali pricam za profesonalce koji citaju literaturu i imaju vrhunske doktore. Zato amateri ne igrajte se vec pavilna ishrana i mislite na buducnost ... Pozdrav
[ old school @ 01.12.2011. 20:51 ] @
U sportu sam rekreativno vec 5 godina.Trenirao sam kick-box 3 godine.Pre godinu dana poceo sa dizanjem tegova ne bodybuildingom vec dizanjem tegova.Mnogi ljudi danas ne razlikuju te dve stvari,i mnogi danas gledaju najkraci moguci put ka ostvarenju odredjenog cilja bilo koji da je.Zaboravljaju osnovne stvari.Ono sto se emituje na televizorima u emisijama ono sto se redovno svaki dan pregledava na netu sate i sate provodeci ispred ekrana uceci o najnovijoj metodi nekog lika koji je za godinu dana nabacio toliko i toliko misica.A ne dovode u obzir da ti likovi su poceli kao i mi,samo sa inspiracijom da se takmice.Normalno njihova ishrana je cakum pakum suplementi isto...STEROIDE koriste retko ko ce da prizna.nema tu genetski potencijal EKTOMORF<ENDOMORF itd. ja sam po sebi sam buca bio.Trazio najbolja resenja za mrsavljenjem dijete vezbe reklame..i naravno nista od tog ami nije pomoglo.Kick boxom sam za 6 meseci skinuo 25kg imao sam 105kg na 173cm i smrsam na 80 sada imma 85 kg odrzavam tu kilazu jer mi odgovara.Sve bi bilo lakse kada bi se pojednostavilo vezbe hrana zivot...ali ne mi ljudi smo takvi da nam uvek treba neka komplikacija u zivotu.Nisam pripadnik nikakve organizacije pricam u svoje ime i ime mnogih koji se muce da smrsaju nabace kilazu ili oblikuju svoje misice ili nabace misicnu masu...nisam expert rekreativac sam nebitno je da li su serije 3-4-5 ponavljanja 12-10-8-6-5-4 bitno je da se radi.nebitno da li treniras u teretani 1h-2h...nebitno je koje suplmente koristis (oni i ovako sluze samo da bi se prodali).Da je protein toliko dobar samo bi se jedna vrsta zadrzaala na trzistu mnogo godina...ali ne iz dana u dan stvaraju se novi navodno bolji od prethodnih...koji daju efekte maximalne ....!!jedemo po 5-6 obroka na dan to je ok nisam protiv toga jer i ja tako jedem.Uglavnom sat zelim reci nikakve masine niti suplemetni praskovi pilule vam nece pomoci da smrsate ili nabacite misice.Samo cvrsta volja,upornost,dosta rada,i pametnog odmora.Licno za mene ja koristim male serije sa vis eponavljanja nekih mesec ili dva posle pauze da bi se telo naviklo na tezine ...jer obicno treniram 3-4 meseca pauziram endelju dve dana i opet se vratim...prvih dva meseca vracanja zagrevam telo posle sledece 2-3 radim sa velikim kilazama mala ponavljanja velikih setova.Osnovne vezbe kao sot su BENCH-CUCANJ-MRTVO DIZANJE zamenjene su za hiperextenziju,leg press i ne znam kako se zove masina za bench lupicu :D!ne kazem da totalno treba izbaciti suplemente koristiti ih sta znam 2-3 puta godisnje od 2-4 nedelje ubacivati dosta hrane nebitno dobra losa ubacujte hranu zdravu hranu girose oljeskavice kolace grickalice ostavite za jedan dan u nedelji da se osladite da se opustite da motivisete sebe za dalji rad.Normalno finansijska situacija ne moze svakom biti ista ali ko kako moze i kad moze.Nisam sirovina govorim jer mi je dosta ovih gluposti po ovakvim forumima i citanja gluposti po netu kako treba ovo raditi kako treba ono raditi za misice ovo za snagu ono za masu.Bodybuilding,fintes industrija je jedna velika prevara uzimanaj para za DZ.prodavanje magle.Masine izoluju misice ali 100% momaka koji treniraju ne traze oblikovane misice zategnute glatke ...vec trazite MASU SNAGU jel tako?E ap onda sta ima vise da pricamo i da se pravimo pametni.Nebitno dali treniras 3-4-5x nedeljno bitno je da treniras.Pricam vam ovo jer toliko guraju taj protein pogotov te praskove za masu misicnu da je to nenormalno.Za dve nedelje cu iskoristii sto mije ostalo od 907gr proteina.I verovarno ga necu vise koristiti.Jer je totalno nepotreban.ne kazem da treba izbegavati proteinsku ishranu vec praskove...jer ne sluze nicemu iskreno receno msm da je to samo slag u prahu i jso kojekakve hemikalije i odrazava se kao placebo efekat verovatno znate sta je to.Mleko,surutka,belo meso,riblje meso,jaja,salate,voce,povrce,plazma,ovsene,krompir,pirinac.Ovo vam sve pricam jer imam druga u teretani koji je do skoro dolazio 5 x nedeljno navodno za one koji treniraju bez preparata to je mnogoooooo nema sanse da se oporavi it.sada je batalio bacio se na UFC malo da ohladi od teretane.Letos je imao 82 kg na 180cm lepo izgledao fit.Za celo leto uspeo je 18kg da nabaci kilazee sada ima oko 100kg i sve su misici cisti misici nema stoamcinu ima salce koje mu prekriva normalno ali ne stomak.I pogodite sta....nije koristio preparate,nije pazio na ishranu,a ruka mu je 50cm u obimu...jeo je sta je mogao sta je imao ja nisam verovao a ja koji toliko pazim i geldam sta jedem da napredujem sporo i moj brat takodje koji jede mnogo vise od mene...!Doveo sam samog sebe u pitanje i mucnuo glavom da ti proteini nisu toliko dobri koliko se prica o njima...HRANA ljudi BRE!!!Nekog ce ovo uvrediti i pocece da pametuju da dodeljuju odakze kako je an njima uspelo nisam dosao da se prepirem i da pljujem na tudji trud...samo zelim reci ceo zivot trazicemo najlaksi izlaz za skidanje kilaze i anbacivanje misica...!toga NEMAAAAA!Ali recu cu vam cega ima.Batalite masine,batalite spravice batalite gluposti sa neta sto vam se prodaju.SNAGA JE VELICINA...mozda ce velicina doci kasnije svako je razlicit ali SNAGA JE VELICINA!Nisu ljudi bili glupi pre 50 godina kada us svojim sportistima zimi davali da rade treninge snage 3 puta 4 puta endeljno uz minimalni kardio.Da bi se na prolece i leto isklesali u zivotinje!Velike tezine osnovne vezbe jesti dobrooo pazii normalno ali u najnormalnijim kolicinama mozes se opustiti koji dan nedeljno koga briga.Ko god je pokusao vidoe je razlike u sanzi i velicini a bogme i ja sam.Umesto leg press-a ubaciti prendji ili zadnji cucanj umesto izolacionih vezbi za biceps triceps ubaciti pravu sipku ili krivu ako hocete masu za ruke za triceps uski benc potisak sa cela porpadanje za grudi benc bucice ili sipka ledja zgibovi sirkoi mrtvo dizanje te vezbe same po sebi nabacuju snagu i trose organizam.Traniram 6x nedeljno 2x cardio radim HIIT i 4x teretana.I to ledja biceps,grudi triceps,noge,ramena.Ali od sledece godine menjam sistem malo itd.nikkavo komplikovanje samo OSNOVA.
[ old school @ 01.12.2011. 21:04 ] @
Ah da i da dodam.Ono sto mi zovemo misicima i sto nam je najvis eprivlacno na sebi i na drugima...to je samo odbradbena reakcija tela za navikavanjza stres sa velikim tezinama.Jer nase telo nije mu bitno kako ce izlgedati vec kako ce funckionisati za nedelju dana telo se vec navikne na odredjenu vezbu tj tezinu i sledeci put se poveca tezina.tako da sto vis ebudemo izazivali telo ono ce iskoristiti svoj odbradbeni sistem u nasu svrhu!
[ old school @ 01.12.2011. 21:15 ] @
Ja ti ne bih savetovao.Nisam koristio ali sam cuo na vestima da je kreatin zabranjen u Nemackoj.Samo JEDI dobro i dizi veliko.
[ superbaka @ 01.12.2011. 21:58 ] @
lupi negde enter 'leba ti...