[ velimirlackovic @ 15.09.2004. 17:55 ] @

Molio bih nekoga ko je strucnjak za ove stvari da mi pojasni.Naime kada uzmem screenshot
ekrana (monitor 17" 1024*768) i sliku ubacim u Photoshop(300 dpi) sve izgleda idealno i ostro
kako bi i trebalo.

Problem nastaje kada zelim da smanjim velicinu te slike kako bi je uvezo u drugi program
(konkretno Word ili InDesign) odnosno ona postaje mutna i krajnje nejasna.

Imam neke knjige u kojima se vidi mnostvo tih screenshotova i zanima me kako da postignem taj
efekat.

Dakle koju opciju da iskoristim da slika ocuva svoj kvalitet i posle promene velicine,ili
kako vec da to sredim.

Unapred najlepse hvala.
[ koska @ 15.09.2004. 19:18 ] @
Ako je slika velika, pa se smanji dolazi opet do neke vrste interpolacije pa
moze tu da izgubi na kvalitetu (osim ako stepeni smanjenja nisu pravilni
razmaci od 25%, 33%, 50% itd), ali ne verujem da je tu problem.... pre ce
biti da je ekranski prikaz slike los, pa ti se cini da je mutna, ali ustvari
u stampi izgleda kako treba....
[ velimirlackovic @ 15.09.2004. 19:57 ] @
Hm...

Prvo da odgovorim na pitanje. Da,velicina slike je priblizno toliko ali i to moze da varira
kako bi se lepo uklopila u dokument.

Ipak mislim da je ekranski prikaz slike u redu, ali nisam siguran kako bi se pokazalo u stampi.

Verjuem da postoji neki filter koji to moze dobro da sredi kako bi sve bilo OK(ili je stvar rezolucije ili neceg slicnog).

I dalje je svaka pomoc dobrodosla!
[ nesh @ 15.09.2004. 20:11 ] @
On Wed, 15 Sep 2004 18:55:20 CEST

"velimirlackovic" wrote:


Citat:


Molio bih nekoga ko je strucnjak za ove stvari da mi pojasni.Naime

kada uzmem screenshot ekrana (monitor 17" 1024*768) i sliku ubacim u

Photoshop(300 dpi) sve izgleda idealno i ostro kako bi i trebalo.



Kolika ti je velicina slike? 1024*768 na 300dpi je priblizno

86mm x 65mm.


--

CU, nesh

Registered Linux User 282159

[http://counter.li.org]
[ BuggyBunny @ 26.09.2004. 16:37 ] @
Citat:
Molio bih nekoga ko je strucnjak za ove stvari da mi pojasni.Naime

kada uzmem screenshot ekrana (monitor 17" 1024*768) i sliku ubacim u

Photoshop(300 dpi) sve izgleda idealno i ostro kako bi i trebalo.


Da li izoštravanje slike išta pomaže?

Obično je dovoljno da primeniš Sharpen filter... A može i Unsharp Mask sa sledećim parametrima:

500% i radius od 0.5 px
[ bluesman @ 26.09.2004. 22:32 ] @
Mozes da smanjujes ili povecavas ali samo na ustrb rezolucije, sto u ovom slucaju nije toliko bitno jer su screenshotovi takvi da je sve jedno da li ih stampas u 150 ili 300 dpi, ispadnu isto sve dok ne radise neku, bilo kakvu interpolaciju.

Znacu, u photoshopu, image size, ali iskljucis "resample image", onda namestis na recimo 5 cm sirinu umesto 8 cm i videces kako ti se rezolucija povecava sa 72 na nekih 120 dpi... (to je sve suva matematika, nista abstraktno). Znaci, slobodno to uradi i pustaj tako, screenshotovi ce biti ostri. Samo nemoj nikakav resize da radis (u quarku, indesign... ) jer onda si "dzaba krecio".
[ emilio_bonaca @ 25.11.2004. 22:10 ] @

Ja sam licno koristio power point za importovanje screanshot-a. Dok radis na prezentaciji slika je mutna, ali cim pokrenes prezentaciju u full screan-u slika je ok.
Ako ti se svidi kako izgleda exportuj sliku u tebi potreban format, i dalje je obradjuj u photoshopu.
[ Corey @ 26.11.2004. 20:22 ] @
Pazi,sve zavisi koju interpolaciju koristis za resizeovanje slike i velicine na koju hoces da samnjis.Vec su pomenuli da moras u odredjenim koracima da samnjues sliku ali najvaznije je kako Photoshop te pixele odbacuje zato koristi Bucubic interpolaciju.