[ dakiyu @ 17.09.2004. 02:28 ] @
Posle dugotrajne pretrage izvrstan posao mi obavlja program hummingbird socks.Evo detaljnijeg uputstva za socks 5 na xp-u....nije bas komplikovano...samo da napomenem da sam daleko od eksperta vec me muka naterala da ovo provaljujem pa pozivam ostele da se pridruze ako nesto ne znam ili propustim.Jos bi mozda bilo vazno da kazem da su me iskljucivo SHAREAZA i EDONKEY interesovali mada vidim da radi i sve drugo sto je bar meni bilo potrebno.Svakako kada svi programi kao dc++ ili nod32,adaware imaju opciju upisivanja proxy-ja, lepo iskoristite to i nemojte se zezati sa ovim.

http://www.hummingbird.com/products/index.html

Posle instalacije programa otvoriti all programs-himmingbird conectivity 8.0-product administration-socks client configuration.
Po otvaranju pritisnuti next,registrujte se sa vasim user i passvord koji ste dobili od sat provajdera pa pritisnite next.
Pritisnite add pa u polju socks server upisite adresu od socks 5 od vaseg provajdera.Takodje stavite i port koji ste dobili od provajdera (obicno je 1080 ali ne mora da znaci),ispod cekirajte version 5 pa ok.Zatim pritisnite add i u trebalo bi da vam ta adresa udje u belo polje.U uputstvu pise da je bolje u mesto adrese decimalni zapis (mada moze i adresa)...ako ne znate koji su brojevi u pitanju onda ili saznajte preko vaseg provajdera,foruma ili uradite sledece:

Konektuje te se na net,pa start-run-cmd pa ok...otvorice vam se crni dos prozor pa u njemu iza >ping (pa razmak pa upisite tacnu adresu vaseg socks servera BEZ WWW.)Dobicete verovatno odgovor da server ne moze da vam odgovori ali brojke u zagradi su isto sto i tekstualna adresa.Ipak sigurnije a mislim i lakse je da preko nekoga dodjete do tih brojeva cisto da bi bili sigurni.

Idemo na next i dolazimo do prozora Bind modules configuration.
Jednostavno mesto za programe koje zelite da rade sa vasim socks5 proxy-jem.Do sada sam probao dosta programa kao update virusa ili browsera(na kome je iskljucen proxy) i svi su radili za razliku od programa SOCKSCAP koji bi ovo isto trebalo da radi.U njemu mi je radio samo browser(firefox).
Dakle,kliknuti browse i navesti putanje gde vam je izvrsni exe file od programa koji zelite da radi.Zatim add i putanja ulazi u belo polje.To ponovite i za ostale programe koji su vam potrebni.Opet next.
Dolazimo do exclude modules configuration.
To bi trebalo da sluzi suprotno od prethodnog prozora tj da ubacite exe fajlove od programa za koje ne zelite da idu preko socks 5.Na zalost meni to ne radi t.j. kada recimo tu stavim exe od firefox ona i dalje ide preko satelita a zasto ne znam.Cak kada u firefox upisem sat proxy,pa je stavim u polje exclude onda mi na zahtev ispisuje done kao da je pronasao stranicu a ekran ipak prazan.Verovatno da postoji resenje medjutim kako mi to i nije neophodno nisam se zezao sa tim tako da tu nemam nista upisano.Ono sto tu jeste bitno je da tu iskljucujete hummingbird program tako sto cekirate polje exclude all modules i onda vam ceo komp ide po starom odnosno na dial-up ili sta vec koristite.

Posle ovoga nisam nista vazno nasao sto mi je potrebno tako da klikcete next do kraja dok ne dodjete do finish gde bi u belom okviru trebalo da vam izgleda ovako:


SOCKS Example

In the following example the system administrator is on the network at 192.168.100.x and the socks server is at 192.168.100.205. All TCP/UDP traffic to systems on the 192.168.100 net are connected directly, while traffic to all other addresses goes through the SOCKS server.

BIND-MODULE C:\Program Files\Shareaza\Shareaza.exe
DIRECT 192.168.100.0 255.255.255.0
SOCKD5 @=192.168.100.205 0.0.0.0 0.0.0.0

Ovde vidite da vam fali ovaj DIRECT koji se upisuje u polju pre socks adrese i koji predstavlja vasu direktnu IP adresu koju dobijate kada se spojite na net,medjutim kako je ta adresa svaki put razlicita ne vidim potrebu za tim jer svakako ne koristim nikakav proxy za dial-up tako da zahtev svakako ide preko dial-up-a jer ne moze drugacije pa se pokazalo da to nije bitno.Verujem da ima veze kada su u pitanju umrezavanja pc-a i dvosmerni sat-net sto ovde nije slucaj.Prema tome dobicete ovo (bez direct) i to je to.
Za probu bih preporucio vas browser na kojem cete potpuno iskljuciti proxy.Kada se ulogujete pokrenite ga i verovatno necete nista dobiti.Potom odradite ovo sto sam napisao pa opet pokrenite browser i trebalo bi da vam stize sadrzaj preko satelita.To bi trebao da bude dokaz da ste dobro uradili.
Za kraj napomena:Ovo koristim iskljucivo sa shareazom i edonkey,dok u svim ostalim slucajevima mi je iskljuceno i proxy su upisani u svim programima koji to dozvoljavaju.Ne interesuje me heavy download tako da za moje potrebe je ovo pravo resenje.Skinuo sam cisto probe radi sa ovim 200mb sa shareaze i 200mb sa edonkey i radi odlicno u zavisnosti od sledecih faktora.
Kao sto znate brzina na p2p programima varira od servera pa do korisnika i iskoriscenosti slotova,upload veze i jos mnogo toga pa o tome ne mogu da govorim jer je stvarno diskutabilno a i nevidljivo(mislim na korisnike od kojih skidate) samo kazem da na ovaj nacin radi(iako sam na shareaza i edonkey forumima jasno nalazio odgovore od moderatora da ti programi NE MOGU preko proxy).

Kao sto rekoh meni je ovo dovoljno a dalje prepustam strucnjacima da me dopune i da nesto vise naucimo.Ja sta sam znao to sam vam i preneo, a za ostalim delovima programa nisam video svrhu interesovanja da provaljujem jer mi nisu potrebni.Svakako me raduje sve veca i jeftinija ponuda sat-net-a pa je dobro da sto bolje zajedno provalimo ovaj ili drugi slican program.

Pozdrav i velike(a jeftinije) brzine vam zelim.




[ stargatenow @ 20.09.2004. 10:16 ] @
Da li neko uspeva da potera p2p programe preko EON-a (opensky)? Ranije je radilo ali sada nece...
[ dakiyu @ 20.09.2004. 23:13 ] @
Mozda je to dobro pitanje....sve ovo sam testirao kao korisnik planetsky tako da nisam siguran da li radi sa ostalim provajderima mada je ovo na nivou sistema xp i bilo kog ispravnog socks5 proxy.... tako da ne vidim razlog da ne radi....ne znam samo zasto se ostali na javljaju a dobio sam dosta PP da objasnim ovaj program....bas bi me interesovali radi li sa ostalim provajderima....