[ IgorChe @ 30.09.2004. 13:08 ] @
Da li moguce "iscupati" font iz pdf fajla ?
Font je u pdf-u embeddan !
Da li potreban neki program ili moze rucno !!!
[ SupaDucta @ 01.10.2004. 02:02 ] @
Ne može - provjereno. Za to se Adobe posebno dobro pobrinuo.
[ Josee @ 01.10.2004. 05:26 ] @

skini ScreenGraber-om iz pdf-a neku rijec pa da vidimo, mozda neko prepozna o kom je fontu rijec

hej, supa
malo te ima na ovom forumu u zadnje vrijeme /mislim, nisu ni teme bas neke, imal sta kod tebe, neka inicijativa?/
[ IgorChe @ 01.10.2004. 09:13 ] @
Sam PDF je katalog 50-ak fontova koji nisu za prodaju (samo prikaz i prezentacija).
A imena fontova znam jer ih sam Acrobat lepo napise , a to mi nista ne znaci.
Jedino mi preostaje da sam napravim fontove .Printam ih u .ps ,pa iz illustratora
izvoz slovo po slovo. ( a kering kako se snadjem).

Inace ako nekome treba fontova neka se javi !!!
24.000
[ SupaDucta @ 02.10.2004. 01:03 ] @
Citat:
hej, supa
malo te ima na ovom forumu u zadnje vrijeme /mislim, nisu ni teme bas neke, imal sta kod tebe, neka inicijativa?/


Pozdrav Josee ;)

Eto, nema me baš - radim ko životinja i tako. Navratim tu i tamo, budem malo češće kad uhvatim vremena.

Citat:
Printam ih u .ps ,pa iz illustratora izvoz slovo po slovo. ( a kering kako se snadjem).


Hm, ako baš toliko želiš te fontove ne moraš ih ni izvoziti iz Illustratora - otvori sličan font (slične debljine, rezova itd.) u FontLabu i samo copy iz AI-ja i paste u FontLab. Generiraj OpenType font, prelomi jedno dvadeset strana tim fontom u InDesignu (stavi mu kerning na 'Metrics' da ti radi kerning po metrici fonta, a ne 'Optical' koji je zapravo kerning po InDesignovom algoritmu) s tim da stavi alignment left i letter i word spacing ti ne smiju varirati - sve stavi na 100% odnosno 0%. Nakon toga lijepo sve isprintaj i dobro obrati pažnju na kerning parove (npr. VA, KO itd.), pa podešavaj.

E, sad ima jedna potencijalna sitna 'preverzijica' u tome. Ako s Adobeovog sajta skineš Adobe OpenType FDK (moraš se regati u ASN ---> https://partners.adobe.com/asn/ ) u njemu bi trebao biti plugin (bar je bio za InDesign 2.x u starijim verzijama FDK) za InDesign s kojim možeš direktno iz InDesigna editirati OpenType font (tj. podešavati mu kompletnu metriku). Ja sam se svojednobno nešto malo poigravao s tim, i mislim da bi ti moglo pomoći kod kerninga.

S tim da ti je i jedno i drugo onako prilično obiman zahvat.
[ Josee @ 03.10.2004. 02:44 ] @
Igore,
imas li font MAGNIFICO /sve tipove, ili bar neke/?
Ako imas, baci mi mail-om, ako te ne mrzi
thnx in advance
[ Bukira @ 17.10.2004. 20:03 ] @
Fontovi mogu da se izvuku iz PDF-a, naravno samo onaj podskup slova koji se nalazi u tekstu. Jednom prilikom sam bio prinuđen da tako napravim neke retke fontove. Nazalost metrika fonta se gubi na taj način. Evo uputstva pomoću kog sam vadio fontove iz PDF-a:

Extract fonts from pdf files

1- Turn the PDF into a postscript file (.ps). You can use Distiller or pdf2ps or ghostscript to do that.
2- Open the .ps file with Notepad or any other text editor.
3- Run a find on !% and look for font info around there.
4- Run a find on "cleartomark".
5- Save the chunk that starts with %!FontType1 and ends with cleartomark into a .pfb file.
6- Generate a .pfm using Crossfont or pfb2pfm. The .pfm is useless for all purposes except being able to view and/or activate the font with ATM.

Keep in mind that metric info, kerning and hinting are all lost when you
do an extract from a PDF.
[ SupaDucta @ 17.10.2004. 22:27 ] @
I šta ti je tu ostalo od fonta kad si izgubio metriku, hinting i kerning informacije? Hrpa karaktera u nekakvom uništenom i okrljaštenom 'fontu' koji, da bi se nešto s njim kvalitetno radilo, treba kompletno preraditi i popraviti.

I koji ti takav 'font' ima Encoding?

Znači opet smo na tome da - ne mogu, jer teško da to možeš nazvati 'izvučenim fontom'. To možeš nazvati jedino poluizvučenim fontom uz cijenu uništenja velikog dijela faktora koji su taj font činili. Time si dobio LOŠ FONT.
[ Josee @ 22.10.2004. 02:34 ] @
... ili samo skup znakova, koji se /mozda/ odazivaju pritisku tastera sa tastature i slobodno prikazuju na ekranu
vjerovatno neupotrebljivo za neke vece tekstualne forme, mozda korisno za neki OCR job ili re-izradu nekog logotipa u vektor formatu...
... ili ima jos nesto?

uzgred, imal ko onu MAGNIFICO.ttf familiju ???