[ Corey @ 30.09.2004. 19:34 ] @
Dali imaju negde da se uzmu naocare protiv zracenja monitora ili mora da se ode kod ocnog da on nesto preporuci...
[ kime1 @ 30.09.2004. 20:01 ] @
bilo je nešto na monitor da se nakači,ali dosta potamni onda ....
[ flylord @ 30.09.2004. 20:08 ] @
kupi TFT
[ cicika @ 30.09.2004. 20:51 ] @
Mogao bi da naručiš da ti naprave foto-grej sa reflektujućom spoljašnjom površinom, bez dioptrije. Ali to će da košta...
[ Ve$eli @ 30.09.2004. 22:25 ] @
Meni rece drug da on ima neko cvece kome prija zracenje, tj. ono upija zracenje, kaze bilo je i na tv-u, pa tako i stiti od zracenja.

Evo sad mi rece da ce mi dati pelcer :)
[ Pharos @ 01.10.2004. 20:53 ] @
@Ve$eli
Daj molim te reci nam koje je to cveće koje upija zračenje. Baš bih voleo da znam.
@corey
Kao što cicika reče uzmi neke fotogrej naočare bez dioptrije ili uzmi bilo kakva
zatamljena stakla. Sad ne baš previše zatamljena :) Ako imaš osetljive oči, onda
se oko brani od viška svetlosti i javljaju se tikovi. Po pravilu, svetlost koju
prouzrokuje monitor, ne sme biti veća od dnevne svetlosti, i tada se smatra da
svetlost koju stvara monitor ne šteti očima. Ljudima sa osetljivijim očima je
jaka i dnevna svetlost pa im se preporučujje upotrweba zatamljenih ili fotogrej
stakala bez dioptrije.
E sada, kod kompjutera, nije problem samo jačina svetlosti koju proizvodi monitor.
Ima tu još nekih stvari na koje treba voditi računa. Naime prostor oko kompjutera
(monitora) se jonizuje, što kod ljudi stvara povišenu nervozu i nervnu napetost.
Zatim kompjuter pojačano zagreva prostor u svojoj okolini. Kod mene je monitor
posle 5 sati rada vruć ko grejalica :) Ne greje samo monitor prostoriju u kojoj se
nalazi, već i samo kućište. Napredkom tehnologije došlo se do većih brzina
kompjuterskih komponenti, ali na žalost i do većeg zagrevanja istih.
Prema tome, preporučljivo je držati kompjuter u malo većim i svetlijim
prostorijama gde je normalna cirkulacija vazduha. Treba izbegavati PC igraonice koje
su površinski male, imaju dosta kompjutera koji se nalaze jedan do drugog (bez
razmaka od barem 1m ili gde je monitor uz monitor) i koje se nalaze u nekim
podrumima bez prozora ili gde su prozori zablindirani, odnosno gde je slaba
cirkulacija vazduha tj. nikakva.
Takođe bi trebalo praviti što češće pauze u radu s kompjuterom. Npr. na svakih
sat vremena napraviti 10 min pauze. Rad za kompjuterom opterećuje ceo organizam.
Takođe je obavezno za sve osobe, koje provode dosta vremena za računarom, da se bave sportom. Tu se preporučuje plivanje, košarka, odbojka, rukomet... Fudbal se baš ne preporučuje jer trenirajući fudbal uglavnom se razvijaju noge, a ostali
delovi tela 0. Sedeći dosta za računarom dolazi do deformacije grudnog koša ali i
do ostalih delova tela, kao npr. opuštenog i ružnog stomaka, nerazvijenih ruku i
ramena, raznih oboljenja i ukočenosti vrata, deformacija i bolova u kičmi ...
Eto nadam se da su moji saveti nekom koliko toliko pomogli.
[ vindic8or @ 01.10.2004. 21:02 ] @
woooooooooooooooooooooooooooot?
[ miamilanche @ 01.10.2004. 22:54 ] @
nadam se da ovo nece da zvuci kao reklama ali moja iskustva davnasnja dok je jos c-64 bio top racunar

naime dosta vremena sam provodio uz njega a sticajem okolnosti udaljenost od tv-a
na koji je c-64 bio prikacen je bila ista kao sto je danas uobicajena udaljenost od monitora

svi moji problemi oko glavobolje i bolova u ocima prestali su onog trenutka kada sam kupio ray-ban naocare za sunce i poceo da ih koristim za vreme sedenja ispred monitora tj. tv-a.

napominjem da su naocare donete iz usa, i da je uz njih stigla tusta i tma deklaracija, upitnika, garancija kao i neka vrsta kataloga koji je objasnio da se stakla specijalno rade za razlicite namene itd isl ( htedoh reci dobio sam sigurno original )

u sustini ako imas nekoga ko je stopostotno siguran u svoje djozle pozajmi ih, isprobaj i tek onda investiraj
[ byM4k5 @ 02.10.2004. 00:31 ] @
Citat:
Ve$eli:
Meni rece drug da on ima neko cvece kome prija zracenje, tj. ono upija zracenje


Mislim da nema teorije da "skrenes" zracenje. Nije to vazduh pa da dodje i da ga nesto usise.
[ Buum @ 02.10.2004. 05:44 ] @
Imaš optičarsku radnju u Bulevaru kralja Aleksandra, tačno preko puta Vukovog spomenika, gde možeš da nađeš to što ti treba. I ja baš planiram da tamo uzmem sebi jedan par naočara sa staklima koja, između ostalog, imaju i zaštitu od zračenja monitora.
[ Ve$eli @ 02.10.2004. 12:21 ] @

Offtopic:

To za cvece je bila za*ebancija :)

Fora je u tome sto obicno to cvece cveta 2x godisnje, a kad je pored monitora on je provalio da cveta 4x

Citat:
@Ve$eli
Daj molim te reci nam koje je to cveće koje upija zračenje. Baš bih voleo da znam.


Ne seca se ali sam mu rekao da sazna.

Citat:
Mislim da nema teorije da "skrenes" zracenje. Nije to vazduh pa da dodje i da ga nesto usise.


Ne znam, vrlo moguce.

A sto sto se tice teme, dobro je pogledati na cet citaonici

http://www.cet.co.yu/r_teme.htm

pod "racunari i zdravlje"

Pozdrav,
Ve$eli


[ ddz @ 02.10.2004. 23:44 ] @
Ma kakvo cveće, Teslina purpurna ploča je zakon!

[ luka.l @ 03.10.2004. 02:04 ] @
Pharos je nesto spominjao osvetljenost sobe u kojoj je monitor itd.

Razlog zbog cega nije dobro biti u zamracenoj prostoriji pred monitorom je to sto je globalna kolicina svetlosti takva da natera zenice da se rasire, a to omogucava lak prolaz onome sto se emituje iz monitora....
[ DzoA @ 05.10.2004. 23:40 ] @
Mogao bi neko da kaze ko je upoznat koliko kosta to "zadovoljstvo" naravno i gde je to proverio?
[ marko37 @ 07.10.2004. 20:00 ] @
Citat:
Razlog zbog cega nije dobro biti u zamracenoj prostoriji pred monitorom je to sto je globalna kolicina svetlosti takva da natera zenice da se rasire, a to omogucava lak prolaz onome sto se emituje iz monitora....



A iz monitora izleće šta? Death rays? :)

Šalu na stranu, u zamračenoj prostoriji se ne sedi pred monitorom pre svega zato što je česta promena u ukupnoj osvetljenosti oka, pa dolazi do zamora usled čestog skupljanja i proširivanja zenice, kao i drugih bioloških mehanizama za "regulaciju kontrasta i osvetljaja". Posebno ako recimo gledaš film u mraku. I ne važi samo za monitor.

--

BEERWARE: If it works right the 1st time, buy yourself a beer!

[ gazdamatas @ 11.12.2005. 13:39 ] @
Kakva je to ploča dali se može nabaviti o čemu se radi?
[ gazdamatas @ 11.12.2005. 13:45 ] @
Ima li neko link da se vide naočale za zaštitu od monitora, niko nije dao konkretan odgovor.

Inače sam saznao od jedne pouzdane osobe da boca vode pored monitora koju se mijenja svaki dan upija oko 15 % ukupnog zračenja monitora.

Monitor ima štetno i aktivno zračenje u krug oko sebe na udaljenosti od 15o centimetara ili 1,5 metara.

pet boca vode, dali to umanjuje zračenje, ne znam sigurno da samo sam primjetio da me manje zamara rad pred monitor kad sam u konstantno prozračenoj prostoriji, odnosno kad je prozor cijelo vrijeme otvoren pa i po zimi...
[ McKracken @ 11.12.2005. 16:58 ] @
E pa ta tvoja pouzdana osoba lupeta.

Provetravanje pomaze jer se tako imas vise kiseonika pa je zdravije za rad, ali i dalje ne mogu da verujem da ima ljudi koji veruju da se zracenje upija.



Citat:
Monitor ima štetno i aktivno zračenje u krug oko sebe na udaljenosti od 15o centimetara ili 1,5 metara.


Zamolio bih da se ne daju odokativne, neutemeljene procene koje nemaju veze sa osnovnim poznavanjim principa funkcionisanja sveta oko nas.

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 11.12.2005. u 18:00 GMT+1]
[ gazdamatas @ 12.12.2005. 16:25 ] @
Nema potrebe za tvojom zamolbom, jer se ne radi o odokativnim procjenama, nego je čovjek bio u takvom zdravstvenom stanju da su mu američki liječnici rekli ovu informaciju, na odjelu gdje je bio i učio je o tome u specijalnoj školi...
[ codeus @ 13.12.2005. 03:03 ] @
da ucio je ..pre jedno 10-tak i vise godina ...
..sta je vama ... kakvo zracenje iz monitora ... to je bilo pre par godina ... vec 10god sedim ispred monitora i jos uvek vidim komsinici gace iz druge zgrade ...
oci me ponekad zabole (puknu kapilari od umora) kad 8 sati sedim u mraku !!!! sto je normalno ...
... ako imate osetljive oci nista vam nece pomoci da sedite 5 sati pred masinama a da nepravite pauze svakih 1-1.5h po 10min.

samo dosta svetla i propisna udaljenost ...
a to ako ste vec "coravi" onda predjite na tft kako je vec neko rekao ili koristite stampac kao output device ...
[ McKracken @ 13.12.2005. 05:49 ] @
Kao sto rekoh odokativne procene. "Monitror" ne definise nista, kao sto "americki lekar" moze znaciti i Dr. Nick Riviera..

HELLO DOCTOR NICK!


Ovde nedostaje osnovni kurs kritickog razmisljanja i elementarne nauke :)

[ gazdamatas @ 13.12.2005. 09:16 ] @
Zračenje, strai i te kako kaj misliš da će proizvođači o tome zvoniti na sva zvona pa propali bi onda .
imaš redovite slučajeve ljudi kojima je posao da cijeli dan sjede pred monitorima, gdje ispijaju kafice i pićenca koja im stoje pored monitora i kompjutera godinama i tako kostantno unose kancerogene tvari u svoj organizam jer kafica i sve tekućine preuzimaju na sebe te radioaktivne čestice. Pa onda oboljevaju od raka, jer se paralelno s tim nezdravo hrane pa se tijelo ne uspijeva očistiti od zagađenja i ljudi su operirani, kasapljeni, dodatno zračeni, umiru...

Jedino što je zdravo i što danas ne zrači je mužnja žive krave i život na selu....

A u gradu moraš platiti cijenu za luxuz, to je jednostavno tako...

Hi!
[ McKracken @ 13.12.2005. 20:36 ] @
Kakve sad radiokaktivne cestice.

Molim te prelistaj malo forum, pisao sam bar 30 puta do sada o tome sta su radiokativne cestice a sta zracenje.

Citat:
edino što je zdravo i što danas ne zrači je mužnja žive krave i život na selu


Jos jedna neutemeljenja konstatacija :) Nista manje zracenja ne bi primio na selu, narocito ako radis po ceo dan na suncu .
[ srki @ 15.12.2005. 00:53 ] @
Citat:
gazdamatas: imaš redovite slučajeve ljudi kojima je posao da cijeli dan sjede pred monitorima, gdje ispijaju kafice i pićenca koja im stoje pored monitora i kompjutera godinama i tako kostantno unose kancerogene tvari u svoj organizam jer kafica i sve tekućine preuzimaju na sebe te radioaktivne čestice.

Mozda ako u montoru imaju plutonijum. Mozda ti ljudi imaju glavobolje i smetnje zato sto je office tako napravljen da tacno iza njih (ili pored) ima nekoga ko radi za drugim monitorom ciji je zadnji deo okrenut prema njima. Iz istog razloga ne valja ni da dvoje njih rade za monitorima koji su na suprotnoj strani jer monitor najvise zraci pozadi a napred je skoro svo zracenje blokirano. Svi danasnji monitori moraju da se pridrzavaju standarda o maksimalnom zracenju. Bolovi u glavi i smetnja ocima najvise dolazi zbog refresh-ovanja slike na monitoru i losem okolnom osvetljenju. Meni je mnogo lakse da gledam u TFT a ona biljka sto je svetala duplo cesce kod monitora je to verovatno radila jer je imala vise svetlosti.

[Ovu poruku je menjao srki dana 15.12.2005. u 02:04 GMT+1]
[ stev.aa @ 23.02.2010. 03:40 ] @
Ja imam neke Botte,naocare za monitor.Meni bas fino odgovaraju,ne boli me glava mogu sest dana da blenem u komp.Ali sam se toliko navikao na njih da sada ne mogu da gledam uopste u monitor bez njih.Danas sam razgovarao sa jednim prijateljem i on kaze da ih skinem pod hitno da vise ne navikavam oci na iste.Hteo bih da pitam neko strucno lice dali je to zdravo na nosenje.
[ VanjaDel @ 21.03.2010. 18:18 ] @
Ja imam neke Botte,naocare za monitor.

stev.aa, molim te, napisi nesto vise o tim naocarima. Gde si ih nabavio, koliko kostaju, da li je neophodan pregled da bi se dobile?

[ psykg @ 09.02.2014. 18:01 ] @
Pozdrav! da li je neko kupio/koristio te neke specijalne naocare za kompjuter?

ceo zivot sam ispred monitora ali u zadnje vreme mi se javlja nelagodnost, zamor u glavi i u ocima kada sam ispred pc monitora duze od 2,3,4 sata , a posebno ako gledam tablet duze od sat vremena, interesuje me da li postoje neke naocare da resavaju te probleme zamora gledanja u ekran

p.s da kazem da inace vidim super i da ne nosim naocare za vid
[ kunc @ 09.02.2014. 18:58 ] @
ne bi bio los jedan pregled kod oftamologa..laserski testiraj vid i nek ti odresi dijagnozu.

Zastitne naocale ili foto-senzitivne+ vjestacka suza (kapi za cisenje od bakterija, prasine, masnoce..)
[ mr. ako @ 09.02.2014. 21:14 ] @

Uz naocare 'protiv zracenja od monitora' najbolje koristiti i tin foil hat, prikazano na slici ispod:


[ psykg @ 12.02.2014. 07:59 ] @
Citat:
psykg:
Pozdrav! da li je neko kupio/koristio te neke specijalne naocare za kompjuter?

ceo zivot sam ispred monitora ali u zadnje vreme mi se javlja nelagodnost, zamor u glavi i u ocima kada sam ispred pc monitora duze od 2,3,4 sata , a posebno ako gledam tablet duze od sat vremena, interesuje me da li postoje neke naocare da resavaju te probleme zamora gledanja u ekran

p.s da kazem da inace vidim super i da ne nosim naocare za vid



Trazio sam po netu i video da ljudi hvale ove "Gunnar Computer Glasses" da li neko zna gde u Srbiji ima da se kupe ?


https://www.youtube.com/watch?v=fGgCFDRV_YQ

https://www.youtube.com/watch?v=l_ALpycQWxM