[ Digital Brain @ 19.03.2002. 02:37 ] @
Jel moze neko KONKRETNO (znaci da KORISTI EON ili Kablovski net kod memodate) da kaze sledece:

1. Da li EON i dalje funkcionise (najvise me zanima off-line DL) posle cele ove price o bankrotu i preuzimanjima i blablabla...?

2. Da li memodata ima neki GARANTOVANI protok po korisniku ? Ili moze da se desi da mi je brzina < 1 kb/s? Kako se realno ponasa taj kablovski internet buduci da i nije nesto skup.....

E, da, koliki je mailbox limit kod memodate, ako ga ima ?

Pozdrav....
[ Ivan Dimkovic @ 19.03.2002. 08:10 ] @
Ja cu ti reci samo za MEMODATU - odgovor je - NE, oni NEMAJU garantovani ni 33.6 K protok, to sam ih explicitno pitao - i rekli su mi da "sve zavisi" - vrlo amaterski.
[ Sale81 @ 07.09.2002. 04:16 ] @
Vec ima nekoliko tema oko KDS i KABLNETA
http://www.elitesecurity.org/tema/13155 < Tu su moji komentari o kablnetu
http://www.elitesecurity.org/tema/5623 < I ovdje ima nesto...

p.s. kablnet na banjici ne radi vec mjesecima (ja sam otkazao, za sada), ali moj drug cesto provjerava kod njega i kaze da nema signala...

[ bOkIcA @ 07.09.2002. 20:17 ] @

Mislim da je EON preuzela druga kompanija, a servis, odnosno download radi.

[ Marvin Freestyle @ 11.09.2002. 14:43 ] @
EON meni stoji vech tri nedelje ... nishta zivo mi ne silazi sa satelita ... ma da drugar i komshija objashnjava da kod njega sve funkcionishe just fine ...
[ tdjokic @ 13.01.2003. 20:16 ] @
Novi odgovor na nesto stariju temu.

Ako nesto ne valja - kudimo, OK. Ali ako nesto valja, posteno je da i to kazemo.

Zivim u blizini Memodate, na Banjici. Imam tzv. kablovski Internet od pocetka, sa izvesnim prekidom u koriscenju. Uvodjenje je kostalo 120DEM i u tu cenu je bilo uracunato dovodjenje kabla u stan korisnika, PNA kartica i mesecna pretplata za prvi mesec. Za sledece mesece je pretplata bila 20DEM, odnosno sada 10Eura.

Limit je 320MB mesecno, nakon toga se nesto doplacuje - prvo je bilo ono "za svakih sledecih zapocetih xx megabajta jos 10E" zatim su to promenili, mislim da je sada 1MB = 1 dinar, ali moram da kazem da do danas NISAM PLATIO NI DINARA DOPLATE za prekoracenje limita. Ili stvarno nisam prekoracio, ili nam malo gledaju kroz prste, jer pretpostavljam da neki korisnici ne iskoriste ceo limit.

Ozbiljnijim korisnicima neta ovo mozda zvuci smesno, ali ne zaboravite da net koriste i neki ljudi skromnijeg znanja i potreba, a narocito finansija. Dok sam koristio telefonski modem i dial-up, potrosena mesecna suma je uvek bila veca od Memodatinih 10 E, jer se trosi i kvota kod provajdera i impulsi za telefon i za mene je bila veliki problem. Znaci, finansiski sam sada definitivno na boljem a i telefon je slobodan.

Tehnicki aspekt je sledeci. Iako ga Memodata zove 'kablovski Internet' ja mislim da bi bilo bolje da se kaze LAN, mada je moje znanje tu dosta skromno. Od Memodate su preko vrhova zgrada (jedanajest spratova) razvucene zice, zvezdasto, do drugih zgrada. Verovatno Ethernet. Vertikale do stanova su obicne telefonske zice, sto je omoguceno koriscenjem PNA kartica. Veza sa Memodatom je 24h dnevno, svaki dan, sto je vrlo zgodno. Cim ukljucis PC mozes da skines postu. Protok je .... e, tu je problem.

Do pre oko mesec dana, protok mi je cesto bio 0 (nula) i stoji tako 15 minuta ili vise. Pa opet krene i krece se oko par desetina kbps ali nikad iznad 60kbps. U par usamljenih slucajeva, u lokalnom prenosu, samo od Memodate do mene, skocio je do neverovatnih 700kbps. Prakticno, cela stvar je bila na nivou modema malo vise od 14.4k. Sad, sto stoji, to moze da se razume i nekako prihvati ali mene je vise mucilo ono sto je spor i kad radi. Sada se stvar drasticno poboljsala. Da li su i sta menjali, nisam pitao i nemam nameru da im dosadjujem, ali protok se neverovatno poboljsao. Sada imam u KB/sec skoro onoliko koliko sam pre imao u kbps, da covek ne poveruje. BBC sajt se otvara brzinom preko 40KB/sec. Skidam neke fajlove sa Acorpovog sajta sa 20KB/sec i slicno. Prosto sam osamucen i molim Boga da to nije san ili posledica praznicnog rasterecenja mreze.
[ Sale81 @ 13.01.2003. 21:10 ] @
U lokalu jeste moze se reci brzo... ali evo vec mjesecima nema signala (ovamo preko shina). Moguce da su sada nesto popravili tamo preko shina, ali upravo gledam u prekrizanu ikonicu i gresku "network cable is not connected" :)
[ tdjokic @ 13.01.2003. 22:56 ] @
Nesto su govorili da ima odredjenih problematicnih tacaka, ali ih treba obavezno o tome obavestiti, proveriti IP adrese itd., mozda i pomogne nesto. Meni se desavalo da dodje do prekida struje na sekundu, dve i Memodata izgubi signal za dan, dva dok im se ne javi da nema signala.
[ Sale81 @ 13.01.2003. 23:54 ] @
heheh koliko sam samo puta zvao i dolazio, svi su me upoznali :)

Odgovori su: bice do kraja nedjelje, u ponedjeljak, do kraja mjeseca, do kraja godine (samo ne znam koje)... :)

Ok, znam znam znam... teba biti optimista!!! :D
[ boki @ 14.01.2003. 17:53 ] @
Da, da, Ja sam bio optimista 6 meseci i onda kad mi je dojadilo, trazio sam lovu nazad i vratili su svih 120DM. Inace dok je radilo to je bilo strasno, ja ne znam sta se dogadjalo, ali uglavnom kad pingujem router-a koji se nalazi u susednoj zgradi dobijem sipak :)). Kad ima vezu sa routerom desi se da cak radi i sa ostatkom sveta(to se desavalo uglavnom ujutro(bog zna zasto)). Inace po krovu razvlace BNC kablove, u vertikali PNA itd. moj drug koji se nalazi u ulazu do router-a ima iste takve probleme(ne vidi router) i to mi je veoma cudno, kako uspeju da izgube signal na 20m .
U svakom slucaju s njima ne treba imati posla. Zadnja 2 meseca uopste nije radio tako da sam ih zvao svaki dan, verovatno sam ih toliko smorio da su jedva docekali da mi vrate lovu samo da ih ostavim na miru:)))
[ tdjokic @ 14.01.2003. 20:37 ] @
Tesko mi je ovo da priznam, ali kod mene sada radi kao munja: download fajlova preko 10KB/sec, otvaranje nekih sajtova 40 - 90KB/sec! Inace, ranije je bilo muka ziva.

Mozda je ova diskusija cisto teoriska jer mi se cini da vise ni ne nude taj tzv. 'kablovski Internet'. Ako se nekome ukaze prilika da se prikljuci na njih ako se neki prikljucak u zgradi slucajno oslobodi, ne mogu da mu savetujem da to barem ne isproba.

Inace, i ja sam upoznat sa odgovorima "bice, bice,...." i sve mi je jasno ali nemam druge mogucnosti osim dial-up-a, koji mi dodje duplo skuplji...
[ xenox @ 15.01.2003. 08:19 ] @
Ne preteruj samo sa tim downloadom, da ne bih morao da povlacim rucnu...
Nismo bas odustali, ali zbog problema koji su se pojavili u ovom nacinu mrezenja (da ne radi u tacnim vremenskim periodima), kao i zbog slabe koncentracije zainteresovanih - sto poskupljuje varijantu, malo smo prikocili, bar dok ne sredimo ovo sto je povezano do sada.
A i da vidimo sta ce da naprave KDS distributeri (a i kad?) - buduci da su izpoobecavali po celom gradu, pa se ljudi i zbog toga slabo javljaju. Neka i drugi malo eksperimentisu...
[ tdjokic @ 15.01.2003. 10:12 ] @
Nije, casna rec - u tome i jeste problem: pre je bilo vrlo, vrlo sporo a sada je zbunjujuce brzo. NAJJEDNOSTAVNIJE RECENO: sad imam u kB/sec koliko sam pre imao u kbps! Neverovatno!!!!

Uz poruku od 13.01.2003. u 21:16 sam prikacio snimak DU metra, koji pokazuje protok prilikom downloada OpenOffice sa nekog sajta iz SAD. Uz ovu poruku cu prikaciti (ako budem umeo) i sliku onog klasicnog menija kad se nesto downloaduje u Windows OS-u.

Napomena: Slike su malo zabrljane - preterao sam sa kompresijom da bi sto manje opterecivale ES sajt, izvinite...

Download je vrsen danas, 15. januara 03, u prepodnevnim satima. Brzina varira od sajta do sajta, ali je na svim sajtovima VEOMA VELIKA, par puta veca od dial-up-a u svakom slucaju.
[ boki @ 15.01.2003. 14:14 ] @
ooo.... Xenox, sysadmin, jer to za banjicu ili za konjarnik?
[ Jbyn4e @ 15.01.2003. 14:30 ] @
Ma covek ti je rekao da ne preterujes sa KOLICINOM download-a (vidis da je iz memodate, inace jako ok lik), da ne bi morao da "ogranici" brzinu downloada...
[ tdjokic @ 15.01.2003. 15:08 ] @
Najiskrenije hvala Jbyn4e, ja sam stvarno mislio da se primedba odnosi na citiranu brzinu protoka i zato se 'ubih' dokazujuci da je to STVARNO! Moze li neko da mi kaze kako se vide slike DU?

Sto se KOLICINE downloada tice, tu nece biti problema. Ni do sada nisam preterivao a od sad cu paziti jos i vise. Mozda sam prvih dana nove, povecane brzine malo (pa... i mnogo) preterivao sa surfovanjem, ali stvarno sam bio prijatno iznenadjen i verovatno sam izgubio osecaj realnosti.

Slike koje sam prilozio su bile snimljene samo sa probama downloada - OpenOffice sam kupio gotov, skinut i ispecen na CD, nisam ni imao nameru da ga skidam. Osim toga, ako ovaj nivo brzine protoka ostane i dalje, jasno mi je da bi bilo sasvim opravdano i prirodno da se naplacuje prekoracenje kvote.
[ Gojko Vujovic @ 15.01.2003. 18:08 ] @
Stavis je lepo u poruku kad je uploadujes na forum, izmedju img tagova:
[ S a l e @ 15.01.2003. 18:27 ] @
Srbija do tokija, kablnet do shina na Banjici :)

Radi

|
|
|
========================
|
|
|

Ne radi...

Inace open office si imao na dreniku...
[ tdjokic @ 15.01.2003. 19:08 ] @
Hvala za objasnjenja i pomoc.

OpenOffice a i druge programe najvishe volim "resh pecene" (na CD-u) da ih ja ne skidam svaki put kad nesto zeznem, pa opet iz pocetka, jer nemam pekac.

Sad bih molio nekoga da kaze par reci o mrezi tipa Memodate: kakve su tu teoriske brzine protoka, kad bi sve radilo bez problema, onako - po projektu, i mozda jos nesto u tom smislu, ako ne trazim mnogo.

Usput, kao sto vidite, Memodata radi i na Linux-u (Debian, instaliran sa Knoppix-a). Znaci, jedino shine ne voli :-(
[ S a l e @ 16.01.2003. 00:26 ] @
Valjda je problem to sto ima "puno" korisnika i onda se signal gubi kroz mrezu... da ne kazem troshi... mora da ima vise routera (pc sa jednom karticu za ulaz i jednom za izlaz) koji ce da pojacaju signal u segmentima mreze. Onda je problem duzina ovog kabla koje ide preko shina... Kablo je valjda oklopljeno, ali opet radio amateri prave smetnje... mada o samoj arhitekturi mreze xenox je najkompetentniji da nesto napise. Ja ovo pisem kao stari korisnik
[ xenox @ 16.01.2003. 01:09 ] @
Ma videcemo da ubacimo jos masina, ali ide smaranje sa strujom i ostalim stvarima po krovovima... ali ovako ocigledno ne moze da ide kako treba...

Teoretske brzine... Kartice od 10 Mbps se posle nekog vremena u serveru zaglupe i zablokiraju mainu, sto kod korisnika nije problem. Vracene su od po 1 Mbps. Teoretski moze do 25 usera na taj 1 Mbps - prakticno mi ne pada na pamet da ih bude toliko (max 14)...

Sto se korektnosti tice, ja sam odsrafio, ali je recimo 10.0.22.101 i posto sam ga skratio na 4KB/s uspeo da za jedan dan sroka 408 MB. Mislim da je stvarno mnogo, a voleo bih da ga neko od vas pozove i kaze mu da je preterao, i ad svaki mega kosta 3 dinara...

Sve u svemu - vozio je koliko je mogao 37.7 kbps CIR za 15.1. a bio je ogranicen jer sam ga vec zapazio da cima. Sada je na 1 KB/s, a trebao bih da ga skinem sa mreze jer je pretplatu vec srokao...

Pokusacu da iskontrolisem da normalni korisnici imaju lep bandwith kada im zatreba, a da download manijake sasecem.

Verovatno ce sistem preci na VPN konekcije sa traffic accountingom (kad me ne bude mrzelo da programiram pa ce biti cist racun, i popusti nocu, i slicno - kao sto je sada za Dial-Up.

Izvinjavam se svima preko sina, ali bice valjda nesto kad otopli popravljeno...

600 din na mesec za normalan surf mislim da nije puno, ali i vi morate da shvatite da ni memodati net ne pada sa kruske. Najgore od svega je sto znam da se neko hvalio da je skinuo tri CD-a za 600 din. Pa sto je mnogo mnogo je...

Potrosnja se meri, ali je stvarno grozno raspravljati se na temu jesam potrosio, nisam potrosio...

Koga sta interesuje u vezi neta, evo vam zivog sysadmina, pa pitajte ko sta voli...
[ tdjokic @ 16.01.2003. 11:50 ] @
Hvala xenox.

Slazem se da 600 dinara nije skupo za normalan surf, pogotovu sto je telefon STALNO SLOBODAN za ostalu familiju! Jasno mi je i to da Memodati ne pada sa kruske, pa zato i kazem da prekoracenje treba da se plati.

Sto se korektnosti tice, moram ponovo da priznam da me je ovaj skok protoka potpuno osamutio i da sam se prvog dana ponasao u stilu: 'Uh, sta je ovo? Daj da navalim dok traje!'. Drugog i sledecih dana sam i dalje bio odusevljen, ali je polako pocela da se 'fejd in' ideja da cu to morati i da platim ako tako nastavim. Kad sam dosao do ubedjenja da se protok stabilizovao, to sam izneo ovde, smatrajuci da je fer da se iznesu i pozitivne stvari o nekome koga smo uglavnom kritikovali.

Velike downloadove nisam pravio cak ni prvih dana povecanog protoka, pa ih necu praviti ni u buduce. A ono ranije, onaj protok sa maksimalno 60kbps (koliko je to u kB/sec, jel se deli sa 8?), sa ogromnim pauzama - spomenulo se, ne povratilo se! Neko vreme sam razmisljao da predlozim da nas podelite u grupe 'parni dani' - 'neparni dani' koriscenja, misleci da probleme prouzrokuje samo veliki broj korisnika, tako da bi svi imali dobar protok svakog drugog dana....
[ boki @ 16.01.2003. 20:48 ] @
xenox, da li znas sta se desava na konjarniku? 5 dana ne radi, 2 dana radi i tako! Da li ta poboljsanja vaze i tamo ili samo na banjici?, Da li Janko jos uvek radi kod vas?(s njim sam se prepirao 3 meseca)


If you can't make it good,
make it LOOK good.
-Meomdata :)))