[ Vedat @ 15.10.2004. 14:37 ] @
Hocu da znam koji program treba da ga ubacim u EPROM da bi mogao iz RAM citati hex fajl , (execute). Moj mikrokontroller je 80c51. Ja imam nekakvu ideju da to treba da bude MON51 ali xoce neko da mi kaze da je to?
[ obranko @ 17.10.2004. 22:26 ] @
Pozdrav,

Pitanje nije bas najjasnije. Ako sam dobro razumeo ti zelis da izvrsavas (execute) program is RAM memorije. Za to pitanje mora da navedes kakav hadrver imas - izvrsavanje programa iz RAM je moguce samo ako hardver to omogucava. Ako je hadrver OK treba da kazes na koji nacin ubacujes hex kod u RAM. Ako imas neki od "evaluation boards" sa nekom vrstom monitorskog programa i tim putem ubacujes hax kod, mora postojati komanda kojom mozes poceti izvrsavanje svog programa (koga se predhodno stavio u RAM). To mozes naci u uputstvu za 'evaluation board".

U slucaju da to nemas, za tacan odgovor moras dati vise informacija.
[ Vedat @ 21.10.2004. 12:58 ] @
Ti dobro si me razumeo. Samo ja sam uradio jednu semu da sa tastaturom pozovem program iz EPROM ili RAM. A da radim ovo u EPROM treba da bude program kao BIOS u kompjuter. Moj EPROM je 27c64. Takode da se povezam i da prebacim program u RAM radim sa PC kompjuter preko HiperLink-a. Mozda sam nesto mogao da objasnim.
[ obranko @ 26.10.2004. 00:25 ] @
Pozdrav,

Rekao bih da si sam napravio semu. To znaci da verovatno ne moze da se koristi MON51 ili slicni programi. Da bi program mogao da se izvrsava iz spoljasnje ram memorije potrebno je da su signali RD i PSEN propusteni kroz I kolo (AND) i da je izlaz I kola vezan za OE ram memorije.
Ako je ovo tacno onda je tebi potreban mali monitor program. Takav program se sastoji iz nekoliko delova:
- inicijalizacija sistema (promenljive i resursi - uart, timers, intterrupt requests ...)
- interrupt handlers (procedure za servisiranje zahteva za prekid - ISR). U tvom slucaju potrebna ti je uart ISR.
- skaniranje tastature ili prekidaca
- procedura za "parsing" i smestanje koda koji je primljen uart-om. (Predpostavljam da saljes kod u intel hex formatu).
- glavni program.
Ovo je minimalno sto ti je potrebno.
Inicijalizacija sistema:
- rezervisi bafer za prijem karaktera putem uart-a (1 byte)
- rezervisi bafer za tekucu adresu za "load" komandu (2 bytes)
- rezervisi bafer za prijem intel hex koda (70-80 bytes)
- inicijalizuj uart (brzina prenosa (9600 ili 19200 bps), broj bita 8, ...
- inicijalizuj timer potreban za uart
Uart ISR:
- procitaj primljeni karakter i smesti ga u bafer
- ovde ti treba mali konacni automat (state machine) da bi pravilno prihvatao karaktere (intel hex kod)
Parsing:
- Iz primljenog intel hex koda treba da izvuces "load address", broj bajtova, podatke koje ces da smestas na "load address", check sum (vidi specifikaciju intel hex koda).
Glavni program:
- beskonacna petlja u kojoj proveravas dve stvari:
- prva: da li je uart dobio novi kakater (ako jeste iz uart bafera kopiras ga u bafer za intel hex kod, pa proveris da li je to bio zadnji karakter u poruci, ako jeste zoves program za "parsing").
- druga: da li je neki taster/prekidac pritisnut. ako jeste radis ono sto treba da radis kada je taj taster pritisnut (ovo zavisi samo od tebe).
Napomena:
Za prelaz u ram koristi komandu jmp @a+dptr. To zahteva da, pre te komande, povratnu adresu stavis na stack da bi mogao da se vratis sa ret u svoj monitorski program
Ovo je kratki opis, nedostaju detalji. Ako ti treba pomoc, samo se javi.
[ Vedat @ 26.10.2004. 22:21 ] @
Hvala ti mnogo bate

Ja sam citao vasu informaciju i mene mnogo mi je pomogla. Taj program koji vi ste prepisali ja sam nasao u moj arkiv i sada samo mi je osta da nazem programator EPROM-a. Ovo cekam da nazem bar dva nedelja i do sada nema nista. Kontaktirao sam sa [email protected] ali nisam bar do sada nasao nista.
Pitanje:
Ako ti znas gde mogu da kupim programator EPROM-a kazi mi molim te, zato sto ne mogu da cekam vise?
[ obranko @ 26.10.2004. 23:59 ] @
Pozdrav,

Ako pogledas moj profil, videces da zivim u Severnoj Americi ako da ne znam gde se moze kupiti eprom programer u Bujanovcu i okolini.
Najbolje je da das novi post u forumu mikroprocesori - gde mogu da kupim eprom programer.
[ salec @ 27.10.2004. 11:24 ] @
Ako ne možeš da čekaš (mada bi bilo bolje da neko ode i kupi u inostranstvu), obrati se ITC-u

http://www.itcelectronic.com/

Oni su u Svilajncu, imaju neki "GALEP IV" koji programira ne samo EPROM-e, nego i neke druge programabilne chipove, ali je mnogo skup (više od 30000,00 dinara). Za tolike pare u inostranstvu mogu da se kupe mnogo jači programatori.

Inače, ima neki EPROM programator "Willem", koji ljudi prave. Neki ga i prodaju:

http://www.qsl.net/t95lmo/programatori/programatori.html (ovaj je u BiH, napisao je cenu: 150 KM)

[email protected] (A ovaj je u Beogradu), oglašava se na :

http://www.sezampro.yu/public/...ult.asp?T=01:Razno&N=13909

Citat:
29/09/2004 21:46 ikap Razno.13905
#Prog
IC EEpRom, FlashRom, od 512 do 2Mb, može i programirani!!

WireLess grid antena, 12db.

FlashRom, Eprom, FirmwareHub, PIC, programator, software Willem...

Može zamena...
Ilija tel.: 3972 607 ili 064 11 30 744, 063 85 85 068.