[ pakis @ 17.10.2004. 12:39 ] @
Cenjene kolege,

imam sledeći problem: kako naterati Delphi 7 da vrednosti unete na DBgrid prosledi
kao latin2 karaktere bazi a ne kao unicode. Koristim server 2003, clx, dbexpress,
openodbc, postgresql 8 beta2 za win.

Postgresql može da radi i kao unicode i u tom slucaju dobijam poruku da vrednosti
iznad 0x1000 nisu podržane u postgres unicodu.

Ako koristim latin2 onda dobijam poruku : ignoring unconvertible utf-8 character ...

Problem je u tome da Delphi bazi prosledjuje unicode karaktere koji u postgres
unicodeu nisu podržani ili ako se radi o latin2 nemože da konvertuje windows (delphi)
unicode na postgresov unicode
Ovo mi je potrebno zbog šđžčć...

Probao sam da postavim font na dbgridu, Application.font, localeset na sqlconnection -u,
iskljucio code conversion table na windowsu, ali ništa ne pomaže.

Preko psql -a i pgAdmin -a mogu da unesem podatke bez problema.
Bazu sam inicializovao sa initdb -E latin2 testdata
a locale se automatski postavlja na (Latin)_Serbia.1250


Imate li neki predlog ili bilo koje rešenje za unos yu karaktera na postgresql preko
delphi 7 okruženja.

Unapred hvala
Pavel

[ pakis @ 26.10.2004. 21:25 ] @

REŠENJE PROBLEMA (delimično):

Yu slova se dobijaju pomoću dbexpressa sa Vitavoom driverom za dbexpress (shareware) ili
sa Zeos komponentama (direktan pristup postgresu) u oba ova slučaja se ne koristi psqlodbc.

Očigledno je problem u psglodbc driveru a rešenje je korišćenje unicode psql drivera,
na netu postoji PGODBC30_07030208.exe.

Uz podešavanja: baza na latin2, DNS običan PostgresSQl (ne unicode), COnnect Settings
za odbc: set client_encoding to 'win1250' dobijaju se yu slova i na dbExpress-u (uz dbxoodbc)
i BDE-u.

:o)