[ goran.lj @ 21.03.2002. 15:04 ] @
Zdravo!
Kupio sam nov stampac herox m750 i joistic flight2000(genius).Interesuje me kako da podesim opcije u biosu.Kako bih mogao da instaliram drajvere za ove uredjaje.Naime moja masina ih uopste ne registruje(Celeron II na 900Mhz,RAM256Mhz,instaliran Windows ME)
Hvala
[ jc denton @ 30.03.2002. 21:20 ] @
Ako je stampac USB, i iskljucio si usb opciju u biosu nece moci ni da ga detektuje. Neki put ovo se desava i kada je u biosu isljucena opcija 'plug and play OS'. Vecina jojsticka nema automatsku detekciju, pa zato odi u control panel i 'detektuj' ga sam.
[ goran.lj @ 30.03.2002. 23:01 ] @
Stampac je sa paralelnim portom,a za joistic kad odem u Control Panel i Gaming Option,Controllers pa Add game controllers i izaberem joistic i kliknem ok,on mi javi your gameport or gameport drivers are not properly configured.Please consult the Device Manager.Kliknem na ok i nista se ne desava.Zatim odem u Device Manager u sound,video and game controllers ali tamo se nalaze samo instalirani za zvuk i video ali za joistic nema nista.Sta ciniti.
[ jc denton @ 31.03.2002. 12:13 ] @
Odi u system pa obrisi gameport (ako je tamo ?), restartuj kompjuter i na pocetku ce Win da ga detektuje i instalira ponovo. Kad ovo uradis odi u gaming ops. i instaliraj joystick. Ako je 'integralka' u pitanju, ne bi bilo lose da proveris u bios-u da li je u 'omogucen' paralelni port i game port. Neki put kod ovih stvari pomaze da sve te stvari (lpt, sound, gameport, i sve sto je integrisano osim IDE kontrolera) 'disablujes' pa onda jednom udjes u win i obrises te device-ove u system-u, restartujes kompjuter i ponovo ukljucis sve u biosu. Pri ponovnom boot-u win-a on ce sve lepo da detektuje i trebalo bi sve da proradi.
Slican problem desava se sa nekim PC Chips plocama kojima sound oce neki put da 'nestane' ali kada se uradi ovo sto sam ti objasnio sve ponovo proradi kako treba.
Isto, sa nekim zvucnim karticama iimao sam slican problem bas oko lpt-a. Jednostavno kada se instalira zvucna ona napravi konflikt sa lpt-om i ne radi ni jedno ni drugo. Posle rucnog podesavanja IRQ-a i DMA nekako sam naterao da sve to proradi. Ima i caka sa external cash-om. Iskljucis ga pa instaliras sta treba i kad sve prodje ok (malo duze traje) odes u bios i opet enablujes external cash. Ovaj slucaj se cesto vidja na starijim plocama sa VIA chipset-om.
Ako ni ovo ne prodje, uradi jedan clear CMOS i probaj ponovo, ako nije ok onda reinstaliraj win.
U svakom slucaju kazi sta si postigao, pa cemo da pokusamo da resimo. Ne bi bilo lose da mi kazes koji je HW u pitanju, i da li postoje neki konflikti u device manager-u.
[ goran.lj @ 31.03.2002. 13:57 ] @
vidis game porta uopste nema,ali sam bio u bios-u i primetio u delu Integrated Pheripherals sledece:onboard legacy audio-disabled,pa su i druge opcije ispod nje iskljucene(plave boje su,a ne bele).Na tim opcijama stoje sledece vrednosti:sound blaster-enabled
SB I\O Base Adresess-220H
SB IRQ select-IRQ 7
SB DMA Select-DMA 3
MPU-401-enabled
MPU-401 I\O Adreses-330-333H
Game port -enabled
Kad ukljucim opciju onboard legacy audio ukljucuju se i ove druge.Da li to smem da uradim jer na IRQ 7 adresi mi se nalazi Onboard paralelle port 378/IRQ7.
Hvala
[ jc denton @ 31.03.2002. 20:30 ] @
Prvo odi u win i obrisi zvucnu i paraleni port izdevice managera. Restartuj kompjuter i udji u bios.
Podesi da ti paralelni port bude na razlicitom iRQ od zvucne, pa ukljuci i zvucnu. Kada ponovo udjes u win on ce detektovati zvucnu, game i paralelelni port, a ti daj pravu putanju do drajvera ako trazi.
Kad sve ovo prodje trebalo bi da radi.

Pozdrav
[ goran.lj @ 31.03.2002. 22:38 ] @
Pozdrav!
Vidis meni u Device Manager u Sound video and game controllers se nalaze:VIA AC'97 Audio Controller(WDM)(nalazi se na IRQ11.Proverio sam) i Wave Device for Voice Modem, nema uopste Sound Blaster(u Biosu postoji opcija kao sto sam ti pisao SB IRQ select-IRQ7,koje su iskljucene kad je iskljuceno Onboard legacy audio).Sta da brisem,a u Ports(COM &LPT)-Communications Port(COM1),ECP Printer Port (LPT1)(nalazi se na IRQ7),koji od ova dva da brisem.Kako da podesim da se IRQ-ovi razlikuju?Da li smem da ukljucim Onboard legacy audio?Kad to ukljucim ukljucuju se i opcije koje sam ti naveo prosli put a medju njima i Game port.Strah me je da se nesto ne pobrca oko zvuka,jer sam ranije imao problema sa zvukom.Dolazio mi je covek i skidao drajvere za moju plocu(Chaintech 6Via5-integrisana zvucna).Masina nije ranije uopste detektovala zvucnu kartu da postoji.
Hvala
[ jc denton @ 31.03.2002. 23:40 ] @
Slusaj, nemoj da brises nista, nego da probamo ovako. Ukljuci Onboard legacy audio obavezno jer bez toga mozes da se oprostis od game porta. Kad ovo uradis moci ces da menjas IRQ za SB. Probaj prvo da zamenis IRQ za LPT1. Stavi da budu razliciti obavezno. Ne bi trebalo nista da se pobrka.
Javi sta si uradio.
[ goran.lj @ 01.04.2002. 00:27 ] @
Ne znam kako da promenim IRQ za LPT1.Da nije nesto u BIOSU?Da nije mozda opcija u BIOS-u Onboard paralel port?Kod mene stoji na 378/IRQ7.Dozvoljava mi da je iskljucim ili na IRQ5.Na IRQ5 mi se nalazi graficka kartica.Sta da menjam?
[ goran.lj @ 01.04.2002. 00:31 ] @
Zaboravio sam.SB IRQ select(to je jedna od stavki koja se ukljucuje kad se ukljuci Onboard legacy audio) se nalazi na opicji IRQ7,ali moze da semenja na vise IRQ-ova.
[ jc denton @ 01.04.2002. 00:49 ] @
IRQ za paralelni se menja u onom 'Onboard paralel port'. Mozes njega da stavis slobodno na IRQ 5, zato sto ce graficka da 'prebegne' na drugi slobodan IRQ.
A mogao bi i IRQ na SB-u da zamenis na neki broj da nije ni 5 ni 7, ako moze, pa da ne diras IRQ za Onboard paralel port. Ako imas drajvere za sve kartice u kompjuteru nemoj da se bojis da probas, ekperimentisi, nista bitno ne mozes da zeznes.
[ goran.lj @ 01.04.2002. 01:14 ] @
Hvala!Gameport je registrovan u Device Manager.Ima ga i u Game options,tako da mogu preko dugmeta ADD mogu da registrujem koji mi je joistic potreban.Samo jedno pitanjce.Kad sam ukljucio opciju Onboard legacy audio promenio sam i opciju SB IRQ select na IRQ9,jer mi je to slobodno i kad sam ponovo startovao windows znaci registrovao mi je game port,ali mi nije registrovao Sound blaster na IRQ9.Pitanje zasto?Hvala na pomoci.
[ jc denton @ 01.04.2002. 01:43 ] @
Nije mi tesko i dosadno da pomognem i apsolutnim pocetnicima u ovome. Samo mnogo bi pre resili poblem da si u startu bi detaljniji.

Nego :
-Ne mora ni da ga registruje. Taj sound blaster na IRQ 9 je samo za dos ili slicno - nemoj to da te brine (mada je Onboard legacy audio trebalo da se 'pojavi'). Ako imas jos nesto pored AC97 (u sound, video and game con) , a usput sluzi za zvuk onda je to to. A ako nema, mozda je i onaj tvoj AC 97 dobio sad IRQ 9.
Nego, sta bi sa printerom, jel proradio ?
Sad odo' da legnem pa se cujemo sutra.

poz.
[ goran.lj @ 01.04.2002. 02:03 ] @
U sound,video i game contollers pored AC 97 imam i Wave device for voice modem.Proradio i stampac.Sve je OK.
Hvala ti jos jednom.Pitanje da li mogu da ti se obracam ukoliko imam ovakvih problema i na koji e-mail?
[ goran.lj @ 01.04.2002. 02:09 ] @
javio mi se sad jedan problemcic.Kad otvorim Device manager zajedno mi se otvara i prozor za konekciju na internet(ptt - moj user name i password,kao kad otvorim internet explorer i sa njim se otvara i konekcija za internet).Sta to moze da bude?
[ jc denton @ 01.04.2002. 10:49 ] @
Na mail mozes da me kontaktiras, ali forumi za ovakve diskusije bas i sluze. Mozda je neki drugi pocetnik, na osnovu naseg postovanja, naucio nesto korisno, kapiras ?
To sto tvoj komjuter oce da se konektuje na net kad pozoves device manager, to on hoce da skine neki drajver ili imas neku viruscinu. A to sto se ona konekcija otvara za IE, nemoj da te brine udji u IE, pa u meni tools/options/connections pa tu izaberi da li ce da poziva konekciju pri startu ili nece.
Drago mi je da ti je sve lepo proradilo.

Pozdrav