[ flylord @ 22.10.2004. 09:51 ] @
http://www.linuxworld.com.au/index.php/id;1032707288;fp;2;fpid;1
[ caboom @ 22.10.2004. 09:56 ] @
je je... sa soft RT-om :)
[ flylord @ 22.10.2004. 09:59 ] @
Ne bitno, poenta je da je dobar za neke primene na RT i Embeded trzistu, a jeftin je za implementaciju i za razvoj (ovo je moje misljenje) . Sto se tice hard RTOS-a uzmi lepo QNX i sl.
[ Ivan Dimkovic @ 22.10.2004. 10:07 ] @
Pre nego sto dam svoje misljenje o ovom... prvo o ovom PR-u...

Citat:

Embedded Linux has more than cracked into the RTOS market, making its way into cell phones and PDAs, slot machines and industrial control equipment. But proprietary RTOSes still have a strong hold in areas such as automotive electronics and military applications.


Pricam ti pricu.... kakav sajt, takav i PR :)

A onda... hladan tus...

Citat:

"Facing stiff competition and low sales, a Sharp representative has informed InfoSyncWorld that the company has decided to fully withdraw its Zaurus SL line of Linux-based handhelds from the U.S. market and focus on its home market in Japan. The recent similar withdraws of Sony and Toshiba pretty much left PalmOne and RIM fighting alone HP and Dell in a saturated PDA market inundated with U.S. brands. People don't seem to be willing to pay a premium for gadgets and alternative systems, and primarily in the corporate market customers prefer to buy from the same suppliers as for their corporate hardware."


Osim Sharpa, koji je prekinuo seriju, ja zaista ne znam ni jedan drugi PDA koji koristi Linux... da li neko moze da me prosvetli? :)

MontaVista je druga prica, ali to sto Motorola koristi u svojim telefonima koliko se secam nije GPL, pa je samim tim yet another proprietary RTOS, a tu je trziste zeznuto... :)

Inace nije lose imati RT linux kernel, pa makar bio i soft-RT... ali ipak bih za neki kud i kamo ozbiljniji projekat platio nesto provereno :) Ali na faxovima i sl... moze da se pristedi dosta sa ovim.

Samo, ako me pamcenje drzi - sam Linus je bio protivu RT kontribucija od MViste za Linux pa je MontaVista prilicno sama u ovom poduhvatu ako hoce to da ugura u kernel tree... a to znaci da ceo GPL RT razvoj linux kernela zavisi od jedne kompanije... sto, i nije tako pametno.
[ caboom @ 22.10.2004. 10:11 ] @
Citat:
flylord: Ne bitno, poenta je da je dobar za neke primene na RT i Embeded trzistu, a jeftin je za implementaciju i za razvoj (ovo je moje misljenje) . Sto se tice hard RTOS-a uzmi lepo QNX i sl.


cek, sve je to lepo ali naslov clanka je:

MontaVista looks to make Linux the RTOS leader

btw. nije QNX jedini *nixoid sa hard RTOS kernelom...
[ flylord @ 22.10.2004. 10:44 ] @
Citat:
caboom:
btw. nije QNX jedini *nixoid sa hard RTOS kernelom...

Zato sam i rekao
Citat:
QNX i sl.
, znaci napisao sam "I SL."
[ caboom @ 22.10.2004. 23:56 ] @
ok, moj previd... a sta cemo sa bombasticnim naslovom i koji bi ti jos kernel preporucio pored QNX-a, tj. sta je po tebi i sl.? :)
[ flylord @ 23.10.2004. 19:34 ] @
Naslov je bombastican zbog psiholoskog dejstva na obicne neupucene ljude koji ce da misle kako sada Linux vlada trzistem
Ja ne mogu da preporucim nijedan hard RTOS jer se ne bavim time i svako ko nesto zna o tome moze da mi pobije moje izjave...
[ cubo @ 29.10.2004. 07:09 ] @
Postoje dva tzv. real time prosirenja Linux jezgra(dva najpoznatija):
RTLinux http://www.fsmlabs.com/products/openrtlinux/
RTAI http://www.rtai.org/

To su ozbiljni softveri i koriste se u industriji.
Oba su pod GPL-om ili LGPL-om. Mada se ovaj prvi pravi i u komercijalnoj
verziji.
Pre nekoliko nedelja je Monta Vista poslala pec za 2.6 jezgro koji mu
dodaje neke RT mogucnosti. Planira se da u buducnosti ovo bude u potpunosti
integrisano u jezgro. Dakle, Linux ce biti pravi RT OS.Proverite na www.kernel.org
Pogledaj i:

http://www.linuxgazette.com/node/view/117
[ Apatrid @ 16.11.2004. 21:18 ] @
Pogled s ove strane Atlantika na trziste RTOS-a bas i ne ide na ruku skepticizmu koji izvire iz par poruka na ovoj temi. Iako je konstatacija da Linux vrlo nategnuto RTOS rijesenje (cini mi se da je veci problem memory footprint nego RT "mekoca"), ono sto ja primijecujem kod svojih korisnika je vaskoliki interes i procvat razvoja. Prakticno nema vece firme koja ili nije utonula u razvoj, ili nema pilot-projekt i nekakvu strategiju prelaska na Linux.

Tacno, postoje segmenti koji su neosjetljivi na najnovije mode i pomodarstva, koji su cak neosjetljivi na royalty fees... Malo je tvrdji teren u mission critical aplikacijama, naprimjer, o sistemima gdje se uopste ne koristi OS, 8/16 bitni kontroleri u pitanju (ili, ajde-de, DSP-jevi), ili je memorija ogranicenje da se i ne prica...

Svejedno, vxWorks i slicna druzina je u poprilicnim problemima. Naglasavam jos jednom, problemi nijesu posljedica tehnicke inferiornosti, vec cijene (dzaba je najjeftinije, mada je pitanje koliko je "dzaba" bas... dzaba) i zarazne ubijedjenosti da niko ziv mars Open Source softvera prezivjeti nece, da ce Linux poci stopama gcc-a i maltene satjerati komercijalnu konkurenciju u izolovane "niche" domene.