[ KOLE89 @ 27.10.2004. 14:22 ] @
Izmene od verzije 7.6 preview 1
Windows download
Linux (jeste da je Windows aplikacije, al ajde)download
[ BytEfLUSh @ 27.10.2004. 14:40 ] @
Hmm... Opera je još daleko od Firefox-a, ali baš ću da bacim pogled... Ko zna, možda promenim mišljenje... :)
[ BytEfLUSh @ 27.10.2004. 15:22 ] @
Prvi utisci? Bolja je od 7.54, ali i dalje je daleko od Firefox-a. Užasno se sporo startuje, neki sajtovi se nepravilno prikazuju, a za pucanje ću još videti... Mada, ne verujem da su to popravili - sve Opere od 5.0 pa nadalje imaju običaj da svako malo puknu...
[ Cybernoid II @ 27.10.2004. 15:44 ] @
Citat:
BytEfLUSh: Mada, ne verujem da su to popravili - sve Opere od 5.0 pa nadalje imaju običaj da svako malo puknu...


Otkako sam stavio antivirus koji skenira fajlove skinute sa net-a Opera ne puca (osim kada je java u pitanju).
[ KOLE89 @ 27.10.2004. 15:46 ] @
Dobro, nećemo sada još jednu FireFox vs Opera diskusiju, ali moram da ti kažem da meni sasvim stabilno radi, čak i kada opvorim po tridesetak strana, startovanje jeste malo sporije (ali meni se ni FireFox ne startuje brže), a za sajtove si u pravu, ali nisu mnogo česti i može se preživeti
[ BytEfLUSh @ 27.10.2004. 15:48 ] @
Hmmm čudno, definitivno kod mene nisu virusi u pitanju, a ni antivirus ne koristim.

Jednom sam bio stavio NOD32 u Windows-u, ali je Opera i dalje pucala...

Fin je to browser, ali još treba da se doradi...
[ BytEfLUSh @ 27.10.2004. 15:51 ] @
@KOLE89:
Stvar je u intenzitetu korišćenja. Mogu ja da otvorim 30 strana u Operi i verovatno neće pući dok ne krenem da radim nešto sa njima. Sem toga, koliko ti dugo ostavljaš uključenu Operu?
[ markantz @ 27.10.2004. 16:47 ] @
Ja na faxu koristim operu i nemam nekih problema, ali je za FireFox mama posebno kad imas brz link. Primetno brze otvara stranice dok se firefox bas teli (to je moj sujektivan utisak nisam merio)
[ KOLE89 @ 27.10.2004. 18:53 ] @
@BytEfLUSh
Ja Operu koristim minimum 2-3 sata dnevno (u proseku 4) i pukne mi jednom u nedelju dana, a i tada je samo ponovo otvorim i sve stranice se ponovo učitaju iz cache-a.

Imam jedno pitanje: ima li neka extenzija koja omogućava da se stranice ne zatvaraju pri gašenju Firefoxa, nego da pri sledećem ulazku opet učitaju iz cache-a (kao u Operi)? I po mogućstvu isto tako nešto za Download manager (znam za FlashGot extenziju, ali me samo zanima nastavljanje downloada posle zatvaranja Firefoxa).
Kada bi ovo postojalo istog trenutka bi prešao na nju.
[ BytEfLUSh @ 27.10.2004. 19:07 ] @
OK, meni je browser stalno otvoren, a svako malo ga koristim... Šta ću, smara ovo vreme... Opera puca otprilike jednom u 2-3 dana (a ponekad baš zapne i puca nekoliko puta zaredom), a Firefox mi je samo jednom pukao u zadnjih mesec dana. Da ne ispadne da pljujem Operu, stalno držim oba browser-a uključena, nekako mi ES lepše izgleda iz Opere (fontovi...) a za skoro sve ostalo koristim Firefox.

Inače, FlashGot nisam puno koristio pošto nemam potrebu za njim, ali sasvim lepo radi i posle zatvaranja Firefox-a u Windows verziji (u kombinaciji sa FlashGet-om). Tad je, ja mislim, još bio Firefox 0.8 ili tako nešto, ne znam za 1.0PR, valjda radi...

Opera ima lepe mogućnosti, ali i par nedostataka:

1) PUCANJE! Koristio sam verzije od 5.0 pa nadalje (dobro, koristio sam i 3.0, ali se toga ne sećam), na 5-6 POTPUNO različitih konfiguracija i nisam mogao uopšte normalno da koristim Operu zbog stalnog pucanja. Ajde, malo se ređe dešava od 7.50, ali i dalje je daleko nestabilnije od Firefox-a...
2) Form completion? Gde je to? Proverio sam sva podešavanja i nisam mogao naći. Dakle, kad jednom ukucam nešto u neki text box da se to pojavi u drop-down meniju, kao u Firefox-u.
3) Suviše velik broj stranica se nepravilno prikazuje... Znam da je to go idiotskog webmaster-a koji ne radi po standardu, ali u Firefox-u sve lepo radi...
4) Nije besplatna. Ili treba da platim, ili imam one banner-e. Odlučio sam se za banner-e....
5) Kako da instaliram ekstenzije?????

Možda ima još nešto, ali sam zaboravio... Nisam protiv Opere kao browser-a, to je bila konstruktivna kritika proizvoda...
[ KOLE89 @ 27.10.2004. 19:19 ] @
@BytEfLUSh
U redu - sve što si rekao je istina, ali i u Firefoxu se neke stranice takođe nepravilno prikazuju, doduše ima ih manje, ali ih ima. Ipak ne mogu da radim sa Firefoxom bez onih funkcija koje sam naveo u predhodnom postu. Ako mi nađeš extenzije ili neko podešavanje za to istog trenutka prelazim na Firefox.
[ BytEfLUSh @ 27.10.2004. 19:40 ] @
Pa ima ih, ali od svih browsera koje imam instalirane Firefox ispravno prikazuje najveći broj sajtova.

Što se snimanja sesije i ostalog tiče - OK, ako ti to treba koristi Operu... Nisam siguran jel ima tako nešto za Firefox, meni nije trebalo... Inače, sviđa mi se ova nova Opera, još uvek mi je samo za [es], ali postaje sve bolja. Još jedna stvar koja mi se ne sviđa - dešava mi se da promašim CTRL+W za zatvaranje tab-a, i stisnem CTRL+Q... Sva sreća pa u novoj verziji imam X na svakom tabu, mada bih ipak više voleo da mogu koristiti tastaturu...
[ Cybernoid II @ 27.10.2004. 20:04 ] @
Kod Mozille mi se ne svidja jedna stvar kad minimizujem prozor i ostavim ga nekoliko minuta pa ponovo stavim u fokus, strasno sporo se osvezava izgled strane.

Kod Opere mi se svidja sidebar koji se lako sklanja/otvara, zatim iskljucivanje/ukljucivanje slika, razni korisnicki definisani prikazi stranice, skriptovan interfejs, a najvise zbog SDI interfejsa i open window in background. Tabove zatvaram sa CTRL+F4
[ BytEfLUSh @ 27.10.2004. 20:09 ] @
Da, primetio sam to sa osvežavanjem, mada nije toliko strašno... Treba mu najviše sekunda da osveži...

Sidebar kod Opere ne koristim, kao ni isključivanje/uključivanje slika, ali je verovatno nekome korisno.

Tabove ne mogu da zatvaram sa CTRL+F4 zato što mi je ta kombinacija rezervisana za prebacivanje na 4. virtualni desktop... Mada, ovo je Windows forum pa neću smarati sa tim...
[ Corey @ 27.10.2004. 20:12 ] @
Jedini slucaj kada koristim Firefox je kada neki sajt nije optimizovan za Operu.Inace Firefox je jos daleko od Opere po izgledu,opcijama i bezbednosti.
[ KOLE89 @ 27.10.2004. 20:14 ] @
Ma u ovoj novoj verziji (7.6p2) izbacili dugmiće sa gornje desne strane (minimize, maximize i close) za stranice. Inače ja sam te Xiće sklonio jer kada imam mnogo stranice zaklone mi ceo tab i ne mogu da ih menjam nego moran da tražim po Windows-ima iz side bara.
Ako nekog zanima kako da ukolni Xove - prvo zatvori operu, u direktorijumu C:\Program Files\Opera\skin\ otvori fajl standard_skin.zip i iz fajla skin.ini izbriši grupe [Pagebar Close Button Skin] i [Pagebar Close Button Skin.selected].
Inače u Preferences/Keyboard & Mouse možeš da podesiš prečice za sve živo.
[ BytEfLUSh @ 27.10.2004. 20:42 ] @
@Corey:
Daleko je od Firefox-a i po ceni... Možda se tebi sviđaju banneri ali ja bih radije browser bez njih... Obrazložio sam zašto mi Opera nije default browser, jednostavno joj fale neke stvari koje su mi potrebne. Jedina stvar u kojoj je Opera daleko ispred FF-a je Bookmark Manager.
[ custominstall @ 27.10.2004. 20:57 ] @
@BytEfLUSh
Koliko sam primetio, dobro poznaješ FF, pa me interesuje da li postoji ekstenzija za FF/Mozillu koja je ekvivalent programčiću 'Get File Size' za IE based browsere. U pitanju je dodatak koji se privremeno pokreće preko IE context menija, a daje tačnu veličinu fajla preko linka, datum i vreme(i odziv, ali to mi nije bitno). Ako to postoji, značilo bi mi veooooma mnogo, a ne znam gde da postujem, odnosno ko bi mogao znati.
Evo kako izgleda
[ BytEfLUSh @ 27.10.2004. 21:09 ] @
Hmm interesantna stvarčica, mislim da znam kako radi, možda bih mogao da napravim - skontao sam da bi i meni to dobro došlo :)

Postaviću to na forum kad napravim...
[ Corey @ 28.10.2004. 09:25 ] @
@BytEfLUSh
Nemoj sad da omalovazavas Operu zbog bannera.Ja sam ga skinuo i prezadovoljan sam.
[ BytEfLUSh @ 28.10.2004. 11:25 ] @
Ne bih ja dao $39 za Operu kad imam besplatan Firefox......
Sem toga, omalovažavao sam Operu zbog drugih stvari, malo višlje u temi.
[ kUdtiHaEX @ 28.10.2004. 12:23 ] @
Byteflush zar ti ja vec jednom nisam rekao da si malo naporan sa tim forsiranjem FireFox-a?

Citat:
1) PUCANJE! Koristio sam verzije od 5.0 pa nadalje (dobro, koristio sam i 3.0, ali se toga ne sećam), na 5-6 POTPUNO različitih konfiguracija i nisam mogao uopšte normalno da koristim Operu zbog stalnog pucanja. Ajde, malo se ređe dešava od 7.50, ali i dalje je daleko nestabilnije od Firefox-a...


Nemoj da mesas babe i zabe - mi pricamo o verziji 7.6 a ti si nasao danam prodajes fore kako verzija 5 nije radila. I pojasni ti to "nestabilnije"? Ako tebi browser puca 2-3 puta dnevno, to onda nije kriva Opera to je problem do tebe. Kako to da meni nikada opera ne pukne a bukvalno je 24h aktivna? Da dodam josh i da je uvek otvoreno bar 10 tabova?

Citat:
2) Form completion? Gde je to? Proverio sam sva podešavanja i nisam mogao naći. Dakle, kad jednom ukucam nešto u neki text box da se to pojavi u drop-down meniju, kao u Firefox-u.


To se zove WAND, a ti kao iskusan korisnik si mnogo naivan kada nisi mogao da nadjes tako jednostavnu opciju...

Citat:
3) Suviše velik broj stranica se nepravilno prikazuje... Znam da je to go idiotskog webmaster-a koji ne radi po standardu, ali u Firefox-u sve lepo radi...


Jos jedan nikad gluplji argument. Ako cemo tako, IE je bolji i od opere i od firefoxa.

Citat:
4) Nije besplatna. Ili treba da platim, ili imam one banner-e. Odlučio sam se za banner-e....


To i nije neka mana... Ni IE nije besplatan ako cemo tako. Da bi mogoa da pokrenes IE treba ti Windows, a Windows nije za dz. Stoga nije ni IE za dz jer dolazi sa njim.

Citat:
5) Kako da instaliram ekstenzije?????

Pravac Operin sajt...
[ BytEfLUSh @ 28.10.2004. 12:49 ] @
E, ccc... kakvi su ovo današnji moderatori... Ja lepo kažem da koristim Operu, a ti našao da se nešto praviš faca zbog porumenelog nick-a.......

Citat:
Byteflush zar ti ja vec jednom nisam rekao da si malo naporan sa tim forsiranjem FireFox-a?


Jesi, pa šta?

Citat:
Nemoj da mesas babe i zabe - mi pricamo o verziji 7.6 a ti si nasao danam prodajes fore kako verzija 5 nije radila. I pojasni ti to "nestabilnije"? Ako tebi browser puca 2-3 puta dnevno, to onda nije kriva Opera to je problem do tebe. Kako to da meni nikada opera ne pukne a bukvalno je 24h aktivna? Da dodam josh i da je uvek otvoreno bar 10 tabova?


Ma da, svih 6 konfiguracija, pod Windows-ima 3.1, 3.11, 95, 98SE, 2000 i XP, kao i pod Linux-om. Inače, u pravu si - ni verzija 5.0 nije radila. Verovatno zato što imam velik history, a taj browser nije u stanju to da izdrži...

Citat:
To se zove WAND, a ti kao iskusan korisnik si mnogo naivan kada nisi mogao da nadjes tako jednostavnu opciju...


Ma ti si mnogo pametan kad misliš da sve što korisniku treba je da mu browser pamti username-ove i šifre. Govorim o text box-ovima, generalno, ali verovatno si bio zaslepljen svojom inteligencijom pa nisi primetio.

Citat:
Jos jedan nikad gluplji argument. Ako cemo tako, IE je bolji i od opere i od firefoxa.


To je bio još samo jedan u nizu argumenata, a gluplji odgovor od tog tvog nisam video. Firefox podržava sve što i Opera, pa i još više. To se ne bi moglo reći za IE.

Citat:
To i nije neka mana... Ni IE nije besplatan ako cemo tako. Da bi mogoa da pokrenes IE treba ti Windows, a Windows nije za dz. Stoga nije ni IE za dz jer dolazi sa njim.


Da, znam, čitao sam IE EULA. Sad si baš pokopao sve moje tvrdnje da je IE bolji od Opere...

Citat:
Pravac Operin sajt...


Da vidimo... Buy, buy, investors, pay, advertise, ....... Aha našao sam... Quicktime, Acrobat, Macromedia, ... Hmmm... A gde su ostali?
[ BytEfLUSh @ 28.10.2004. 13:07 ] @
Još nešto, zašto Opera ne radi baš najbolje sa [es]-om? Zar je [es] loše kodiran? Suviše često mi se desi da se banner pojavi preko poruke, sa Operama od 7.2x do 7.60 TP2, i na Windows-u i na Linux-u.

Feature ili bug?
[ Djomloun @ 28.10.2004. 17:03 ] @
Evo sta kazu na operinom forumu:

http://my.opera.com/forums/showthread.php?threadid=70665

Citat:
Opera 7.60 Preview 2 for Windows is available for download. As usual, discuss the new version in opera.beta and in the my.opera.com Beta Testing forum. Please do not distribute the download link directly, but link to the post in opera.beta or in the my.opera.com Beta Testing forum.

Due to the experimental nature of this release, upgrading a previous Opera installation is not recommended. If you'd like to test your mail from a previous release with this preview, delete the \Opera\Mail\ folder, then copy your entire Mail folder from your old install to your 7.60 Preview 2 installation.

Download Preview 2:

http://snapshot.opera.com/windows/o760p2_7263.exe (build 7263)


tako da dok ne bude final verzija ne vredi pricati,radi, ne radi,puca, ne puca.


Inace ja imam otvoreno od 30-50 prozora i nemam probelma sve sljaka ok.(ok pukne nekada ali kada se bas izivljavam) tako da BytEfLUSh-ova prica i ne stoji bas.

A i broj sajtova koji ne rade u operi je veoma mali tako da ... skinite operu i uzivajte.
[ BytEfLUSh @ 28.10.2004. 17:12 ] @
Par sajtova koji ne rade (ili se nepravilno prikazuju):

- Elitesecurity - problem sa lošim pozicioniranjem bannera
- GMail - Opera nije podržan browser (mada kažu da od 7.60 jeste)
- SBB - ne rade meniji
- PTT - ne rade meniji

To je samo primer, ima još takvih sajtova. U Firefox-u rade ispravno. Da neko ne bi pomenuo Internet Explorer - IE ima jaku slabu podršku za web standarde...
A pucanje browser-a je često, otprilike jednom u 3-4 dana. Firefox mi gotovo nikad ne puca. Isto preview verzija.

To je samo poređenje kvaliteta dva browser-a. Ako poredimo cenu/kvalitet....... Ne bih da počnem s tim.

I, kao što sam već rekao uvek koristim oba browser-a, NISAM protiv Opere, ali je veoma teško koristiti isključivo Operu - najbolja je kombinacija Firefox/Opera.
[ KOLE89 @ 28.10.2004. 17:35 ] @
Citat:
BytEfLUSh:
- GMail - Opera nije podržan browser (mada kažu da od 7.60 jeste)

Samo kažeš log in anyway i ukucaš username i password (ja sada koristim gmail iz Opere bez problema)
[ kUdtiHaEX @ 28.10.2004. 21:55 ] @
Sledeci koji pocne da flejmuje ili trpa one teme kojima ovde nije mesto ce biti od moje strane predlozen za blacklist.
[ CONFIQ @ 28.10.2004. 22:36 ] @
Mogao si i da se konsultuješ sa još nekim moderatorom kad brišeš više od 5+ poruke. Trebao si odmah da sprečiš frejm kad je počet a ne baš kad sam ja izveo svoje argumente...

Uglavnom da ponovim, PTT i SBB ne podržavaju Operu, nije to operina krivica nego web devolper koji koristi jako staru skriptu! Gmail radi sa novom operom a i ES isto radi...
[ BytEfLUSh @ 28.10.2004. 23:11 ] @
kUdtiHaEX, zar nisi ti prvi započeo sa flame-om?

Inače, što se PTT-a i SBB-a tiče - OK, ionako mi je samo bitno da [es] radi iz Opere, za sve ostalo koristim Fir**ox.
Jedino me čudi što još nisu popravili History i stabilnost... Valjda će biti kako treba u finalnoj verziji...
[ GZ73000 @ 09.11.2004. 13:56 ] @
Da, da, ovo ode daleko.. Samo svadja ovo ili ono je dobro... Ja necu da hvalim niti jedan niti drugi browser ali cu da Vam kazem neka svoja iskustva...

Prvo OPERA je browser nr 1 kod mene i radi u prosjeku vise od 8 sati dnevno i neprekidno.. Potpuno mi odgovara i od kako je koristim samo mi je jednom doslo do pucanja..

Sto se tice fire foxa i sa njim sam zadovoljan veoma, na taj nacin sto se sa njim ocjecam veoma sigurnim i onda kada trazim krakove..

Prema tome.... URA ZA DIZAJN OPERE i URA ZA KVALITET MOZILE.. POZ.
[ BytEfLUSh @ 12.11.2004. 01:00 ] @
Citat:
GZ73000: Prema tome.... URA ZA DIZAJN OPERE i URA ZA KVALITET MOZILE.. POZ.


Lepo rečeno - s tim se slažem.
[ teacher @ 13.11.2004. 13:52 ] @
U opticaju je Opera 7.6p3
Inače, razvojni tim je jasno naglasio da se radio o nepotpunim i potencijalno nestabilnim izdanjima namenjenim beta-testerima, pa je bespredmetno diskutovati o tome.
Operu koristim od verzije 3.21 (davno je to bilo) i nemam nameru da je menjam. Zbog problema sa nepoštovanjem standarda i prevaljenju sajtova isključivo za IE dolazio do toga da Opera ne može da radi sa nekim adresama na netu, pa je i dalje neophodno imati IE ili neku alternativu u rezervi, ali i tome polako dolazi kraj
7.6 će sigurno doneti mnoga poboljšanja po tom pitanju.
[ Divjak @ 20.12.2004. 01:12 ] @
Neko rece da se sigurno oseca kad koristi FF, ja imam isti osecaj i to je jedina prednost FF-a nad Operom.
Opera mnogo lepse izgleda, sa pucanjem retko imam problema, a i kad se desi ima auto-save session... a stvar bez koje ne mogu i zbog koje je nikad necu ostaviti jeste mouse gestures :) jako sam navikao na njih...
A sto se tice banera u operi... pa od kad ste svi tako 'legit' ??
[ BytEfLUSh @ 20.12.2004. 01:37 ] @
Imaš i mouse gestures u Firefox-u, samo ti treba ta extenzija.
[ zima @ 20.12.2004. 07:43 ] @
Opera mi je glavni browser od petice, vec sam navikao na nju i prelazak na nesto drugo bi znacilo da sam nasao nesto mnogo bolje.
Elem, Firefox je kod mene bio na intenzivnoj probi nedelju dana dok ga nisam (o svetogrdja) deinstalirao.
Naravno, Firefox je bolji od IE (trenutno koristim IE ali sam na poslu), ali IE koristim u slucajevima kad opera ne otvara neku stranu dobro, sto je sve redji i redji slucaj. Navikao sam da mi drugi browser bude IE :)

Eto, Firefox mi je nekako "krut" u odnosu na operu, iako ima masu opcija i pluginova. Nekako su mi ti prozori od firefoxa bezvezni. S obzirom na razvoj i podrsku, verovatno ima svetlu buducnost i mozda mi jednom postane i br.1. Firefox nema stalno ocitavanje brzine prenosa kao sto ima Opera... to mi jako smeta. Download management je mnogo elegantnije resen u Operi. Mouse gestures u Operi rade bolje, kod Firefoxa je to isto nekako "kruto" (zaista ne znam kako bolje da se izrazim, radi se iskljucivo o osecaju). Firefox takodje ima masu stvari za podesavanje i personalizaciju, ali opet je to kod Opere nekako lakse i intuitivnije. Iskljucivanje i ukljucivanje slika jednim pritiskom na dugme je odlicna stvar...koliko puta vas interesuje samo tekst a ne slike. To bi trebalo da bude standardni feature svakog browsera. Po pitanju brzine, moj licni utisak je da je Opera i tu bolja.

Sto se tice pucanja, ume to Opera da priredi ali se to zaista proredilo posebno u kombinaciji XP + Opera 7.xx. Ali i ako dodje do toga, sve se vraca u prvobitno stanje za bukvalno 2 sekunde.

Po meni jedina velika i zaista znacajna prednost Firefoxa je to sto je besplatan i sto potencijalno ima veliku korisnicku bazu.

[ Corey @ 20.12.2004. 15:20 ] @
A kako to da FirefoX ima masu opcija kada je to u poredjenju sa Operom smesno!.[quote]zima: Firefox mi je nekako "krut" u odnosu na operu, iako ima masu opcija i pluginova.
[ zima @ 20.12.2004. 16:01 ] @
Poenta je u tome da nije sve u broju opcija. Ne bih se cudio da Firefox u tome vrlo brzo pretekne sve postojece browsere. Ali ni to ne znaci da bih automatski presao na njega.
[ BytEfLUSh @ 20.12.2004. 20:30 ] @
@Corey:
Firefox ima mnogo više opcija od Opere.




about:config
[ Corey @ 09.04.2005. 21:28 ] @
Sory zbog ponovnog otvaranja teme ali ovo sam propustio a važno mi je.
http://www.opera.com/support/usingopera/operaini/