[ gaja86 @ 06.11.2004. 21:52 ] @
Samo ime me zanima!
[ Milan Andjelkovic @ 07.11.2004. 04:21 ] @
Nijedan, pošto dsl još nije pušten u promet.
[ pailhead @ 07.11.2004. 15:56 ] @
www.telekom.yu ?
to su "poprecne veze" jel tako?
[ Milan Andjelkovic @ 07.11.2004. 19:54 ] @
Telekom još uvek nije izneo zvaničnu ponudu za (a)dsl.
(a)dsl != poprečne veze
[ Gojko Vujovic @ 07.11.2004. 20:08 ] @
Nisam video da je on pitao za ADSL već DSL konekcije generalno.

A tu je pailhead ipak u pravu, to se vrti preko poprečnih veza.

U principu ti je najveći problem da dobiješ analognu poprečnu vezu od telekoma od date lokacije do provajdera koji si izabrao, a da je ne limitiraju na 9600bps (pošto to stoji u ugovoru). Postoji opcija da uzmeš digitalni vod (i na njega isto idu HDSL modemi na primer ili za šta se već odlučiš), ali on je neuporedivo skuplji. Sve cene za to imaš na sajtu telekoma.

Ako ipak nađeš način da dobiješ poprečnu, posle je samo pitanje izbora provajdera. Koliko znam za 2mbit/sec hdsl cene su od oko 50-60K din pa na gore + iznajmljivanje voda od telekoma.
[ Milan Andjelkovic @ 07.11.2004. 20:33 ] @
Citat:
Gojko Vujovic: Nisam video da je on pitao za ADSL već DSL konekcije generalno.

Bio sam slobodan da pretpostavim da gaja86 misli na ADSL, moguće da sam pogrešio.
Citat:
A tu je pailhead ipak u pravu, to se vrti preko poprečnih veza.

Ipak, dsl nije isto što i poprečna veza, ali problem je izgleda u tome što ja nisam razumeo šta je palihead hteo da kaže.
[ gaja86 @ 07.11.2004. 21:18 ] @
Mislio sam kako da otvorim nalog,i da imam satelitski internet,nije valjda da toga jos nema u Srbiji,cuo sam za adsl ali nije to to.
[ Gojko Vujovic @ 07.11.2004. 22:25 ] @
Ne zna ni Gaja sam izgleda šta tačno pita... dsl i satelit.. mislim može ali ne koristi se baš masovno, pomešao si ti nešto. Možda zovu uslugu kao satdsl ali ne zato što se koristi dsl tehnologija već više da asocira na brzinu - marketinški trik.

Uglavnom onda traži po ovom forumu teme na kojima se spominju sat. provajderi.
[ pailhead @ 07.11.2004. 22:46 ] @
mozda ne zna da DSL ne znaci Digital Satelite Link



bez uvreda, ja sam isao logikom da je 86 u nicku godiste, pa rekoh sta ce nekom 18o godisnjaku veza koja kosta oko 1000e mesecno,
i pretpostavio sam da je u pitanju neko ko je dosao iz nekog... normalnog... sveta
[ kronos @ 08.11.2004. 07:16 ] @
jednom bih voleo na forumu da budemo malo iskreni u odgovorima .
pitanje je bilo o DSL provajderima.
ima vise njih , a najjeftinije je Telekom i siguran sam da kad se javis za DSL svaka parica ce ti biti potpuna ispravna bez obzira sto Gojko misli drugacije.
Kod Telekoma dobijas xDSL modem ako uzmes njihovu uslugu, tako da ti mesecni troskovi mogu biti oko 7000,00 dinara za 64Kbps pa navise .

cheers,
[ Gojko Vujovic @ 08.11.2004. 08:35 ] @
Ako cemo vec da navodimo imena, Telekom je jedan od skupljih po tom pitanju. Kod ptt-a i veratneta je nesto preko 3000din 64k (bez poreza), tako da je razlika i te kako osetna.
[ pailhead @ 08.11.2004. 10:59 ] @
?
gojko sta tacno podrazumeva ta usluga

definitvno je isplativije od isdn-a ako se provodi vise od 10 sati dnevno na netu?
[ Gojko Vujovic @ 08.11.2004. 11:10 ] @
U veratnetu podrazumeva set statickih javnih ip adresa (kolicina se dogovara ugovorom, fleksibilno je..) i nelimitiran i nefiltriran internet saobracaj, shape-ovan na zakupljenu brzinu. Za brzine do 128k moze i preko IDSL-a (jeftiniji je modem od HDSL ova, obicno je sa integrisanim rutercicem, tako da tu ima ustede) - samo ti treba parica za to od telekoma, ili blizina nekom POP-u da mozes da se nakacis ethernetom, ili sam dovuces link na ko zna koji nacin (point to point vajrles, optika, ma sta god hoces) - cena za internet je ista mada se moze dogovarati i specificno usluga, sa prodajom.

Za PTT mislim da vazi slicno za HDSL a za ostalo ne znam precizno.
[ kronos @ 09.11.2004. 10:04 ] @
Gojko da li si rekao kolika je cena za zakup parica do provajdera kao i to da Telekom daje modeme na koriscenje i da ako uzmes FR kod Telekoma dobijas besplatno koriscenje interneta bey obyira na broj IP adresa

cheers,

[ Gojko Vujovic @ 09.11.2004. 10:05 ] @
Ne znam ja sta telekom daje za dzabe - ja nisam ni pricao o telekomovoj ponudi.
[ kronos @ 09.11.2004. 11:08 ] @
Gojko nemoj da se ljutis ,samo sam izlozio cinjenice

cheers,
[ markom @ 09.11.2004. 11:15 ] @
Izložio si ih tako da nikome nije jasno šta to znači?

Ako od Telekoma uzmem FR do provajdera, dobijem od Telekoma modeme besplatno + korišćenje Internta (preko koga!?) besplatno, bez obzira na broj IP adresa... Ovaj, ili ti nešto nisi dobro napisao, ili meni nije jasno kakve veze Telekomova FreameRelay usluga ima sa provajderovim IP adresama - prosvetli me? :-)

Marko.
[ kronos @ 10.11.2004. 06:30 ] @
bro jtro islande
evo cele price.
podneses zahtev za FR i uz zahtev trazis i pristup Internetu uz odredjeni broj adresa.
Na to ti Telekom odgovori (po proceduri za Biz.korisnike u roku od 5 dana).
Potpises ugovor i nakon toga treba jos pet dana za realizaciju naloga.
Momci odrade instalaciju, a tehnicari iz Biz.direkcije dodju sa modemom (koji je gratis) nakace na liniju probaju brzine i kraj.
Normalno pre toga si od Biz.direkcije dobio parametre za pristup FR i Internetu.
Ako zelis potvrdu o cemu ti pricam mogu da ti posaljem ono sto sam ja do sada odradio.

cheers,

[ Ivan Dimkovic @ 10.11.2004. 09:25 ] @
Cek, Kronos - pa zakup FR nije isto sto i zakup FR + zakup internet saboracaja ?

Hoces da kazes da Telekom nudi dzabe Internet saobracaj uz FR uslugu? :-)

Vas sajt kaze:

Citat:

Za pristup Internetu preko specijalizovane mreže (Frame Relay, nx64 kbit/s, ISDN i dr.) naplaćuje se naknada za zasnivanje pretplatničkog odnosa i mesečna pretplata za pristup Internetu, bez naplate naknade za zasnivanje pretplatničkog odnosa i mesečne pretplate za specijalizovanu mrežu.


Dakle, vi fakticki poklanjate FR (ne naplacujete prikljucak) ako korisnik od vas zakupi Internet pristup - sto se inace ovde na zapadu zove damping (omogucen vasim jedinstvenim polozajem), potpada pod losu poslovnu praksu, i za to popija debela kazna, jer ni jedan vas konkurent ne moze da vam parira.

No kako Srbija nije zapad, da ne kukamo - ajde da vidimo cene:

Telekom: Internet, 2 Mb/s 126.000,00 (Opsti pristup, GUP)

Verat: Internet, 2 Mbit/s 63 000 + 69.300 (2 Mb/s digitalni vod) = 132300

Naravno, onaj ko hoce da ide preko Verata, mora da plati vama i digitalni prikljucak i ispada da su oni malo skuplji... Ako si ISP, izadje malo jeftinije od Telekoma.

Jasno je i da cene nisu trzisne, jer je neverovatno da drugi ISP moze da posluje sa 50% cene vase usluge za istu stvar (2 Mbps Internet)....

Takodje je jasno i zasto Telekom pupinizuje 4-zicne poprecne analogne veze koje su par hiljada dinara, jer bi vam konkurencija bila bar 50% jeftinija.

Telekom Srbija predstavlja samu srz svega najgoreg u Srbiji - stav koji Srbiju i odvaja od ostatka Evrope.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 10.11.2004. u 10:30 GMT+1]
[ Gojko Vujovic @ 10.11.2004. 09:28 ] @
Da samo sto 0.1% veza ka veratu ide preko tih digitalnih vodova zbog cene koja je dranje. Pre se isplati postaviti optiku za neke relacije u gradu, a za mnoge vec i postoji.
[ kronos @ 10.11.2004. 10:20 ] @
Dobro Telekom ima losu poslovnu praksu.
A da li Verta ima dobru time sto gradi kapacitete bez ikakvih dozvola =
ili
falsifikovanjem papira.
Pa bre svi znaju kako radi Verat.=20
Nije moguce da su u Veratu najpametniji , a da ostali ISP poput Eunet-a,
Infosky i sl.

ne znaju kako se radi
[ Gojko Vujovic @ 10.11.2004. 10:23 ] @
Imas li neki konkretan primer za sta to Verat nema dozvolu? :)

Mislim... ako je to tacno - za to postoji pravni lek, a ne bi ti to pricao ovde po forumu.
[ Ivan Dimkovic @ 10.11.2004. 10:41 ] @
Citat:

Nije moguce da su u Veratu najpametniji , a da ostali ISP poput Eunet-a,
Infosky i sl.


EUnet je muku mucio sa vama (Telekom) dok je postalo potpuno neisplativo od vas zakupljivati poprecni vod do Madjarske i rutirati Internet kroz njega - sve uz pomoc damping cena koje ste pruzali za ostale usluge. Osim toga tu su se pojavljivali kojekakvi problemi nestajanja struje u opremi i sl...

Citat:

A da li Verta ima dobru time sto gradi kapacitete bez ikakvih dozvola =
ili falsifikovanjem papira.


"Gradi kapacitete" - oho, SKOJ talk hits again... mora da pitaju ZJPTT da im dozvoli da rade biznis... e to je i razlog zasto Srbija stoji, jer se ljudima koji hoce da rade posao ne dozvoljava da ga rade. Ali opet - ne verujem da nemaju dozvolu.

Cisto sumnjam i da su papiri falsifikovani, jer bi to u zemlji trubiji znacilo automatski i kraj posla ako ti je neprijatelj drzava... tako da... sto ne tuzite?

Vidim SBB se po novinama optuzuje da je "sorosev" (to je valjda jedini argument zasto je los), a Verat nema dozvole... Ostaju jedino Drasko i ekipa da Srbiji nude modeme do 2050-te godine.
[ Milos Stojanovic @ 10.11.2004. 10:50 ] @
Citat:
kronos: A da li Verta ima dobru time sto gradi kapacitete bez ikakvih dozvola =
ili
falsifikovanjem papira.

E ovo stvarno samo kod nas može. Umesto da čoveku bude drago što naš sveukupan band ka svetu raste...
A i večito ta priča o dozvolama. Pa ljudi, za razliku od nedodirljivih vladinih organizacija, Verat možeš uvek da tužiš, a može i država.
[ kronos @ 10.11.2004. 11:10 ] @
Momci posto nista ne verujete , dajte malo da prodje vreme .
A ako smatrate da treba da dodje Miskovo vreme kad se radilo na oruk=20
i pre roka sa kojekakvim "strucnjacima" , eonda stvarno noije cudo sto =
nam,
se sve ovo desava.

Najinteresantnije na ovom forumu je sto se kad se pomene Verat nikovi =
pout
gojka, troopera, marcoma i ivanadimkovica
Odmah se nadju uvredeni i pocnu da stite Verat, pa momci nije vam verat =
tata
kupio p ada ga toliko volite.
Ili ste samo profesinlaci I radite za onog koji vas vise plati.

Cheers,
[ markom @ 10.11.2004. 11:39 ] @
Ja sam 100% profesionalac. Ko me plati, za njega radim. Evo, trenutno me plaća Vodafone :-).

Ja ne branim Verat, daleko bilo (nikad popularan u njihovoj ekipi bio nisam), ali još manje branim Telekom :-). Štaviše, uživam u bacanju blata po Telekomu, pošto ga zaslužujete...

Marko.
[ Milos Stojanovic @ 10.11.2004. 12:34 ] @
Citat:
kronos: Najinteresantnije na ovom forumu je sto se kad se pomene Verat nikovi pout
gojka, troopera, marcoma i ivanadimkovica
Odmah se nadju uvredeni i pocnu da stite Verat

Heh, evo ja prvi put u životu odbranih Verat i nađoh se ni kriv ni dužan na prozivci.

A branio sam Verat ko što bih branio bilo koju drugu firmu.
Muka mi je od određenog tipa ljudi (trudim se da ovo ne okrenem na politiku) koji bez prezanja optužuju i napadaju (bez ikakvih opipljivih dokaza) javno (bilo na TVu, radiu, novinama, forumima), a kada zaista treba da se podigne neka optužnica, nigde nikog nema.

Inače ne znam kako neko može da brani Telekom, kada ja ne vidim ni jednu činjenicu koja bi pokazivala na to da ti ljudi rade pošteno i fer.
[ Ivan Dimkovic @ 10.11.2004. 12:45 ] @
Kronos, i ja sam profesionalac i radim za onog ko me placa, a to nije ni Verat ni Telekom vec EU firma iz Nemacke.

Verat branim iz prostog razloga sto je Telekom sam koncentrat razloga zbog koga sam i otisao iz Srbije: apatija, sporost, monopolizam, licemerje, negativna selekcija i burazerska trgovina.

Daleko je Verat od odlicnog ISP-a, ali posluju od svojih para na otvorenom trzistu za razliku od vas (da ne pominjem ucesce gradjana u izgradnji vase mreze bez dobijanja akcija).

Sve sto ste vi stvorili stvorili ste privilegovanim polozajem i ucenom buducih korisnika, a i to sto ste stvorili je lose i nedovoljno dobro - pa treba vam 18+ meseci da uvedete ADSL - a i pitanje je gde ce biti dostupan (pretpostavljam krug dvojke), imate par hiljada ISDN prikljucaka u zemlji sa 8 miliona ljudi, 2004-te godine. - A, posto ne umete bolje, ne dozvoljavate drugima da to rade - sramite se i stidite.

Obrt koji vi ostvarujete ovde ostvaruju firme sa 200-300 ljudi.

[ Marko_L @ 10.11.2004. 17:47 ] @
Evo, da se oglasim i ja kao potpuno nepristrasan, jer nemam nikakve veze ni sa Veratom ni sa Telekomom, osim što silom prilika moram da koristim fiksnu telefoniju nad kojom Telekom ima monopol.Kao prvo Telekom posluje tako očajno da se to jednostavno ne može rečima opisati.Na ulasku u 2005. godinu (dve hiljade petu godinu) još uvek postoje analogne centrale, dvojnici, listing se vadi uz pomoć sreće, za tehnologije koje su se u svetu pojavile pre 15-20 godina "nema tehničkih mogućnosti", a o cenama i da ne pričam (recimo u Švedskoj koja je jedna od skupljih zemalja po statistikama 10Mbit link košta 30 evra iliti 2250 din, a kod vas 2Mbit staje preko 100.000 din), pa mislim stvarno.Ok, vi što radite u Telekomu, razumem zašto ga branite, ***i ga vaš je, isto kao što bih i ja branio svoju firmu u slučaju potrebe jer me ona trenutno 'lebom 'rani, ali nemojte to činiti tako što ćete napadati konkurenciju (ako je uopšte imate, zahvaljujući monopolu) i to nekim smešnim optužbama za koje nemate nikakve dokaze, jer da ih imate ta firma više ne bi ni postojala.
[ MyWay @ 10.11.2004. 18:42 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sve sto ste vi stvorili stvorili ste privilegovanim polozajem i ucenom buducih korisnika, a i to sto ste stvorili je lose i nedovoljno dobro - pa treba vam 18+ meseci da uvedete ADSL - a i pitanje je gde ce biti dostupan (pretpostavljam krug dvojke), imate par hiljada ISDN prikljucaka u zemlji sa 8 miliona ljudi, 2004-te godine. - A, posto ne umete bolje, ne dozvoljavate drugima da to rade - sramite se i stidite.

Obrt koji vi ostvarujete ovde ostvaruju firme sa 200-300 ljudi.


Nisam hteo da se mešam ranije, ali me ovo sramite se i stidite se, ipak proziva. Elem par podataka vezanih za zemlju od 8 mil. :
- prosečni tel račun je reda 2-3 evra
- od nekih 2.5 miliona telefona, nakupljeno je oko 50000 brojeva registrovanih na fizička lica (kažem registrovanih, jer se kasnije ispostavilo da to koriste sitnije firme) koji imaju preko 2500 din prosečni račun
- beznačajan procenat njih je bio korisnik bilo kakve pretplatničke usluge
- nakon free 3 mes trial perioda, za paket od 3 usluge po povlašćenoj ceni odlučio se još jadniji procenat
- jeste u Švedskoj i ovo i ono, ali tamo je pots pretplata 20 a ovde 0.6-0.7 evra
- malo offtopic, ali čisto da pokaže navike pretplatnika, određeni sex&talk 041 broj je u određenom periodu zaradio 1000 puta više od humanitarnog broja (govorim o samo jednom 'provajderu' dahtanja, a znate da ih ima puno)

Mislim da je ovo svima vama manje-više poznato iz iskustva, i bez obzira na to, i dalje se vrte iste priče (u Švedskoj, Nemačkoj ovako, a kako nije i u Srbiji isto?)
Neko je već primetio da su se gastosi nekad hvalili mercedesima ;)
Jeli, Ivane, ti beše između ostalog zbog licemerja otišao?
[ Ivan Dimkovic @ 10.11.2004. 19:26 ] @
MyWay, opet se ti vadis na racun od 2 evra a vi ne dozvoljavate drugima da posluju - pusti ti nas pricom o ubogim racunima, ajd da vidimo sta ce privatnici da urade, pa ako propadnu - eto, sve ti verujemo, imao si pravo - u Srbiji se ne moze zaraditi na telefoniji, jednom od najprofitabilnijih ICT biznisa.

- Kako je jedan ISP pustio normalnu cenu Flat interneta dok je to bio san u Srbiji - pa nisu bankrotirali, nego su svi krenuli istim stopama.

- Za to vreme su provajderi koje Kronos navodi prodavali na "sat" - a taj EUnet i dalje valja "na sat" - cak istu stvar valja skuplje firmama (SIC!) - internet na kasicicu, 10 sati, 190 din - LOL... da nije smesno bilo bi tuzno.

Licemerje kazes, a? Pa drugi ISP-ovi prodaju net 50% jeftinije od vas jer vi dajete leased FR "gratis" (drugih 50% cene), pa i dalje posluju sa uspehom - samo vama trebaju milionske cifre da bi ste kao firma ziveli i funkcionisali... i opet se zalite kako ne placaju ljudi.

Sto se gastarbajtera tice - tvoji pokusaji da budes cinican su previse losi :)

Citat:

- beznačajan procenat njih je bio korisnik bilo kakve pretplatničke usluge


Zato sto vam je sales & marketing jadan, socijalisticki - nigde nisam ni cuo ni video reklamne kampanje za objasnjenje korisnicima sta su dodatne usluge i kako im mogu pomoci - eto moja keva pojma nema o preusmeravanju i niko joj nije poslao promo cemu to sluzi, dok mi ovde kucaju na vrata da mi optimizuju telefonski racun - i ne mogu da se odbranim od junk maila telefonskih kompanija.

Opet su vam korisnici krivi... pa nema CK-KPJ-a da im naredi da zakupe usluge - nece roba sama da se prodaje, uf - teska bre ta tranzicija :)

Kako vam MTS sljaka kako treba kad ima konkurenta? A? :)

Citat:

- jeste u Švedskoj i ovo i ono, ali tamo je pots pretplata 20 a ovde 0.6-0.7 evra


Trt - ok, ako vec morate da budete i socijalni servis, a zasto drugima ne omogucite i 20 eura pretplatu uz dodatne usluge, besplatno telefoniranje u istom gradu nocu i sl. ?

Citat:

- malo offtopic, ali čisto da pokaže navike pretplatnika, određeni sex&talk 041 broj je u određenom periodu zaradio 1000 puta više od humanitarnog broja (govorim o samo jednom 'provajderu' dahtanja, a znate da ih ima puno)


Znaci ljudi imaju pare, al ocigledno su sise bolja reklama od vaseg Sales&Marketing tima - a da te dame vi lepo zaposlite u prodaji? Znas ono, malo dahce pa onda kaze "preusmeravanje poziva samo 50 din/mesec, da ti ne smeta zena" ;-)
[ vindic8or @ 10.11.2004. 19:52 ] @
Citat:
- prosečni tel račun je reda 2-3 evra



meni je za oktobar (kada mi je bila privremeno iskljucena telefonska linija) stigao racun 7500 din? shto bre?
[ Marko_L @ 10.11.2004. 20:39 ] @
Citat:
- prosečni tel račun je reda 2-3 evra

Ako ne koristiš telefon uopšte tog meseca, jel ?
[ kronos @ 10.11.2004. 20:53 ] @
ej siti se napricasmo i odbranismo nase i "moju" firmu i bas bih voleo da je Telekom moj kao sto kazete.
ali ajde malo strpljenja i nemoj te se naci uvredjeni sve je ovo samo diskusija.
za one koji pozivaju kako je tamo na zapadu cena par evra i sl. nemojte da zaboravite da smo mi bili 500 godine pod turcima, 13 godine pod Miskom ,a i Misko nas je prodao tim bajnim strancima koji su nas sjebali za sva vremena.
pa bre ljudi da li je vama jasno da ima masa korisnika koji ne potrose ni besplatne impulse , a vi pricate o razvoju telekoma i nekom internetu.
iskreno , dobro smo i dosli dovde kad nam internet razvijaju takvi kao sto je verat i sl.pa bre tom veratu je glavni lik iz biz.direkcije sada neki disa.
e toliko o tome kako telekom gusi verat.
proverite sa kojom firmom je verta napravio rr linkove prema madjarskoj.

cheers,

odoh da spavam i cuvam sina kome cu da kazem da ne zivi u srbiju jer su srbi narod koji mrzi samog sebe.
[ markom @ 10.11.2004. 20:56 ] @
Znači, sad su Turci krivi za monopol Telekoma!?

Marko.
[ Ivan Dimkovic @ 10.11.2004. 20:57 ] @
Sloba... Turci... Sankcije...

Kuc kuc - Godina je 2004, a ne 1389 ili 1989.... ima li koga?

Citat:

iskreno , dobro smo i dosli dovde kad nam internet razvijaju takvi kao sto je verat i sl.pa bre tom veratu je glavni lik iz biz.direkcije sada neki disa.
e toliko o tome kako telekom gusi verat.


A tebi valjda nije normalno da covek predje u drugu firmu ako mu se nude bolji uslovi rada... sram ga bilo, trebao je da pusti korenje i da se ustolici - dogurao bi do CEO-a :)

Citat:

odoh da spavam i cuvam sina kome cu da kazem da ne zivi u srbiju jer su srbi narod koji mrzi samog sebe.


Aaa... Telekom = Srbija ... valjda zato sto se zove "Telekom Srbija" pa da, zli Soros ;)

A kako su to drugi ISP-ovi nesrpske (& ~srpske ;) firme? ;)
[ Marko_L @ 10.11.2004. 21:11 ] @
Citat:
Znači, sad su Turci krivi za monopol Telekoma!?

Vala, kako je počelo, na kraju će ispasti da su vanzemaljci krivi za sve...
Dajte, telekomovci, budite bar malo realni.Vaša priča liči na ono, monopolom gušite druge kompanije da bi ih zaštitili od njih samih, jer ne znaju da posluju, pa će da propadnu.Već rekoh, razumem zašto branite Telekom, ali ne razumem kako možete da branite monopol koji ne dozvoljava da se pojavi bilo kakva konkurencija, što bi sigurno poboljšalo usluge korisnicima i smanjilo cene.Pominjete račune od 2-3 evra, gde ? u kom gradu ? Kao prvo, ja ne poznajem nikoga kome je račun toliki, uglavnom svi koje znam ne mogu da prođu ispod 10 evra i to sa minimalnim korišćenjem telefona.
[ caboom @ 10.11.2004. 22:22 ] @
prosto me fascinira kako je u ovoj zemlji uvek potrebno naci krivca... turci, misko, kosmicki vetrovi. konstantno samo-opravdavanje za bilo koji oblik samodestruktivnih nagona i inercije nam je vec postala nacionalna patologija. way to go telekom... a nije cak ni tako tesko saznati koliko smo zaostali, google is your friend.
[ kronos @ 11.11.2004. 07:21 ] @
bro jtro

Pa dobro ako bas ne razumete sta sam hteo da kazem bicu direktan valjda cete
ukapirati.
Naravno da nam nisu krivi turci , naravno da nam nije kriv Misko I
italijani.
Krivi smo sami sebi I sto nam je mentalitet takav kakav jeste.
Svi pricate o nekom zapadu koji nije ratovao toliko dugo kao sto smo mi.
Ne ocekujete valjda da moze nesto da se razvija pod sankcijama ili da se
razvoj desi odmah sledece godine posle
"pada" sankcija.Ili vi mozda imat eneku ekstra formulu za rad u takvim
uslovima.
I ja bih voleo da sedim u nekoj stolicici I ladim m.. I pricam za sve je
kriv telekom.
A da sto se tice lika iz biz.direkcije , mozda Marko_L nije cuo za sukob
interesa na takvim pozicijama.
Sto bas u verat ode a ne kod nekog drugog, da platitili ga vise.
Prica za malu decu, u ovoj zemlji nista nije lsucajno sve ima neki tok koji
je vec neko odredio.
Voleo bih da cujete pricu mog kolege koji je otisao u Irsku da radi kao
programer kakva su njegova iskustva ili kolege koji trenutno radi u Sprintu
u Svajacarskoj , sta je sukob inetersa i kakvi se ugovori potpisuju.
I ja bih voleo da je internet brz jeftin ili cak jeftinij, ali bih jos vise
voleo da mi je plata bar tri puta veca nego sto jeste i da radim pod istim
ili slicnim uslovima kao na zapadu , ali jos uvek nema , a kako se placaju
racuni jos dugo toga nece biti

Cheers,
[ govedo @ 11.11.2004. 08:18 ] @
I sta ce te da uradite povodom toga, a da ugnjavicete ih na smrt svojom pricom. Tacno je da se provajderi previjaju iz meseca u mesec, ali ne budimo ludi. da li bi vi ispustili iz ruku neshto shto donosi ogroman novac na ustrb tehnoloshkog napretka na radost svih nas? Dilema. Telekom nije lud, niti im pada napamet da svoju kravu muzaru tj.nas prepusti "nemilosrdnim" strancima. Ogromne pare su u pitanju, kakav progres, daj kesh bre. a taj kesh prelij negde drugde, kraj priche.
[ kronos @ 11.11.2004. 08:21 ] @
Bravo care sad si sve pogodio

Cheers,
[ Ivan Dimkovic @ 11.11.2004. 09:08 ] @
Citat:

Sto bas u verat ode a ne kod nekog drugog, da platitili ga vise.
Prica za malu decu, u ovoj zemlji nista nije lsucajno sve ima neki tok koji
je vec neko odredio.


A nije ti palo na pamet da su investitori Verata hteli da zaposle osobu koja zna da radi svoj posao, pa ja se secam Jeftinih clanaka u PC-Pressu jos iz 1997, mislim zaista deluje kao osoba koja je kompetentna za to - pa je normalno da joj ponudis j.o.b.? Nego odma, sudbina, zavera, "tok koji je neko odredio" - to je taj mindset koji je lako prepoznatljiv i od koga mi se povraca - to ti je savrsen logicki nastavak na "krivi su turci, sloba" , pa onda predjes "a ... nista u ovoj zemlji nije slucajno"... koji defetizam grande.

Cuj, to sto je Jefta presao u Verat to ste vi trebali da resavate sa ugovorima koji nisu socijalisticki - to svakako nije krivica Jefte ili Verata, vec Telekoma koji ocigledno ne ume da sklopi ni posten ugovor o radu - verovatno jos imate kolektivne ugovore i razrede za plate.

Mislim, izvini, a ko je tu kriv? Verat? :)

Citat:

Krivi smo sami sebi I sto nam je mentalitet takav kakav jeste.


More jel? :) Ja ovde primecujem dosta ljudi koji hoce da rade, i strukturu koja im to jednostavno ne da i opstruise.

I prestani da koristis "mi" - ovde postoji jasna grupa ljudi koja onemogucava ICT biznis u Srbiji svojim monopolom - mozes da govoris u njihovo ime ako zelis, a ne u ime svih, izmedju ostalog i onih koji bi Srbiji ponudili jeftin i dostupan Internet i telefoniju.

Citat:

Ne ocekujete valjda da moze nesto da se razvija pod sankcijama ili da se
razvoj desi odmah sledece godine posle


SANKCIJE SU UKINUTE PRE 8 (OSAM, 2^3) GODINA

- Telekom NIJE uveo Internet u ovu zemlju
- Telekom NIJE uveo jeftin pristup end-userima u ovu zemlju
- Telekom NIJE uveo jeftin broadband end-userima u ovu zemlju

Zapravo, Telekom ne moze da opsluzi proste zahteve za ISDN na vecini teritorije - evo ja znam ljude koji jos cekaju ISDN... ej... ISDN, tehnologiju iz 1986!

Citat:

I ja bih voleo da je internet brz jeftin ili cak jeftinij, ali bih jos vise
voleo da mi je plata bar tri puta veca nego sto jeste i da radim pod istim
ili slicnim uslovima kao na zapadu , ali jos uvek nema , a kako se placaju
racuni jos dugo toga nece biti


Pa pustite druge da rade, pa ce ti mozda plata i biti normalna - da bi imao platu moras da izgradis industriju i trziste - a sa stavovima tvoje firme nemoj da se nadas 3x vecoj plati uskoro.
[ kronos @ 11.11.2004. 10:11 ] @
Ivane bas ti hvala sto si me prosvetlio.
Kako sad to p ataj Jefta tolko dobro radi I bas njega nasli da predje u
Verat .
Pa zar ne bese prica da smo u telekomu samo losi , da su svi dobro napolju.

Cheers,
[ markom @ 11.11.2004. 10:16 ] @
Ko je to rekao? Bez sumnje ima u Telekomu dobrih ljudi... Problem je što ne dolaze do izražaja.

Marko.
[ Ivan Dimkovic @ 11.11.2004. 10:17 ] @
Covek je strucnjak - gde sam ja rekao da Telekom nema strucnjake? Telekom kao firma je losa - sto naravno ne znaci da u njoj nema odlicnih ljudi.

Kako radis u dobroj meri zavisi i od tvog okruzenja, a ne samo od tebe.

edit: mozda je Jefti dopizdelo da radi sa balvanima i otisao u privatnu firmu gde moze da ostvari svoje ambicije - cista spekulacija, ali sto da ne? Nije svima ideal u zivotu da zavrse skole i ustolice se u drzavnoj instituciji.
[ kronos @ 11.11.2004. 10:30 ] @
Markom pogledaj malo celu temu I videces da se stvari kao I uvek
generalizuju.
Svud agde pise telekom to je apriori lose.

Cheers,
[ Ivan Dimkovic @ 11.11.2004. 10:37 ] @
Pa Kronos, kvalitet firme se meri po njenim aktivnostima i uspehu na trzistu - a ne po kvalitetu ljudi koji u njoj rade.

Ne sumnjam da u tvojoj firmi ima dosta dobrih strucnjaka, ali to ne menja ni za milimetar cinjenicu da menadzment firme svesno koci razvoj ICT-a u Srbiji.

Pricali smo vec o tome - mislim, ja sam siguran i da je Luftwaffe imao dosta dobrih avio strucnjaka i inzenjera, ali ih ljudi pamte po necemu drugom.
[ markom @ 11.11.2004. 10:40 ] @
Kronos, apsolutno si u pravu! Telekom = loše; jako loše; užasno.

Kao što reče Dimković, bez sumnje ima dobrih stručnjaka u Telekomu... No, posmatrano kao celina ste troma, nefleksibilna, glomazna i neefikasna organizacija čiji troškovi realno prevazilaze dobit. Realno prevazilaze dobit = kad bi plate bile normalne, kao što nisu. Lean-mean-money-making-machine bi imao par hiljada zaposlenih manje nego što vi imate.

Marko.
[ caboom @ 11.11.2004. 10:41 ] @
don't get me wrong... ali i pitanje kolicine strucnjaka je veoma diskutabilno s obzirom na plate. ljudi ipak rade za novac, obicno je mali broj dobrih strucnjaka kojima jedan od osnovnih motivisucih faktora nije -> novac <- . jedine beneficije koje su mi poznate kod vas su eventualna putovanja i kredit deal-ovi i malo dnevnica ispod zita, sve ostalo je jad i beda...
[ kronos @ 11.11.2004. 10:56 ] @
Slazem se sa tobom marcom i meni je zao sto ja radim u odrzavanju i imam
manju ili istu platu sa nekim kolegom koji ga drvi u logistici ili sl.
Ni meni nije interesantno da se setam po trnovcu ili sl siptarskim =
selima
gde ti svi gledaju popreko , a onda kad se nakacim na forum dodjem do =
napada
samo zato sto radim u telekomu.

Cheers,
[ markom @ 11.11.2004. 10:59 ] @
Vidi... Ako ti ne odgovara posao, uvek možeš da ga promeniš. To što je tebi posao da se šetaš po opasnim mestima, sorry, ali nije moj problem, niti će kod mene izazvati bilo kakvu reakciju da ne napadam Telekom.

Nije Telekom jedini monopolista u Srbiji. Imaš i elektrodistribuciju, pa ne vidim da oni zloupotrebljavaju svoj položaj na bilo koji način. SIGURNO ne na način na koji vi zloupotrebljavate. Ne sumnjam da se i njihovi monteri smucaju po istim tim vukojebinama, kao i Telekomovi... Sigurno to rade i Mobtelovi monteri i svojevremeno BelPagette i ...

Marko.
[ Marko_L @ 11.11.2004. 16:33 ] @
Citat:
Zapravo, Telekom ne moze da opsluzi proste zahteve za ISDN na vecini teritorije - evo ja znam ljude koji jos cekaju ISDN... ej... ISDN, tehnologiju iz 1986!

Zapravo, ni fiksna telefonija ne funkcioniše baš najbolje, a to je tehnologija stara, kolko ono beše decenija ?
Citat:
gde ti svi gledaju popreko , a onda kad se nakacim na forum dodjem do =
napada

Izvini kronos, ne znam za ostale, ali ja protiv tebe nemam ništa, niti napadam lično tebe, ali zato napadam tvoje stavove koji otvoreno brane lošu politiku jedne loše firme, na to valjda imam pravo.To što ti lično radiš za Telekom je tvoja stvar, i to ti donosi novac, kojim izdržavaš porodicu i to mogu da shvatim.Ali ono što ne mogu da shvatim je da ti bukvalno izmišljaš neka nepostojeća opravdanja iza kojih ni sam ne stojiš.Recimo prvo su krivci Turci, pa onda ne, ne, nisu krivi turci, kriv je Miško, pa onda ne, ne, nisu krivi ni Miško, ni Turci, kriv je narod što je takav, to je ona stara priča "Znate, ovo je Srbija".Mislim kakve to veze ima.Ajde da ne upiremo oči ka zapadu, pogledaj samo naše bliže okruženje.E pa do pre par godina je postojala izreka "Dužan ko Grčka", jer je Grčka tad bila jad i beda, dužna na sve strane pogledaj ih danas i uporedi sa nama.Znaš li šta je recimo Mađarska bila isto do pre par godina, pogledaj ih danas.Pogledaj telekomunikacije u Sloveniji, konkretno cene ADSL-a, kojeg uzgred budi rečeno kod nas još uvek nema, ma šta vi pričali, jednostavno ga nema.Dakle svi idu napred, samo Telekom jadan ne može da se mrdne iz mesta.Ma daj !