[ Stefano @ 07.11.2004. 22:32 ] @
Ciao.
Ceo zivot sam bio "buca",ali konacno imam telesnu tezinu o kojoj sam sanjao,dakle idealnu,kako sam dosao do nje objasnio sam u drugim threadovma(na nimalo prijatnim metodama,koje su kao nus produkt dale smanjenje apetita).

E sada neverovatno se plasim da se ponovo neugojim.Gledam da se hranim pravilno,samo kada sam stvarno gladan,Izbacio sam beli hleb,sada jedem samo onaj integralni crni,fast food sam sveo na minimum(jednom u 2.nedelje u Mc Donaldsu 2 mala chessburgera,sto mislim da nije problem),gledam i da veceram do 21h eventualno 22h,jako kasno doduse lezem u krevet oko 2.00h(posle ponoci)tako da sam redovno gladan pred spavanje(dobro ne bas svako vece),tako da uzmem jedan Tiber ili Plazma keks cisto da mogu da zaspem,pred spavanje,i naravno casa vode.

Nazalost,zivimo u brzom vremenu,nemozemo zdravo da se hranimo...ali ukinuo sam recimo svinjetinu i burek,ali kao i svako desi se da jednom mesecno ipak pojedem recimo cevape,ali maksimalno 5.komada.Najveci mi je problem dorucak...gotovo redovno jedem sendvic,doduse sa integralnim hlebom i posnim kackavaljem.

Mene plasi doduse zima koja ide,zbog manje kretanja a samim tim i manje potrosenih kalorija.

Ipak nemogu a da se sasvim odreknem slatkisa,pojedem otprilike 50g cokolade nedeljno(eventualo 100 g nedeljno) i to bele.
Da li neko zna koliko su zdravi makrobioicki slatkisi i da li oni stvarno negoje,i da li neko ima ideju koji slatkisi negoje.

Mozda sam malo navrat nanos sve ovo opisao,ali verujte imam veliki psiholoski strah da se ponovo ugojim jer sam 21 godinu bio gojazan i nezelim da mi se ponovo vrati stomak i "pitbul" obrazi.

Imao sam oko 100 kg,a sada 78-80 kg,samo zelim da znam kako da se hranim a da nedodjem ponovo na 90 i vise kg,jel mislim da ne znam kako bih ponovo vratio zeljenoj tezini

Imam neverovatan strah da se ponovo neugojim



[Ovu poruku je menjao secret dana 29.03.2005. u 17:17 GMT+1]
[ aleksandaraleksandar @ 07.11.2004. 22:46 ] @
u koliko si u mogucnosti, pitaj roditelje koliko si imao kilograma
izmedju 3-5 godine zivota. ako se ne secaju, pitaj ih da li si bio
buca.

tacka ili zarez, na kraj prethodne recenice?
[ Ni ten ichi ryu @ 08.11.2004. 04:54 ] @
izbaci mcdonalds potpuno... to je neviđeno đubre koje ti uopšte nije potrebno.
i neko moje viđenje:
ako imaš smanjen apetit a jedeš samo kad si gladan možeš da usporiš metabolizam. Jedi redovno... ako 6 puta dnevno pojedeš nešto, metabolizam će stalno raditi. Jedna jabuka je sasvim dovoljna između obroka. Nije tačno da ne možemo zdravo da se hranimo, to je samo izgovor da se ne bi zdravo hranili ;)
[ zi:: @ 08.11.2004. 07:21 ] @
Svakom ko je razmisljao na ovu temu preporucujem odlicnu knjigu:
http://www.fourmilab.ch/hackdiet/www/hackdiet.html
Moze se skinuti i u PDF formatu.

Potpuno se slazem sa autorom knjige, koji je inace suvlasnik AutoDesk kompanije. Knjiga je narocito korisna za one koji su tehnicki pismeniji, a posetioci ovog foruma to svakako jesu.

Poenta je u tome da neko ima ugradjen bioloski sat kada treba i koliko jesti, a neko nema (ja recimo nemam). A ako nemamo taj osecaj, trebamo uvesti dodatne alate kako bi imali feedback da li se stvari odvijaju dobrim tokom, ili je stanje alarmantno.

Naravno, jedno je teorija, drugo praksa, tako da treba itekakva volja da se telesna
masa odrzi na zeljenoj.

Jos jednom, toplo preporucujem knjigu.
[ Stefano @ 08.11.2004. 11:38 ] @
Pa izmedju 3-5 godine zivota sam isto bio bucko,kazem sve do ovog leta sam bio debeo,ali sam naglo izgubio prvo 10 kg na prolece,pa 10 kg na leto ,i doveo sam liniju do perfekcije,i sada bih da je takvu odrzim.

Da li je opasnost ako pred spavanje unesem 2-3 Tiber keksa(posto su to ugljeni hidrati) i da li ima neka cokolada sa malo ugljenih hidrata ili potpuno bez njih ,dakle ona koja negoji i ona koja je pogodna za jesti kada posle toga netrosis energiju
[ Joseph B. @ 08.11.2004. 14:42 ] @
Citat:
Stefano: Pa izmedju 3-5 godine zivota sam isto bio bucko,kazem sve do ovog leta sam bio debeo,ali sam naglo izgubio prvo 10 kg na prolece,pa 10 kg na leto ,i doveo sam liniju do perfekcije,i sada bih da je takvu odrzim.


Kako si to uspeo? Ozbiljno te pitam ,zato sto i ja imam slican problem, mada ne u tolikoj meri.
[ Stefano @ 08.11.2004. 16:07 ] @
Pa meteodom koju nikom ne bi preporucio da proba.
Odmah da ti kazem da sam te zime sebi postavio cilj i uslov da do leta moram da smrsam posto-poto,i da sebi nesmem vise da dozvolim da me je blam da se skinem na plazi,i kao sto vidis uspeo sam(prvi put sam se ovo leto skidao na plazi i nije me bilo blam,cak mi je i prijalo...)
Prvo sam od kraja februara koristio reeped fuel u kombinaciji sa jakim cardio treningom(trcanje+bike) i izbacivanjem masnog iz ishrane(doduse nisam uspeo bas potpuno da izbacim masti,ali sam masti jeo jedino kada sma znao da cu imati neku fizicku aktivnost posle),i to je dosta pomoglo tako da sam do sredine maja skinuo 10-tak kg sa oko 99 kg na 89 kg,ali to nije bilo dovoljno.Od Reeped fuel-a nisam osecao nikakve tegobe,sem nekoliko puta grceve u stomaku pred da izvines "veliku nuzdu",ali po "zavrsteku nuzde" grcevi su prestajali potpuno(nisam imao dijareju),to mi se desavalo prve nedelje uzimanja reepeda...

Fizicki kada sam izgubio 10 kg,to ja licno nisam ni primecivao,ali su primecivali drugi.

Drugi period je bio daleko bolniji od ovog prvog koji je prakticno bio neosetan.
Neznam ni sam ko me je terao ali sam se napalio na Creatin,da bi se ugred "nagruvao" za leto...poznato je da kreatin zadrzava vodu u misicima i da daje onaj efekat "napumpanosti" misica i lepseg izgleda.Doduse mnogi u tereatani su mi savetovali da ga neuzimam jel postoji mogucnost da se ponovo ugojim...ali bio sam tvrdoglav.
Creatin sam po sebi je materija u mesu i ribi,i trebao bi biti neskodljiv i koristi se kao suplment ishrani,pomaze da se misici brze odmaraju,a zna se da tada misici rastu,a ima i taj "nus produkt" da zadrzava vodu u misicima,pa 'lepse" izgledas.
E sada postoje u neki mnogo redji nusprodukti od kojih je eto jedan zakacio mene.
Naime krajem juna sam uzeo Crea Pure,i umesto da sluzi svrsi ocigledno(a posle sam to dokazao i na lekarskom pregledu zeludca) mi je zeludac preosetljiv.Od Kreatina sam imao muku,gadjenje na hranu i potpuni ali potpuni gubitak apetita(detaljno sam pisao ovde na jednj drugoj temi pravo da ti kazem vidi u mom profilu nesecam se imena,samo znam da je bila tema od 3.strane o kreatinu a da je moj post bio ili zadnji ili blizu kraja-e tu sam detaljno opisap "strahovitih 7 dana jula").
Dakle zeludac mi je otisao toliko u q.da celo leto sam imao apetit smanjem za,po mojoj proceni,80%.Sto je najgore imao sam samo 2.osecaja ili "glad" ili "tezina u zeludcu"(pretrpanost zeludca).Dakle nesto strasno!uopste nemas onaj osecaj normalne sitosti.Ja sam se tada i posle 4-5 lagana keksa osecao kao da sam pojeo kilo svinjetine...
Tek u septembru mi se apetit polako povecavao,tako da mi je sada u granicama normale,ipak mnogo manje jedem nego prosle godine,sto je super,i gledam da odrzim ovu tezinu.

Dakle do septembra sam smrsao jos 10 kg,da ti ilustrujem koliko je to naglo gublenje tezine,da sam ja cak kod samog sebe provaljivao kako sam smrsao.Cak i moji najblizi(sa kojima zivim) su to primetili,burazer,recimo,bio 10 dana na Kopaoniku i kada se vratio prosto nije mogao da veruje koliko sam smrsao(uporedjivali smo debljinu butina i nisam verovao da su nam skoro iste,a moj burazer vazi za mrsavijeg tipa).

Morao sam da odem do lekara,vadili su mi i krv.Posle sam pio neke lekove za zeludac kako bi mi nestala ta "tezina"(nadutost)zeludca koji je izuzetno neprijatan osecaj,posle hrane,i ona je da kucnem u drvo nestala,i tada se i poceo vracati apetit.Recimo sada jedem kao sto jede moj mladji burazer,dovoljno mi je 1.nedeljno po jedan sladoled,sasvim mi je dovoljno 5 cevapa na teflonu(a nekada 10 cevapa i jos mi se jelo),a kuriozitet je da sada nemogu da pojedem ni jednu celu pizzu(15-tak cm u precniku-ono testo iz Maxi diskonta sto se kuci sprema),a nekada sam jeo celu i jos pola burazerove!!!(uvek sam mu govorio da mi ostavi malo).Slaninicu i prsut jedem jako retko,ustvati i nesecam se kada sam zadnji put jeo,sendvic pravim iskljucivo od crnog hleba i posnog kackavalja...

Dakle kao sto vidis prosao sam teske muke i to u bukvalnom smislu reci.Za ovo sto sam ja uradio postoje sigurno i drugi nacini,ali imaj u vidu da ovo sa kreatinom se desava jednom na kozna koliko hiljada ljudi,posto nemamo svi(srecom) zeludac osetljiv na kreatin.

Problem je da ja imam izuzetno veliki strah(kao sto vise puta kazem) da mi se ponovo nevrati ona tezina od pre(culi ste za jo-jo efekat),zato me interesuje to oko ugljenih hidrata kada ih jedes a recimo posle njih nisi fizicki aktivan(spavas ili sl) da li to moze da te ugoji.Svakih par dana se merim na vagi,cak sam je i podesio da mi pokazuje kg vise da se neopustim slucajno
[ salec @ 09.11.2004. 12:16 ] @
Ja sam prosao Etkinsovu dijetu i ona radi, bas kao sto pise u knjizi. Medjutim, napustio sam tu ishranu i tezina mi se vratila. Meni je najveci problem bio otpor okoline i porodice. Nasa "normalna" ishrana je toliko bogata ugljenim hidratima, da je jako tesko naci sebi hranu koja je u skladu sa dijetom. Moras da je spremas sam, odvojeno, unapred i da je ne zaboravis kad krenes iz kuce. Koliko je lakse kad samo ujutro uskocis u pekaru i snabdes se ugljenim hidratima! Cak i ako jedes belancevine - npr. rostilj, ne mozes da ga pokupis sa kioska bez lepinje ili tortilje. Svi te pljuju "kako mozes da jedes masno bez hleba", nutkaju te kolacima, ne mozes da grickas cips, grisine, kikiriki i ostalo, onako usput, ne mozes da jedes sladoled kad je vrucina, ne mozes da pijes nijedan bezalkoholni napitak (ni obicno mleko... za jogurt i ostale fermentisane mlecne proizvode neki kazu da ustvari ne sadrze mlecne secere... jer su oni pretvoreni u kiselinu) osim mineralne vode, ne mozes da pijes pivo...cak su i agrumi (jabuke, kruske, pomorandze) off limits. Stalno imas osecaj kao da si iznuren i cini ti se da mislis sa naporom i usporeno (lipoliza - topljenje masti, vecina nas ju je iskusila kada smo imali visoku temperaturu), bar u pocetku. Mislim da to ima neke veze sa celijskim metabolizmom.

Sa druge strane, tezina mi je zaista bila lako spala, pritisak mi se normalizovao i trigliceridi u krvi su se bili smanjili na normalu. Nisam imao nikakve negativne efekte na bubrezima (ako imas problem sa njima, Etkinsova dijeta pogorsava stvari) ni sa zuci (ako imas kamenje u zuci, mislim da je to takodje prepreka ). Postepeno sam dopustao sebi sve vise vracanja na junk food i slatkise (sad mi je jasno zasto se narkomani nikad ne izlece) i tako sam ponistio sve sto sam postigao. Ipak, kada bi postojao veci izbor poslastica koje bi bile u skladu sa dijetom, verovatno bi mi bilo lakse da nastavim sa tim nacinom ishrane.

Pouka cele ove price bi bila da ugljene hidrate treba drzati na minimumu, ne treba preci u lipolizu (osim ako je potrebno smanjenje tezine), ali treba dotaci granicu i ne udaljavati se previse od nje. Za pocetak, ako mozes, odrekni se slatkisa i zasladjenih napitaka i smanji ili ako mozes izbaci hleb i peciva. Ako postoji neka masna hrana koju volis, slobodno se obzderavaj, ali bez hleba. Ne zaboravi da pijes puno vode.

Svakodnevno vezbanje ti daje "kredita" za unosenje vise ugljenih hidrata.
[ Stefano @ 10.11.2004. 00:11 ] @
A sta mislis o crnom hlebu koji sada jedem umesto belog i o tome sto veceram maksimalno do 21-22h moze li to da spase od ponovnog gojenja,moja tezina koju imam sada se nije menjala proteklog meseca iako sam "normalno" jeo doduse u manjim kolicinama nego pre leta.

Da li isto goij i malo ugljenih hidrata i mnogo ili je gojenje srazmerno kolicini unetih ugljenih hidrata.

A da jos nesto,to kad kazes vezbanje,a sta mislis 3X nedeljno teretana i cardio,da li je to dovoljno da bi se jeli koliko toliko normalno ugljeni hidrati(ipak su oni izvor energije,a negde sam citao da je veoma opasno ako ih potpuno zapostavis i izbacis iz ishrane)
[ Nabukodonosor @ 10.11.2004. 01:34 ] @
Slusaj, pogresno je to sto ti jedes sto manje, tj. samo kad si bas gladan. Treba jesti sto vise, tj. imati sto vise manjih obroka u toku dana, iz prostog razloga sto se metabolizam "aktivira" svaki put kada nesto jedemo i ostaje aktivan neko vreme. Znaci sto vise obroka, vise radi metabolizam. Ali ne visokokaloricnih obroka, jer metabolizam to nece uspeti da sagori, vec da skladisti masne naslage. Shvati da metabolizam posle obroka ne radi u onoj meri kao kada trcis ili vozis bajs, i iz tog razloga obroci treba da budu manji. To ti je recept za uspeh.
[ aleksandaraleksandar @ 10.11.2004. 01:39 ] @
salec, onako usput zanima me: a sta je sa slatkisima pripremljenim za
dijabeticare? ima ona radnja ispod meka na teazijama. moze li to da se
konzumira, ako je doslo do povecanje telesne tezine u malom obimu,
samo zbog slatkisa, pa da se ne ide na neke jace dijete?
[ salec @ 10.11.2004. 14:21 ] @
Pre nego što bilo šta dalje napišem, moram da se ogradim, ja nisam stručnjak za ishranu, a to je ozbiljna stvar koja može da ima trajne posledice po zdravlje i svako ko ima problem sa ishranom i telesnom težinom treba da potraži savet stručnjaka. Ovo što sledi je otprilike prisećanje na deo sadržaja iz Etkinsove knjige.

Koliko sam razumeo, svi ugljeni hidrati goje, a to je objašnjeno time da se svi ugljeni hidrati tokom varenja razbijaju u svoje monomere - proste šećere i u tom obliku unose u krvotok. Naravno, ako jedeš skrob, taj proces je nešto sporiji, a ako jedeš šećer, brži. Ako jedeš celulozu, to uopšte ne goji, pošto ljudi nemaju fermente koji nju razbijaju na proste šećere :).

Crni hleb ima više balastnih materija, biljnih vlakana (u principu, celuloze), što dovodi do toga da obrok koji ih sadrži ne bude sasvim iskorišćen, jer takva hrana napušta creva brže nego hrana bez vlakana. Dobiješ osećaj sitosti - pun stomak, ali ne stigne sve do "potrošača". Sa druge strane, balastne materije smanjuju unos ne samo viška energetskih materija, nego svih, pa i korisnih hranljivih sastojaka.

Slatkiši za dijabetičare uglavnom imaju nešto manji sadržaj ugljenih hidrata i gotovo potpuno izbačene šećere. Zaista manje goje, ali za sladokusce ta razlika je neznatna. Njihova osnovna ideja je da se spreči naglo povećanje nivoa šećera u krvi (jer to može da izazove neposredne probleme kod dijabetičara, kao i da izazove nastanak dijebetesa kod zdravih koji su mu skloni), ali skroba ima skoro isto koliko i u "običnim" slatkišima. Ako voliš da se obžderavaš slatkišima kao ja, neće ti mnogo pomoći to što nema šećera u njima. Morali bi da izmisle neku zamenu za brašno koja je 100% celuloza, da bi se napravili kolačići koje možeš da jedeš do mile volje. Sada se uglavnom umesto pšeničnog u receptima koristi sojino brašno koje ima smanjen procenat ugljenih hidrata u korist povećanog sadržaja proteina, ali to nije neka ogromna razlika.
[ Stefano @ 10.11.2004. 20:35 ] @
Jer mozes samo da nam objasnis sta ti podrazumevas pod prezderavanjem slatkisima.

Ja jedem 100g cokolade u 2 nedelje,ponekad kada ima keksa na stolu pojedem 3-4 komada(recimo 2 puta nedeljno),keva mi evo ovih dana nabija neku pitu od dunja koju je pravila,pa tako kao lagan dezert to pojedem posle jednog obroka(vec dan dva,ali danas nisam),i to po jedno maksimum 2.parceta.
Kada mi se nesto gricka uzmem Plazma keks ili Tiber,jer mi oni deluju kao najmanje stetni(bar tako izgldaju) maksimalno 4-5 komada,i to ne svakog dana nego mozda 2-3 puta nedeljno kako kada.

Recimo letos sam sladoled jeo mozda jednom do 2.puta mesecno,jednom do dva puta nedeljno pijem sok,a inace pijem samo mineralnu vodu(gazirano i alkohol sam potpuno izbacio).

Evo da li je to po vama prezderavanje ili nije(meni ipak deluje da nije).

A da gde mogu da potrazim savet nutircioniste oko zdrave ishrane koja negoji,da li je to fazon,ides kod lekara pa te on "uputi" ili nesto drugo
[ Nebojsa Milanovic @ 10.11.2004. 21:28 ] @
Ishrana je jako individualna stvar, i nikako ne postoje univerzalni recepti, svako treba sam da odredi sta i koliko moze i sme.

Jedino sto je potpuno sigurno je da ni u kom slucaju za to ne treba ici kod "nutricionista" jer POJMA NEMAJU, njihove price se baziraju na glupostima iz sredine proslog veka, brojanju kalorija i besmislenom i stetnom izgladnjivanju, bez ikakvog ulazenja u samu strukturu hrane, a kamoli u razlike u potrebama i metabolizmu od coveka do coveka.
[ Stefano @ 10.11.2004. 23:52 ] @
Dobro je da si mi to rekao posto sam mislio da je resenje to da mi neko kaze sta da jedem a sta ne.
Ako neko ima ideju nek mi kaze da li je ovo sto sam nabrojao da "konzumiram" od slatkisa OK ili je prezderavanje,nek kaze.

Ja imam samo jedan cilj a to je da mojih 80 kg odrzim i tokom zime...i koliko god budem mogao ,jer mi je vise pun q da sam "svinjce" od 100 kg koliko sam imao
[ Nebojsa Milanovic @ 11.11.2004. 00:20 ] @
Citat:
Stefano: Ako neko ima ideju nek mi kaze da li je ovo sto sam nabrojao da "konzumiram" od slatkisa OK ili je prezderavanje,nek kaze.



Rekoh da to niko ne moze da ti kaze jer je to strogo individualno, neko se ne bi gojio ni od tri puta toliko, a nekome je i pola od toga previse.

Gde se ti ili bilo ko drugi tacno nalazi na toj lestvici, to svako sam moze (i mora) da utvrdi, niko mu to ne moze kazati.
[ salec @ 11.11.2004. 09:40 ] @
Ja jedem mnogo više slatkiša nego ti, čini mi se... Imam trenutno 87kg, kao i pre dijete (i ponovnog gojenja), a idealna težina mi je oko 80kg, što sam i bio postigao.

Uzgred, da li si u periodu rasta? Ako jesi, ne bi trebao da suzbijaš glad, jer već imaš interni potrošač koji sve reguliše. Povremeni periodi debljanja su periodi akumulacije energije za nagli rast u narednoj fazi. Mešanje u prirodne cikluse ne donosi ništa dobro. Tek posle 25. godine bi trebalo stvarno podvući crtu, izračunati idealnu težinu za svoj stas i doterati je na meru.
Ustvari, ako pogledamo situaciju sa druge strane, sva ta teorija je statična, odnosno izgleda još niko nije napravio model koji bi se odnosio na "pokretnu metu", mada postoji jaka potreba za tim. Razlog je u tome što je i grafikon rasta veoma individualan i teško je predvideti kako će se kretati. Neki ljudi rastu naglo u mlađim godinama a sporije pred kraj perioda rasta, a neki obrnuto, ili u bilo kom redosledu. Čovek može zaista imati višak sala čak iako će nešto od toga biti ubrzo utrošeno, ali niko ne može da tačno predvidi koliko. Da stvar bude gora (po pokušaje predikcije), povećano opterećenje dugih kostiju organizma stimuliše njihov rast protivno smeru tog opterećenja (zato se na primer čovek krivi na suprotnu stranu od ruke ili ramena kojim češće nosi teret, a skakanje, tj. doskoci izdužuju telo, kao kod košarkaša), tako da veća težina izaziva veći rast, pa to donekle opravdava gojenje u mladosti. Sa druge strane, stopala trpe nesrazmernu štetu usled viška kilograma...
[ Stefano @ 11.11.2004. 14:38 ] @
E sada imam 21 godinu,neverujem da sam u periodu rasta idalje,mada ko zna
[ aleksandaraleksandar @ 11.11.2004. 22:15 ] @
salec, hvala.

stefano, nisi u periodu rasta, ali jesi u periodu (<25) pojacanog rada
svega i svacega, posebno kod muskaraca.
[ Joseph B. @ 12.11.2004. 07:54 ] @
Moram i ja da se dovedem u red!
Uclanio sam se u teretanu ( mada nemam pojma o tome kako treba pravilno vezbati , mogli bi malo da me posavetujete ...). Moram malo i ishranu da promenim zato sto radim po ceo dan i jedem mozda jednom ili dvaput dnevno i to uglavnom neki junk food - npr. burek! Radim najgori posao ( serviser za canon stampace i administrativni poslovi) u tom smislu da sedim 10-tak sati dnevno i buljim u monitor. Trenutno imam 15-tak kilograma viska sto sam nakupio otkad radim u ovoj firmi i nameravam da ih skinem u sto kracem roku! Ako imate neke savete, pisite. Mislim da osim mene ima jos dosta ljudi na forumu, kojima je ova tema veoma interesantna!!!

Inace citam tu The Hacker`s Diet i deluje mi o.k.

Pozdrav!
[ eee @ 12.11.2004. 12:33 ] @
ja sam imao 140 pre pola godine a trenutno 112-113 sa tendencijom opadanja. zbog povisenog pritiska sam morao da skinem kilazu a doktor mi je zabranio fizicke aktivnosti (trcanje nikako, plivanje i nekako). isao sam kod nutricioniste i dobio neke dijete od 900,1000 i 1300 kalorija dnevno. ko hoce mogu mu baciti ove dijete na mail.

p.s. problema oko pridrzavanja rezima ishrane nisam imao, kod mene je pomoglo to sto sam sam sebi rekao ne ne mogu da jedem to i to, ne smem da jedem to i to vec NECU I TACKA. obicno vikendom malo probijem dijetu (nekad i malo vise :) ) ali koliko primecujem kilaza ide samo na dole. i sada najvaznije - pre pocetka dijete moj - nazovimo to standardan dnevni obrok :) - je izgledao ovako: bar 2l pepsi, dorucak recimo 3 jajeta sa nekim dodacima tipa slaninica, suvo meso ili nesto slicno - da ne zaboravim i majonez, rucak obavezno je bilo neko meso - salate, voce i povrce u svakom obliku sam izbegavao da ne kazem da mi je bilo gadno da jedem doticno, vecera - cak i ako nisam bio gladan bio sam strasno nervozan ako ne veceram - opet nesto visokokaloricno (majonez naravno opet). da ne pricam da sam izmedju jeo i slatkise, doduse ne svaki dan. ali kad je zagustilo i cuka 'tela da otkaze :) u jednom danu sam promenio nacin ishrane i to je to. najgore je bilo sa pepsijem ali kao sto rekoh kazes NECU i kraj price, odgovori tipa ne mogu i ne smem samo su mi budili zelju za pepsijem. kad ti neko kaze "sto, jel ne smes slatko da jedes?" ti kazes "ne, nego necu!"

napomena - nutricionista mi je rekao da covek samo da bi odrzavao tezinu od 140kg treba da unosi oko 5000kalorija dnevno. sve sto unosi ispod ide ka smanjenju tezine.

malo sam oduzio ali eto. samo jos jednu stvar da napomenem: nisam zeleo da primenjujem dijete tipa "moj komsija je to koristio pa je skinuo 10 kg" i slicno vec sam se obratio strucnom licu i uz njegov nadzor ovo ispostovao. i za kraj, nema prekidanja: onaj ko misli "drzacu dijetu 3 meseca pa onda na staro" - od toga nema nista. ne mora na staro, dovoljno je da dijetu prihvati kao nesto sasvim normalno, kasnije eventualno malo pojaca ishranu i odrzava kilazu.
[ Stefano @ 12.11.2004. 16:03 ] @
Ja recimo da bi jeo sto manje slatkisa sluzim se "zavaravanjem samog sebe".

Znas ono umesto da kupim npr.teglu od 1 kg eurokrema i da vadim kasicicu po kasicicu,ja uzmem ono pakovanje od 10g(deset grama,najmanje moguce!),i kada ga pojedem onda je to-to i kraj.A da imam onu teglu od 1 kg,zelja bi me naterala da uzmem jos jednu kasicicu pa jos jednu i tako to.

Isto tako radim i za kolace,naime u Maksi diskontu uzmem "Kinder tortu"(odlican joj je ukus)ali umesto celu ja uzmem samo jedno parce(40 din) i to jedno parce podelim na 2 dela,tako da polovinu pojedem tog dana,a drugu polovinu neki drugi put.

Ja mislim da to da ima manje "hrane na stolu" je savrsen psiholoski nacin odbrane svog organizma od pregojavanja
[ eee @ 12.11.2004. 20:25 ] @
evo kacim i dijetu koju sam ja primenjivao.
neke napomene koje sam dobio od nutricioniste:

jogurt moze i onaj "masniji" od 3.2 s' obzirom kolika je kolicina u pitanju. sve ispod 2 je golo g***o jer ne da nema mlecne masti nego nema nista.

bolje imati sto vise malih obroka a ne manje vecih.

da se zavara glad jesti jabuke sa korom jer u kori ima pektina koji - ako sam ja dobro razumeo - ispuni zeludac pa nisi vise gladan.

videcu i da za par dana okacim i tablicu kalorija ili bar da izvadim nesto najbitnije,npr. namirnice koje su najcesce kod nas u upotrebi. ako nadjem skener - skeniracu
[ imiloje @ 15.11.2004. 11:54 ] @
ljudi!

SVE što jedete/pijete ima KALORIJE. Samo voda, kafa i veštački zaslađivači nemaju kalorija. Za sve što pojedete/popijete jednostavno saberite kalorije na kraju dana, i to je to.

Moj slučaj sledi:

Za moje godine/visinu/težinu, potreban unos kalorija (kcal) je oko 1900 (to se zove BMR - Basal Metabolic Rate). To je broj kalorija koje moj organizam sagori na pumpanje krvi, disanje, gledanje, razmenu materija... ako samo po ceo dan samo ležim i ne radim ništa.

BMR se izračunava po formuli (citiram):
muskarci:
BMR = 66 + (13.7 X weight in kilos) + (5 X height in cm) - (6.8 X age in years)

zene:
BMR = 655 + (9.6 X weight in kilos) + (1.8 X height in cm) - (4.7 X age in years).

Ako pojedem dnevno svoj BMR od 1900 kalorija (iz bilo kog izvora: masti, UH, belančevine, samo vodite računa o procentnom odnosu), i odvežbam/potrošim/sagorim XX kalorija, taj XX je moj kalorijski deficit koji se nadoknadjuje iz mog SALCETA.

1 kg salceta je ekvivalentno 7700 kcal.

Ovakvim programom sam smršao 12 kg pri nedeljnom progresu od 1,5 do 2 kg. Sve što je brže od toga nije zdravo za srce, jer ne stiže da se adaptira i pumpa manje krvi nego što je potrebno, a jeo sam sve živo (ali u okviru 1900-2000 kalorija): pice, roštilj, pečenje, torte, pivo... ukratko, sve što je inače zabranjeno. Više sam u životu pojeo roštilja i pica dok sam bio u "programu", nego ikad.

Cela caka je u tome da se dodatno sagori navedenih XX kcal (bicikl, brzo hodanje, plivanje, sobni bicikl... bilo šta).

Za sve namirnice postoje tablice energetskih vrednosti, koje mogu poslati ukoliko postoji zainteresovanost. Takođe, postoje tablice potrošnje kalorija fizičkom aktivnošću.

Neophodno je da za SVAKi obrok imate pored sebe kuhinjsku vagicu (sa tačnošću na 5 gr), olovku i papir, i da sve što stavite u usta zapišete, i posle obroka pomnožite i saberete. Ako se pravi jelo od više namirnica, sve što uđe u jelo (sarma, musaka...) se sabere, a onda se proceni koliko od cele količine jela si pojeo (2 sarme, 1/6 musake, 1/8 preliva za špagete) i tome slično.

Izgleda naporno? Naravno. Potrebno je POSVETITI SE TOM PROGRAMU nekoliko meseci, i rezultati neće izostati.

Sve ovo što sam saznao o mojoj BOLESTI (gojaznosti) je sakupljano godinama po netu i iz raznih knjiga, ali kad se shvati mehanizam, onda ukapiraš sve.

Daklem, "Dijete" nemojte primenjivati, hranite se normalno, jedite i UH i masti bez bojazni, ali se držite samo u okviru BMR. Inače se možete ozbiljno razboleti (čuvena "čorba od kupusa" dijeta i sl).

Mog'o bi da pišem o ovome do sutra, ali da vas ne zamaram.

Ajd' pa tako.
[ Stefano @ 15.11.2004. 12:09 ] @
Ajde postavi tablicu energetskih vrednosti za popularnu hranu

po onoj tvojoj formuli ja treba da unosim 2009 kalorija dnevno
[ imiloje @ 15.11.2004. 12:21 ] @
OK, evo saljem tablicu energetskih vrednosti namirnica, i tri tablice za sagorevanje kalorija za 75, 80 i 85 kg telesne težine.

Tu sam za dodatna objašnjenja.
[ eee @ 15.11.2004. 15:11 ] @
i ja sam obecao tablice da okacim ali izgubio sam ih. nema veze imiloje ih je okacio.

rekao bih samo da se slazem sa njim - ako pise 100g : vaga pa izmeris 100g a ne dve kutlace - valjda ima 100g i biti izuzetno disciplinovan povodom ovih stvari. ja sam primenjivao od 1300 i gubio sam 1 1,5 kg mesecno a trebao sam vise, ali verovatno mi je takav metabolizam. prvih mesec dana je sa dijetom bilo kilavo ne znam da li sam izgubio ni 3kg za mesec ali posle je vec islo bolje oko 5kg za mesec. ovo sam naveo samo da se neko ne bi obeshrabrio ako posle mesec dana dijete ne izgubi planirano vec manje.
[ zi:: @ 15.11.2004. 15:52 ] @
Tablice su bitne, cisto da znate koliko unosite dnevno, i sta znaci ako pojedete pizzu, ili tablu cokolade, ili cimnete koje pivo :)

Potpuno se slazem da treba jesti sve, samo u manjoj kolicini. Razlika u unesenim i potrosenim kalorijama se kad tad vidi.

No, po meni nije potrebno ici na toliku preciznost da imate vagu, pa da merite svaki zalogaj koji jedete.

Mnogo je laksi nacin opisan u knjizi koju sam preporucio u ovoj temi: svaki dan merenje sebe ujutro, pa cete videti kako organizam reaguje na kolicinu hrane koju ste pojeli. Na isto se svodi (merenje, i feedback od tog merenja), samo sto ne merite hranu, nego sebe :)




[ Fire_seka @ 15.11.2004. 16:58 ] @
ne volim da se odricem hrane,a vjerujem ni vi....a i onako ne pomaze.....treba jesti sve samo u manjim kolicinama i vjezbatiiiiiiiii.........u pocetku je tesko ali vec nakon mjesec dana REDOVNOG vjezbanja ce te poceti gubiti kilograme(2 sata dnevno 3-4 puta sedmicno)...Ne dosoljevajte hranu,izbjegavajte previse masnu hranu pijte puno vode i potrudite se da ne opteretite organizam....znaci ukoliko bash stalno nesto jesti pokusajte da to bude u rasponu od 4 sata...to ce dati vasem zeludcu vremena da svari vec unijetu hranu i pripremi se za varenje nove(savjet + za djevojke-ukoliko imate problema sa napuhivanjem stomaka nemojte jesti mohunarke jer uzasno napuhuju :)
[ Fire_seka @ 16.11.2004. 20:23 ] @
jesil probao ishranu po krvnoj grupi???
moja mama inace ima problema sa stitnom zlijezdom pa se naglo ugojila......i ostala takva nekih 15 godina.prije pola godine je probala ishranu po svojoj krvnoj grupi i smrsala 9 kilograma za nekoliko mjeseci.....sad joj se tezina stabilizovala.ako zelis vidjet cu ko je autor knjige :)

ipak mislim da je vjezbanje najbolji nacin za odrzavanje tjelesne tezine.....
ukoliko nekome treba program vjezbanja za teretanu bit ce mi drago da pomognem
[ Nebojsa Milanovic @ 17.11.2004. 00:14 ] @
Citat:
imiloje

SVE što jedete/pijete ima KALORIJE. Samo voda, kafa i veštački zaslađivači nemaju kalorija. Za sve što pojedete/popijete jednostavno saberite kalorije na kraju dana, i to je to.

Moj slučaj sledi:

Za moje godine/visinu/težinu, potreban unos kalorija (kcal) je oko 1900 (to se zove BMR - Basal Metabolic Rate). To je broj kalorija koje moj organizam sagori na pumpanje krvi, disanje, gledanje, razmenu materija... ako samo po ceo dan samo ležim i ne radim ništa.

BMR se izračunava po formuli (citiram):
muskarci:
BMR = 66 + (13.7 X weight in kilos) + (5 X height in cm) - (6.8 X age in years)

zene:
BMR = 655 + (9.6 X weight in kilos) + (1.8 X height in cm) - (4.7 X age in years).

Ako pojedem dnevno svoj BMR od 1900 kalorija (iz bilo kog izvora: masti, UH, belančevine, samo vodite računa o procentnom odnosu), i odvežbam/potrošim/sagorim XX kalorija, taj XX je moj kalorijski deficit koji se nadoknadjuje iz mog SALCETA.

1 kg salceta je ekvivalentno 7700 kcal.

Ovakvim programom sam smršao 12 kg pri nedeljnom progresu od 1,5 do 2 kg. Sve što je brže od toga nije zdravo za srce, jer ne stiže da se adaptira i pumpa manje krvi nego što je potrebno, a jeo sam sve živo (ali u okviru 1900-2000 kalorija): pice, roštilj, pečenje, torte, pivo... ukratko, sve što je inače zabranjeno. Više sam u životu pojeo roštilja i pica dok sam bio u "programu", nego ikad.

Cela caka je u tome da se dodatno sagori navedenih XX kcal (bicikl, brzo hodanje, plivanje, sobni bicikl... bilo šta).

Za sve namirnice postoje tablice energetskih vrednosti, koje mogu poslati ukoliko postoji zainteresovanost. Takođe, postoje tablice potrošnje kalorija fizičkom aktivnošću.

Neophodno je da za SVAKi obrok imate pored sebe kuhinjsku vagicu (sa tačnošću na 5 gr), olovku i papir, i da sve što stavite u usta zapišete, i posle obroka pomnožite i saberete. Ako se pravi jelo od više namirnica, sve što uđe u jelo (sarma, musaka...) se sabere, a onda se proceni koliko od cele količine jela si pojeo (2 sarme, 1/6 musake, 1/8 preliva za špagete) i tome slično.

Izgleda naporno? Naravno. Potrebno je POSVETITI SE TOM PROGRAMU nekoliko meseci, i rezultati neće izostati.

Sve ovo što sam saznao o mojoj BOLESTI (gojaznosti) je sakupljano godinama po netu i iz raznih knjiga, ali kad se shvati mehanizam, onda ukapiraš sve.

Daklem, "Dijete" nemojte primenjivati, hranite se normalno, jedite i UH i masti bez bojazni, ali se držite samo u okviru BMR.




Ovo sasvim sigurno nije tacno.

Broj kalorija sam po sebi ne govori nista, i predstavlja zabludu, ako se ne zna STRUKTURA odnosno njihovo poreklo kao i individualna reakcija pojedine osobe na odredjenu vrstu namirnica.

Drugim recima, jednu istu osobu (npr. mene, vise puta provereno) moze da goji 1400 kalorija dnevno iz jedne vrste hrane (i to ugljeni hidrati, bez obzira na stepen slozenosti), a da me 2500 kalorija dnevno poreklom iz druge vrste (kvalitetnih masti i proteina) ne samo ne goji, nego da time i mrsavim.

Dalje, ove preporuke uopste ne uzimaju u obzir vrlo neprijatan osecaj gladi, koji je, opet, veoma razlicit od coveka do coveka i zavisi od vise faktora, i na njega se moze uticati.

Salecove preporuke se mogu uzeti kao ugrubo tacne, mada je i tu neophodno mnogo personalnog "tweakinga".

Sto se tice krvnih grupa, tek je to bez ikakvog smisla...

Svako ko je smrsao bilo pomocu prostog sabiranja kalorija, bilo pomocu krvnih grupa, ili slicne bezvezarije, moze da kaze za sebe da i nije imao problem..

Oni koji ZAISTA imaju taj problem moraju njime mnogo ozbiljnije da se pozabave...

[ Fire_seka @ 18.11.2004. 12:33 ] @
to za krvne grupe nisam probala ja nego moja keva,na njoj je uspjelo sto ne mora znaciti da ce ili nece na drugima....ovo je samo jedan od prijedloga za one koji moraju izgubiti kilograme zbog svog zdravstvenog stanja.....

TRENIRAJTE,TRENIRAJTE i samo TRENIRAJTE !!!!!
[ frula00 @ 18.11.2004. 20:51 ] @
Prvo, kilogram sala nema 7700 cal nego 9000. Drugo, samo brojanje kalorija, bez brige o tome od kuda te kalorije dolaze će te dovesti do gubljenja kilograma ako kalorije spustiš dosta nisko, ali će ti priličan postotak tih kilograma činiti mišićna masa, što nije nešto što bih ja osobo želio. Treće, BMR je varijabilan od osobe do osobe, makar one bile iste težine, visine i dobi, a čak i u iste osobe ovisno o ishrani.
[ imiloje @ 18.11.2004. 22:27 ] @
Za drugo se slažem.

A pošto si tako samouveren u prvo i treće, deder navedi izvor ovih informacija, živo me interesuje šta se to promenilo u zadnje dve godine od kada pratim dešavanja "na kalorijskom polju".

Citat:

Svako ko je smrsao bilo pomocu prostog sabiranja kalorija, bilo pomocu krvnih grupa, ili slicne bezvezarije, moze da kaze za sebe da i nije imao problem..


??? za krvne grupe OK, ali za praćenje broja kalorija.... zaista ne znam o čemu pričaš.

Citat:

Drugim recima, jednu istu osobu (npr. mene, vise puta provereno) moze da goji 1400 kalorija dnevno iz jedne vrste hrane (i to ugljeni hidrati, bez obzira na stepen slozenosti), a da me 2500 kalorija dnevno poreklom iz druge vrste (kvalitetnih masti i proteina) ne samo ne goji, nego da time i mrsavim.


imam i ja svojih iskustava, a ne samo ti, a moja iskustva su sasvim drugačija....

Citat:

TRENIRAJTE,TRENIRAJTE i samo TRENIRAJTE !!!!!


naravno, potpisujem

uostalom... ako neki metod dovodi do rezultata (bez nus-pojava i neželjenih efekata kao što je gubitak mišićne mase ili nedovoljna ishrana mozga - vitamini i minerali), onda to treba i da primenjuje. Meni je jedino prethodno opisani metod pomogao. Ako neko mršavi i pomoću "krvnih grupa", neka tako i nastavi ako je to za njega dobro, ne vidim šta je u tome sporno.
[ Fire_seka @ 19.11.2004. 11:42 ] @
jedina stvar koja ce pomoci vasem organizmu u potpunosti je vjezbanje....ni jedna dijeta vas nece rijesiti strija,celulita,objesene koze........to moze samo vjezba a u isto vrijeme pomaze vasem psihickom stanju ...
[ Nebojsa Milanovic @ 20.11.2004. 00:13 ] @
Citat:
eee:

evo kacim i dijetu koju sam ja primenjivao.
neke napomene koje sam dobio od nutricioniste:

jogurt moze i onaj "masniji" od 3.2 s' obzirom kolika je kolicina u pitanju. sve ispod 2 je golo g***o jer ne da nema mlecne masti nego nema nista.

bolje imati sto vise malih obroka a ne manje vecih.

da se zavara glad jesti jabuke sa korom jer u kori ima pektina koji - ako sam ja dobro razumeo - ispuni zeludac pa nisi vise gladan.

videcu i da za par dana okacim i tablicu kalorija ili bar da izvadim nesto najbitnije,npr. namirnice koje su najcesce kod nas u upotrebi. ako nadjem skener - skeniracu



Sada sam pogledao tu tvoju dijetu i moram da kazem da je ne preporucujem nikome, i to je tipican primer onoga sto ne valja.

Veoma je loseg sastava, prepuna ugljenih hidrata, i to brzih.

Jako malo ima kvalitetnih proteina, a pogotovo kvalitetnih masti koje su najbitnije protiv osecaja gladi koji je prilikom ovakvih nacina "ishrane" nepodnosljiv.

Ako si mogao da normalno zivis sa njom i smrsas, sasvim je sigurno da ti nemas nikakav metabolicki (dakle sustinski) problem sa gojaznoscu (koji se prvenstveno ogleda u visokom nivou insulina) cim moze da ti bude dovoljna ovako prazna ishrana. To sto si bio gojazan je iskljucivo tvoja krivica, pa si zato i mogao tako lako da kazes - necu da jedem.

Oni koji zaista imaju problem to ne mogu, jer jedu zato sto MORAJU (a ne iz ćefa), odnosno imaju vrlo neprijatne tegobe prilikom bilo kakve restrikcije ishrane (nesvestica, glavobolja, drhtavica, neutoljiva glad, nemogucnost koncentracije, nesanica, nedostatak energije, smanjena otpornost organizma itd.)

To je glavni problem, kako sa jedne strane spreciti te tegobe, a sa druge strane istovremeno ostvariti deficit neophodan za mrsavljenje.

U tome fizicka aktivnost veoma pomaze.

Licno, ne bih izdrzao ni jedan ceo dan pod tom dijetom, maltene bih ujedao samog sebe od gladi.

Ovo je dobar primer dijete koja iscrpljuje organizam do te mere da covek dobija te samounistavajuce napade gladi i drugih tegoba koji ga dodatno obeshrabruju time sto pomislja da ih mora stalno trpiti ako zeli da smrsa. Onda se preda i nastavi da jede misleci da za njega ne postoji program koji ce ga sa jedne strane zastititi od tih tegoba, a sa druge strane da nece donositi visak koji ce se skladistiti u obliku sala.

Dakle, svako ko ima realan problem mora sam za sebe da nadje sta cini taj program, ali on svakako postoji i individualan je, i mora se primenjivati CEO ZIVOT, a nikako bilo kakvo odredjeno vreme.

To je jedini nacin da oni, koji imaju realnu predispoziciju ka gojaznosti i nizu problema koje ona nosi, uspeju da joj se odupru.

[ webshtica @ 20.11.2004. 10:42 ] @
Zaboravite na tablice, brojanje kalorija, izgladnjavanja, Atkinson, SouthBeach, UN dijete. Gluposti! Ne treba se lisavati ni ugljenih hidrata ni proteina.

Stvar je tako jednostavna-primenjivo, isprobano:
-unos sto vise zitarica, integralnih- moj favorit: ovsane pahuljice sa jogutom, bananom, seckanim bademima, par kapi limuna za dorucak.
-ako ne mozete bez hleba jedite BESKVASNI- integralni, crni hleb
-unos sto vise VOCA i POVRCA (sto sirovog, sto u kuvanom obliku) , SALATE, SALATE
-morska i recna riba 3-5 x nedeljno- bilo sveza bilo iz konzerve (1konzerva tunjevine ili sardine ima u sebi dnevnu potrebu za Omega-mastima, gvozdjem...)
-ako mozete izbacite: hamburgere, preradjeno meso, sve sto sadrzi aditive
-slatkise takodje zamenite SUVIM SMOKVAMA, KAJSIJAMA- znaci slozenim, tesko razlozivim secerom.

i naravno svakodnevna aktivnost. ovo se narocito odnosi na nas koji sedimo vise casova ispred ekrana i radimo. minimum 20 minuta dnevno vezbica i nema pojaseva oko struka, stomaka itd

i jos jedna stvar koji praktikujem svakodnevno: posle 6pm nema vecere, tj poslednji obrok je do 6 popodne. mozete da jedete koliko hocete od gore navedenih stvari ali zaboravite posle 6.
lako i jednostavno



[ frula00 @ 20.11.2004. 20:50 ] @
Citat:
imiloje: Za drugo se slažem.

A pošto si tako samouveren u prvo i treće, deder navedi izvor ovih informacija, živo me interesuje šta se to promenilo u zadnje dve godine od kada pratim dešavanja "na kalorijskom polju".



Ma nisam htio tako napuhan ispasti, volim argumentiranu raspravu.
Prvo objašnjavam ovako: Kilogram sala izrezan iz tijela spaljen ima 7700 kalorija jer se tu nalazi i građevna tvar adipocita (voda, proteini...), ali kad ti kalorijskom restrikcijom smanjuješ salo ti ne uništavaš cijele adipocite nego samo sadržaj masti u njima što je 9000 kalorija. Treće je jednostavno za objasniti, dvije osobe zasigurno nemaju isti hormonski profil (jedna recimo ima znatno više tiroksina i trijodtironina, hormona možda najodgovornijih za brzinu metabolizma) što znači da te dvije osobe neće imati jednako brzi metabolizam.
[ imiloje @ 22.11.2004. 09:49 ] @
mali doprinos high protein/low carb dijetama:

http://www.calorieking.com/lib....php?path=92,80&art_id=635


kao i ostalim drugim dijetama:
http://www.calorieking.com/library/article.php?art_id=485
[ Aleksandar Marković @ 22.11.2004. 16:28 ] @
Ako zbog želje da se oslobodite viška kilograma stalno čitate tekstove o dijetama i pratite reklame za "čudotvorne" preparate za mršavljenje, trebalo bi da znate da 10 poruka koje se u njima često javljaju nemaju nikakve veze s istinom. Reč je o uverenjima koja su opovrgnuta u novijim studijama ili o svesnim lažima lansiranim radi profita. Pogledajte šta je to na šta ne smete da se "upecate" i ubuduće se oslanjajte na izvore informacija koji slove za najkompetentnije.

1. Izgubite 15 kilograma za 30 dana
Ovaj ili neki drugi reklamni slogan u kome se pominje ogromno smanjenje kilaže u neverovatno kratkom roku i na lak način - nema uporište u stvarnosti. Da bi se permanentno slabilo, bez opasnosti po zdravlje i rizika da se izgubljeni kilogrami ubrzo vrate, potrebno je da se potpuno promeni životni stil.

2. Mast je loša
Dijetetičari su ovo godinama ponavljali, ali se naknadno ispostavilo da su neke masti nezdrave, a druge dobre i neophodne za normalno funkcionisanje organizma. Određena grupa masnih kiselina nije bez razloga nazvana "esencijalnim".

3. Ugljeni hidrati su pogubni
Ova ideja je danas vrlo raširena. Međutim, svako ko nastoji da smrša mora da napravi razliku između nezdravih ugljenih hidrata, kao što je beli šećer, i onih složenih kojih ima u povrću i integralnim zrnima žitarica. Ako se čovek odrekne njih, ostaće i bez dovoljne količine vitamina i vlakana.

4. Nemojte uopšte da jedete
Izgladnjivanje je krajnje opasno. Zbog njega bi mogli da se ozbiljno razbolite i uz to bi verovatno izgubili mišićnu masu, a ne salo. Pa čak i ako uspete da na ovaj način oslabite, vratićete se na staru kilažu čim se ponovo "bacite" na frižider.

5. Ne jedite posle šest po podne
"Nije stvar u tome kada se jede, već šta se jede", poručuju neki američki stručnjaci, ukazujući pri tom na činjenicu da su Evropljani upola mršaviji od Amerikanaca mada večeravaju i u 10 sati noću.

6. Salate iz kioska spadaju u zdravu hranu
Zastupnici ove ideje zaboravljaju da se u takvim salatama obično nalaze masni prelivi, slanina, pržena piletina, razni sirevi... Ako već ne možete da im odolite, pažljivo birajte sastojke.

7. Uz dijetalna gazirana pića se više mršavi
Ovo je potpuna neistina koju pothranjuje jedna moćna industrija. Ne postoji nikakva naučna studija koja potvrđuje takvu tvrdnju.

8. Ne treba da se često merite
I ovaj savet je potekao od dijetetičara, ali je sve više onih koji preporučuju da se na vagu staje jednom ili dvaput nedeljno i da se na osnovu onog što se vidi eventualno koriguje ishrana. Oni kažu da je poželjno i da se redovno proverava obim butina i struka, kao i veličina stomaka.

9. Možete da smršate uz pomoć pilula
Pilule za mršavljenje nisu novina, u opticaju su već nekoliko decenija i pokazalo se da su im neželjeni efekti užasni.

10. Morate da idete u teretanu
Najnovija istraživanja sugerišu da vežbanje u teretani nije nužno. Sudeći po njihovim rezultatima, da ne bilo problema koji su vezani za ishranu, dovoljno je da se umerenoj fizičkoj aktivnosti posveti 30 do 60 minuta dnevno.

S.P.
[ Aleksandar Marković @ 27.02.2005. 18:03 ] @
Gordana Pejović je pre pet godina izdržala sto dana gladovanja kako bi se oslobodila tri mioma na materici. Osim mioma, Gordana je izlečila i druge "boljke" koje su je pre toga mučile i usvojila gladovanje kao način čišćenja organizma koje se sprovodi jednom godišnje i obezbeđuje dobro zdravlje.

Kod gladovanja na vodi, priprema se sastoji u postepenom smanjivanju unosa hrane tokom nedelje koja prethodi gladovanju. Poslednja četiri dana preporučuje se samo voće, voćni sokovi i čajevi. Zatim se prelazi samo na vodu u trajanju od nedelju dana do tri nedelje. Pravo gladovanje počinje tek posle trećeg dana. Prva tri dana gladovanja izbacuju se tečnost i stara stolica. Organizam tek posle toga prelazi na režim gladovanja i počinje da crpi ("jede") unutrašnje rezerve. Za to vreme je veoma važno da se osoba koja gladuje svakodnevno klistira, zato što se u debelom crevu skupljaju svi toksini iz organizma, pa je klistiranje obavezno čak i kad postoji spontano pražnjenje stolice da ne bi došlo do trovanja organizma. U sve ovo se, na ličnom primeru, uverila Gordana Pejović, koja se pre pet godina oslobodila tri mioma na materici.


Miomi i depresija

Pre pet godina, Gordana Pejović je zapala u krizu, bila je veoma depresivna i imala je 120 kilograma. Počela je da dobija neka čudna krvarenja, pa joj je, kada je otišla kod ginekologa, rečeno da ima tri mioma. U to vreme je bila alergična na penicilin, sve vrste antibiotika, na ujed ose i na anesteziju. Kada je došla kući od lekara, pouzdano je znala da se neće operisati. Dosta je znala o alternativnoj medicini i razmatrala je razne vrste gladovanja. Na kraju se opredelila za gladovanje na vodi. Nije se mnogo pripremala. Odlučila je i počela. Prvih dana, obično između trećeg i sedmog dana, javlja se kriza gladi. Kod Gordane je kriza trajala četiri dana i posle toga više je postala «ravnodušna» prema hrani.

U prvoj fazi gladovanja izbacuje se velika količina stare stolice, kao i gomila otrova koji se luče putem urina i znoja. Koža jako miriše na znoj i potrebno je tuširati se bar dva puta dnevno. Javljaju se naslage na jeziku koje liče na brašno i mogu se skidati četkicom za zube. To je znak da je čišćenje počelo da daje svoje rezultate.
Tokom gladovanja pada krvni pritisak i protiv toga bi se trebalo boriti šetnjom i raznim aktivnostima. Ne sme se sedeti kod kuće, već se mora živeti normalno i biti aktivan. Razne faze raspoloženja i energije se smenjuju, trebalo ih poštovati i ne bi ih se trebalo plašiti.

Svih sto dana gladovanja Gordana je išla na posao, kuvala, spremala i ponašala se najnormalnije.

Organizam je veoma štedljiv i on prvo počinje da jede sve bolesne ćelije (tumore, ciste, miome...), zatim jede masne naslage i tek na kraju mišiće i vitalne organe, što je, naravno, opasno. Ali, do te faze mora da prođe mnogo vremena.

Optimalno gladovanje za čoveka normalne konstitucije iznosi 21 dan i nije ni u kom pogledu opasno, a može da donese mnoge dobrobiti.


Manje kilograma za bolje raspoloženje

U početku je slabljenje išlo veoma brzo: u prvih četrdeset dana, Gordana je gubila kilogram do dva dnevno. Posle toga je bilo perioda kad nije slabila ni kilogram, posle čega bi opet došlo do naglog slabljenja. Jedna od posledica gladovanja je i prilično snižena telesna temperatura, pa je osobi koja gladuje stalno hladno. Zbog toga bi možda trebalo započeti sa gladovanjem u proleće ili leto, ali je Gordana sticajem okolnosti počela u februaru. Bilo joj je hladno, ali je taj problem rešavala toplim tuširanjem i utopljavanjem i redovno je išla u šetnje, bez obzira na hladno vreme. Psihičko stanje je posle desetak dana počelo da se popravlja. Prvo što je Gordana primetila bila je bistrina misli. Odjednom je počela da gleda na stvari iz drugog ugla i dobila je nove ideje.

Na početku gladovanja se sve bolesti pomalo vrate. Gordani se desilo da se jednog dana probudila sva u pečatima koji su jako ličili na ujed ose, na koji je pre toga bila alergična. Posle dva sata pečati su se povukli. Isplivavale su i neke druge bolesti koje je ranije imala, naravno, u mnogo manjem obliku. Simptomi bi se pojavili, trajali neko vreme i iščezli. U mladosti joj je auto prešao preko leve noge i u vreme gladovanja noga se ponovo "upalila", kao da je povreda sveža, ali se posle sedam dana potpuno regenerisala, to jest izgubio se plavi podliv koji je postojao.


Burno nestajanje mioma

S obzirom da je imala tri tumora, Gordana je tokom gladovanja imala sedam krvarenja, od toga dva izuzetno obilna u trajanju od po tri sata, od kojih se uplašila. Zvala je svog prijatelja – naturologa - da ga pita šta joj se to dešava i šta da radi. On ju je smirio, rekavši da je sve u redu, da bi samo trebalo da prati šta se dalje dešava. Tako je i bilo – tegobe su spontano nestale.

U početku gladovanja postoje tegobe koje mogu biti neprijatne, ali, kako vreme odmiče, stvari se menjaju nabolje. Na kraju gladovanja, Gordana je ušla u fazu spavanja od svega pet sati dnevno (u vreme depresije joj se stalno spavalo) i to kvalitetnih pet sati. Kvalitet sna joj se poboljšao i do danas ostao takav.

Kada organizam počinje da se oslobađa bolesti, spontano se vraća i osećaj gladi. Oko devedesetog dana, Gordana je počela da oseća glad. Naravno, u međuvremenu je vidno oslabila i postala vitka, a izgubile su se i neke sitne tegobe na koje pre toga nije ni obraćala pažnju (povuklo se masno tkivo na ruci veličine zrna graška, povukli su se popucali kapilari na butinama, dioptrija se sa plus četiri smanjila na jedan i po, počela je da joj se vraća prirodna boja kose).

Povratak u normalnu ishranu trajao je oko mesec dana. Prvi obrok je bio sok od sveže pomorandže i prvih nedelju dana je pila samo sokove od svežeg voća. Zatim je postepeno dodavala druge namirnice. "U početku čovek ni ne može mnogo da pojede", priseća se Gordana. "Moj prvi obrok je bila nepuna čaša soka od pomorandže i mislila sam da sam se najela. Prekidanje gladovanje je veoma važno, baš kao i samo gladovanje i to se mora naglasiti ljudima koji gladuju, kako ne bi napravili neku krupnu grešku koja se može odraziti na zdravlje".

Na kontrolu kod ginekologa Gordana je otišla kada je sasvim završila sa gladovanjem, jer nijednog trenutka nije posumnjala da neće uspeti da se izleči. Od mioma više nije bilo ni traga, ostala su samo tri ožiljka.

Autor: Marina Furlan

Srodne teme:
Kako skinuti pivski stomak
Formula za izračunvanje idealne telesne težine ????????
Bodybuilding
[ Aleksandar Marković @ 07.03.2005. 14:47 ] @
FITNES I ISHRANA
ISHRANA - NE MORATE BITI DEBELI
ISHRANA: Naj saveti o ishrani sa svih strana sveta
Iskoristite najbolje iz dijeta bez ugljenih hidrata
ISHRANA - 10 super sagorevača masti
FITNES - UBRZAJTE MALO KORAK
Dijeta počinje u glavi
Male spravice za vežbanje u stanu
Da li bolesti treba da vas zaustave u fitnesu
Jedite zdravo i izvan kuće
Pokrenite metabolizam
MEDITERANSKA DIJETA
Zašto ste u stvari debeli
Koje kombinacije hrane su fatalne?
DIJETA ponedeljkom
DIJETA sa salatom
DIJETA sa supom od povrća
DIJETA sa testeninom
DIJETA za ubrzanje metabolizma
Pritikinova DIJETA
Izaberite fitnes po meri svoje profesije
Fitnes okruženje: izvor zdravlja ili zaraze
Nova dijeta na bodove
Kada izabrati fitnes a kada plastičnu hirugiju?
Vreme je za posleprazničnu dijetu
[ ENA BG @ 29.03.2005. 15:46 ] @
a sta je sa pricom da je zdravije i najbolje imati 5,6 dobro izbalansilanih obroka?
[ Stefano @ 03.06.2005. 18:31 ] @
Da ozivim malo temu.
Da upravu si treba imati dobro izbalansirane obroke pre svega,posto vise obroka ubrzava metabolizam,ali pri tom se ne misli na 5-6 puta dnevno prezderavanja nego umerenih obroka.

Ja naprimer belezim u jednom exel file-u tezinu,obim stomaka(ili struka kako oces),kukova i evo kako to izgleda od januara 2005 do 30.5 za mene:
datum
30.1.2005 71.5 kg 77 cm 84 cm
11.2.2005 73 kg 79 cm 86 cm
17.2.2005 70.5 kg 77 cm 85 cm
24.2.2005 72 kg 79 cm 86 cm
3.3.2005 71 kg 80 cm 86 cm
17.3.2005 72 kg 79 cm 86 cm
28.3.2005 72 kg 80 cm 86 cm
14.4.2005 73 kg 79 cm 86 cm
25.4.2005 73.5 kg 80 cm 86 cm
2.5.2005 73.5 kg 80 cm 87 cm
10.5.2005 75.5 kg 80 cm 88 cm
12.5.2005 75 kg 80.5 cm 89 cm
16.5.2005 74 kg 80 cm 88 cm
19.5.2005 75 kg 80 cm 87 cm
30.5.2005 75 kg 81 cm 87 cm

u sustini deluje mi kao da se lagano gojim sto nikako ne bih zeleo(mada sam zimus stvarno bio preterano mrsav sa upalim obrazima).Mojom ne paznjom sam poceo vise da klopam belog hleba umesto crnog,i manje jedem integralnih stvari,uzimam kevinog domaceg sladoleda svaki dan po 100g,ali i idem u teretanu tako da time nadoknadjujem stvar u vidu sagorevanja kalorija.
Jedino sto ne zelim je da se ugojim ponovo.Neka virtuelna granica koju sam postavio je 80 kg tezina i 90 cm obim kukova,mada sam alarm aktivirao i sada na 75 kg i 87 cm obima kukova,pocecu ponovo da jedem integralni hleb i picu vise tecnosti kako bih dosao na 73-74 kg.

E sad problem je u tome mozda malo offtopic,sto mi mnogi u teretani kazu da apsolutno nista necu uraditi ako zadrzim sadasnju kilazu.Po njima bi morao da dobijem 10-tak i vise kg da bi dobio lepu misicnu masu.Recimo drugar u teretani moje visine ima 95 kg a nema ni grama sala,ali je zato izdefinisan extra,a ja sam sa 95 kg imao stomacinu i dupe,ne zna se!!! debele.

Meni nije cilj da se nesto nagruvam u teretanu idem rekreativno,ali mi je cilj da udebljam ruke,razmisljam za misice u rukama treba maks 2-3 kg,malo mi je cudno da bi trebalo vise.
[ Aleksandar Marković @ 23.06.2005. 21:27 ] @
Kombinovanje najboljih komponenti dijeta koje uključuju smanjeno unošenje ugljenih hidrata i masti mogao bi biti najefikasniji način za smanjenje težine, smatra vodeći stručnjak za gojaznost, profesor Arne Astrup iz Instituta za ljudsku ishranu u Kopenhagenu.

Dijete sa smanjenim unošenjem ugljenih hidrata, kao što je Atkinsova, koja uglavnom isključuju voće, povrće i žitarice, dovode u početku do većeg gubitka u težini nego dijete sa smanjenim unošenjem masti, ali na duži rok one nisu ništa bolje i mogu izazvati neželjene efekte.

Kombinovanje najboljih aspekata obeju dijeta moglo bi povećati gubitak u težini, ukazao je profesor Astrup za vreme četvorodnevnog evropskog Kongresa o gojaznosti u Atini, kojem prisustvuje oko 2.000 delegata iz 80 zemalja. "Što je dijeta ekstremnija, manje je verovatno da će joj ljudi pribeći", dodao je on. "Ne može se godinama živeti bez ugljenih hidrata", rekao je Astrup.

On i njegove kolege, koji su obavili komparativna ispitivanja različitih vidova dijeta, takodje su otkrili neželjene efekte, kao što su dijareja, slabljenje mišića i dehidratacija kod onih koji su pribegli dijeti sa smanjenim unošenjem ugljenih hidrata. "Dugoročno gledano, strahujemo da bi smanjeno unošenje voća i celog zrna žitarica moglo povećati rizik od raka debelog creva", upozorio je Astrup.

Ispitivanja su pokazala da smanjenje unošenja masnoća za 10 odsto dovodi do gubitka težine kod gojaznih pacijenata, rekao je profesor, predlažući optimalnu dijetu koja uključuje unošenje 25-30 odsto kalorija iz masnoća, 15-25 odsto iz proteina u obliku posnog mesa i mlečnih proizvoda i 45-55 procenata iz ugljenih hidrata poreklom iz voća, povrća, celog zrna žitarica i mahunarki. U svetu jenjava popularnost dijeta sa smanjenim unošenjem ugljenih hidrata, koje su podstakle ljude da odbace hleb i testenine u korist proteina, kao što su meso i sir. U Evropi je stekla popularnost dijeta s niskim glicemičkim indeksom (GI).

GI je merilo efikasnosti metabolizma ugljenih hidrata u telu. On rangira ugljene hidrate prema povećanju sadržaja šećera u krvi odmah nakon konzumiranja hrane. Skrobni prehrambeni proizvodi, kao što su beli hleb, pirinač i krompir, obično imaju visok glicemički indeks, dok hleb od celog zrna žitarica i testenine i mahunarke imaju niži GI.

Astrup, medjutim, ističe da postoji malo dokaza da je hrana sa niskim GI bolja od proizvoda sa visokim GI kad je u potanju kontrola težine. Uprkos razvoju industrije dijetetske ishrane, vredne više milijardi dolara, broj ljidi s prekomernom težinom i gojaznih osoba je u porastu širom sveta. Trideset odsto odraslih osoba u svetu je gojazno, od toga 60 miliona samo u SAD. Od toga nisu daleko ni evropske zemlje, u kojima ta stopa dostiže 10-25 odsto.

http://www.alertnet.org/thenews/newsdesk/L0216915.htm

p.s.
http://livinlavidalocarb.blogs...mix-low-carb-with-low-fat.html
[ Aleksandar Marković @ 11.07.2005. 11:12 ] @
Step dijeta je postala popularna u Americi zbog svog drugačijeg, ali u osnovi jednostavnog programa. Dovoljno je brojati korake.
Zvuči previše dobro da bi bilo istinito? Možda, ali više naučnih studija sprovedenih u Americi pokazuju da ovaj program funkcioniše.
Step dijeta je dobra za one koji mrze da broje kalorije, grame ili poene. Za one koji se ne razumeju u ugljene hidrate, šećer, masti ili glikemijski indeks.

Step dijeta se ne tiče ishrane, a da biste smršali uz pomoć nje nije vam potrebna ni posebna oprema za trening. Samo je potrebno da svakodnevnom kretanju dodate malo više pešačenja. I svakog dana u toku 12 nedelja pređete koji korak više.
Da biste imali precizan uvid u pređene korake, potrebno je imati brojač koraka, koji se ovih dana dosta reklamira u Evropi. Brojač koraka je spravica koja se nosi oko pojasa sve vreme i broji svaki vaš korak.

Skoro svaki čovek dnevno pređe najmanje 6.000 koraka, što bi bilo negde oko pet kilometara. Istraživanja koja stoje iza ove metode i bestseler "Knjiga o step dijeti" Džima Hila i Džona Pitersa, pokazuju da 2.000 koraka (1,5 km) više dnevno, svakog dana i svake nedelje, zaustavlja rast težine.
Ali ako hoćete da smršate, možda sedam-osam kilometara, morate se kretati još više. Svake sledeće nedelje, tokom 12 nedelja, treba da pređete 500 koraka više nego prethodne, što je otprilike jedan krug oko bloka.

Ako se pridržavate ovog korak po korak programa, na kraju ovog perioda prelazićete 12.000 koraka dnevno. Računa se svaki korak, i onaj do toaleta, automata s kafom, autobusa, automobila, posla itd.
Istraživanja u Americi pokazala su da su učesnici u istraživanjima, bez ikakve dijete, a pridržavajući se step-programa, gubili oko pola kilograma nedeljno.

Najveći broj čudesnih dijeta nisu delotvorne, jer se kilogrami uvek vraćaju, priča lekar Džim Hil, autor knjige. Ideja step dijete bazirana je na promeni stila života, koji svi sebi mogu da priušte, jer šetanje ne traži ulaganje u posebnu garderobu niti plaćanje termina u vežbaonicama.

Studije u Americi pokazale su da se ljudi koji stalno koriste brojač koraka (koji u svetu košta tri do 10 dolara) ili računaju pređene kilometre često osećaju motivisani da prepešače mnogo više nego pre. Takođe postaju svesni kakvu hranu i u kojoj količini je unose. Povećanom potrošnjom energije možete (postepeno) gubiti kilograme, a jesti više nego da ste na nekoj brzoj dijeti. Pri tom je šetnja dobra za srce, pluća, mišiće i opšte zdravstveno stanje. Već danas siđite stanicu ranije i dopešačite do kuće, u prodavnicu idite peške, a ne kolima, a kad ste nervozni, prošetajte do reke, umesto do frižidera.

S. Ilić

SRODNA TEMA:
Kako skinuti pivski stomak - 10.000 koraka dnevno
[ greentooth @ 12.07.2005. 22:33 ] @
A sto onda pise u medicinskim knjigama da se gladovanjem povecava urinska kiselina i javlja opasnost od gihta?
[ Aleksandar Marković @ 13.07.2005. 10:37 ] @
Topli dani su tu, pa je krajnje vreme da vaše telo dovedete u top formu. Uz pomoć naših saveta ne samo da ćete uspeti u najkraćem vremenskom roku da postignete izgled modela sa naslovne strane, već ćete ga i zadržati.

- Najvažnije je da vaša ishrana bude raznovrsna kako biste u dovoljnim količinama unosili vitamine, minerale, oligoelemente i druge hranljive materije koje su neophodne organizmu - kaže dr Saša Plećević, specijalista anesteziologije sa reanimatologijom i tvorac fitnes programa „Doktor Filgud“. Po pravilu, kako kaže Plećević, trebalo bi da imate pet obroka dnevno, odnosno tri glavna i dve užine.

- Trudite se da u organizam ne unosite proste šećere kao što su kolači, bombone ili torte, već ih zamenite makrobiotskim proizvodima na bazi prirodnih zaslađivača. Umesto proizvoda od belog brašna, na svoj meni uvrstite proizvode od crnog brašna i žitarica. So ne uzimajte više od pola kašičice u toku dana. Bilo bi najbolje da koristite morsku so. Izbegavajte masnu hranu kao što je svinjetina, jagnjetina, iznutrice, a jedite ćuretinu, piletinu bez kožice, sve vrste morske ribe i posnu divljač - savetuje Plećević.

Kada su mleko i mlečni proizvodi u pitanju, uzimajte samo one koji imaju nizak procenat mlečne masti i samo one sireve sa kojih je skinut kajmak. Voće i povrće u neograničenim količinama je dozvoljeno. Od velike je važnosti da u toku dana unosite od dva do dva i po litra tečnosti. Voda ima apsolutni primat nad ostalim napicima, ali je poželjno da pijete prirodne sokove bez šećera, sok od paradajza i nezaslađene čajeve. Izbegavajte slane, masne, slatke i gazirane tečnosti i, najvažnije od svega, ne primenjujte samonicijativne dijete.

Budite fizički aktivni

- Ukoliko ste potpuno fizički neaktivni, trebalo bi pre bilo kakvog treninga da odete na pregled kod doktora - savetuje dr Plećević i dodaje da je veoma bitno da svaki dan vežbate pomalo, ali i da vaša fizička aktivnost bude raznovrsna baš kao i ishrana. Prema njegovim rečima, treba da se trudite da sve radite umereno i redovno, jer preterano bavljenje nekim sportom, ne samo što može da bude uzročnik mnogih bolesti već i ubrzava proces starenja.

- S druge strane, previše slaba fizička aktivnost nema nikakvog efekta. Najbolji indikator pravilnog vežbanja jeste vaš dah. Dakle, ako vam srce brže radi i imate oštriji dah, ali ipak možete da vodite laganu konverzaciju, na dobrom ste putu. Svaki vaš trening trebalo bi da traje oko 45 minuta tri puta u toku nedelje.

Lepi i negovani

Očistite kožu lica - Nečistoće koje prilikom znojenja ulaze u pore kože uklonite uz pomoć gela za čišćenje sa blagom medicinskom formulom, a zatim nanesite hidratantnu kremu koja će koži vratiti neophodnu vlažnost. Iritacije na koži su upozorenje - Osip koji se javlja na bradi ili vratu nastaje kao reakcija na brijanje, korišćenje teških preparata nakon brijanja i, naravno, vrućine. Zato u ovim mesecima koristite losion posle brijanja sa osvežavajućim efektom. A ukoliko vam se osip pojavio na delovima tela koji su bili izloženi suncu, verovatno ste izrazito osetljivi na UV zrake, pa koristite kreme sa visokim faktorom zaštite.

Kosa vam je oštećena - Glavni krivci za loš izgled vaše kose su jako sunce, vetar i slana voda. Sunčevi zraci, naročito u periodu kada je UV zračenje najjače, isušuju njena prirodna zaštitna ulja, nakon čega je ona krta i lomljiva. Zato obavezno nosite kapu, kačket ili šešir, a uvek nakon plivanja u moru ili bazenu kosu isperite običnom vodom koja će umanjiti negativne efekte hlora ili morske soli.

Nemojte ignorisati prekomerno znojenje - Ovo je svakako jedan od najvećih i najčešćih problema muške nege, pa zahteva brzu reakciju. Koristite antiperspirante i tokom noći kako biste maksimalno sprečili znojenje u toku dana. Vaše zapuštene pete plaše decu - Ako tokom dana nosite zatvorenu obuću, morate koristiti dezodorans za stopala. Jednom u toku nedelje uradite piling, a zatim utrljajte dobar sloj kreme za negu stopala i obujte čarape da bi krema mogla de deluje.

Biljana Tasić
[ u.pro. @ 21.07.2005. 19:10 ] @
evo i ja konacno da nadjem negdje mjesto gdje mogu predstaviti svoj problem. trazio sam lijecnike po internetu ali svi kao u zemlju da su propali pa se nadam da cu ovdje naci odgovore. problem je isti kao i prvi post ovog topica. dosao sam do svoje idealne tezine, imam zadovoljavajucu figuru i ne zelim da se ne udebljam ni grama. uzasno se bojim jo jo efekta i ves sam ga prozivljavao jednom kada sam poceo "obilnije jesti". kako spojiti zadovoljstvo hrane i odrzavanje tezine? nadam se brzim i kvalitetnim odgovorima.
hvala!
[ aleksandaraleksandar @ 21.07.2005. 19:52 ] @
@u.pro

ne secam se da li sam pisao na ovoj temi.

imas par osnovnih pravila:
ne
1. bez belog testa
2. bez vruce cedjenog ulja (suncokretovo koje se obicno koristi)
3. bez belog secera
4. bez kante za smece (prasetina)
5. bez plastike (hrana koja se pakuje u plastiku/konzerve bez obzira da li je prasetina ili ne)

da
0. 6 obroka dnevno
1. maslinovo ulje, suncokretovo, laneno (hladno cedjeno)
2. sve vrste ribe, osim 3 "masne" (koje se uzimaju na tri nedelje)
3. badem posle obroka
4. voda, voda, voda.... (uvek ces je popiti manje nego sto treba)
5. voce za uzinu (jabuka, kiselo voce, ...)
6. SVE vrste mesa (ali ne ona dijeta gde se jede rostilj svaki dan)
7. zitarice za dorucak (100 dinara, traje mesec dana, ako jedes svaki dan) sa jogurtom
8. jedna kafa, ne dve (kod mene ovo izadje na barem 5 )

savet
ako ne znas "sta jos da pojedes", potrudi se da u tanjiru imas 3 razlicite boje (recimo: grasak-zeleno, sargarepa-narandzasto, krompir-belo)
bez jeftinih sokova. malina next, idealno.

greske
svaka "super" dijeta ce dovesti do pada telesne tezine. svaka od tih dijeta nema srazmeru u unosu ugljenih hidrata:masti:proteina. samo je pitanje vremena kada ce se pokazati posledice.

razmisli sta jedes tokom jedne nedelje i videces da ti 50% odlazi na prvih 5 NE tacaka.
ako te jos nesto zanima pitaj.
[ dalibord5 @ 21.07.2005. 20:43 ] @
Uglavnom,sve to ume da izgleda komplikovano.U osnovi svega je da izgradis zdrave navike u ishrani.Znaci sve sto je receno prethodno.
NE PREZDERAVAJ SE!
JEDI VISE PUTA DNEVNO,ALI U MANJOJ KOLICINI!
JEDI HRANU KOJA NE GOJI!(a zadovoljava osnovne energetske potrebe)
BAVI SE SPORTOM!(trosi kalorije)
Pa da vidim da se ugojis ponovo.
Ako si i bio gojazan to je bila kombinacija genetske uslovljenosti i losih navika.
NA genetiku ne mozes da utices,ali hajde ne budi lenj i zivi zdravo.
Ako poredjenje vazi-devojka mi je rekla:NEMA RUZNIH DEVOJAKA,POSTOJE SAMO ONE LENJE.
Dakle,ne budi lenj.IZGRADI DOBRE NAVIKE.

[Ovu poruku je menjao dalibord5 dana 21.07.2005. u 21:44 GMT+1]
[ u.pro. @ 22.07.2005. 10:15 ] @
e hvala momci na brzim odgovorima.
zakljucio sam da je kljuc uspjeha promijeniti zivotne navike na polju ishrane. vjezbanje ne odnosi mnogo vremena (4 km sam trcao za pola sata zajedno sa tusiranjem) tako da se vjezbati moze apsolutno uvijek. otprilike sam stvorio svoj plan i program i probat cu ga koristiti jedno mjesec dana, ako bude sve ok i budem zadovoljan progresom castim vas :)
[ Aleksandar Marković @ 22.07.2005. 11:14 ] @
[img][att_url][/img]
[ aleksandaraleksandar @ 22.07.2005. 19:33 ] @
sa ovim nesto nije u redu.



sa pravilnom ishranom se ne prestaje, prestaje se sa losom.
pravilna ishrana je neophodna odmah, ne "tamo neki dan, pa cu da pocnem da drzim dijetu".

[Ovu poruku je menjao aleksandaraleksandar dana 22.07.2005. u 20:34 GMT+1]
[ DaChaS @ 26.07.2005. 08:01 ] @
ma ova kardio dijeta je najveca glupost....krekeri za doruchak wtf........
[ Aleksandar Marković @ 17.08.2005. 11:09 ] @
HRANITE SE KAO ŠTO SU TO ČINILI NAŠI PRECI, SMRŠAĆETE!

Jedini način da izgubite višak kilograma i ostanete u formi jeste da jedan dan postite, a drugi praznujete, poput naših predaka - lovaca i sakupljača plodova. To otkriće, koje bi moglo da donese revoluciju u nutricionizmu i svetu dijeta, rezultat je istraživanja Marka Metsona, nutricioniste s Nacionalnog instituta za starenje u Baltimoru.

On je godinama radio eksperimente s hranjenjem na laboratorijskim štakorima, utvrdivši da su se životinje koje su jedan dan postile, a drugi dan jele šta i koliko žele uspele da se izbore s dijabetesom isto tako dobro kao da redovno vežbaju ili su stalno u poluizgladnelom stanju.

I ne samo da su životinje bile zdrave, već su i izgubile na težini, jer su vremenom jele 30 do 40 odsto manje nego životinje u kontrolnoj grupi, koje su jele uredno i redovno. Eksperimenti na ljudima pokazali su da režim jednog dana posta nakon čega sledi gozba nije ni izdaleka tako težak kao što je teško pridržavati se dijete i biti u večno gladnom stanju.

link
[ Aleksandar Marković @ 20.08.2005. 23:43 ] @
Jednodnevne super dijete pomažu da se brzo i lako, a pri tom zdravo oslobodite viška kilograma. Na odmoru ste zgrešili i sada s mukom zakopčavate pantalone? Tog kilograma viška možete da se rešite za samo jedan dan uz neku od superbrzih dijeta koje ne štete vašem zdravlju.

RAZBUĐUJE Zob & sok
Zob daje snagu, a istovremeno reguliše nivo šećera i holesterola u krvi. Voćni sokovi su odličan izvor vitamina, minerala i enzima, koji pozitivno utiču na zdravlje i fizičku kondiciju.

Potrebno:
1 l nezaslađenog voćnog soka (barem dve vrste)
zobene pahuljice
čaša nemasnog jogurta
200 ml kokosovog mleka (nemastan, iz limenke)

Doručak
Najpre popijte 0,1 l soka od pomorandže ili grejpfruta, zatim pojedite tri kašike instant zobenih pahuljica (30 g) sa 0,2 l kokosovog mleka (nemastan).

Pre podne
U nemastan jogurt umešajte tri kašike zobenih pahuljica.

Ručak, posle podne, uveče:
Po 0,3 l voćnog soka (od pomorandže, jabuke, kruške, šljive, grejpfruta ili mandarina), pomešano sa tri kašike zobenih pahuljica i 1/2 kašičice hladno presovanog ulja. Zobene pahuljice najpre pustite da nabubre u soku, zatim ih pojedite.

Dnevni unos: 730 kcal


BEZ KUVANJA - Dijeta s piletinom

Ako volite živinu, s ovom dijetom doći ćete na svoje. Zbog velikih količina belančevina, sigurno tokom dana neće osetiti glad, a pile možete da kupite i već pečeno.

Doručak
1 parče integralnog hleba (45 g) sa 1/2 kašičice polumasnog maslaca i 50 g ćureće ili pileće kobasice ili nareska od ćurećih prsa

Pre podne
Po izboru 1 srednje velika jabuka, 1 veliki kivi ili 1 pomorandža

Ručak, posle podne, uveče:
1/2 pečenog pileta (ne jedite kožicu!)
Kao prilog, veliki tanjir zelene salate i krastavaca pripremljene sa 1 kašičicom hladno presovanog ulja i limunom.
Dijetu s piletinom možete da jedete i dva dana zaredom.

Dnevni unos: 1.000 kcal


ZA PROBAVU - Dijeta s jabukama
Jabuke poboljšavaju rad creva i vezuju štetne bakterije i produkte razgradnje odgovorne za samotrovanje organizma, koje se često manifestuje problematičnom kožom. Za ovu dijetu potrebno je sedam srednje velikih jabuka od oko 180 g (najbolje 2-3 različite vrste), 1/2 l soka od jabuke (prirodan, bez dodatka šećera) i jabukovo sirće

Odmah nakon ustajanja
U čaši mineralne vode na sobnoj temperaturi izmešajte 1/2 kašičice meda i dodajte 1-2 kašike jabukovog sirćeta, koje dezinfikuje probavne puteve i pospešuje stvaranje zdrave crevne flore.

Do večeri: na svaka dva sata pojedite po jednu jabuku. Najbolje sirovu, a za ručak i večeru može da bude i pečena. Sok od jabuke pijte između obroka. Mineralnoj vodi koju pijete tokom dana takođe možete da dodate malo sirćeta.
Dnevni unos: 950 kcal


JEDNOSTAVNO - Mleko-čaj post
Ova metoda francuskog lekara Žan-Iva Peron-Otreta ne zahteva gotovo nikakav trud, a ne donosi rizik po zdravlje.

Jelovnik
Tokom dana i raspoređeno u 6 do 7 porcija pijte 1 l punomasnog mleka (3,5% masnoće) i 1/2 l polumasnog mleka (1,5% mlečne masti).
Uz to možete da popijete i 1 l crnog čaja, te mineralnu vodu po želji.
Mleko nije običan napitak, nego namirnica. Zato u svakoj čaši mleka uživajte kao u pravom obroku. Tako ćete sprečiti iznenadne napade gladi.
Dnevni unos: 875 kcal

Ovo je važno za sve dijete

- Tvrde namirnice temeljno sažvaćite. Najbolje svaki zalogaj 20-30 puta!
- Tečnost pijte polako i u malim gutljajima. Tako se podstiče brži osećaj sitosti, pa uprkos manjim porcijama nećete osećati glad.
- Pijte što više tečnosti - pre svega puno negazirane mineralne vode siromašne natrijumom. Preporučuju se i biljni i prirodni voćni čajevi. Ako već ne možete da se odreknete kafe, pijte onu bez kofeina i nemojte dnevno da pijete više od 1 do 2 šoljice.
- Pored dijete, morate dosta da se krećete i vežbate.

J.M.
[ Aleksandar Marković @ 26.08.2005. 20:36 ] @
Gubitak telesne masti
Kako skinuti masno tkivo
Gojaznost
Gojaznost 2
Vaznost pravilne ishrane - Vi ste ono s cime se hranite
Dijetna vlakna


[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 26.08.2005. u 21:44 GMT+1]
[ Aleksandar Marković @ 30.01.2006. 21:57 ] @
Lečenje gojaznosti iz psihološkog ugla. – Grci najdeblji u Evropi, uprkos mediteranskoj ishrani

Srbi i Crnogorci su u jednoj poznatoj medicinskoj studiji pre dve godine proglašeni najdebljim stanovnicima Evrope. Na svu sreću, ispostavilo se da je uzorak ispitanika bio neodgovarajući (analizirani su samo građani Beograda), pa naši stručnjaci koji se bave problemima gojaznosti nacije za utehu kažu da je nedavna vrlo reprezentativna studija utvrdila da su žitelji Grčke najdeblji Evropljani, a gde smo mi saznaće se posle detaljnog nacionalnog ispitivanja koje se priprema ove godine.

Naši dobri prijatelji dugo su svoje zdravlje i raspoloženje objašnjavali uticajem mediteranske dijete, koja je u Grčkoj zastupljena, jer tamo se više nego bilo gde koriste maslinovo ulje, riba i vino u ishrani, ali, eto paradoksa. Stručnjacima je ovo samo još jedan dokaz da će mnogi ukorenjeni stavovi o pravilnoj ishrani uskoro biti promenjeni.

Na preispitivanju je, između ostalih, „francuski paradoks” – kako nacija koja naviše uživa u jelu i piću ima najmanji broj moždanih udara i infarkta. Čuveni indeks telesne mase BMI takođe više ne važi kao formula koja najpreciznije povlači granicu razgraničenja između mršavih, idealnih, preteških i ekstremno gojaznih.

Veoma se insistira na činjenici da put do idealne težine neizostavno vodi kroz – mozak. Brojne studije koje su obuhvatile 13 država i koje su trajale pet godina, a stajale su 11,7 miliona evra (koliko se gladnih u Africi tim novcem moglo nahraniti), došle su do epohalnog zaključka da navike u ishrani treba proučavati iz psiholoških ugla!? Ova nova filozofija je otvorila vrata za nove gurue ishrane. U Velikoj Britaniji Ed Viktor je promovisao „očiglednu dijetu” i pomogao književnici Eriki Jong, ali i čuvenoj Najdželi Lejson, poznatoj po gastronomskim TV „zalogajima”, da se izbore sa viškom kilograma. U ovoj priči nema neke velike mudrosti, jer se polazi od toga da svako sam najbolje poznaje svoje slabosti, ali neka bude iskren, i pravila za održavanje telesne težine. Naš poznati ekspert za probleme u ishrani dr Jagoda Jorga rekla bi da jednostavno iz frižidera izbacimo sve što najviše volimo i u njega stavimo ono što ne volimo. Niko se nije ugojio od hrane koju ne voli. :-)

Amerikanci se više opredeljuju za dijete po meri pojedinca – „personaliti” dijete, koje promoviše dr Robert Kušner sa univerziteta u Čikagu, koji tvrdi da se sa dijetama koje su u modi ne mrša, jer nisu sastavljene na osnovu loših navika u ishrani svakog pojedinca, koje su dovele do debljine. On svoje pacijente deli po novim, ali laicima vrlo razumljivim, kriterijumima: „oni koji previše tovare na tanjir”, „oni koji neprestano nešto melju” i tako dalje.

Tvrdi se da su upravo ukusi ono zbog čega dijete propadaju, jer u većini njih dominiraju izrazito slane ili slatke namirnice, a otkriveno je da kod različitih ljudi preovladava gen za slatko, slano, gorko... Naši lekari kažu da će kroz pet godina verovatno i kod nas na ovom području preovladati takozvana genetska terapija. Izdvojiće se osoba koja ima razvijen gen za slatko i onda će se individualno odrediti tip ishrane i rešiti problem.

Čuveni indeks telesne mase BMI, do sada tretiran kao najprimereniji pokazatelj viška kilograma, sve češće se dovodi u pitanje. Studija naučnika sa Univerziteta u Pensilvaniji pokazala je da ovaj parametar može da bude relativan, jer su mišići teži od masnih naslaga. Otuda odgovor zašto je atletski građen čovek, sportista, kad stane na vagu teži od čoveka istih telesnih dimenzija, koji se ne bavi sportom. Dokaz više objavljen je u stručnom časopisu Archives of Internal Medicine gde su doktori iz Arkanzasa „zbrisali” tvrdi medicinski stav da ishrana bogata belančevinama i sa strogo odmerenim ugljenim hidratima pomaže smanjenju kilograma kod svih. U eksperimentu koji prati studiju, desetine osoba starijih od 60 godina tri meseca jelo je hranu koja sadrži obilje ugljenih hidrata i sa malo masti, pri čemu nije bilo apsolutno bilo kakvih ograničenja. Ispitanici su za to vreme izgubili više kilograma nego ljudi iz kontrolne grupe, kod kojih nije primenjivana bilo kakva dijeta.

O. Popović
[ Aleksandar Marković @ 05.04.2006. 15:39 ] @
http://www.caloriesperhour.com/
[ Aleksandar Marković @ 01.07.2006. 22:31 ] @
http://www.atpsport.co.yu/home/kalkulatori/kalorije_calc.htm

http://www.atpsport.co.yu/home/kalkulatori/fatpct_calc.htm

http://www.atpsport.co.yu/home/kalkulatori/heart_calc.htm
[ lucky_luke @ 02.07.2006. 21:24 ] @
OK! Slucajno sam naisao na ovu temu... mada u slucajnos' nebilivitujem...
Pa cu nasto i da napisem... na ovu teme...
Mozda nekome nesto bude znacilo...
Elem...
Kupio sam pre neki dan drugarici knjigu na poklon (koja BTW faaaaaaaantaaaaaasticno izgleda... kao Anica Dobra kada je bila mladja...), i ajde da bacim oko u nju... u knjigu.... kad tamo...
I mnogo dobra knjiga... A onda(k) mi je jos jedna drugarica rekla da je tu knjigu procitala i da je knjiga odlicna...
BTW #2 i ona jaaaaaaaako dobro izgleda...
I ja dobro izgledam... :-))))))
Salim se... ja sam samo dobar.... o mom izgledu nema izgleda da vam pisem... :-)
Elem... jopet...
Poceo sam i ja da se pridrzavam nekih "stavki iz knjige"... I iskreno govoreci, bolje se osecam.... a sve je tako jednostavno.... za nepoverovati...
Knjiga se vabi "Zauvek zdravi i vitki" a autor je Harvi Dajmond...
Ko zeli nesto da uradi s kilazom, neka se malo baci u izcitavanje iste...
Svako dobro vam zelim svima...
Ajde da vam odam jednu "tajnu"... ne jedite u isto vreme i proteine i skrob... i do podneva copajte samo vocke i povrcke... ko procita knjigu, a onda(k) i primeni na sebi, shvatice i zasto...
Poz... :-)
[ Aleksandar Marković @ 28.07.2006. 23:37 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_diets




Gladovanje pomaže u borbi protiv bolesti

Bolestan čovjek ozdravit će mnogo prije ako energiju utroši na obranu tijela od bolesti, umjesto na probavljanje hrane. Zato je gladovanje najsigurnija obrana od mnogih bolesti, ali i dobar način da očistite organizam od toksina, ostataka lijekova i soli te usporite starenje.
Simptomi koji upućuju na to da je organizam zasićen toksinima neobjašnjiv su osjećaj umora, glavobolje bez jasnog uzroka, vlažan kašalj, alergijski konjuktivitis, rinitis, osipi, oticanje nogu ili lica, osjećaj nadutosti i nelagode u želucu, neugodan zadah iz usta i zvuk "krckanja" u vratu kad glavu okrećete u stranu.
Jednodnevnim gladovanjem tijekom tjedna i sedmodnevnim gladovanjem tri puta na godinu eliminirat ćete sve toksine iz mišića i zglobova, a organizam će nakon pročišćavanja osjećati potrebu za fizičkom aktivnošću, koja jača tijelo i oslobađa ga viška kilograma. Poznavanjem pravila gladovanja možete usporiti biološki sat i proces starenja.
Najbolje je početi s jednim danom gladovanja u tjednu, a kasnije možete uvoditi i duže periode, po četiri do sedam dana na svaka tri do četiri mjeseca. Gladovanje će biti učinkovito samo ako prije i nakon njega živite zdravo i pridržavate se pravila zdrave prehrane.
Nutricionisti tako preporučuju smanjenje soli u ishrani. Neophodni natrij možete dobiti iz cikle, mrkve i druge biljne hrane. Umjesto soli možete koristiti prirodne začine kao što je bijeli luk. Četverodnevnim gladovanjem iz organizma se izlučuje sva suvišna sol i tijelo se rješava masnih naslaga.

Tuširanje ispire toksine
Tri dana prije početka gladovanja potrebno je postupno prijeći na vegetarijansku hranu. Pijte dvije litre tekućine na dan. Najbolje je svakih sat vremena popiti čašu nekog napitka. To može biti mineralna voda, čaj od šipka ili kantariona, voda s limunom i medom. Prije spavanja uzmite čaj od sene koji je prirodni laksativ. Tijekom pročišćavanja organizma gladovanjem zube perite tri puta na dan i dva puta očistite jezik žlicom. Fizička aktivnost je obvezna. Budući da se preko kože izlučuje mnogo toksina, uklonite ih tuširanjem dva do tri puta na dan, a tuširanje završite hladnom vodom.

Kad se post ne preporučuje
U trudnoći i kod dojenja, tuberkuloze, Bazedovljeve bolesti, endokrinih bolesti i dijabetesa, onkoloških oboljenja, akutnih oboljenja koja zahtijevaju kirurški zahvat, ciroze jetre i bubrega, organskih oboljenja središnjega živčanog sustava, jakih upala, psihičkih bolesti i mentalne retardacije te poremećaja sna.

Prehrana nakon gladovanja
Nakon gladovanja ne jedite hranu bogatu bjelančevinama kao što su meso, sir ili riba, nego povrće i fermentirane mliječne proizvode. Ujutro popijte čašu tople vode s limunovim sokom i žličicom meda, a kasnije 1 dl svježega voćnog soka. Za užinu pojedite oguljenu naribanu jabuku i naribanu mrkvu s kašom od žitnih pahuljica. Tijekom dana pijte čaj i jedite voće. Za ručak pojedite dinstano povrće na malo suncokretova ulja i komadić suhoga kruha. Popijte kiselo mlijeko. Navečer popijte čaj s limunom i medom. Uzmite neko voće po izboru i pojedite malo nemasnog sira.

http://www.24sata.hr/articles/view/36524/

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 14.11.2006. u 13:16 GMT+1]
[ Beba-011 @ 11.06.2010. 19:50 ] @
evo i ja da iznesem svoj problem........kao i vecina populacije nisam zadovoljna svojom kilazom i ovo leto sam odlucila da smrsam..........visoka sam 175cm i teska 75kg.......planiram da smrsam 10kg.......svako jutro cu trcati 1 do 2 sata i volela bih da mi neko odgovori na odredjene pitanja: da li da jedem pre ili posle trcanja????? i da li bih mogla uz trcanje i balansiranu ishranu da smrsam 10 do 15kg za 2,5 meseca ili je jos nesto potrebno????????