[ bakiman @ 15.11.2004. 23:26 ] @
Imam IBM ploču sa tim čipsetom koji je prvenstveno za PII procesore (moj - 400Mhz).
Na intelovom sajtu sam video da neki od 440BX matičnih ploča podržavaju PIII do 600Mhz, naime neke do 450, neke do 550, a neke do 600Mhz PIIIke.

E sad mene interesuje da li bih mogao da ubacim neki 700+, a da naravno sve to podržava, jer ne bih ubacivao procesor ispod 700Mhz-a ukoliko može.

Možda Flash BIOS-a?
Na IBMovom sajtu ne piše šta je prednost između novog i starog(mog) BIOS-a, a ne bih se upuštao u flash BEZ VEZE. Inače razlika BIOS-a je oko 3god.

Mašina je IBM 6892-200

PozdraF
Hvala
[ lancia88 @ 15.11.2004. 23:47 ] @
Pozdrav,
joj Baki, pa mi znamo ne samo koje masine imas nego i sta pise na nalepnicama na njima
Pisah Ti ja da bez flash-a ploca PII najverovatnije nece videti PIII procesor u slotu, makar ja to nisam nikada video, bez obzira na cipset. Moraces da probas...
pozdrav
[ sasa022 @ 16.11.2004. 00:01 ] @
Ja odustajem....
NO COMMENT

www.elitesecurity.org/tema/77694
[ slacker @ 16.11.2004. 00:11 ] @
Mislim da sam vidio kod nekog prastaru ploču s 440 chipsetom sa Tualatinom celeronom 1.1GHz gore. Još sam se čudio kak se takav procesor da stavit na tu ploču. Kartica/adapter na koju je procesor išao je koštala oko 10 eura ili tako nekako.
[ bakiman @ 16.11.2004. 00:23 ] @
Ah da nisam Vas podsetio koje mašine imam... :D

Lancia frka mi je za Flash BIOSa, pa da s**bem sve živo... znaš kako je...

Inače tultain ako radi na 133FSB onda ne može... lepo piše, ali ne znam sa Flashom ako se dobija i support za 133FSB (pored 100 i 66MHz) onda SUPER...
[ slacker @ 16.11.2004. 00:44 ] @
Tualatin Celeron je na 100Mhz.
[ bakiman @ 16.11.2004. 12:04 ] @
Baš super! Znači BIOS flash bi mogao da mi donese veliki dobitak?!
Ako je tako onda ću probati!
PozdraF
Hvala
[ lancia88 @ 16.11.2004. 12:27 ] @
Pozdrav,
OK, dakle uskoro jedna konfiguracija by Baki manje za pamcenje pa ce i ove teme o PII u PIII polako u debelu arhivu
pozdrav
[ mitar1982 @ 16.11.2004. 13:41 ] @
Samo se ti nadaj. Već zamišljam naslov sledeće teme, "Kako overklokovati PIII600Mhz na BX ploči" :)
[ lancia88 @ 16.11.2004. 14:12 ] @
Pozdrav,
nisi dobro razumeo (ili ja napisao) - mislio sam da je flash Biosa pocetak kraja price o dugom i plodonosnom radu ploce koja u odsudnom momentu nije uspela da sama izvrsi pravilan update Biosa...slava joj.
pozdrav
[ bakiman @ 16.11.2004. 21:26 ] @
Vi to izigravate malera?!
U ostalom jel vama smeta što ja hoću da budem siguran u ono što radim?!
hmm...
[ BeastMaster @ 16.11.2004. 22:17 ] @
Ja se samo pitam odakle vadiš sva ta pitanja, odakle ti više ideja?
[ mitar1982 @ 16.11.2004. 23:08 ] @
Citat:
bakiman: Vi to izigravate malera?!
U ostalom jel vama smeta što ja hoću da budem siguran u ono što radim?!
hmm...
:(


Šalili smo se malo, video si valjda smajlije....

A što se tiče menjenja procesora, mani se ćorava posla. Desetak igrica koje će raditi na nešto bržem procesoru nisu razlog za cimanje okao nabavljanja istog. Za komp poput tvog isplati se promeniti integrisanu grafičku, i dodati memoriju. To će imati veći efekat od menjanja procesora.
[ bakiman @ 16.11.2004. 23:18 ] @
@beastmaster
Evo odgovora:
Ako pogledaš moj profil provalićeš da sam maltene duplo mlađi od vas koji ste se javili, a od lancije sam malo više od duplo mlađi, pa stoga vi imate mnoooooogooo više iskustva sa hardwareima. Ja i nisam imao komp kada je ova ploča bila hit, a vi ste sigurno znali za nju jer ste i onda debelo poznavali hardware.

@mitar
Ja ne menjam procesor zbog igrica, ne igram igrice na kompu jer smatram da to nije za komp i da zaglupljuje čoveka, za to (igricu) je stvoren PS2,XBOX itd...
Procesor menjam radi, kako da kažem, svog zadovoljstva i novih iskustava, rekao sam da neću dirati ništa ukoliko ne nađem proc od bar 700mhz.
Slažem se za grafiku i memoriju.

PS Molim Vas bez komentara za igrice. To je moj stav i ne bih da sudite o tome.

PozdraF

PSx2 sad ću da se pojavim sa temom "Gde naći SDRAM modul @ 100Mhz od 128MB"

PozdraFx2
[ u_m @ 16.11.2004. 23:55 ] @
joj poznat mi je taj chip-set, to mi je prva ploca kojoj sam flashovao bios, joj koji je to uzas bio, zato je ostala i posljednja

evo malo iskustva(u obliku romana, ma ovo je spanska serija --p.s: dodao po zavrsetku ):

znaci napravio boot disketu, strpo fleser i novi bios fajl , uradim fleshovanje, kad, joj, zapne na nekih 70-tak % (ne sjecam se vise) i stoji, ostavim ja tako, neka 2-3 sata ali dzaba, znam da restart znaci smrt, ali ovo vjestacko odrzavanje u zivotu je dzaba i pritisnem taster, ploca je mrtva.
Proslo dan dva, kad kopajuci po starim racunarima na poslu naletim na slicnu plocu, malo drugaciji chipset(zaboravih razliku), iscupam bios chip i pravac kuci, ubodem ga u mrtvu plocu i upalim, kad nista!!! , pipnem bios chip, vruce, crko??, gasiii comp !!! iscupam chip, JOJJJ, koja budala, pa naopako sam ga okrenuo!!! u zurbi nisam pazio, valjda je ziv, puko sam na poslu ako nije, ubodem ga ponovo.. power on , radii, ubacim disketu. E sad opet veliki rizik, cupanje chipa na zivo i vracanje mrtvog, uspjesno odradih. pustim fleser, novi bios propici za tren, bez problema. Restart, radi... ali poslje neka tri-cetiri restarta opet pukne, ubacim rezervni cip, ponovim akciju, ali ovaj put flesujem sa backup biosom koji je bio u pocetku.
I od tad nisam imao vise problema sa njom, ali bios je ostao onaj stari.... poslje su mi na njoj crkla dva hdd-a od 1,nesto G i drugi od 400M i vise ne znam dje je zavrsila.. A tebi sto si ovo cito svaka cast, a i meni koji sam pisao.

Eto toliko o iskustvu, poslje ovoga, u bios ulazim samo kad moram ...

[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 17.11.2004. u 13:12 GMT+1]
[ Goran Mijailovic @ 17.11.2004. 00:04 ] @
Ovaj, Baki a koliko RAM-a podrzava ta tvoja BX ploca?
[ Binary Mind @ 17.11.2004. 00:14 ] @
Ja cu ti odgovoriti. Podrzava max 768MB SDRAM-a. To je propisani maximum za BX440 chipset.
[ Binary Mind @ 17.11.2004. 00:19 ] @
bakiman. Opet nas vodis u praistoriju kao i onaj dalmatinac koji je spalio AT plocu pogresnim prikljucivanjem p8 i p9 konektora.
[ Binary Mind @ 17.11.2004. 00:22 ] @
No dobro. Moguce je sigurno nabudziti nesto na tu tvoju plocu ali zasto kad je sve jedno puz od ploce. Ploce sa BX440 chipsetom su ekstremno spore i neces nista dobiti tim upgradeom.
[ bakiman @ 17.11.2004. 12:23 ] @
Citat:
Goran Mijailovic: Ovaj, Baki a koliko RAM-a podrzava ta tvoja BX ploca?


Moja 440BX ploča podržava 3 modula po 128/100 SDRAM-a to mu dođe 384MBa!!!
Ne znam kako će biti posle eventualnog flasha...

Citat:
Binary Mind: bakiman. Opet nas vodis u praistoriju kao i onaj dalmatinac koji je spalio AT plocu pogresnim prikljucivanjem p8 i p9 konektora.


Ne znam za Vas ali meni predstavlja veće zadovoljstvo budženje starijih mašina, zašto?
Evo zašto, danas svako može OCovati komp, tu nema neke nauke, evo ja sam svoj 2.4box terao čisto experimentalno na 3.2 sa box coolerom na naponu od 1.525V, a temp. nije prelazila 57C. No ja nisam ni primetio razliku, ni u standardnom radu, a ni u 3dmark2001se.
Ali opet to je razlika od 800Mhz-a!!! A ovede bih i OC za 100mhza (trenutno moj PII400 radi na 500(OC preko jumpera uz pomoć lancie i mitra(hvala))) znači podosta, a kamoli kada bih stavio neki PIII od 800mhz-a, a još ga OCujem na 1Ghz.
PIIIHHHH puna kapa!

@u_m hvala na iscrpnom eseju

PozdraF
[ sasa022 @ 17.11.2004. 13:23 ] @
Baki hoce da uci........ To je za pohvalu.
Ucenje na novim komponentama zna da bude skup sport....
Zato su tu stare masine na kojima se moze vezbati do mile volje,
a ako nesto sj*** nije velika steta.
[ Binary Mind @ 17.11.2004. 13:29 ] @
Samo ti budzi i overclockuj. Dobro je to. Dosta se nauci a i ako se pokvari neka takva vise nije strasno. mislim da kad odes u BIOS imas podesavanje frekvencije CPU-a pa vidi koji je maksimum na tvojoj ploci i prema tome se i orijentisi i koliko se secam na IBM-ovim plocama sa tim chipsetom se frekvencija procesora nije odredjivala podesavanjem FSB-a i mnozioca nego se direktno podesavala na npr. 330MHz, 400MHz... i ima drop down meni u BIOS-u sa njima. Inace BX440 ploce provereno podrzavaju do 768MB RAMa dok neki ljudi koje znam su se kleli da moze da primi celih 1GB (4X256MB RAMa) ali to nikad nisam probao jer Intel je rekao 768MB (3X256MB RAMa) i ja sam im verovao. Koliko se secam vecina tih ploca ima po 4 DIMM slota dok se uvek savetovalo kod takvih ploca da jedan DIMM slot ostane nenastanjen zbog stabilnosti navodno.
[ lancia88 @ 17.11.2004. 15:42 ] @
Pozdrav,
da se konkretizuju stvari: mnostvo OC-a u realnom radu ne donosi nikakav primetan rezultat, tesko je da se ista moze bolje raditi. Ipak, postojalo je nesto sto je u to doba revolucionarno uticalo na ubrzanje racunara a to je 100Hz magistrala. U tom slucaju, masina se ponasala kao preporodjena i prosto je "letela" ali to moze da se dozivi samo iz perspektive tadasnjih racunara, danas ovakvo izrazi pre zvuce kao smajli. Iz licnog iskustva, prelazak sa 66 na 100 magistralu je jedini realno uocljiv pomak, daleko primetniji nego recimo PII na PIII do pojave ozbiljnijih procesora sa preko 500Mhz. Tada je razlika bila itekako primetna a i pojavili su se zahtevniji programi i prvi koraci ka movie sekciji u radu racunara. Sa tako unapredjenim zahtevima izgledalo je da je pomak minimalan ali realno pomak je nadalje postojao.
pozdrav
[ McKracken @ 17.11.2004. 16:04 ] @
Lancia, najveci pomak koji sam ja osrtio :) je bi prelazak sa 286 na 386 .. Kako je to samo letelo :)
[ lancia88 @ 17.11.2004. 19:57 ] @
Pozdrav,
i da ne stoji Tvoj nick pored ovakvog posta ja bih znao da si to bas Ti pisao, e jesi blesav, kud Ti sve tako padne napamet...
pozdrav
[ bakiman @ 17.11.2004. 21:21 ] @
Ehh ja bih bio presrećan da je OC moguć iz BIOSa, ali nije. I kao šlag na tortu BIOS je nemački...

Tako da sam ga OCovao preko jumpera...No, ukoliko flashujem BIOS (a skinuo sam flash tool za moju ploču) nadam se da će imati OC opcija u njemu, a da je na engleskom, to piše...

PozdraF
[ Binary Mind @ 17.11.2004. 22:43 ] @
Prvi novi PC (citaj bela kanta iz Tajvana :)) koji sam bio kupio je bio 486DX a za kompjutere sam tek poceo intenzivno da se interesujem od prvih Pentium II racunara (spalio sam jedan 233MHz Celeron pokusavajuci OC). Pre toga sam bio obozavalac Amige. Imao sam Amigu 500 sa sve memorijskim prosirenjem od 1MB koliko se secam da bih mogao da igram igrice poput TV Sports Basketball, pa sam onda imao Amige 1500 i 2000. A pre toga kao klinac sam imao Atari, Commodore 64 pa Commodore 128E. Imao sam za divno cudo i jedan polovan Apple II (onaj iz jednog dela :)) koji sam uzeo samo radi nekih igrica za Apple a drug amerikanac mi ga je prodao za nikakve pare. Tad se pojavio prvi Wolfenstein i jos neke lude igre (drugom polovinom 80-tih). Obozavao sam taj Apple za svojim monochrome zeleno-crnim ekranom. Jednu Amigu imam i dan danas koliko sam bio vezan za njih.
[ _owl_ @ 18.11.2004. 00:04 ] @
Citat:
McKracken: Lancia, najveci pomak koji sam ja osrtio :) je bi prelazak sa 286 na 386 .. Kako je to samo letelo :)

Pa normalno kada na 286 nije radio ni Comanche ni Snydicate (jel se bese tako zvala).
[ miokus @ 18.11.2004. 08:44 ] @
Moze, podrzava, meni radi sa Cel900 na 900MHz.
Poz
[ bakiman @ 18.11.2004. 11:53 ] @
Bez Flasha BIOSa?!
Da napomenem postoje xx440BX čipsetovi, neki mogu do ovde, a neki do onde da podrže brzine... (GDE JE xx SU SLOVA, a ne brojevi npr. JN...)
[ Pinki 007 @ 25.11.2004. 19:36 ] @
Na jednom od racunara, MB je Gigabyte BX-E, sa chip setom BX440, slot 1 za CPU, preko FCPGA-2 adaptera Intel Celeron 850 MHz, 2x 256 MB SDRAM Kingston , i sve radi bez problema!!!
[ bakiman @ 25.11.2004. 21:04 ] @
Odlično! Super što si se javio, ja reko ova tema je uvenula...

PozdraV
[ bakiman @ 11.12.2004. 12:38 ] @
Sad sam proverio, SpeedFan mi kaže da je chipset i440BX/LX! Ono "i" bi trebalo da predstavlja INTEL...

PozdraV