[ ravagepn @ 16.11.2004. 14:51 ] @
Nikako ne mogu da se odlucim koji programski jezik da pocnem da ucim. Instalirao sam VB .NET ali mi izgleda suvise komplikovano. Pre njega sam programirao u obicnom basicu i VB 6 vrlo malo. Ono sto mi se ne svidja kod VB je sto kad god izadje nova verzija promene vecinu komandi i sta ti ja znam vec tako da moram da ga ucim iz pocetka. Instalirao sam i JAVU, po uputstvu sa ovog foruma i svidja mi se da programiram u notepadu samo ne znam koje su mogucnosti jave i da li mogu pomocu nje da uradim ono sto mi treba, a to je : program za igraonicu/internet kafe (to je kao neki konacan cilj, kad postanem master programiranja), dalje, program za vodjenje video kluba i slicni programi, zatim rad sa slucajno generisanim brojevima, radi kreiranja programa za igre na srecu i slicno. Pozeljno je da mogu preko njega da eksportujem aplikacije za internet. Jedan drug mi kaze da u stvari treba da pocnem da ucim baze podataka ACCESS i slicno. Gde se access pretezno koristi i sta moze da se napravi pomocu njega od ovog sto meni treba ? Koji programski jezik, od onih u kojima moze da se uradi ono sto mi treba, po vasem misljenju nije tezak za ucenje a da su programi pisani u starijim verzijam tog jezika kompatibilni sa novim verzijama tog programa ?
[ masetrt @ 17.11.2004. 09:07 ] @
Uh mnogo toga si pomesao. Baze su jedno a programski jezici su nesto drugo. Access je interfejs ka bazama podataka i database manager. On u sebi sadrzi "programski jezik" VBA (Visual Basic for application) u kome mozes da pravis aplikacije (VBA ti najvise lici na VB6). E sad gotovo svi programski jezici ti obezbedjuju preko svojih paketa klasa komunikaciju sa razlicitim database managerima (preko odgovarajucih "drajvera"). Izbor programskog jezika zavisi od potreba i afiniteta. Na ovim forumima ces za gotovo svaki jezik naci puno za i puno protiv. Npr. za VB6 ti u principu ne treba zesce poznavanje OOP (Object oriented programming) dok ti za Javu , VB.NET , c++ , Delphi to treba. Gotovo svi jezici ti omogucavaju izradu Web aplikacija samo je pitanje koji ce server to da ti hostuje. Zakljucak je programe za vodjenje video klubova , prodavnica i tako to ti je verovatno najlakse raditi u VB6 (mada ja uvek preporucujem Delphi , ali ako ti naplate kaznu za nelegalno komercijalno koriscenje Delphija imas da se pusis). Kompleksniji programi koji treba da komuiciraju za net bazama i slicno tu je Java zakon (osim sto je ona free ima i odlicnih free IDE-ova tako da ne moras da kodiras u NotePad-u). U svakom slucaju bice ti potrebno i znanje (teorija) o projektovanju Baza podataka to uglavnom mozes pronaci u raznim skriptama sa fakulteta koje imaju oko stotinjak strana.
Znaci imaces dosta da preguras pre nego sto pocnes da radis. Samo napred.
[ ravagepn @ 17.11.2004. 14:21 ] @
Sto se tice VB 6, ja vec znam neke osnove ali nekako nemam motivaciju da produbljujem znanje u programskom jeziku iz 1998 za koji mi se cini da bas i nema neku lepu buducnost. C/C++ sam unapred otpisao kao komplikovane programske jezike (za pocetnika). E' sad, u najuzi izbor ulaze VB.NET 2003, C#, JAVA, Delphi (recimo, a ne znam ni kako izgleda delphi). U kom od ovih jezika moze da se napravi na najlaksi nacin na primer program za vodjenje igraonice, znaci monitoring utrosenog vremena na 20-ak racunara i ostalo. Za zakljucavanje OS-a (protiv "hakera" u igraonici) bih koristio neki vec gotov program tipa WinLock u kombinaciji sa mojim. Hocu da se usredsredim na samo jedan programski jezik (eventualno na neku kombinaciju dva jezika) a da ne budem imao potrebe da proucavam ostale u buducnosti.
[ ZokiR @ 18.11.2004. 06:47 ] @
Svi navedeni programski jezici su ti manje-više iste kompleksnosti. Delphi je kvalitetan proizvod, baziran na Paskalu, ali je radno okruženje poprilično skupo i broj korisnika mali u poređenju sa ostala tri. Java i C# su skoro identični po sintaksi, dok VB.NET, iako ima ražličitu sintaksu, ipak koristi istu biblioteku klasa kao i C# pa je tako i programirati u njima slično.

Ako nemaš neku posebnu odbojnost prema ceolikoj sintaksi, onda mislim da nema razloga da učiš VB.NET, tako da ti se izbor svodi na C# i Javu. Ako si spreman da se vežeš za samo jednu platformu (Windows) i ako možeš da nabaviš Visual Studio .NET, onda ti preporučujem C#, čisto zbog kvaliteta radnog okruženja i brojnih alatki koje početnicima olakšavaju život. Ako ti okruženje ne znači mnogo (a napisao si da ti se programiranje u Notepadu sviđa ) i/ili ti je bitna nezavisnost od platforme, onda je Java bolji izbor.

U svakom sličaju, bez obzira koji od ovih jezika izabereš, najbitnije je da savladaš osnove objetno-orjentisanog programiranja. To je i najteži deo, posle toga nije veliki problem prebaciti se sa jednog od pomenutih jezika na drugi, ako bude potrebe.
[ NeznamTkoSam @ 07.12.2004. 20:26 ] @
Uzmi C#!
Ja sam jednostavno ODUSEVLJEN C#-om! Vise programskih jezika sam ucio i nijedan mi nije bio dosta dobar. Dok sam poceo sa C#-om, otkrio sam da je to ono pravo. U C#-u nema nekih Javinih nedostataka, a posebno sam odusevljen novim tipovima decimal i long. Tu je i vrlo mocan gdi+. Tu su svojstva, delegati, dogadjaji, IDE-i..............e bas je zakon taj C#!!
[ ilumnis @ 16.12.2004. 10:05 ] @
Mislim da je Java najbolji izbor. Imas mnostvo besplatnih (open - source) IDE-a!
Platformski nezavisna i mnogo open source projekata koje mozes da iskoristis kada
ti zatrebaju.