[ hakinen @ 16.11.2004. 18:49 ] @
Imam umrezena 3 racunara pomocu swich-a i zeleo bih da i povezem sve na kablovski net, ali sam cuo da onda mreza mora dobro da se zastiti (ruter)!!! Pa ja imam jedno mozda dobro resenje, a to je da kablovski modem povezem na pentijum I (233,64 rama....) i na njemu instaliram linuks i sve moguce zastite, da on filtrira net, i da njega povezem na swich, a iz swich-a onda sve ostale racunare!!!! Da li je ovo pametno, izvodljivo????
[ Milos Stojanovic @ 16.11.2004. 18:52 ] @
Izvodljivo jeste. Da li je pametno? Pa recimo da ćeš sa vremena na vreme morati da updatuješ svoju router mašinu (mislim na softver), radi sigurnosti. A i stalno će da ti zuji :) Inače, za tako malu mrežu, ovo je dosta dobro (i jeftino) rešenje. Samo nemoj da budeš ograničen na Linux. Razmisli o nekoj BSD distribuciji.
[ djk494 @ 16.11.2004. 20:29 ] @
http://www.smoothwall.org/ mislim da resava tvoj problem.
[ random @ 16.11.2004. 20:44 ] @
Pogledaj ovu temu.
[ hakinen @ 16.11.2004. 22:42 ] @
Svidja mi se ovaj OpenBSD!!! Samo kako da dodjem do instalacione verzije, jel to poseban operativni sistem, i jel dovoljan on sam po sebi ili je potrebno jos nesto instalirati uz njega?????
[ random @ 16.11.2004. 23:56 ] @
Poseban OS. Sve što ti treba za taj ruter je na jednom (prvom) instalacionom CD-u. Najosnovnija instalacija bez ikakvih dodatnih paketa ti radi posao.
[ hakinen @ 17.11.2004. 00:47 ] @
Znaci ako sam te dobro razumeo instaliram BSD i to je to. Zavrsio sam poso'? Reci mi jos samo kako mogu da dodjem do CD-a sa BSD-om?
[ random @ 17.11.2004. 01:30 ] @
Naručiš direktno sa OpenBSD.org, presnimiš od nekog, naručiš od ljudi koji se bave time kod nas, ili skineš sa neta. A možda i neko ovde na forumu ko ima 3.6 na diskovima hoće da ti nareže. Ja ga nemam.
[ hakinen @ 17.11.2004. 19:11 ] @
Ok skinucu na faksu sa neta. Jos samo jedno poslednje pitanje. Recimo instaliram BSD na comp i jel mi treba neki antivirus uz to jer ne verujem da on stiti i prilikom downloada, mislim jel ima neki monitor ili slicno ili mi je potrebno nesto kao AVP? pa ne valja ovaj link sto si ostavio???
[ hakinen @ 26.11.2004. 14:44 ] @
I dobro kada ja sve lepo instaliram freebsd kako sad da prikacim kablovski modem za net, da mi ova masina sa instaliranim bsd-om sluzi kao ruter????