[ maravicm @ 17.11.2004. 14:17 ] @
Pomoc!

Gde da nabavim ili kako da napravim tajmer koji bi mi ukljucio trofaznu TA pec kad pocne jeftina struja a iskljucio je kad je skupa struja.

Mozda neki vremenski tajmer ali nigde u prodavnicama nisam naisao na tajmer koji moze da radi sa trofaznim potrosacem, samo monofazni.

[ guja011 @ 17.11.2004. 14:35 ] @
pa stavi kontaktor (sklopku). onda nju ukljucuj sa tajmerom ukoliko mislis da se ova eps hajducija ravna na vreme i drzi urednog prebacivanja tarife.
[ Balša @ 17.11.2004. 15:08 ] @
Ovo i mene vrlo zanima. Ali rekao bih da se stvar ne može rešiti nekim plug'n'play uređajem, već mora da se malo "budži" peć. Naime, tajmer bi trebalo da pali/gasi samo grejače, dok bi ventilator morao da bude aktivan stalno (tj. po potrebi).

Siguran sam da je stvar trivijalna, ali meni, koji ne umem ni električnu šemu da pročitam, zapravo treba električar koji bi to hteo brzo i elegantno da odradi. :)
[ drdrksa @ 17.11.2004. 16:12 ] @
Tema je vrlo interesantna. Da li neko ima gotovo resenje ili neku sopstvenu ideju?
[ michael1 @ 17.11.2004. 17:35 ] @
Hehe

Najbolje resenje je sprovesti zicu od one sijalice koja signalizira kada je jeftina a kada skupa struja. E sad od sijalice zice zakacis na relej, a od releja na kontaktor sklopku i resen problem. E sad da bi ventilator radio moras da izvadis jednu dodatnu fazu koju zakacis na ventilator.

Toliko od mene za sada

pozdrav
[ peja71 @ 17.11.2004. 20:36 ] @
Sa lampice za jeftinu struju uzeti signal za pobudu sklopke (ako je
potrebno ugraditi malo elektronike za pojacanje signala, cisto da se
sklopka ne ukljucuje direktno sa uklopnog sata) i 3 faze (ili sve preko
jedene ako je monofazna struja) vezati preko kontaktora durektno u TA
preko regulacionog termostata i zastitnog bimetala a izduvavanje spojiti
preko obicne uticnice i sobnog termostata na el.motor
[ BobanI @ 18.11.2004. 06:59 ] @
pozdrav kolegama
ovo gore navedeno imam ugradjeno u kuci kod matorih.
ali........sto je neko reko HAJDUCIJA EPS-a pa to je cudo
morali smo da budzimo prosle godine josh dodatnu skalameriju,(ako zlikovci ne ukljuce jeftinu struju)......rucni rezim-skupo, i ako se dovoljno ne napuni pec zbog kratkoce trajanja punjenja po jeftinijoj tarifi...


pozdrav






sad cu vam pokazati stari indijanski trik, paljenje vatre bez shibice.
[ maravicm @ 18.11.2004. 12:44 ] @

Hvala, saveti su odlicni.

Imacu cime da se zabavljam ovog vikenda.
[ SASA M. @ 19.11.2004. 19:33 ] @
Nemam shemu iz ta peci, ali mi se cini da je moguce sklopkom/kontaktorom premostiti termostat u samoj peci, tajmerom bi se upravljalo namotajem spulne u kontaktoru cime bi se dobijalo ukljucivanje grejaca bez obzira na podesen termostat na samoj ta peci. Tako bi mogli takodje da upalimo grejanje i u neka druga vremena, mimo tajmera, a radio bi i spoljni termostat. Kontaktor moze da bude unutra, a tajmer, u zavisnosti od izvedbe i spolja.
[ Dadi55 @ 20.11.2004. 18:26 ] @
moras imati tajmer koji se ukljuci u zid i dve sklopke: jednu snazniju i druga ne mora biti snazna.Ova manje snazna sluzi za ukljucivanje ove snaznije, jer su kontaktna dugmad tajmera slaba za podrsku namotaja snaznih sklopki.To je slucaj sa kontaktnim tajmerima, a verujem da i digitalni nisu vece snage.Za spajanje svega toga malo ukljuci "kefalo" ili me obavesti na koji nacin mogu da ti to odradim, posto sam ja iz Beogreada!
[ zei @ 22.11.2004. 02:26 ] @
obratiti paznju da prilikom spajanja na onu lampicu koja se pali kad je jeftina struja (ima slucajeva kada se gasi) ne bude nesto pogresno spojeno jer KS nece napraviti mnogo steta na instalaciju ali hoce na racun (vas i vasih komsija) pogotovu ako ste u zgradi pa je vise brojila povezano na isti MTK jer nece raditi jeftina struja dok ne dodju iz EDBa sto moze da potraje....
[ Jass @ 16.10.2009. 19:43 ] @
na b(lj)uvaku postoji tezga na kojoj prodaju "skalameriju" znaci kutija u kojoj je tajmer i sklopka i trofazna uticnica.
Imam sve to ugradjeno preko sklopke i kontrolne table za struju, ali tajmeri mi traju godinu dana, to su digitalni tajmeri koji idu na sinu i koji su povezani sa sklopkom. Nedostatak je ako je preko te sklopke i jednog tajmera ukljuceno vise peci i bojler, ako nesto od toga 'pukne" dok ne nadjes onog kos e razume u struju... istu nemas.
Zato je najbolej kupiti ovu "skalameriju" na buvljaku koju pravi neki lik i svaku pec zasebno ukljuciti na isto. Pa ako nesto crkne, tajmer ili sklopka, mozete opet pec da ukljucite direktno u struju i da vam bude toplo dok isto ne zamenite i ne osposobite. U svakom slucaju nije jednostavno, a ni jeftino, iako stedi dosta jer se nekad uspavamo, a i ko ce uvece cekati 01 ili 00 da pec ukljuci.
[ PedjaZ @ 16.10.2009. 21:49 ] @
A mene ovo zanima:
Kako se Jasmina Jass
registrovala 16.10.2009.
a ovaj post je od 2002.
http://www.elitesecurity.org/t17356-0#120974
[ dekster2 @ 16.10.2009. 22:05 ] @
Za svaku fazu tajmer.
[ sead_jušić @ 16.10.2009. 23:32 ] @
možda bi moglo ovako da se spoji
[ Sepa011 @ 17.10.2009. 08:27 ] @
Citat:
PedjaZ: A mene ovo zanima:
Kako se Jasmina Jass
registrovala 16.10.2009.
a ovaj post je od 2002.
http://www.elitesecurity.org/t17356-0#120974

Nema šta tu da ti bude nejasno. "Omakne" se neki put skripti koja "nosi" ovaj forum da pogrešno sortira poruke, eeeee.. onda se pojave "grobari" koji teme od pre ašaša godina, iako su zamrle, podižu iy mrtvih.

Ima i drugo objašnjenje, do teme se stiglo pretragom a odgovor je "pao" bey da se pogleda datum poslednjeg posta.
[ galet@world @ 04.03.2010. 18:52 ] @
Ja imam još gori i još teži problem. Jedan prijatelj me nagovorio da pređem na mernu
grupu. Tu je potrošnja jeftinija i danju i noću, ali se debelo plaća angažovana snaga.
Dovoljno je da samo jednom mesečno uključiš neki veći potrošač - na primer TA peć
i odmah imaš da platiš oko 2000 din za taj mesec trošio ili ne trošio struju.
Onda su mi rekli da mora da prođe najmanje 20 minuta do uključivanja još nekog
potrošača jer ako se taj drugi potrošač uključi ranije od tog intervala onda ti se
računa kao da si odjednom uključio neki potrošač koji ima snagu kao ta dva.
Da zlo bude još gore - stvari i sa jednim jedinim potrošačem ispadaju katastrofalne
jer ako ja taj isti potrošač uključim da radi neko vreme pa ga isključim i onda ga opet
uključim pre nego što je prošlo tih 20 minuta onda mi računaju kao da imam potrošač
duplo veće snage i sad zamislite šta to znači ako takav nekakav potrošač uključite
i isključite više puta u tom vremenskom periodu od 20 minuta.
Ako, na primer koristite bušilicu od 2 kw i, naravno, uključujete je i isključujete u toku
20 minuta, recimo, 10 ili više puta.

Bio bih vrlo zahvalan nekome ko poznaje ove stvari ako bi mi to detaljnije objasnio.
[ rsinisa @ 04.03.2010. 20:42 ] @
@galet@world
Radi se o tome da merna grupa ima, pored merenja aktivne i reaktivne energije, i maksigraf koji beleži maksimalnu potrošnju na svakih 15 minuta, tačnije 14 minuta i 51 sekundu je uključen, a 9 sekundi je isključen, a onda se ta potrošnja množi sa nekim koeficijentom. Prilikom čitanja, radnik koji očitava vraća maksigraf na nulu i opet sve ispočetka do sledećeg očitavanja.
Jedno vreme su kružili ti pametni saveti da je mnogo jeftinije grejanje na struju ako se ugradi merna grupa jer su se koncetrisali samo na cenu struje, a o maksigrafu se ili nije znalo ili se mudro ćutalo. E sad, matematika tu i postoji samo treba naći koja je to potrošnja za koju ima smisla uvesti mernu grupu.
Više informacija o tome možeš da pronadješ (a gde bi drugde u današnje vreme) na internetu ili kod nekog radnika EPS-a koji poznaje tematiku.

Pozdrav.
Sinisha
[ galet@world @ 04.03.2010. 21:20 ] @
Citat:
rsinisa: @galet@world
Jedno vreme su kružili ti pametni saveti da je mnogo jeftinije grejanje na struju ako se ugradi merna grupa jer su se koncetrisali samo na cenu struje, a o maksigrafu se ili nije znalo ili se mudro ćutalo. E sad, matematika tu i postoji samo treba naći koja je to potrošnja za koju ima smisla uvesti mernu grupu.

Pa moglo bi se reći da je zimi nešto jeftinije ako paziš na uključivanje, nažalost, to je veliko opterećenje
za čoveka jer treba da čekaš ponoć da bi uključio TA peć, pa još 20 minuta da bi uključio bojler pa još
20 minuta za veš mašinu (ne računajući frižider koji to radi sam). I onda ujutro u osam sati da sve isključiš.
Leti, na primer, mnogo više plaćam te fiksne troškove nego samu potrošnju.
Ipak ću morati da se odreknem "prednosti" merne grupe (za šta treba izdvojiti oko 5000 din) i vratim se na
raniji obračun, jer ipak merna grupa nije isplativa za osrednje domaćinstvo.
[ rsinisa @ 04.03.2010. 21:46 ] @
Citat:
galet@world: Pa moglo bi se reći da je zimi nešto jeftinije ako paziš na uključivanje, nažalost, to je veliko opterećenje
za čoveka jer treba da čekaš ponoć da bi uključio TA peć, pa još 20 minuta da bi uključio bojler pa još
20 minuta za veš mašinu (ne računajući frižider koji to radi sam). I onda ujutro u osam sati da sve isključiš.

Ne, to uključenje na 20 minuta (koje je u stvari 15 minuta ;) ) ne pomaže uopšte jer će po uključenju poslednjeg potrošača, ako svi prethodni ostanu uključeni, maksigraf da zabeleži u sledećih 15 minuta svu tu potrošnju. Znači, dovoljno je da samo u JEDNOM periodu od 15 minuta (kojih u mesec dana ima otprilike 2880) budu uključeni svi potrošači i eto velikog računa za taj mesec. Samo 15 minuta nepažnje i eto problema.

Postoje uredjaji koji "paze" na maksigraf i isključuju potrošače, ali pitanje je ima li to smisla za domaćinstvo koje se greje na struju, a uglavnom je to bio razlog mnogima da ugrade mernu grupu. Kažem, tu treba odraditi malo matematike i videti, možda može i da se isplati.

Pozdrav.
Sinisha
[ galet@world @ 04.03.2010. 22:36 ] @
Citat:
rsinisa: Ne, to uključenje na 20 minuta (koje je u stvari 15 minuta ;) ) ne pomaže uopšte jer će po uključenju poslednjeg potrošača, ako svi prethodni ostanu uključeni, maksigraf da zabeleži u sledećih 15 minuta svu tu potrošnju. Znači, dovoljno je da samo u JEDNOM periodu od 15 minuta (kojih u mesec dana ima otprilike 2880) budu uključeni svi potrošači i eto velikog računa za taj mesec. Samo 15 minuta nepažnje i eto problema.


Hvala ti rsinisa - jer to je onda novost za mene. Čovek koji mi je uvodio mernu grupu radi u EDB
i upravo on mi je naročito skrenuo pažnju na to uključivanje jer je on nešto pominjao jednovremeno
opterećenje kao skuplje. Ne znam, u svakom slučaju mislim da je bolje da promenim taj način
obračuna premda ni jedan nije jeftin.
[ rsinisa @ 04.03.2010. 23:28 ] @
Nisam hteo da detaljišem, ali mi se čini da bi stvar ostala nedorečena ako ne bih detaljno objasnio princip rada, a to je najbolje uraditi na mehaničkom maksigrafu.
Kao što se vidi sa slike on ima 2 kazaljke; siva je pokretna i njena brzina je direktno zavisna od potrošnje - što veća potrošnja to se ona brže kreće. Crvena je takodje pokretna, ali nju pomera siva; crvena ima na svom boku ispust i kada siva dodje do nje počne da je "vuče" sa sobom. Nakon isteka 14 minuta i 51 sekunde siva se vrati na nulu i posle 9 sekundi neaktivnosti (ukupno 15 minuta) ona opet kreće udesno. Kada nema potrošnje ona stoji tu gde se zatekla unutar tih 15 minuta. Crvena kazaljka ostaje tu gde je bila i ona može da se vrati samo ručno, a to radi čitač kada očita stanje jer je maksigraf plombiran.
Na slici se vidi da je upravo krenuo novi ciklus (ili nije bilo potrošnje od starta poslednjeg ciklusa), a da je u prethodnom periodu (od poslednjeg očitavanja od strane ovlašćenog radnika EDB-a) maksigraf bio najviše 2.
Naravno, elektronski nemaju kazaljke, ali je suština ista.

Pozdrav.
Sinisha
[ galet@world @ 13.03.2010. 12:12 ] @
Citat:
rsinisa:Na slici se vidi da je upravo krenuo novi ciklus (ili nije bilo potrošnje od starta poslednjeg ciklusa), a da je u prethodnom periodu (od poslednjeg očitavanja od strane ovlašćenog radnika EDB-a) maksigraf bio najviše 2.
Naravno, elektronski nemaju kazaljke, ali je suština ista.

Dobio sam račun za električnu energiju utrošenu od 22. 01. 2010 do 22. 02. 2010 i u
njemu stoji da u tom periodu nisam potrošio ništa - šta uopšte nije tačno.
Naplaćena mi je samo obračunska snaga i naknada za merno mesto sa porezom.
Ništa mi nije jasno. Kako mi može biti naplaćena snaga ako je uopšte nisam koristio?
Da li će možda sledeći mesec da mi naplate svu potrošnju po novoj ceni iako sam deo
potrošio po staroj ceni?
Ugradio sam mernu grupu i nije mi jasno šta znače oznake VTA i MTA - to su valjda
oznake za veću i manju tarifu, ali šta onda znače oznake VTR i MTR?
Značenje ovih oznaka sam pokušao da nađem na internetu ali bezuspešno.

Molim te, ako ti je nešto od ovoga poznato, da mi objasniš.
[ guja011 @ 13.03.2010. 18:04 ] @
rekao ti čovek u prethodnim odgovorima.
A=aktivna
R=reaktivna
[ galet@world @ 13.03.2010. 19:21 ] @
Citat:
guja011: rekao ti čovek u prethodnim odgovorima.
A=aktivna
R=reaktivna

Rekao je ovo:
"Radi se o tome da merna grupa ima, pored merenja aktivne i reaktivne energije, i maksigraf koji beleži maksimalnu potrošnju na svakih 15 minuta,...",
Ali nemam pojma šta je to reaktivna energija, a osim toga pitao sam kako je moguće
da mi se ispostavi račun samo za obračunsku snagu, ako u toku celog jednog meseca
prema njihovom čitanju nisam potrošio ni jedan jedini wat energije, što bi značilo da u
tom periodu nisam koristio ni jedan potrošač.
A što se tiče koristi od tvog odgovora, poštovani moderatore, i on bi komotno mogao
da bude obrisan. (Ne bi ti škodilo malo samokritike!)
[ rsinisa @ 13.03.2010. 21:31 ] @
To što na računu nema utroška može samo da znači da čitač nije mogao iz nekog razloga da očita brojilo pa je fakturisano samo ono što je i moglo da bude stavljeno u račun.
A Gujin post je, po meni, koristan jer daje sasvim dovoljno informacija da bi se otklonila nedoumica. Činjenica je da u današnje vreme svi negde žurimo i nemamo vremena ponekad za detaljisanje, a internet može da nam pruži sve informacije koje nas zanimaju. Opširnost teme jednostavno ponekad ne opravdava kucanje cele problematike ovde pošto bi zahtevalo dosta vremena i prostora, ali je tu Google da pomogne.
Evo nekih korisnih linkova:
http://www.elektrodoboj.net/lat/ReaktivnaEnergija.htm
http://www.pamerbg.com/energetika/sr/kompenzacija.html
http://www.paragrafco.co.yu/documents_paragraf/alfa1/t04_0015.htm

Pozdrav.
Sinisha

[ galet@world @ 14.03.2010. 10:42 ] @
Citat:
rsinisa: To što na računu nema utroška može samo da znači da čitač nije mogao iz nekog razloga da očita brojilo pa je fakturisano samo ono što je i moglo da bude stavljeno u račun.

Ne bih se složio zato što je takav račun neispravan jer onda se pretpostavlja i angažovana snaga
koja nije morala biti tolika. Račun sam za sebe je neusaglašen i prema tome je zaista lažan dokument.
Citat:
A Gujin post je, po meni, koristan jer daje sasvim dovoljno informacija da bi se otklonila nedoumica.

Slažem se, ali to je dovoljno za nekog ko zna šta je aktivna a šta reaktivna energija.
Citat:
Evo nekih korisnih linkova:

Zahvaljujem. Linkovi su zaista korisni. I ranije mi je bilo jasno da svaki potrošač angažuje više
energije od one koju koristimo, ali eto, nisam znao da se ta energija zove reaktivna

Hvala još jedamput!
[ chomi 91 @ 20.03.2010. 18:12 ] @

evo je neka moja sema...odavno se nisam bavio elektronikom pa pravo da proverim znanje
f1,f2,f3 su faze
signal ( sa sijalice iz strujomera)
na semi nisam ucrtao preklopnike i termostate koji su redno vezani sa njima kao i sobni termostat na motoru
[ magnat @ 21.03.2010. 08:24 ] @
Mozda bi ova shema bila naj-ispravnija.

[ robert63 @ 21.03.2010. 09:17 ] @
Pa zar NE ide jedna 3-Fazna sklopka sa 1 spulnom od 220Vac ?

Pa kad zvekne--da svi ukucani cuju da je dosla jeftina struja
[ galet@world @ 12.04.2010. 20:06 ] @
Poštovani učesnici - mogao bih da kažem - "danas me ubila struja!"
Da navedem samo par zadnjih računa
za decembar 2009 ........1 727,72 din
.....za januar 2010.........4 535,33 din
....za februar 2010.........2 599,46 din
........za mart 2010......44 837,29 din

Ne mogu da dođem sebi. Kako? Zašto? Sve sam uredno i u roku platio.
Trošio sam manje nego prethodnih meseci. Imate li ako Boga znate ikakvo objašnjenje?
[ robert63 @ 12.04.2010. 23:19 ] @
@galet@world

Ako su svi "instrumenti/.strujomeri " u redu onda se:


--Previse "siris" i drzis 26 Stepeni u sobama,,,

--a to kosta !!!

Kao sto vidis,,

A ako nije tako javi stvarno stanje,,,

a za MART,,Sta se desilo-?? Kakva Cestitka EDB-a !


[Ovu poruku je menjao robert63 dana 13.04.2010. u 02:47 GMT+1]
[ radarac66 @ 13.04.2010. 19:47 ] @
@galet@world:

skeniraj racun i okaci da vidimo u cemu je tajna...
[ galet@world @ 14.04.2010. 00:59 ] @
@robert63
U prethodnim mesecima koje sam naveo grejao sam se više nego u martu
@radarac66
Nazalost ja nemam skener, ali pitao sam Distribuciju i oni su me uputili na
citaca strujomera, jer im je vrlo cudno to sto sam prethodnih meseci imao relativno
malu potrosnju iako sam koristio i TA pec od 5 kW, bojler, ves masinu ne vodeci
racuna o istovremenom ukljucivanju. Jos nisam uspeo da ga dobijem na telefon koji
su mi dali, a i da sam ga dobio sta bi mi on rekao. Ako bi bio posten rekao bi
verovatno da prethodne mesece nije ni citao nego stavljao neko stanje
odprilike, a sad kad je stvarno procitao ispada da gotovo sve sto sam ranije potrosio
treba da platim po novoj visoj ceni.
Mozda je to i namerno ucinio.
[ cokacunami @ 20.11.2010. 16:52 ] @
Uspeo sam da nadjem sinsku MTK mono/trofaznu sklopku kod nas
http://www.moeller.rs/kontakt.php

model je Z-TN230/4S i kosta nesto preko 3000 din.

http://www.ic-systems.co.rs/as...li%20uredjaji%20i%20oprema.pdf
[ robert63 @ 20.11.2010. 17:02 ] @
Citat:
cokacunami: Uspeo sam da nadjem sinsku MTK mono/trofaznu sklopku kod nas !


@cokacunami
Posto sam totalni laik za to,
zamolio bih Te da me "Prosvetlis/Razjasnis" detalje za:
-Z-TN230/4S i kosta nesto preko 3000 din.

-ako Ti NE oduzima mnogo vremena naravno.

poz

[Ovu poruku je menjao robert63 dana 20.11.2010. u 18:20 GMT+1]
[ cokacunami @ 21.11.2010. 07:02 ] @
Evo slikle i detalja:

http://rapidshare.com/files/432168588/ZTN_2304S.jpg

Za vise detalja, srpski sajt proizvodjaca:

http://www.moeller.rs/kontakt.php
[ dule1101 @ 27.12.2010. 15:07 ] @
Upravo sam to ovih dana i jako sam zadovoljan. Poceo sam sa listom svojih zahteva, a to su:
- Automatsko ukljucivanje u vreme kad ja to hocu, recimo od ponedeljka do petka, 00:00 - 08:00
- Potpuni automatski rad, znaci da ne palim/gasim punjenje peci, a da mi ventilator duva u toku dana
- Da to izgleda lepo, jednostavno..
- Da bude kvalitetno i da se ne kvari :)
- Da ne prodjem previse skupo

Moja TA pec je Igotherm, tek kupljena, prikljucena na tri faze. Odatle sam zakljucio da mi treba:
- Trofazna sklopka, minimum 16A po fazi (ne volim granicne vrednosti)
- Kvalitetan tajmer, sa nedeljnim planom
- Dobra zica za povezivanje, odnosno upravo ona iz gumenog kabla 5 x 2.5

Velika dilema na koju sam naisao u pocetku jeste da li da sve izvedem sa spoljnom kutijom ili ugradim direktno u TA. Kad sam u stvari razmislio bolje, meni treba da ventilator radi i u toku dana, sto znaci da mi treba jedna faza pre sklopke, a to je mnogo lakse i kulturnije ako sve ugradim u TA. U tom slucaju nemam spoljne kablove i komplikacije.
Moja pec TA Igotherm 4KW dozvoljava to, pa sam tako i otkacio opciju spoljne kutije. Sklopku i Tajmer sam nasao preko firme SAH iz Beograda (Tajmer €18, Sklopka - CJX2-D18N €6). Cak nisam ni morao da idem tamo, pozvao ih i narucio, poslali brzom postom.

Ugradio sve unutra, zatvorio TA i sad radi ko satic. Evo kako to izgleda kod mene:



Drago mi je ako sam nekome dao inspiraciju
Dule
[ seibltrade @ 26.11.2014. 21:49 ] @
Ovaj tajmer je super, ja ga tražim, tj traže ga za mene, pa ću javiti iskustva. P.s. meni je peć na dvofaznoj, a ne na trofaznoj. :/
[ Ljubo @ 15.02.2017. 12:25 ] @
Ako moze neko objasnjenje... sta ce vam tajmer?
I sami pominjete eps da bas ne ukljucuje/iskkljucuje nizu/visu tarifu na vreme...

Živim u zgradi od 7 ulaza i negde stotinjak stanova... zgrada je gradjena pocetkom sedamdestih i projektovano je grejanje na TA peci.
Izvedene trofazne prikljucnice u svim sobama, uzidani kablovi do zidnih termostata, uklopne sklopke za jeftinu/skupu struju na spratnoj tabli... kakvi tajmeri kakve price.

Ako je pec na radnom termostatu ukljucena da zagreva grejace, oni se pale tek kada dodje jeftina struja, odnosno tek tada sklopka propusti struju to grejaca.
Kada dodje skupa struja, do grejaca vise ne dolazi struja kako god da je radni termostat podesen.

I to je citava nauka.

Meni treba mala pomoc. Najverovatnije ce to odraditi profesionalni elektricar, ali eto, hteo bih da znam.
Radi se o drugoj zgradi, gde je odjavljeno centralno grejanje i ubacene dve TA peci.
Kako da njih povezem na onu spomenutu sklopku a da ne raskopavam zidove?

Nikako?
[ branko tod @ 15.02.2017. 12:44 ] @
Zato i postavljaju tajmer. Postavi tajmer i ti.
[ Ljubo @ 15.02.2017. 20:45 ] @
Mora da ima bolje resenje.

Da li ima da se nabavi / da li postoji / da li je uopste fizicki izvodljivo sledece resenje koje mi je danas palo na pamet.
Negde kod spratne table da se postavi bezicni davac signala koji registruje jeftinu ili skupu struju, a na uticnici postaviti neki bezicni relej koji na odgovarajuci signal pusta ili blokira struju krajnjem potrosacu?
[ scoolptor @ 15.02.2017. 20:56 ] @
Mani bezicno.
Zica je zakon.
[ BlackForce @ 15.02.2017. 21:03 ] @
Pa sam si već rešio stvar

kakvi tajmeri kakve price.
Ako je pec na radnom termostatu ukljucena da zagreva grejace, oni se pale tek kada dodje jeftina struja, odnosno tek tada sklopka propusti struju to grejaca.
Kada dodje skupa struja, do grejaca vise ne dolazi struja kako god da je radni termostat podesen.
I to je citava nauka.


Kad već nisu dali da Tesla završi svoj wireless projekat,kao najpraktičnije rešenje ostaje ti ipak tajmer i kontaktor.
[ zica49 @ 15.02.2017. 21:16 ] @
Citat:
scoolptor:
Mani bezicno.
Zica je zakon.


A ti nosas fiksni telefon i motalicu a ne mobitel :)
[ scoolptor @ 15.02.2017. 21:59 ] @
Mobitel je druga prica.
Moja filozofija je: gde god vidis zgodno mesto tu zicu postavi.
Ako ne moze, ne moze. Ako moze, bolja je zica nego nepouzdani, nesigurni i neotporan na smetnje wireless.
[ pctel @ 15.02.2017. 22:21 ] @
Zasto sklopka ne bi bila u kutiji za osigurace? Pretpostavljam da svaki taj veliki potrosac mora imati svoj osigurac.
[ Ljubo @ 15.02.2017. 22:47 ] @
Poceli smo malo da lutamo, pa da razjasnim pitanje.

Podrazumeva se da je za povezivanje TA peci na nizu tarifu apsolutno najbolje izvesti preko sklopke u spratnoj tabli koja opet dalje razvodi struju do uticnica za TA peci.
Ako tako nije bilo predviđeno prilikom izgradnje prostora, opet bi se mogla ubaciti sklopka u spratnu tablu ali ostaje problem povezivanja sklopke sa krajnjim potrosacem.
Radi se o manjim pecima koje bi radile na monofaznu struju, tj. koristile bi neku postojecu uticnicu u stanu. E sad, ta postojeca uticnica nema zaseban izvod na spratnoj tabli vec sigurno deli osigurac sa jos nekim uticnicama i/ili rasvetom.
Ako se ovako veze na spratnu tablu, onda bi posledica bila da vise uticnica i/ili svetla rade samo na nizoj tarifi.
Druga varijanta je da se naknadno izvedu instalacije po stanu do (novih ili postojecih) uticnica za TA peci, ali to podrazumeva vece radove i neophodnost štemovanja zidova.

Najjednostavnije rešenje ovde jeste ubacivanje tajmera u uticnice koji ne proverava da li je u pitanju niza ili visa tarifa, već samo u određeno vreme pusti struju potrošaču.

Ali, moje pitanje je bilo da li se na spratnoj tabli moze ugraditi neki "uređaj" koji dobije informaciju koja struja je u pitanju pa zatim prosledi tu informaciju (a ne struju) bezicnim putem nekom releju na uticnici od TA peci, koji opet u zavisnosti od dobijenog podatka struju pusti krajnjem potrošaču.
[ vucko47 @ 15.02.2017. 23:13 ] @
Uticnine i rasveta se ne stavljaju pod isti osigurac. Ako je nesto duplirano na osiguracu moze se razdvojiti na druge osigurace. Vrlo verovatno je da uticnice na koje hoces da kacis pec nisu posebno vucene. Oboris osigurac pa vidis.
Sto se tice novih kablova mogu ici i kanalicama koje se lepe- srafe za zid, pod...

Treba pretresti i kutije ako ih ima pa tek onda videti sta dalje
[ emiSAr @ 15.02.2017. 23:21 ] @
Za Srbiju ne znam, ali u BiH, prije mjerne grupe-brojila i uklopnog mehanizma za dvotarifna mjerila, dovodni kablovi se obavezno osiguravaju
topivim osiguracima propisanim za tu debljinu kabla.
Poslije mjernog mjesta dolazi pomocna razvodna tabla koja takodje sadrzi topive osigurace koji osiguravaju vodove do parcijalnih-spratnih
ratvodnih ormara, i na toj pomocnoj razvodnoj tabli obicno postoji tinjalica koja indicira ukljucenje nize tarife. Ta tinjalica se uz pomoc
fotootpornika moze pretvoriti u neki vid optokaplera-a dalje na volju signal dali posebnim instalacijama ili postojecom mreznom instalacijom
proslijediti do pominjane sklopke i aktiviranje moze biti tonsko (tako EDP ukljucuje tarife) pomocu odredjene sekvence.
Proguglati pojam signalizacija i komunikacija mreznim vodovima. Nekad su bile interfonske centrale sa takvom komunikacijom.
Signal ide VF-om ali mreznim instalacijama.-

pOz
[ vucko47 @ 15.02.2017. 23:34 ] @
Citat:
emiSAr: Za Srbiju ne znam, ali u BiH, prije mjerne grupe-brojila i uklopnog mehanizma za dvotarifna mjerila, dovodni kablovi se obavezno osiguravaju
topivim osiguracima propisanim za tu debljinu kabla.


Tako je i u Srbiji al zurka krece odmah posle mernog mesta :)
[ scoolptor @ 15.02.2017. 23:44 ] @
Ne mora topljivi.
[ djura63 @ 16.02.2017. 03:27 ] @
Mora !
[ scoolptor @ 16.02.2017. 04:57 ] @
http://www.epsdistribucija.rs/propisi/tarifni_sistem.pdf
Citat:
Član 39
Ako se, u skladu sa propisom kojim se uređuju uslovi isporuke električne energije, na zahtev
kupca iz kategorije Široka potrošnja, zamene glavni topljivi osigurači automatskim
osiguračima ili izvrši zamena automatskih osigurača automatskim osiguračima
nazivne
snage - struje koja je manja ili jednaka odobrenoj, snaga se obračunava prema nazivnoj
struji ugrađenog automatskog osigurača, množenjem nazivne struje sa 0,23 za monofazni
priključak, a sa 0,69 za trofazni priključak.
U slučaju iz stava 1. ovog člana, utvrđena snaga se primenjuje od narednog meseca, u
odnosu na mesec u kojem je izvršena ugradnja, odnosno zamena automatskih osigurača.
[ goran_68 @ 16.02.2017. 06:59 ] @
Citat:
Ljubo:
Poceli smo malo da lutamo, pa da razjasnim pitanje.

To sa lutanjem je normalno i ne treba da te brine jer pomaže da sagledaš stvar iz raznih uglova :D

Citat:

Podrazumeva se da je za povezivanje TA peci na nizu tarifu apsolutno najbolje izvesti preko sklopke u spratnoj tabli koja opet dalje razvodi struju do uticnica za TA peci.

Nije najbolje jer ćeš biti u situaciji da peć moraš da uključiš i tokom perioda više tarife a onda ti sledi ili produžni ili vozanje peći po stanu.

Citat:

Najjednostavnije rešenje ovde jeste ubacivanje tajmera u uticnice koji ne proverava da li je u pitanju niza ili visa tarifa, već samo u određeno vreme pusti struju potrošaču.

Tako je, to je najjednostavnije i najjeftinije rešenje.

Citat:

Ali, moje pitanje je bilo da li se na spratnoj tabli moze ugraditi neki "uređaj" koji dobije informaciju koja struja je u pitanju pa zatim prosledi tu informaciju (a ne struju) bezicnim putem nekom releju na uticnici od TA peci, koji opet u zavisnosti od dobijenog podatka struju pusti krajnjem potrošaču.

Može, naravno. Potreban ti je gotov kvalitetan bežični modul koji ne zahteva neko preterano zezanje oko programiranja ili neke slične đavolje rabote. Ja ne znam za neki takav jer koristim jeftine module koji ipak zahtevaju dodatno programiranje. Verujem da se može nešto iskopati po netu a za normalnu sumu zelenih novčanica.
[ boleel @ 16.02.2017. 07:24 ] @
Pozdrav svima.
Ja sam uključivanje TA peći riješio na ovaj način: Ormarić upravljanja je postavljen odmah pored razvodne table u stanu. U ormarić su uvučeni provodnici voda koji je predviđen projektom zgrade za napajanje TA peći (presjek provodnika 4 mm2, osigurač 20A, karakteristika B), zatim provodnik koji sa GRO dolazi do razvodnih tabli u stanovima, a služi za signalizaciju tarife (svijetli kada je MT tarifa (jeftinija) i napajanje za tajmer. Ideja je da se TA uključuje na punjenje dolaskom jeftinije tarife, tako što će se kontakter (relej) uključivati preko provodnika za signalizaciju tarife, a dodatno u tom intervalu će se tajmerom uključivati period punjenja. Znači provodnik signalizacije tarife ide preko kontakta tajmera, pa onda na zavojnicu releja. Ostavio sam grebenastu sklopku na vratima ormarića da mogu birati rad automatski, ili ručno. Ručno znači da ja palim TA onda kada ja želim, i u periodu skuplje struje, ako ima potrebe. Provodnik za signalizaciju tarife dolazi sa MTK prijemnika, presjek je 1,5 mm2, a osigurač je 6A.


[ boleel @ 16.02.2017. 07:36 ] @
Jedna napomena za kontakter, treba nabaviti tzv. instalacioni kontakter, tako ga Moeller (sada Eaton) zove, jer je to kontakter smanjene buke namjenjen za domaćinstva, negdje se zove bezšumna sklopka. Recimo GE ima takve kontaktere, koji u sebi imaju ispravljač, pa se privlačenje i držanje kotve vrši jednosmjernom strujom, tako da nema brujanja magnetnog kola. Sve u svemu bitno je da ne ugradite industrijski kontakter, jer će on da se čuje (bruji), što zna da smeta čovjeku, naročito noću kada je tišina u stanu. Kome ne smeta , nema problema neka ugradi.
[ branko tod @ 16.02.2017. 08:00 ] @
Ne mogu da odolim, Emisar , i kod nas ima osigurač kao zaštita.
Samo što sve više automatski pada, a ručno se sve teže diže.

Što se tiče TA peći i uključivanja po jeftinoj tarifi na ES ima sigurno
deset raznih tema. I sve je vrlo razjašnjeno. Ono što mi je zaparalo
uši je:

Citat:
Ljubo:Živim u zgradi od 7 ulaza i negde stotinjak stanova... zgrada je gradjena pocetkom sedamdestih i projektovano je grejanje na TA peci.
Izvedene trofazne prikljucnice u svim sobama, uzidani kablovi do zidnih termostata, uklopne sklopke za jeftinu/skupu struju na spratnoj tabli... kakvi tajmeri kakve price.


Ljubo, nisu svi te sreće da imaju takvu instalaciju pa moraju da se
dovijaju na razne načine. Na 300 metara od mene je zgrada koja ima
TRI tarife. Ali kod mene nema uslova, kaže EDB. Nisu hteli da nam ni
izvuku indikator tarife, pa da njime komandujem. E zato sam nagurao
tajmere, jer nisam hteo da lupam tablu sa osiguračima da bi u nju mogao
da stane MTK prijemnik i kontaktor. A mora da se odvoji i ventilator od
grejnog dela peći i da se doda još jedan monofazni utikač. Napomenem
da se jeftina tarifa uključuje egzaktno tačno.
[ zoran968 @ 16.02.2017. 08:04 ] @
Ja sam kod mene spojio ovako:

U razvodnoj tabli imam signalnu sijalicu (tinjalicu) za jeftinu tarifu. Otvorio sam tablu i paralelno tinjalici sam povezao spulnu releja.

Na NO i NC kontakte releja sam povezao dvozilni kabal 2x0.75mm.

U tabli sam imao dovoljno mesta da fiksiram rele.

Kroz samolepljive kanalice sam dovukao taj kabal do TA peci.

Sa strane tela TA peci sam izbusio rupu i ugradio mono zenski jack 3,5mm, a na kraj kabla koji je sada kod TA peci stavio mono muski jack 3,5mm.

Unutar TA peci sam imao takodje dovoljno mesta da postavim 1 trofazni kontaktor kojem sam napojio spulnu kontaktora.

Kroz NO kontakte na kontaktoru sam provukao provodnike grejaca.

Obezbedio da u toku skupe tarife, samo ventilator ima napajanje.

Jack 3,5mm je povezan tako da, ako je potrebno u toku skupe tarife da ipak ukljucim TA pec - dovoljno je da izvadim jack i pec se vraca u svoje prvobitno stanje, kao da nije na njoj izvrsena nikakva prepravka.

Da zaboravio sam da spomenem da sam napravio jedan mali pcb na kom mi je napajanje 5v, optokapler i rele, kabal iz table vucem do optokaplera, a rele sa plocice ganja kontaktor u TA peci., pcb je smesten u prostoru TA peci. Ovo sam napravio cisto iz bezbednosti, da ne bi postojao mrezni napon u kablu od table do TA peci vec 5v u slucaju ostecenja kabla.

Sve ovo sto sam uradio je bilo zbog nekoliko tajmera koje sam ugradjivao. U toku godine nikada nisam proveravao njihovu tacnost, a oni za to vreme otklize. Ovako nemam vise problema 11 godina.

I ja sam razmisljao da dodam bluetooth sa kontrolerom umesto kabla, kako bi poskidao kanalice. Ali kabal je kabal. Vec sam i zaboravio da sve ovo imam ugradjeno.
[ boleel @ 16.02.2017. 08:47 ] @
Samo da dodam, ventilator se priključuje odvojeno na prvu najbližu utičnicu, da bi mogao da radi svoje kada se peć ne puni. Ja sam i na ventilator stavio tajmer, pa recimo namjestim pola sata prije nego dolazim sa posla da duva, da bih ušao u zagrijanu prostoriju. Što se tiče vremena uključenja tarifa, tu ako je sve ispravno kod korisnika, ne smije biti greške, slanje MTK signala koji prebacuje tarifu radi automatika iz elektrodistribucije. Sada kod novijih brojil prebacivanje vrši samo brojilo, jer ima ugrađen sat realnog vremena. Najviše problema sa prebacivanjem tarife imaju stari uklopni satovi, ali ni njih nema baš previše pokvarenih. Interesantno je da je u Novom Sadu to prebacivanje tarife riješeno radio vezom. Inače MTK (Mrežna tonfrekventna komanda) služi i za uključivanje podstanica centralnog grijanja, ulične rasvjete, isključivanje potrošača kod eventualne redukcije i sl.
[ scoolptor @ 16.02.2017. 08:52 ] @
Izgleda da je najbezbolnije da se u TA pec ugradi 3-fazni SSR i tajmer.
[ zoran968 @ 16.02.2017. 09:26 ] @
Citat:
boleel: Samo da dodam, ventilator se priključuje odvojeno na prvu najbližu utičnicu, da bi mogao da radi svoje kada se peć ne puni. Ja sam i na ventilator stavio tajmer, pa recimo namjestim pola sata prije nego dolazim sa posla da duva, da bih ušao u zagrijanu prostoriju. Što se tiče vremena uključenja tarifa, tu ako je sve ispravno kod korisnika, ne smije biti greške, slanje MTK signala koji prebacuje tarifu radi automatika iz elektrodistribucije. Sada kod novijih brojil prebacivanje vrši samo brojilo, jer ima ugrađen sat realnog vremena. Najviše problema sa prebacivanjem tarife imaju stari uklopni satovi, ali ni njih nema baš previše pokvarenih. Interesantno je da je u Novom Sadu to prebacivanje tarife riješeno radio vezom. Inače MTK (Mrežna tonfrekventna komanda) služi i za uključivanje podstanica centralnog grijanja, ulične rasvjete, isključivanje potrošača kod eventualne redukcije i sl.



U mom slucaju prikljucenje ventilatora sam izveo opet unutar TA peci. A funkcija tajmera za ventilator je takodje korisna.
Od kako imam automatsko ukljucenje TA peci na pomenuti nacin, primetio sam da ED skoro cesto ne ukljucuje u isto vreme jeftinu tarifu. Ne smem da tvrdim, ali mi se cini da je greska i vise minuta.
[ zei @ 16.02.2017. 13:21 ] @
Zavisi od opterecenja sistema. MTK nacin nije bas toliko efikasan kada je sistem opterecen preko 90% i cesto ne uspeva da odradi posao.
[ branko tod @ 16.02.2017. 15:18 ] @
MTK šalje više poruka uključenja ili isključenja na nekoliko
minuta prvih pola sata, i posle još po neki put.
[ PedjaZ @ 16.02.2017. 20:44 ] @
Postoji i ovako nesto
Citat:
Komandni uređaj za automatsko uključivanje
centralnog grejanja u drugoj - jeftinijoj tarifi.
Komanda impulsom distribucije
(kroz postojeću instalaciju).


Malo guglajte pa cete videti ovo:



Samo ne znam gde se spaja levi a gde desni zvucnik :)

Šta li je tek unutra...
[ zoran968 @ 16.02.2017. 21:33 ] @
Citat:
branko tod:
MTK šalje više poruka uključenja ili isključenja na nekoliko
minuta prvih pola sata, i posle još po neki put.



To onda objasnjava sto sam primetio da vreme uklj/isklj sara.
[ Predrag Supurovic @ 16.02.2017. 21:46 ] @
Kod nas u razvodnoj tabli psotoji signalna sijalica koja naznačava skupu i jeftinu tarifu. To se jednostavno korsitilo kao komandni signal da se uključuju i isključuju veliki potrošači.

Međutim, skoro su nam u zgradi promenili sve uklopne satove i taj signal više ne radi. Po tvrdnji iz ED novi uklopni satovi nemaju mogunost da poašlju signal jeftine tarife.

Da li je poznat protokol kojim ED inače kroz mrežu šalje komande za prebaicavanje jeftine i skupe tarife a koji bi mi kao korisnici takođe mogli da dekodujemo i upotrebimo?
[ burex @ 16.02.2017. 23:32 ] @
>Da li je poznat protokol kojim ED inače kroz mrežu šalje komande za prebaicavanje jeftine i skupe tarife a koji bi mi kao korisnici takođe mogli da dekodujemo i upotrebimo?

Nešto mi govori da bi poznavanje dotičnog protokola značilo da sami možemo poslati "signal" mernom uređaju za jeftinu struju, po želji.
[ -bane- @ 03.11.2017. 01:56 ] @
Mozda sam sad pao sa Marsa sa pitanjem ( a mozda i ne ).... Naime, imam potrebu da sa jednim tajmerom palim dve TA peci naravno po jeftinoj struji. Za jednu pec sam uradio sve kako valja, i to sve radi, sa sve mogucnoscu duvanja dok pec ne puni
Zanima me tacno kako da ozicim i drugi kontaktor preko istog tajmera da se oba pale istovremeno. Znaci u a1 na kontaktoru mi ide faza komandnog napona u a2 ide COM u tajmer, a nulu sam spojio sa NO na tajmeru. Komandni napon sam uzeo mostom sa L1 znaci iz faze na uticnici peci. Tako bi isto uradio sa kontaktorom u drugoj peci. Kako na ovo postojece uvesti i drugi kontaktor?
[ shpiki @ 03.11.2017. 07:59 ] @
Isto kao i na prvoj.
Ne vidim u cemu je problem? Uzimas fazu sa prvog kontaktora i kacis na A1, isto tako uzmes fazu sa drugog kontaktora i odvedes mu na A1, A2 od prvog i A2 od drugog kontaktora vodis na NO kontakt tajmera (COM tajmera je na nuli). Tajmer ti ionako prekida nulu, a relej u tajmeru moze da vozi dva namotaja kotve kontaktora bez problema.
[ -bane- @ 03.11.2017. 08:24 ] @
Pa da, tacno tako Ma zapetljao sam se jer imam vec ugipsane zice kroz zid na kojem je tajmer/termostat pa sam hteo da izbegnem uvodjenje jos jedne izmedju dve pecke, sto je naravno nemoguce
[ Living Light @ 03.11.2017. 14:36 ] @


NAPOMENA:
Mana ovakvog povezivanjaje

a) Ako izvuces trofaznu utucnicu iz "zida" kod jedne peci,
na njoj se pojavi faza, preko namotaja 2 sklopke iz druge TA peci. ( O P A S N O !!! za dodir viljuške.)

b) TA pec br.2 radi SAMO ako je u radu i TA br.1

c) Na TA pec br.2 MORA da se uzme ISTA FAZA za sklopku kao i u peci br.1 !!!

pOz
[ -bane- @ 03.11.2017. 14:47 ] @
Ipak nesto ne valja. Tako sam povezao ali nece da radi. Ili jedan ili drugi kontaktor se cuju kao da vibriraju ( nije klasicno zujanje kontaktora kad ukopca) Da li je bolje da premostim i fazu pored COM-a nego sto uzimam fazu na drugom kontaktoru iz druge peci? 🤔
[ -bane- @ 03.11.2017. 14:58 ] @
@Living Light Nisam video tvoj odgovor, bio sam u slanju poruke. Ova mana da druga radi samo ako radi prva mi ne predstavlja problem posto uvek rade obe ( samo nocu ) ili samo prva. Nikada nece raditi samo druga. Medjutim nesto ne valja ne mogu da provalim sta. Samo znam da su oba kontaktora ispravna jer sam ih sinoc testirao. 🤦🏻‍♂️🙄
[ Living Light @ 03.11.2017. 16:03 ] @
Bane,
Dobro si sve spojio,
jedino sto si u TA br.2 uzeo POGRESNU FAZU.

Kad je tajmer iskljucen, onda :

-Faza preko namotaja sklopke u TA br.1 (A1,A2)
dodje na donji kraj namotaja (A2) od sklopke u TA br.2.

A namotaj sklopke u TA br.2 je gornjim krajem prikacen na neku drugu fazu,
a NE NA ISTU kao u peci br.1

Bez obzira sto ti uzimas Fazu sa prve kleme !--TO NE ZNACI da je to L1 (ista faza)
Jer ne znas kako je spojeno u razvodnom ormanu, i koji je redosled faza.

Bez obzira na rupe u "štekerima" ili na raspored L1, L2, L3 u obe peci,
prva faza-na prvoj klemi ne mora da bude ista u obe peci.

Kad uzmes dve RAZLICITE faze,
onda sklopke dobijaju samo 190-200Vac i "drče", zuje, jer nemaju pun napon,
nego imaju pola od 380(400) / 2= 190-200Vac, zbog redne veze dva namotaja,
pa sve to prikaceno na dve razlicite faze.

Kad bi tajmer sada 17:03h (dok je skupa struja) ukljucio,
svaka sklopka bi FULL privukla i zujanje bi prestalo.
------------------------------------------------------------

Dok je tajmer iskljucen,
u TA br.2 "prosetaj" uzimanje faze sa nekih drugih, imas jos dve (2) faze da probas.

Ne moze nista da se desi, jedino ce da prestane zujanje sklopki kad budes
pogodio ISTU fazu kao u TA br.1
Sve ovo radis dok je tajmer u iskljucen.

pOz



[ emiSAr @ 03.11.2017. 16:30 ] @
Sjedi, odlican 5!.-
Veoma dobro analiziran problem i dato rjesenje.-
pOz
[ Living Light @ 03.11.2017. 16:38 ] @
Emire, situacija koju Bane ima je ova:
[ emiSAr @ 03.11.2017. 16:41 ] @
Vidio kako si nacrtao i dosao do zakljucka, zato se i oglasio. Veliki Pozdrav.-
[ branko tod @ 03.11.2017. 17:18 ] @
Mnogo, mnogo pametnije je slati fazu da aktivira drugu sklopku.
Tada ne može preko dana da se javi faza na utikaču jer se šalje
samo noću. Ovako faza vreba šesnaest sati preko dana ako se
izvadi utikač. I preko otpora sklopki može da nekoga pošalje do
đavola.
U svakom slučaju ja tako nešto nikada ne bih ugradio nekom, a ni
sebi. Ili dve žice ili ništa.
[ Living Light @ 03.11.2017. 17:28 ] @
Upravo TO sam hteo da predlozim Banetu (postavljacu pitanja).
Da odustane od uzimanja faze iz druge TA peci.

Verujem da u medjusobnom kablu, ima barem još jednan provodnik,
znaci trebaju mu samo 2 provodnika izmedju dve TA peci.

Sa namotaja sklopke (A1, A2) --odvede 2 provodnika--na namotaj (A1,A2) sklopke u TA peci br.2.

-I NIGDE VIŠE TO NE SPAJA ! Niti uzima fazu sa kleme TA br.2

I NEMA bojazni od bilo kakvog cirkusa iLi ne planirane situacije,
iLi trofaznog utikaca pod naponom , ili bilo šta drugo.
[ -bane- @ 03.11.2017. 17:31 ] @
Nazost, zaboravih da napomenem da se radi o monofaznim pecima, sve vreme razmisljam o pobudi spulni kontaktora pa sam zaboravio da napomenem da su monofazne peci.
Covek iscrta sve besprekotno a ja sad tek saopstavam da se ne radi o tri faze nego jednoj - izvinjavam se! 🤦🏻‍♂️😬
Naravno imam dovedenu trofaznu struju u stanu ( inace i ne bi ni imao ovo zujanje), samo jednostavno nisam imao dovedene tri faze na mestima gde su peci pa sam premostio klemu i otkacio po jedan grejac. Sad je problem sto je ocigledno jedna uticnica na razvodnoj kutiji povezana na jednu fazu, a druga kod druge peci na drugu. Ako se ne varam, u ovom slucaju mi ostaje jedino da uzmem fazu sa prvog kontaktora i dovedem na drugi cime bi sigurno nestalo zujanje. Ona mana, po meni vrlo ozbiljna sto je Living Light spomenuo sa izvucenom viljuskom iz utikaca u kojoj bi pretio napon iz prve peci, je neizbezna? Pocinjem da razmisljam o tome da povezem zaseban tajmer zadrugu pec, mada to mi je nekako od starta bzvz.
[ branko tod @ 03.11.2017. 17:56 ] @
Bane, ja imam na svakoj peći tajmer. Bez problema rade,
i nikakvih briga nemam. Možda Robert ima sliku tog mog
tajmera. On uvek sve ima u svojoj arhivi.
[ Living Light @ 03.11.2017. 17:56 ] @
Bane, nema veze, za gresku,
I Car ume da omane, u krevetu

Ako je sve monofazno, onda nije ni cudo da redno vezane sklopke
zuje -pa-zuje,

220(230)/2= 110(115)VAC

Na tom naponu Ne moze stabilno da privuce 220(230)V -na spulna od sklopke,
za to i zuji.
-------------------------------------------------------------------------------------
Resenje:

Sa A1,A2 izvoda sa sklopke iz TA-1, ------prenesi napajanje za sklopku u TA-2, na njene izvode A1,A2
Treba ti samo 2 provodnika, kao veza izmedju dve TA peci.

Bane,
EL tebi ovo jasno, iLi kuckamo, crtamo u prazno ?

I nemo' da spajas te dve žičurine NIGDE na ovoj zemaljskoj kugli,
osim DIREKTNO na izvode sklopke za namotaje (špulnu) A1 i A2.
---------------
Ako ima još neko iznenađenje javi na vreme.

-Da ne bude na kraju da "Ložiš" na jednu žicu iz EDB-a

Uzdravlje,
[ -bane- @ 03.11.2017. 18:08 ] @
@branko tod Svakako da je to najbolje resenje ali ovo preko jednog je nekako elegantnije plus ne moram da kupujem jos jedan Auraton 2025 koji sad kosta daleko vise nego kada sam ja kupio ovaj.

Living light razumem naravno vrlo je prosto, tako cu i uraditi.
Samo me zanima da li u tom slucaju ipak ostaje problem sa “vrucom izdzekanom viljuskom” ?
Veceras ima da spavam kao zec, sa jednim otvorenim okom
[ Living Light @ 03.11.2017. 18:11 ] @
NE, NE BRINI !!!!!!!!!!!!!
Spavaj mirno i spokojno !

Ako sa TA-1 prevedes SAMO 2 provodnika direkt na Špulnu sa izvodima A1 i A2,
Nemaš brige !

Ako i izvučeš BILO KOJU viljušku iz "štekera" neće ništa da se pojavi na tim izvodima.

TO je pravo Rešenje !

pOz



[ -bane- @ 03.11.2017. 18:16 ] @
Spavas li mirno Ajnstajnu Alberte?

Salim se ja malo, mada svakako veceras necu nista moci jer mi fali jedno 14 m zice pa cu to sutra odraditi. Da li ima potrebe da kupujem 2,5 kvadtata za ovu medjuvezu ili moze i tanje nesto?
[ branko tod @ 03.11.2017. 18:27 ] @
Kontaktor bi morao da radi na 190 V, koliki je napon na jednom
kalemu. Pre će biti da su vezani između faze i nule pa zato drče.
Okreni jednu viljušku pa ćeš videti.

A za te veze vuci 0,75 mm2, više nego dovoljno.
[ Living Light @ 03.11.2017. 19:39 ] @
Dva kontaktora sa namotajima (špulnama) na red vezana,
na 220(230) Vac

--N E _M O G U _S T A B I L N O___DA_ RADE NA pola napona !



[ branko tod @ 03.11.2017. 20:14 ] @
Pa ko i kaže da rade na pola napona. Ja kažem da mora da rade na 190 V.
Jer između faza je 380 V, to znaš vrlo dobro kao i ja, a možda i bolje.
Znači ako su vezani između dve faze uključiće se i bez tajmera na 190 V.
Kada bi tajmer dao nulu ostali bi i dalje uključeni, ali na 220 V.
A ako bi vezao na istu fazu, pogledaj šemu koju si postavio, i okrenuo jednu
viljušku peći mogla bi da se pojavi nula umesto faze i onda bi na kontaktorima
u mirnom stanju po 110 V, i verovatno bi samo zujali. Proprati.
Kada bi tajmer u ovom slučaju uklučio prvi bi privukao, a drugi prestao da zuji
jer ne bi imao napon. Ili nula ili faza na obe strane.
Kada bi se u tom slučaju okrenula jedna viljuška oba kontaktora bi bila na fazi
i ne bi bilo problema.
[ Living Light @ 03.11.2017. 20:35 ] @
Ma jasno.

Ne dao Bog, da sve ovo pročita i postavljač teme,
tu ga je "ugasio" --- jadan.

I ovako ga zbunjujemo sa silnim rešenjima.
------------------------------------------------------
Kad nam je vec otkrio da ima MONOFAZNE TA peci,
sad se sve svodi na 2-parice izmedju 2 TA peci.
-------------------------------------------------------
Bane, slobodno se javi, pitaj, ako imaš nedoumica,

-pre nego što ga "Zabodeš", u Šteker,

Vidiš da ima dobre volje....

pOz

[ -bane- @ 03.11.2017. 21:25 ] @
Kapiram, uradicu sutra kako si ti rekao. Razumeo sam i ovo sto branko kaze, manje-vise 😬
Znaci na ovom drugom kontaktoru skidam most sa L1 koji sam ranije postavio da mi dovodi napon na A1 I dovodim komandni napon sa a1 prvog kontaktora i A2 prvog kontaktora koji ide u COM termostata vodim na A2 drugog?
Sutra kad kupim kabl povezacu i probati pa javljam. Takodje razmisljam da promenim redosled peci tako da “primarna” bude ova druga ( lakse mi je zbog povezivanja ).

Sto se volje tice, svaka cast, a bogami i na znanju... 😄
[ Living Light @ 03.11.2017. 21:34 ] @
""Znaci na ovom drugom kontaktoru skidam most sa 1 I dovodim komandni napon sa a1 prvog kontaktora?""

Upravo TAKO ! Pored A1, dovodiš i A2, na isti levi, Br.2 kontaktor.

Želja je da ostane upravljanje ( Uklj-Isklj) izmedju dve peci,
a da razdvojimo ostale ENERGETSKE krugove.

Iz tvojih redova, stekao sam utisak da veoma dobro kapiraš,
ono što ti savetujemo, svi zajedno.

Na dobrom Si putu,

pOz


[Ovu poruku je menjao Living Light dana 04.11.2017. u 00:03 GMT+1]
[ branko tod @ 04.11.2017. 15:07 ] @
Citat:
Living Light:

Ne dao Bog, da sve ovo pročita i postavljač teme,
tu ga je "ugasio" --- jadan.
I ovako ga zbunjujemo sa silnim rešenjima.

Vala, baš.
[ Living Light @ 04.11.2017. 22:54 ] @
Ovaj, tvoj odgovor hvali i osudjuje iLi samo osudjuje ?

Dvosmislen je...
[ -bane- @ 05.11.2017. 01:01 ] @
@Living Light to je dobro cuti s obzirom na to da sam tek od skora krenuo da “prckam” oko struje. Brzo ucim :P
Btw, danas u cuvenoj “Metalki” na Karaburmi beskrajan red, kao da je bio dan besplatne elektricne opreme na gradskom nivou. Posle 20 min cekanja nisam uspeo da kupim kabl. Sutra cu potraziti na tavanu, mozda iskopam nesto pogodno.
____________________
Ma lako je branku da zeza kad covek ko zna od kad petlja oko struje
[ Living Light @ 05.11.2017. 10:27 ] @
Citat:
-bane-:Ma lako je branku da zeza kad covek ko zna od kad petlja oko struje

Odavno !
Mozda "odavnije" nego ti Bane i ja zajedno :)
[ mb57 @ 05.11.2017. 11:14 ] @
Ja sam drugu takav "problem" rešio ubacivanjem tajmera u razvodnu kutiju.
[ Living Light @ 05.11.2017. 11:29 ] @
Moze i tako, pa si resio struju za punjenje odma za obe peci.

Jedino treba (pored ovog tajmera ) resiti dovod trajne faze za rad ventilatora u pecima,
i svima lepo :)

[ mb57 @ 05.11.2017. 11:36 ] @
Da, ventilator sam odvojeno priključio na termostat. Da napomenem, ovaj tajmer je za monofazne peći do 2-2,5kW.
Za veće snage i ako je trofazna, na tajmer treba priključiti ovakvu sklopku:

[ branko tod @ 05.11.2017. 12:07 ] @
Citat:
-bane-:
Ma lako je branku da zeza kad covek ko zna od kad petlja oko struje :p ;)

Tako mi i treba kada hoću da pomognem nekome.
Citat:
Living Light:
Citat:
-bane-:Ma lako je branku da zeza kad covek ko zna od kad petlja oko struje

Odavno !
Mozda "odavnije" nego ti Bane i ja zajedno :)

Znači da Bane ima deset godina.

Lepo narod kaže: Ko spava sa decom ujutro se budi upišan.
[ Living Light @ 05.11.2017. 12:17 ] @
Citat:
branko tod:Znači da Bane ima deset godina.

Ma Bane ima normalan broj godina,

-nego sam ja mnogo mladji :)
[ -bane- @ 05.11.2017. 18:14 ] @
Citat:
Znači da Bane ima deset godina.


Treći sam razred ali drugo polugodište




[Ovu poruku je menjao -bane- dana 05.11.2017. u 23:41 GMT+1]
[ -bane- @ 06.11.2017. 21:14 ] @
Sve povezano i sve radi odlicno. Ostaje jos test nocas do jutra, ali verujem da ce sve biti kako treba.
Hvala svima, a posebno Living Light, branko tod i emiSAr na odlicnim savetima! 😁
[ Living Light @ 07.11.2017. 15:29 ] @
Prošla je noc i jedna tura "jeftine struje".

Ima li kakvih pozitivnih dešavanja ?
[ -bane- @ 07.11.2017. 21:11 ] @
Ima, sve je u redu. Obe su pocele punjenje u zadato vreme takodje i ugasile. Ostaje samo jos da promenim termostate za duvanje na obe i na jednoj turbinu.