[ uross @ 23.11.2004. 00:52 ] @
U jednom stanu u kome sticajem porodičnih okolnosti provodim samo pola svoje nedelje imam kablovski net, a u drugom nemam niti ima izgleda da ga imam (Cerak, Ikom).
Da li je moguće da se povežem na internet tako što ću preko modema pristupiti kompu u stanu u kome imam kablovski? To bi mi bilo hiljadu puta praktičnije, ne moram da se cimam da uplaćujem net kod provajdera kad već imam kablovski flat, nikad mi neće biti zauzeto isl.

Ako je to uopšte izvodljivo molio bih da mi neko detaljnije objasni kako, koji programi su mi potrebni i sl.

Hvala puno unapred!

P.S. Izvinjavam se ako je o ovome već pisano, trudio sam se da pretražim ali jako je teško ovo pitanje preformulisati za search dovoljno usko i precizno.
[ komad @ 23.11.2004. 18:32 ] @
Trenutno nemam vremena za uputstvo, ali je moguce. Treba ti dial-in server, tj. racunar koji ce da se javlja na telefon. RAS je drugo ime za istu stvar, pa mozes da potrazis po Net-u (Remote Access server). Naravno, treba ti i telefonska linija, non-stop povezana na modem u dial-in serveru, kako bi isti mogao da se javlja. Vec od Win NT servera, svi MS serveri imaju u sebi tu mogucnost. Nisam nikada probao sa drugim OS-ima, ali znam da i linux moze. Treba podesiti modem da se javi posle x puta, da bi ti ljudi mogli ipak ponekad i da koriste telefon. Kad pozoves, onaj tamo se javi posle x zvona i to je to. Naravno, treba podesiti po koju sitnicu a serveru

Pozdrav, Nikola.
[ sharpshooter @ 23.11.2004. 19:53 ] @
Dva obična modema (nek' su i 56K) mogu da se povežu maksimalnom brzinom od 33.6 Kbps. Ovo je zbog toga jer su 56K modemi ograničeni na 33.6 na upload. Naravno, ono što bi za tebe bilo download, za drugi modem bi bio upload, znači 33.6K. Ako ti ovo ne smeta, onda udri.
[ Free_Sex @ 23.11.2004. 22:51 ] @
Pazi najobicniji win98 ima dial-in server (Ustvari to je verzija win98SE).
Pa racunam da i noviji to imaju ...

Drugar i ja smo se tako pre povezivali da bi "mrezno" igrali
Unreal Tournament i sl.

To samo instaliras (add/remove windows components) odes na dialup networking i iz gornjeg menija startujes ga. Podesis sifru, user i da li jos nesto i to je to.

E sad, da li ce drugi racunar (sa druge strane modemske veze) "videti" net
to vec ne znam, jer nisam nikada isprobavao.

Mada za ovo oko brzine se ne secam ... Znam da je tako - da modemi i ako su 56K oni samo primaju 56K ali salju 33.6K. Odnosno da ce ti veza maksimum biti 33.6K [cak i ako pise da je konektovan sa vise]
[ kumkat @ 24.11.2004. 15:05 ] @
Evo upravo sam iz radoznalosti probao ovo sto si sada pitao i gle cuda stvarno radi.

Koristio sam winXP pro kao dial-in server

Ako ne uspes da namestis javi da pisem detaljnije.

P.S. - Jedino je glupo sto radi na 33600 ali ako imas ISDN u oba stana :))
[ uross @ 24.11.2004. 15:20 ] @
Probacu uskoro pa cu javiti....
Hvala puno svima na savetima!
[ uross @ 25.11.2004. 14:58 ] @
Evo probao sam, ali samo sam uspeo da se uspesno uloguje, tj da se povezem sa drugim kompom, koristio sam i ja XPov networking u kome sam na jednom napravio primajucu konekciju a na drugom obicno dial-up, ali nisam uspeo da odem na net. Na konekciji za kablovski ukljucio sam opciju "Allow other network users to connect to Interne trough this connection". Šta bi još eventualno trebalo da bude podešeno da bi mi radio net? Recimo u properties pod general tabom i sl.? Šta sa firewall-om isto itd... sve to bi moglo da pravi probleme...

[ Sauron @ 26.11.2004. 11:06 ] @
Samo da dodam... Ako je modem v92, upload je 48Kbps...
[ kumkat @ 27.11.2004. 00:19 ] @
Kada se konektujes probaj da uradis ping prema Gateway provajdera. Ako imas odziv od njega znaci da si sve dobro podesio osim DNS-a

Pa trebalo bi da na racunaru sa koga zoves u podesavanjima za TCP/IP
podesis adresu racunara koji ima internet za DNS

Znaci (ako koristis XP) : Otvoris konekciju --> Properties --> Networking --> TCP/IP (obelezis) --> Properties --> Pa ukucaj adresu za DNS