[ sandman2 @ 27.11.2004. 16:38 ] @
Bog ljudi!

Zanima me na koji naćin, što sve napraviti da bi mogao sa frendom igrat igre preko kompjutera. Frend je udaljen jedno kilometar i pol od mene, igrali bi Unreal il tak nešto. Koliko sam gledao, trebalo bi kreirati mrežu samo za nas il tako nešto, jer postoji mogućnost da nam se pridruže još neki prijatelji.
[ Milos Stojanovic @ 27.11.2004. 19:33 ] @
Pa postoji više rešenja za povezivanje vas dvojce:
1° Iskoristite već postojeću mrežu (Internet ili možda neku wireless mrežu ako postoji kod vas u okolini), pa na njoj dignete Virtual Private Network (VPN) i igrate se kao da ste u lokalnoj mreži (LANu).
Prednosti: koristite već postojeću infrastrukturu, veoma je jednostavno da se svi povežete. Nema potrebe da održavate mrežu
Mane: morali bi da plaćate korišćenje te infrastrukture, ograničeni ste brzinom interneta (što za FPS igre, kao što je Unreal može da bude problem). A potrebno je i da svi imaju uslove da pristupe toj postojećoj mreži.
2° Uspostavite svoju Wireless (WiFi) mrežu (WLAN)
Prednosti: privatnost, niste zavisni od drugih za uspostavljanje svoje mreže, verovatno možete postići veću brzinu nego u 1°, nakon prvobitnih ulaganja, uglavnom nema potrebe za daljim plaćanjima.
Mane: Postavljanje same WiFi mreže može da bude vrlo zamoran i zeznut posao, a i održavanje mreže može da bude problematično. U startu treba da odvojite dosta para za povezivanje. Uslov za postavljanje WiFi mreže je mala udaljenost između svih klijenata, i dobar međusobni položaj (potrebno je da svi klijenti imaju optičku vidljivost sa jednom tačkom - pristupnom tačkom, o ovome imaš više na Wireless forumu)
3° Kablovima se povežete u LAN mrežu, ali zbog velike udaljenosti između vas, ovo ne treba razmatrati.

Naravno da je moguće da se i drugi pridruže, za koji god način da se odlučiš.
[ sandman2 @ 27.11.2004. 20:45 ] @
Znaći, prva opcija, vjerovatno je prespora, mislim da bi bilo problema, druga je prekomplicirana, a treća nemoguća. Nije mi jasno na koji naćin ljudi uopće igraju preko interneta, ali nema veze.
p.s Puno hvala
[ Milos Stojanovic @ 27.11.2004. 21:03 ] @
Nisam rekao da je prespora, rekao sam da može da bude problem, jer ne znam kakvu vezu ka internetu imaju ti ljudi koji bi se povezali.
Citat:
Nije mi jasno na koji naćin ljudi uopće igraju preko interneta, ali nema veze.

Samo je potrebna malo brža veza ka internetu (dakle sve bolje od 56K modema bi trebalo da ti obezbedi normalno igranje igara)