[ Milos Stojanovic @ 27.11.2004. 22:10 ] @
Čitao sam nešto malo o UMLu, pa bih voleo da čujem mišljenja ljudi koji su imali više iskustva.
Koliko se UML koristi u praksi, kako u manjim, tako i u većim softverskim kompanijama? Da li i koliko UML olakšava shvatanje i bolje rešavanje nekog objektno-orijentisanog problema? U smislu prethodnih pitanja, vredi li da naučim osnove UMLa?

Za one koji prvi put čuju za UML, korisni linkovi:
http://www.omg.org/uml/
http://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Modeling_Language
[ milanche @ 28.11.2004. 04:45 ] @
UML je definitivno koncept vredan svakog postovanja, i zasluzuje da mu se posveti
vreme.

Po svojoj prirodi predstavlja generalizovano (ne apstraktno, nego bas generalizovano)
gledanje na programiranje, koje ima za cilj uvodjenje jasnoce i bistrine u proces
dizajniranja sistema. Moze se smatrati sublimiranom vestinom programiranja.

Sva lepota UML-a je u tome sto ga uopste nije tesko nauciti, a sto je pritom izuzetno
koristan, jer omogucava cisto i jasno preciziranje i belezenje dizajn ideja. Moze se reci
da UML zapravo uvodi neki sintakticki red u zvrljanja po tabli koje su programeri
godinama koristili da bi se izmedju sebe dogovorili sta tacno hoce da urade.

Za iskusnog programera koji vlada objektno orjentisanim programiranjem, UML mu dodje
kao prijateljsko caskanje - jezik je pretezno graficki, i uopste ga nije tesko nauciti. Za
ljude koji tek pocinju programiranje, UML je mozda i najlaksi stepenik da se ukapiraju
principi objektno orjentisanog programiranja.

UML je vrlo koristan i za ljude koji nisu dizajn inzenjeri, kao sto su marketing
specijalisti, projekt menadzeri i slicni profili.

U mnogim vecim firmama (kao sto je naprimer Cisco Systems), UML je prihvacen kao
standardan nacin dokumentacije projekata. U gomili drugih firmi na znanje UML-a se
prilikom intervjua za posao gleda kao vrlo fini plus, tj. kao znak dobrog programerskog
odgoja.

Referentna alatka za UML je softverski paket Rational Rose (kreirala ga je firma
koja je od nedavno postala deo IBM-a) ali postoji gomila drugih besplatnih ili gotovo
besplatnih paketa na kojima se UML moze raditi i vezbati. Izmedju ostalih, i MS Visio
ima podrsku za UML.

Dobre knjige:
Autori jezika Rumbauch, Buch, i Jacobsen su napisali odlicne tri knjige koje su dobre
referentne knjige (slicno kao sto su Kernighan/Richie za C, ili Bjarne Stroustroup za
C++), ali su prilicno skupe (70+ USD svaka).
Za ucenje je daleko najbolja "Teach Yourself UML in 21 days" od Sams Publishing-a.
Na srpskom je Dragan Milicev sa saradnicima napisao knjigu (koju nisam citao, ali znam
da postoji)



[ Dragi Tata @ 28.11.2004. 14:19 ] @
UML - "Ungodly Mess of Lines" :)

Šalu na stranu, UML ima jednu vrlo dobru osobinu, a to je ono "Unified" - što znači da bi (bar u teoriji) svi trebalo da znaju da čitaju UML dijagrame za razliku od neformalnih dijagrama koji se koriste po raznim organizacijama.

Međutim, ja ne bih baš stavljao "krunu na glavu" UML-u, jer se ispostavilo da je u praksi ponekad ograničen i teško je ili nemoguće u njemu predstaviti neke moderne tehnike dizajna. Osim toga, previše vremena izgubim raspoređujući elemente na ekranu i to mi odvlači vreme i pažnju od rešavanja problema.

Najzad, nisam našao ni na jedan alat za UML kojim bih iole bio zadovoljan. Pomenuti Rational Rose je jednostavno očajan (što mu ne smeta da bude preskup) a Visio je bolji ali ni on ne valja.
[ milanche @ 28.11.2004. 17:12 ] @
Tata,

na sta si naisao da je tesko predstaviti u UML-u ?

Cinjenica je da je prvi siroko usvojeni modeling jezik. Nije idealan, ali je kvantni skok u
odnosu na predhodni state-of-the-art. Meni se pokazao kao mnogo bolja alternativa
cuvenoj recenici "citaj kod - sve je tamo", narocito u firmama gde kod pisu nepismeni
programeri.

Takodje, mislim da je glavna stvar sporazumeti se na tabli (papiru), a crtanje se moze
prepustiti osobi koja u firmi radi tehnicku dokumentaciju.
[ Dragi Tata @ 29.11.2004. 13:57 ] @
Citat:
milanche:
na sta si naisao da je tesko predstaviti u UML-u ?


Recimo svojstva (properties) u C#-u. Takođe, UML nema notaciju za slobodne metode, osim da ih trpamo u "utility" klase. Ili RR ne dozvoljava da se šablon klasa izvede iz parametra šablona. Ima još takvih kerefeka.

Citat:
Takodje, mislim da je glavna stvar sporazumeti se na tabli (papiru), a crtanje se moze prepustiti osobi koja u firmi radi tehnicku dokumentaciju.


Hehehe, mogu da zamislim lice naše "tehničke pisaljke" kad bih je zamolio da crta UML dijagrame.

Citat:
Cinjenica je da je prvi siroko usvojeni modeling jezik. Nije idealan, ali je kvantni skok u odnosu na predhodni state-of-the-art. Meni se pokazao kao mnogo bolja alternativa cuvenoj recenici "citaj kod - sve je tamo", narocito u firmama gde kod pisu nepismeni programeri.


Sa ovim se slažem bez pogovora. Kao što rekoh, nisam ja nešto "protiv" UML-a. U stvari mislim da ga jedino ja koristim u firmi, tj u retkim situacijama kad nešto dizajniram od početka :( Samo, treba biti svestan i ograničenja.
[ Ivan Dimkovic @ 29.11.2004. 14:03 ] @
Citat:

Takodje, mislim da je glavna stvar sporazumeti se na tabli (papiru), a crtanje se moze prepustiti osobi koja u firmi radi tehnicku dokumentaciju.


Jos kada velika vecina tvog tima zastupa paradigmu "ekstremnog programiranja"... ;-) Mislim da bi morao da uterujes UML fizickim sredstvima ;)


[ caboom @ 29.11.2004. 14:12 ] @
daleko od toga da UML nije koristan, ali svakako nije sveti gral... nece napraviti dobrog sistem arhitektu od spaghetti-mastera.
[ milanche @ 29.11.2004. 21:16 ] @
Meni se sve oko UML-a uklapa u omiljenu paradigmu: "Haos u mentalnoj sferi se
manifestuje haoticnim akcijama" ili "Jasnoca u mentalnoj sferi (ima dobre sanse da) se
manifestuje adekvatnim akcijama".

Kao sto u pisanju dobro struktuiranog asemblerskog koda visestruko koristi pracenje i
slaganje sa C modelom, slicno je i sa UML-om i konkretnim jezicima.

Kad je svima jasna sira slika zadatka, lakse se delovi uklapaju, lakse se kod preuzima od
kolege (sto nije uvek dobro sa stanovista opstanka u firmi u smutna vremena), traje
krace da se kod portuje u nova okruzenja (cip/platforma/drugi jezik).

Takodje, kad dodje vreme da se radi revizija dizajna, mnogo je lakse sagledati sta sistem radi, i gde se moze poboljsati, jasnije se vidi koji feature se moze odstraniti i kako.

Istini za volju, da se nadovezem na caboom-a, kad doba majstor pise kod, ne treba
mnogo vremena da se vidi sta se htelo i kako sta treba da radi.
[ Milos Stojanovic @ 01.12.2004. 00:24 ] @
E to je ono što me je zanimalo. Video sam ja da je UML dosta korisna stvar, ali nisam znao koliko se u praksi koristi. Naravno da nisam očekivao da će od mene da napravi gurua, niti sam mislio da je to cilj ovog jezika.
Samo mi je čudno bilo što je UML pretežno grafički, pa mi nije baš jasno kako se on koristi u situacijama kada je komunikacija između ljudi ograničena na text. Neki XML il šta?

Video sam knjigu od "kolege" Milićeva za UML, na sajmu knjiga, ali nisam imao keša tada. Šteta. Mada je i pitanje koliko je dobra knjiga.
Možda je bolje da krenem sa "Teach Yourself UML in 21 days", pa kasnije pređem na nešto ozbiljnije.
[ milanche @ 01.12.2004. 00:37 ] @
Da se ispravim: knjiga se zove "Teach Yourself UML in 24 Hours" umesto "...in 21 Days"
[ Last Man Standing @ 01.12.2004. 03:35 ] @
Ja jos nisam video da neko intenzivno koristi UML u praksi, tako sto predstavi dizajn kao UML (i generise kod bilo automatski bilo rukom), a zatim to koristi kao deo projektne dokumentacije (koja se uvek azurira kad god se promeni neka klasa). To ne znaci da necu videti, ali mi se cini da se najvise koristi u prenosu znanja - u knjigama, clancima, crtezima na salveti i sl. kad god treba predstaviti neki koncept ili ideju. Znaci, dobro je znati, ali da li ces ga koristiti u praksi, veliko je pitanje.
[ virtualx @ 17.11.2006. 21:38 ] @
e moze li tko pomoci vezano za seminarski rad sa temom UML?
ima li na nasem jeziku sta naci po netu i gdje.

[ momsab @ 18.11.2006. 00:42 ] @
uh, pretrazis lepo, u ove dve godine UML se dosta poboljsao, toliko da je maltene postao "standard" (uskoro ce UML modul biti sastavni deo NetBeans-a, kako su krenuli) i da zahvaljujuci njegovoj integrisanosti u razvojne alate dobijes bar pola koda ( ne moras vise prvo da crtas dijagrame pa da posle sve te klase, atribute, metode itd kucas od nule)
verzija 2 je meni jasnija od verzija 1.x mada i u sa njom je zeznuto objasniti slikovito while petlju (nekad je stvarno lakse samo napisati pseudokod)

ja preporucujem, ako si upoznat sa objektno orijentisanim programrianjem, knjigu "UML ukratko" (UML Distilled")
dobra, kratka i jasna knjiga, ne siri pricu o kulama i gradovima + ima dobre reference i preporuke (tj.,dobre knjige preporucuje)
[ Mija23 @ 26.01.2007. 17:42 ] @
I meni treba pomoc,ajde dragi teoreticari,kakva je razlika izmedju dijagrama sekvence UML2.0 i UML1.4????????
[ Au197/79 @ 27.01.2007. 08:50 ] @
Evo šta sam našao u UML Distilled 3ed:
Citat:
The big change here is the interaction frame notation for sequence diagrams to handle iterative, conditional, and various other controls of behavior. This now allows you to express algorithms pretty completely in sequence diagrams, although I'm not convinced that these are any clearer than code. The old iteration markers and guards on messages have been dropped from sequence diagrams. The heads of the lifelines are no longer instances; I use the term participant to refer to them.
[ Milos Stojanovic @ 02.02.2007. 15:47 ] @
Ah, da... moja stara tema :)

U svakom slučaju, ispostavilo se da sam, hteo-ne hteo, morao da naučim UML kao deo kursa iz Projektovanja Softvera na mom fakultetu.

Ovako bez ikakvog profesionalnog iskustva, već isključivo kroz akademsko korišćenje, mogu da kažem da često može da bude korisna tehnika za modelovanje nekog sistema. Ako ništa drugo, a onda bar kao skica za neki dalji rad.

btw, za početnike preporučujem StarUML opensource alat. Deluje intuitivno, i mislim da nije opterećen nekim isuviše naprednim opcijama.
[ aleksandaraleksandar @ 05.02.2007. 17:11 ] @
Citat:
trooper: uml


http://www.elitesecurity.org/f236-IS-ERP

naravno i
http://www.elitesecurity.org/t...rise-Resource-Planning-ERP-FAQ

možemo da nastavimo tamo, ovaj forum sucks
[ aleksandaraleksandar @ 05.02.2007. 17:14 ] @
Citat:
momsab: i da zahvaljujuci njegovoj integrisanosti u razvojne alate dobijes bar pola koda ( ne moras vise prvo da crtas dijagrame pa da posle sve te klase, atribute, metode itd kucas od nule)


onda uđeš u kôd, prekucaš ga, a on nacrta nove modele čini mi se da sam to video u Paradigm.
[ aleksandaraleksandar @ 05.02.2007. 17:20 ] @
Citat:
dragi tata:Najzad, nisam našao ni na jedan alat za UML kojim bih iole bio zadovoljan.


hm, nisi pitao
pogledaj prethodnu poruku.

naravno tu je i odličan
Google: "case studio"

na prethodnom poslu, mi je case studio služio za generisanje tabela, sa inicijalnim podacima. za minut sam bio u stanju da izvršim prepravke, dropujem tabele, kreiram novu, arhiviram podatke i dokumentujem celu operaciju. mogu vam reći, da to i nije bilo toliko pametno, ali to je sada neka durga priča.
[ momsab @ 09.02.2007. 11:55 ] @
aleksandaraleksanrad, UML se ne koristi za projektovanje ISova vec za projektovanje softvera
IS cine softver, baza, hardver, mreza (mozda sam nesto dodao nesto izostavio itd itd)

sto se tog prebacivanja iz koda u model ili iz mdoela u kod tice, dosta alata to moze, cak i UML modul za NetBeans (videh tu opciju uglavnom)

i, za kraj, obrati paznju na to kada je Dragi_tata napisao da nije nasao alat kojim bi bio iole zadovoljan
koliko vidim, Case Studio je Data Modeler i koristi se za baze podataka, nije UML alat
[ aleksandaraleksandar @ 09.02.2007. 16:10 ] @
pffffff, što si tako hostile?

što se mene tiče definicija:

Citat:
UML is a standard notation and modeling technique for analyzing real-world objects, developing systems, designing software modules in object-oriented approach.


mi odgovara.

ako IS čine SW, HW, baza, mreža - a sa druge strane UML opisuje real-world objects, onda je to to.
neka dragi_tata pogleda listu http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_UML_tools možda ipak nađe nešto za sebe.



ne znam šta da ti kažem. UML mi je mnogo bliži IS, nego "umetnosti programiranja". uostalom nebitno, ne može čovek ni da se našali više.
[ Alter Ego @ 14.02.2007. 00:14 ] @
Citat:
momsab: aleksandaraleksanrad, UML se ne koristi za projektovanje ISova vec za projektovanje softvera
IS cine softver, baza, hardver, mreza (mozda sam nesto dodao nesto izostavio itd itd)

A čemu onda služe dijagrami raspoređivanja i dijagrami komponenti?
[ tosa @ 15.02.2007. 06:24 ] @
Čemu služe ti dijagrami? Napredno gubljenje vremena :)
Činjenica je da, kao što je to Dragi Tata već pomenuo, čim korisnik želi
da uradi nešto ozbiljnije/modernije, tu UML puca po šavovima.
Ok je za prikazivanje generalnih veza komponenti nekog većeg sistema i to je to...
[ momsab @ 15.02.2007. 13:08 ] @
Alter Ego:
Dijagrami komponenti se koriste ako se deli sistem na komponente (delove) i da bi se prikazala njihova povezanost preko interfejsa ili nacin podele u strukture nizeg nivoa.
Dijagram rasporedivanja prikazuje fizicku organizaciju sistema i otkriva koji se delovi programa izvrsavaju na pojedinim delovima racunarskog sistema. Dobri su da prikazu gde se sta nalazi.
izvor: UML ukratko - prevod 3. izdanja

Preko ova dva dijagrama ne moze da se projektuje mreza (imao sam priliku da vidim plan mreze podeljene na dve mreze, samo ne mogu da se setim jesu li te dve mreze povezane putem Interneta ili kao WAN, i gle! plan veze nema sa UML-om), sto znaci raspored radnih stanica, svicera, rutera, prava pristupa niti da se predstavi hadrverska zahtevnost radnih stanica i servera. Pored softvera, k'o sto rekoh, IS cine i mreza, hardver i baza.

Ja u objasnjenju dijagrama komponenti i rasporedjivanja vidim da je u pitanju projektovanje softvera. Drugi navedeni prikazuje kako je rasporedjen softver na hardver, da se tako izrazim, a prvi samo delove softvera pa kupac moze da uzima softver u delovima prema potrebi.


Ono sto mene zanima jeste da li postoji neka firma koja koristi sve UML dijagrame. Ako sam dobro prebrojao ima ih 14.
tosa, zar je moguce da UML za 2 godine nije dovoljno napredovao da se ne moze koristiti za nesto ozbiljnije/modernije?



[ tosa @ 16.02.2007. 01:32 ] @
Stvarno zavisi od potreba koje imaš, meni UML ne znači baš ništa, čak me smara i troši mi
dragoceno vreme - najčešće nemam potrebu da toliko planiram, znam šta hoću da pravim :)
Ne kažem da nema svoje primene, ali ću se truditi da izbegavam situacije da zatreba i meni :)
[ momsab @ 16.02.2007. 13:45 ] @
koliko sam ja razumeo (citajuci spomenutu knjigu i ovako gledajuci neke sajtove), najcesce se koriste dijagrami klasa, sekvenci, komunikacije (kolaboracije po 1.x, mada neki alati i dalje taj zovu dijagram kolaboracije iako je to po dvojci nesto drugo al' ne mnogo razlicito od dijagrama komunikacije) i slucajeva koriscenja

kad se pogleda u vecini slucajeva i ne treba vise u praxi
[ risk @ 18.02.2007. 12:20 ] @
Moje misljenje je da je UML korisna alatka za neke project managere i u komunikaciji sa korisnikom kada treba zadiviti klijente ili u komunikaciji sa sefovima.
Dijagram klasa, Use-Case Diagrami (kako korisnik koristi sistem), su manje-vise to se otprilike i ranije radilo, ali svako po svome, sad kao postoji standard.
Dijagrami sekvence (fini algoritam) su manje vise dobar alat za objasnjavanje nekih srednje komplikovanih algoritama, dobar su alat u edukaciji.
Dijagrami aktivnosti (grubi algoritam) se otprilike sa Use-Case dijagramima uklapaju relativno ok treba ih koristiti u kombinaciji - u smislu da je lakse nacrtati dijagram nego objasnjavati recima sta taj algoritam radi.

mislim da ne treba ocekvati nikakvu uber modelling notaciju koja ce automatski moci da se prevede i da iskoristi sve mogucnosti nekog programskog jezika.
takodje mislim da je u nekim slucajevima glomazan i nepraktican.
[ Au197/79 @ 18.02.2007. 14:49 ] @
Branimir Selić član grupe koja donosi standard UML-a, je na predavanju održanom na FON-u rekao kako je zapravo ideja da se u budućnosti softver razvija isključivo preko UML-a, bez dodira sa kodom.

Ako se malo prisetimo istorije, uvek su bile neke industrijske revoljucije, prva, druga... Ova najnovija je informatička. Tako će verovatno i u informatici neki budući istoričari rezonovati tipa: prva informatička revolucija je pronalazak digitalnih računara, druga prelazak sa hardwerskog programiranja na mašinski jezik, treća pralazak na asembler, četvrta prelazak na programske jezike, a peta bi mogla da bude prelazak sa programskih jezika na UML ili slične grafički opisne načine programiranja.

Nešto sam danas inspirisan žešće :)
[ Alter Ego @ 20.02.2007. 17:11 ] @
Citat:
momsab:
Dijagrami komponenti se koriste ako se deli sistem na komponente (delove) i da bi se prikazala njihova povezanost preko interfejsa ili nacin podele u strukture nizeg nivoa.
Dijagram rasporedivanja prikazuje fizicku organizaciju sistema i otkriva koji se delovi programa izvrsavaju na pojedinim delovima racunarskog sistema. Dobri su da prikazu gde se sta nalazi.
izvor: UML ukratko - prevod 3. izdanja

Ne bih da ulazim u teorijske definicije, ali ja sam ove dijagrame zamišljao upravo kao sredstva za nešto što bi moglo da se posmatra kao projektovanje IS. Sem toga, UML se po definiciji ne ograničava na modelovanje softverskih sistema, ako se dobro sećam.


Citat:
momsab:
Preko ova dva dijagrama ne moze da se projektuje mreza (imao sam priliku da vidim plan mreze podeljene na dve mreze, samo ne mogu da se setim jesu li te dve mreze povezane putem Interneta ili kao WAN, i gle! plan veze nema sa UML-om), sto znaci raspored radnih stanica, svicera, rutera, prava pristupa niti da se predstavi hadrverska zahtevnost radnih stanica i servera. Pored softvera, k'o sto rekoh, IS cine i mreza, hardver i baza.

Ja u objasnjenju dijagrama komponenti i rasporedjivanja vidim da je u pitanju projektovanje softvera. Drugi navedeni prikazuje kako je rasporedjen softver na hardver, da se tako izrazim, a prvi samo delove softvera pa kupac moze da uzima softver u delovima prema potrebi.

Projektovanje mreže u kontekstu projektovanja jednog IS se razlikuje od projektovanja mreže u nekom opštijem smislu, bar ja to tako kapiram. I opet, ta vrsta projektovanja mreže se pominje u literaturi o UML-u.

Citat:
momsab:
Ono sto mene zanima jeste da li postoji neka firma koja koristi sve UML dijagrame. Ako sam dobro prebrojao ima ih 14.
tosa, zar je moguce da UML za 2 godine nije dovoljno napredovao da se ne moze koristiti za nesto ozbiljnije/modernije?


Čisto sumnjam. Ne bih znao da kažem kako je u praksi, ali kad su u pitanju primeri sa Interneta i naučni (i drugi) radovi, to se svodi na dijagrame SK, klasa i interakcije. Tu i tamo se nađe i nešto drugo, npr. dijagrami aktivnosti, objekata ili raspoređivanja. Mada ja to ne vidim kao posledicu nesavršenosti UML-a.
[ rocky @ 22.02.2007. 14:27 ] @
Moram da se složim sa Alter Egom.

UML definitivno može da se koristi za vizuelizaciju, ako ono ne celog, onda dela IS-a koji čini baza. Dijagrami pregleda baze koriste skoro iste simbole kao i klasni dijagram, dok "kreativnom" upotrebom dijagrama raspoređivanja i komponenti mogu u naznakama da se daju pregled hardvera i mreže.
[ momsab @ 22.02.2007. 17:35 ] @
[quote="Alter Ego"]...UML se po definiciji ne ograničava na modelovanje softverskih sistema, ako se dobro sećam. [/quote] tu si u pravu/tu se slazemo
npr, UML se moze lepo upotrebiti za prikaz salterskog poslovanja i to sa vise puta spominjanim dijaglamima SK, sekvenci i eventualno komunikacije
sto da se koristi ono sto smo ucili na faxu, bese "Proucavanje rada" kada to mozemo da prikazemo preko nekih UML dijagrama, bice jasno i rukovodstvu banke i zaposlenima na salterskom odeljenju i ekipi koja treba da poboljsa saltersko poslovanje (da bi klijent sto pre zavrsio)
zasto kazem da bi bilo lakse? zato sto ne treba da budes ultra inteligentan da bi skapirao sta prikazuju UML dijagrami, dovoljno je da se po potrebi ukaze sta se predstavlja.


rocky, neke BP podrzavaju "izvoz" baze u UML dijagram klasa (samo atributi) i to mi se dopada
pregled u naznakama se meni ne dopada, ili daj sve ili nemoj nista


ja i dalje mislim da jos uvek nema dovoljno jakih argumenata da se sa UML-om moze projektovati IS (moze dobar deo ali ceo ne)


Au197/79, kako bi to bilo moguce doraditi sa UML-om? bas me zanima :)
i sada je neprakticno prikazati while petju preko dijagrama (lakse i brze je otkucati kod nego crtati onoliko, traziti odgovarajuci okvir i slicno), ovo je samo primer
ko zna, mozda to i odrade...nekako
sa bazama takve stvari bolje idu (npr neka IBM resenja, da ne sirimo pricu)
[ garo-nor @ 19.01.2009. 19:47 ] @
pozz dobri ljudi,

zanima me mogu li naci e knjige o UML-u na nekom od jezika ex-yu. Ako neko ima Business Modeling with UML (Business Patterns at Work) od Hans-Erik Eriksson i Magnus Penker-a na srpskom/hrvatskom jeziku bio bih mu jako zahvalan. Naravno bilo koja knjiga na nekom od nasih jezika je dobrodosla.
Ako neko ima i voljan da je podeli samnom moze mi poslati na email: [email protected]
Unapred hvala :)
[ pajicb @ 19.03.2009. 10:51 ] @
Probaj ovo:
http://rapidshare.com/files/117278253/UML_Za_24_Casa_.rar.html
[ leopardova.zenska @ 22.08.2009. 10:26 ] @
Molila bih ako neko moze da mi pomognete oko UML dijagrama aktivnosti. Interesuje me koliko detaljno se prikazuje aktivnost.
Kako prikazati, ako npr. treba pomnoziti A i B?
I da li uopste treba navoditi aktivnost Prikazi?

1.
UZMI A - jedna aktivnost
UZMI B - druga aktivnost
C = A X B - treca aktivnost
prikazi C - cetvrta aktivnost

2.
fork (racvanje) pa da GET A i GET B budu posebne aktivnosti koje idu paralelno
join
C = A X B - aktivnost
prikazi C - aktivnost

3.
ili kao u algoritmu:
(ulazi) UZMI A, B – jedna aktivnost uzimanje oba operanda
C = A X B – druga aktivnost
prikazi C – treca aktivnost



[Ovu poruku je menjao leopardova.zenska dana 23.08.2009. u 01:59 GMT+1]