[ tOwk @ 05.05.2001. 00:05 ] @
http://plan9.bell-labs.com/
Unix je poceo konceptom: "SVE JE FAJL"
Medjutim, moderni *nix sistemi ne zadovoljavaju vise taj koncept.

Ali, Plan9 je odlican *nix koji ce vam se mozda ciniti malo drugacije dok radite u njemu, i zato ga preporucujem (makar kao jos jedno novo iskustvo). Nije skupo probati ga, 60mb download, pa navalite...

Naravno, ovo vam je samo predlog, vi drzite se vasih "free" solarisa i qnx-a... Uzivajte...
[ m r v a @ 05.05.2001. 12:54 ] @
A po cemu je odlican ???
i odakle ti da danasnji distro-i se ne drze , sad vec istorijskog, " sve je file" ??
[ tOwk @ 06.05.2001. 03:41 ] @
ok, nisam poredio performanse, niti ista slicno... mozda je trebalo da naglasim da je taj deo "odlican je" cisto subjektivan, ali mislio sam da se to podrazumeva... (uostalom, svaku tvrdnju eksperimentalno proverenu bi i napomenuo kao takvu, zar to nije logicno?)

Dalje, u siroko koriscenom linuxu, grafickoj kartici iz X-a se ne pristupa preko fajlova, sama mrezna komunikacija ide preko BSD socket interfejsa itd, itd... Da li ovo mozda sugeriste neku oblast u kojoj je udaljenost od prvobitne ideje znatnija?? Ma mora da sugerise... Naravno, ovo nije konacno, a ako hocete da vidite gde sve jos ima tih odstupanja, udubite se malo vise u razne interfejse koje dodatno nude noviji *nix sistemi...

I jos, ovo je bila samo preporuka... A kao sto sam vec rekao, drzite se starih dobrih solarisa, qnx-a itd...

Ajd' ziveli...
[ Gojko Vujovic @ 06.05.2001. 03:51 ] @
Zahvaljujemo se na preporuci nemoj da se ljutis odmah siguran sam da mrva nije nista lose mislio. Ja sam ga skinuo ali posle sam tek shvatio da mi nijedna graficka kartica koju imam u kuci nije podrzana. A instalacija nece da ide dalje bez toga :( .. Ostaje mi jedino da cekam za driver ili.. ?
[ m r v a @ 06.05.2001. 10:16 ] @
no sweat !!!

Samo sam napravio malu digresiju ....
Sve u cilju da te nateram da pises nesto, a to nesto je od tOwk-a uvek kvalitetno ...
[ MoHicAn @ 06.05.2001. 17:28 ] @
Deder malo upisati tai Plan9 os
........
da znadem
poso linux poce mnogo da mi ide na zivce .....
sad skidam rock linux
ako me i on intervira .....
ostah na QNX-u
i skinuo sam solaris pa cu i njega da probam !!!!!
........

dakle ajder malo iskustava iz tog OS-a
[ MoHicAn @ 06.05.2001. 17:30 ] @
PS:
gledao sam screenshot
istripovano ............
[ MoHicAn @ 06.05.2001. 17:47 ] @
HM
ovo cudo nema cpp compailer !!!!!!
samo c i to par komata ......

a i malo seru misleem umesto wget njima je hget itd itd .......

a istina za to so si rekao towk /dev/ ima block fileova za grafiku ... itd itd

PS: ovo moze iz win(dos-a) da se digne ....... ko sa loadlinom ......
[ tOwk @ 08.05.2001. 21:50 ] @
MoHiCaN, sto se tice toga da ima, lepo je to ali se _NE KORISTI_. Medjutim za gomilu drugih interfejsa cak i nema (za vecinu ima, ali ne za sve)... Dalje, za samu grafiku nema univerzalni interfejs, framebuffer device se jos ne moze smatrati takvim... Konzole kao sto su ttyXXX ne smatramo izlazom za grafiku posto su to prakticno serijski izlazi (uz malo dodatih ANSI esc.seq.) dalje, GUI se programira preko sistemskih biblioteka, itd, itd...

A sto se tice drajvera za Plan9 tu je malo slabasan (tu Linux sada ima najvise prednosti u odnosu na SVE *nix sisteme)... Ni ja na ovoj masini nisam uspeo da ga pokrenem, malo sam se zezao sa njim na nekim starim masinama... Nigde ga trenutno ne koristim aktivno, ali ko moze i hoce da ga proba, neka proba...

I usput, nisam ga mnogo koristio, pa ga sigurno veoma slabo poznajem, pa ni ne mogu mnogo da govorim o njemu... Ali ukoliko neko hoce da proba nesto (makar malo) drugacije, neka pokusa sa ovim (i jos ukoliko ima relativno stariju graficku karticu, ili makar podrzani cip... Pokusacu da dovucem neku masinu na kojoj mogu da ga pokrenem bez problema, pa da vidim moze li se napraviti vbe2 fb drajver bez mnogo muke, u sta sumnjam zbog samog vbe2)...

Sto se tice hardvera (pre downloada, ako ga uopste planirate), preporucujem http://plan9.bell-labs.com/plan9dist/pchardware.html

Toliko...

ps. Ne znam, mozda moze i da se namontira da trci i sa VGA, ali ja to nisam uspeo. Sve konstruktivne predloge turite ovamo...
[ ventura @ 08.05.2001. 23:49 ] @
e bre towk.. gde se ti nelazis sada ... mislim geografski?
[ Vojislav Milunovic @ 09.05.2001. 00:11 ] @
Citat:
towk je napisao:
sama mrezna komunikacija ide preko BSD socket interfejsa itd, itd... D


Pa pazi dok ti nesto mozes da otvoris sa open() i da citas iz njega sa read()/write() i zatvoris sa close() to je za tebe i za mene file i ne odstupa se od tog pravila.

AF_UNIX socket je veoma korisna stvar,naime kreira se socket na file systemu preko kojeg se vrsi komunikacija kao i preko recimo AF_INETa (mreze) i stvarno mnoogo je dobro ovo organizovano i to je standard koga se pridrzavaju svi UNIXi.
Naime navedi mi samo jedan primer gde ti na UNIXu nemozes da koristis read()/write(),ja sam ih svuda koristio pa i za citanje HDDa ;o) ako nekom treba dd if=/dev/ad0s1 of=/freebsd_preda nek se javi ;o) 6GB
[ tOwk @ 12.05.2001. 16:57 ] @
Citat:
predator je napisao:
Naime navedi mi samo jedan primer gde ti na UNIXu nemozes da koristis read()/write()


To nijednog trenutka nije ni bila konstatacija. Stvar je u tome da (skoro sve) _MOZE_, ali se u praksi ne koristi (za GUI, itd.)! Plan9 to koristi. To je osnovna razlika.

Medjutim, ne znam kako bi se na taj nacin vrsila kontrola procesa (bez sistemskih poziva). (Naravno, teoretski moze sve, i to na svakom sistemu gde se memorija moze mapirati kao fajl, sto je slucaj sa svim (??) Unix sistemima, tada se moze direktno pristupiti svemu pomocu tih komandi).

/proc fajl sistem u Linux-u nudi informacije o procesima, medjutim, ne koristi se za kontrolu istih (ili makar ja sa tim nisam upoznat). Ali u Plan9 mozes kontrolisati sistem pomocu "cat" i "echo" komandi. Tako, kucanjem "echo kill >/proc/123/ctl" ces "ubiti" proces sa PID-om 123.

Zato, iako se moram sloziti da se _SVE_ u Unix-u moze uciniti pomocu read() i write(), to nisu vrlo zahvalni interfejsi, i cesto nisu ni predvidjeni za takvu upotrebu. Poenta je da se sve predstavlja fajlovima (umesto "system calls"), i da se na taj nacin sve vrti oko fajlova.

Toliko.

PS. Mozes pogledati i http://plan9.bell-labs.com/sys/man/3/INDEX.html (ovo ti moze dati ideju gde se jos ne koriste fajlovi u ostalim Unix sistemima)


[Ovu poruku je menjao tOwk dana 05-12-2001 u 05:01 PM GMT]
[ tOwk @ 12.05.2001. 16:59 ] @
Citat:
ventura je napisao:
e bre towk.. gde se ti nelazis sada ... mislim geografski?


Geografski: Beograd, YU.
[ amidar @ 02.01.2003. 02:37 ] @
Uspe li neko da potera Plan9 ? Ima li ko uopshte kakvog praktichnog iskustva sa njim ? 4-ta edicija je izashla i sada je podrzhano ipak dosta vishe grafichkih kartica shto je mozhda bio jedan od najozbiljnijih problema prilikom instalacije prethodnih verzija.

pOZDRAv
[ The Big Giant Head @ 03.07.2003. 00:32 ] @
Inace,Plan 9 nije UNIX.nja nja nja njaaaaaa nja ,nemate pojma :P
[ The Big Giant Head @ 03.07.2003. 00:42 ] @
Citat:
tOwk:
Citat:
ventura je napisao:
e bre towk.. gde se ti nelazis sada ... mislim geografski?


Geografski: Beograd, YU.


Brate ,nije valjda da te briga sta Ventura kaze :P
buhahahahahha.
Pa taj decko zivi u spanskoj seriji .
[ L I L I T @ 03.07.2003. 00:58 ] @
donde él vive?
[ papak @ 17.07.2003. 22:14 ] @
Samo mala digresija
covjek koji je napisao Unix je i odgovoran za Plan 9
Dennis Ritchie