[ srx @ 02.12.2004. 09:08 ] @
Pozdrav ovo je moj prvi post na ovom sajtu, sve čestitke.

Imam jedno predpostavljam lako pitanje u vezi ovog super jezika.
Kako da izvršim iz pythona ili iz python skripte neki spoljni program (naprimer gedit ili notepad ili bilo koji drugi)? Za to sam u TCL koristio exec pa putanja do programa i to je radilo OK, u pythonu postoji ista komanda ali služi za nešto drugo (koliko ja razumem). Molim za pomoć.
[ alex @ 02.12.2004. 10:18 ] @
Funkcija exec() Python jezika (kako je objasnjeno u Python uputstvu, u poglavlju 6.14) sluzi za dinamicko izvrsavanje Python kôda.

Ono sto tebe interesuje je poglavlje Process Management (poglavlje 6.1.5 u dokumentu Python Library Reference) gde je objasnjeno pokretanje i manipulacija eksternim procesima u okviru Python programa.

Pozdrav,
alex.
[ srx @ 02.12.2004. 11:41 ] @
Da hvala hvala puno.
Uspeo sam da ovo uradim na sledeći način
>>> import sys
>>> import os
>>> os.system("gedit")


Pozdrav.
[ toroman @ 23.03.2005. 18:27 ] @
SRX, samo jedan savjet za tebe, samo da te ne zabuni...

O čemu se radi. Kad pokreneš os.system() funkciju, nevezano da li je funkcija pozvana iz nekog threada, biće generisan GIL - global interpreter lock dakle, dok se u tvom slučaju gedit ne završi, interpreter je zaključan... Svi threadovi. Ne znam da li je ovo popravljeno u 2.4 verziji, znam da u poslednjoj 2.3 verziji bilo sasvim "normalno" da to postoji heh.

Svakako ovo se može izbijeći, zato, konsultuj udžbenik

Python rulz u svakom slučaju.

Tcl je noćna mora, ali ima neku magiju, znate, estetika ružnog što bi Rembo rekao