[ Sauron @ 02.12.2004. 14:04 ] @
Kada bi želeo da postavim kući jedan server, a na njemu par internet portala sa gigabajt transfera dnevno, koliki bi trebao da imam link?
Da li bi mi bilo dovoljno da imam 1Mbit/s ?

Ima li neko iskustva sa ovim?
[ VRider @ 02.12.2004. 14:14 ] @
Zavisi od toga kakva je raspodela poseta u toku 24h. Uz malo srece, mozda i prodje, mada bolje uzmi 2mbps.
[ Mister Big Time @ 03.12.2004. 02:07 ] @
a za neki extra manji protok.. recimo 1-3 GB mesecno... jel dosta ADSL? Ja mislim da jeste... neka me neko ispravi ako gresim. Recimo ADSL 256 za pocetak ili 512 ako nas telekom obraduje cenama.
[ UroS @ 03.12.2004. 14:02 ] @
adsl još teže zato što je kod adsl-a upload još manji(256 ima valjda 64 kb upload kod nas) tako da to nikako ne bi išlo. Iznajmljivati link u Srbiji samo da bi držao web server je skroz neisplativo, ako baš nećeš da iznajmiš server u inostranstvu(i to ne vidim razlog zašto ne bi) onda uradi colocation servera kod nekog domaćeg provajdera mnogo će jeftinije ispasti a imaćeš i bolji link.
[ Mister Big Time @ 03.12.2004. 19:12 ] @
colocation?
Mislis na server housing... ?


Pa nije ni to jeftino... nego sam kontao ako bih imao ADSL - kakav takav, za neki mini servercic bi moglo da se odradi Jos ako bude staticki IP...
[ UroS @ 04.12.2004. 14:25 ] @
server housing je mnogo jeftiniji od 1 mbit linka. adsl je suviše spor da bi na njemu držao iole posećeniji sajt + što ćeš sigurno imati dinamičku adresu pa ćeš morati da se smaraš sa onim myip.org servisima.
[ ©®ªz¥_Gªm€r§ @ 04.12.2004. 23:07 ] @
Ja vec vodim svoj host!!! I TO NA 56K!!! Inace,jeste,nemam static IP ali imam program koji mi update-uje IP svaki put kada se konektujem na internet.Inace,kucni server je veoma lako postaviti (bar za mene) a i trebaju ti .php script-ovi koje sam ja morao RUCNO da pravim da bih imao sav sistem upload-a.Inace,ja mislim da ADSL je dosta za jedan kucni server.
[ Sauron @ 05.12.2004. 00:06 ] @
pa dobro... ja link ne bi placao
niko je lud da daje tolike pare... nego bi malo koristio firmin link
[ SmilieBG @ 13.12.2004. 16:48 ] @
Pa sve zavisi sta ces drzati na serveru. Recimo, ako imas samo filmove da delis, gde je svaki 550+ MB, onda zaboravi i ADSL i sve ispod toga... Jednostavno, ne ide. za neki manji sajt, moze vec da gura, ako se mashina optimalno postavi i ako se sam sajt lepo uradi.

Poz,
Sale

PS. primera radi, ja na svojoj masini na ADSL (416Kbit/s upload) imam recimo 4-5 manjih sajtova + neke za mene stvarcice... Imam mozda +/- 200 hits dnevno i to fino radi. Ako bi vec bilo 400-500 hits, mislim da bi se osetila guzva... Jos ako i ja krenem da skidam nesto, eto radosti :)