[ ventura @ 12.04.2002. 22:31 ] @
Dali neko ima semu Digitalnog obrtomera koji ima mogucnost da nakon sto se predje odredjen broj obrtaja upali diodu?

Idealno bi bilo da ima 2 LCD displeja, na jednom da pise trnutni RPM a na drugom da pise na koliko rpm je granica preko koje pali lampicu, i da pored toga ima neki potenciometar kojim mogu da namestim na koliko obrtaja da se pali dioda...

Pozeljno je da ima ono sto sam opisao, ali MORA da ima opciju paljenja diode nakon izvesnog broja obrtaja..
[ X ray @ 18.04.2002. 00:48 ] @
Preporuka ti je analogni sistem , digitalni ces tesko pratiti i nece biti precizan.
Stvar ciju brzinu meris povezi sa elektro-motorcicem za jednosmernu , na njegovim prikljuccima povezi analogni instrument (voltmetar) sto se tice indikatora
upotrebices tranzistor(bipolarni) npr bc 107 , bd 139 ili neki snagas ako hoces jaci indikator. Na bazu povezi potenciometar , potenciometar na jedan od izvoda iz el.mot. kolektor na plus a indikator izmedju emitora i mase.Sigurnija varijantati je da koristis darlingtonov spoj bc107 na bd139 potenciometar na colector bc 107 a potenciometar na + iz akumulatora bazu od bc107 na el.mot. emiter bc107 na bazu bd 139 colector bd 139 na +akumulatora emiter za jedan kraj indikatora
drugi kraj indikatora na masu. drugi izvod el.mot. na masu i analogni instrument sa njim. da napomenem obezbedi napajanje(polarizaciju) baza ako je neophodno
-----------X ray------------
[ ventura @ 18.04.2002. 11:17 ] @
Merim broj obrtaja na autu...

Tvoje resenje fizicki nemogu da ostvarim...

Ajde pogledajte ako nemo ima po nekim knjigama semu za obrtomer za auto, pa nek skenira, jer ja nemogu da nadjem nigde...
[ alex @ 18.04.2002. 13:05 ] @
Citat:
ventura:
jer ja nemogu da nadjem nigde...


Ajd, ne lupaj, ne mozes da nadjes.. Nisi bre ni trazio ;)

Mozda ti ovo treba:
http://www.geocities.com/MotorCity/3906/prj.html#rpmMeter
(jest napravljeno za motorcikl, ali se lako moze ugraditi u auto)

Hmm, mozda nije to.. U sustini, takav gadget koji tebi treba se
vrlo lako moze napraviti..

Na kraju, mozes to sto ti treba i da kupis:
http://www.tobefast.com/autometer.htm



[ Borko Savic @ 18.04.2002. 13:39 ] @
Citat:
ventura:
Merim broj obrtaja na autu...

Tvoje resenje fizicki nemogu da ostvarim...


možeš možeš
lepo povežeš na radilicu taj elektromotorčić il šta već...

dizeli nemaju svećice, pa samim tim ne možeš meriti broj obrtaja preko paljenja ko kod benzinaca, i kod njih se koristi ta varijanta. a naravno potraži malo i naćićeš šemu za ovaj normalni način
[ ventura @ 18.04.2002. 14:04 ] @
Alex: Onaj prvi link mi je koristan, to je to sto trazim.. a ovaj drugi nije..

Borko: NJEGOVO resenje sa 'elektromotorcicem' ne moze da radi... Prvo sto bi se taj 'elektromotorcic' istopio preko 3000o/min, a drugo sto je veoma glupo da ja otvaram motor da bi stavio taj elektromotorcic :)
dizeli to imaju reseno na sasvim lepsi i jednostavnij nacin...
[ alex @ 18.04.2002. 18:28 ] @
Citat:
ventura:
Alex: Onaj prvi link mi je koristan, to je to sto trazim.. a ovaj drugi nije..


Super, drago mi je sto sam bio od pomoci.

Postoji i varijanta optickog merenja RPM-a, to sam isto nasao negde.. Vrlo je jednostavna, a izlaz od fotoresistora moze da se "ubaci" u neko kolo bazirano na 555 tajmeru (za iskusnije i sa AVR-om ili PIC-om) pa da se sve to poveze na LCD.

Jes' da zvuci komplikovano, ali kad se malo bolje razmisli i nije. ;)
[ ventura @ 18.04.2002. 20:47 ] @
Opticko merenje nije bas najsrecnije resenje u automobilima, jer se senzori zaprljaju lako i onda ne radi..

Ovo resenje jeste ok, ali kad sam video sta je na semi... Lik je ladno uradio to preko Motorolinog?!? procesora...

Jel ima neko jednostavniju semu?
[ goran Ivcic @ 05.01.2003. 13:47 ] @
I meni treba neka šema digitalnog RPM metra
[ zekonja @ 15.05.2004. 14:26 ] @
e znali neko od vas kako da napravim da mi se led dioda pali na autu na 7 hilljada?
U pitanju je golf 2 GTI i honda crx.
[ guja011 @ 15.05.2004. 21:34 ] @
http://www.vermontficks.org/dtachd.htm

zgodno rešenje preko impulsa alternatora, bar kad su u pitanju dizel motori.
mož i za benzince naravno. šemica je sa pic-em i lcd-om