[ nikla @ 13.04.2002. 15:53 ] @
Imam Olympus C-200 Digital Camera koja se sa kompijuterom povezuje normalno USB portom.Zanima me da li bi mogao da je koristim kao Web Camera i sta je potrebno za to ako je moguce???
[ jc denton @ 13.04.2002. 18:14 ] @
Skini neki program za video capture, pa ako tu radi onda ces moci da je koristis kao web cam.
Nadji na netu MS VidCap ili VidCap32 ...

A, ako uz kameru imas neki software koji daje LIVE sliku sa kamere, onda definitivno moze da se upotrebi u tu svrhu.

poz.
[ jc denton @ 13.04.2002. 18:16 ] @
Zaboravih, interesuje me koliko si platio kameru, i kakvi su tvoji utisci ?

[ Reljam @ 13.04.2002. 21:32 ] @
Imam Olympus C-700 Zoom i znam da taj model ne moze, ali sam siguran da prakticno svi digitalni fotoaparati (osim onih od $100 koji su vise igracke) ne moze da se koristi kao web kamera, pa ni C-200....
[ jc denton @ 13.04.2002. 21:47 ] @
Zanima me jedna stvar kod ovih kamera. Kada ih prikacis na USB, koje mogucnosti daje softver koji dolazi uz kameru (ili koji vec koristis) ?
Da li je to samo prosto prebacivanje fajlova na kompjuter ili postoje jos neke mogucnosti?
Da li kamera ima live preview na sebi, neki lcd screen ili sl. ?



[Ovu poruku je menjao jc denton dana 06.05.2003. u 11:51 GMT]
[ Reljam @ 13.04.2002. 22:10 ] @
Moderne kamere se prijavljuju kao USB Storage Devices - kada se zakace vide se kao novi drajv, i tu se nalaze fajlovi. Win2K i XP po defaultu imaju USB Storage driver, tako da ti cak ne treba ni drajver kada kacis kameru na komp ;) Naravno, na karticu mozes da snimis koje god fajlove hoces, tako da mozes da koristis fotoaparat za prebacivanje fajlova izmedju kompjutera. Kartica od 128MB je oko $60, a ionako ti treba za slike, tako da ispadne prilicno zgodno.

Sam softver se svodi na softver za pravljenje albuma, neki slideshow, itd. itd. Znaci nesto kao malo slabiji ACD See. Jedino sto je korisno je softver za panorame koji povezuje slike (nije puko lepljenje slike jedne do druge).

Kamera naravno ima lcd na sebi sa preview-om, mozes da gledas slideshow slika, da vidis thumbnailove (9 slika na ekranu), i da zumiras slike. Takodje mozes da je prikacis na TV i da tu prikazujes slike. C-700 ima i mikrofon, tako da mozes da snimas filmice od po 15 sekundi. Takodje imas i obican viewfinder koji u stvari prikazuje drugi lcd na kome imas iste ove funkcije.
Ako te interesuje vise o digitalnim kamerama, pogledaj www.dpreview.com to je sjajan sajt.
[ jc denton @ 13.04.2002. 22:37 ] @
Pa, hvala na iscrpnom objasnjenju. Onda sam se ja presao, ako win ne detektuje kameru kao capture device, nemoguce je koristiti istu za video konferecije.

Pozdrav
[ nikla @ 15.04.2002. 22:09 ] @
Pa znas kako posteno ne vidim razlog zasto ne bi moglo da radi kao WebCam jer sve sto treba to jeste da se slika sa displeja emituje na monitoru , a ne znam zasto to ne bi moglo da se uradi jer USB omogucava protok od 10 MB/sec a snimak sa njom od 15 sec u rezolucji 1024 x 768 veliki je negde oko 4 MB prema tome ne vidim razlog zasto to tako ne bi moglo da radi ako moze obicnim cincem da se prikaci na TV zasto ne bi moglo i sa USB-om na komp.Postavio sam pitanje i u Svet Kompjutera pa me zanima sta ce oni da odgovore.U svakom slucaju hvala na odgovorima.
[ jc denton @ 15.04.2002. 22:20 ] @
Nikla, verovatno je problem u samoj 'arhitekturi' kamere. Da bi mogao da je koristis kao VCR ona bi trebala da ima u sebi neki od capture chipova i naravno drajver koji bi 'pokrenuo' sve to. Nema veze sto USB ima dobar protok, ako je hardwer u kameri 'ogranicen'. Zato sam ti i rekao da skines neki od onih programa. Probaj i sa nekim univerzalnim WDM capture drajverom za USB web kamere, pa ako prodje, zamolio bi te da postujes (napises) ovde iskustva jer me jako zanima problematika.
Ja sam odavno razmisljao o ovome, zato sto se sa pravom digitalnom kamerom postizu daleko vece rezolucije nego sa obicnim web kamerama ili kombinacijom capture kartica + neka kamera.