[ marijan_e @ 15.12.2004. 20:03 ] @
trebaju mi npn ranzistor koji radi kao sklopka i da mu je struja baze ista kao kod onih malih tranzistora što se koriste u kontrolerima za božićnu rasvjetu.sorry nemam pojma koji su tranzistori u sklopu ali ne vjerijem da je strija baze baš tako mala ,pa ako netko ima ideju koje tranzistore da upotrijebim neka kaže
[ guja011 @ 15.12.2004. 21:31 ] @
prvo, trebaš da znaš kolika ti je to "veelika" struja ili bar napiši šta pod tim podrazumevaš. ukoliko baš hoćeš malu baznu struju a pri velikoj kolektorskoj,
trebaće ti neki darlington tranzistor (gukni struju pa ćeš dobiti i preporuku tipa)
ili ako je napon iz kontrolera dovoljno visok, bolje ti je rešenje n-kanalni fet.
na darlingtonu možeš imati i do 4 volta (kolektor-emiter) dok ćeš na fetu imati daleko manje, pošto im je Rds(on) od 8 milioma pa do nekih pedesetak .
[ Proko @ 15.12.2004. 22:34 ] @
Možda bi bilo bolje da kažeš i za koji napon. Imaš kod nekih svetiljki to urađeno sa minijaturnim tiristorima. Tranzistori nisu pogodni za tako nešto.
[ marijan_e @ 16.12.2004. 13:34 ] @
napon je 220 punovalno ispravljen ali struja je oko 5-6A
[ Proko @ 16.12.2004. 14:22 ] @
Nije mi poznato šta to treba da uključi tranzistor, ali mislim da je to veoma rizično.
Ako pogledaš u kataloge možda nešto i nađeš, ali te vrednosti su granične, a nikako i jedno i drugo.
Ako je moguće stavi "prekidač" pre ispravljanja. Za to imaš triak-e i to postoje i za KAmpere ako treba.
[ marijan_e @ 16.12.2004. 14:42 ] @
ma ja sam htio svjećice za božić spojiti na kontroler ali kako ih puno spajam i do 3-4 na jednu liniju toliko mi se struja poveća postoji neki ic koji okida neke poluvodićke elemente (triac diac.. sta ti ja sad znam) koji su u kućištu malome za tranzistore ne znam kako se zove taj tip kućista. u čemu je problem meni se ti "elementi" puno grijali i ja stavio hladnjake i dobro je radilo ali opet su "element" crkli e sad kako ću to izvest mislio sam preko releja ali kontroller radi i DIMM a to s relejima ne mogu
[ Proko @ 16.12.2004. 17:50 ] @
Pa treba ti stotinak kompleta "svećica" da bi došao do 5-6 Ampera!
I odakle ti ideja da je napon "punovalno ispravljen"? U pitanju su mali tiristori (100mA) koje samo treba da zameniš jačim.
[ marijan_e @ 17.12.2004. 12:55 ] @
imam ih ja više od 100 napon je u tom kontroleru punovalno ispravljen jer je greatz
[ Proko @ 17.12.2004. 15:14 ] @
Nisi me razumeo, ne 100 sijalica nego 100 kompleta. Sijalice su u jednom kompletu povezane serijski tako da je struja kao za jednu sijalicu u jednoj grani.
A grec je verovatno zato da bi se mogli koristiti jeftini tiristori ,(ukoliko napon nije filtriran kondenzatorom). Samo zameni tiristore jačim. A i grec treba biti jači ako spajaš više sekcija odjednom.
[ marijan_e @ 17.12.2004. 17:32 ] @
znam na šta si mislio pa nisam idiot , naravno da ispravljeni napon nije peglan s kondenzatorom (ko bi dao toliki kondenzator)
[ Proko @ 17.12.2004. 18:37 ] @
Izvini što sam pokušao da ti pomognem. Prvo, neznaš da definišeš pitanje, gađaš se sa velikim strujama, a kad ti odgovor nije po volji ti se uvrediš.
PS
Ja bi dao toliki kondenzator ako treba, 0,1-0,2 evra, a kineze to ne košta ni toliko.
[ marijan_e @ 17.12.2004. 19:25 ] @
ej čovječe niko se ne vrijeđa istina da sam netočno postavio pitanje ali eto.a struje su stvarno tolko velike jer je jako velika površina pokrivena svjećicama više od 100 komada u jednom redu.drugo nije mi potrebno peglat napon bespotrebno je ali to je već gotov sklop daklje IC daje signal na gate tih tiristora (ako su tiristori) i oni više lili manje provode istosmjernu struju.Kako je sklop napravljn za male struje oko 0.8A a meni su puno veće zato sam i postavio pitanje