[ miličić.marko @ 15.12.2004. 22:37 ] @
Maločas sam gledao vesti na B92 i objavili su vest da će google u saradnji sa najvećim američkim bibliotekama da prebaci u digitalni oblik oko 15 000 000 knjiga, koje će biti javno dostupne.

Da li je neko čuo nešto detaljnije o ovom poduhvatu!
[ tdjokic @ 16.12.2004. 05:49 ] @
A kako to mislis "javno dostupne"? Upalim ja moj ultra-super-turbo-dial-up, pa se ubijem od citanja tih knjiga?
[ Nabukodonosor @ 16.12.2004. 06:03 ] @
Vec su otkupili firmu koja je pravila 3D mape otprilike svakom mesta na svetu.
[ zi:: @ 16.12.2004. 06:05 ] @
http://print.google.com/

tu sve pise ...

nece se moci procitati citava knjiga, nego samo par stranica od svake knjige. zamisao je kao da listate knjige u knjizari.

interesantno je da google od ovoga nece imati direktne dobiti, dakle nije affiliate program.
[ Nikola Denić @ 16.12.2004. 06:16 ] @
Pa sad ... nije bas tako .. imace i one koje vise nisu pod njihovom nekom licencom izdavaca ili kako vec .. .pa ce biti neke i cele ... ;)

[ miličić.marko @ 16.12.2004. 09:49 ] @
Onda to i nije nesto posebno.

Mislim, kome jos treba po nekoliko stranica neke knjige (ili ti knjiga treba ili ne treba).

Zar ne?

Koristi cemo imati samo od celih knjiga, kojih, kako zakljucujem, nece biti mnogo!
[ MAD-MAX @ 16.12.2004. 21:24 ] @
Citat:
miličić.marko: Onda to i nije nesto posebno.

Mislim, kome jos treba po nekoliko stranica neke knjige (ili ti knjiga treba ili ne treba).

Zar ne?

Koristi cemo imati samo od celih knjiga, kojih, kako zakljucujem, nece biti mnogo!


Pa dobro, ali ako recimo procitas predgovor, uvod ili neko poglavlje mozes da prosudis da li je ta knjiga to sto ti treba i posle je kupis ako hoces.
[ miličić.marko @ 16.12.2004. 22:53 ] @
Upravu si,
ali skoro uvek ti i prodavac knjige daje nekoliko "sample chapters"-a, tako da korist nije preterano velika. ne kažem da je beskorisno, ali nije ni preterano korisno.
[ zi:: @ 17.12.2004. 05:41 ] @
Propustio si jednu vaznu stvar.

Google nece knjige samo skenirati, nego i OCR-ovati i ubaciti sadrzaj u svoj sistem pretrazivanja. Na ovaj nacin se dobija gomila novih i relevantnih podataka koji su do sada bili manje dostupni.

Zamisli da trazis nesto specificno, i da za rezultat ne dobijes neki clanak koji moze biti sumjive kvalitete, nego relevantnu knjigu koju mozes cak i da pregledas bas na tom mestu gde se pominje trazeni pojam.

To je po meni odlicna zamisao.
[ pyc @ 17.12.2004. 08:39 ] @
Citat:
tdjokic: A kako to mislis "javno dostupne"? Upalim ja moj ultra-super-turbo-dial-up, pa se ubijem od citanja tih knjiga?


ne vidim u cemu je problem skinuti 200-300 k sa dialupom, naravno da se podrazumeva da su knjige ocr-ovane
[ miličić.marko @ 11.01.2005. 23:59 ] @
Da li je neko koristio ovo do sada!


kakvi su utsici!


koliko knjiga yapravo ima!