[ gorosaus @ 16.12.2004. 09:09 ] @
Imam zahtjev od planinarske druzine da se napravi izvor na solarni pogon i da moze dati 110 VDC napon 150VA snage. Zamislio sam uzeti solarnu celiju sa klasicnim punjacem 12V baterije i da baterija 12V tjera invertor 12VDC-110VAC ciji napon cu da ispravim i filtriram. Samo stvar je u dobrom stepenu iskoristenja. Ova oprema treba da izdrzi teske uslove rada i da bude stacionirana na jednom mjestu cak godinu dana bez odrzavanja.
Da li da povecam frekvenciju invertora sa 50Hz NA RECIMO 400Hz kako bih dobio manje gabarite transformatora i veci stepen korisnog dejstva? U tom slucaju nemam proracun i kakva jezgra transformatora se moze koristiti?
Shema invertora je klasika: oscilator 400Hz sa PIC 12f629 koji pogoni 4 MOSFETA i trafo rucno motan plus grec
Ima li neko ideju za odnos transformacije i stepen korisnog dejstva u skladu sa koristenim materijalom
[ guja011 @ 16.12.2004. 10:48 ] @
ne radi se to niti sa pic-em niti u hercnom opsegu.
ukoliko su uslovi "teški" što podrazumeva i jako nisku temperaturu, treba da radiš na višoj frekvenciji (recimo 50 do 200kHz pa i više, kolko dozvoljavaju nabavljiva
feritna jezgra) a time i manjom filtracijom u sekundaru pa ti ne trebaju elektroliti većeg kapaciteta koji ne vole minus (bar onaj jako nizak).
nešto iz familije SG1524 ili 1525 je dovoljno da vozi fetove i trafo i da mu ne smeta hladnoća. nije problem napraviti sam pretvarač nego ga treba lepo upakovati da mu ne smeta temperaturno ciklusiranje.
[ gorosaus @ 16.12.2004. 11:56 ] @
Hvala Gujo!!!
Nije sve u digitalnom svijetu!
Na koji nacin su gabariti ferita klasifikovani. Kako izvuci sto veci stepen korisnog dejstva?
pozdrav
[ guja011 @ 16.12.2004. 12:41 ] @
pa šta znam, ti već imaš jako povoljnu konfiguraciju:
na primarnoj strani koristiš fetove sa malom miliomažom a na sekundarnoj ti je mali diodni drop na tolikom naponu tako da je štednja jako izvesna. ostaje samo jezgro sa svojim mogućim gubicima ali kako god da napraviš biće daleko veće iskorišćenje nego da se baviš gvozdenim trafoima i velikim elektrolitima.

kucni u pretrazi ovog foruma sg3525, naletećeš na temu o napajačima za pojačala u kolima ( nešto je na www.westhost... mislim da je neki projekat 89 ili slično) imaš 2 šeme sa sg3524 i 3525 koje daju oko 2x30 volti na izlazu sa 12vdc ulaza. tu imaš neke detalje oko trafoa mada oni preferiraju feritni prsten. nema mnogo navoja tako da možeš da experimentišeš da bi dobio tih 110 vdc (kao jedan sekundar i brzi grec posle) . to bi bilo blago odokativnom tehnikom pošto je proračun malo zahtevniji a kod tebe se iovako radi o jednom jedinom primerku.
na netu imaš koliko hoćeš šema na bazi sg3525 pa skini koju i upoznaj se malo sa time. kada napraviš "sobnu varijantu" sa sg3525 da lepo radi, biće ti posle lako da biraš komponente za "ladnoću".

ove šeme su ti samo za početak pošto treba tu malo doraditi stabilnost izlaznog napona. al otom-potom.
[ jovbabic @ 16.12.2004. 12:46 ] @
http://sound.westhost.com/project89.htm
da budem precizniji!
...mislim da se radi o jednostavnom,efikasnom i lepom projektu
[ guja011 @ 16.12.2004. 13:02 ] @
e, upravo to.
mada nema potrebe za onakvim drajvom fetova kao na prvoj šemi, dovoljno je ono sa druge šeme. a prva ima poti za podešavanje izlaza , to sam i zaboravio.
eto, sad imaš skoro sve što ti treba.
[ gorosaus @ 16.12.2004. 13:06 ] @
Uuuh mocna stvar! Sa ovim vrijedi eksperimentisati!Hvala obojici! pozdrav
[ guja011 @ 16.12.2004. 13:39 ] @
naravno, slede ti neke minorne izmene , nemoj juriti ove fetove koji su upotrebljeni posto imas novije koji su jeftiniji a daleko bolji. dalje, malo ces preracunati okolinu potija za podesavanje izlaznog napona, i koristi daleko manji kapacitet za filtraciju
izlaznog napona. ovo sa 2x3300uf je i u njihovom slucaju puka budalastina, a kod tebe ce i 470uf da radi savrseno posao. (neces verovati ali i 220 je previse) naravno odgovarajuceg radnog napona .
[ michael1 @ 16.12.2004. 20:04 ] @
Pogledaj ovo mozda ima neceg zanimljivog

Samo sam naleteo nisam video ima li nekih sema

http://homepage.ntlworld.com/stuart.kennedy60/