[ StratOS @ 17.04.2002. 07:55 ] @
Steganografija je metoda sakrivanja poruke/fajla u drugim porukama/fileima.

Ovaj primjer upotrebljava obične steganografske prijeme.

Gif file u attachementu sadržava neku poruku.


Mislim, da je bit ove poruke u headeru GIF filea, mislim da treba veličinu slike promjeniti, da bi se dobila sakrita poruka ili moguče promjenuti i bit depth slike, a ja nemam pojma o GIF headersima i informacijama koje on nosi.

Evo i specifikacije originalnog gif - file-a

Graphic Interchange Format (GIF) verzija:89a
Width:345
Height:49
Bit Depth:8
Color Reprezentation:Palettited
Compresion LZW Lempel-Ziv
Bytes:16905

Dobra bi bilo koja informacija o GIF headerima, mogučem sakrivenom textu, taj text ako več koga zanima jest engleski.
[ 01011011 @ 17.04.2002. 09:13 ] @
Ne kontam sta sa ovim hoces da kazes???
[ StratOS @ 17.04.2002. 09:33 ] @
Citat:
01011011:
Ne kontam sta sa ovim hoces da kazes???


Gif file u attachementu 1 posta sadržava neku poruku.
OVo je file

[Ovu poruku je menjao StratOS dana 17.04.2002 u 09:56 AM GMT]
[ 01011011 @ 17.04.2002. 09:55 ] @
I sta hoces da ti napisem sta je cryptovano kao poruka??
[ StratOS @ 17.04.2002. 10:08 ] @
Citat:
01011011:
I sta hoces da ti napisem sta je cryptovano kao poruka??


Da i moguču interpretaciju, znam da se radi nešto 100% u poromjeni GIF headera
mislim da nije fora o LZ kompresiji.

Radi se u tome ili je poruka zapisana slikovno u filu (Trebalo bi spremenutil gif file header size tog fajla) ili je poruka sakrita u binarnom dijelu fajla.

Trenutno radim na dekripciji i imam sledeče podatke :
zainteresiralo me je Y.1 dio headera (offset 6#h,7#h,8#h) binarno : 59 01 31
jer se nalazi i na offsetu 312#h

Probao sam gif file shraniti kao gray scale (8 bit) tada u headeru dobivam zanimljive parice po 3 bita z izuzetkom onog Y.1 od 0 do 255
primjer :
itd ... !!!"""###$$$%%%&&&'''((()))***+++,,,---...///000111222333444555666777888999:::;;;<<<===>>>???@@@AAABBBCCCDDDEEEFFFGGGHHHIIIJJJKKKLLLMMMNNNOOOPPPQQQRRRSSSTTTUUUVVVWWWXXXYYYZZZ[[[\]]]^^^___```aaabbbcccdddeeefffggghhhiiijjjkkklllmmmnnnooopppqqqrrrssstttuuuvvvwwwxxxyyyzzz{{{|||}}}~~~ itd..

To je izgleda zbog 0 (crno) u originalnem file-u.
Mislim da je odgovor sakriven u promjeni size GIFA o to je binarno od djela drugog ponaljanja Y.1

Neznam što dalje, izgleda da je poruka zbog "crne" boje shranjena u originalnom file-u (binarno 0) a ne u ovom shranjenom kao gray scale.
[ CONFIQ @ 17.04.2002. 13:31 ] @
a je li smem da znam odakle je taj file skinut?



ta priča mi je poznata iz jednog filma.... mislim da se zove "pauk"
[ StratOS @ 17.04.2002. 14:13 ] @
Ovdje
[ shaDy @ 17.04.2002. 18:17 ] @
Ja mislim da poruku krije u delu slike gde su njeni podaci.

Imam ono programce sto radi sakrivanje poruke u sliku, samo sto ono jos i dodatno sifruje poruku zadatim kljucem al nebitno.

Radi se o tome sto, ako stavis preveliku poruku u malu sliku slika gubi na kvalitetu. Velicina slike(mislim na Kb) ostaje ista posle sifrovanja sto znaci da on na mestima nekih tacaka u slici sakrije delic poruke.

Mislim da header nema veze.
[ StratOS @ 17.04.2002. 18:56 ] @
Citat:
Radi se u tome ili je poruka slikovno u filu (Trebalo bi spremenuti gif file header size te slike) ili je poruka sakrita u binarnom dijelu fajla (programsko enkodiranje slikovne poruke u gif filu - ali ja ne mislim, jer se ovaj put radi o osnovnom obliku sakrivanja !


Ali zašto - vidiš one binarne nule, one su ustvari 0 koje daju crnu sliku, kad bi barem negdje među tima bila koja 1 ili 2 (malo manje tamno) tada bi se zasigurno radilo o takvom tipu enkripcije ako tako kažem.

mislim da se radi nešto o drugom dijelu (nakon drugog Y.1), taj dio ima mnogo različitih bitova, a zašto ne vidimo ostali dio slike ?
Jer je u gif headeru širina slike podešena na takav nivo da se "vide" samo one binarne 0, znači da se slika (ključna poruka skriva u slici samoj, a treba podesiti Height dio GIF headera)
Dal zna tko o gif file headersima što in na kojem offsetu se nalaze ?

File info gifa :
Width:345
Height:49

Mislim, da se treba Height povečati za toliko koliko ima onih od 0 različitih bitova nakon drugog Y.1.
Primjer Height gif slike u headeru filea treba podesiti na večji nivo, recimo na duplu vrijednost višine (98 pixela) pa vidjeti što se u drugom dijelu "slike" poslije nalazi - možda slikovna poruka...

Ajde ...
[ shaDy @ 17.04.2002. 19:45 ] @
Sorry moja greska.

Mislio sam uopsteno. Nisam pogledao prethodno GIF.
--------------------------------
Sto se tice hedera:

Witdh ti se nalazi na Offsetu 6 i 7
Height na offsetu 8 i 9

Pozdrav
[ michael @ 17.04.2002. 22:46 ] @


[ StratOS @ 18.04.2002. 00:05 ] @
Ah, offset #14h promjeniti iz 0 u FF



Hvala !!!
[ gandalf @ 20.04.2002. 00:41 ] @
Ovo mi deluje prilicno interesantno gde o ovome mogu da nadjem nesto vise ????
[ shaDy @ 20.04.2002. 01:47 ] @
Citat:
StratOS:
Ah, offset #14h promjeniti iz 0 u FF


Mala ispravka offset 14 decimalno ali E hexa :)

Pozdrav
[ shiggy @ 20.04.2002. 02:25 ] @
Citat:
StratOS:

Da i moguču interpretaciju, znam da se radi nešto 100% u poromjeni GIF headera
mislim da nije fora o LZ kompresiji.

Radi se u tome ili je poruka zapisana slikovno u filu (Trebalo bi spremenutil gif file header size tog fajla) ili je poruka sakrita u binarnom dijelu fajla.

Trenutno radim na dekripciji i imam sledeče podatke :
zainteresiralo me je Y.1 dio headera (offset 6#h,7#h,8#h) binarno : 59 01 31
jer se nalazi i na offsetu 312#h

Probao sam gif file shraniti kao gray scale (8 bit) tada u headeru dobivam zanimljive parice po 3 bita z izuzetkom onog Y.1 od 0 do 255
primjer :
itd ... !!!"""###$$$%%%&&&'''((()))***+++,,,---...///000111222333444555666777888999:::;;;<<<===>>>???@@@AAABBBCCCDDDEEEFFFGGGHHHIIIJJJKKKLLLMMMNNNOOOPPPQQQRRRSSSTTTUUUVVVWWWXXXYYYZZZ[[[\]]]^^^___```aaabbbcccdddeeefffggghhhiiijjjkkklllmmmnnnooopppqqqrrrssstttuuuvvvwwwxxxyyyzzz{{{|||}}}~~~ itd..

To je izgleda zbog 0 (crno) u originalnem file-u.
Mislim da je odgovor sakriven u promjeni size GIFA o to je binarno od djela drugog ponaljanja Y.1

Neznam što dalje, izgleda da je poruka zbog "crne" boje shranjena u originalnom file-u (binarno 0) a ne u ovom shranjenom kao gray scale.


Zbun... ja sam u tipu da postoji kljuch slike i slika sa informacijom i da informaciju moze da skine samo onaj koji ima kluch. Slika - Orginal = informacija zar nije tako ?
[ shaDy @ 20.04.2002. 02:42 ] @
Citat:
shiggy:
Zbun... ja sam u tipu da postoji kljuch slike i slika sa informacijom i da informaciju moze da skine samo onaj koji ima kluch. Slika - Orginal = informacija zar nije tako ?


NIsam bas najbolje razumeo sta si hteo da kazes.

Imas vise nacina skrivanja podataka u sliku, sve je to steganografija.

Najvise se koristi fora da se prvo kodira poruka nekim zadatim kljucem (PGP).
Onda se kodirana poruka stavlja u sliku.
Obicno se koristi metoda gde se menja svaki poslednji bit po tezini (LSB).
Ako je slika 24-bitna znaci da se osnovne boje predstavljaju sa po 8 bitova tako da je promena LSB-a u bajtovima koji sadrze body slike za nas neprimetna.
[ StratOS @ 15.05.2002. 21:20 ] @
Da, ali što se obične steganografije tiče skrita poruka je neenkriptirana, a što se tiče nju je moguče sakriti ma bilo kamo ....

Recimo u običan :
Office dokument (Excell,word ...)
sliku ( ma skoro sve extenzije)
mp3, wav ili skoru svaki muzički fajl
kompresiran fajl (veliko mogučnosti)
exe fajl ( obično kakav unost passworda da bih dobio rješenje i slično)

pa i obična textualna poruka može imati sakrivenu poruku ( primjer Tanja Torbarina i Tuđman ... heh na hard feelings, baš to mi je palo napamet.)

Treba samo znati kako i gdje je poruka zapisana i kako, ako se koristimo enkripcijom to je još mnogo teže ...
[ UnDeaD @ 20.06.2002. 12:06 ] @
Citat:
CONFIQ:
a je li smem da znam odakle je taj file skinut?



ta priča mi je poznata iz jednog filma.... mislim da se zove "pauk"

film se zove Paukova Zavjera...
[ leka @ 21.06.2002. 22:39 ] @
Ova tema je obrađena odavno na www.yulinux.com sajtu - evo i URL-a http://www.yulinux.com/index.php?main=stego.php

Pozdrav
[ StratOS @ 24.06.2002. 00:38 ] @
Zna li tko za dobri programčič za rad sa paletama, da sakrijem svoj text u takvom fajlu ?