[ baja86 @ 22.12.2004. 16:26 ] @
Jeste li culi za ovo???Da li je neko uspeo da se registruje??O cemu se ovde tacno radi??
[ max82 @ 22.12.2004. 20:18 ] @
Mobilna telefonija Srbije prva na našem tržištu predstavlja lokacijske servise!

"Blizu mene" će Vam omogućiti da u svakom trenutku dobijete tačnu adresu ili informaciju o najbližem bioskopu, pozorištu, apoteci ili bilo kojoj drugoj ustanovi.
"Ortak Lokator" je tu da Vam pokaže gde se nalaze Vaši prijatelji. Registrujte se, kreirajte Vaš profil i omogućite da i Vaši prijatelji nađu Vas.
Servis je dostipan na celoj teritoriji Srbije, a za Beograd, Novi Sad, Suboticu, Pancevo, Krusevac, Cacak, Uzice, Mladenovac i Kosjeric postoje i mape.
[ zi:: @ 22.12.2004. 20:37 ] @
Nisam siguran koliko ce to biti upotrebljivo u Subotici. Pretpostavljam da ce raditi
pomocu Cell ID-a, na isti nacin na koji se ispisuje Cell Info.

To je u Subotici jako neprecizno, i ima premalo Cell-ova da se ista moze poceti.
Imao sam programce koje ispisuje Cell ID. U Subotici sam uspeo skupiti ne vise od 20 razlicitih, ukljucujuci i Palic.

Na periferiji Cell Info luduje, cas ispisuje Subotica Centar, cas Palic, cas Novi Zednik ...
na autoputu za Beograd ce vam ispisati Subotica Centar takodje ...

Ispravite me ako gresim, ja bih se prvi radovao ako ovako nesto postoji.
[ aleksandaraleksandar @ 22.12.2004. 21:34 ] @
meni se ovaj "ortak lokator" uopste ne svidja :(
samo mi jos to treba...
[ vladamob @ 22.12.2004. 22:26 ] @
To za suboticu je 100% istina....ako bude neki drugi sistem nece biti lose...
inace je ova usluga dobra....
ko je nece nemora se registrovati
[ max82 @ 22.12.2004. 23:35 ] @
Pa ne verujem da ce ta usluga raditi preko Cell-Info... Sta znam. Videcemo...
[ Dejan Krstic @ 23.12.2004. 02:06 ] @
To se zove MPS iliti Mobile Positioning System. Nema veze nikakve sa Cell Info.
[ cicika @ 23.12.2004. 02:16 ] @
Tehnički ima veze sa ćelijom mreže u kojoj se nalazi mobilni telefon. Sa strane korisnika nema.
[ svetozar @ 23.12.2004. 07:05 ] @
Na Telekomovom sajtu sam nasao jako malo informacija (http://www.mts064.telekom.yu/vesti.php#20).
Zna li neko nesto vise o nacinu koriscenja servisa?!
[ zi:: @ 23.12.2004. 10:42 ] @
Nisam mislio da ima veze sa Cell Info ispisivanjem, nego da ce se koristiti Cell of Origin (COO) za odredjivanje polozaja, a to mislim da koristi i Cell Info za ispisivanje informacija gde ste trenutno.

Ako bi se kombinovao COO sa Time of Arrival (TOA) (vreme potrebno signalu da dodje sa antene do telefona), i ako bi bilo vise antena u okolini, moglo bi se sa prilicnom tacnoscu odrediti polozaj.

A kada ste na periferiji, zapravo vam i ne treba prevelika tacnost, jer svakako nemate bioskop u okolini.

Zvao sam danas 789, ali mi nisu dali preciznije informacije, rekli su sacekajte i spustili su slusalicu?!
[ ton_majstor @ 23.12.2004. 10:57 ] @
JA NE ZELIM da me nadju ortaci! Vecina njih jedva ceka da provali gde sam, pa da me "uapsi"! Hahahahha....

Salu na stranu, tehnicki je moguce, posto to policija ima godinama.

Moralno, "Big Brother Is Watching You", iliti "Vasi Poverioci Znaju Gde Ste" iliti "Tvoja Zena Te Uskoro Moze Naci Kad God Pozeli" ili... izaberite sami, a ionako vam niko nije kriv kada ste se sami prijavili na uslugu!
[ Dejan Krstic @ 23.12.2004. 11:25 ] @
Citat:
zi::: Nisam mislio da ima veze sa Cell Info ispisivanjem, nego da ce se koristiti Cell of Origin (COO) za odredjivanje polozaja, a to mislim da koristi i Cell Info za ispisivanje informacija gde ste trenutno.

Ako bi se kombinovao COO sa Time of Arrival (TOA) (vreme potrebno signalu da dodje sa antene do telefona), i ako bi bilo vise antena u okolini, moglo bi se sa prilicnom tacnoscu odrediti polozaj.

A kada ste na periferiji, zapravo vam i ne treba prevelika tacnost, jer svakako nemate bioskop u okolini.

Zvao sam danas 789, ali mi nisu dali preciznije informacije, rekli su sacekajte i spustili su slusalicu?!


Koliko ja znam koriste se samo ta dva parametra. Znaci sama BTS i Timing Advance. Moguce da se onda u gradovima koristi kombinacija vise BTS radi preciznosti ali nisam siguran. Ispitam pa javim :)

Inace dok je kod mobtela funkcionisao USSD *677* ispisivao je veoma precizno udaljenost MS od BTS ali pravac nije nesto mnogo precizan (kod mene npr pisalo je "Zemun - Gradski stadion, 0.381Km - Istocno", pa sad vi razmisljajte koji je to tacno pravac "Istocno").
[ max82 @ 23.12.2004. 11:26 ] @
Evo linkova sa detaljnijim objasnjenjem i uputstvom:

http://www.mts064.telekom.yu/postpaid_lok_ser.php

http://www.mts064.telekom.yu/postpaid_blizu_mene.php

http://www.mts064.telekom.yu/postpaid_ortak_lokator.php
[ zi:: @ 23.12.2004. 12:40 ] @
E, probao sam servis "Blizu mene" preko Monda.

Za sada nema mnogo informacija, nasao je jedan Bioskop (i to onaj dalji od mog trenutnog polozaja).

Za ispis mape se brine engine Starcusa ( http://www.starcus.se/ ). Kako to znam?
Tako sto mi je na premaloj crno beloj mapi dobar deo zauzeo natpis: (c) Starcus :)
Makar kazu da ce mapa biti prilagodjena telefonu koji koristimo ... A moj telefon
ima rezoluciju 176x208. Na zalost, nisam se snasao na mapi, zapravo je to i nemoguce,
toliko je mala i necitljiva, i kao da to uopste nije bila mapa Subotice. Na mahove je bila crno bela, na mahove u boji ...

Verujem da ce biti bolje uskoro ...
[ aleksandaraleksandar @ 23.12.2004. 13:57 ] @
> Ako bi se kombinovao COO sa Time of Arrival (TOA) (vreme potrebno signalu
> da dodje sa antene do telefona), i ako bi bilo vise antena u okolini,
> moglo bi se sa prilicnom tacnoscu odrediti polozaj.

valjda samo 3 antene (repetitora)?
ali zar po centru beograda, nema previse onih mirror stanica, koje samo
prosledjuju signal ka nedostupnim podrucjima?
[ SBSL @ 23.12.2004. 17:22 ] @
Citat:
JA NE ZELIM da me nadju ortaci! Vecina njih jedva ceka da provali gde sam, pa da me "uapsi"! Hahahahha


Hmm, pa ovim se krsi anonimsnost korisnika.. Zar ne bi bilo bolje da ko hoce da bude 'nadjen' nazove 789 i prijavi svoj broj, kao i za GPRS ?!

PoZdRaV
[ SBSL @ 23.12.2004. 17:27 ] @


izvinjavam se sto sam odg. a da prethodno nisam procitao navedeni link..

..pa cekaj, nije mi jasno sta se zalite da ce da vas nadju..?! Nemojte da se prijavite za to, i da kreirate profil pa nece ni da vas nadju..!! Sta vam tu nije jasno..?

PoZdRav
[ anoniman @ 23.12.2004. 17:33 ] @
Tehnologija se bazira na Cell Global Identity (CGI) + Timing Advance (TA).
Dakle CGI je specifican broj celija gde se nalazi korisnik a TA je vremensko udaljenost od BTS-a. Kad ja u pitanje da vas neko locira, na primer zena, devojka, mama, tata.. to nije moguce ako vi niste prvo dali odobrenje za tako nesto nekim od tih korisnika. I ukoliko to budete uradili onda ce biti moguce obostrano locirati.
Preciznost sa ovom trenutnom tehnologijom se razlikuje zavisi od same celije i faktori koje se moraju uvagati su naprimer omni ili sektor celija, domet celije itd.
Moze se imati par pravila na umu i to su naprimer da je veca verovatnoca da je sektor celija u vecim gradovima, pogotovo u strozim centrima, dok kraj grada i na poljani su omni celije. Sve to bazirano, takodje i domet, na koliko korisnika postoji na tom specifinom prostoru, koliki je protok ljudi geograficki takodje koliko se koristi govorne i ostale usluge. Ovo je za sada najbolji nacin lociranje mobilni telefona na trzistu u svetu ako se ne uracuna TOA koji je postavljen u Americi radi njihovih zakona (sve je biznis a TOA kosta previse da bi se isplatilo, tako da se to moze zaboraviti). Uskoro ce biti AGPS, Assisted Global Positioning System dostupan na svetskom trzistu gde lociranje ce biti na preciznost do 10m, cak i ako Amerikanci ukljuce skremblovanje, ali to ce da zavisi od proizvodjaca. AGPS je vec lansiran u jednom mrezi u Evropi ali problem je u tome sto jos uvek nema dovoljno telefona da bi se to komercijalno lansiralo nego samo za testiranje. Ima mnogo broj aplikacija, servisa kao zabavne igrice gde jurite jedan drugog po gradu kao virtualni pejntbal, dejtning usluge itd itd.
[ anoniman @ 23.12.2004. 17:46 ] @
Dovzoli da te ispravim.
I ako se registrujete, ne moze vas iko locirati ako niste pozvali neku osobu da vi locirate. Ako odobre, onda ce ta osoba vas moci da locira takodje.
Ako vi dobijete poziv, vi prihvatite, ta osoba ce vas moci locirati i vi tu takodje.

[ cicika @ 24.12.2004. 03:27 ] @
Elem, dobro je ako imate klince sa mobilnim telefonima. Mislim baš na klince, moj burazer ima 10 godina.
[ pisac @ 25.12.2004. 01:23 ] @
Pa ja sam 3 puta stariji, ali servis je super, svidja mi se...

Vec sam ubacio 7-8 ljudi (porodicu, drugove...) na listu mog 064 pripejda koji sam zamalo i prestao da koristim (u korist 063 moje postpaid mreze koja ima bolji korisnicki servis)

Samo, ima tu jos da se doradjuje... recimo, za drugaricu iz Zajecara, preko WAP-a je sve manje vise u redu (177 km jugoistocno, ne kaze ni grad ni ulicu) ali preko SMS-a mi odgovori da je 177 km jugoistocno u Krusevcu!!??

Prilazim jednom telefonu koji je bio fiksiran kuci, i sa 440m padne razmak na 260m, a onda na 0m kad sam bio jedno 300m. E, sad, nista strasno, ali je zanimljivo da mi je kad sam dosao kuci, i stavio telefone jedan pored drugog na sto, prijavio 470m razlike :-))))
[ VIDAKOVICV @ 25.12.2004. 14:44 ] @
Da li ova usluga radi isto u svim gradovima i da li ima veze tip bazne stanice?
Evo zasto pitam, u Priboju mogu da lociram prijatelja samo ako je na istoj celiji na kojoj sam i ja,a
predje li u neku drugu celiju postaje nevidljiv. Druga stvar bez obzira gde se prijatelj nalazio prikazuje mi da je njegova
udaljenost 550 m, 1 km, 1,5 km, 2 km i tako sve na odprilike na 500 m. Do sada mi nije prikazao vrednost koja nije deljiva sa 500,
a probao sam to nekoliko puta sa vise prijtelja.
[ djnik @ 26.12.2004. 13:49 ] @
Pokusao sam da koristim servis preko SMS-A, ali cesto neradi. Najcesce ne radi slanje pozivnice.
[ markorist @ 28.12.2004. 17:48 ] @
Meni u Nisu ne radi uopste!!!

Kada pokusam da lociram prijatelja ili kaze Server busy ili izadje da je doslo do greske!

Da li je ova usluga uopste dostupna u Nisu???
[ SBSL @ 13.01.2005. 19:56 ] @
Jer pokaze tacno ulici gde je korisnik (kao kod GPS-a) ili kako..?
[ VIDAKOVICV @ 13.01.2005. 21:20 ] @
U Beogradu,Cacku i u tako nekoliko vecih gradova pokaze ulicu,a u ostalim samo razdaljinu.
[ Klio @ 23.04.2005. 02:29 ] @
Pozdrav svima!
Bas mi je drago da nasi operateri mobilne telefonije nude nove usluge po principu: za svakog po nesto. Zanimljiva je usluga "ortak lokator" ali je, zaista, neprecizna ukoliko se trazi polozaj telefona koji je relativno blizu. Ovo "relativno blizu" je, iz mog iskustva, oko 3km (sto i nije bas blizu). Tada (kao sto je neko ovde vec zapazio) napise 120m severno (a telefon u drugoj sobi) ili 400m !?! Za dva telefona koja su na istom mestu, a "relativno blizu" mene, ispise razlicite razdaljine (prvi je na 570m jugoistocno, a drugi na 680m jugoistocno(jedan Siemens, drugi Sagem))!?! Ali zato je vrlo precizan (u kilometar) ako je trazeni telefon na vise od 3-4 kilometra. Servis, naravno, ispisuje vazdusnu razdaljinu i odrednice smera su uvek tacne (preciznije od jugoistok ili severozapad obicnim ljudima nije ni potrebno). Ocigledno je da ima uticaja na preciznost i vrsta telefona koju trazite. Zapazio sam razliku (osim navedenog primera) izmedju razdaljina za jednog Siemensa i jednu Nokiu koji su na istom mestu, a malo dalje. Uvek mi pokaze (isprobavano mnogo puta) za Siemensa - 930m jugozapadno, a za Nokiu 1km jugozapadno. Verovatno je stos u razlicitoj jacini signala koju emituju razliciti telefoni, pa se na malim razdaljinama ta razlika "primeti". Bilo bi zanimljivo da ove razlike i "nepreciznosti" objasni neko strucniji od mene na ovom forumu. Mape su najslabija tacka ovog servisa jer su, manje - vise, neupotrebljive. Sva ova zapazanja su iz gradske sredine.
[ ddz @ 23.04.2005. 08:25 ] @
Stvar je vrlo jednostavna - ne piše razliku u udaljenosti između telefona, nego između baznih stanica na koje su ti telefoni prijavljeni.
[ VIDAKOVICV @ 23.04.2005. 14:53 ] @
U nokia net monitorima mozes da vidis koliko si udaljen od celije koju trenutno koristis i ona je uvek reda velicine 550m , tako da ce ti uvek udaljenost biti 550m iili 1100m itd. Zbog toga bi trebalo da je ta nepreciznost, mada nece niko strucan da se javi i objasni kako to funkcionise u gradovima gde ima vise celija tj kako se one sinhronizuju.
[ anoniman @ 25.04.2005. 14:54 ] @
_________________________________________________________________
Chat: Ha en fest p� Habbo Hotel
http://habbohotel.msn.se/habbo/sv/channelizer Checka in h�r!
[ rafiki @ 25.04.2005. 21:12 ] @
Citat:
VIDAKOVICV: U nokia net monitorima mozes da vidis koliko si udaljen od celije koju trenutno koristis i ona je uvek reda velicine 550m , tako da ce ti uvek udaljenost biti 550m iili 1100m itd. Zbog toga bi trebalo da je ta nepreciznost, mada nece niko strucan da se javi i objasni kako to funkcionise u gradovima gde ima vise celija tj kako se one sinhronizuju.


Metoda odredjivanja geografskog polozaja mobilnog korisnika koja se koristi u Telekomovoj mrezi je CGI+TA (Cell Global Identity + Timing Advance).
Da objasnim: polozaj korisnika se odreduje na osnovu polozaja bazne stanice koja ga trenutno opsluzuje i njegovog udaljenja od te stanice. Polozaj bazne stanice se odredjuje tako sto se odredi CGI iste a onda iz baze podataka pronadju njene geografske koordinate (naravno, pre toga izmerene GPS-om i unete u bazu - standardna stvar prilikom instalacije bazne stanice).
Udaljenje korisnika od bazne stanice se odredjuje u jedinicama koje se zovu TA. Jedan TA iznosi oko 550m, sto je i srednja greska pozicioniranja.
Dodatnu gresku u pozicioniranje unosi i tip bazne stanice, odnosno podrucje pokrivanja. Uglavnom postoje dve vrste stanica: sektorske koje pokrivaju ugao od oko 120 stepeni i OMNI koje pokrivaju pun krug.

Ukoliko korisnika opsluzuje sektorska stanica, podrucje u kome se on nalazi je oblika dela luka koji zaklapa ugao od oko 120 stepeni a sirina luka je oko 1100 metara (TA * 2, pa je srednja greska jednaka jednom TA = 550m).

Ukoliko korisnika opsluzuje OMNI stanica, podrucje u kome se on nalazi je oblika kruga cija je sirina takodje 2 TA.

Unutrasnji radijus kruga (ili luka)je jednak (broj TA - 1) * 550m a spoljnji radijus je (broj TA + 1) * 550m (otprilike).

Aplikativni deo sistema ove poligone aproksimira jednom tackom i ta tacka se vraca kao trenutni geografski polozaj korisnika.

Ovo na prvi pogled zvuci veoma neprecizno, ali u praksi radi prilicno dobro, narocito u urbanim sredinama gde je gustina stanica veca i gotovo sve su sektorske.

Da napomenem da se pozicioniranje vrsi uz pomoc samo jedna bazne stanice - ne radi se triangulacija sa vise stanica, zato sto je ta metoda prilicno komplikovana i skupa.

Podrska za AGPS trenutno nije u funkciji jer je komercijalno neisplativa. Da bi se AGPS koristio, potrebno je da telefon podrzava AGPS. Takvih telefona za sada ima malo na trzistu da se kupe, a jos manje ih ima kod korisnika. CGI+TA ne zahteva nikakvu posebnu podrsku u telefonu - radi sa apsolutno svim GSM uredjajima koji mogu da se "nakace" na mobilnu mrezu.

Sto se tice primedbi da za samo neke gradove napise ulicu a za ostale razdaljinu, to je zbog toga sto jednostavno ne postoje komercijalno dostupne digitalne mape vecine gradova. Nema ih da se kupe na trzistu... Cim ih bude Telekom ce ih kupiti i dodati u sistem.

Sistem radi isto na celom podrucju pokrivanja Telekom-ove mreze (jedina razlika je u tipu bazne stanice - sektor vs. OMNI). Ako neko nije dostupan kad predje na drugu baznu stanicu, moguce je da je nova (ili menjana) stanica, cije koordinate jos nisu ubacene (ispravljene) u bazu podataka.

Eto toliko,

Pozdrav
[ Klio @ 28.04.2005. 23:21 ] @
Citat:
ddz: Stvar je vrlo jednostavna - ne piše razliku u udaljenosti između telefona, nego između baznih stanica na koje su ti telefoni prijavljeni.


Naveo sam primere u kojima je lokator ispisivao razlicite razdaljine za dva telefona koji su se u tom trenutku nalazili na istom mestu (u istoj sobi jedan pored drugog). Probajte i sami. Potrebno je samo da sigurno znate da su dva korisnika na istom mestu (i naravno, da ih imate obojicu u listi "prijatelja" i da imaju razlicite marke telefona).
Uvazavam strucno objasnjenje principa rada lokatora koje je dao rafiki, ali opet ostaje isto pitanje. Zasto je odredjena bazna stanica (OMNI ili sektorska - svejedno) izmerila i "servirala" razlicite podatke za dva telefona koji se nalaze na istom mestu? Da li je razliciti telefoni razlicito "lazu" o svojoj udaljenosti zbog razlicitih snaga emitovanja signala?
[ pisac @ 01.05.2005. 15:09 ] @
Citat:
Klio: Zasto je odredjena bazna stanica (OMNI ili sektorska - svejedno) izmerila i "servirala" razlicite podatke za dva telefona koji se nalaze na istom mestu?


Ma telefoni uopšte nisu bili na istoj baznoj stanici, i zato si dobio različite daljine.
[ rafiki @ 01.05.2005. 21:25 ] @
Citat:
pisac: Ma telefoni uopšte nisu bili na istoj baznoj stanici, i zato si dobio različite daljine.
Citat:
pisac: Ma telefoni uopšte nisu bili na istoj baznoj stanici, i zato si dobio različite daljine.


Ovo je jednostavno i veoma moguce objasnjenje.

Meni se telefon na putu iz dnevne u spavacu sobu prebaci sa jedne na drugu baznu stanicu i opet se vrati na onu prvu. Ne desava se bas uvek, ali dovoljno cesto.

Pozdrav
[ Klio @ 03.05.2005. 03:26 ] @
Ja vam verujem da je tako (da zbog par metara telefon promeni baznu stanicu), ali vam ipak, savetujem da eksperimentisete. Nije to uopste mnogo bitno (mada moze da napravi pokoji mali nesporazum i da pomislite da neko od vasih prijatelja "ne govori istinu"), ali je cudno i zanimljivo da lokator ume da "servira" svasta.
Rafiki je objasnio sirinu "luka" itd., ali nije naveo podatak o snazi baznih stanica tj. koliki domet one imaju. Da li je, takodje, moguce da se trazeni korisnik nalazi na 5 km od mene, ali da je u zoni bazne stanice koja je od mene udaljena 30 km (od njega, mozda, neki kilometar manje jer je stanica, gledano iz moje pozicije, iza njega) i da mi zbog toga lokator izbaci rezultat pretrage: 25 km, sto je zaista velika greska ? Izgleda da ima tu dosta propusta i da je ovaj lokator, za sada, nedoradjen. Pre neki dan mi je u centru Smedereva izbacio podatak da je trazeni korisnik udaljen 400m (sto je bilo prilicno precizno) od mene, a posle tih 400m stavio je zarez i dodao "Pancevo". Pancevo je od Smedereva udaljeno tridesetak kilometara vazdusnom linijom.
Pozdrav svima!
[ rafiki @ 03.05.2005. 22:07 ] @
Citat:
Klio: Ja vam verujem da je tako (da zbog par metara telefon promeni baznu stanicu), ali vam ipak, savetujem da eksperimentisete. Nije to uopste mnogo bitno (mada moze da napravi pokoji mali nesporazum i da pomislite da neko od vasih prijatelja "ne govori istinu"), ali je cudno i zanimljivo da lokator ume da "servira" svasta.
Rafiki je objasnio sirinu "luka" itd., ali nije naveo podatak o snazi baznih stanica tj. koliki domet one imaju. Da li je, takodje, moguce da se trazeni korisnik nalazi na 5 km od mene, ali da je u zoni bazne stanice koja je od mene udaljena 30 km (od njega, mozda, neki kilometar manje jer je stanica, gledano iz moje pozicije, iza njega) i da mi zbog toga lokator izbaci rezultat pretrage: 25 km, sto je zaista velika greska ? Izgleda da ima tu dosta propusta i da je ovaj lokator, za sada, nedoradjen. Pre neki dan mi je u centru Smedereva izbacio podatak da je trazeni korisnik udaljen 400m (sto je bilo prilicno precizno) od mene, a posle tih 400m stavio je zarez i dodao "Pancevo". Pancevo je od Smedereva udaljeno tridesetak kilometara vazdusnom linijom.
Pozdrav svima!


Za maksimalan domet standardnih baznih stanica se uzima vrednost od oko 30km, mada stvaran domet zavisi od mnogo razlicitih parametara, izmedju ostalih i konfiguracije terena. Beograd, napr. je prilicno komplikovan za pokrivanje, jer ima raznorazna brda i doline :). Dok sam ziveo na Zvezdari (kod Olimp-a) skoro uvek sam bio nakacen na baznu stanicu sa VMA (odlicna opticka vidljivost), iako je iznad mene na brdu bila jedna stanica.

Pored "standardnih" baznih stanica postoje i varijante sa repetitorom, cime se povecava efektivni domet stanice. Takodje, postoje i mikro stanice, koje se stavljaju uglavnom u zatvorene prostore (trzni centri, poslovne zgrade, itd...). Za vise detalja o ovome molim nekoga ko se vise razume u radio deo GSM-a da se ukljuci u raspravu.

Sto se tice primera "400m, Pancevo" mislim da je deo problema i do digitalnih mapa koje Telekom koristi. Licno mislim da su mape (odnosno, njihov ne-kvalitet) najslabija tacka lokatora. No, kao sto sam vec rekao, takva je situacija na trzistu...

Pozdrav


[ VIDAKOVICV @ 04.05.2005. 22:25 ] @
Meni je u Priboju sve manje-vise dobro radilo dok je bila jedna bazna stanica, a kako su nedavno stavili drugu koja isto pokriva grad nastao je opsti haos. Sada drug koji se nalazi pored mene pise da je 2,2 km severno.
[ Klio @ 05.05.2005. 03:04 ] @
Zato ja kazem da je lokator, jos uvek, dobar samo za neka veca rastojanja. Fali mu "fine tuning"!
[ B0k1ca @ 07.01.2007. 15:15 ] @
Jel postoji nesto sto bi moglo koliko toliko da pronadje neki 063 broj?
[ Dejan Krstic @ 07.01.2007. 17:33 ] @
Komercijalno, ne.
[ Mr One @ 07.01.2007. 22:19 ] @
Citat:
Dejan Krstic: Komercijalno, ne.

I hvala Bogu što je tako.
MTSov lokator mi se ne sviđa zbog toga što bilo ko može da me "pozove" da se učlanim i može da uzme moj mob kad ja ne gledam i pošalje poruku sa potvrdnim odgovorom, a da ja to i ne primetim. Samim tim ne bih znao da li neko zna ili ne zna gde se ja nalazim. Bilo bi bolje da prijava ide na neki drugačiji način tako da samo ja mogu da se prijavim na taj servis...

Jedan prijatelj je to odradio svojoj devojci na telefonu, prijavio je na servis kada ona nije bila pored telefona, poslao poruku sa njenog broja sa potvrdnim odgovorom i sada, naravno, uvek zna gde je ona. A ona nema pojma da on može da je prati...
[ Deda_Mraz @ 07.01.2007. 23:47 ] @
Pa to bi trebalo nazvati onda Riba Lokator
[ andrija87 @ 21.01.2007. 20:13 ] @
ima dosta gresaka u ovoj usluzi... razdaljinu uvek drugu pokazuje,ali npr. kada gledate mapu,tu uvek tacno prikaze... a i cini mi se da malo kasni sa ulicama... nego me zanima samo jedna stvar,jel vama sada prikazuje ulice ili samo kilometrazu?!
[ gojnik @ 21.01.2007. 22:18 ] @
Zavisi koga lociraš i gde se taj nalazi.
[ andrija87 @ 22.01.2007. 20:00 ] @
pa "umrezio" sam se sa drustvom,koji zive,manje-vise do 2-3km (po lokatoru) od mene i od skoro prikazuje samo kilometrazu... bas me cudi,zato i pitam... a kako tebi prikazuje?!
[ VIDAKOVICV @ 27.01.2007. 21:26 ] @
Par dana nije radio kako treba tj. nije pokazivao grad i ulicu, sada je sve opet ok
[ gojnik @ 28.01.2007. 14:09 ] @
Citat:
andrija87: pa "umrezio" sam se sa drustvom,koji zive,manje-vise do 2-3km (po lokatoru) od mene i od skoro prikazuje samo kilometrazu... bas me cudi,zato i pitam... a kako tebi prikazuje?!


Ispisuje sve, ulice, udaljenost i mapa.
[ bojan dj. @ 21.02.2007. 22:52 ] @
koliko li ce ovo brakova da razvede??
[ the_edge @ 05.05.2007. 21:57 ] @
A da ne zna neko mozda da li moze da se nabavi spisak BTSova u Beogradu... Jos bi bilo bolje kada bi imale i koordinate....

Pretpostavljam da ne, ali vredi pitati...
[ staticInt @ 08.05.2007. 23:47 ] @
Lokator je iz mojih nekih ispitivanja ocajan, ulica je uvek pogresna mapa takodje i tako dalje. Ja ne znam cemu ovo ako se katastrofalno baguje i gresi stalno.
[ fanfon @ 09.05.2007. 14:01 ] @
Nisam primetio da se taj lokator bas mnogo koristi...
[ Prometheus @ 13.05.2007. 16:15 ] @
Zna li neko da li je moguće da se ovaj sistem lociranja primeni (sa pozicije onoga ko traži lokaciju nekog broja) upotrebom računara (laptopa ili desktop konfiguracije) umesto mobilnog aparata (zbog bolje rezolucije mapa, lakše manipulacije tastaturom itd). Mogu li se učitati preciznije mape od onih koje su sada u primeni preko Mondo portala? Možda bi bilo primenjivo i u smislu alternative GPS uređaja (pravljenje treka za planinare, pronalaženje zalutalih i sl.)?
[ gojnik @ 14.05.2007. 23:20 ] @
Ne može, tj. može jedino ako se kao veza za internet na računaru koristi gprs, pristupa se kroz mt:s proxy sa wap kompatibilnim čitačem kao što je Opera. Ali veličina mape će biti jednaka kao i na telefonu. U svakom slučaju ovo ne može zameniti GPS.
[ vuk-bgd @ 22.08.2007. 12:23 ] @
Ja nisam uspeo da se prijavim!!! Kad posaljem sms dobijem uputstvo, ali posle toga kad posaljem poziv prijatelju prijavi mi gresku, kao da nisam registrovan
Preko gps dodjem do opcije Napred i dalje ne moze....
Unapred hvala na pomoci!!! jer ovo je zaista frustrirajuce dok citam kako svima radi samo meni nece
[ Jagnjeca brigada @ 26.08.2007. 11:44 ] @
Citat:
vuk-bgd:citam kako svima radi samo meni nece



Ako imas ukljucen 3G onda ti nece raditi, ili da rucno podesis da ti ide preko GPRS-a, ako ne mozes sam da se snadjes pozoves besplatan broj 789. Inace ja sam prezadovoljan ovom uslugom.


[Ovu poruku je menjao Jagnjeca brigada dana 26.08.2007. u 13:00 GMT+1]
[ su_lood0 @ 24.09.2007. 15:00 ] @
kako da se prijavim sa interneta,znaci sa kompjutera da ne idem preko mobilnog uredjaja?za taj ortak lokator
[ batancev @ 24.09.2007. 15:13 ] @
ne moze nikako sa neta preko kompa
[ Prometheus @ 18.02.2008. 11:47 ] @
Jedna od ozbiljnih mana ovakvog lokatora je nepreciznost. Na nivou većih centara gde su bazne stanice relativno gusto raspoređene to i nije tako očito, dobija se ime ulice i greške su manje, dok u unutrašnjosti, konkretno u Kraljevu, greška je u kilometarskom redu veličina. Problem je i refresh koji je retke učestalosti pa za pokretni objekt, npr. autobus, sa dva očitavanja u razmaku od 30 minuta, mogu da se očitaju potpuno iste vrednosti mada je bio u pokretu. Ovo je provereno u praksi, paralelnim telefonskim pozivima. Takođe, deo mape koji se učita ne mora da odgovara poziciji neke od umreženih kartica, tj. na mapi nije prikazana nijedna.
Dakle, sam princip je OK ali ima mnogo prostora za doradu.
[ bpredic @ 10.03.2008. 08:51 ] @
Imam jedan jako čudan problem sa ovom uslugom. Koristio sam uslugu dosta dugo sa jednim modelom mobilnog telefona i sve je funkcionisalo kako treba. Međutim, kada sam promenio telefon mapa se više ne prikazuje kako treba. Kada mi izgeneriše mapu ona je okvirno dimenzija 10x50 piksela i crno bela. Naravno ništa se ne vidi. Primetio sam da nije problem samo sa mapom, već i sa logoom na prvoj stranici usluge ORTAK LOKATOR. Logo je takođe malih dimenzija i crno beli. Zanimljivo je što se ostatak WAP sajta MTS vidi kako treba, slike su u boji i odgovarajuće rezolucije. Kao da postoji neki filter samo za ORTAK LOKATOR deo WAP sajta MTS koji pogrešno detektuje karakteristike ekrana mog mobilnog i pogrešno formira slike. Ono što je najčudnije je što se to dešava samo za ORTAK LOKATOR.

Pozdrav!
[ gojnik @ 10.03.2008. 11:26 ] @
Isti problem i kod mene. Ne prepoznaje ove novije modele telefona, hmm, novije, 2 i kusur godina stare.
[ montenegro 567 @ 16.11.2012. 16:19 ] @
Molim vas, potrebna mi je pomoc, sumnjam vec duze vreme da mi se sin drogira, jako je cudan. S obzirom da to kratko traje, mislim da bih to mogla da sprecim, ali ne mogu tek tako da ga napadnem bez ikakvih dokaza, a i ako gresim, a nastupim agresivno, mogla bih ga izgubiti, jer smo inace u jako losim odnosima, tako da medicinska i laboratorijska ispitivanja ne dolaze u obzir. Ja bih htela da ga uhvatim na delu, obicno je cudan kaka izadje u kasne sate i vrate potpuno pogubljenog izgleda, rasirenih zenica i agresivnog ponasanja. Kako funkcionise tak lokator i da li moze da se koristi u Crnoj Gori, oboje smo mts mreza 068, a i suprug je, tako da bismo mogli da ga pratimo i sa mog i njegovog telefona. Molim vas, pomozite mi...
[ ekof9 @ 16.11.2012. 21:48 ] @
Ako se dobro secam, neophodno je da odete na lokaciju ortak lokatora sa vaseg telefona i da posaljete pozivnicu/zahtev na telefon od sina, a onda na njegovom telefonu da to prihvatite. Ali, ako mislite da je to ozbiljno mozda je bolje da nekog unajmite da ga prati. Mada i ako otkrijete, tesko mozete nesto uraditi, pogotovo sto niste u dobrim odnosima.
[ Slobodan Milivojevic @ 16.11.2012. 22:12 ] @
Da ne zalazimo u razloge Vaseg pitanja, ali cisto tehnicki ne vidim da mtel mreza u Crnoj Gori nudi bilo kakvu slicnu uslugu.