[ crews_adder @ 28.12.2004. 17:38 ] @
Danas sam sa ortakom isao da mu pomognem pri izboru njegovog prvog PC-a. Otisli smo u jednu firmu koja se bavi prodajom racunara i tamo smo dobili cenu (dve) konfiguracije SA WINDOWS XP Home Edt. Pitavsi za mogucnost da PC kupimo BEZ OS-a (losa finansijska situacija), dobili smo cenu umanjenu za 80€. Kad smo razgovarali o nacinu placanja, bila nam je pomenuta "mogucnost kreditnog aranzmana (preko firme u kojoj radi jedan od njegovih roditelja) sa deviznom klauzulom na 12 rata uz administrativnu zabranu i sa 20% ucesca", ali u tom slucaju WINDOWS XP Home Edt. je OBAVEZAN (tj. "kreditni aranzman" BEZ njega NIJE MOGUC)!!??

Tip je od skoro autorizovani Microsoft Reseller, i to je ok, ali sta ako musterija hoce Linux? Kakve veze ima MSFT sa svim tim? Da li je to politika Microsofta, da li je u pitanju kakva zloupotreba, ucena, ili sta? Da li MSFT ima pravo da odredjuje i uslovljava tako nesto? O cemu se tu radi? Sta vi mislite o tome?

Shvatam da covek ima zelju da proda sto vise originalnog softvera, u ovom slucaju Win XP, uz ciju kupovinu se, doduse, dobija i 12meseci eTrust AV subscription 4 FREE (mada mislim da to nema veze sa MSFT Windows, jer je Computer Associates davao prvu godinu koriscenja AV-a za DZ), ali mi nije jasno kakve veze ima MSFT Windows XP sa tim - kreditom ili kakvim drugim nacinom placanja?
[ Gojko Vujovic @ 28.12.2004. 17:42 ] @
Pazi to je slobodno trziste i ako on dobije pare od MS-a da daje bolje uslove za prodaju kompova sa MS softverom, to je sasvim kul i tebi ako se ne svidja mozes samo da se naljutis i odes u drugu prodavnicu. Oni nemaju monopol na prodaju kompova, i dokle god postoji mogucnost slobodnog izbora, nemas prava ni da se bunis.

A mozda on i ne dobija pare od MS-a direktno bas za te bolje uslove nego ima neke bonuse na broj prodatih licenci, ili naprosto VOLI MICROSOFT i ZELI da prodaje njihove sisteme cak i po cenu gubljenja musterija, sto je opet njegov izbor i ti tu mozes samo da se naljutis i...
[ Ivan Dimkovic @ 28.12.2004. 17:56 ] @
Citat:

ali sta ako musterija hoce Linux? Kakve veze ima MSFT sa svim tim?


Nema nikakve - ali mozda ima sa tim kreditorom... i kakve MSFT veze moze da ima... mislim, taj kreditor moze da trazi da dubis na jednoj nozi recimo da bi dobio kredit... kredit nije nikakvo pravo, vec usluga - na slobodnom trzistu.

Onda uradis jedno od ponudjenog:

a) trazis drugu firmu

b) nadjes kreditora koga ne zanima kakav OS imas na kompu i uzmes kredit

c) platis kreditnom karticom sa malo kracom otplatom

d) platis u keshu...

Citat:

A mozda on i ne dobija pare od MS-a direktno bas za te bolje uslove nego ima neke bonuse na broj prodatih licenci, ili naprosto VOLI MICROSOFT i ZELI da prodaje njihove sisteme cak i po cenu gubljenja musterija, sto je opet njegov izbor i ti tu mozes samo da se naljutis i...


To jedino ako je vlasnik firme - i ako je lud. U protivnom cisto sumnjam :)
[ crews_adder @ 28.12.2004. 19:29 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nema nikakve - ali mozda ima sa tim kreditorom...

Jedino postoji veza PRODAVAC-KREDITOR. MSFT nema veza sa kreditorom.
Znam ja da je pravo, ali da uz nov racunar OBAVEZNO moras da kupis (Windows) OS ako 'oces kredit... Ucena, lepo sam napisao. I naravno da smo promenili firmu, tj. prodavca.
[ Sundance @ 28.12.2004. 20:45 ] @
I sta, uzeli ste linux?
[ Ivan Dimkovic @ 28.12.2004. 21:23 ] @
Citat:

Jedino postoji veza PRODAVAC-KREDITOR. MSFT nema veza sa kreditorom.
Znam ja da je pravo, ali da uz nov racunar OBAVEZNO moras da kupis (Windows) OS ako 'oces kredit... Ucena, lepo sam napisao. I naravno da smo promenili firmu, tj. prodavca.


Izvini, nisam upucen u SCG kredite, pa mozda je ovo BS - ali sta te sprecava da odes u tvoju banku, kazes "zelim da kupim kompjuter - dajte mi kredit od toliko i toliko na N meseci" (sta ti vec banka nudi od kredita), oni ti daju kesh za koji ti kupis komp - i ti to naknadno otplacujes?

Moze da se desi da ja lupam ili da postoji nesto sto te sprecava da istu stvar trazis u banci - ali to je jedno od resenja koje imaju logike?

Ako nisi zaposlen / ne primas platu preko racuna, onda sorry - tu bi verovatno bio problem.
[ mile_cuburac @ 29.12.2004. 21:46 ] @
Nije ucena - samo si naleteo na prodavca koji je promasio zanimanje / odnosno koji ne kapira smisao trgovine a to je da se radi o usluzi tj usluzivanju ljudi. Ima toga ovde koliko hoces...
[ crews_adder @ 29.12.2004. 22:36 ] @
Citat:
Sundance: I sta, uzeli ste linux?

Nismo, ne znam ni koliko bih se dobro ja snalazio sa Linuxom, a kako bi tek on koji jedva da je ikada nesto radio na PCu. Totalni je pocetnik.
Racunar je kupljen u drugoj radnji, cak u drugom gradu, bez OS-a, sve skupa 150€ jeftinije nego u prvoj.
[ axez @ 03.01.2005. 23:48 ] @
Citat:
Sundance: I sta, uzeli ste linux?



Priznaj...sama pomisao na to ti je ucinila da ti presedne rucak...:D
[ Sundance @ 04.01.2005. 00:25 ] @
It made me shudder at the very thought :)
[ pctel @ 04.01.2005. 01:37 ] @
Citat:
ali sta te sprecava da odes u tvoju banku, kazes "zelim da kupim kompjuter - dajte mi kredit od toliko i toliko na N mesec

U SCG su kes krediti toliko retka, skoro nepostojeca pojava. Nije ti ovo zapad gde te svaka banka vuce za rukave i moli da uzmes kredit, ovde banka smislja najgluplje moguce izgovore da ti ne da kredit. Ipak, ovde je u pitanju poslovna politika firme. To sto si trazio bez OS-a je isto kao da si trazio bez HDD-a, ili bez procesora. Prodavac ce razmotriti zahtev i prihvatiti ga ili odbiti, bez obaveze da to komentarise. Peonta je da si ti trazio specijalnu uslugu koja nije predvidjena poslovnom politikom firme, nisi je dobio i nemas prava da se ljutis zbog toga. Takva poslovna politika ne steti kupcu vec firmi ali svakako nije tvoje da brines o tome.
[ degojs @ 04.01.2005. 01:56 ] @
Citat:
Nije ti ovo zapad gde te svaka banka vuce za rukave i moli da uzmes kredit


:))))))))))

Prijatelju, bez uvrede, ali o kom ti to zapadu pričaš?

Jasno mi je šta hoćeš da kažeš, ali nije baš ni tako kako ti pričaš..
[ Dragi Tata @ 04.01.2005. 02:39 ] @
Citat:
degojs
Jasno mi je šta hoćeš da kažeš, ali nije baš ni tako kako ti pričaš..


Pa kad malo razmisliš, skoro i da jeste. Čim malo stekneš dobru kreditnu istoriju, krenu da te saleću ponudama za kreditne kartice. Dobro, nije baš keš, ali kao i da jeste.
[ Zeljko Mitrovic @ 04.01.2005. 02:43 ] @
Citat:
crews_adder: Nismo, ne znam ni koliko bih se dobro ja snalazio sa Linuxom, a kako bi tek on koji jedva da je ikada nesto radio na PCu. Totalni je pocetnik.
Racunar je kupljen u drugoj radnji, cak u drugom gradu, bez OS-a, sve skupa 150€ jeftinije nego u prvoj.


Pa bas ako je covek toliki 'pocetnik', mogao je komotno da koristi neki GNU/Linux sistem (uzmimo mandrake za primer). Po cemu je to windows kao nekakav standard, koji moraju da koriste ljudi koji se ne snalaze dobro sa racunarima?
[ Dragi Tata @ 04.01.2005. 02:55 ] @
Citat:
Zeljko Mitrovic: Po cemu je to windows kao nekakav standard, koji moraju da koriste ljudi koji se ne snalaze dobro sa racunarima?


Teorijski, može i Mac OS, ali mora da ima Appleov hardver za to. Linux je dobar jedino za dokone "hax0r-e" i eventualno web developere, a Mandrake Linux isključivo za mazohiste.
[ degojs @ 04.01.2005. 03:46 ] @
Citat:
Tata:
Pa kad malo razmisliš, skoro i da jeste. Čim malo stekneš dobru kreditnu istoriju, krenu da te saleću ponudama za kreditne kartice. Dobro, nije baš keš, ali kao i da jeste.


Pa da.. ali ima tu jedna stvar: kredit od npr. $1,000, 5,000 ili 10,000 nije neki bog-te-pita-kakav kredit ovde pa da ti prave probleme. Nisam baš siguran da će neko da te "vuče za rukav" da ti da veći kredit. Relativno je u odnosu na sredinu.. :)

Kao što tu kreditnu karticu ovde može da dobije i svaki student, a kod nas..

[Ovu poruku je menjao degojs dana 04.01.2005. u 06:35 GMT+1]
[ pajaja @ 04.01.2005. 03:59 ] @
Odoste vi na drugu temu.
Zanima me kako SuperMANerator dopusta to )))))))
zezam se...